'Y Vriendin van Oranje, vriendin van Philij f H Het Gesprek van de Dag Digitale tweedeling KRO zoekt netcoördinatoren voor 'avondmerrie' op rilnet Veilig Trabi-nest ZATERDAG 6 MEI 2000 COMMENTAAR D66 leider Thom de Graaf, wanhopig op zoek naar nieuwe electo rale aanhang, pleit voor de fiscale aftrekbaarheid van de personal computer. Er zou een digitale tweedeling dreigen in de maat schappij. Mensen met lage inkomens staan straks aan de kant van de digitale snelweg, terwijl ze 'de rijken' voorbij zien razen. Minis ter Vermeend werkt aan een plan om in elk geval aspirant-pc-be- zitters met een uitkering fiscaal tegemoet te komen. Politici zijn soms beter in het creëren van problemen dan in het oplossen daarvan. De zogenoemde digitale kloof in de maatschap pij is hier nu een typisch voorbeeld van. Gelukkig bestaat er nog een Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) dat primair reagerende politici met beide benen op de grond zet. Volgens het SCP bestaat de tweedeling niet of nauwelijks en zijn overheidsinpanningen op dit gebied absoluut niet noodzakelijk. Het SCP komt tot de conclusie dat de verschillen in gebruiken di gitale vaardigheden sterk samenhangen met verschil in sekse en leeftijd. Mannen en jongeren maken meer gebruik van informatie- en computertechnologie dan vrouwen en ouderen. Verschillen in bezit zijn wel voornamelijk afhankelijk van het inkomen. Maar ver wacht wordt dat marktwerking voldoende garanties biedt voor een brede verspreiding van ICT-middelen. Je hoeft ook geen genie te zijn om te bedenken dat personen met hoge inkomens en hoge opleidingen vaak de eersten zijn die met nieuwe technologie experimenteren. Het is evenmin verwonderlijk dat mensen die zich graag informeren eerder geneigd zijn het net op te gaan. Degenen die voorop lopen bij het gebruik van internet zijn in de regel dezelfden die een boek kopen of zich op een tijd schrift abonneren. De uitgebreide elektronische correspondentie tussen voetbalhooligans is het bewijs dat internet zelfs toeganke lijk is voor groepen met het laagste IQ. Laat de politiek zich daar om met echte problemen in de maatschappij bezighouden en de digitalen en de digibeten met rust laten. Vrouwelijke voetbalsupporter gat in de markt Speelt het Nederlands elftal, dan is bijna de helft van de tv-kijkers (49 procent) vrouw. Met dit gegeven in de hand wierp Philips zich op een nieuwe doelgroep voor ladyshaves, koffiezetapparaten en broodroosters: de vrouwelijke voetbalsup porter. De elektronicagigant bombardeerde een kennelijk willekeurige vrouwenvoetbalclub tot 'Vriendinnen van Oranje'. Deze jonge vrouwen zitten nu bij elke wedstrijd van het Nederlands elftal en hebben slechts één taak: enthousiast zijn. Karin Brink is één van de speel sters van SC Klarenbeek, de 'harde kern' van de Vriendin nen van Oranje. De ploeg werd onlangs derde in de eerste klas se van het landelijk vrouwen voetbal. Als liefhebber vindt ze het allang best dat bij elke wed strijd van het Nederlands elftal een bus haar thuis komt opha len en na de wedstrijd weer te rugbrengt. De speelsters van SC Klarenbeek krijgen steeds vijftig toegangskaarten van de spon sor. Zo kunnen zij nog meer 'vriendinnen' meenemen. Phi lips probeert niet alleen in sta dions nieuwe 'supporters' te werven. Ook in vrouwenbladen en winkels wordt jacht gemaakt op potentiële vriendinnen. Oranje regenjacks met de op druk 'Vriendinnen van Oranje', dito