'Breuk KLM-Alitalia niet definitief Zien wie er belt met NummerWeergave. Elektriciteit uit vuilnis |Ieinz probeert Unilever af troeven met hoger bod' Economie Hoefsmeden strijden om hoogste eer BMW dreigt gesprekken over Rover stop te zetten Schade computervirus nog niet te overzien Stakingsacties verstoren Europees luchtverkeer De prijs van de euro 'ERDAG 6 MEI 2000 0P1 rftwarereus Perot naar Groningen iningen Het softwareconcern Perot Systems van de Texaan- nultimiljardair Ross Perot, twee maal presidentskandidaat in VS, vestigt zich in Groningen. Het automatiseringsbedrijf wil t KPN een joint-venture oprichten. De nieuwe onderneming et werk bieden aan 200 tot 250 IT-specialisten, maar zal vol- is Perot Systems binnen de kortste keren vele malen groter rden. Met het contract zijn tientallen miljoenen guldens ge- eid. KPN heeft de deal bevestigd en hoopt binnen enkele ;en tot een definitief akkoord met Perot te komen. Perot Sys- is telt wereldwijd 39 kantoren en zet jaarlijks dan twee mil- i gulden om. ir Liberté in Zwitserse handen |den Air Liberté, de op een na grootste luchtvaartmaat- io lappij van Frankrijk na Air France, komt in Zwitserse handen, c tbout Antibes betaalt 180 miljoen gulden aan British Airways Jjj ir een aandeel van 86 procent in de eigenaar van Air Liberté, 60 ticipations Aeronautiques. Taitbout, dat in Nederland is ge- 35 istreerd, is een financiële instelling uit Zwitserland die ban- 3Q i heeft met SAirGroup. Dit is de Zwitserse moedermaat- o appij van de luchtvaartmaatschappijen SwissAir, CrossAir en >ena. In de vluchten tussen Groot-Brittannië en Frankrijk nt vooralsnog geen verandering. British Airways en Air Liber- 'o jlijven hun eigen routes vliegen. «hold grootste keten in Tsjechië 5 ndam Ahold wordt de grootste supermarktketen in Tsje- o De onderneming begint volgende week een nieuwe win- keten in het centraal-Europese land onder de naam Albert, o heeft de Ahold-directeur in Tsjechië, Dick Boer, bekend ge- •o akt in Praag. Het concern bezit al 140 supermarkten en dis- uitwinkels in Tsjechië onder de namen Mana en Sesam. 30 imaast zijn er twintig megawinkels onder de naam Prima en e hypermarkten onder de naam Hypernova in Tsjechië. Vorig r behaalde Ahold een omzet van ruim één miljard gulden in ïifechië. 50 \A wint strijd om luchthavens den» De Britse luchthavenexploitant BAA voert exclusieve lerhandelingen met de stad New York over een langeter- .icontract voor het beheer van de luchthavens John Fitzge- Ijj 1 Kennedy en La Guardia. Schiphol was ook in de markt. Het so ïtract met de huidige exploitant, Port Authority of New York f7c 1 New Jersey, loopt pas in 2015 af. Giuliani, burgemeester i New York, liet echter doorschemeren dat die overeenkomst .5 gelijk eerder wordt opgezegd: BAA exploiteert momenteel de otste Britse vliegvelden, waaronder Heathrow en Gatwick. ;|KB: Geef iedereen vrij op 5 mei MKB Nederland, de werkgeversorganisatie voor het mid- en kleinbedrijf, is er voor om alle werknemers voortaan elk op 5 mei vrij te geven. Daar moet dan wel een andere vrije voor worden geschrapt. Bijvoorbeeld tweede pinksterdag, it stelt toch niets voor aldus voorzitter De Boer gisteren, wordt de nationale bevrijdingsdag mager en rommelig ge- i ócfcd, vindt hij.Als wij met zijn allen vinden dat van 5 mei er moet worden gemaakt, en daar ben ik een voorstander dan zou de overheid daar naar moeten kijken." De Boer c geert hiermee op uitlatingen van FNV-voorzitter De Waal, |C vindt dat het vooral aan de werkgevers ligt dat 5 mei niet het karakter heeft van een nationale feestdag. outbedrijven gaan samen verder %dam Houtbedrijf PontMeyer uit Zaandam wordt overge- nen door branchegenoot Houtgroep Eecen uit Oudkarspel, combinatie gaat voortaan als PontEecen door het leven. De imame gebeurt goeddeels via een aandelenruil. De partners Vscfeken zelf van een fusie en maken geen nadere financiële de- s bekend. De nieuwe combinatie, grote leverancier van hout ^-(plaatmaterialen in Nederland, is goed voor een jaaromzet 8ci één miljard gulden, telt ruim 