De Laurier onder het mes Rijp en Groen Vij verplanten Gids: Plant en plaag Minituin op balkor Snelle doorstroming van regenwater Offer voor het milieu Nationale Tuin- en Plantendagen in Boskoop VRIJDAG 5 MEI 2000 960 In de serie milieuvriendelijk tui nieren van Roodbont Uitgeverij in Zutphen is de tweede, geheel vernieuwde tuingids 'Plant en Plaag' verschenen. De gids is herschreven en opnieuw inge deeld. Het resultaat is een nog completere, overzichtelijkere en handzamere tuingids. De opzet van de gids is gedeeltelijk afgeleid van de brochure 'Wat heeft die plant?', die in 1987 voor het laatst werd uitgegeven door het Ministerie van VROM. Uitgangspunt van de vernieuw de editie van 'Plant en Plaag' is dat ziekten en plagen in de tuin beter te voorkómen dan te ge nezen zijn. Soms zit er niets an ders op dan de ziekte of plaag te beheersen of te bestrijden. Welk middel kan dan worden ingezet? De meest milieuvrien delijke methode wordt steeds als eerste uit de doeken gedaan, gevolgd door eventuele 'biolo gische bestrijdingsmiddelen'. En, omdat als laatste redmiddel toch soms de spuit wordt ge hanteerd, volgt nog een lijst met toegestane chemische middelen. 'Plant en Plaag' (24,90 gulden), ge schreven door Jan Nijman, geeft samen met de deeltjes 'De milieu vriendelijke moestuin' (19,90 gul den) en "De milieuvriendelijke siertuin' (19,90 gulden) een com plete handleiding voor milieu vriendelijk tuinieren. Inlichtingen: Roodbont Uitgeverij, postbus 4103, 7200BC Zutphen, 0575- 54.56.88. Via e-mail of internet be stellen kan ook: algemeen@ roodbont.nl of internet www.rood- bont.nl Een breed aanbod van planten en tuinbenodigdheden is te zien op de Nationale Tuin en Plantendagen in Boskoop. Boskoop, het groene kwekers- hart van Nederland, wordt van 19 tot en met 21 mei omgeto verd tot één grote tuin. Drie da gen lang staan de meest opval lende tuinplanten centraal. In het Plantariumgebouw pre senteren zich dan ruim zestig gespecialiseerde topkwekers hun mooiste en nieuwste plan- tencollecties. Aanverwante pro ducten zoals potterie, tuinge reedschap en kassen zijn er ook te vinden. Voor de liefhebbers zijn er verder demonstraties snoeien, een plantenspreekuur en een plantenveiling. Ook is het mogelijk eigen tuingrond te laten onderzoeken (300 gram meenemen). Op de beurs zijn verschillende deelexposities zo als: Plantenkunst, Plantenemo- ties, De organische tuin, Trend kleur en Wereldtuinen. In combinatie met beursbezoek is er de mogelijkheid van aan vullende arrangementen, met uitstapjes naar tuinen, exposi ties en kwekerijen. Op het pro gramma staat onder meer het Arboretum met bijna alle bloe men en struiken die in ons kli maat kunnen groeien. Ook is hier de expositie 'Dromen over Bomen' met onder meer aan dacht voor fossiele bomen, bladkleur van bomen en boom kunst. Ook kan het Proefstation worden bezocht, waar wordt getoond hoe nieuwe planten soorten ontwikkelend worden. Het Boomkwekerijmuseum schetst een beeld geschetst wordt van het leven en werken van kwekers in vroeger tijden. Het Rosarium laat in een ro mantische sfeer alles zien over rozen. De Boskoopse kwekerij en zijn ook tijdens een boot tocht per oude punter vanaf het water te bewonderen. De Nationale Tuin- en Plantendagen worden van vrijdag 19 tot en met zondag 21 mei gehouden van 10 tot 18 uur. Beginpunt is het Plantariumgebouw in Boskoop. Toegangsprijs voor de beurs 12,50 gulden (kinaeren 7,50). Aanvullend arrangement 12,50 gulden (kinderen 7,50) De boottocht kost 10 gulden. Plantarium is per auto te vinden door in Boskoop de borden 'ITC- terrein' te volgen. Treinreizigers stappen uit bij station Boskoop en nemen de pendelbus of lijn 187. Adressenboek van 'Mijn Tu Het tijdschrift 'Mijn Tuin' komt met het eerste tuinadressen- boek van Nederland. Een inspi rerend en praktisch