baseballcaps en sjaaltjes behoren tot de standaarduit rusting van de dames. Omdat ze zijn gehuurd om sfeer te ma ken, zijn de voetballiefhebsters ook voorzien van de nodige toeters en bellen. De meest en thousiaste vriendinnen mogen een enorme letter vasthouden. Telkens wanneer zij het daar voor afgesproken signaal krij gen, houden zij hun visitekaart je in de lucht. De geldschieter spaart kosten noch moeite om een 'Philips- gevoel' te creëren bij de vrou wen. Wanneer het Europees Kampioenschap begint, wil het bedrijf 60.000 vriendinnen heb ben. Met 10.000 vrouwen in het bestand, heeft het concern vlak voor de aanvang van het EK het ultieme doel nog lang niet be reikt. Om het sponsorproject meer gezicht te geven is Moni que Rijkaard aangetrokken als ambassadrice. Brink weet te vertellen dat de vrouw van coach Frank Rijkaard al een keer tussen hen op de tribunes heeft gezeten. „Normaal zit zij in de vip-loge." Voor zover Brink weet, is geen enkele spelersvrouw lid van de 'Vriendinnen van Oranje'. Zij lopen dan wel het speciale Vriendin van Oranje-tijdschrift met een voorwoord van Moni que Rijkaard mis. In dat tijd schrift wordt ook een vrouwen- elftal uitgelicht, en er staat een reportage in van de vriendin nen die ergens op kosten van de initiatiefnemer een dag zijn 'losgelaten'. Brink: „Nu we Vriendinnen van Oranje zijn, gaan we een aantal dagen naar Zwitserland waar het Neder lands elftal nog twee oefenwed strijden speelt. Daarvoor was ons jaarlijks uitje een dag op stap in Gramsbergen." Of een wedstrijd nu goed of De Vriendinnen van Oranje vieren een feestje op de voetbaltribune. slecht is; de vriendinnen moe ten de sfeer in het stadion erin zien te houden. Ze worden daarbij ondersteund door een feestband uit Sint-Michielsge stel. Telkens als de spelers de bal veroveren, zet het orkest een nieuwe meezinger in. Man nen in driedelig pak marcheren door het vak en houden de vro lijke bende nauwlettend in de gaten. Zij zijn speciaal gehuurd om toe te zien op het enthousi asme van de vriendinnen. Wan- foto gpd robin utrecht neer de bordjes even niet hoog genoeg gaan, volgt een aanwij zing. Ook coördineren zij de waves en laten zij een enorm spandoek van de vriendinnen over het vak 'rollen'. Cijfers van de KNVB moeten ondersteunen hoe bela sl voetbal is voor het vroi geslacht. In Nederland 70.000 vrouwen in clubfra voetbal. Het is de groot e< vrouwen beoefende te$i' in competitieverband land. Maar in plaats va vrouwenelftal te steuni meent de sponsor van 2000 keukenproducten dere attributen op een manier onder de aand; moeten brengen. Elke vriendin die een zi ie mei koopt, is verzekerd gratis kaartje voor de w la Nederland-Frankrijk. K Brink heeft zich nog ni j] overhalen tot de aanko een apparaat. Vlak voo ai vriendin werd had ze ji jii nieuw koffiezetappara; schaft. Zij geniet liever wedstrijden die ze nu v t bijwoont. Zolang dat n e want na het EK gaat he g cern een andere invulli d aan het sponsorproject ei niet ondenkbaar dat d( sters van SC Klarenbee net als alle andere vriei van Oranje, weer gewo kaartje moeten kopen. dorien van duk» P< MENSELIJK In Beieren ontstaat de eerste Europese nederzetting in de Chinese FENG SHUI-traditie. De huizen in de nieuwbouwwijk van Massing mogen alleen vol gens de oeroude Aziatische op vattingen over bouwen en wo nen worden neergezet. De bewo ners kunnen er zeker van zijn dat zij bij een 'absoluut energie- punt' wonen, en