'Mijn moeder weet wanneer ik buikpijn krijg' Noord/Zuid ZATERDAG 6 MEI 2000 Kinderpsychiater Roselien Vecht zet zich in voor slachtoffers 'Munchausen by proxy' De Oegstgeestse kinderpsychia ter Roselien Vecht haalde on langs nog de nationale pers. Op haar gezag werd aangenomen dat de ver dachte van de moord op baby Risanne Tin gen aan het Munchausen by proxy syndroom 'zou kunnen lijden'. Het gevolg: toen deze vrouw tijdens het voorarrest in de gevange nis een dochter kreeg, mocht ze die niet bij zich houden. Haar advocaat diende vervol gens een klacht in bij het Medisch Tuchtcol lege. En minister Korthals van justitie draai de de maatregel terug. De verdachte wacht inmiddels met haar dochter thuis de rechts zaak af. Er bestaat grote weerstand tegen het idee dat vrouwen hun kind op zo'n onvoorstelba re manier kunnen misbruiken. Pure horror, de beschrijvingen die Vecht geeft van hun methodes. Ze prikken een oor van hun kind door en smeren daar vuil op, zodat er nare ontstekingen ontstaan. Ze vergiftigen het kind met medicijnen die het niet nodig heeft. Ze slepen het van ziekenhuis naar zieken huis om het te laten opereren naar aanlei ding van nagebootste symptomen. Of de meest directe aanpak: ze smoren het kind met een kussen. Waarom? Vecht: „Je kan alleen maar gis sen wat er met die moeders aan de hand is. Wel kan je over het algemeen zeggen dat het om een persoonlijkheidsstoornis gaat. Deze vrouwen hebben grote behoefte aan opwaar dering. Die zoeken ze bij artsen, want ze hebben meestal in de gezondheidszorg ge werkt. Als ze een ziek kindje hebben, dan kunnen ze daar met de dokter over praten. Gesprekspartner zijn van de dokter, weer woord geven, dat is het mooiste. En natuur lijk de crisis, de acuutheid van het geheel. Een sfeer zoals in ER. Alsof ze meespelen in zo'n tv-serie. Dat is het helemaal." Er is nauwelijks wetenschappelijk onder zoek gedaan naar de stoornis die ten grond slag ligt aan deze vorm van kindermishande ling. Dat voedt de kritiek. Sommige weten schappers wijzen erop dat de diagnose wordt gesteld met behulp van een vage checklist. Die bestaat uit een opsomming van verdachte omstandigheden en gedragin gen. Zoals: De behandeling werkt niet, moni tor of infuus gaan stuk. De moeder is onge bruikelijk onaangedaan als het kind in medi sche nood verkeert. Volgens critici geeft de checklist teveel kans op valse aantijgingen. Terwijl op basis ervan wel kinderen bij moe ders worden weggehaald. In verschillende landen, ook in Nederland, bestaan actiegroepen die strijden tegen psy chiaters die zich met Munchausen by proxy bezighouden. Een voorbeeld van zo'n groep (MAMA: Mothers Against Munchausen syn drome by proxy Allegationesop internet: „Elke ouder die zich serieus bekommert om een ziek kind loopt het gevaar van deze wre de en idiote aantijging! Uitstekende moeders worden emotioneel verkracht, publiekelijk aan de schandpaal genageld, gecriminali seerd en in de gevangenis gegooid. Zelfs als het kind terugkeert naar huis, zal het gezin levenslang getraumatiseerd zijn en zuchten - onder een schuld van tonnen aan advoca ten." Vecht zit niet met al die kritiek. Misdiagno ses komen in Nederland volgens haar bijna niet voor. „Het is inderdaad een moeilijke diagnose. Maar die komt er niet zomaar. Een arts zit met een zeef ernstige medische situa tie die hij niet begrijpt: epilepsie, bloedingen die niet zijn te verklaren, onbegrijpelijke