1.700 werknemers en heeft fijtig vestigingen. Die vestigingen blijven voorlopig onder eigen 2'a im opereren. De partners verwachten het rendement te ver- emamegevecht om 'Knorr' dreigt ierikaanse levensmidde- ancern H.J. Heinz probeert ever af te troeven bij zijn ng Bestfoods over te ne- De kans lijkt groot dat het :en biedingsgevecht komt. teeft de Amerikaanse krant Today gisteren gemeld op i van bronnen bij Heinz, ïilever wil Bestfoods over- en voor 66 dollar per aan- ofwel 45 miljard gulden, iirectie van Bestfoods liet weten het bod te laag pnden en is tot nu toe niet u gaan op een uitnodiging tot Heinz zou bereid zijn illar per aandeel te betalen, in procent meer dan het van Unilever. Unilever It vooralsnog alle opties :t Nederlands-Britse con- wil liefst op vriendschap- ke basis tot een akkoord en en heeft een verhoging het bod niet uitgesloten, r het zou zich ook recht ss tot de aandeelhouders eg Italiaanse premier Amato ziet nog mogelijkheden De Italiaanse premier Amato heeft gisteren gezegd dat de breuk tussen KLM en Alitalia niet definitief is. „Er zijn nog steeds vertrouwelijke gesprekken gaande tussen bei de bedrijven. De breuk is, als hij heeft plaatsgevonden, nooit definitief geweest", zei hij gisteren na afloop van kabinetsberaad. ROME HANS CELEUNSE correspondent KLM is vorige week uit de alli antie gestapt met stevige kritiek op de Italiaanse regering. Die had volgens de Nederlanders onvoldoende vaart gezet achter de uitbreiding van het Milanese vliegveld Malpensa. Bovendien was er onvoldoende uitzicht op snelle privatisering van Alitalia. Alitalia wilde gisteren geen commentaar geven op de uitla tingen van Amato. Maar het staat vast dat de beide be- drijfstoppen afgelopen woens dag in Genève met elkaar heb ben gesproken. Gisteren meld de het financiële dagblad Mila- no Finanza dat daarbij de optie van een 'vriendschappelijke overname' door KLM van Alita lia is besproken. Volgens de krant gebeurde dat op initiatief van KLM. Het Nederlandse bedrijf zou een belang willen nemen dat in elk geval groter is dan de twintig procent van het aandelenkapi taal die in handen van de Alita- lia-werknemers is. De overna me-optie verklaart de aanwe zigheid bij de Geneefse ge sprekken van directeur Gabriel- li van ABN Amro Italië. ABN Amro zou de aandelendeal voor KLM moeten begeleiden. Hervatting van de samenwer king zou een stuk eenvoudiger zijn met een stevige KLM-deel- neming in het verlieslijdende Alitalia. In de onderhandelin gen eerder dit jaar over de voor genomen fusie was het over wicht van Alitalia - in termen van omzet en beurswaarde - een fors twistpunt. In reactie op de uitspraken van Amato herhaalde een KLM- woordvoerder dat van een lijm poging geen sprake is. „Wij zijn zeker niet betrokken bij ge sprekken met als doel de beide maatschappijen weer bij elkaar te brengen", zei hij. De KLM praat wel met Alitalia, maar dat gaat volgens hem over het in deurne Zestig beoefenaren van het ambt van hoefsmid streden gisteren en vandaag om de titel van Europees kampioen op het terrein van het Nederlands Hippisch Centrum in het Brabantse Deume. Hoewel het ambt al eeuwen oud is, was het de eerste keer dat de deelnemers, afkomstig uit twaaf landen, elkaar betwisten. Omdat de hoeven nog gloeiend heet zijn, schroeit de toplaag van de paardenhoef weg en laat soms een flinke wolk achter. FOTO ANP BAS RUTTEN munchen dpa BMW heeft gisteren het Phoenix-consorti um gedreigd met het stopzetten van de on derhandelingen over het Britse Rover. De investeringsmaatschappij, onder leiding van ex-Rover-topman Towers, wil de nood lijdende Britse autofabrikant graag overne men. BMW wil echter opheldering over de financiering. „Phoenix kan nog steeds niet voldoende financiële details voor zijn bod op tafel leg gen", verklaarde een woordvoerder van BMW. Als daar niet snel verandering in komt, dreigt BMW de onderhandelingen te beëindigen. De woordvoerder bekritiseerde verder de 'onduidelijke houding' van de Britse overheid: „De regering moet nu ein delijk concreet zeggen hoe zij