dat hun huis niet op een nulpunt staat. Bur gemeester Lothar Müller van Massing maakte van de nood een deugd. Na een informatie avond over Feng Shui gooide hij het ouderwetse bebouwingsplan voor de nieuwe wijk overboord. De bouwgrond voor normale wo ningen bleek toch onverkoop baar. Een Feng Shui-deskundi- ge inspecteerde de grond nauw gezet en ontwierp een alterna tief plan. De straten kregen een hartvormig patroon en lopen over de 'slechte energievelden'. De percelen voor de woningen liggen in de 'goede zones', ver zekert de burgemeester. Tien internationale 'ZAND- KUNSTENAARS' strijden dit jaar tijdens het zandsculpturen- festival in Scheveningen om vijf duizend euro (ongeveer elfdui zend gulden). Er wordt gestre den om de titel 'International Single Masters Competition'. El ke deenemer verbeeldt op het strand een belangrijke histori sche gebeurtenis of sociale ont wikkeling uit zijn eigen land. Zo zal de Chinees ZENG YEU de overgang van de Chinese keizer lijke dynastie naar een moderne samenleving in zand uithouwen en heeft Fergus Mulvany de ar tistieke en muzikale ontwikke lingen in Ierland als thema. Tot en met 12 mei kan het publiek hen aan het werk zien. Op 13 mei wordt door de jury de win naar bekendgemaakt. De sculp turen blijven tot en met 4 juni op het strand staan. Er is ook een publieksprijs: iedereen kan zijn stem uitbrengen via www- .denhaag.com en zo een ver zorgd weekeindje Scheveningen winnen. Spice Girl Victoria Beckham ('Posh Spi- ce') en haar man, de Britse top voetbalier David Beckham, zijn met de dood bedreigd en krijgen extra bescherming. Dat heeft de sensatiekrant The Mir ror gisteren gemeld. Een onbe kende heeft het stel met de post een foto van henzelf gestuurd. Daarop heeft hij met potlood een kogel getekend die afstevent op het hoofd van Victoria. Bij de fo to zat een boodschap: Jij zult krijgen wat je verdient." De politie in het Noordwest-En gelse graafschap Cheshire, waar de Beckhams een huis hebben, heeft bevestigd dat zij de zaak onderzoekt. Op de brief wordt naar DNA-sporen gezocht. Posh Spice had al in januari gezegd dat zij een lijfwacht in dienst had genomen om haar zoontje te beschermen. Onbekenden zou den hebben gedreigd hem te ontvoeren. Een menukaart van de 1 heeft deze week bij Sotl m Londen bijna 80.000 gi lii gebracht. Voor een med cument dat passagiers v n op zijn eerste reis gezon schip nodig hadden wer 50.000 gulden neerget ijl twee documenten, die v id Sotheby's uniek zijn, w< >il boord meegenomen doo ROTH, een overlevende ramp. Roth had zich op nic ingescheept om in h in het huwelijk te treder haar naar de VS geëmigi jeugdliefde Daniel lies. Titanic na aanvaring me berg in de Atlantische 0 ten onder ging moest R< bezittingen, waaronder haarzelf vervaardigde tri pon, achterlaten. Maar handtas, met daarin de kaart derde klas en een waarop de dagelijkse in* op luizen en besmettelij0' ten werd bijgehouden, nwi| mee in de reddingsboot nu vermeldt kippers voon( bijten rosbief voorde lu op het witte doek. De zw bouwde zanger heeft vol Britse showbizzpersburi WENN toestemming gej voor een film over zijn li «ei Earl Brown, bekend van i n There's something at *°en gaat daarin de rol van I spelen. Meatloaf, echte c Marvin Lee Aday, is de I an tijd flink afgevallen en v het moment hard aan zi carrière. Aday speelde Club samen met coryfee Brad Pitt en Edward No Eind jaren '70 kreeg Me wereldfaam door zijn