Caravans steeds vaker te zwaar lllf De prins, hij krijgt er geen genoeg van nderwijsbonden: minister Hermans is een 'watje' r; woon ku nst Binnenland Grootmeester in de leer van elementaire deeltjes De hennep groeit, de handel ook ROLF BENZ-VOORDEEL BIJ VAN TIL I van tiM!ïï3ïHin 4AG 6 MEI 2000 r jaar voor steken conducteur Een 18-jarige Turk is door de Utrechtse rechtbank ver- ei tot vier jaar cel wegens het neersteken van een 46-jari- dconducteur. De officier van justitie eiste twee weken acht jaar wegens poging tot moord, maar de rechtbank :t op poging tot doodslag. De man kocht een kaartje in op het traject Den Haag-Utrecht en dacht dat hij door lucteur werd afgezet omdat hij moest bijbetalen. Hij was een paar weken in Nederland en was de taal niet Hij stak de conducteur diverse malen met een mes. ivrije speelstraat in Den Bosch :h» Ongeveer twintig straten in Den Bosch waar veel n wonen, worden op vier zondagen in mei van twaalf tot >ela sloten voor autoverkeer. Op die manier kunnen de kin- i jelen zonder rekening te hoeven houden met rijdende let experiment begint morgen. Volgens het Comité lubLaten werken bewoners van de kinderrijke straten vrij- oot ee aan het project. Als het project tot succes leidt, wil te; lité in september honderd straten tijdelijk autovrij ma id i r spelende kinderen, i jachte moord Ankie langer vast De rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van een e jongen uit Lelystad met dertig dagen verlengd. De jon- dt verdacht van betrokkenheid bij de dood van het 16- elystadse meisje Ankie Blommaert. Het meisje werd gis- n zolder grote belangstelling begraven. Ze werd sinds 24 an dit jaar vermist. Haar stoffelijk overschot werd een e w later gevonden. De verdachte was een kennis. nipperd geld raadsel voor politie 'oo MAi Geen geld, geen zorgen. Wellicht is dat iemands e ji jing geweest om bankbiljetten van 10, 25 en 50 gulden te ira; peren en weg te gooien. De politie van Werkendam steren voor de derde keer in een paar weken tijd de mel- t er in die plaats in snippers gescheurde bankbiljetten jevonden. De politiemensen staan voor een raadsel. Zij he geen flauw idee wie erachter schuilt en of het geld uit ulijsdaad afkomstig is. Om hoeveel geld het precies gaat, is eet er vast te stellen. In ieder geval enkele honderden gul- deheeft de politie meegedeeld. >ee jchtsebaan weer open De Utrechtsebaan, de grote verkeersader die het ceer vanaf de A12 en de A4 Den Haag binnen leidt, is lan gepland weer geopend. Gisteravond om zes uur uur le vijf dagen durende werkzaamheden aan het wegdek al d en kon het verkeer de regeringsstad aan de oostelijke er in en uit. Volgens de oorspronkelijke plannen zou dat morgen het geval zijn geweest. Ondanks alle doemsce- die vooraf van alle kanten werden uitgesproken, heeft iting van de Utrechtsebaan de afgelopen week nergens echte chaos geleid. jygangers waren niet uitgedroogd am» De twee overleden bezoekers van technoparty gi ings in Amsterdam zijn niet door uitdroging om het le- omen, zo blijkt uit het sectierapport van de politie, rs vin ze dan wel zijn overleden, is nog onduidelijk. Natter >ek moet nog uitwijzen welke stoffen zij in hun lichaam De 18-jarige man en de 20-jarige vrouw hadden ver- jet; ijk xtc gebruikt. Uit onderzoek naar pillen die vorig e v ide op het feest circuleerden is volgens de politie geen wf >il naar voren gekomen. Wel bleek een pil anderhalf keer uikelijke hoeveelheid werkzame stof MDMA te bevatten, ïw zou zo'n pil hebben geslikt. '00 m NDAG 7 MEI MAANDAG 8 MEI PECTACULAIRE OPRUIMING. 