Rover en Phoenix wil helpen. De Britse regering liet gisteren op haar beurt weten dat Phoenix nog niet formeel om financiële ondersteuning heeft ge vraagd bij de koop van Rover. „Topman Towers van Phoenix heeft een vertrouwelij ke toelichting gegeven op de voortgang van de gesprekken. Hij heeft eveneens de finan ciën besproken, maar geen officieel ver zoek ingediend voor assistentie van de overheid", aldus een woordvoerder. Door de verwikkelingen wordt een nieu we onderhandelingsronde met Alchemy steeds waarschijnlijker. Directeur Moulton van de investeringsmaatschappij verklaar de gisteren in een interview voor BBC Ra dio dat er 'een goede mogelijkheid' bestaat dat hij weer met BMW gaat praten. Eind april beëindigde Alchemy de onderhande lingen over de overname van Rover. Microsoft wijst claims bij voorbaat van de hand vof ingen Koningin Beatrix opent volgende week dinsdag de ultra- 9,i! ïme was- en vergistingsinstallatie in Groningen. In de fabriek t stroom opgewekt uit 90.000 ton nat organisch materiaal dat af- - IcStig is uit de scheidingsfabriek voor huishoudelijk afval van o.ojjon. Het proces levert voldoende energie op voor 6.400 huishou- 1 r FOTO ANP COR MULDER WASHINGTON-RUSWUK DPA-AFP-ANP-Rtr Het computervirus 'I love you' kan volgens deskundigen mil jarden guldens schade opleve ren voor bedrijven. Wereldwijd werden de e-mailsystemen lamgelegd. Veel ondernemin gen en overheidsinstellingen moesten hun computersyste men afsluiten na contact met het virus. De financiële schade komt vooral doordat bedrijven veel geld moeten steken in het herstellen van beschadigde be standen en het beveiligen van hun systemen voor soortgelijke virussen. Het virus verspreidde zich don derdag razendsnel over de hele wereld. Het virus dankt zijn naam aan het ontwerpveld van het e-mailtje waarmee het wordt verstuurd. Daarin staat 'I love you'. Als computergebrui kers het attachment bij de e- mail openen, zijn de gevolgen dramatisch. Het virus wist be standen op de harde schijf en stuurt zichzelf door naar alle e- mailadressen die iemand in zijn adressenboek heeft staan. Het virus treft alleen computers die werken met het besturingspro gramma Windows van Micro soft. Microsoft zegt niet verantwoor delijk te zijn voor het feit dat het virus zich verspreidt via Windowsprogrammatuur. Be drijven die een schadeclaim willen indienen tegen de ma kers van Windows zijn dus aan het verkeerde adres. De Neder- van Bestfoods hebben al het nodige gemor laten horen over de afwijzende houding van de directie. Heinz probeerde vorig jaar al Bestfoods in te lijven, maar het overleg liep stuk op de vraag wie bij een fusie de leidende rol zou krijgen. Volgens USA Today heeft topman O'Reilly telefo nisch contact gehad met zijn Bestfoods-collega Shoemate, maar is nog niet duidelijk of die opnieuw wü praten. Bestfoods boekte vorig jaar een omzet van 8,64 miljard dol lar (21,2 miljard gulden). Heinz zit rond de 9,5 miljard dollar. Unilever is ruim vier keer zo groot en heeft ook veel meer fi nanciële armslag. Toch maakt Heinz een kans als het de direc tie van Bestfoods voor zich weet te winnen. Bestfoods heeft in Nederland een productiebedrijf in Hilver sum. De bekendste merken zijn Knorr, Conimex, Marmite, Isostar, Mazola (spijsolie) en Hellman's (mayonaise). Heinz is vooral bekend van zijn ket chup en sandwichspread. NummerWeergave is altijd handig. Zo ziet u wie er gebeld heeft tijdens uw afwezigheid. En wie er belt voordat u de telefoon opneemt. Een abonnement op NummerWeergave kost u slechts f 2,50 per maand. Voor extra informatie of het afsluiten van een abonnement, belt u gratis de ZalfServiceLijn: 0800-0429. goecle banen leiden van de ont manteling van de alliantie. Volgens Milano Finanza voel de KLM niets voor het Alitalia- idee van een roterend leider schap voor de onderneming. De Italianen wilden de eerste drie jaar aan het roer van de nieuwe maatschappij staan. De krant meldde ook dat het plan was om de zetel van het fusie- bedrijf te vestigen in een EU- lidstaat 'met een zacht fiscaal