Nelisse kiest voor AZ 'Us Abe' moet voor meer clubliefde en geld zorgen 'Ik heb een mooi leven gehad' Sport Aantjes vecht tegen pessimisme [ERDAC 6 MEI 2000 tersburg Het Russische ijshockeyteam heeft gisteren tij- 'fis de wereldtitelstrijd voor A-teams voor eigen publiek op- juw een nederlaag moeten slikken. In het eerste duel voor de lede ronde verloren de Russen, die op de foto treuren na de ilstrijd, in St. Petersburg met 3-2 van Letland. Het is nu twij- ichtig geworden of de Russen nog in staat zullen zijn de ifertfinale te halen. foto reuters ij rasshoppers weer naar de finale 3 helder Voor het tweede jaar in successie heeft de junioren ig van Grasshoppers de finale bereikt van het Nederlands Jipioenschap voor junioren. De Katwijkse basketbalsters, re- end landskampioen, wonnen de halve finale eenvoudig van 'c Jumpers uit Tubbergen (76-41, rust 33-16). Topscorers bij isshoppers waren Carola de Jong (24 punten) en Tanja [ring (20). De door Rick Driessen gecoachte ploeg treedt van- in d om 18.00 uur in Den Helder aan tegen de plaatselijke fa- pet, die in de halve finale Shooters uit Bunschoten aan de It schoof. putthard als vanouds op Catalunya :elona David Coulthard lijkt weinig last te hebben van de reeën van zijn vliegcrash van dinsdag. De Schot zette giste- .in de vrije trainingen voor de Grote Prijs van Spanje de vijf- ^tijd neer. WK-leider Michael Schumacher was de snelste, kneuzingen die ik aan het ongeluk overhield, hinderen me en ik voel me goed", zei Coulthard. Onder hoge temperatu- eindigde Jos Verstappen als zestiende. Dlyfield aast op vierde WK-titel r yEGAS Evander Holyfield gaat op 10 juni als eerste zwaarge- jhtbökser proberen voor de vierde keer wereldkampioen te rden. De 37-jarige Amerikaan komt dan in Las Vegas in de Gp voor een gevecht om de WBA-titel tegen zijn negen jaar cere landgenoot John Ruiz. Het WK-gevecht is mogelijk na- Ojlwereldkampioen Lennox Lewis wegens contractbreuk zijn K-titel kwijtraakte. Holyfield werd op 13 november van het jg jaar door Lewis als wereldkampioen onttroond. "Tbanus bedankt voor baan Leurs pLEMCharles Urbanus is niet beschikbaar voor de functie I bondscoach van het nationale honkbateam. De oud-honk- jer heeft in een gesprek met het bestuur van de KNBSB be- Ikt voor de baan van Jan Dick Leurs. De 52-jarige coach uit krlem werd een week geleden ontslagen. De internationals hen maandag bijeen om het ontslag van Leurs te bespreken. 1 meerderheid van de honkballers is het niet eens met de be king van het bestuur van de KNBSB om vier maanden voor blympische Spelen in Sydney de technische staf te vervan- )nd handhaaft uitsluiting Bar^a rid* De Spaanse voetbalbond heeft het protest van Barce- tegen de uitsluiting uit het Spaanse bekertoernooi afgewe- De ploeg van trainer Louis van Gaal werd gestraft, omdat :lub weigerde te spelen in de tweede halvefinalewedstrijd te- Atletico Madrid. Barcelona mag ook volgend jaar niet deel- ïen aan de Copa del Rey. De Catalanen voerden als verweer geen volledig elftal op te kunnen stellen, omdat veel spelers lesseerd waren of interlandverplichtingen hadden. AÜetico Irid speelt nu 27 mei de bekerfinale tegen Espanyol. nus Williams verliest van Coetzer iurg* Venus Williams is gisteren tijdens het tennistoernooi lamburg in de kwartfinales uitgeschakeld. De Amerikaanse nares van het vorig jaar, die na een half jaar pauze wegens blessure haar