01 jj Ons magazijn gaat verhuizen. Bovendien gaan 1, r wij starten met een omvangrijke herindeling showroom, zodat onze topmerken rzichtelijker geëtaleerd kunnen worden. Daarom gaan we spectaculair opruimen... op 7 en 8 mei! Dan kunt u De profiteren van hoge kortingen op onze col- ^a'lectie gerenommeerde merken zitmeubelen, rosten, verlichting, karpetter w Kom op tijd, want op=op! Ill l ÜJÓCSX- tooisels ZONDAG 7 MEI VAN 11.00 T/M 17.00 UUR MAANDAG 8 MEI VAN 9.30 T/M 18.00 UUR 5e WEER GERRY VAN DER LIT ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Voertuigen van steeds luxueuzere uitrusting voorzien Steeds meer caravans worden van zó veel luxe voorzien, dat de voertuigen vaak te zwaar worden zonder dat de eigenaren daar erg in hebben. Volgens de ANWB doen caravangebruikers er daarom goed aan hun caravan te laten wegen, voordat de aftocht naar het zuiden begint. DEN HAAG ANP Een toilet, wastafel en bedden was zo'n beetje de standaard uitrusting van de eerste cara vans. Koelkast en televisie kwa men er al snel bij. Maar de nieuwste generatie caravans heeft - voor de vermogende liefhebber - een magnetron, combi-oven, vrieskist en afwas machine. Caravans kunnen daardoor snel te zwaar worden, stelt de ANWB. „Het maximale laadvermo gen is dan snel bereikt", zegt woordvoerster Wouters van de ANWB. „Dat gecombineerd met het verkeerd verdelen van het gewicht, leidt er soms toe dat de wegligging sterk nadelig wordt beïnvloed. Om nog maar niet te spreken van de wettelij ke overtreding die het overbela- den van een caravan inhoudt." Omdat de luxetrend voor ca ravans alleen maar doorzet, houdt de ANWB vanaf vandaag in het hele land weegacties, waar de balans kan worden op gemaakt. De ANWB verwacht daar veel belangstelling voor, alleen al vanwege het toene mende aantal caravans en vouwwagens in Nederland. Op dit moment heeft Nederland 500.000 caravans en 200.000 vouwwagens. Daarmee staat Nederland samen met Frankrijk op een gedeelde eerste plaats wat betreft de caravandicht heid. De komende jaren ver wacht de ANWB dat het aantal caravans en vouwwagens ver der toeneemt, met minimaal 10.000 per jaar. Overigens gaan relatief wei nig mensen met hun caravan naar het buitenland. Voor de lange, vaak buitenlandse zo mervakantie nemen de meeste mensen een hotel, appartement of een zomerhuisje. De vakan tie per caravan of vouwwagen komt pas op de vierde plaats. Gewoon kamperen is de afgelo pen jaren in popularteit afgeno men. Voor kortere of langere binnenlandse vakanties zijn de caravans en vouwwagens daar entegen uitermate populair. Bij korte vakanties staan caravans en vouwwagens als verblijf plaats op grote afstand num mer één, terwijl ze bij de lange re binnenlandse vakanties op de tweede plaats staan, na de vakantiehuisjes. Bernhard straalt in Wageningen bij défilé WAGENINGEN «ANP Hij had er naartoe geleefd en hij heeft er van genoten. Prins Bernhard (88) straalde gisteren in Wageningen, toen 3.100 vetera nen aan hem voorbij trokken. Binnen- en buitenlandse veteranen, oude en jonge, van de Prinses Irenebrigade en de mannen van Market Garden tot Unifillers en Dutch- batters. Het is al tientallen keren vertoond, maar de prins en zijn 'vrinden' lijken geen genoeg van elkaar te krijgen. Brigade-generaal b.d. Meines voerde de parade aan, voor de laatste keer, dacht hij. Met een spiedende blik bóven de grote wit te generaalssnor hield hij de zaken in de gaten. Helemaal honderd procent liepen de mannen er niet bij: de een een beetje uit de pas, de ander in vrijetijdskleren, de derde met een plastic tas met proviand voor on derweg. Met het tempo wilde het ook al niet hele maal lukken: zo kwam het marinemeisje met het schild van het KNIL stukken eerder bij de prins aan