regime'. Overigens constateert de krant ook dat er de nodige ha ken en ogen zitten aan een 'KLM-inkoop' bij Alitalia. Ver moedelijk zou dat gebeuren via landse woordvoerder van Mi crosoft, Gosen, meent dat men sen zelf beter moeten uitkijken. „Je moet nooit een attachment van een onbekende afzender openen", zegt hij. Overigens is het verraderlijke van dit virus juist dat het mailtje van een be kende afzender lijkt te komen, doordat het zich via adresboek jes verspreidt. Het computervirus heeft inmid dels ook een aantal zustervirus- sen gekregen. De nieuwe vari anten van het virus presenteren zich onder een andere naam om computergebruikers alsnog te verleiden het attachment te openen. In de VS is het al opge doken als 'Joke', 'Mother's Day' en 'Funny News'. Diverse bronnen melden dat het virus zijn oorsprong heeft in de Filipijnen. Het zou afkomstig zijn van een Filipijnse twintiger die zich 'Spyder' noemt. De Fi lipijnse autoriteiten onderzoe ken de zaak op verzoek van de FBI. Computerdeskundigen waarschuwen echter dat hac kers opzettelijk misleidende in formatie achterlaten in hun vi russen om de autoriteiten op het verkeerde spoor te zetten. Voor de helpdesken van de Ne derlandse internetaanbieders vielen de problemen mee. Pla net Internet en Het Net, samen goed voor ruim een miljoen in- ternetabonnees, telden enkele honderden telefoontjes extra. „Normaal krijgen we er op een avond 1.800. Donderdag waren dat er 2.300, waarvan er drie hónderd betrekking hadden op het virus", aldus een woord voerder van Planet Internet. De meeste mensen waren al ge waarschuwd door de media en hadden maatregelen genomen. de op te heffen staatsholding IRL die 53 procent bezit van het Alitalia-aandelenkapitaal. Zo lang de Nederlandse staat nog een belang heeft in KLM en de Italiaanse in Alitalia is het risico van een veto uit Brussel echter groot. Bovendien wil de IRI-top vol gens Milano Finanza eerst af van Alitalia-chef Cempella. Hij zou in een recent gesprek hevi ge kritiek hebben gehad omdat hij in maart waarschuwingen van KLM over het verbreken van de samenwerking in de wind had geslagen. FRANKFURT-PARUS DPA-AFP Stakingen in Duitsland en Frankrijk hebben gisteren het luchtverkeer in Europa ontre geld. Zowel Air France als Luft hansa annuleerde vluchten en had last van vertragingen. De stewards en stewardessen van Air France hebben het werk neergelegd uit protest tegen het plan een 35-urige werkweek in te voeren. Volgens de vakbon den doet meer dan negentig procent mee aan de acties. In Parijs moest de helft van de geplande vluchten worden geschrapt. In de rest van Frank rijk viel de schade mee en kon zeventig procent van de reizen ongehinderd doorgaan. Het be stuur van Air France had met het oog op de stakingen don derdag al een gereduceerd pro gramma opgesteld. Volgens de directie wordt het nieuwe vluchtschema naar behoren uitgevoerd. In verschillende Duitse ste den voerde een deel van het luchthavenpersoneel prikacties voorafgaand aan de loononder handelingen. Volgens de vak bonden deden 2.000 van de 12.000 werknemers mee aan de actie. Lufthansa heeft een vlucht naar Moskou moeten schrappen. Schiphol had weinig last van de stakingen. „Vanochtend kwamen enkele Lufthansa- vluchten binnen met een kleine vertraging. Verder is er een vlucht van Air France geannu leerd. maar dat gebeurt wel va ker. De directie had de passa giers ook al gewaarschuwd", al dus een woordvoerster. economie wijzer Nederland wordt goedkoop. De gulden verliest snel zijn waarde ten opzichte van de dollar, de yen en het pond. En dat dankzij de euro. Intussen doen de ver antwoordelijke politici alsof hun neus bloedt en lijken de kranten ons te willen doen ge loven dat die dalende gulden juist goed nieuws is. Laat ik duidelijk zijn: de dalende euro is géén goed nieuws. Natuurlijk is het leuk voor degenen die spullen buiten het eurogebied afzetten. Het was ook erg leuk voor mijn Ameri kaanse bezoeker die Nederland plotseling erg goedkoop vond. Maar wij consumen ten betalen de prijs, want alles wat wij van buiten