alt out of Heil (vijf miljoen te exemplaren). De com van rock en theater blee minder succesvolle peri jaren '80 weer aan te sl< het jongste decennium do anything for love sco in 1993 na 15 jaar wee nummer 1 hit. ld Een BANKBEDIENDE \Lr Duitse Karlsruhe heeft f Ie val Ier deze week afgescl tei met een tas vol vrijwel ij{ ze overschrijfformuliere n OVERVALLER, die een ne nuwachtige indruk maal2 dreigde een klant van d< dood te schieten als del diende niet snel een toe 1 ven tas met geld vulde, medewerker bedacht zi( ïai moment, pakte de tas ei 1 c hem met bundels formu ilj; plaats van bankbiljetter n de bankmedewerker de in teruggegeven, maakte d ve valler zich direct uit dei it De overvaller, die volger lie litie tussen de 20 en 3C it is, is nog voortvluchtig, ce is ook nog met teruggev Pippi in de wolken Omdat alles altijd anders moet, beeft het Jeugdjournaal deze week een digitaal weermeisje de buis opgesmeten. De kijkertjes krijgen het weer nu uitgelegd dooreen elektronisch in elkaar geknutseld typje met twee staartjes, een vlot paars topje en een licht Aziatische oogopslag. Hoe ze heet is nog niet bekend, want dat mag het Jeugd- journaalpubliek zelf uitmaken in een prijsvraag. Daar zal wel zoiets als Cloudia uitkomen. OfWirma. Of Diane Woei, wellicht. Een fijn initiatief, maar het is misschien nog aardiger als het jeugd journaal er meteen een tweede prijsvraag achteraan gooit waarin mensen mogen duidelijk maken wat in hemelsnaam het nut is van dat computerwicht. Het mag misschien hopeloos ouderwets zijn, zo'n Aldith Hunkar die meldt dat het morgen droog is, bewolkt en zestien graden. Maar dan weet je wel dat het morgen droog is en be wolkt en zestien graden. Het nog naamloze digitale weermeisje leidt alleen maar af. Deze elektronische Pippi Langkous duikelt overeen wolk, daarbij behen dig een paar kloeke cijfers ontivijkend, huppelt over enkele scha penwolkjes terwijl op de achtergrond iets vaag geels te is te ontwa ren en squasht met het graden-tekentje. Praten doet ze niet, laat staan het weer voorspellen, maar giechelen en kirren des te meer. Pas na afloop begin je je af te vragen of het nu een 16 was waar ze langs duikelde en of er nou regen kwam uit die wolk of niet. Goed, het zijn geen kwesties die je nachtenlang uit je slaap houden - vooral ook omdat er in de loop van de avond een batterij weer mannen en -vrouwen komt uitleggen wat we werkelijk mogen ver wachten. Maar toch... Wat moet die computer-onzin in een journaal? Zelfs al is het een jeugdjournaal? Krijgen we straks zo'n zelfde soort giebeltje om het voor jongeren bewerkte wereldnieuws aan elkaar te huppelen? Hoewel, sinds met Marga van Praag en Philip Freriks de muppets het volwassenenjournaal hebben overgenomen, kun je op dit front natuurlijk alles verwachten. wil buys» De KRO biedt notoire moppe raars op het tv-aanbod dé op lossing: de Avondmerrie. 'Wees voor één avond coördinator van ons rilnet,' zo roept de re dactie van KRO Teletekst zijn lezers op om hun meest irritan te tv-schema door te bellen. De veelbekeken Ergernissen-pagi na (316), waarop kijkers dage lijks hun gal kunnen spuwen over de Nederlandse tv-zen- ders, zal op 19, 20 en 21 mei de meest afschuwelijke tv-avon- den publiceren. „Catherine Keyl scoort hoog, Marga van Praag mag wel heel vaak het Journaal doen en SBS 6' Geboeid is ook favoriet voor de Avondmerrie," zegt Tele tekst-redacteur Peter Wage naar, die sinds