koorts, vergiftigingen, ademhalingsproble men. Het duurt heel lang voordat zo'n arts uiteindelijk aan Munchausen denkt. Dan pas gaat hij naar die checklist kijken. Het is dus niet zo dat hij bij ieder kind met een koortsstuipje gaat kijken: heeft de moeder in de gezondheidszorg gewerkt. Het gaat stuk voor stuk om gru-we-lij-ke zaken die al jaren lopen, waarbij de dokters met de rug tegen de muur staan", legt Vecht uit. Bovendien: het gaat toch om het kind? „Dat kan niet voor zichzelf opkomen." Dus doet Vecht dat. Ze richtte een werkgroep van deskundigen op, met daarin onder andere psychiaters, rechters, politie, de kinderbe scherming. Die groep wordt geconsulteerd als iemand vermoedt dat hij te maken heeft met Munchausen by proxy. Ook brengt Vecht binnenkort een boekje uit om meer bekend heid te geven aan het fenomeen. Munchausen by proxy is in de jaren zeven tig voor het eerst beschreven. De benaming is een variant op het al langer bekende Munchausen syndroom. Mensen die daar aan lijden dissen de doktoren vergezochte ziekteverschijnselen op.. De naam is ont leend aan de kleurrijke achttiende-eeuwse baron Von Münchhausen, bekend om zijn buitenissige reisverhalen. Zo is hij de enige sterveling die het is gelukt om zichzelf aan zijn eigen haren uit een moeras omhoog te trekken. In de medische literatuur is de naam van de baron de trema en een 'h' kwijtgeraakt. Munchausen-lijders zijn vaak eenzame, zwervende mannen, op zoek naar een ver zorgende hand en een schoon bed, zonder een ander kwaad te doen. Munchausen by proxy is een heel ander verhaal. Het is, zoals gezegd, onduidelijk waar de moeders aan lij den. Vecht weet hoe dat komt: „Ze laten zich meestal niet onderzoeken. En als dat toch gebeurt, houden ze zich heel erg goed, zodat je er nog niet achterkomt." Liegen en bedrie Een blauw aangelopen baby. Gillende sirenes en toesnellende artsen. En de moeder staat erbij te... stralen. Munchausen by proxy. Je eigen kind ziekmaken om aandacht te trekken. Gruwelijker kan het beeld van de onvoorwaardelijk liejhebbende moeder niet aan scherven gaan. Kinderpsychiater Roselien Vecht zet zich in voor betere bescherming van de slachtoffertjes. Maar de weerstand is groot. Een moeder doet zoiets niet expres, oordeelde onlangs een gerechtshof in een hoger beroepszaak, na het afspelen van de video waarop te zien was wat zij haar kind had aangedaan. Kinderpsychiater Roselien Vecht Je kan alleen maar gissen wat er met die moeders aan de hand is. Wel kan je over het algemeen zeggen dat het om een persoonlijkheidsstoornis gaat. Deze vrouwen hebben grote behoefte aan opwaardering." foto henk bouwman gen is door deze vrouwen tot een kunst ver heven. Vecht: „Ze vertonen juist heel moederlijk gedrag. Ze zijn verzorgd, zien er goed uit." Het masker valt pas als er niemand in de buurt is. Verdachte moeders die ongemerkt in het ziekenhuis werden geobserveerd, ver troetelden hun baby als er verpleegkundigen in de buurt waren, maar eenmaal alleen ne geerden ze die totaal. De dubbelzinnige moederlijkheid duurt soms voort tot over het graf. „Zo was er edn vrouw, die had twee kindjes verloren. Dat had ze zelf gedaan. Zij ging naar het grafje toe, netjes aanharken, bloempjes planten, alles. Op een gegeven moment deed ze aangifte dat er plantjes wa ren vernield. Maar ook dat had ze zelf ge daan", vertelt Vecht. Uit haar verhaal doemt een raadselachtig profiel van de daders op: het zijn 'heel