eiden Regio Twijfel groeit rond wethouder Van Rij I Ceirto De Stemming Winnaar eerste Leidse Start wordt nog steeds herkend ICerto fn Computers LUMC weer vrij van 'I love you-virus' Carrier Bewoner verjaagt aanrander Twintig en grijs [DAG 6 MEI 2000 ntrole op Kanaalweg L« Bij een snelheidscontrole op de Kanaalweg deelde de e gistermiddag 77 bonnen uit aan automobilisten die har eden dan de toegestane 50 kilometer per uur. De hoogst •ten snelheid was 88 kilometer per uur, wat gelijkstaat aan joete van 450 gulden. In totaal werden 989 voertuigen ge roteerd. Jreiging met mes L« Onder bedreiging van een mes gaf een 18-jarige jongen :en zijn telefoon af aan twee jongens op een scooter. Hij in de Duizenddraadsteeg te telefoneren toen het tweetal benaderde en één van hen plotseling een mes trok en het eitje opeiste. Nadat hij zijn telefoon had afgegeven, ging luo er vandoor in de richting van de Van der Werfstraat. praak Van Gend Loos L» Omwonenden van het voormalige Van Gend Looster- ïebben tot 5 juni de tijd om hun mening te geven over de jenomen herinrichting van wat nu een parkeerterrein is. lannen daarvoor liggen ter inzage in de bibbliotheken van tadsbouwhuis en het stadhuis. De gemeente wil het terrein uwen en daaronder een parkeergarage aanleggen. De Mi- lad en Stadsparkeerplan zijn tegen. De omwonenden mo- iu schriftelijk hun zegje doen. :uwe leerstoel in Leiden De Rijkuniversiteit Leiden heeft er een nieuwe leerstoel •xperimentele taalkunde'. Tot hoogleraar is benoemd dr. ;nt van Heuven, die al sinds 1984 aan de universiteit is ver- len als hoofddocent fonetiek. De leerstoel is één van de jpeciale Akademieleerstoelen Geesteswetenschappen. De nklijke Akademie van Wetenschappen stelde in 1994 deze ndere leerstoelen in op terreinen van wetenschapsbeoefe- die speciale bescherming of stimulering behoeven. stelijke markt Josephschool [2 Basisschool St. Joseph aan de Oppenheimstraat 8 houdt ig 12 mei een feestelijke markt om geld in te zamelen voor joed uitgerust documentatiecentrum, schoolboeken en au- isuele middelen. Deze 'Surprise-avond' bestaat uit een is, loterij, boekverkoop. Ook is er muziek. Om er een groot van te kunnen maken worden kleine en grote sponsors ge- t, die financieel of door middel van prijzen de school willen ten. Namens de ouderraad geeft Ed van Veen, telefoon 187 meer informatie. ïgo bij Concordia Li De Christelijke Muziekvereniging Concordia houdt op ig 12 mei een bingo-avond in haar verenigingsgebouw aan ingegracht 59/61. De aanvang is 20.00 uur. Zorg raad nog groter na nieuwe tegenvallers De positie van wethouder Van Rij (PvdA) lijkt verder te zijn verslechterd na de bekendmaking van weer een reeks tegenvallers bij de gemeentelijke herhuisvesting. De oppositiepartijen, die de wethouder vorige maand al naar huis wilden sturen, zien alleen maar meer redenen om het hoofd van Van Rij te eisen. Inmiddels is ook coa litiegenoot Groenlinks aan het twijfelen geslagen. Hoe wel woordvoerder Van den Bosch nog niet openlijk zijn vertrouwen heeft ingetrokken, noemt hij de situatie 'steeds zorgelijker'. mogelijk zelfs nog hoger uitval len. Bovendien komt daaruit naar voren dat ambtenaren al begin vorig jaar waarschuwden voor aanzienlijke tegenvallers bij de verbouwing van gemeen telijke panden. Die berichten hebben de gemeenteraad nooit bereikt. De gebrekkige informatie was LEIDEN WIM WEGMAN Vorige maand werd bekend dat de verbouwing van het stadhuis en enkele andere gemeentelijke panden