overzicht van decoratie-specialisten. Of het nu gaat om een balkon, dakterras, kleine, royale of hele grote tuin: decoratie-ideeën zijn altijd waardevol. Daarom verzamelde en selecteerde 'Mijn Tuin' 154 toonaangeven de sfeermakers op het gebied van terras- en tuindecoratie. Naast adressen, assortiments informatie en openingstijden geeft het boek diverse ideeën, aanwijzingen, wetenswaardig heden en uitgaanstips. D alleen een naslagwerk, n ook een decoratie-stijlgir de echte tuinliefhebber. In het inspiratie-adresse zijn de specialisten ingec naai' hoofdstukken, zoal! 'groendecoraties', 'hekke poorten' en 'speciale kw De titel van het boek is 'I ren: Tuin Terras, 154 u inspiratie-adressen' van ver Mijn Tuin/VNU Tijd: ten. Het 100 pagina's teil boek is verkrijgbaar bij a kooppunten van tijdschi en kost 14,95 gulden. Cryptogram Horizontaal: 1. Vermogen volgens de letter (8); 5 Opgezet als een roker (8); 6. Hieraan heeft men ruzie gekregen (4); 8. De omtrek van Zuid-Afrika (4); 10. Net uit bed om voor de baby te zorgen (5); 12 Niet te geloven, wat een concentratie (5). Verticaal: 1. Een hen komt met een laadbak (6); 2. Geruchtmakend op krediet kopen (6); 3. Dit oogje is weer niet veel soeps (5); 4. Zin om het meisje achteruit te zetten (5); 7. Bovenste puntje van een kledingstuk (5); 9. Vreemde edelen zijn erg zacht (4); 11. Harig dier'(3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Rijm; 4. cru; 6. aloha; 9. looneis; 11. si; 12. ene; 13. op; 15. aver; 17. memo; 19. nor; 20. gat; 21. tras; 23. hole; 24. en; 25. asa; 27. in; 28. offerte; 32. oempa; 34. vip; 35. pel. VERTICAAL: 1. Rij; 2. Mao; 3. Bonn; 4. cai; 5. uw, 7. loer; 8 heem; 9. Livorno; 10. Somalië; 11. santé; 14. poten; 16. era; 18. ego, 22. safe, 23 harp; 26. semi; 29. fop; 30 tap; 31. tv; 33. tl Benzinemaaiers zijn nooit mi lieuvriendelijk. Dat worden ze ook niet met de als zodanig aangeprezen, speciaal voor de ze apparaten ontwikkelde brandstof Stihl Motoplus-4. Maar volgens de fabrikant scheelt het toch behoorlijk in de uitstoot van schadelijke stof fen. Dat is lastig controleerbaar. De fabrikant heeft het bij voor beeld over een lagere damp- spanning, waardoor bij het tan ken minder vluchtige stoffen ontsnappen. En dat moet sche len in de irritatie van het men selijk slijmvlies. De natuur zou baat hebben bij het nagenoeg afwezig zijn van schadeli aromaten en zwavel in d brandstof. Daar profiteer de maaier zelf van, zo be de fabrikant. Het hoge o< gehalte (een soort koolw stof) zorgt namelijk voor ger brandstofverbruik en verhindert het 'pingelen' ren) van de motor. Wat in elk geval vaststaat Stihl Motoplus-4 flink sc de portemonnee. Naar b dan: Een jerrycan met vi kost 35 gulden. Informatie A. Stihl, Maai 030-241.04.60. ALEX VAN HOOF Tuinbezitters laten hun groene gazons steeds vaker veranderen in terrassen, maar na een plensbui kan op de stenen een aardige plas ontstaan. Om na de regen geen natte voeten te krijgen, komen misschien de stenen Canalston of Aquaston van pas. De fabrikant om schrijft ze als regenwater-door latende sierbestrating. In de Canalston zijn speciale voegen verwerkt, die het water snel naar de bodem afvoeren. Bij de Aquaston zorgen daar voor de verschillende poreuze betonlagen. Naast snelle afvoer wordt bovendien voorkomen dat regenwater in het rio rechtkomt en dat is weer delig voor een goede gro terstand. De Aquaston en Canalsti zowel voorradig in een s ofwel lineaire vorm en in trommelde versie, waart een verweerd uiterlijk he De prijzen variëren tusse 45 en 60 gulden per vierl meter. Voor meer informatie: KI mann BV, Dronten, 0321 31.43.50. ALEX VAN HOOF Vivarium, zo noemden de Romeinen de met water ge vulde kuil in de buurt van hun woonhuizen. Die plas water was bedoeld om vis sen levend te houden, van daar. Romei nen waren lekkerbekken en