ge middelde mensen', zoals ze het uitdrukt. Ze zijn zelf niet als kind mishandeld en mis bruikt, en dom of zwakzinnig zijn ze even min. De gangbare excuses voor kindermis handeling gaan dus niet op. Vecht: „Ze heb ben wel vaak een slechte schoolcarrière ach ter de rug, en zijn al jong met de politie in aanraking gekomen. Toch zijn ze redelijk in telligent. Dat moet ook wel, want het is nogal ingewikkeld om Munchausen te plegen. Het zijn mensen met een zekere opleiding, meestal in de gezondheidszorg. Ze zijn niet psychotisch: de mishandeling moet immers op een doordachte manier plaatsvinden." Een voorbeeld: een vrouw die haar kind vergiftigde met pillen tegen epilepsie. Die zei tegen haar huisarts dat haar kind bij de neu roloog was geweest en dat diens brief 'vol gende week' zou komen, en vroeg om een receptje omdat ze niet genoeg medicijnen had. De arts voldeed aan haar verzoek. Die brief, die kwam er natuurlijk nooit. Toch gaat het volgens Vecht bij de meeste zaken om de directe methode: het smoren van de baby. „Omdat het makkelijk gaat, maar ook omdat het immer het gewenste ef fect heeft. Een baby die niet ademhaalt is al tijd een reden voor groot alarm. Dan heeft zo'n moeder direct wat ze hebben wil. Maar je loopt wel het grootste risico dat je de baby verliest. En dat is niet de opzet. Het doel is de aandacht die de moeder krijgt van het zie kenhuis." Al krijgt het fenomeen meer bekendheid, het ongeloof lijkt nog steeds te overheersen. Veroordelingen vinden nauwelijks plaats. Mede omdat het lastig is de mishandeling te bewijzen, zegt Vecht. En als er al bewijs is, kan men niet geloven dat een moeder het bewust doet. Dan is er nog de georganiseerde oppositie. Gedupeerde ouders - „Gedupeerd? De kin deren worden mishandeld!" - hebben zich verenigd in een actiegroep, die haar tot in de rechtszaal tegenwerkt en in diskrediet brengt. „Het gaat om hele ernstige mishan deling die soms met de dood wordt bekocht. Het probleem is: op het moment dat iemand dat een halt toeroept, wordt die aangevallen op een heel onfatsoenlijke manier", legt Vecht uit. De kinderpsychiater is desondanks heilig overtuigd van haar missie: „Ik heb een vrouw gekend die twee kinderen had ge dood. Die is een paar jaar later oppasmoeder geworden! Wat moet je dan doen als dokter? We hebben toen niets gedaan. Uit een soort lafheid. Maar stel dat ik zelf een oppasmoe der had van wie bleek dat ze twee kinder moorden op haar geweten had. Dan zou ik toch ook zeggen: waarom wist ik dat niet?" Vroeger hoorde je er nooit iemand over. Nu volgen de geruchtmakende gevallen el kaar op. Niemand weet hoe vaak Munchau sen by proxy in feite plaatsvindt. Vaak, denkt Vecht: haar werkgroep krijgt maandelijks twee of drie gevallen ter beoordeling. „En meestal is het raak." De vraag dringt zich op: is Munchausen by proxy een modeverschijn sel? „Ja", antwoordt Vecht volmondig. Niet omdat men te snel naar de diagnose zou grijpen. Maar omdat de medische wereld ga ten laat vallen. „Er zijn steeds meer specialis ten, je hoeft tegenwoordig niet meer voor al les naar de huisarts. Of eigenlijk moet dat wel, maar mensen passeren hem heel mak kelijk. En de kinderartsen laten dat toe. Die zeggen niet: je moet eerst een verwijzing." De moeders 'shoppen' ook van het ene naar het andere ziekenhuis. „De meeste dokters zijn te goed van vertrouwen. Ze hebben het ook veel te druk, dus vragen ze niet altijd in formatie bij