minstens tien miljoen gulden duurder wordt. Uit een snel uitgevoerd onderzoek blijkt nu dat de tegenvallers richting 20 miljoen gaan en voor de oppositiepartijen eind vorige maand reden het vertrek van Van Rij te eisen. Van As (ChristenUnie/SGP) ziet in de jongste cijfers weinig aanleiding van mening te veranderen. „In tegendeel zelfs. Als ik zie dat bij ambtenaren begin vorig jaar al een flink deel van de overschrij ding bekend was, dan kén het toch niet dat wij daar pas een jaar later van horen? Of de wet houder heeft het voor zich ge houden, of hij voerde zo'n slechte regie dat de ambtena ren het hem nooit hebben ver teld. Beide mogelijkheden lij ken mij heel ernstig." Ook de woordvoerders van LWG/De Groenen en het CDA stellen dat de laatste cijfers hun vertrouwen in Van Rij nog ver der hebben ondermijnd. Frac tievoorzitter De Jonge van het CDA: „Al blijf ik ook na dit on derzoek nog met tal van vragen zitten. Zoals: waarom is er soms maanden niets gebeurd?" Woordvoerder Van den Bosch van GroenLinks voelt zich eveneens overvallen door tallo ze nieuwe gegevens die volgens hem opeens boven water zijn gekomen. „Het maakt duidelijk dat we op deze manier niet kunnen doorgaan. Ik ben niet vrolijker geworden van wat we nu te zien hebben gekregen." Een definitief oordeel over Van Rij wil Van den Bosch echter nog niet geven. „Dat moeten we eerst in de fractie bespre ken." Ook de coalitiegenoot WD schort haar standpunt op tot na de fractievergadering. Fractievoorzitter Welling van de vierde collegepartij D66 wacht eveneens met zijn me ning tot hij zijn fractie heeft ge sproken. „Bovendien wil ik voordat ik zelf een oordeel vel, eerst zaken op een rijtje zetten. Van Rij verdedigt zich steeds voor het late informeren met het verweer dat de cijfers steeds verschilden. Daar wil ik meer inzicht in hebben. Bovendien wil ik een duidelijker beeld heb ben of de wethouder niet veel eerder had moeten ingrijpen. Dat gevoel heb ik namelijk. Alleen fractievoorzitter Hille- brand blijft vierkant achter zijn wethouder staan. „Eerlijk ge zegd zie ik weinig nieuwe feiten in dat laatste onderzoek. Het meeste was wel bekend of kon den we zien aankomen. Goed, de wethouder heeft de raad in derdaad laat geïnformeerd. Maar zoals ik al eerder zei, daarbij blijft de afweging of we andere beslissingen hadden ge nomen als we eerder op de hoogte waren gebracht. Ik denk van niet." De positie van WD-wethou- der Vos - die de portefeuille herhuisvesting een half jaar ge leden van Van Rij overnam - lijkt nauwelijks meer in het ge ding. Hoewel verschillende par tijen vinden dat ook hij eerder de raad had moeten informe ren, wordt dat feit hem voorals nog niet erg aangerekend. Van As benadrukt wel dat volgens hem het college als geheel slecht heeft geopereerd in deze zaak. Van Rij was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. conditioning Je voelt Ie goed in fen Carrier klimaat! Door tussenkomst van een bewoner ontkwam een 19-ja- rige vrouw gisterochtend in de Lokhorststraat aan een mogelijke verkrachting. De vrouw werd in alle vroegte aangesproken door een haar onbekende jongen die haar oneerbare voorstellen deed. Toen ze liet weten daar niet van gediend te zijn, greep hij haar beet, gooide haar tegen de grond en begon haar te zoenen en te betasten. Op haar geschreeuw kwam de bewoner naar buiten. De jongen liet het de vrouw los en ging er vandoor. CASPER WICHERS De finale van de Leidse Start komt er weer aan. Op dinsdag wordt, zoals