SRI LANKA Toerisme Re E I j ii E "tt C r C rl T E N a Tropische traktatie met Nederlands sausje GOEDKOPE GIDS VOOR ROMANTISCH PARIJS VOORSTELLING c 6 MEI 2000 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Floris V Het Floris V-pad tussen Muiden en Bergen op Zoom is in kor te tijd uitgegroeid tot één van de populairste wandeltrajecten in Nederland. Dezer dagen verscheen een nieuwe (136 pagi na's in full colour) en ook enigszins aangepaste editie van de route-beschrijving. Niet alleen is de tippel 3 kilometer korter geworden (van 225 naar 222 kilometer), maar tevens is er ge bruik gemaakt van ruim 30 kilometer nieuw wandelpad. De belangrijkste verbeteringen zijn gerealiseerd in het Vechtplas sengebied, bij Nieuw-Lekkerland, op het Eiland van Dordt en in de omgeving van Steenbergen. De nieuwe gids kan ad 31,50 gulden (exclusief verzendkosten) worden besteld bij het Wandelplatform-LAW in Amersfoort, telefoon (033) 465.36.60. Fietshotels Het Land van Peel Maas begint zich meer en meer te ont wikkelen tot een specifiek fietsgebied. Niet alleen is het fiets route-netwerk (volgens het slimme, in België ontwikkelde knooppunten-systeem) de afgelopen winter uitgebreid tot ruim 600 kilometer; ook hebben twaalf hotels zich opgewor pen tot zogenoemde 'Fietsers Welkom Hotels'. De accommo daties - variërend van degelijk tot luxueus - beschikken over speciaal op fietsers toegesneden voorzieningen (waaronder een beveiligde rijwielstalling en een drooghok) en ook krijgen per rijwiel arriverende gasten korting op de normale logies prijs. Verdere informatie staat in de krant 'Fietsers Welkom Hotels' die is op te vragen bij VW Vakanties Limburg, Post bus 130, 6130 AC Sittard, telefoon (046).631.06.10. foto hendri beltman Indonesië maakt als mtiebestemming een moeilijke tijd door. stootjes en dergelijke minimaliseerden het toeristisch bezoek ioralsnog aanzienlijk, aar er ligt in het Verre ten een aantrekkelijk glo^natief. Sri Lanka, een ind dat niet alleen net uitbundige tropische i en fauna heeft als de Gordel van Smaragd', ar dat bovendien een hiedenis heeft die net van de Indonesische verweven is let die van Nederland, lat de toerist niet gek g|S moet opkijken als hij ltsklaps door de Leyn Street loopt. En het lithangbord van hotel Weltevreden ziet adr IAL 'You want to buy old Dutch coins, Sir?' Of ik oude Neder landse munten wil kopen. De in een vale spijkerbroek en T-shirt geklede jongen staat op de ves- tingswal van het Nederlandse fort in Galle. In zijn hand heeft hij een houten doosje met daarin wat 'oude' Nederlandse munten. Pure namaak. De knul vraagt het nog eens. Of ik toch alsjeblief wat authentieke mun ten wil kopen. En daarna nog een keer. Pas als het hem dui delijk wordt dat er niets valt te verkopen, haakt hij af. Op zoek naar een volgend toeristisch slachtoffer. Want er moet brood op de plank komen. Dat Nederlandse fort in Galle, aan de uiterste zuidwestpunt van Sri Lanka, is één van die overblijfselen uit de Nederland se koloniale periode. In de tijd van de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC) waren de Nederlanders heer en mees ter op wat toen nog Ceylon heette. Ze gebruikten onder meer Galle, Negombo en Co lombo als tussenstop voor de lange vaartochten tussen Ne- derlands-Indië en Nederland. Sri Lanka is daardoor een tropi sche traktatie met een Neder lands sausje. De straatjes in Galle zijn smal, net als vroeger in Nederland. Zonder uitzondering zijn ze aan weerszijden voorzien van diepe goten, bedoeld om het water van de moessonregens af te voeren. Veel namen in Galle zijn nog steeds Nederlands: Hotel Weltevreden bijvoor beeld. Of Leyn Baan Street, waar het Nederland Museum te vinden is. De geelgeverfde en van groene luiken voorziene militaire barakken hadden qua architectuur ook in een oud stadje in Nederland kunnen staan. Evenals