Het is nog niet verloren Dilemma Toch, Johan wie duimen draait voor Louis! moet tegen Valencia een 4-1 achterstand ongedaan maken. „Denk je dat ze een kans heb ben?", vroeg Mart Smeets. Johan: „Kans? Kans? Dan praat je toch gauw over 90 procent kans. Dat dat dus niet kan. Toch, Johan wie duimen draait voor Louis! Zit hier een addertje onder het gras? Ja. En niet eens zo diep. Als Barcelona vandaag wint, komt de stemming er weer in, loopt Nou Camp woensdag vol en goedgelovig als ze zijn gaan de Catalanen dan toch weer in het wonder geloven. Johan niet. Die weet beter. Zou Johan het heel erg vinden als al die opge wonden Catalanen woensdag avond bedrogen uitkomen? Een paar uur voor de aftrap van Valencia-Barcelona (4-1) ving ik in de rij voor een kassa in de su permarkt een gesprek op tussen twee voetballiefliebbers. Liefhebber 1 (die het niet erg op Louis bleek te hebben voorzien): „Ik hoop dat Barcelona een pak rammel krijgt. Liefhebber 2 (die het nog minder op Louis bleek te hebben voor zien): Normaal hoop ik dat ook. LI: „Nu niet dan?" L2: Valencia is mij sympathiek, tóch mag Louis vanavond van mij winnen. LI: „Jij was toch anti-Louis?" L2: „Bén ik. Maar wees eerlijk, wdt is de droomfinale?" LI: „Real-Barcelona natuurlijk. Vijf-nul!" L2: Dódrom hoop ik tegen mijn natuur in dat Barcelona wint, om in de finale van Real te kunnen verliezen. Verliezen van Valencia Ls erg voor ze, verliezen van Real nóg erger. Leg dat maar eens aan Nühez uit!" Voor precies zo'n dilemma staat Johan. Ook Johan droomt van Real-Barcelona. Het probleem is: Johan vertrouwt Real niet. (En Bayerti nog minder en dóór heeft hij sinds die 0-8 alle reden toe). Stel je voor - Johan's nacht merriescenario! - dat lauis van Real wint? Wat zijn Barcelona's vorige bekers dan nog waard? Niets. Johan in eerdergenoemde tv- uitzending, zichzelf en de twee voetballiefhebbers van de super- marktdialoog moed insprekend: „De laatste jaren valt er altijd bij Barcelona-Valencia een vracht doelpunten. Meestal de helft of meer voor Valencia. Mijn voorspelling. Vroege goal Kluivert en Barcelona wint met 3-0. Frank Snoeks (Columnist Jaap Visser is op vakantie) Maurice Balkhoven (links) speelt vanmiddag met ARC bij Rijnsburgse Boys, Erwin van der Lugt neemt het met FC Lisse thuis op tegen Zwart Wit '28. Beide ploegen zijn nog niet veilig. De Alphenaren hebben een punt meer dan de Lissenaren. foto kees van hoogdalem Van der Lugt: Het was altijd zo dat het bestuur een scoutingapparaat had. Als de trainer zei: ik heb een linksback nodig, dan kwamen zij met een lijstje namen. Dat is een heel goed systeem. Maar de laatste jaren zijn ze van dat systeem afge weken en dat loopt niet goed. Nu heeft onze trainer vijf spelers van Tonegido meegenomen en nu het slecht gaat, be gint iedereen daarover. Zo stel je je als trainer en als bestuur kwetsbaar op. Het is geen handige zet geweest. Niks ten na dele van die spelers, hoor, maar je kunt beter twee spelers van zo'n club meene men dan vijf. Maar nu gaat er wel weer wat veranderen. Balkhoven: Bij ons gaat het aantrekken van spelers in samenspraak tussen het bestuur en de trainer. De trainer vond na het kampioenschap bijzondere aankopen niet nodig. Ja, nu krab je je toch wel even achter je oren als je dat hoort. We hadden toen wel wat assertiever mogen reageren. Nu moeten we wel, er gaan zeven jon gens weg. En dan moet je er geen zeven terughalen, maar tien of twaalf. Natuur lijk is dat een probleem, zes van de zeven zijn basisspelers. Maar het zal wel goed komen. 