dan het KNIL zelf. Onzeker maakte ze pas op de plaats, tot de mannen haar hadden ingehaald. Het hinderde alle maal niemand en niets. De prins gunde ie dereen zijn gulle lach, zijn losse militaire groet, zijn opgeheven duim, zijn handen gevouwen in de lucht als teken van dank baarheid. Aan het défilé was een herdenking in de Johannes de Dooper-kerk in Wageningen voorafgegaan. Overal in het land werd er op gewezen dat vrijheid en vrede niet van zelfsprekend zijn. In Wageningen zei de 27- jarige Srebrenica-ganger Dekker het zo: „De enclave werd onder de voet gelopen. Een volk in ontreddering, opgejaagd door granaten en aanstormende vijand. Het was de totale vernedering en we konden er niets aan doen." HENDRIK CASIMIR 1909-2000 De internationaal vermaarde natuurkundige Henk Casimir is donderdag op 90-jarige leef tijd overleden, zo heeft zijn fa milie gisteren bekendge maakt. Casimir was na de Tweede Wereldoorlog jaren lang het natuurwetenschap pelijk 'brein' van Philips. Hij kwam in 1942 in dienst van het Eindhovense elektronica concern als medewerker van het fameuze Natlab, het Na tuurkundig Laboratorium waarvan hij vervolgens van 1946 tot 1956 directeur was. In 1956 nam hij zitting in de raad van bestuur van Philips, tot 1972. Van 1973 tot met 1978 was hij president van de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. Hendrik Brugt Gerhard Casi mir werd op 15 juli 1909 gebo ren in Den Haag en promo veerde op 22-jarige leeftijd na een studie afwisselend aan de Leidse universiteit en bij on der meer de wereldberoemde natuurkundige Niels Bohr op een proefschrift over quan- tummechanica, waarbij het gedrag van de kleinste deeltjes wordt onderzocht. Na een jaar gewerkt te hebben bij een an dere grootheid in de fysica, de Zwitser Pauli, werd hij in 1939 benoemd tot bijzonder hoog leraar aan de Rijksuniversiteit van Leiden. Hij bleef hoogle raar in Leiden tot 1977. De Leidse natuurkundige Icke noemde hem gisteren 'een grootmeester' in de leer van de elementaire deeltjes. In 1948 voorspelde hij het zo geheten Casimir-effect, een zwakke aantrekkingskracht tussen twee neutraal geladen platen. Volgens Casimir bewe gen zich in de ruimte tussen die twee platen bepaalde deel tjes, fotonen, die voor deze aantrekkingskracht zorgen. De fysicus Steven Lamoreaux toonde het bestaan van het fe nomeen in 1996 aan. Het Ca- Casimir in 1971foto anefo simir-effect kwam opnieuw in het nieuws, toen de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA onlangs besloot het fe nomeen verder te onderzoe ken ten behoeve van een soort perpetuum mobile, een eeu wigdurende beweging die in de natuurkunde tot nu toe steeds onmogelijk werd ge acht. Volgens de theorie zou het effect in de ruimte aan zienlijk sterker moeten zijn. Casimir toonde zich vanaf het begin zeer sceptisch over de kans op succes van het NASA- onderzoek. Casimir publiceerde tal van artikelen op het gebied van de theoretische natuurkunde en het wetenschappelijk re- searchbeleid. In 1993 ver scheen van zijn hand een bundel essays onder de titel 'Mens en kosmos'. Tien jaar eerder schreef hij het autobio grafische 'Het toeval van de werkelijkheid'. Casimir ontving een groot aantal internationale weten schappelijke onderscheidin gen waaronder acht eredocto raten. Hij was Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. DEN HAAG ANP UTRECHT ANP De markt rondom de softdrug hennep groeit de laatste jaren sterk, weten standhouders en de or ganisator te vertellen op de driedaagse hennep vakbeurs in Utrecht. Maar de wetgeving is nog altijd zo krom als een hoepel, vinden ze. Ze staan immers op een legale beurs te praten over