Grondprijs Alkemade stijgt fors Stilzitten is niks voor mij 'et naspelen van veldslagen zit ons in het Regio Proef met pesticiden slaagt in Rijnwoude Alkemade wil oorlogsmonument Roelofarendsveen opknappen Het oorlogsmonument op de hoek van de Stationsstraat in Roelofarendsveen is dringend aan een opknapbeurt toe. De tegels aan de voet van het mo nument zijn in zeer slechte staat. Burgemeester en wet houders van de gemeente Al kemade stellen daarom aan de gemeenteraad voor om 7.000 gulden vrij te maken voor de reparatie. Als de raadsleden daar vol gende week tijdens de com missie ruimtelijke ordening mee akkoord gaan, kan bouw bedrijf Van Berkel uit Roelof arendsveen de klus uitvoeren. reau Slachtofferhulp verhuist fm aan den run Het Bureau Slachtofferhulp in Alphen ver- op 10 mei van de Aarkade naar het politiebureau aan de oomseweg 70. Hierdoor kunnen slachtoffers nog sneller en geholpen. Als het nodig is, kan dat direct na de aangifte, leau Slachtofferhulp Alphen werkt ook voor inwoners van de heenten Alkemade, Jacobswoude, Liemeer, Nieuwkoop en [Aar. Het is op werkdagen geopend van 9 tot 13 uur en be- ;baar op 0172-477641. vemvierdaagse in Zoeterwoude kawouDEZwembad Haasbroek in Zoeterwoude houdt in fceek van 22 tot en met 26 mei de jaarlijkse zwemvierdaagse. jlnemers kunnen zich laten sponsoren. De opbrengst is be- jnd voor het Ronald McDonald-kinderfonds. Iedere deelne- (r ontvangt een medaille, een certificaat en een plonspakket Kaande uit kortingsbonnen, een bouwplaat en een kleur- |it. De sponsorkaarten zijn vanaf 15 mei voor zes gulden te p bij de kassa van het zwembad aan de Nieuwe Weg. bmmelmarkt Exultate Deo kchoten De Christelijke Oratoriumvereniging Exultate thoudt zaterdag 13 mei haar traditionele rommelmarkt op [plein van Het Kruispunt aan de Schoolstraat 2 in Voorscho- l Wie - nog bruikbare - spullen ter beschikking wil stellen, bellen met 5617909, 5617927 of 5762031. Warmondse vrijwilligster 86) blij verrast met lintje Ze mag soms wat vergeetachtig zijn, maar één datum staat in haar geheugen gegrift. Vrijdag 28 april 2000. werd mevrouw P. Broer (86) benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. De Warmondse kan het nog steeds niet bevatten. Mevrouw Broer wist van niks, toen haar dochter haar met een smoesje meelokte naar het gemeentehuis. Ze keek niet eens vreemd op toen ze daar allemaal familieleden en kennissen tegen het lijf liep. „Ik was in een roes, denk ik. Ik zei iedereen gewoon gedag. Nóg drong het niet tot me door. Het was gewoon een klucht." Ze moet er hard om lachen. „Kind, ik wist niet wat me overkwam." De koninklijke onderschei ding kreeg mevrouw Broer van wege het vrijwilligerswerk dat ze al meer dan veertig jaar doet voor de Warmondse 'oudjes', zoals ze zelf zegt. Ze begon in 1956 als hoofd van de gastvrou wen bij de bejaardensoos, toen nog in 't Trefpunt. Dat was een jaar nadat ze in Warmond was komen wonen. „Ik kom uit Al phen. Mijn man is een War monden Maar ik heb me hier vanaf het begin thuis gevoeld. Ik kan schijnbaar met iedereen opschieten, ha, ha, ha." Naast het werk in de soos, is ze tot '97 heel actief geweest in verpleeghuis Mariënhaven en in kloosterverzorgingshuis Ma- riënweide. „Achteraf denk ik: hoe heb ik het allemaal voor el kaar gebokst? Ik had mijn gezin, hielp ook nog een tijdje een ou de nicht van mijn man en ik heb nog een poosje bij bakkerij Oudshoorn gewerkt. Maar het combineren van al die dingen ging altijd goed. De laatste tijd doet de War mondse het rustiger aan. „Mijn knieën zijn versleten en mijn heup is ook niet al te best. Zo langzamerhand komt er na tuurlijk toch een eind aan mij." Wel blijft ze elke woensdagmid dag naar de soos komen, die te genwoordig in verzorgingshuis Huize Liduina wordt gehouden. Tafels klaarzetten en zorgen voor de koffie zijn de belang rijkste taken van de gastvrou wen. Mevrouw Broer mag ook graag met de bezoekers van de soos - voornamelijk tachtigers en negentigers - meeklaverjas- sen, want ze is 'dol' op kaarten. Verder is de Warmondse eens in de twee weken in Liduina te vinden als het haar beurt is om te