rentree maakt, verloor kansloos van de Zuid- caanse Amanda Coetzer: 3-6 4-6. Het was Williams duidelijk te zien dat ze lang aan de kant had gestaan. De 19-jarige ;rikaanse miste wedstrijdritme en controle in haar slagen, tzer was geduldig en bracht bijna alle ballen terug. Het was erste keer in vijf confrontaties dat de 28-jarige Coetzer van us Williams wist te winnen. In München kwam de als eerste laatste Zweed Thomas Enqvist op één dag twee ronden ver- Eerst bracht hij zijn partij voor de tweede ronde tegen de 'r 8 lat Ljubicic, de avond tevoren wegens regen afgebroken, tot goed eind (6-2 6-7 7-6), vervolgens won hij in de kwartfinale de Tsjech Novak. zaterdag 6 mei te koers: Orkana Kades, Olym- leanet, Marcel Forest. Tweede s: Liberte Hollande. Hadji, Lex P. ie koers: Odia Beuckenswyk, Boko. Nobby Stiles. Vierde 8: Kelly Volomon, Kandans King ly, Paint Chip, Nobel Friesma. Vijfde koers: Marianne Dra gon, Mondeo Transs R, Naja Beuckenswyk. Zesde koers: Ocarina Hanover, Nana W, Mighty Tonka. Zevende koers: Macabre Beadow, Key Jubilee, Koncorde S. Achtste koers: Mariebelle S, Nobelo P. Leery Hanover. Negende koers: Jado Enzelens, Lucky Furniture, Kanjer Boszorg. Duindigt, zondag 7 mei Eerste koers: Ottey Boko. Ne- vele W, Novia Lady GJ. Twee de koers: Only Ricardo. Nevil Star, Out to Getcha. Derde koers: Gio, Pjodney v/d Pak- Nikay. Vierde koers: Macho inhof. Laamira Randalis, Kairos over, Navy Blue. Vijfde Koers: tong, Where's Wally, Court een. Zesde koers: Kiel of Flora, ty Meerdijk, Milord Boko. Ze- !e koers: Digitalis, Marc, Dive T. Achtste koers: Overruie's Outrunning Renka. Oletta Ben- r Negende koers: Nova Boy E, •cl| Limit, Mufasa Flair. Tiende Ballymorris Boy, Fredrik the c, Diamond Lil. Elfde koers: el tara, LefFoartwa, Le Normand. et laar, maandag 8 mei te koers: Mireille K, Love to Win, y the Cruel. Tweede koers: lywin bo Wix, Super Filli. Derde koers: Vliethoeve, Lethal Weapon, In- Attack. Vierde koers: Michel paen, Original Hunter, Miss le c Vijfde Koers: Royal Touch, n Star W, Mart Buitenzorg. Zes- toers: Egil Fro, Mighty Lucky, Bovendijk. Zevende koers: fina- -htste koers: Pontus Lep, Happy Tialif. Negende koers: Mickey 't. Larissa Boko, Killing Star. de koers: Nol H, Nobles du So- 'ly White Way. Heerenveen wil Champions League in met Abe op de borst heerenveen gpd Fans die in Heerenveen-shirt op de tribune zit ten, zondags het nette Abe-pak aantrekken en in hun vrije tijd een Abe-fleecetrui over het hoofd trekken. Zo zou Heerenveen-voorzitter Riemer van der Velde het graag zien. Om de naamsbe kendheid van de club nog verder te vergroten, presenteert SC Heerenveen een eigen kledinglijn. Met de bekende kuif van de legendarische drib belaar Abe Lenstra als blikvangend logo. Zondag al zal het elftal van Foppe de Haan, als alles goed gaat, met Abe op de borst, Cham- pions-Leaguevoetbal veiligstellen. „Wij zijn bin nen de club allemaal volgelingen van Abe. Het is een grote naam met een fantastische uitstraling. Maar ook een goed handelsmerk", zegt Van der Velde. Hij is koopman genoeg om niet te verbloemen dat de Abe-kledinglijn ook een commercieel doel heeft: Geld verdienen om in het voetbal te ste ken." Twee jaar lang was Fila de kledingsponsor. Met ingang van volgend seizoen gaat Heeren veen voor vier jaar een verbintenis aan met Ned- point, importeur van Fila. Samen hebben ze Abe Fashion BV opgericht die de