gebruikelijk in de Leidse schouwburg, door vier finalisten gestreden om de winst in deze wedstrijd voor startende ondernemers. Uit het verhaal van Certo b.v., winnaar van de eerste Leidse start in 1996, blijkt dat deelname de moeite waard is. Het in mobiele papiervernietiging gespeciali seerde bedrijf, dat destijds be loond werd met een cheque ter waarde van 10.000 gulden, heeft zich inmiddels gevestigd in het industriegebied Grote Polder in Zoeterwoude. De za ken gaan goed. Sinds deze week rijdt er een vierde vrachtwagen door het land. In totaal werken er nu dertien werknemers voor 1200 grote en kleine klanten. „En dat worden er meer", voor spelt directeur Jeroen Harinck. Mede-oprichter Arjen Pels Rij- cken werkt er niet meer. Hij richt zich sinds vorig jaar meer op het op weg helpen van nieu we ondernemingen. Het verhaal begint in Canada. Harinck en Rijcken, twee stu diegenoten uit Groningen, ont moeten elkaar in Toronto, waar beiden een goede baan hebben. Zij zijn allebei toe aan iets nieuws en willen terug naar Ne derland. Als een van hen in een Canadese krant een artikel leest over mobiele papiervernietiging ontstaat het idee om dat op de Nederlandse markt te introdu ceren. In een jaar tijd schrijven zij een businessplan en krijgen ze hun financiering rond. Der tig familieleden en vrienden spreken hun vertrouwen uit in de plannen van het tweetal en nemen een aandeel in Certo bv. Als zij al enkele maanden vol ledig operationeel zijn - het kantoor is dan nog gevestigd op een zolderkamer en de enige vrachtwagen besturen zij zelf - worden zij gevraagd om mee te doen aan de Leidse Start. De belangrijkste reden voor deel name is volgens Harinck de mogelijkheid om hun netwerk in de regio Leiden op te bou wen. Achteraf heeft hij erg goe de herinneringen aan de con tacten met de Leidse zakenwe reld, die deze eerste Leidse Start 'machtig interessant' vond. Hij constateert dat het winnen van de finale van de Leidse on dernemers- wedstrijd een gunstig effect heeft gehad „We hebben in Leiden en omgeving niet veel aan mar keting hoeven doen. Ons verhaal is hier bekend." On langs kwam er iemand naar hem toe, die zei: „Ik ken u, uit de schouwburg." „Kijk", zegt de directeur van Certo, „aan zo ie mand hoef ik niet uit te leg gen wat wij doen." Twee bedrij ven hebben geprobeerd Certo's con cept over te nemen. Harinck spreekt daar over in termen als 'letterlijk na- apen' en 'jatten'. Inmiddels is met één ervan een financiële schikking getroffen. „In tegen stelling tot de geavanceerde ap paratuur die wij uit Canada ha len, hebben die bedrijven slechts luxe kantoorversnippe- raars achter in hun vrachtwa gen staan. Zij realiseren zich niet dat hun machines niet vol doen aan de zware eisen die aan vernietigingsapparatuur worden gesteld." Nog voor Certo's oprichting hebben papierhandelaren al geprobeerd de markt van mo biele papiervernietiging in han den te krijgen. Volgens Harinck faalden hun pogingen omdat zij geen service boden aan hun klanten. „Wij vernietigen niet alleen, maar wij scheiden het materiaal ook. Je moet niet aan een klant, die het al druk ge noeg heeft, vragen om eerst alle nietjes te verwijderen. Dat is geen service." Naast de vernietiging van pa pier is er in het kantoor een ge deelte gereserveerd voor een nieuwe kernactiviteit: opslag van archieven. Maar er wordt nog meer gedaan. Naast papier wordt er ook ander materiaal vernietigd. Video's, diskettes, microfiches en bankpassen, al lemaal producten