de Nederlandse Hervormde kerk, die in 1680 is gebouwd. In het godshuis staat nog steeds de statige zetel van Heer Gerard Vreeland, Gouver neur en Directeur van het Ey- land Ceylon. Zelf ligt hij achter het kerkje begraven, evenals ve le andere landgenoten die er koffie, thee, peper, kaneel, nootmuskaat, kruidnagelen en dergelijke vandaan haalden. Wereldwonder Sri Lanka had en heeft dat alles in overvloed te bieden. De tro pische natuur is overweldigend. Maar dat geldt evenzeer voor de veelal goed bewaarde overblijf selen van de oude culturen die het eiland heeft gekend. Een rondrit langs een aantal van die plaatsen is een must. de oude heilige stad Anaradhapura, Si- girya, waar het achtste wereld wonder staat, Polonnaruwa met zijn ruïnes... Drie weken vakantie kunnen probleemloos worden gevuld zonder ook maar een dagje aan een strand te liggen. Neem bijvoorbeeld Kandy, op 115 kilometer ten noordoosten van Colombo. Hier stond de ze tel van het laatste afzonderlijke koninkrijk binnen Sri Lanka. De straatjes zijn er groezelig en het eens zo statige Queens Hotel is verbrokkeld. Maar alleen al om de kleurrijke groente-, fruit- en kledingmarkt zou je er heen moeten. En om de botanische tuin natuurlijk. En de Tempel van de Tand. Voor de boed dhisten is dit het heilige der heiligen. Onder het bladgouden dak van de in felle kleuren be schilderde en van mozaïeken voorziene tempel wordt een tand van Boeddha bewaard. Het relikwie wordt verborgen gehouden in een gouden lotus bloem met zes over elkaar heen vallende kistjes. Slechts één keer in de vijfjaar wordt het kleinood aan de gelovigen ge toond. Sigirya, vrijwel midden op het eiland, is ook al zoiets bijzon ders. Hier torenen plotseling twee rotsen 180 meter boven het groene landschap uit. Één van deze twee vrijwel ontoe gankelijke rotsformaties is in de vijfde eeuw door koning Kasya- pa omgetoverd tot een leeuw (compleet met meters grote klauwen), tal van verdedigings werken en een bassin voor drinkwater. De klim naar 180 meter hoogte vergt enige in spanning, maar de moeite wordt beloond. Door de jaren heen is het meeste verloren ge gaan van wat eens een magi strale leeuw moet zijn geweest. Niettemin geven de overblijfse len een uitstekende indruk van dit achtste wereldwonder dat bovendien nog eens verrijkt is met tal van tuinen en prachtige muurschilderingen van vrou welijk schoon. Wat voor de oude steden, ru ines, tempels en boeddhisti sche kloosters geldt, geldt voor de tropische flora en fauna. Voor de kokos-, bananen- en rubberplantages bijvoorbeeld. En ook voor de glooiende heu vels met onafzienbare rijen theestruiken. En de apen en de olifanten niet te vergeten. De ruiten van het sjieke Kandala- ma Hotel bij de centraal op het eiland gelegen tempelstad Dambulla zijn voorzien van stickers met de tekst: 'Geef ons niet te eten, we kunnen name lijk knap lastig zijn.' Olifanten worden overal op het eiland gebruikt. Het Kandalama Hotel heeft er - als alternatief voor de overbekende jeep - zelfs één voor toeristische jung- letochten. Elders - zoals op het strand - kan eveneens een ritje worden gemaakt op de kolossa le beesten. Ook leven er nog en kele duizenden dieren die werkzaam zijn in de bosbouw. Wie ze van heel nabij wil bekij ken, moet een bezoek brengen aan het Pinawella Olifanten weeshuis, tachtig kilometer ten oosten van Colombo. Dieren die door hun moeder verstoten zijn, verwond zijn door jagers of stropers, hebben hier een on derkomen gevonden. Van 'piepkleine' beestjes van enkele weken oud, tot bijna volwassen olifanten. Twee keer per dag worden ze gevoed en nemen ze aansluitend gezamenlijk een bad in de nabijgelegen rivier. Een mooi schouwspel, geheel in de stijl van al dat overige moois in Sri Lanka. HENDRI BELTMAN VEILIGHEID Sri Lanka is voor toeristen re latief een veilig land. De bom