7. Veel amateurvoetballers in de hoofd klasse hebben het te hoog in hun bol. Zij kunnen de mouwen niet opstropen en kunnen slecht tegen kritiek. Balkhoven: Ik denk dat dat niet voor onze ploeg geldt. Wij hebben geen 'vedettes', absoluut niet. Van der lugt: Het is een aantal nieuwe spelers tegengevallen dat ze niet in het eerste zijn gekomen. Er zijn er ook heel veel mee gestopt dit jaar. Bij ons zijn er aardig wat die heel slecht tegen kritiek kunnen. Maar ik zeg niet dat ze de mou wen niet willen opstropen, op zich willen ze dat wel. Maar de zelfkritiek ontbreekt ook heel vaak. Balkhoven: Vaak wordt gezegd dat ik te negatief ben in het veld. In dat opzicht heb ik wel eens een meningsverschil met de trainer. Als je iemand drie keer waar schuwt en hij maakt dan voor de vierde keer een actie met balverlies, dan kan ik door het lint gaan. Ik kan dan wel eens rare dingen roepen en ik zeg niet dat ik daar iemand sterker door maak. Het komt door mijn fanatisme. Buiten het veld ben ik heel anders dan in het veld. In sommige opzichten vind ik de trainer te lief. In de rust vallen geen harde woor den, terwijl we wel eens wakker geschud moeten worden. 8. Met een andere trainer hadden ARC en FC Lisse meer punten gehaald. Van der Lugt: Dat weet je niet. Balkhoven: Die stelling is flauwekul. Berckenkamp is voor ARC een heel goede man. Zijn trainingen zijn goed en het is voor een voetballer heel belangrijk dat de trainingen leuk zijn; dat je niet continu je loopschoenen aan hoeft. Op het mense lijke vlak kunnen alle spelers met hem door een deur. Dat is ook belangrijk. 9. Het is een schande als ARC of Lisse degradeert. Van der Lugt: Ja, dat is niet zo moeilijk. Met deze spelers moet je gewoon in de hoofdklasse blijven en als dat niet ge beurt dan is het dus een schande. Balkhoven: Ik denk dat Lisse en ARC met wat ze de laatste jaren hebben opge bouwd in de hoofdklasse horen, wat an deren ook van ons denken. Dat sommi gen ons een luizenploeg noemen, vind ik te ver gaan. We spelen met drie spitsen en ik loop altijd voor mijn verdediging. Natuurlijk proberen we een ploeg uit te counteren, dat is ons spel. Ik vind ook niet dat wij de kwaliteit hebben om altijd florissant te voetballen. Wij zijn geen ploeg die de bal dertig keer rond kan laten gaan en daar erger ik mij wel eens aan. Waarom ik cr dan nog steeds speel? Omdat ik het heel goed naar mijn zin heb bij ARC. Het is een hele fijne club. Onder ling is er nooit gezeur of zo. En ik heb dit seizoen geen ploeg gezien in de hoofdklasse die vloeiend speelde. Ik denk dat ze in de Bollenstreek toch altijd wel wat negatief over ARC zijn. Mis schien komt dat omdat ze nog steeds een beetje jaloers zijn op ons kampioen schap. Maar ik denk dat ze liever ons in de hoofdklasse hebben dan bijvoorbeeld Delta Sport. Van der Lugt: Het is nog niet verloren. Balkhoven: Ik ben nog niet met de na- competitie bezig. Je mag toch wel een beetje moed hebben. Wij zijn niet veel minder dan de rest, dat is gewoon een feit. We zijn niet elke wedstrijd wegge speeld en als je dat met z'n allen beseft, dan kun je nu ook aantonen dat je in de hoofdklasse hoort. Sinds wanneer is Johan zó met Louis begaan dat hij tot de uit zijn mond boude uitspraak kwam, dat hij hoopt dat Barce lona vandaag wint? Moeilijk voor te stellen, maar Johan zei het echt. „Het is te ho pen dat ze wanneer ze dit week end spelen tegen dinges dat ze wel winnen dus. Johan, Louis. Aan de voorna men alleen heeft u genoeg om te begrijpen dat het dit keer niet over hockey gaat. Onder dinges dient ditmaal Rayo Vallecano te worden ver staan. Vanavond in Nou Camp. Moet kunnen dus. Johan zei het niet met zoveel woorden, maar liet wat stiltes vallen die de goede verstaander verstond. Johan voorziet een rampscenario voor Louis als Barcelona niet van dinges wint en Deportivo La Coruha tegelijk wél wint. Van Zaragoza. Mocht Johan's angstvisioen uit komen is