een il legaal product. Zelfs grote namen als Mascotte springen in middels in de markt: het bedrijf heeft een nieuwe 'ultradunne en sterke kingsize vloei' ontwikkeld die moet concurreren met de 'blowvloei' van Riz- la en Smoking. „Met de vloei willen we het blo wen niet stimuleren, maar we proberen in die blowmarkt natuurlijk wel een flinke poot aan de grond te krijgen", legt een woordvoerder van Mascotte omstandig uit. De beurs wordt nu voor de derde keer gehou den, maar nog steeds is het moeiiijk om ergens in Nederland een ruimte te huren. „Wij hebben ik- weet-niet-hoeveel voorbesprekingen gehad voor dat we naar de Vechtsebanen konden komen. Eén van de eisen is dat iemand niet meer dan vijf gram wiet bij zich mag hebben. En er mogen geen hennepplanten op de beurs staan", vertelt mede-organisator Beckers. „Tot nu toe is er één plantje verwijderd." Handelaren schatten in dat in Nederland zo'n 100.000 thuiskwekers bestaan. „Dat moet ook wel, want de koffieshops staan op de derde plaats als het gaat om de verkoop. Dan moet er dus wel op een andere manier een veel groter verkoopcircuit bestaan", zegt Beckers. Importeur van zaad en wiettoppen K.C. zoals hij zichzelf al leen maar wil noemen - 'Ik heb ook nog een pri- véleven' - denkt eveneens dat er 100.000 thuis kwekers zijn. En zo pikt iedereen zijn graantje mee in de sterk groeiende hennepmarkt. Standhouder Les- er verkoopt onder de naam De Geurbreker een geurstof die de sterke geur van hennep laat ver bleken. „Want dat is een probleem. Bij zeker 95 procent van de thuiskwekers die gepakt worden, komt dat door de typische geur. Gewoon even het goedje in een handdoek spuiten en die voor de deur of in de brievenbus leggen en niemand die je kweekvijver ontdekt", verzekert Leser. JÜwXfLLLiJyBI Op zaterdag 6 mei en zondag 7 mei 2000 in de EXTRAN Sporthal te Haarlem een bedrijvenpresentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. "Ruim baan in Noord-Holland" brengt vraag en aan bod samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banenaanbod uit de regio. Gratis entree! EXTRAN Sporthal Haarlem Via internet bij de boer kopen UTRECHT GPD De Westelijke Land- en Tuin bouworganisatie (WLTO) wil een internetsite in het leven roepen waarop consumenten rechtstreeks bij de boer verse agrarische producten kunnen kopen. Steeds meer boeren verkopen hun producten rechtstreeks aan de consument. De internetsite, waarvoor de organisatie bijna 4 miljoen gulden subsidie van het rijk wil hebben, moet die ont wikkeling verder stimuleren. Het ministerie van landbouw toont zich vooralsnog niet geïn teresseerd, maar het ministerie van VROM heeft er volgens WL- TO-secretaris Titulaer wel oren naar. Hij voorziet dat het pro ject binnenkort kan beginnen. nderwijs gaat staken. Het lijkt "tarlijks ritueel te worden tij- 't 3le CAO-onderhandelingen. De sc Ier van onderwijs biedt een I w ijging die zo gering is, dat alle em onmiddellijk op hun achter- n nen staan. Waarom biedt Her- zo weinig? Ie er Hermans loopt als een brave oep aan de ieiband van de man ■t geld, partijgenoot en collega i' lanciën Zalm. Hij is een watje, e de bonden. In een tijd dat de nu iljardenmeevaller over de ande er n tuimelt, bood Hermans de Ie le in maart in feite niet eens een d verhoging. Zijn bod van 2,25 e it was precies gelijk aan de in- ;er lie het Centraal Planbureau 3C it jaar verwacht. Icenten stonden dan ook on middellijk op hun achterste benen en Hermans stelde zijn bod bij: 3,25 pro cent dit jaar, 2,75 procent volgend jaar. Maar dat betekent dat leraren bij de door het CPB verwachte inflatie van 3,25 procent in 2001 het halve procent koopkrachtwinst