aanslagen van de Tamils in de hoofdstad Colombo zijn ge richt tegen regeringsdoelen: nimmer tegen toeristen. De gewapende strijd tussen leger en Tamils speelt zich boven dien uitsluitend af in het noor delijkste deel van Sri Lanka. In en om Jaffna vooral, een ge bied waar zelfs Sri Lankanen geen toegang hebben. Sri Lanka is een land, waar je zonder enig risico kunt rond reizen. Door die miljarden gul dens verslindende burgeroor log heeft dit tropische eiland zich niet echt in de vaart van de volkeren omhoog kunnen stoten. Veel van vroeger is daardoor behouden gebleven. De toeristenhotels zijn van uitmuntende kwaliteit, ken nen een Sri Lankaanse en Eu ropese keuken alsmede een optimale service. Sri Lanka is een tropisch para dijs met zowel in de zomer als de winter temperaturen van 25 graden of meer. Januari is de koudste maand, mei de warmste. De meeste regen valt in de laatste drie maanden van het jaar. De honderden kilometers lan ge stranden aan de westkust zijn vooral in de wintermaan den in trek. In de zomer is de zee er te wild. Maar dan kan men altijd terecht aan de oost- of zuidkust van het eiland. Martinair vliegt twee keer per week - op dinsdag en donder dag - naar Sri Lanka. Vrijwel alle grote touroperators heb ben Sri Lanka in hun pakket. Excursies zijn alleszins betaal baar. Dat geldt ook voor eten en drinken. Zelf een auto hu ren is overigens niet aan te be velen. Daarvoor is het verkeer op het eiland te chaotisch. Helm Naar aanleiding van het fors toegenomen aantal ongelukken in Spanje, moeten fietsers in Spanje buiten de bebouwde kom voortaan een helm dragen. Tevens dienen zowel fietsen als kleding te zijn voorzien van reflecterend materiaal. De eveneens aangekondigde maatregel dat er niet meer met z'n tweeën naast elkaar mag worden gefietst, is voorlopig opge schort. Verwacht wordt echter dat ook die wijziging in de wet binnenkort zal worden ingevoerd. Ludwig II Het bewogen leven van de Beierse koning Ludwig II (niet alleen bekend als 'bouwheer' van het vermaarde sprookjes- slot Neuschwanstein, maar ook als beschermer van de componist Richard Wagner) is door onder anderen Franz Hu mmel bewerkt tot musical. Het spectaculaire schouwspel valt vooralsnog alleen te zien in het Duitse Füssen (zuidwes telijk van München, niet ver van de Oostenrijkse grens) waar voor 70 miljoen D-mark een speciaal theater werd ge bouwd. In de aan de voet van de Allgauer Alpen gelegen schouwburg is plaats voor 1380 bezoekers. De voorstel ling duurt (inclusief een pauze van 45 minuten) drie uur en wordt acht maal per week op gevoerd. Kaarten zijn te be stellen via telefoonnummer (049). 18.05.58.39.44. Is :unstenaars en revolutio- heeft altijd al een waas imantiek gehangen. Het m ook voor de hand dat in intisch Parijs' - de nieuwe Is in de Trotterreeks - ca- taurant Le Procope als een lijke aanrader is opgeno- 01 Het gerenommeerde eta- s ment aan de Rue de '1 Ari- e Comédie in Parijs heeft l ^gelopen eeuwen kunste en revolutionairen im- in mime mate tot zijn cli- i mogen rekenen. Gesticht 6, op enkele meters af- van de Comédie Fran<;ai- 'ide Le Procope al snel uit eerste artistieke en lite- refpunt in Frankrijk. Men nog steeds uitstekend n drinken voor een rede rijs terwijl de sfeer onmis- ar romantisch is geble ven. Een ideale omgeving voor verliefden. De wetenschap dat ook de bloeddorstige Robe spierre (de revolutionair die duizenden tegenstanders een kopje kleiner liet maken) ook tot de vaste klantenkring be hoorde, doet daar niets aan af. Het Nederlandstalige boekje is een romantische selectie uit de grote Guide du Routard - in Frankrijk een begrip op het ge bied van reisgidsen - over Pa rijs. Een boekje vol wetens waardigheden over bijzondere plekjes in Parijs en vooral veel tips voor bijzondere cafés, thee tuinen, koffiehuisjes en eetgele- genheden. In