wilden hun eetge woonten blijven be houden. In de loop van de eeuwen werd vivari um eenvou diger en hadden we het over een vijver terwijl de Duitsers er een Wei her van ge maakt heb ben. Maar wij gebrui ken de vijver niet om er consumptie- vissen in te doen, integendeel we koes teren er onze levende sier vissen in. Nu we het toch over vissen hebben: heel vaak zijn er te veel vissen in de vijver en blijkt het te grote aantal veel verontreiniging met zich mee te brengen. Vis sen hebben immers ook een stofwisseling en schei den dus afvalstoffen af. Sa men met een tekort aan zuurstof kunnen de norma lerwijze kleurloze zweefal- gen groen kleuren en de gevreesde erwtensoep ver oorzaken. De allerstrengste regel luidt: slechts 2 vissen per 5 vierkante meter, maar uiteraard speelt de afme ting van de vis ook een rol. Zelf ben ik in het bezit van een klein blijvend soort goudvis en ik heb er dus meer. Overigens is volgens deskundigen de goudwinde de beste siervis omdat de goudwinde niet in de bo dem woelt wat van goud vissen niet gezegd kan wor den. En nu komt een belangrijk vijverthema: de beplanting. Velen denken hierbij vooral een mooie bloeiende plan ten zoals waterlelies. Be langrijker voor het even wicht in de vijver zijn ech ter de zogenaamde zuur stofplanten die we, een maal geplant, nauwelijks meer zien. Maar met hun onder waterleven zorgen ze wel voor voldoende zuur stof in het water en dat is van het allergrootste be lang. Momenteel zijn in alle tuincentra zuur stofplanten in busseltjes te koop want be gin mei is de tijd bij uitstek om de vijver te be planten. Als het goed is dan zor gen we voor vier bosjes zoge naamde zuur stofplanten per 100 liter water. Dat wordt dus even rekenen. Sommige zuur stofplanten, zo als bijvoorbeeld waterpest (Elo- da) en hoorn blad (Ceratop- hyllum), kun nen we, eventu eel verzwaard, zo in het water gooien. Met hun lange wor tels zoeken ze zelf wel naar voeding in het water. Er zijn ook zuurstofplanten die beter gedijen als we ze in een mandje zetten. Fa voriet hierbij is fontein kruid (Potamogeton). Hier voor vullen we een klein vijvermandje met goede aarde endaarin doen we de wortels. Daarna een laag van rond 4 cm rolgrind of scherp zand om ervoor te zorgen dat de aarde niet weg kan spoelen. Kies voor dit doel nimmer scherp steenslag. Daarmee zou de vijverwand beschadigd kunnen worden. Het is dui delijk dat ook andere vij- verplanten zoals de veel ge prezen waterlelie, op de- zelfdewijze. maar dan wel in royale vijvermandjes ge plant kunnen worden. Tot slot nog een kort woord over de zuurgraad die in de vijver zo neutraal mogelijk moet zijn, ongeveer Ph 6. Er zijn veel methoden om de zuurgraad te meten. Bo ven Ph 6 kunnen zakjes turf in de vijver worden ge bracht. Als de zuurgraad aanmerkelijk lager is, kleine schepjes vijverkalktoevoe- gen tot de juiste Ph bereikt is en vooral afblijven van chemische troep die de vij- vër zogenaamd schoon houdt. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Brieven naar POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM De blauwe brandstof van Stihl zou het milieu minder belas ten, maar is wel een aanslag op de portemonnee, foto Poreuze stenen voeren regenwater snel af. foto cpd Jack (I) en Carl Goossens kijken hoe hun snoeimachine in hoog tempo laurierboompjes bewerken. foto gpd maurice nelwan Ze zijn kostbaar, maar 'in'. Laurierboompjes in elke vorm, vooral als bol op stam en als piramide. Ze zijn fraai, maar mooi houden is een kunst. Gova, de grootste kwe ker van 'Laurus nobilis' in Eu ropa, heeft er een speciaal snoei- apparaat voor laten ontwerpen, dat in een mum van tijd de bomen scant, uitte kent en daarna knipt. Het voorjaar is de tijd van de tuin. De rechtgeaarde doe-het- zelver is inmiddels dan ook weer aan de slag, stoeit naar ei gen inzicht