elkaar op. Bovendien weten deze moeders de zaak heel goed te manipuleren: u mag niet naar mijn kinderarts bellen want die heeft me slecht behandeld. Of: ik wil dat u onbevooroordeeld naar mijn kind kijkt", verklaart Vecht. Het wordt de vrouwen, volgens haar, te makkelijk gemaakt. Het brengt Vecht tot de saillante conclusie dat de artsen actief mee doen aan de mishandeling. Want ze voeren nodeloos allerlei onderzoeken en inkijkope raties uit. „Een babytje onder narcose bren gen als dat niet nodig is, dat is vreselijk. Een moeder zegt: mijn kindje ziet blauw, wilt u een hartfilmpje maken of een inkijkoperatie doen. Ze dringt net zo lang aan tot dat ge beurt. Normale ouders schrikken zich een hoedje als blijkt dat het kind dan onder nar cose moet. Die zeggen: doe toch maar niet. Maar deze moeders gaan er juist helemaal van stralen", weet Vecht. Er is nog weinig kijk op de psychische ge volgen voor het slachtoffertje. In één van haar zaken was sprake van twee jongens die al jarenlang werden mishandeld. „De oudste was zogenaamd astmapatiënt, de jongste is dertig keer geopereerd aan een darmziekte die hij niet had. Die zei: mijn moeder weet wanneer ik buikpijn krijg, en dan moet ik naar het ziekenhuis. Die jongens waren heel erg dwars, heel lastig, heel pesterig naar el kaar ook." Maar waar is pa in dit alles? Vecht heeft daar een volgens haar tekenende anekdote over: „Onlangs was een vrouw met de video betrapt. Haar hebben ze opgepakt, en toen gingen ze naar de vader. Die schrok zich ka pot toen hij de politie aan z'n deur kreeg, want hij had op zolder een illegale zendin- stallatie. Toen de politie hem die videoband liet zien, was hij heel opgelucht. Zo van: o, daar heb ik nooit wat van gemerkt." Meestal blijven de vaders hun vrouw steu nen. „Heel wonderlijk. Zelfs als het op video te zien is zeggen ze: ik geloof er niks van, het is een goede moeder. Ze verdiepen zich hele maal niet in wat het voor het kind betekent. Ze hebben heel vaak al in een vroeg stadium de hele medische afdeling van het gezin aan hun vrouw gedelegeerd, die komt immers vaak uit de gezondheidszorg. Ik denk dat als het andere vaders waren, ze eerder met de vuist op tafel hadden geslagen. Zo van: nü is het afgelopen met dat gedokter!" AFKE VAN DER TOOLEN Onze Taal Enkel en alleen door onze verhui zing zijn wij specialisten geworden, mijn vrouw en ik. We waren het niet toen we nog in Leiden woon den. Maar sinds we enkele jaren ge leden naar een dorpje bij Leuven verhuisd zijn, zijn we ineens speci alisten, kenners van de Belgische en de Nederlandse volksaard en de verschillen daartussen, van Bel genmoppen en Hollandermoppen, van cultuurverschillen aan weers kanten van de grens, hoe of het komt dat Vlamingen bourgondi- scher zijn en Nederlanders calvinis tisch en lomp, en waarom Belgi sche mandarijntjes verkocht wor den met steeltje en de Nederlandse zonder. In het begin sputterden we wel eens te gen, en zeiden naar waarheid dat we er geen verstand van hadden. Heus, we heb ben ons daar nooit in verdiept. Vraag het aan een ander. Maar de wereld heeft niet naar ons geluisterd. Men bleef er ons naar vragen. Schrijf daar toch eens een artikel over! Wilt u alstublieft een lezing komen geven? En zo is het dus gekomen. Ik lees in de krant dat er in België veel meer anti-depressiva verkocht worden dan in Nederland. Laten we aannemen dat Belgen ze ook meer slikken, en ze niet ko pen om aan de