Romantisch Parijs is vooral gekeken naar sfeer, dus is er ook aandacht voor stadswandelingen. Aan de hand van de gids maakten we een tippel van ongeveer een uur De theetuin van de moskee aan de Rue Geoffroy Saint-Hilaire: een ro mantisch plekje. foto p door het vijfde arrondissement. Veel verder dan het pleintje Contrescarpe en de daarlangs lopende Rue de Mouffetard kwamen we niet. Het was een gewone donderdagochtend, maar op straat was het al gezel lig druk. De uitbaters van de tientallen kramen met vis, brood, groenten en vooral veel fruit prezen luidruchtig hun waren aan. Niet dat het echt nodig was. Alleen al de manier waarop de honderden kilo's aardbeien zijn uitgestald, trekt je over de streep. Dat ziet er wel even anders uit dan bij ons. Zelfs de meeste gespecialiseer de groentewinkels in ons land kunnen in de Mouffe heel wat leren op het gebied van etale ren. Hetzelfde gaat op de voor stands met allerhande worsten, voor de viskramen en voor de bakkers. De rust in de theesalon/annex tuin van de Algerijnse moskee aan de Rue Geoffroy Saint-Hi- laire is daarna een hele verade ming. De dorst kan er uitste kend worden gelest met een verfrissende thee en de honger gestild met heerlijk gebak. Dat alles tezamen voor tien francs (ongeveer 3,40 dollar). 'Er is ook een restaurant maar wij verkozen het gebak boven de couscous en andere gerechten', zo vermeldt onze gids na een uitbundige beschrijving te heb ben gegeven van het inderdaad fraaie interieur van de salon en de tuin. Geheel gratis is tenslot te de wandeling door de Jardins des Plantes. In dit deel van het jaar nog niet zo spectaculair maar wat later in het voorjaar zeker niet van romantiek ge speend. De nieuwe Trotter brengt het allemaal in beeld. Je moet er alleen even mee leren omgaan - de lichtstad is groot en het gidsje klein - maar dan blijkt 'Romantisch Parijs' een inspirerende bron van informa tie. Trotter 'Romantisch Parijs'; Uitgeverij Lannoo; ISBN 90 209 3943 2; 9,95 gulden. M U vond het belachelijk vroege aanvangstijdstip nogal merk waardig, maar u staat met uw gezin om half drie in de morgen toch ruim op tijd voor de ingang van het theater. Helaas. Als u na een uurtje geduldig schuifelen in de rij uw kaartjes aflxaalt, hoort u dat de voorstelling twee uur later begint. Om de tijd door te brengen, wordt u een gratis kopje koffie aangeboden. Maar dat is vlug op en u verveelt zich stierlijk. Dan gaat einde lijk het belletje. Hoi, u mag naar uw stoel. Die staat drie kilo meter verderop en is veel te krap. Gelukkig verschaft u zich iets meer ruimte door uw rugleuning naar achter te duwen. Maar dat mag niet van een strenge juffrouw in uniform die u nog aan uw zetel vastsnoert ook. U mag pas achterover leunen, zegt ze, als de voorstelling is begonnen. Maar die laat op zich wachten. Via de intercom vertelt de re gisseur dat de eigenaar van het theater nog geen toestemming heeft gegeven het doek op te halen. Intussen begint een me vrouw kranten van gisteravond uit te delen. Ten eerste heeft u die al gelezen en ten tweede is het onmogelijk het dagblcui open te vouwen zonder uw buurman hinderlijk z'n lendenen te por ren. Dat doet hij trouwens al bij u. Gelukkig demonstreert een ouvreuse intussen op uiterst amu sante wijze wat u moet doen als er straks een ramp plaats vindt. Da's nogal wat. Maskers, zwemvesten, automatisch brandende gangpad-verlichting en onmiddellijk de naaldhak ken uit. U probeert het allemaal in uw kop te prenten, maar daar is de regisseur weer Over een halfuur, zegt hij, gaat de voorstelling beginnen. Het bloed stijgt naar uw wangen, u wist zich het zweet van het voorhoofd en héél even, wilt u héél erg nijdig worden. Maar dan bedenkt u zich. Wat zou u zich druk maken. Morgen gaat u lekker op vakantie. Met het vliegtuig.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29