met het raadsel der natuur. Beetje schoffelen en mesten, dat is geen punt. Gaten opvullen die te vroeg gesneu velde planten hebben achterge laten, dat vraagt meer overleg. En dan het snoeien -altijd las tig- De laurierboom bijvoorbeeld. De Laurus nobilis bestaat in ve le soorten en maten (en prij zen): het gladde bolletje, de strakke piramide of elk ander fi guur, al dan niet met gedraaide stam. Een klassieke plant is het, van een tijdloze schoonheid, die zich de laatste jaren in de toenemende populariteit mag verheugen. Menig deur wordt aan weerszijden opgesierd met deze 'groene bodyguards'. Maar hoe hou je de bij het tuin centrum aangeschafte laurier in zijn fraaie vorm? Eén verkeerde knip en de bol is een lekke bal en de piramide net zo scheef als de toren van Pisa. De kweker zelf, Gova uit Nispen, brengt voor strak snoeiwerk sinds kort meer dan alleen vakmanschap en handvaardigheid in. Met handmatig knipwerk gin gen de ouders van Jack en Charl Goossens jaar in jaar uit aan de slag. Tijdrovend en kost baar werk, inderdaad. Het ver klaart waarom de laurier niet het goedkoopste boompje in de tuin is. De huidige eigenaren van het familiebedrijf doen het anders. Handwerk blijft nodig, maar vooral als finishing touch. Want sinds enige tijd wordt gretig ge bruik gemaakt van een zelf ont wikkelde, en dus unieke, lau rierboomsnoeier. Volledig com putergestuurd is knippen van het kweekgoed -een miljoen exemplaren- een peulenschil geworden. En het resultaat als nooit tevoren: bomen in exact dezelfde vorm. Net buiten Nispen, een Bra bants dorpje onder Roosendaal, strekken 25 hectaren land bouwgrond zich uit tot aan de Belgische grens. In twintig jaar tijd hebben de Goossens zich van bijna niks opgewerkt tot de grootste laurierkweker van Eu ropa. Een miljoen planten, van één tot tientallen jaren oud, en zo'n 600.000 stekjes sieren de binnendoorweg naar de Zui derburen. ,,Mijn ouders", legt lack uit, „zochten een teelt die niemand anders deed. Omdat we relatief ver van de veiling liggen, moest er een reden zijn om speciaal naar ons te komen. Die reden is de laurier geworden". Het is een bedrijf dat is ge grondvest op engelengeduld, een eigenschap die menig tui nier te weinig aan de dag legt. Opkweken en direct verkopen is er hier niet bij. „Het is een langetermijninvestering. De stek die we nu opzetten, wordt pas over tien jaar verkocht. Dat is het probleem én het voordeel van laurier: je kunt er niet zo maar even mee op de markt ko men". Twee jaar geleden namen de zonen het bedrijf (Gova), ver noemd naar vader Goossens en moeder Van Aert, over. Charl wist al dat het zijn roeping was, Jack gaf er zijn driedelig grijs uit zijn bankiersbestaan voor op. Ze hebben de ideeën van hun generatie erop los gelaten, zijn het grootschaliger gaan aan pakken, gaan moderniseren en automatiseren. Zo staan de potplanten 'verankerd' in spe ciaal ontworpen betonblokken op containervelden (geen boom staat in moedertje aarde) met anti-worteldoek. Ze pre senteren zich per cd-rom en op het internet (www.gova.nl). Het meest ingrijpend en inno vatief is evenwel de aanschaf van de twee laurierboomsnoei ers, één voor de bolvorm, één voor de piramiden. Zijn vader, zegt Jack Goossens, vond het in eerste instantie maar niks. Het edele ambacht der snoeiers ver vangen door een 'zelfdenkend' en volautomatisch knipma- chien? Dat het niet onmogelijk en on denkbaar is, bewijst het appa raat dagelijks. Via een lopende band worden de bomen aange voerd. Een digitale camera scant de laurierboom en schiet een stuk of acht foto's. Vervol gens berekent de snoeier zelf standig de ideale lijn, omvang en vorm, waarna robotarmpjes met scharen actief worden om in een handomdraai het klusje te klaren. Tot slot wordt de plant ook nog eens voorzien van een label met informatie. Het resultaat