helpen met koffieschenken. Als het aan haar ligt, gaat ze zo lang mogelijk door met het vrij willigerswerk. „Ik vind het wel rot dat ik niet meer zo lekker kan lopen. Stilzitten? Het zal er uiteindelijk wel van komen, na tuurlijk, maar het is niks voor mij." Ook hoopt mevrouw Broer samen met haar man zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen.Ik heb j bevrijdingsdag bulderen de kanonnen in Archeon >:44 p/functie: apotheker- ■zitter openbare biblio- Voorhout/voorzitter y Club Voorhout IQ srlijke staat: gehuwd, kinderen geneesmiddel slikt u liever geen dingen waarvan ik dat ze na inname de ter- |Q[* 'e fase van het leven inlui- 3I n geen medicijnen waar ik r ipieel tegen ben. s uw grootste verdienste? kunnen zeggen: dat ik op ment geen spoor van elingen achter me heb ge- Daar kun je deze vraag ifdoen. Iets positiefs over en is moeilijk hoor. pn wel een stokpaardje: de nwerking in de eerstelijns- n Voorhout, dat wil zeg- issen de apotheker en de rtsen. Dan heb ik het over samenwerking op :fl ïbied van informatietech- [ie: we maken gebruik van ezamenlijk computernet- Dat is mijn initiatief ge- 1 en dat is aardig gelukt, dat is wel een beetje po- vind je niet? de verkoop van drugs le- vorden, bijvoorbeeld via otheek? vind ik wel. Ie verkoop van medicijnen ft mag er in Nederland ninder dan in andere lan- Buitenlanders staan hier versteld van wat hier alle- De proef in de gemeente Rijn woude om onkruid te bestrij den met chemische middelen is geslaagd. De 22 plekken waar het middel is gebruikt zien er niet alleen beter uit, ze zijn ook veiliger (minder kans op uitglij den) en er is een betere afvoer van regenwater. Dat conclude ren ambtenaren van het bureau milieu en openbare werken. De ambtenaren baseren zich behalve op eigen waarnemin gen, op de uitslag van een en quête die eind 1999 werd ge houden. 210 bewoners van straten waar de proef is uitge voerd en van omliggende stra ten kregen de vragenlijst in de bus. Van de slechts 30 procent van de mensen die de enquête invulden, vindt het merendeel dat zijn straat er beter bij ligt sinds er wordt gespoten. Tot een jaar geleden bestreed de gemeente Rijnwoude het onkruid alleen maar met een borstelwagen. Het resultaat was onvoldoende, vond het ge meentebestuur. B en W beslo ten vervolgens om naast de borstelwagen pesticiden in te zetten. Ze kozen voor Select- spray omdat dit spul alleen het te bestrijden onkruid raakt en de omgeving spaart. Daardoor is er 30 tot 60 procent minder bestrijdingsmiddelen nodig dan wanneer de gewone spuit zou worden gehanteerd. Overigens was PvdA-wethouder Van der Lecq binnen het college tegen het gebruik van chemische middelen. Maandag besluit de commis sie milieu, verkeer en openbare werken of het gebruik van Se- lectspray moet worden voortge zet in de rest van de gemeente. Als de politiek het chemische spul niet meer wil gebruiken, moet het budget voor onkruid- bestrijding omhoog, zo blijkt uit het ambtelijke rapport. In dat geval moet de relatief dure borstelwagen vaker worden in gezet. Voor het bestrijden van onkruid heeft Rijnwoude jaar lijks 114.000 gulden beschik baar. ijl de rest van Nederland en bevrijdingsdag vierde, ir op één plek het gebulder canonnen en donderbus- e horen. In het Alphense ion lieten Engelse en Ne- ndse hobbyisten de Mid- uwen herleven. Met repli- jan oude slag- en vuurwa- het er professioneel Engelse groep The Duke imerset's Engineers en de rlandse groep Gelres cwartier hebben hun opgeslagen tussen de •n van het middeleeuwse je. Achter de tenten vertelt cramer John Naylor uit land wat zijn groep alle- uitvoert. „We koken mid- maijuws voedsel, maken pijlen Dgen, bijlen en harnassen, ■echten ook. Ik houd me met alles wat een echt le- lodig heeft. Het logistieke ■X dus." groep speelt niet alleen, onderzoekt ook overblijf- uit het verleden. „Zo gaan :regeld naar musea en be- we relikwieën uit die zegt Naylor, gestoken in ophkjofele middeleeuwse out- huis maken we er dan ko- van." Als voorbeeld toont S Marskramer een lange hou- oos plus inhoud. „Dit zijn ïmenten voor een middel- bewi se chirurg. Deze ijzeren