Economie Beurs Amsterdamse beurs sluit week af met kleine winst Duisenberg kan Europese munt niet omhoog praten Valuta op lemen voeten ZATERDAG 6 MEI 2000 Weer grote overname Cisco Systems new york Het Amerikaanse concern Cisco Systems, 's werelds grootste leverancier van netwerken voor internet, kondigde gis teren weer een belangrijke overname aan. Het bedrijf ArrowPo- int Systems wordt ingelijfd via een aandelenruil ter waarde van veertien miljard gulden. ArrowPoint, gevestigd in Massachu setts, maakt schakelingen voor internet. Het bedrijf bestaat nog maar drie jaar en heeft 337 werknemers. Onlangs onttroonde Cisco Microsoft als 's werelds grootste onderneming qua beurs waarde. Cisco kocht dit jaar al tien bedrijven. Over geheel 2000 moeten het er 20 tot 25 worden. Canal+ verkoopt belangen in Vox prus Het Franse mediaconcern Canal+ verkoopt zijn aandeel van 24,9 procent in de Duitse televisiezender Vox aan CLT-UFA, in Nederland grootaandeelhouder van de Holland Media Groep. Met de koop is een bedrag van 260 miljoen gulden ge moeid. Zwijndrecht krijgt 'virtuele woonwijk' zwuNDRECHT» Bouwbedrijf NBM-Amstelland en KPN richten in Zwijndrecht een 'virtuele woonwijk' in. De bewoners van de 250 nieuwe koopwoningen kunnen via internet van een aantal, on der meer gemeentelijke, diensten gebruik maken, maar ook on derling communiceren. Alle huizenkopers krijgen daarvoor een pc in bruikleen. Het gaat om een proefproject met een looptijd van ongeveer twee jaar. amsterdam anp De Amsterdamse beurs is giste ren met een kleine winst het weekeinde ingegaan. De toon aangevende graadmeter AEX sloot 5,20 punten hoger af op 670,27. Dat was een stijging met 0,78 procent. Met dit resultaat liep het Damrak redelijk in de pas met de belangrijkste beur zen in Europa. Het was volgens handelaren een wat verloren dag. De 'kal merende' invloed van bevrij dingsdag was merkbaar op de beursvloer. Het resultaat was een omzet die iets onder het gemiddelde lag. Winnaar onder de hoofd fondsen was automatiseerder Baan. Het aandeel steeg met ruim zeven procent op 2,50 eu ro na donderdag met 11,74 pro cent te zijn gekelderd. Na zo'n dramatisch laag niveau zijn er altijd wel beleggers die er de volgende dag weer instappen, aldus een handelaar. De betere prestaties werden vooral geleverd door de tradi tionele fondsen. Zo boekte che miereus Akzo Nobel de op Baan na grootste stijging met 5,06 procent op 46,75 euro. Ook TNT Post Groep en Koninklij ke/Shell deden het goed met winststijgingen van respectie velijk van 2,76 procent op 24,20 euro en 2,68 procent op 65,10. Bij de kleinere fondsen viel Hollandse Beton Groep (HBG), dat toch weer in gesprek is met 'vijand' Boskalis, op met een stijging van bijna zeven procent op 16,10 euro. amsterdam anp-bridge De euro heeft gisteren niet kun nen profiteren van de verbale steun van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank (ECB). Bij het slot van de han del op de Europese valutamark ten stond de koers op 0,8925 dollar, iets lager dan donder dag. Duisenberg gaf gistermor gen onverwacht een verklaring uit om onrust bij de Europese burgers over de koersval van de euro weg te nemen. Iets derge lijks is in het bestaan van de ECB nog niet eerder gebeurd. Sinds de introductie van de euro is de koers tegenover de dollar gedaald met bijna 25 procent. „Ik begrijp dat daar door onrust is ontstaan omdat een duurzaam lage euro kan leiden tot hogere prijzen in de winkels", aldus Duisenberg. Daarmee doelde hij op het duurder worden van import producten. Volgens de bank- president is er geen inflatiedrei ging en zal de ECB er alles aan doen om die te voorkomen. ,J3e burgers moeten zich ge rustgesteld voelen door het feit dat de prijzen in het eurogebied stabiel