7 'Zelfs tijdens de oorlog heb ik niet zo veel gelopen' idernemersprijs Katwijk pas in 2001 Walkant Staat Op instorten SPRINGTIJ Duin Bollenstreek Keukenhofdreef wil van speelveld af Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 Hag 5 mei 2000 braakpogingen mislukt {nheim Doordat twee bewoonsters van de Sassenheimse terstraat hun oren goed open hadden, zijn gisternacht ver- idelijk twee inbraken verhinderd. Een van de vrouwen hoor- Ln kwart over tien 's avonds een wrikkend geluid bij het jerraam. Toen ze ging kijken, zag ze niets. Een straatgenote fzelfde nacht verschillende keren naar beneden gegaan om- je vreemde geluiden hoorde. Ook zij zag op dat moment t vreemds. Pas de volgende ochtend bleek dat er gepro- jd was een raam aan de achterkant van de woning open te jen. Dieven hadden diezelfde nacht meer succes bij een wo- jaan de Neptunusstraat. Daar werd een raam opengebro- fen de woning doorzocht. Wat er precies is weggenomen, is Het bekend. De politie heeft een buurtonderzoek ingesteld. innen voor fout parkeren Sassenheim ftHEiM Meer dan twintig automobilisten hebben de laatste jnweer een bekeuring gekregen voor het niet naleven van brkeerregels in het Sassenheimse centrum. Donderdag wer- fer veertien uitgeschreven waarvan de meeste op de Con- lastraat en het Hortusplein. Het ging daarbij om het niet op jiste plek neerzetten van de auto, op de stoep parkeren of kntbreken van een parkeerkaart in de auto. Woensdag wer- bm die reden ook al zeven bonnen uitgeschreven. >n mille voor Korenfestival Idwuk Het Nationaal Korenfestival in Noordwijk krijgt van Emeente tienduizend gulden subsidie uit het toeristisch k. Het voldoet volgens burgemeester en wethouders aan al- jteria van dat fonds: het is innovatief, origineel en het wordt tiden buiten het hoogseizoen. Het festival vindt dit jaar op jtember plaats, gecombineerd met de Open Monumenten- Eerdere edities waren in 1991 en 1997. Tijdens het festival |n diverse koren op in de Grote of Sint-Jeroenskerk. De or- lerende werkgroep krijgt ook vijfduizend gulden uit het ïonds. eenkomst over mantelzorg pwuK/ussEHet Steunpunt Mantelzorg organiseert op 30 fo Lisse en 31 mei in Noordwijk dè laatste themabijeen- jt over mantel- en thuiszorg. Het is voornamelijk bedoeld piensen die intensief voor een ziek(e) of gehandicapt (e) fa- lid of partner zorgen. Het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) Des vertellen over Thuiszorg en waar men terecht kan voor of zorg in de Duin- en Bollenstreek. De bijeenkomsten du- jan 14.00-15.30 uur (Lisse) en van 20.00-21.30 uur (Noord- Zweten bij de Eurotaptoe in Valkenburg valkenburg marian krugsman Een zwoel windje doet de Brit se, Canadese, Poolse en Ameri kaanse vlaggen opwaaien. Ze vormen het decor van de Eu rotaptoe 2000 die geheel in het teken van 55 jaar bevrijding staat. Ruim 3000 toeschouwers verzamelen zich om 19.00 uur om maar niets van het schouw spel van zeven orkesten te hoe ven missen. Ze moeten nog an derhalf uur wachten tot de eer ste muzikant het plein opmar cheert. Maar alleen wie vroeg van huis gaat is verzekerd van een goed plekje. Stichting Taptoe Katwijk, or ganisator van Eurotaptoe 2000, brengt een programma dat voor de toeschouwers het wachten meer dan waard is. 's Middags wordt Katwijk al flink opge warmd met de 'Liberty Parade' door het centrum. Aan de para de nemen flink wat oorlogsve teranen deel die rijdend of lo pend het applaus in ontvangst nemen. Vooral de laatste groep oogst respect. „Volgens mij heb ik zelfs tijdens de oorlog niet zo veel gelopen als vanmiddag", grapt een Canadees terwijl hij het zweet van zijn voorhoofd veegt. „Maar het is geweldig om hier weer te zijn na al die tijd." Tijdens de Eurotaptoe zijn de veteranen, samen met de Mili taire Willemsorde-ridders, pro minent aanwezig. Samen met 3000 'gewone' burgers wordt het avondvullende programma ademloos gevolgd. De Konink lijke Militaire Kapel speelt zui ver en harmonieus, net als de Britse Band of the Dragoon Guards'. Het Canadees orkest met doedelzakken steelt de show met een zwaarddans in Schotse rokken. 