die vertrou welijke en gevoelige informatie kunnen bevatten. Zelfs kleding gaat er in de 'papiervernieti gers'. De apparatuur kan het al lemaal aan. Deze uitbreiding van materialen heeft te maken met de verwachte afname van de papierberg. „Wij moeten naar de toekomst kijken", aldus Harinck. „Het vooruitzicht van een paperless society (een maat schappij zonder papier, red) is zeer reëel." Zelf denkt hij dat de hoeveelheid papier vanaf 2005 zal afnemen. De toekomst ziet hij roos kleurig tegemoet. Certo is al in onderhandeling met grote af valverwerkers over strategische samenwerkingsverbanden. Daarnaast onderzoekt het de mogelijkheid om de opgebouw de kennis aan anderen te ver kopen. Het bedrijf zal ongetwij feld nog meer groeien. Er zullen meer vrachtwagens de weg op gaan. „En als 'iedereen' in Ne derland gebruik maakt van on ze diensten, dan pas wordt het tijd om de grens over te gaan." van dié jongeren die in- eel snel oud worden. Het oment zitten ze aan de het jongerencentrum nt te draaien, het volgen- ment zijn ze bijna rijp e 1-mei viering in een bij van het bejaardenhuis, otste rebellen verande- in een mum van tijd in est saaie sullen. Het normaal te zijn en is n niet per se reden tot lelie veroudering wordt nlijk wanneer het lijdend erp het allemaal niet zo loor heeft en blijft denken nog altijd hartstikke jong is. Dan kom je in de ca- motorrijdende vijftigers aartjes en te jonge, te vriendinnen. Of in de rie Driek van Vugt. s net twintig. Een Leidse it politicologie met een its accent die een jaar ge- met groot bravoure de Kamer binnentrok. Onze :ou wel eens even een vind laten waaien door knekelhuis. Laat die makken maar komen, tan ze hebben, chteraf is het natuurlijk ig ilijk om te zeggen dat het in zat dat het allemaal iders zou uitpakken. Wat verwachten van iemand klozen maar engerds n die bang is dat er over s »ar jaar meer Somaliërs hërs in Nederland wo- )ie zegt graag groot te denken en die er in zijn grenze loze ambitie geen enkel pro bleem mee heeft om partijge noten die hem in de weg lopen genadeloos neer te sabelen? Achterafhebben we het altijd al geweten dat Driek heel snel éen hele gewone senator zou wor den. Een oersaaie, cognac drin kende sigarenroker in driedelig grijs die op hoogtijdagen braaf de vlag uitsteekt en die trots aén zijn kleinkinderen vertelt dat hij ooit nog de koningin de hand heeft geschud. Zo'n zelf voldane opa die onverstaan baar mompelt dat het in zijn tijd allemaal veel beter was en dat het toch onbegrijpelijk is dat de politie zich zo laat ringe loren door een stelletje onge wassen actievoerders. Oppak ken en afvoeren naar een werk kamp, dat zal ze leren! Hoe breng je bij zo'n twintigja rige grijsaard een beetje kleur op de kaken, vroegen enkele anonieme Leidenaars met oranje bivakmutsen zich be zorgd af. Het antwoord was snel gevonden: Men neme de telefoon. Bel Driek en zeg dat je journalist bent en hem wilt in terviewen over zijn actie tegen dat anarchistische gespuis. Zeg dat je een leuke foto wilt ensce neren met een taart, en laat ver volgens de slagroom zijn werk doen. Voor het beste resultaat na af loop even twee weken binnen houden om af te koelen. Klare majesteit Het zou niet erg professioneel hebben geklonken als burge meester Jan Postma vorige week zijn toespraakje aan het slot van het koninklijk bezoek was begonnen met een zinnetje als: 'Test, één, twee.drie...' of: 'Staat-ie nou aan of niet?...' of: 'Ben ik ook achter in de Breestraat te horen?' of: 'Test, test, test...', en om nog maar te zwijgen van: (klopklopklop), 'Als jullie me verstaan, willen jullie dan even zwaaien', 'Waarom zetten ze nou twee microfoons neer?', 'Oeooooi...' 