komende jaren tot een lucratieve nevenactiviteit zal uitgroeien. Ge durende de contractperiode garandeert Ned- point hetzelfde sponsorbedrag als de afgelopen twee jaar. Een financije strop zal het nooit worden. Ster ker nog, bij SC Heerenveen wordt ervan uitge gaan dat de kledingverkoop wel eens royaal bo ven het begrote bedrag kan uitkomen. De lance ring van de kledinglijn, vlak voor deelname aan de Champions League, is in elk geval goed geti med. „Voor de hele merchandising komt dat prachtig uit", zegt Van der Velde. Hoezeer er belangstelling bestaat voor Heeren- veen-produkten bleek afgelopen week. De Fan- shop had een vier keer hogere omzet dan nor maal. De Abe-shirts zijn vanaf juli te koop in de Fanshop bij het stadion. Ook via Internet kan worden besteld en de reguliere sportwinkels heb ben de shirts straks eveneens in de schappen lig gen. Er komen ook Abe-fleecetruien, polo's, sok ken en overhemden. En in het najaar komt er een speciaal Abe-kostuum op de markt, waarbij ze ven verschillende Heerenveen-stropdassen ge dragen kunnen worden. Over het logo is lang nagedacht en zijn veel ge sprekken gevoerd. Reclamebureau Bokma uit Drachten toonde vellen vol schetsen. Reclame man Appie Bokma. al sinds 1985 betrokken bij Heerenveen, is erg tevreden over het eindresul taat dat zijn mensen alfeverden. „Een gestyleerde Abe-kop. Zo concreet mogelijk, in een paar lij nen', zegt hij. Nu staat er nog in kapitale letters ABE bij, maar op termijn zal het logo zichzelf ver kopen. De merchandising is niet meer weg te denken uit het topvoetbal. Supporters kunnen zo hun clubliefde kwijt en hoe meer mensen de kleding dragen, hoe bekender SC Heerenveen wordt en hoe groter de kans dat nieuwe mensen de weg naar het Abe Lenstrastadion weten te vinden. Zo gek als in Engeland zal het nooit worden, maar dat de handel in SC Heerenveen spullen de ko mende jaren booming business wordt, lijkt wel zeker. Er is speciaal iemand aangetrokken om de merchandising uit te bouwen. De Fanshop wordt flink uitgebreid. „Kinderen moeten de slaapka mer vol hebben hangen met Heerenveen-spul. En beneden moet de koffie gedronken worden in Heerenveen-kopjes en het bier hoort in een Hee- renveen-glas", zegt Van der Velde. Feyenoord ontvangt vier miljoen Feyenoord heeft Robin Nelisse voor vier miljoen gulden verkocht aan AZ. De 22-jarige spits, die door de Rotter damse club dit seizoen is uitgeleend aan Cambuur, be reikte gistermiddag een akkoord over een vijfjarig con tract in Alkmaar. rotterdam marcel van der kraan Nelisse had bij Feyenoord nog een verbintenis tot volgend jaar juni. Daarna zou hij transfervrij zijn. De speler had al te kennen gegeven dat hij niet van plan was een nieuw contract te teke nen in de Kuip. „Ik had geen zin om weer terug te keren in de situatie van een jaar geleden. Ik heb bijna een seizoen bij Cambuur gespeeld en ik wil blijven voetballen. Aangezien ik die zekerheid niet bij Feyen oord had, ben ik om mij heen blijven kijken. Er waren meer clubs die interesse hadden. Heerenveen was half-half. Dan weer dit, dan weer dat, men sprak over bepaalde construc ties. AZ was wat dat betreft veel doortastender. Die club wilde mij graag hebben. Als ik dat dan vergelijk met RKC of Fortu- na, dan heeft AZ meer ambi tie." „Voor Robin was het alleen interessant om terug te keren naar Feyenoord als hij daar een basisplaats zou krijgen. Omdat Julio Cruz