'Jubal' uit Dor drecht stort zich met hart en ziel op het showaspect van de Taptoe. Het Poolse orkest met de volgens presentator Noël Rosier „niet uit te spreken naam" zet een tot in de puntjes verzorgde show neer, al doen Jong DVS mocht optreden in het voorprogramma van de Valken- burgse taptoe. foto marklamers de paars met roze kostuums Sterk'. Samen met het Leidse de deelnemende nationaliteiten suikerzoet aan. 'Kunst en Genoegen' is DVS de zorgt ervoor dat het publiek tot De ereplaats in de Eurotaptoe topper van de avond. Het geza- ver over de klok van half twaalf is duidelijk weggelegd voor Kat- menlijke 'Abide with me', ge- aan de plastic klapstoel gekluis wijks eigen 'Door Vriendschap volgd door de volksliederen van terd blijft. lengeld per volgend jaar vertienvoudigd Noordwijk sluit parkeerstrook Schiestraat af eejaarlijkse Katwijkse ondememers- tordt niet - zoals oorspronkelijk was id - deze maand, maar pas in januari d jaar uitgereikt. Belangrijkste reden lor is dat de prijs door de twee orga- jen, de gemeente en de Katwijkse ging voor Industrie en Handel momenteel in een nieuw jasje gestoken. Dat is volgens de organisa- 1 nodig, omdat het aantal aanmel- 1 van kandidaten voor de onderne ss Katwijk tegenvalt. En dat heeft i zowel de gemeente als de KVIH fles te maken met het imago van de Het ontbreekt de ondernemersprijs laan allure." gebrek aan aanmeldingen wijten de latoren onder meer aan prijzenmoe- j de plaatselijke ondernemers. Daar naast levert winst van de ondernemersprijs Katwijk, zo concluderen de gemeente en de KVIH. te weinig - publiciteitsmogelijkheden en geld - op. Bovendien kost het bedrijven •te veel tijd om aan de selectie voor de prijs mee te doen. Dat moet volgens de organisatie allemaal zo snel mogelijk veranderen en dat gaat dan ook gebeuren. De ondernemersprijs wordt met ingang van 2001 in plaats van om de twee jaar eens in de drie jaar uitge reikt. Het maximaal aantal genomineerden wordt vastgesteld op drie. Het prijzengeld gaat omhoog van duizend naar tiendui zend gulden. Behalve een geldbedrag be staat de ondernemersprijs Katwijk vanaf volgend jaar uit een replica van de red dingsboot van E. Klaus en publiciteit in week- of vakbladen. Alle Katwijkse bedrijven met meer dan één werknemer kunnen en mogen op een enquêteformulier drie collegabedrijven voor de prijs voordragen. Die reacties wor den vervolgens geturfd, waarna de com missie ondernemersprijs de bedrijven na der onder de loep neemt. Ze kijkt daarbij naar vernieuwingsdrang en ondernemers risico, nieuwe technieken en projecten, promotie van Katwijk, werkgelegenheid en arbeidssituatie en omzetontwikkeling en milieubewustzijn. De laatste winnaars van de Katwijkse on dernemersprijs zijn de Aannemers Combi natie Katwijk (ACK) in de categorie 'busi ness to business' en Albert Heijn Kraan in de categorie 'winkels'. Hun opvolgers wor den tijdens de nieuwjaarsreceptie van de KVIH in januari 2001 bekendgemaakt. Dat is vroeger in het jaar dan sinds 1988 gebrui kelijk was. De algemene ledenvergadering van de KVIH in mei was tot voor kort de juiste tijd en plaats waarop de prijs werd uitgereikt. De wal bij de aanlegplaats van rederij Van Hulst staat op instorten, meent de gemeente Noordwijk, die daarom de parkeerstrook daar gaat afsluiten. Tot nu toe parkeren op dat deel