kippen te voeren. Wat zegt zoiets over de volksaard? Zijn Belgen som berder mensen dan Nederlanders? Hebben ze meer pillen nodig om het leven aan te kunnen? Of is het precies andersom? Zijn Belgen juist zo vrolijke en levenslustige lie den dat zij een doordeweekse stemming die Nederlanders gewoon vinden, al som ber noemen, en daarom meteen naar de pillen grijpen? U ziet wel, dat ons specialis me helemaal zo eenvoudig niet is. Om nog maar te zwijgen van de vraag waarom calvi nistische mensen hun mandarijntjes liever zonder steeltje zien. Mijn persoonlijke indruk is absoluut niet dat Nederland een calvinistisch land is. Was het maar waar! En evenmin krijg ik de indruk dat Belgen een opgewekter slag mensen zijn dan Nederlanders. Eerder het tegendeel. Maar dat is niet wat men wil ho ren. Belgen zijn bourgondisch en Neder landers calvinistisch; dat moet nu maar vaststaan. Wat men horen wil, is ten eerste: dat je dat ook vindt; en ten tweede: hoe dat komt. Het merkwaardige van de toestand is, dat Nederlanders en Belgen niet alleen van die opvallende vooroordelen over el kaar hebben, maar dat ze ook zelf vinden dat het zo is. Ze zijn het ermee eens. Ne derlanders vinden zichzelf evenzeer een calvinistisch volkje, en Belgen menen even oprecht dat ze zelf bourgondisch zijn. Ik krijg een een brief van iemand uit Mort- sel die zich, anders dan ondergetekende, wel met de kwestie heeft beziggehouden. Hij wijst mij op een passage uit Erasmus' 'Lof der Zotheid' (hoofdstuk 14), een boek dat geschreven werd in 1508, oftewel ruim voor de uitvinding van het calvinisme, en daar vermeldt Erasmus al dezelfde voor oordelen. In vertaling luiden zijn woorden: 'Wat de volksmond over de Brabanders zegt, klopt dus wel: namelijk dat terwijl voor de andere mensen het verstand met de jaren pleegt te komen, zij steeds dwazer worden, hoe dichter ze de ouderdom nade ren. Inderdaad is er geen ander volk dat vrolijker is in de dagelijkse omgang of de somberheid der ouderdom minder voelt'. Toegegeven, Erasmus spreekt over 'de Bra banders', wat niet hetzelfde is als alle Bel gen, maar de uitspraak komt ons toch ver rassend bekend voor. In één adem door gaat het ook over de Hollanders. Erasmus heeft het over hun 'gebruikelijke bijnaam', en dat ze daar zelf trots op zijn. Hij noemt die bijnaam niet, maar 't schijnt toch niet veel goeds te zijn. J.B. Kan geeft als verkla ring bij zijn Erasmus-vertaling dat de Hol landers 'wegens den eenvoud van hun ka rakter veelal dom werden genoemd'. De gangbare opinie is dat vooroordelen ontstaan doordat men andere volkeren niet goed begrijpt. Of doordat men zichzelf superieur acht aan anderen. Of van allebei een beetje. Ik ben geneigd dat niet te gelo ven. Neem nou de uitdrukking 'typisch Ne derlands'. Die is nog niet zo oud, en je hoort het enkel in Nederland. Altijd met negatieve betekenis. Zou het kunnen zijn dat het idee dat Nederlanders bekrompen, botte, calvinistische mensen zijn, eveneens in Nederland zelf ontstaan is, en dat de Bel gen die mening uit respect voor hun noor derburen hebben overgenomen? Als de Ne derlanders het zelf zeggen, zal het wel waar wezen? En omgekeerd, als de Belgen zich zelf zo bijzonder bourgondisch en opge wekt vinden, dan zijn de Hollanders dom genoeg om dat te geloven? Ik denk dat het zo gegaan is. Maar ik geef toe dat ik nog niet zo erg lang een specialist ben. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53