nog niet is verkocht, zat dat er niet in. Maar iedereen zal begrijpen dat het weinig zin heeft om nu weer een seizoen op de bank plaats te nemen als je net een jaar in de eredivisie hebt gespeeld. Dat zou zijn ont wikkeling niet ten goede ko men", zegt zijn zaakwaarnemer Geert Stieve van Football Mix. Nelisse benadrukt dat de sportieve kant van de medaille doorslaggevend is geweest. „Ik heb niet alleen naar het financi ële perspectief gekeken. Vooral mijn sportieve toekomst was voor mij belangrijk. En dan was AZ toch de beste keuze. Oh ja, ik had naar het buitenland ge kund. Daar vind ik mijzelf nog te jong voor. Dat kan nog altijd op oudere leeftijd." Nelisse heeft wel bij AZ be dongen dat hij over een paar jaar zonder al te veel hindernis sen naar een buitenlandse club kan verhuizen. De spits heeft de beslissing niet in een dag genomen. Hij was daarvoor ook teveel ver bonden met Feyenoord, bij welke club Nelisse sinds zijn twaalfde speelde. „Daarom heb ik ook de nodige bedenktijd ge had. Maar ik wist dat de kans dat ik bij Feyenoord zou spelen minder was. Dus daarom heb il^ uiteindelijk voor AZ gekozen, Achter die beslissing sta ik, wat er eventueel ook in de komende weken bij Feyenoord gebeurt. Maar allereerst wil ik mij nog richten op Cambuur. We heb ben nog twee duels te gaan. Daarna pas komt AZ," aldus de aanvaller. Bondscoach waterpoloërs gelooft in 'onmogelijke missie hannover bernie van unen leiderdorp Suzanne de Goede uit Zoeterwoude heeft de Ronde van Leiderdorp op haar naam ge schreven. De 16-jarige renster van Wielvereniging Swift was na 40 kilometer in de sprint op verras sende wijze sneller dan Selma Duin (Alkmaar) en Miranda Vierling (Rijswijk). De Goede, die op de foto nog tussen Duin en Vierling rijdt, nam in de bocht voor de finish op de Vronkenlaan een voor sprong, die zij niet meer hoefde af te staan. Bij de mannen bestond het erepodium voor hon derd procent uit regionale renners. Eerste werd Dennis van Weel uit Hazerswoude, die de totale koers (60 kilometer) op kop lag. Tweede werd Pe ter Zuidhoek (Noordwijk) gevolgd door Hans van Eyk uit Hillegom. foto hielco kuipers Johan Aantjes moet voortdurend vechten tegen het sombere beeld dat steeds weer in de media opduikt. „Al die negatieve vragen. Het lijkt wel of ik met een stelletje losers op pad ben", spuwt Aantjes zijn gal aan de vooravond van het olym pisch kwalificatietoernooi waterpolo in het Duit se Hannover. Aantjes moest het even kwijt. De trainer uit Bilthoven vindt dat de Nederlandse waterpoloërs wel degelijk een rol van betekenis spelen in de mondiale top. „Sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie wordt er wel in 25 Europese landen aan waterpolo gedaan", stelt Aantjes, „vaak op professionele wijze. Wij behoren al jaren tot de subtop, dat kunnen veel sporten ons niet nazeg gen. Alles wordt vanuit het negatieve benaderd. Wat hebben we in Sydney te zoeken, als we ons in Hannover plaatsen? Dat zijn vragen waar ik ontzettend kwaad van word." Het Nederlands waterpoloteam moet in Han nover een startbewijs voor de Olympische Spelen uit het Duitse water vissen. Een loodzwaar kar wei gezien het feit dat de tegenstanders onder meer Joegoslavië en Griekenland zijn. Bovendien was de voorbereiding verre van optimaal. Aantjes moest het doen met een trainingsweekeinde in Eindhoven en een stage bij de Duitse nationale ploeg. Zo'n tien dagen