is ongeëvenaard voor mensenhanden: rijen pira miden en bollen, groter naar gelang de leeftijd vordert, van identieke vorm. „Goed snoeien is een vak, maar als je maanden bezig bent wil het wel eens een keer even niet recht gaan", we ten ze bij Gova uit ervaring. Op één dag worden zesduizend bomen geknipt en geschoren. Dat zijn er enkele honderddui zenden per jaar. „Vroeger snoeiden we die met vijftien man vijf maanden achtereen. Nu zijn er nog acht man bij be trokken die in tien weken klaar zijn", vertelt Jack. Want op het moment dat een laurier ge schikt is voor de verkoop na minimaal tien jaar dus wordt- ie nog éénmaal handmatig ge snoeid. De enorme tijdwinst heeft het apparaat, dat van de grond af aan moest worden ontwikkeld, ontworpen, gebouwd en getest, betaalbaar gemaakt. „De ma chine weegt op tegen de loon kosten die we nu besparen". Het element van bezuiniging is daarbij mooi meegenomen, maar ondergeschikt aan de constante waag naar personeel, dat Gova met name uit de om geving van Rotterdam en Den Haag haalt. Op de arbeidsmarkt van de 21ste eeuw is het vinden en behouden van werknemers een moeizaam proces. De beide laurierboomsnoeiers echter hebben de speurtocht naar me dewerkers, nu achttien man in vaste dienst plus ruim dertig uitzendkrachten, in één klap op een laag pitje gezet. Met particulieren laten de ge broeders zich niet in. De groot handelsbedrijven, tuincentra zoals Intratuinen, bouwmark ten, zijn de afnemers van Gova. Jack Goossens: „Nederland is te klein voor ons. Het produkt heeft weliswaar een kleine markt, maar er zijn ook weinig aanbieders. In Nederland zijn wij eigenlijk de enige. Het meeste is voor de export be stemd. Zeventig procent gaat naar het buitenland, vooral En geland, Frankrijk en Duitsland. Daar zitten de grote ketens. Die bestellen geen duizend planten, maar tienduizend tegelijk". COCK RUNEVEEN Met beperkte middelen kan van balkon of terras een wordpp gemaakt. foto Tuinieren op balkon en terras is de nieuwe zomertrend. Met éénjarige zomerbloeiers kan elk grijs en grauw betonnen balkon worden omgetoverd tot een kleurrijk onderkomen. In de maand mei, met een minieme kans op nachtvorst, is er een overvloedig aanbod van éénja rige zomerbloeiers en kuip- planten. De ingrediënten voor goed 'bal konnieren' zijn potten en bak ken in diverse maten, potgrond, éénjarige zomerbloeiers in combinatie met kuipplanten, zoals Solanum en Lantana, met als basis groenblijvers. Voor het zonnige balkon of terras is de keuze bijna onbeperkt. De meeste zomerbloeiers komen immers van origine uit zuidelij ke landen, zoals Solanum, Cestrum en Brugmansia, waar door ze tevens zorgen voor een tropische sfeer en een vakantie gevoel. Vlijtig Liesje, Fuchsia en Abutilon prefereren een balkon of terras aan de schaduwzijde. Een scala van roze, rode, paarse en lila geraniums doet het schitterend op het balkon. Kies één of twee hoofdkleuren en zoek daarbij planten in dezelfde tinten. Omdat nooit helemaal dezelfde kleuren te vinde ontstaat al snel een natuurlijk tableau van die net allemaal een tintj ders zijn, maar perfect oj kaar zijn afgestemd. De tinten van de klokjesbloe (Campanula) en samensmelten met diep! Solanum geeft een natui geheel. Door toevoeging een kuipplant zoals Abut met gele hangende klokv bloemen, bereikt men ee speels effect. Juist omdat op het balko ruimte beperkt is, is het j om de hoogte in te kunn werken. Om het kale plal maskeren zijn er slag gaj 'hanging baskets', inmid een bekend fenomeen. V baskets met éénjarige zo bloeiers die zo uitbundig en dat er een waterval va men ontstaat. Niet alleei Lobelia is zo'n dankbare er, maar ook de gele Bidt de roodpaarse Ijzerhard bena) zorgt voor een zon lang kleur. Voor meer informatie: www.kuipplanten.com

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8