afgelopen vrij dag al zo'n 35 'allerergste tv- avonden' heeft binnengekre gen. Pagina 316 biedt geïrriteerde kijkers al jarenlang een uitlaat klep. De klachten lopen uitéén van futiliteiten als het kapsel van Pia Dijkstra en de verkeer de stropdas van Mart Smeets tot meer inhoudelijke afkeer van programma's als De Bus, het onophoudelijk herhalen of juist plots stopzetten van tv-se- ries en, met stip bovenaan, het alsmaar weigerende PDC-vi- deosysteem. De afgelopen dagen scoorde Studio Sport weer eens hoog. Sportkijkers ergeren zich blauw aan alle aandacht voor het slecht draaiende Ajax, te meer omdat het kampioensfeest van PSV er zondagavond maar be kaaid vanaf afkwam. De beste stuurlui mogen nu aan boord klimmen om zelf eens een abominabel tv-sche ma in elkaar te timmeren. De beste inzendingen zijn te zien in het weekeinde waarin KRO, AVRO en NCRV verhuizen naar hun nieuwe onderkomen in Hilversum. De Teletekst-redac tie is daardoor niet bij machte om live-ergernissen te publice ren. Voor de drie netcoördina toren die de origineelste Avondmerrie weten samen te stellen, ligt een cadeaubon van vijftig gulden klaar. gpd Meizomer draait op volle toeren Voor de derde opeenvolgende keer is het bevrijdingslustrum zo mers verlopen. In 1990 was het dankzij een hogedrukblokkade op de Noordzee zonnig en zomers warm met in De Bilt 27,8 graad. Er werden toen ma ar liefst vijf zo merse dagen op rij geregistreerd: een unicum zo vroeg in het sei zoen. Vijf jaar later, toen Neder land 50 jaar Bevrijding vierde, op nieuw stralend weer met in De Bilt 26,1 Na dagen van somberheid en kil te was het gisteren wederom grandioos. De zon scheen onaf gebroken en in het binnenland liep het kwik op tot waarden om streeks 25 graden In De Bilt was het om 16 uur 25,1 Dat was een tussenstand. In het Limburgse Hoensbroek werd het maximaal 26,6 en in onze regio kwam Nieuw-Vennep op 24,8 graad. De gemiddelde datum dat De Bilt z'n eerste zomerse dag noteert is 19 mei. Die datum is na de tem- peratuursprong van 1987 welis waar vervroegd, maar statistisch is deze datum winst (17 mei) niet significant. De uitersten voor De Bilt lopen uiteen van 15 april 1904 (vroegste zomerse dag) tot 2 juli 1991 (meest late datum met 25 graden) De meizomer draait dit weekein de op volle toeren: zowel van daag als morgen stijgt de tempe ratuur tot waarden tussen 22 en 26 graden. De hoge temperatu ren worden bereikt bij flink wat zon. Het is onzeker of onweers buien die vanmiddag en morgen middag boven het zuiden en mid den van Nederland ontstaan on ze regio zullen bereiken De wind waait uit het oosten tot noordoosten en is matig, in het Waddengebied vrij krachtig van sterkte. In het zuiden is de wind meest zwak. Volgende week veran dert er weinig, oftewel de meizomer duurt voort. Bepalend voor het weerbeeld is en blijft een ho- j gedrukgebied bo ven het noorden en noordwesten van Europa. Gou- den tijden dus. M j Wel blijft de at- 0 l mosfeer gevoelig voor een regen of onweersbui. Een 1 depressie boven het zuidwesten van Europa is daar debet aan. jan visser Surfen naar 723.036 dode Twentenaren enschede gpd Stamboomonderzoekers met verwanten uit Overijssel heb ben er sinds deze week een nuttige zoekhulp bij. De inter netsite van het Rijksarchief Overijssel (ROA) in Zwolle biedt een overzicht van alle overledenen in de provincie, tussen 1811 en 1932. Per gemeente zijn de overle denen te vinden met voor- en