exclusief een aantal trai ningen in het zwembad van Zeist. De twaalfde en laatste plaats op het EK van 1999 noemt Aantjes een keerpunt voor het Ne derlandse waterpolo. „Die plek heeft bij veel mensen de ogen geopend. Zo kon het niet langer. Als we op dezelfde weg waren doorgegaan had den we het contact met de wereldtop echt verlo ren. We kwamen tot de conclusie dat we meer moeten trainen, clubs en bond meer moeten in vesteren. Het EK in Florence was eigenlijk de start van een nieuw begin." Een plaatsje op het olympisch kwalificatietoer nooi viel Nederland eigenlijk in de schoot. Een aantal landen had geen geld voor de trip naar Hannover, waardoor Nederland een onverwach te kans kreeg. „Anders hadden wc deze zomer twee toernooitjes om, nou wil ik niet zeggen des keizers baard, maar veel had het niet om het lijf. Daarom is dit toernooi zo belangrijk. We spelen acht wedstrijden in negen dagen. Onder druk, dat is weer een ervaring. Dit is super belangrijk voor het Nederlandse waterpolo", vindt Aantjes. Van de eerste drie tegenstanders is Brazilië, de tegenstander van vanmiddag, de grote onbeken de. Aantjes zocht daarom contact met een Ne derlander die op Curacao woont en als arbiter geregeld Brazilië fluit. „Hij heeft me een klein beetje ingelicht. Van Slovenië en Joegoslavië we ten we genoeg. We moeten Brazilië verrassen. Een overwinning is lekker voor het begin." Volgens Aantjes is zijn spelersgroep op doel man Arie van de Bunt na fit. Van de Bunt had al last van een ribblessure en in de laatste twee trai ningen kreeg hij een paar ballen ongelukkig op zijn beide pinken. De doelman van AZ&PC zal met pijnstiliers spelen. PRIJSVRAGEN Lucky Day van vrijdag 5 mei. 11-13-14- 24-26-27-32-33-36-40-47-48-52-56- 62-64-65-71-73-78. (onder voorbe- Madrid. EK driebanden. Eerste ronde: Jaspers (Ned) - Mohamed (Egy) 3-0, De Bruijn (Ned) - Theriaga (Por) 3-1. DRAF-EN RENSPORT Groningen, 5 mei. Eerste koers. 2240 m: 1. Gamin Musette (Bas Crebas) 1.19,5, 2. Lexy Boshoeve 3 Nienie. Niet gestart: Loraniatake Efka. Toto. winnend 10,40; plaats 2,80 2,80 1,20; koppel 82,50; trio 232,20 Tweede koers, 1700 m: 1 Kurian Flair (Cees Kamminga) 1.16,8, 2. Nieke Meerswal 3. Nightmare Meadow. Toto: winnend 7,30, plaats 1,40 1,20 1,10; koppel 15,30; trio 170,00; dubbel win nend 78,30. Derde-koers, 1700 m: 1. Marijkes Boy (Jolanda vd Werf) 1.17,1, 2. Knight Dream 3. Kristhel Prize R. Niet gestart Machteldnora. Toto: winnend 3,30; plaats 1,40 1,20 1,40; koppel 4,50; trio 45,60. Vierde koers, 1700 m: 1 Nanda Nora Jago (Jeroen Engwerda) 1.18,8, 2. Otto B Spirit 3. Olympic Power Toto win nend 2,70; plaats 1,50 1,60 1,60; kop pel 9,40; trio 39,10 Vijfde koers. 2240 m: 1 Kingly Jet (John Maurix) 1.19,2, 2. Ludo de Blom- merd 3. Mooi Bugerheide. Toto: win nend 28,90; plaats 6,10 1,60 1,80; koppel 72.90; trio 1443,00. Zesde koers, 1700 m: 1 Ofelia Dear (Henk Hamming) 1.19,9, 2. Mister Nin- ja 3. Melow Buitenzorg. Toto: winnend 8,30; plaats 1,80 2,80 3,70; koppel 13,10; trio 224,10. Zevende koers, 1700 m: 1 Noa Boko (Jeroen Engwerda) 1.17,6, 2. Ovita Ber kelaar. 