werd toentertijd verhit, irts kon hiermee een pijn- tandzenuw doodbranden. :r heb ik hier haken om KE wond mee open te hou- ikkinylor vindt het belangrijk lude tijden te laten herle- ,We kunnen veel leren van verleden. Zo hadden de en vroeger meer respect de natuur. Wat wij doen is dan een hobby, het is een levenswijze, een ma- /an ontspannen. Ik denk et in ons bloed zit." Engeland is het naspelen maal per recept verkrijgbaar is. Maar die strenge controle is juist heel goed. Daardoor is de gemidddelde hoeveelheid ge bruikte geneesmiddelen per Nederlander heel laag. In mijn visie gaat dat scenario ook op voor drugs. Dus ik ben er niet tegen om die middelen op re cept te verstrekken. Bent u gelovig? Ik ben niet gelovig. Maar ik heb wel sympathie voor het rooms- katholicisme. Wat mag er in Voorhout nooit komen? Ik weet het niet. Er zijn zoveel algemene dingen die ik zou kunnen opnoemen. Laat ik zeg gen: een slecht leefklimaat. Een gebrek aan veiligheid. Een ge brek aan verkeersveiligheid. De infrastructuur is toch een beetje het stiefkindje van de gemeen te. Huizen bouwen is altijd be langrijker. Monarchie of republiek? Monarchie. Omdat ik het goed vind dat er een herkenbaar ge zicht bij een land past. Dat wordt moeilijker als er een pe riodieke wisseling van het staatshoofd is. Dan moet het buitenland om de vier jaar aan een nieuw gezicht wennen. Waar bent u bang voor? Voor het veramerikaniseren van de samenleving. Vervlakking. Neem nou zoiets als televisie. Technisch gezien is dat een heel mooi medium. Dan denk ik aan die VPRO-achtige dingen van vroeger. Maar als je diezelf de techniek gaat gebruiken voor zoiets als All You Need... Dat is nou ook weer niet de be doeling. Wie wilt u nooit meer zien? Er is echt niemand die ik nooit meer wil zien. Natuurlijk zijn er wel mensen waar je niet zo goed mee overweg kunt. Maar er zijn maar een paar mensen die zo slecht zijn dat je ze nooit meer zou willen zien. En die mensen kom ik dan, denk ik, net niet tegen. Wat is de grootste fout in uw le ven? Ik vind het onjuist om terug te kijken naar wat er fout is ge gaan. Naar wat je misschien an ders had kunnen doen. Daar mpet je niet over zeuren. Ik ben gelukkig met alles. Wat is uw favoriete plek in Voorhout? Oude historische plekken vind ik belangrijk. Bij steden en dor pen die dat niet hebben mis ik altijd iets. Hier in Voorhout is mijn favoriete plek daarom het Boerhaavehuis en omgeving. Tekst Ema Straatsma Foto: Hielco Kuipers van geschiedenis uitgegroeid tot een cultus. Er zijn daar ze ker 1100 evenementen per jaar. Compleet nagespeelde veldsla gen zijn daarbij niet ongewoon. Per keer komen er wel 16.000 tot 20.000 mensen kijken. Maar waarom is het uitbeelden van de vijftiende eeuw zo populair? „Engeland kende in die periode veel oorlogen en invasies", legt Naylor uit. „Daar komt het gro te aantal overgebleven kastelen nog bij. De musea liggen vol met wapens en artefacten uit die periode." Volgens Naylor hebben daarom zijn landgeno ten zo'n hechte binding met het verleden. De Engelse over heid stimuleert dat via subsidi ering van Levend Verleden-groepen, zoals The Duke of Somerset. „Hier speelt dat allemaal nog niet zo", zegt directeur Veld man van Archeon. „Vorig jaar ben ik in Engeland geweest. Wat ik zag was niet te geloven. Die mensen deden de hele Amerikaanse Burgeroorlog na. Toen heb ik The Duke of Some rset uitgenodigd voor een be zoek aan Nederland. Ik heb geen moeite met zo'n demon stratie op bevrijdigingsdag. De groepen die bij ons optreden zijn beslist niet oorlogszuch tig-" 's Middags is het tijd voor de demonstratie van oude schiet wapens. Gelres Overkwartier is de enige historische groep die overwegend vuurwapens heeft. .Allemaal kopieën", zegt Mat thias van den Smidt. „Ooit werd er uit de Maas een kanon opgevist en enige leden van on ze groep hebben hem exact na gebouwd. Het was wel span nend toen we hem voor het eerst lieten knallen." En knallen doet het authentiek uitziende wapen. Twee kanonniers stop pen stro en nat textiel in de loop. „Voor de druk", legt Van den Smidt uit. De vrij korte loop wordt