s BIJVOEGSEL 'Nieuwe kansen voor het Rode Kruis' ZATERDAQ TT 530 ZATERDAG 6 MEI 2000 Jan Post: „Ik ben bij het Rode Kruis honderd procent mens aan het worden. En dat voelt heel goed." FOTO GPD PHIL NIJHUIS et Nederlandse Rode I Kruis heeft een nieu- «M. we algemeen directeur en Nederland zal het weten ook. „Het Rode Kruis is niet stoffig maar spannend, sexy en uitdagend. Wij staan voor een 140 jaar oude merk naam die over de hele wereld alle deuren opent. 2001 is het jaar van de vrijwilliger; het Nederlandse Rode Kruis moet vol in de schijnwerpers. Ik wil er minimaal vijfduizend jonge ren bij. Golfers moeten eenderde van hun tijd besteden aan het goede doel. We moeten alle omroepen met hun camera's door onze prachtige projecten heen jagen. Albert Heijn moet z'n personeel vrijwilligerswerk laten doen en het bedrijfsleven moet minder skyboxen kopen bij Ajax of PSV, maar ongeneeslijk zieke kinde ren een paar prachtige laatste le vensjaren schenken." Uitdaging Jan Post (55) is twee maanden gele den begonnen als algemeen direc teur van het Nederlandse Rode Kruis. In zijn nieuwe werkkamer op het hoofdkantoor aan de Haagse Laakhaven rolt het ene na het andere idee over tafel. Hij lijkt niet te rem men, want de manager heeft een nieuwe uitdaging gevonden. „Neder land is namelijk nog niet af; we ver geten met z'n allen de achterkant." En daar gaat het Rode Kruis onder zijn leiding verandering in brengen. „Ik vertrok bij Philips en ging au tomatisch op zoek naar een nieuwe topfunctie. Headhunters meldden zich; ik kreeg enkele aanbiedingen, maar het was allemaal net niet wat ik zocht. Ik nam even wat gas terug en maakte met de hond lange wande lingen op de hei in Brabant. En ik luisterde veel naar Bach. Prachtig. Bach heeft structuur en toch is er ruimte voor een lach en een traan tussendoor. Dat vind ik mooi en ik herken me er wel in. Tegelijkertijd begon ik met kunstgeschiedenis. Na 26 jaar keerde ik terug in de college banken van mijn oude universiteit in Amsterdam. Om half elf in de och tend liep ik over het Damrak naar de universiteit; in drie weken was ik weer twintig. Ik genoot met volle teugen. Ik ontdekte dat ik nog een heel leven voor me had. Met meer diepgang, want ik vind ouder wor den nog steeds leuk." Na zijn afscheid van Philips had Jan Post voor het eerst in 26 jaar niet direct een nieuw 'target' dat gehaald moest worden. „Via voorzitterschap pen in Pakistan en Spanje was ik di recteur geworden in Nederland. Ik heb er een prachtige tijd gehad. Ik was altijd bezig met mijn Willie Wor tels in de laboratoria. Ik kreeg ook een paar honderd brieven als steun betuiging toen ik wegging. Er viel voor het eerst in m'n leven een com- •plete rust over me heen en ik voelde me helemaal vrij. Ik weet dat topma nagers bij Siemens er om de drie of vier jaar verplicht een paar maanden tussenuit moeten. En dat is heel goed, heb ik gemerkt. Je leert naar je zelf te luisteren. Je hoeft even niets. Tenminste, niets wat je niet zelf wilt. Want tijdens zo'n sabbatical-periode moet je niet de hele dag in je bed blijven liggen. Juist niet. Vroeg uit de veren en dingen doen die je altijd al had willen doen. Ik kreëg meer oog voor kunst en cultuur. Op een gege ven moment stond ik in het Catharij- ne Convent in Utrecht een lezing te geven over een Middeleeuws schil derij. Daar had ik me helemaal in verdiept. Heerlijk, als je de luxe hebt om dat een keer te'doen. Tegelijkertijd leek het alsof ik me die luxe niet gunde. Ik kreeg steeds meer gêne over de enorme rijkdom in dit deel van de wereld. The sky is the limit. Een boot, een tweede huis, vier keer per jaar op vakantie. Begrijp me niet verkeerd, een bedrijf moet streven naar groei en mag ook in het buitenland grote winsten genereren. Maar we moeten iets terug doen voor de gigantische rijkdom. Ik had makkelijk oud kunnen worden zon der al te veel te doen. Een beetje gol fen en een paar commissariaten links en rechts. Maar stilzitten past niet