3. Osasuna Meadow. Toto: win nend 1,50; plaats 1,20 1,70 2,40; kop pel 2,80; trio 27,80. Achtste koers, 1700 m: 1. Lochties (Je roen Engwerda) 1.16,0, 2. Merengeu Sole 3. Lefkas Oldeson. Niet gestart Minnesota King, Krasna Jewel, Ocare SCOREbord Quatre. Toto: winnend 2,10; plaats 1,50 1,40 2,70; koppel 5,40; trio 140,20. Negende koers, 2240 m: 1 Knight- dream (Gerrit de Jong) 1 19,4, 2. Nieke Meerswal 3. Nigel Baldwin. Toto: win nend 1,90; plaats 1,10 1,40 2,00; kop pel 9,60; trio 221,10. Tiende koers, 2240 m: 1. L'French Wind C (Arend de Wrede) 1.20,2, 2. Me adow de Linde 3. Nirvana. Niet gestart: Nick Wielinga Toto: winnend 5,50; plaats 1,90 2,10 2,40; koppel 9,50; trio 96,00. Totalisatoromzet 146328. HONKBAL Nationale league. Pioniers - Kinheim 2- 12. Xanthos - Neptunus 0-3, HCAW - AD0 2-3. Eerste klasse. Tridents - Alphians 11-1, Twins - Sparks 11-1. PAARDENSPORT La Baule. CSIO. Springconcours, op tijd: 1. Nicolas (Fra) Caluma de Rhuys 0 strafpunten, 66,27 seconden, 2. Ray- makers (Ned) Copaco Luna 0-67,61, 3. De Balanda (Fra) Alphaville 0-68,60, 7. Voorn/Kwidanta vd Laarse Heide 0- 71,25, 15. Lansink/Zandor Z 0-92,08 TENNIS Orlando. Mannen. 800.000 gulden. Kwartfinales. Massu (Chl/6) - Pozzi (lta/3) 2-6 6-2 6-2, Delgado (Par) - Hantschk (Dui) 7-5 6-4. München. Mannen. 900.000 gulden. Tweede ronde: Enqvist (Zwe/1) - Liu- bicic (Kro) 6-2 6-7 7-6, Novak (Tsj) - Dosedel (Tsj) 6-3 4-6 7-5 Kwartfinales. Haas (Dui/3) - Bcowne (Arg) 6-3 6-4, Mirnyi (WRu) - Meligeni (Bra/6) 6-3 6-4, Enqvist - Novak 6-3 6-4, Squillari (Arg/7) - El Aynaoui (Mar/2) 2-6 6-2 7-6. Indeling halve finales: Enqvist - Haas, Mirnyi - Squillari. Palma de Mallorca. Mannen, 1,2 mil joen gulden. Kwartfinales: Tillström (Zwe) - Portas (Spa) 6-3 6-2, Puerta (Arg/6) - Martin (Spa) 6-4 6-1, Blanco (Spa) - Chela (Arg) 5-7 6-3 6-3, Safin (Rus/4) - Moya (Spa/5) 3-6 6-4 7-6. Hamburg. Vrouwen, 1,2 miljoen gulden. Kwartfinales Hingis (Zwi/1) - Koerniko- va (Rus/6) 3-6 6-2 6-4, Huber (Dui/7) - Martinez (Spa/3) 6-7 7-6 6-2, Sanchez Vicario (Spa/4) - Glass (Dui) 6-3 6-3, Amanda Coetzer (ZAf/8) - Venus Wil liams (VSt/2) 6-3 6-4 Bol. Vrouwen. 400.000 gulden. Kwartfi nales Leon-Garcia (Spa) Suarez (Arg/7) 6-7 7-5 7-6, Mauresmo (Fra/3) - Morariu (VSt/5) 4-6 7-5 6-3, Pisnik (Slw) - Montolio (Spa) 6-3 6-2, Sanchez- Lorenzo (Spa) - Testud (Fra/2) 6-2 6-2. WIELRENNEN Ronde van Romandië. Derde etappe, eerste deel, Mann - Orbe 1. Mazzoleni (Ita) 66 km in 1.22,43, 2. Konisjev (Rus) 0,03, 3. Vainsteins (Let). Tweede deel, tijdrit m Orbe 1. Beloki (Spa) 24,2 km in 29 21, 2 Savoldelli (Ita) 0.28, 3. Cuesta (Spa) 0.34 Klassement: 1 Beloki 12.24.0. 2. Sa voldelli 0.10, 3. Cuesta 0.32. Vierdaagse van Duinkerken. Vierde etap pe met start en finish in St.Amand-les- Eaux 1. Raimondi (Ita) 148,8 km in 3 08.57 (47,251 km/u), 2 Kirsipuu (Est), 3. Hunter (ZAf), 7 Vierhouten (Ned). Klassement: 1. Kasputis (Lit) 16.01.38, 2. Piziks 0.18, 3 Backstedt (Zwe) 0.31, 9. Duijn (Ned), 10. Vries (Ned). Vredeskoers. Eerste etappe met start en finish in Hanover: 1. Wesemann (Dui) 177 km in 4.02.07. 2. Schulze (Dui), 3. Strazzer (Ita). 10. Loewik, 13. Van Scha len, 30. Schmitz, 81. Van Meulenhof, 83. Van Velzen, 89. Jeurissen 0.26, 125. Reinennk 1 33, 126. Koerts 1 42. Keulen. Tour de Cologne, 120 km. 1 Kemna (Ned), 2. Christensen (Den). 3. Meys(Ned) Ronde van de Aude, vrouwen. Proloog, tijdrit in Gruissan 1 Kupfernagel (Dui) 3 km in 4.11 17. 