dit jaar weer kunnen inleveren. Staken dus. Vorig jaar, bij zijn eerste onderhande lingen over de onderwijs-CAO over 1999, kwam Hermans ook al met zo'n laag bod. En hij hield lang voet bij stuk. Ik heb geen geld, was toen de boodschap. Ook nu horen de onder handelaars hetzelfde verhaal. Be stuurder Frans van Rooij, die onder handelt namens de CNV-onderwijs- bonden: „Ik vond het vreemd dat het eerste bod voor dit jaar zó laag was. Het past niet in deze tijd. Zelfs in slechte tijden heb ik zelden meege maakt dat onze eis en het bod van de minister zo ver uiteen lagen." Voorzitter Jacques Tichelaar, die al dik tien jaar meeloopt in de top van de Algemene Onderwijsbond (AOb), noemt de onderhandelingstechniek van Hermans verouderd. „Hij begint met een héél laag bod. Gevolg: ieder een valt over hem heen en dreigt met acties. En dan blijkt dat het bod toch een beetje hoger kan." Aan Hermans' werkwijze kleven vol gens Tichelaar twee nadelen. „De agressie is al georganiseerd voor er goed en wel wordt onderhandeld en het gevolg is ook dat wij denken: je zégt nu wel 3,25 procent, maar je hebt vast méér. Als we actie voeren slepen we er dus meer uit. Ik snap niet dat hij niet op een andere manier onder handelt." Wat zit er achter? Onder de vorige mi nister van onderwijs, Jo Ritzen, ging het anders. Die was minister in een tijd van zware bezuinigingen. Die had écht niet veel te bieden. Bewondering klinkt door in de stem van Tichelaar als hij zegt: „Ritzen was econoom. Die kon op onnavolgbare wijze geld losmaken, terwijl er geen dekking voor was. Ondanks de barre tijden verhoogde hij de beginsalarissen. Hij zou het geld wel weghalen bij de wachtgelders. Dat is nooit gebeurd, maar hij had het geld wel." Van Hermans is zo'n stunt niet te ver wachten. Hij zit onder de plak bij Zalm, zeggen de bondsbestuurders. De greep van Financiën is de laatste jaren steviger geworden, constateert CNV'er Van Rooij. Tegenwoordig zit ten er drie ambtenaren van Zalm tus sen de rijfden ambtenaren van On derwijs bij de CAO-onderhandelin gen. „Vorig jaar zei Hermans: 'Dit gebeurt nooit meer. Ik wil niet meer onder handelen in januari, want dan zijn we voorlopers bij het afsluiten van een CAO. Het hele kabinet kijkt naar mij en dat wil ik niet'. Maar nu is het mei en is er nog geen CAO. En wat zegt Hermans nu: 'Ik wil nooit meer on derhandelen in maart en april, want dan kijken de bonden naar de resulta ten van andere CAO's." De minister heeft, net als al zijn voor gangers, natuurlijk wel één grote han dicap: leraren zijn met velen. „Een loonstijging van één procent kost meteen 250 miljoen gulden", zegt Van Rooij. „Dat hakt er in, want die 250 miljoen komt natuurlijk elk jaar terug. Dat laten de ambtenaren van Financiën elke keer tijdens de onder handelingen weten. Maar we hoeven toch niet te bloeden puur en alleen omdat we met zovelen zijn? Als er 30.000 in plaats van 300.000 docenten waren geweest hadden we zeker wél recht gehad op meer geld." ■'iimwmif Op een aparte afdeling presenteert Van Til een breed collectieoverzicht van het wereldmerk Rolf Benz Design van grote klasse. Van Til toont zowel diverse 'klassiekers' als spraakmakende primeurs en verrassende AANBIEDING Model Rolf Benz 520 is een tijdloos, comfortabel zitmeubel dat is uitgevoerd met stijlvolle details van massief aluminium. Tijdelijke aanbieding in diverse kleuren leder of Alcantara: 2-zits (178 cm) van 4.675,- nu 3.595,- 3-zits (220 cm) van 5.262,- nu 3.095,- ROLF Oponlng«ti|<l»n BENZ DESIGNCENTRUM Een veteraan passeert prins Bernhard in Wageningen. foto anp raymond rutting

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3