achternaam, het jaartal van overlijden en het aktenummer van de burgerlijke stand. Het gaat in totaal om 723.036 mensen. Surfers kunnen via het net een kopie van een overlijdensakte bestellen. Het adres van de site is: www.hco- v.nl Veertig vrijwilligers hebben met de hand elke naam ge checkt. „Het is duidelijk dat één lettertje fout een hele an dere naam oplevert, waardoor stamboomonderzoek de mist in kan gaan", zegt ROA- woordvoerster Daphne Kamp huis. Het archief is inmiddels be gonnen met het invoeren van de gegevens van de ruim 220.000 Overijsselse huwe lijksakten uit de periode 1811- 1922. Dat betreft 1.323.600 na men. Schaamte De Trabant, ooit een felbegeerd voertuig waarvoor bewoners van de voormalige DDR jarenlang op de wachtlijst stonden, heeft hier en daar in het nieuwe Duitsland een bijzondere bestemming gekregen. Een ooievaarspaar koos het dak van deze hoog op een paal geplaatste 'Trabi' in Neuruppin, ten noorden van Berlijn, om er een nest op te bouwen. foto dpa bernd settnik van een kleine kamer. Waarom weet ik ook niet Maar vorige week heeft deze krant mij een laptop geleend. En nou schrijf ik waar ik wil! Laptop op schoot, het woord zegt het al. Buiten is het wat lastig omdat de tekst op mijn schermpje moeilijk lees baar is door de zon. Maar verder: boven, beneden, in het cafe; ik kan voortaan overal terecht. Geweldig. 'Net als vroeger', zei mijn vrouw. 'Wat bedoel je?' vroeg ik. "Vroeger schreefje ook waar je wilde. Toen je nog geen compu ter had. Met pen en papier, weet je nog. Je kon overal terecht. Of de zon scheen of niet. Ik zweeg beschaamdL Ik had het water onder de communica tiemiddelen, de pen en het papier, versmaad. En niet één nacht, zoals indertijd in Frankrijk, maar jaren lang. Al die ja ren heb ik mezelf opgesloten in een hoekje van het huis in de overtuiging dat er alleen met een computer te schrijven viel. De wondere wereld van de techniek heeft mij langgeleden met dure apparatuur in de hoek gezet. En pas kortgeleden mocht ik die hoek verlaten op voorwaarde dat ik nogduurdere appa ratuur aanschaf. Want dat schrijven met pen en papier ben ik inmiddels ontivend natuurlijk. "Zo'n laptop, wat kost dat nou nog?" vroeg mijn vrouw. "Dat valt wel mee", zei ik. De volgende gebeurtenis schiet mij te binnen. Een jaar of tien geleden zat ik in een vakantiehuisje op een afgelegen plek in Frankrijk. Het was halftivaalf s'nachts en ik had dorst. Er was niets te drinken in huis. Bier, melk en limonade waren op. Winkels waren dicht en café's niet in de buurt. Ik heb de he le nacht liggen sterven van de dorst. Pas de volgen de dag zei iemand dat ik toch water had kunnen drinken. Daar had ik niet aan gedacht. Ik schaamde me rot. Deze mini-anekdote had ik natuurlijk het beste mee genomen in mijn graf. Maarzo zitten columnisten niet in elkaar. Ze schrapen zichzelf helemaal leeg en fooien dan het schraapsel in hun stukjes in de uitver- oop. Nadat alle onzin in hun kop, waar je ook best columns uit kunt halen, is opgeruimd, stinten zij op de waarheid. Zoals op dat vervelende waarheidje over die dorst. En dat komt dan in de krant omdat de onzin even op is. Ander feitje: ik zit op dit moment weer in een vakantie huisje. In de tuin met een laptop voor mijn neus. Jaren lang heb ik deze stukjes geschreven met een computer. Die stond en staat bij mij thuis altijd in een donker hoekje JOOST PRINSEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2