van de Schiestraat nog bussen met toeristen die er op de rondvaartboot stappen. De reder ziet geen reden voor de plotselinge paniek. Het 'probleem' zou al jarenlang bestaan en al die tijd aan de kant geschoven zijn. noordwijk job de kruiff „Ik vind het leuk om het van u te horen", reageert E. van Hulst. „Mijn man en ik trekken al jaren aan de bel bij de ge meente." Echt gevaarlijk vindt Van Hulst de situatie niet. „Het is gewoon een kwestie van ach terstallig onderhoud. En daar zijn we aan gewend geraakt. We zitten hier in een stukje nie mandsland, lijkt het wel. Bo men worden niet gesnoeid, af val niet opgehaald." De gemeente vindt het in stortingsgevaar echter wel reëel genoeg om de parkeerstrook af te sluiten. Het straatwerk is ver zakt, de loswal begint te wijken, kortom: de stabiliteit van de he le constructie is in gevaar. Een geheel nieuwe kade is opgeno men in de exploitatieopzet van de wijk Boechorst (voorheen Bronsgeest-Zuid), maar de ge meente wil nu laten uitzoeken welke maatregelen op korte ter mijn nodig zijn. Mevrouw Van Hulst moet al weer 'even lachen'. „Er komt zeker weer een of ander bu reau. Het gaat dus weer eerst een hoop tijd en een hoop geld kosten. Maar ja, zo gaat het in elke gemeente." Over de aanstaande afsluiting van de parkeerstrook maakt ze zich geen zorgen. „We vinden overal een oplossing voor. We halen bijvoorbeeld al jaren mensen uit hotels en pensions met taxi's op. Voor de bewo ners is het erger dat ze straks hun auto's niet kwijt kunnen. Maar ook parkeerproblemen heb je overal." Ook van het bruggetje tussen de Nachtegaalslaan en de Ho geweg heeft de gemeente oni dekt dat het slecht onderhou den en eigenlijk aan vervanging toe is. Bovendien is een leuning van de brug afgereden. In al wachting van het ontwerp voor een nieuwe brug wordt de be staande afgesloten voor motoi voertuigen. koningin Beatrix ige week met een e-offensief bezig hoe moeten we het treden van de Van jwes dan noemen? vertederingsbom- iment? Wat wéren ze ed. Wat stal hij de en zij de harten van miljoenenpubliek. aan de vooravond van e Dag. In een ocumentaire sprak het leestersechtpaar in de en aan de ontbijttafel n eerste aanvallen van :oorts. Zij voelt wel met ngin mee, vertelde ze. naar leeg bestaan, niet r gekozen, altijd maar denk je dan. Maar nee: w Van Wouwe heeft n in dezelfde leeftijd als ken. Hardop suggereren trix' voornaamste zorg Ig altijd haar zonen zijn, Ie Graaf was er niet op p. En hij had het zeker tven zeggen. Toen kwam met zijn onbescheiden, ïrlijke droom van natio- fm. „Een beetje bekend lorp ben ik al, maar fc bekend zijn in het hele it lijkt me wel aardig." iatwijks burgemeester ïwer van Wouwe. Er zijn minder De Bus uit ge- nver kwam ermee weg, r: hij maakte het een r waar. Als een klein ■t het beste rapport van leidde hij de koninklijke f kwartier door zijn lunderend, onverstoor- vooral trots op zijn Kat- twijk was een warm bad huiswedstrijd voor de jke familie, oordeelde •lijke pers. Het werd latuurlijk een beetje ge- doordat Leiden letterlijk de douche opleverde en en risicowedstrijd was, Burgemeester Van Wouwe tijdens zijn vijf kwartier van nationale roem. Zijn vrouw loopt half zichtbaar ach ter hem. De zwaaiende dame in het midden van de foto is koningin Beatrix. foto gpd/cees zorn maar meer nog door de Van Wouwes. 