'Welke moet ik hebben? Die met dat rode lampje...? 'One-two, one-two. 'Majesteit, heeft verstand van microfoons?' (tottoktok) 'Waar is Hein dan? Hein...! Hein...!' 'Is deze voor mij qn die voor u...?' 'Of is het stereo en moet ik er tussenin praten...?' (fluit,fluit,fluit,fluit) "Wat is dit voor knopje...?' en niet te vergeten:Test, test, one-two, one-two.. of: 'Wekenlang breek je je nek over de geluidsmannen, en als je ze nodig hebt is er niet een te zien...' Nee, erg professioneel zou dat niet hebben geklonken. Maar het was altijd nog beter geweest dan wat Jan Postma nu liet ho ren: een paar minuten lang on verstaanbaar gestamel in de ene microfoon en vervolgens het luide en duidelijke 'en dan geef ik nu het woord aan hare majesteit, waarbij ik hoop dat zij déze microfoon gebruikt' in de andere. TEKST: RUUD SEP EN WIM WEGMAN TEKENING: MAARTEN WOLTERINK LEIDEN ANNET VAN AARSEN Het Leids Universitair Medisch Centrum is er in geslaagd het zogeheten 'I love you-virus', dat donderdag naast talloze com putersystemen van Nederland se bedrijven ook het pc-net- werk van het ziekenhuis infec teerde, de baas te worden. Gis teren konden de medewerkers van het LUMC weer gewoon gebruik maken van email. „Het ziet er naar uit dat we weer 'schoon' zijn", verklaart woordvoerder D. Ketting. Hij houdt er overigens rekening mee dat mogelijk maandag het computervirus weer even zal opduiken. „We moeten even af wachten wat er gebeurt, als een aantal medewerkers voor het 'eerst - na een paar dagen vrij - weer aan het werk gaat. Wel licht duiken er dan toch weer een paar besmette e-mailtjes op." Maar grote problemen verwacht het LUMC dan niet meer. Onder de medewerkers zijn instructies verstuurd over hoe ze moeten omgaan met het virus, dat zich razendsnel via electronische post verspreidt. De eerste tekenen dat het pc- netwerk van het LUMC was be smet met het I love you-virus, kwamen donderdag vlak voor de middag aan het licht. Er werd direct een zogeheten for mele crisis uitgeroepen. Sys teembeheer blokkeerde al het elektronische verkeer, zowel in tern als extern. Het ziekenhuis ondervond hiervan behoorlijke hinder: de medewerkers maken veel gebruik van met name het interne postsysteem om snel informatie uit te wisselen. De computerexperts van het ziekenhuis hebben voor zover mogelijk het hele systeem uit gekamd en verdachte berichten verwijderd. Er is besloten om besturingssystemen van pc's waarop het bericht is geopend opnieuw te installeren. De her stelwerkzaamheden aan be smette pc's zullen naar ver wachting enige dagen duren. Het ziekenhuis meldt dat het I Love you-virus geen ernstige financiële consequenties had. En de patiëntenzorg is door de computerbesmetting geen mo ment in gevaar geweest. „Naast het pc-netwerk hebben we nog een eigen computernetwerk waar de patiëntengegevens op worden bewaard. Dat systeem is niet besmet geraakt", aldus Ketting. Om te bewijzen dat het ziekenhuis weer 'virusvrij' is, stuurt hij direct een mailtje: 'Van een ziekenhuis mag je ver wachten dat het virussen hard te lijf gaat'. bellen voor een r een persoonlijke lening of doorlopend krediet.' Stadsbank Leiden In psstil Ir til tl mr lil trui BEI DIRECT 07151B 77 77 01 BOM IANGS: BREESTRAAT 24, LEIDEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13