zijn. Dat betekent dat burgers erop kunnen vertrou wen dat spaargeld en pensioe nen hun waarde behouden", aldus Duisenberg. DAMRAK IN PERSPECTIEF De euro kent sinds de introduc tie ten opzichte van de dollar eigenlijk maar één richting. De aanhoudende daling is vanuit reëel macro-economisch per spectief verbazingwekkend. Im mers, de EMU-landen kennen een overschot op de lopende rekening, dat volgens de Euro pese Commissie ongeveer gelijk is aan een half procent van het Bruto Binnenlands Product (BBP). De situatie in de VS is volledig anders. Daar is sprake van een tekort op de lopende reke ning. Dit tekort lijkt zelfs toe te nemen. Volgens collega's bij de Amerikaan se bank J.P. Mor gan zou dit tekort in 2000 kunnen oplopen tot vijf procent van het BBP. Normaliter resulteert een te kort op de lopen de rekening van een land in een grote uitstroom van haar valuta, waardoor de prijs van deze valuta moet zak ken. Crises in Azië en Brazilië zijn hierdoor te verklaren. Het feitelijk sterker worden van de dollar dus niet. De dollar is de afgelopen jaren sterker geworden ten opzichte van de euro, omdat Europa veel geld in de VS heeft geïnves teerd. In 1999 hebben de EMU- -landen - aldus de ECB - voor een bedrag van 212,5 miljard euro buiten de EMU geïnves teerd. Aan te nemen valt dat het merendeel van deze investerin gen in de VS heeft plaatsgehad. Het genoemde bedrag beteken de een stijging van zestien pro cent ten opzichte van de inves- teringèn buiten het EMU-ge- bied die in 1998 zijn gedaan. Naast deze vloedgolf is er door Europa ook fors belegd in hel buitenland; in 1999 voor 280,5 miljard euro, waarvan 150 mil- DAAN MUUSERS Beleggingsanalist Friesland Bank Securities jard in aandelen. Deze giganti sche stroom geld was ruim vol doende om de vloed van dollars uit hoofde van het handelste kort te compenseren. De aanhoudende stroom geld vanuit Europa richting VS is niet zonder gevolgen. In 1990 waren de dividend en rentebe talingen van de VS aan buiten landse beleggers 19,8 procent van de totale exporten van de VS. In 1997 was dit percentage gestegen tot 20,8 terwijl het afgelo pen jaar 23.6 procent van de exporten nodig was om dividen den en rente te betalen. Dit jaar mag een verdere stijging van dit percentage wor den verwacht. Het mag alge meen bekend zijn dat de VS het grootste schul denland ter we reld is, maar - in tegenstelling tot Brazilië en veel Afrikaanse landen - met een zeer gewilde valuta. Voor 'ech te' schuldenlanden wordt vaak gekeken naar de debt service ratio, de verhouding tussen de te betalen rente en aflossing en exporten. Voor Afrikaanse lan den is deze ratio in 1999 vol gens het IMF 22, procent. Voor de komende jaren verwacht het IMF een gestage daling in deze ratio. Ook voor de Aziatische landen is een trend van dalende betalingen uit hoofde van schulden waarneembaar. De recente crises in Latijns- -Amerika en Azië zijn ontstaan toen het buitenland niet meer bereid bleek de tekorten op de lopende rekeningen van deze landen te financieren. De vraag die dan ook opkomt is hoe lang de oude wereld bereid is de nieuwe economie te financie- liooge h. pp aandf ai hooge h pp aandf vc van lanschot equity VERKLARING DER AFKORTINGEN op openingskoers e gedaan en bieden h.j. hoogste koers in 12 mnd. e.r effectief rendement I.j. laagste koers In 12 mnd. f gedaan en laten v.k. vorige koers (slotkoers) g bieden en ex dividend l.k. laatste koers h laten en ex dividend slot2 slotkoers vorige week k gedaan en laten ex dividend slotl slotkoers deze week 1 gedaan en bieden ex dividend A advieskoers ho hoogste koers a laten la laagste koers b bieden s stopkoers c exclaim sk2 slotkoers 2 beursdagen terug d ex dividend

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8