2. Hughes (Can) 0.01, 3. Wilson (Aus) 0.05, 10. Melchers 0.13 IJSHOCKEY St. Petersburg. WK A-landen, tweede ronde. Groep E: Rusland - Letland 2-3 (0-0 2-3 0-0), Verenigde Staten - Wit-Rusland 1- 0 (0-0 1-0 0-0). Groep F: Finland - Ca nada 1-5 (1-0 0-1 0-4), Tsjechië - Italië 9-2 (2-0 5-0 2-2). New York. Tweede ronde play-offs NHL. Eastern Conference: Philadelphia Flyers - Pittsburgh Pinguins 2-1. Stand in best- Gino Bartali (1914 -2000) In Ponte a Erna is de voormalige Italiaan se wielerkampioen Gino Bartali gisteren op bijna 86-jarige leeftijd na een hartaan val overleden. De voormalige Tour- en Gi ro-winnaar stierf in zijn kleine apparte ment aan de Piazza Elia Dalla Costa. Sinds 1998 leefde hij met een pacemaker. „Mijn vader is in alle sereniteit overle den", maakte zoon Andrea bekend. Barta- li's vrouw Adriana en zijn andere kinde ren waren bij Gino toen hij stierf. Gino Bartali was al lange tijd niet meer in beste doen. Vorig jaar raakte hij zijn stem al voor een deel kwijt: het gevolg van een lange periode waarin hij zes pakjes siga retten per dag rookte. De stem was rauw, de ademhaling moeizaam. Meer dan de afstand van z'n bed naar de fauteuil en te rug legde Bartali toen al niet meer af. Een zware hartoperatie in 1998, waarbij hij een 'pacemaker' kreeg ingeplant, redu ceerde zijn leven tot de kleine ruimte van zijn flat in Ponte a Erna, een voorstad van Firenze. Toch was bij de oude man geen spoor van verbittering te ontdekken. Hij wist dat er meer dagen achter hem lagen dan in de toekomst en had daar duidelijk geen moeite mee. „Waarom zou ik?", kwam moeizaam uit z'n keel van schuurpapier. „Ik heb een mooi leven gehad. 'Sono molto contento', ik ben zeer tevreden. Er waren harde da gen bij, zoals toen mijn 19-jarige broer Ju lio verongelukte. Maar God liet me zestig jaar naast dezelfde vrouw leven en gaf ons drie heerlijke kinderen. Luigi, Andrea en Bianca Maria. Ik ben Hem daarvoor dank baar. Hij heeft heel mijn leven mijn hand vastgehouden. Collega's noemden mij 'de monnik' en 'de vrome' omdat ik elke zon dag naar de mis ging. Maar aan die reac ties heb ik me nooit gestoord. Wat me wel stoorde: dat men, toen de Ga- zetta dello Sport een foto publiceerde waarop ik samen met Fausto de Galibier beklom, beweerde dat Coppi mij te drin ken gaf. Terwijl het mijn 'borraccia', mijn drinkbus, was die hij me teruggaf toen de fotograaf afdrukte. Daar zijn onze suppor ters voor op de vuist gegaan. Er zijn zelfs moorden gepleegd in discussies tussen onze 'tifosi'." Zijn carrière stond in het teken van de eeuwige strijd met Fausto Coppi, de grootste Italiaanse wielrenner ooit. Een raszuiver talent, terwijl landbouwerszoon Bartali het meer moest hebben van zwoe gen en afzien. Vandaar ook zijn bijnaam 'ijzeren man'. Bartali kon met een grote versnellingen bergop demarreren en blijven demarre ren. In alle domeinen en op alle terreinen stond hij z'n mannetje. Zonder de Twee de Wereldoorlog zou zijn erelijst onge twijfeld nog veel mooier zijn geweest. Nu bleef zijn Tour-buit beperkt tot twee eind zeges, de tweede behaalde hij tien jaar na de eerste. Bartali's loopbaan eindigde na een ver keersongeval op 18 november 1953. In 1954 begon hij nog wel aan het seizoen, maar winnen zat er niet meer in. Later gaf Bartali zijn naam aan een fietsenmerk en startte hij een verzekeringskantoor. Tot 1997 reed hij nog elk jaar mee in de volg- karavaan van de Giro d'Italia. De organi satie van die wielerronde besloot gisteren de Giro-etappes die dit jaar over Toscaans grondgebied voeren aan hem op te dra gen. Toscane is Bartali's geboortestreek. andre putzeus gpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39