de Spaanse titelstrijd beslist. Als het zo gaat en Barcelona de landstitel dus te grabbel heeft gegooid, wat Johan (nu nog) verhoede - alles op zijn tijd - loopt Nou Camp woensdag niet warm voor de return in de halve finales van de Champions Lea gue. Leer Johan de Catalanen kennen. „Dan keert het stadion zich tegen je en is de stemming negatief. Maar als Louis van Rayo wint en de titelrace spannend houdt, wat Johan (nu nog even) hoopt, is alles anders. Leer Johan de Catalanen kennen. „Dan zit het stadion vol en is de stemming positief, in het begin. Voor wie het vergeten is, Barce lona staat woensdag voor een 'onmogelijke' opdracht. Het Er valt niet meer aan te ontkomen: of FC Lisse, of ARC speelt een promotie-/degradatiewedstrijd om in de hoofdklasse te blijven. Vanmiddag, na de wedstrijden tegen Zwart Wit '28 en Rijnsburgse Boys is bekend wie van de twee feest en vakantie kan vieren en wie zich moet opmaken voor een spannende finale. Vooraf: negen stellingen voor Maurice Balkhoven, aanvoerder van ARC en Erwin van der Lugt, tweede aanvoerder van FC Lisse. door JANET VAN DIJK en LOMAN LEEFMANS <°d idt Als mijn ploeg degradeert, lig ik daar Ben minuut wakker van. rwin van der Lugt: Ik lig er wel wakker in. Dat weet ik wel zeker. Ik lig er nou al akker van. Omdat het me vreselijk irri- 0f] ert en omdat ik me verantwoordelijk oei, vooral voor de mensen eromheen, komen supporters naar je toe, mensen de supportersvereniging, vrijwilligers, e mensen die de kleren wassen zeggen: raks ben ik mijn baantje kwijt. Ik zou :t voor mezelf dramatisch vinden, maar :t gaat me meer om de hele vereniging. 'aurice Balkhoven: Ik zou er wel ziek an zijn, dat is duidelijk. Ik denk dat iede- speler er ziek van moet zijn, of hij nu ^iijft of weggaat. Je doet het uiteindelijk lemaal voor de mensen eromheen, aar voor jezelf is het natuurlijk ook erg. de eerste klasse kom je toch minder in \e picture en het streelt je als je in de pu- J P iciteit komt. De hele entourage is in de •rste klasse ook een stuk minder. Maar er pas wakker van liggen als het zo ltei jr is en dan zou ik er wel lang erg ziek n zijn. irt{ FC Lisse is beter dan ARC. ukhoven: Dit seizoen niet. Lisse is voor IC altijd een 'Angstgegner' geweest. Ik doof dat we tien wedstrijden niet van ze idden gewonnen, maar in de laatste twedstrijd ging er weinig van de ploeg Het hing een beetje als los zand aan caar. Kwalitatief hebben zij wel betere :.V lelers, maar als collectief is ARC gewoon Et erker. m der Lugt: Collectief is het matig dit ar. Op papier hebben wij wel aardige ielers, maar er komt niet uit wat er uit Doet komen. ARC vocht tegen ons als n leeuw, en wij dachten er te makkelijk er. Het is belangrijk dat je een team nt. Als je vrij veel nieuwe jongens erbij ijgt, zoals wij, dan moet je daar aan erken. Dat moet aan het begin van het izoen gebeuren, dat heeft nu geen eer. IkhovenMaar dat is altijd moeilijk als spelers hebt die uit de regio Amster- m en Rotterdam komen. Als je op don- rdagavond om half tien, kwart voor m klaar bent met trainen en je moet de lgende dag vroeg op, dan is het logisch t je niet blijft hangen. Wij gaan af en e stappen in Rotterdam of Amsterdam, eestal op zaterdagavond. W der Lugt: Je hoeft niet elke week bij caar te blijven zitten, maar het moet ;1 één keer in de zo veel tijd gebeuren, mmige spelers van ons weten niet eens de kantine eruit ziet. Het gaat er om je meer voor elkaar over gaat hebben. Het acceptatievermogen wordt groter als je goed met elkaar overweg kunt. 3. Pech is de belangrijkste oorzaak als FC Lisse of ARC degradeert. Van der Lugt: Dat vind ik niet. Je kunt niet een heel jaar pech hebben. Balkhoven: Dat vind ik ook. 4. ARC en Lisse zijn te veel