Europa ko pen, kost meer eu ro's. Ga maar eens voor de grap op va kantie in de VS, Groot-Brittannië of Japan. Dan zult u merken hoe arm we met zijn allen zijn geworden. Mijn problemen met die euro gaan verder, maar laat me eerst kwijt hoe oneerlijk de europropagan- da wel niet is. Misschien herinnert u zich nog de euforie na de introductie van de euro begin 1999. De euro (en dus ook de gulden) steeg snel in waarde ten opzichte van de dollar en kostte op een moment 1,18 dollar. De eurovoorlichters waren er als de kippen bij om het succes van hun euro op te eisen. Ze wilden ons doen gelo ven dat de waardestijging ge tuigde van een groot vertrou wen in de euro en de Europese economie. De dollar moest op passen want de euro zou wel eens de sterkste en dus belang rijkste munt in de wereld kun nen worden. Het ongelijk van eurosceptici was daarmee aan getoond. Je zou denken dat hieruit volgt dat een waardedaling van de euro het tegengestelde bete kent. Dus nu de euro inmiddels meer dan een vijfde van zijn waarde ten opzichte van de dollar heeft verloren, zouden de voorlichters ons moeten vertel len dat de internationale finan ciële gemeenschap het vertrou wen in de euro en de Europese economie heeft verloren. Maar niets daarvan. Het excuus is nu een supersterke Ameri kaanse economie. Maar daar mee is nog niet verklaard waar om de euro het ook zo slecht doet ten opzichte van de yen, want de Japanse economie staat er belabberd voor. Oneerlijk is ook hoe plotseling de voordelen van een dalende euro breed worden uitgemeten. Tijdens de discussie over de koppeling aan de euro werden de positieve effecten van een devaluatie van de gulden geba gatelliseerd. De voordelen van een goedkopere gulden zouden tijdelijk zijn en misleidend. Misschien zouden we even wat meer exporteren maar uitein delijk zou het positief effect wegvallen tegen negatieve ef fecten als hogere inflatie en ho gere lonen. Nu de gulden inder daad in waarde daalt, is men deze argumentatie plotseling kwijt. Blijmoedig citeren de voorlich ters het Centraal Plan Bureau, dat uitrekent dat de goedkope gulden goed is voor acht miljard gulden ex tra groei dit en vol gend jaar. Als zo'n goedkope gulden zo veel opbrengt, waarom hebben we hem dan niet veel eerder goed koop gemaakt? De reden is dat we een sterke munt wilden. Net als de Duitsers overigens. Want een sterke munt staat voor een sterke economie. Een goed kope munt zorgde volgens deze redenatie weliswaar voor meer uitvoer, maar uiteindelijk ook voor een overspannen econo mie en inflatie. De Duitsers zijn consequent en maken zich nu druk over die goedkope euro. De Nederlanders niet. En dat terwijl de negatieve ef fecten van de goedkope euro juist hier zich het eerst doen gelden. Want met een over spannen arbeidsmarkt zitten we hier helemaal niet verlegen om meer werk. Het is leuk voor die tulpenverkopers dat ze zo veel tulpen verkopen, maar de Nederlandse economie als ge heel zit hier niet op te wachten. Zaten we niet vastgeketend aan de euro, dan zou de gulden ze ker tvlnntig procent meer waard zijn en waren we met zijn allen een stuk rijker. We zouden dan immers meer Japanse auto's, Arabische olie en Amerikaanse sportschoenen kunnen kopen dan nu. Kortom, de propaganda rond de euro is inconsequent en daarom oneerlijk. Ondertussen begrijpen de Europese leiders de ernst van de situatie best. De Europese monetaire unie over tuigt vooralsnog niet. Ze zullen beter voor de dag moeten ko men. Eurosceptici als onderge tekende hebben steeds beargu menteerd dat de euro geen sluitstuk is van de Europese in tegratie maar eerder het begin van een nieuwe fase. De dalen de euro lijkt ons gelijk te geven De euro heeft een sterkere poli tieke unie nodig om vertrou wen in te boezemen. Het onvermijdelijke gevolg is dat we meer van onze onafhan kelijkheid zullen moeten prijs geven in ruil voor een sterkere euro. Denk aan meer Europese belasting en een gemeenschap pelijk Europees buitenlands be leid. De prijs van de euro is hoog.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9