in stelling gebracht, waarna het kruit wordt aange stoken met een lange branden de staaf. Een daverende knal galmt over de gracht. Gelres Overkwartier heeft in de wapentent nog nagemaakte haak- en knijpbussen staan. Geweren met zware, dikke lo pen die vroeger moeilijk te han teren waren. „Zowat de aller eerste vuurwapens", zegt Van De Engelse Le vend Verle den-groep The Duke of Some rset's Engi neers is niet oorlogszuch tig, maar laat de kanonnen bulderen voor de bezoekers van Archeon. FOTO MARK LAMERS den Smidt. „Met boeken erbij en wat huisvlijt hebben we er een paar gereconstrueerd." Hoe kijkt Van den Smidt tegen zijn hobby aan? „Ik ben er veel mee bezig. Wie heeft er vroeger nooit riddertje gespeeld? Bij sommigen blijft het hangen." Het Middeleeuws Kampement is ook vandaag en morgen nog te zien. Schietdemonstraties zijn om 11.00, 13.00 en 15.00 uur. De hele dag door laat The Duke of Somerset haar kun sten zien. Mevrouw Broer toont haar onderscheiding. „Ik wist niet wat me over kwam." FOTO HIELCO KUIPERS een heerlijk huis. Lekker ruim, met genoeg plaats voor logés. Ik zou er niet in willen, in Huize Liduina met die kleine kamer tjes. Voor geen goud. Ja, mis schien als het móet." College wil verhoging met 30 procent De grondprijzen in de gemeente Alkemade gaan om hoog. Burgemeester en wethouders stellen de gemeente raad voor om de verkoopprijs van een vierkante meter grond met dertig procent te laten stijgen. Verhuren van stukjes grond willen B en W vanaf nu nog maar zeer inci denteel doen. janneke de jonge Het verhogen van de prijzen is nodig omdat die sinds 1997 niet meer zijn bijgesteld. Voor de stijging van dertig procent ba seert het gemeentebestuur zich op een overzicht van de Neder landse Vereniging van Make- waaruit huizen of tegen de tuinen aan liggen. In omliggende gemeen ten betalen mensen daarvoor ongeveer zeven procent van de verkoopprijs. Dit zou echter be tekenen dat de huurprijs in Al kemade tussen de 27 en 54 gul den komt te liggen, terwijl men sen er nu jaarlijks 5,36 gulden per vierkante meter voor beta len. B en W blijkt dat sinds 1997 de prij zen van koop woningen met dertig procent zijn gestegen. Daarom wil Alkemade voor de grond eenzelfde stij ging aanne men. De grondprijs voor 'eenvou dige' woningen stijgt daardoor van 300 naar 390 gulden per vierkante meter. Een vierkante meter grond voor middenklasse woningen (zoals aan de Grun- del in Oude Wetering) kost 520 in plaats van 400 gulden. Voor twee-onder-een-kapwoningen betaalt een bouwer geen 500 maar 650 gulden per vierkante meter. De grondprijs voor luxe, vrijstaande woningen gaat om hoog van 600 naar 780 gulden. De prijs voor een bouwkavel waarop Woningbouwvereni ging Alkemade (WBA) een huurhuis wil neerzetten stijgt minder fors: van 23.000 naar 29.900 gulden. De prijzen zijn exclusief belastingen. Het verhogen van de huur prijs van grond ligt een stuk ge compliceerder. Het gaat dan om strookjes groen die naast de Ook huren groenstrookjes naast huizen wordt duurder vinden zo'n prijsstijging niet accepta bel en kiezen daarom voor 15 gulden. Overigens wil len ze probe ren om meer groenstroken te verkopen in plaats van te verhuren. Van het verhuren van groen stroken naast huurhuizen wil Alkemade in elk geval af. Om dat mensen in huurhuizen re gelmatig verhuizen, levert dat een enorme administratieve rompslomp op voor de ge meente. Ben W stellen daarom voor om de verhuurde stroken aan WBA te verkopen voor 80 gulden per vierkante meter. Di recteur R. Hensen van WBA wil nog niet zeggen of hij die prijs wil betalen. „We hebben wel gevraagd aan de gemeente of ze eens in kaart kunnen brengen om hoeveel grond het gaat. Pas dan kan ik op het voorstel in gaan. Mocht blijken dat het een meerwaarde heeft voor onze huurders, dan kunnen we het misschien kopen." Volgende week vergadert de raadscommissie ruimtelijke or dening over het voorstel. Wilton Leiden Vijf Meilaan 7a. 2321 RH Leiden Telefoon 071-58 131 51 Wilton Leiderdorp Van der Valk Boumanweg 71 2352 JE Leiderdorp. Telefoon 071-58 131 11

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17