afhankelijk van hun spitsen Bos en Linger. Hun fa len is de oorzaak van de problemen. Balkhoven: Ik denk het wel, ja. Als Ruud Bos in vorm is, dan staan we in de mid denmoot. Hij is normaal gesproken goed voor 25 doelpunten, nu had hij in de win terstop geloof ik nog niet een keer ge scoord. Hij is ook een van de weinige spelers bij ons die een bal kan vasthou den. Als dat wegvalt, wordt het moei zaam. Maar falen doe je met z'n elven, dat doe je niet alleen. Hij brengt toch iets extra's, ook al is hij niet in vorm. We heb ben ook niemand, die hem kan vervan gen. Er zijn natuurlijk ook maar weinig jongens van dat kaliber, die op de bank willen gaan zitten. Van der Lugt: Ik vind niet dat Jerrel Lin ger echt heeft gefaald. Normaal is hij een meerwaarde en dat is hij dit seizoen niet geweest. Hij is nooit echt een scorende spits geweest, het is meer zo dat hij ande ren in stelling brengt, dat heeft hij dit jaar ook gedaan, maar hij heeft wat minder goaltjes meegepikt. Er staan altijd twee mannetjes op hem en het probleem was dat wij geen spitsen ernaast hadden die daarvan gebruik konden maken. Ame van den Berg viel weg en toen hadden we niet echt een goede vervanger. 5. Als al mijn ploeggenoten mijn menta liteit hadden, dan zouden we hoger op de ranglijst staan. Van der Lugt: Ja. Wat mijn mentaliteit is? Ik schuw geen duel, ik ga voor de volle honderd procent voor de winst. Balkhoven: Gaat het om de mentaliteit in of buiten het veld? Ik ben altijd iemand geweest van: lang leve de lol. Mensen hebben vaak gezegd: het is jammer dat hij in mindere tijden zo'n slechte menta liteit heeft. Maar binnen de lijnen gaat bij mij een knop om. Als ik buiten het veld die mentaliteit had gehad, dan had ik geen hoofdklasse gespeeld. Ik denk dat het bij ons qua mentaliteit wel goed zit. Wij hebben meer een kwalitatief pro bleem. 6. Het bestuur is na het kampioenschap - voor FC Lisse drie en voor ARC twee jaar geleden - in slaap gevallen. JUIOOIER dan GOUD Gezondheid is iets heel belangrijks en bij gezond blij ven hoort bewegen. Basketbal is mijn grootste hobby, dus heb ik mijn basketbalshirt gekozen als symbool Bzondheid. Ik heb altijd drie keer in de week getraind en wrdag een wedstrijd gespeeld, 's Zomers ga ik skeeleren of wen om in conditie te blijven. IA veel mee op mijn werk in het Zeehospitium op de reva- hfdeling. Ik zie heel veel leed, mensen die herstellen van wsenbloeding of een ongeluk. Dat soort dingen zijn wel niet folg van ongezond leven, maar ik merk hoe veel impact het li <en kan hebben, als je niet meer gezond bent. Ik ben wel r de patiënten bij ons opknappen. Ik werk niet graag in wpleeghuis, waar mensen steeds verder achteruitgaan, wijn professionele instelling trek ik me het leed niet per- k aan, maar ik ben wel steeds meer over gezondheid gaan leu. Ik ben moeder geworden en heb meer verantwoorde- l gekregen. Een kind heeft niets aan een zieke moeder, md leven hoort ook gezond eten. In het weekend wil ik i patatje eten, maar doordeweeks kook ik gezond. Ik ijd op mijn lichaam gelet en wil niet te vet eten. e jaar geleden was ik een gelegenheidsroker, maar ik heb eweten dat ik ermee zou stoppen. Toen ik t werd, ben ik er mee opgehouden en ik heb luut geen behoefte meer aan. Ik ben zelfs een ker geworden. Erg hè. iERTJAN VAN GEEN n van Duyn werd 32 jaar geleden geboren in Katwijk en sketbalt vanaf haar elfde. Ze speelde veertien jaar in de eredivisie en veroverde met Grasshoppers twee keer de ionale beker. Van Duyn werd twee keer uitgenodigd op -stargala. Vorige week speelde ze haar laatste wedstrijd het eerste vrouwenteam. Heieen van Duyn is getrouwd met Jaap en heeft een zoon, Rick.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35