'De vurigste Oranjeklant was de burgemeester van Katwijk', vond De Volkskrant. En Het Pa rool raakte niet uitgeschreven over het 'voortreffelijk gekozen mantelpakje' van zijn vrouw. Het wijdde er zelfs een inter view met haar aan, waarin ze vertelt dat het Parijse couture is. De lastigste vraag is gelukkig niet echt een vraag: 'Ie moet er mooi uitzien, maar natuurlijk niet mooier dan de gasten.' Me vrouw Van Wouwe geeft een even fraai als ontwijkend ant woord: 'Dat is het moeilijke'. Eigenlijk won haar Parijse out fit, en zeker haar hoed, het ruim van de Haagse, maar dat geeft ze niet toe. Ze leeft immers mee met de koningin. En ook met haar man trouwens. Zolang Beatrix nog over de burgemees tersbenoemingen gaat, kan ze maar beter niet het idee krijgen dat de Van Wouwes aan een grotere gemeente - Leiden bij voorbeeld, of Rijnstad - toe zijn. Laat ze hem maar gewoon nog een paar keer herbenoe men in Katwijk. Waarbij de ko ningin zelf even langskomt, zo dat mevrouw Van Wouwe haar blauwwitte mantelpakje weer uit de kast kan halen. En dan natuurlijk even bijpraten over de kinderen. Politieserie Je moet als gemeentebestuur der ook steeds gekkere bokken sprongen uithalen om de publi citeit te halen. Neem Rijnsburgs burgemeester Arie van der Lee. Die kan nog geen tandartsprak tijk openen of hij laat zich ver kleed als boef over straat sleu ren. En An Hommes, die zet al jaren in haar strijd tegen de Leidse Vijand een overtuigende imitatie van een guerrillastrijd ster neer. Of is het een Don Quichotte? Om natuurlijk Hans van der Sluijs niet te vergeten, die met wisselend succes werkt aan zijn rol van schoolmeester en ordebewaker in een klas jen gelende kinderen. Natuurlijk spant de Katwijkse Boelhouwer van Wouwe met zijn véle type tjes de kroon. Zoals daar zijn: de middeleeuwse veldwachter, de hamburgerjunk en de Ont- bijt-TV-presentator. Donderdag was het de beurt aan Sassenheims glorie: Rik Buddenberg en Nia Wagema- kers. Die verschenen voor de rechter in Den Haag. Niet in het beklaagdenbankje, maar als ge tuige omdat een of andere kraandrijver ze van zwendel en vriendjespolitiek beschuldigde. „Het lijkt hier net een politiese rie", liet Rik zich ontvallen voor de deur van de rechtszaal. „Die advocaten lopen hier ook echt in toga's..." Waarmee maar weer eens blijkt waar het Sas senheimse gemeentebestuur doorgaans vertoeft: vooral in ei gen dorp en eventueel een uit stapje in de Bollenstreek. Maar goed, we moeten niet kinder achtig doen. dit keer waren ze dan toch helemaal in Den Haag. Na afloop konden ze melden dat het 'spannend' was. Eed af leggen, onafhankelijk van el kaar verhoord worden, listige vragen. Een beetje onwennig was het ook. Rik ging al zitten voordat de rechter hem had ge vraagd wie hij eigenlijk was. Een keer dreigde het mis te gaan, toen Nia iets anders ver klaarde dan Rik. Maar daar viel de rechter niet echt over. De vraag is nu: hoe hebben ze hun rol gespeeld? Een greep uit het juryrapport: „Nia en Rik waren goed op el kaar ingespeeld, maar stonden steeds met hun rug naar het publiek. De rechter was veel be ter zichtbaar." „Een enkele traan was het dra matisch effect zeker ten goede gekomen." „Rik had 'objection!!' moeten roepen toen Nia de fout in dreigde te gaan." „En wie een rol speelt in een politieserie is NIET verbaasd dat advocaten toga's aanheb ben." jobde kruiff peter v lisse rob onderwaterweinig te helpen. De Munk: „Het speelveldje grenst aan de achtertuinen. Er is daarom nauwe - lijks sociale controle en dat maakt het een ideaal terrein voor inbrekers." Volgens de bewoners heeft de politie bevestigd dat het veldje een idea le vluchtweg is. Behalve inbrekers blijkt het veldje ook populair bij zogeheten hangjongeren. De Munk: „Ik ben niet tegen voorzieningen voor jongeren, laat dat duidelijk zijn. Maar het kan niet zo zijn dat er vlak bij mijn achtertuin allerlei dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. Zoals hel gebruik van drugs, lawaai en drankgebruik." Peuters komen er volgens De Munk niet of nau welijks op het veldje. „Die wonen hier niet." Volgens de