bij mij. Ik vond het tijd worden mijn kennis en ervaring volledig in dienst te stellen van de goede zaak." Gedrevenheid Het Rode Kruis had een mooie klus. Na twintig jaar vertrok Jack van Ham als algemeen directeur en Post werd benaderd om zijn plek in te nemen. „Het Rode Kruis heeft altijd een rol gespeeld in mijn leven. Ik ben opge groeid in Doetinchem en mijn vader reed als vrijwilliger op de ambulance van het Rode Kruis. Op verjaardagen werd hij wel eens opgeroepen en kwam hij terug met een spannend verhaal over een ongeluk. Mijn vrouw is ook vrijwilligster bij het Ro de Kruis. Ze leest voor aan een blin de vrouw. Toen ik werd benaderd voor deze functie had ik er dan ook meteen een goed gevoel bij. Het is een prachtige vereniging met ruim Jan Post: een gedreven algemeen directeur Het Nederlandse Rode Kruis staat sinds enkele weken onder leiding van Jan Post. De oud-topman van Philips verliet de elektronicagigant omdat het niet klikte met topman Cor Boonstra. Hij vond zichzelf terug op de Brabantse hei en prinses Margriet verleidde hem uiteindelijk tot het Rode Kruis. Post gaat knokken voor iedere vrijwilliger en 'goede-doel-gulden'die er in Nederland te krijgen is. „Iedereen die meeprofiteert van de enorme welvaart in dit land is verplicht zijn bijdrage te leverenook de multinationals. een miljoen leden en donateurs. Uit eindelijk was het prinses Margriet die mij tijdens een goed gesprek het laatste zetje gaf. Wat een brok gedre venheid." Vrijwilligers Als algemeen directeur Philips Elec tronics Nederland had Post 43.000 werknemers onder zich. Hij werkte zeventig uur per week en vloog gere geld de wereld rond. Daarnaast was hij gewend aan een strak hiërarchi sche organisatie in een sfeer van hard ondernemerschap met winst groei als enige doel. Nu staat Post aan het hoofd van 330 betaalde krachten en een leger van 31.000 vrijwilligers. „Tuurlijk is het inkomen een we reld van verschil. Net als de sfeer en de mentaliteit. Philips was keiharde business; het Rode Kruis is een ver eniging. Dat is een heel andere structuur. Toch had ik na twee we ken al in de gaten dat het werk in wezen niet veel verschilt met dat bij Philips. Of je nou een groot bedrijf, de gemeente Rotterdam of het Rode Kruis bestuurt, het komt altijd aan op gezond verstand. Ik ben nog steeds dezelfde manager als bij Phi lips. Ik zit hier aan tafel met mensen en zie dezelfde gevechten, successen en teleurstellingen op hun gezichten als bij de Philips-managers." Toch veranderde de mens Post. „Bij Philips was de scheiding tussen privé en werk veel strikter. Bij het Rode Kruis ben ik 24 uur per dag mezelf. De vrijwilligers van het Rode Kruis ontroeren mij. Ik heb bij Phi lips in 25 jaar één keer de tranen in mijn ogen gehad. In Tokio. We pre senteerden de cd-speler. Een wereld primeur. En we wisten dat we de we reld gingen veroveren. Het schijfje was nog zo groot als een elpee en het begon al meteen met geknetter. De spanning was om te snijden en toen volgden de eerste tien seconden zui ver geluid. Dat was een ontlading en er kwam een traan. Hier had heel Philips keihard naar toe gewerkt. Bij het Rode Kruis heb ik soms wel vier keer per dag een vochtig oog. Een vrijwilliger, die al jarenlang volstrekt anoniem een dagdeel besteedt aan zieke kinderen, ontroert mij. Dat zijn de echte toppers in deze samenle ving. Ik ben bij het Rode Kruis hon derd procent mens aan het worden. En dat voelt heel goed." Binnen het Rode Kruis is voor Post voorlopig het parool: rust. „Deze or ganisatie is de afgelopen tien jaar compleet door elkaar geschud. We zitten midden in de afronding van een grote reorganisatie en die maken we helemaal af. De 430 afdelingen in het land werken samen in 75 distric ten. Het landelijk bureau i in Den Haag moet de vrijwilligers zoveel mogelijk organisatorisch werk uit handen nemen en niet iedereen moet het wiel uitvinden. Het Rode Kruis komt voort uit een traditie van crisishulp. Als er bij een ramp hulp nodig is, rent en vliegt iedereen 24 uur per dag. We moeten streven naar meer continuïteit en eenheid. Tij dens mijn laatste tien jaar bij Philips heb ik de operatie Centurion meege maakt. We gingen letterlijk in broek en trui de hei op. Er kwamen goede ideeën uit voort en we groeiden naar elkaar toe. Philips werd een bijen club en dat moet het Rode Kruis ook worden. Wij gaan ook af en toe eens de broek en de trui aantrekken." Nieuwe kansen Andere uitdagingen voor Post zijn het imago van het Rode Kruis en nieuwe taken die de hulporganisatie naar zich toe kan trekken. „Veel trouwe vrijwilligers blijven treuren omdat ze in de afgelopen jaren heb ben gezien hoe de professionele hulpdiensten veel van hun werk hebben overgenomen. Maar we moeten niet in het verleden blijven hangen. Deze tijd biedt juist nieuwe kansen. Denk aan zinloos geweld. Al die treurmarsen voor zonen en dochters die koelbloedig van het le ven zijn beroofd door gekken die on der de pillen en drank zitten. Het Ro de Kruis moet een partner worden in de bestrijding van het geweld. Ik denk aan een netwerk van goed op geleide jongeren die op scholen en in bedrijven voorlichting geven over criminaliteit, agressie en zinloos ge weld." De nieuwe media bieden volgens Post ook kansen. „Datzelfde leger van jonge vrijwilligers kan bejaarden helpen hun weg op internet te vin den. Twee uurtjes per week is ge noeg. Grote bedrijven moeten hier ook een rol in gaan spelen. We gaan bedrijven als Ahold en Shell benade ren. Stel 'Klaas' staat tot zes uur op de loonlijst als vakkenvuller; het zou tpch mooi zijn als zijn baas hem om vijf uur laat gaan opdat hij zich twee uur kan inzetten voor het goede doel, waarvan hij één uur doorbe taald krijgt. Albert Heijn kan die hulp desnoods koppelen aan haar vaste klanten. Dan krijgt ook een multina tional weer een gezicht, net als vroe ger de groenteboer op de hoek. De bedrijven zijn er rijp voor. Liefdadig heid wordt een nieuw communica tie-instrument. Ze moeten maar wat minder besteden aan sport- en kunstsponsoring." Het brengt Post terug bij zijn mo tieven voor de overstap van de harde business naar de charitatieve sector. „Iedereen die profiteert van de hui dige welvaart moet een bijdrage le veren aan het vrijwilligerswerk." Een beetje gekscherend: „Alle golfers moeten eenderde van hun speeltijd besteden aan het goede doel en ze moeten eenderde van hun golfbanen inleveren om er bijvoorbeeld een op vanghuis voor ernstig zieke kinderen neer te zetten. Studenten of jongeren die na hun studie een goede baan hebben gevonden, moeten ook wat doen. Als tegenprestatie voor de mo gelijkheden die deze samenleving hen geboden heeft. Maar je kunt jongeren niet meer zo makkelijk op hun gemoed aanspreken. Je kunt ze wel trekken met spannend werk. Wij sporen vermiste mensen op. Bijvoor beeld als gevolg van oorlog of na tuurrampen. Tracing noemen we dat." Magie Het spannende werk van het Rode Kruis heeft Post aan den lijve onder vonden bij een van zijn eerste werk bezoeken aan een project in het voormalige Joegoslavië. „We waren in het Kosovaarse dorpje Kamenica en hadden net gegeten bij de mos lims. Daarna hadden we een af spraak bij de Serven. Dus moesten we de weg oversteken, want dat was de grens tussen het moslimgedeelte en één van de laatste Servische en claves in Kosovo aan de andere kant van het dorpje. De moslims keken ons na en aan de overkant stond een Servische delegatie ons al op te wachten. De spanning was voelbaar, maar zonder problemen passeerden we de Russische militairen die de Serviërs beschermden. En toen voel de ik heel goed de kracht en de 'ma gie' van het Rode Kruis. In Kosovo huizen honderden hulporganisaties en wij zitten als enige hij beide par tijen aan tafel. Het Rode Kruis zegt meer dan Coca Cola of Nike; het opent alle deuren over de hele we reld en daar moeten we meer ge bruik van gaan maken." ACHILLE PRICK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45