bewoners is het volbouwen van hel speelveldje de enige oplossing. „Het geld dat daarmee vrijkomt, kan weer worden gebruik van de aanleg van een peuterspeelveldje op een an dere plek. Dat moet een terreintje zijn in het zicht van de openbare weg, zodat iedereen kan opletten", vindt De Munk, die van alle bewoners de meeste overlast heeft. „Er wordt niet alleen in gebroken, maar er wordt door onverlaten ook materiële schade aangebracht aan mijn spullen. De gemeente Lisse nodigt de bewoners op de eerstvolgende commissievergadering uit om de brief mondeling toe te lichten. Bewoners aan de Keukenhofdreef in Lisse eisen dat een naastgelegen peuterspeelveldje wordt bebouwd. Volgens de omwonenden is het speel- terreintje oorzaak van een voortdurende golf van inbraken en overlast van hangjongeren. Huizen die aan het speelveldje tussen de Keukenhofdreef en de Westerdreef grenzen, blijken gewilde ob jecten voor inbrekers omdat ze daar volgens de bewoners onbespied aan de gang kunnen. Bewo ners van de Keukenhofdreef stellen in een boze brief aan de gemeente 'dat ze het goed zat zijn'. 'Vanaf heden stellen wij de gemeente aanspra kelijk voor alle schade die ontstaat als gevolg van het feit dat er onvoldoende maatregelen zijn ge nomen', melden de bewoners in de brief. 'Die venklauwen, inbraakalarm, extra sloten, het helpt allemaal niets. Moeten wij onze huizen gaan af schermen met schrik- en prikkeldraad?' In de afgelopen maand werden weer twee wo ningen aan de Keukenhofdreef opengebroken. Lissenaar W. de Munk kreeg zelfs voor de derde keer bezoek van een inbreker. De Munk heeft de gemeente de afgelopen jaren diverse keren op de onveiligheid van de wijk gewezen. Met het gevolg dat de politie regelmatig surveilleert en de ge meente een hek neerzette. Het bleek allemaal Golfleraar ruziet met Golfcentrum Noordwijk rob onderwater Golfleraar G. Bakker is in een juridische strijd verwikkeld met de eigenaar van Golfcentrum Noordwijk. Het golfcentrum aan de Van Berckelweg heeft de huurovereenkomst met de le raar opgezegd, Bakker gaat daarmee niet akkoord. Hij be roept zich op de huurwet. De Leidse kantonrechter doet op 16 mei uitspraak. Bakker vraagt de rechtbank om nog een jaar de banen op het golf centrum te mogen huren vol gens eerder gemaakte afspra ken. Bakker (37) runt al sinds de oprichting als hoofd en team leider een golfschool op het Golfcentrum Noordwijk aan de Van Berckelweg. Dat doet hij met drie andere full-time lera ren en twee assistenten. Drie jaar geleden kregen eigenaar K. Menger en Bakker een conflict over de huurprijs. Mondeling is destijds tussen de partijen een huur van 30.000 gulden per jaar overeengekomen. Na twee jaar kwam het Golf centrum Noordwijk volgens Bakker ineens met een éénjarig contract op de proppen met een huurprijs van 50.000 gul den per jaar. Dat was een stij ging van zestig procent. Lager wilde het Golfcentrum volgens Bakker niet gaan. Dit voorstel was voor de golfleraar onaccep tabel, met als gevolg dat de overeenkomst door Menger werd opgezegd. Daarop stapte Bakker naar de rechter. De golfschool vindt het te leurstellend dat het Golfcen trum de rechter wil doen gelo ven dat er een slechte werksitu atie is ontstaan. Volgens Bakker heeft hij de afgelopen tien jaar tot tevredenheid van zijn klari ten én de eigenaar gefunctio neerd: „Tien jaar geleden ben ik met een aantal leerlingen be gonnen. Dat hebben we opge bouwd tot een bloeiende school met 1.500 leerlingen. Ik wil niets liever dan de huidige situatie behouden." Inmiddels heeft de eigenaar de huurprijs vastgesteld op 97.000 gulden Eigenaar K. Menger van hel Golfcentrum weigerde com mentaar te geven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21