Prijspeil drijft resultaat Shell naar nieuw record Unilever neemt voortouw in ovemamerace Economie Glasrecycling vraagt om steun Jorritsma Lufthansa bereid tot gesprekken met KLM Deeltijd in wet verankerd 1 'RIJDAG 5 MEI 2000 'Oneerlijke buitenlandse concurrentie amersfoort anp Buitenlandse concurrentie be dreigt de Nederlandse bedrij ven die glas verwerken voor hergebruik. Hun afnemer, de Nederlandse glasindustrie, kan veel goedkoper glas kopen in Duitsland, Frankrijk en België. De Nederlanders blijven daar door met overschotten zitten. De branche wil dat minister Jorritsma (economische zaken) te hulp schiet met een jaarlijkse bijdrage van elf miljoen. Pas als de 'oneerlijke concurrentie' op de Europese markt ongedaan is gemaakt, is de hulp niet meer nodig. De VAOP, een koepelorgani satie voor de afvalverwerking, heeft bij Jorritsma geklaagd. Buitenlandse subsidiesystemen zorgen er voor dat de glasindu strie daar lage prijzen kan beta len aan verwerkers. Nederland koos in 1997 voor een systeem waarbij gemeenten op eigen kosten glas gescheiden inzamelen. De glasbranche be taalt het vervoer en de verwer king. Deze aanpak moest tot la gere kosten leiden dan in het buitenland. De Europese markt gooit echter roet in het eten. De VAOP wil nu dat er één uniform systeem komt in Europa. VAOP-directeur Van der Veen vreest echter dat dat nog jaren kan duren. Daarom is de hulp van Jor ritsma nodig. EZ onderzoekt wat er aan de hand is. Eind juni worden de resultaten bekend. Gezien dat tijdstip - vlak voor de zomervakantie - zou het H. Evenhuis van de VAOP niet ver bazen als de sector nog lang in onzekerheid verkeert. FRANKFURT RICHARD MOOYMAN Bij de Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa is de KLM welkom voor gesprekken over eventuele samenwerking. ,,Als de KLM ons benadert, zijn we bereid te praten", aldus be stuursvoorzitter Rausch, voor afgaand aan de presentatie van de jaarcijfers die een bruto winst van bijna twee miljard mark lieten zien. De KLM moet op zoek naar een nieuwe Europese partner nu de samenwerking met Alita lia is stukgelopen. Ook de Italia nen moeten nu een partner vinden, maar Lufthansa ziet Alitalia bij voorbaat niet zitten. „We bedienen de Italiaanse markt liever zelf', zo zei Rausch grappend. Lufthansa voelt zich niet verantwoordelijk voor het stuklopen van de bijna-fusie. Voor de KLM was één van de breekpunten het gebrek aan groeiperspectief op de Milanese luchthaven Malpensa. Lufthansa heeft met enkele andere vliegmaatschappijen al les in het werk gesteld om de groei van Malpensa te dwars bomen, maar dat is volgens Rausch niet de oorzaak van de ruzie tussen KLM en Alitalia. „Er zijn andere oorzaken, maar dat gaat ons verder niet aan." De KLM heeft overigens al eer der oriënterende gesprekken gevoerd met het veel grotere Lufthansa voordat de lucht vaartmaatschappij in zee ging met Alitalia. De Italianen zitten nu in een alliantie met United Airlines en Singapore Airlines (Star Alliance). De Duitse luchtvaartmaat schappij wil een forse schade claim indienen bij de Italiaanse regering vanwege de recente gedwongen verhuizing van het Milanese stadsvliegveld Linate naar Malpensa. De Italiaanse maatschappij heeft besloten de 220 miljoen gulden, die de KLM had uitgetrokken voor de ont wikkeling van Malpensa, voor lopig niet terug te geven. In middels heeft Alitalia dit schrif telijk bevestigd. De KLM bestu- deert de inhoud brief en wil geen commentaar geven. JURIDISCH BELICHT Met ingang van 1 juli 2000 is de Wet Aanpassing Arbeidsduur (WAA) van kracht. De werkgever zal door deze nieuwe wet een verzoek van de werknemer, om meer of juist minder uren te werken, vaak moeten honore ren. Slechts op basis van zwaar wegende bedrijfsbelangen kan de werkgever zo'n voorstel af wijzen. Het aantal arbeidsuren dat werkgever en werknemer aanvankelijk overeenkwamen komt hiermee op losse schroe ven te staan. Met de WAA, als eerste onder deel van de Algemene Wet Ar beid en Zorg, is het lang be sproken recht op deeltijdwer ken in de wet verankerd. Een werknemer kan op basis van die wet een wijziging in de ar beidsduur voorstellen. En de werkgever kan dat alleen afwij zen wanneer hij zich beroept op zwaarwegende bedrijfsbe langen. In de wet zijn voorbeel den van zulke belangen opge nomen. Zo kan de werk gever een verzoek om langer te mo gen werken wei geren wanneer hierdoor in het bedrijf ernstige fi nanciële of orga nisatorische pro blemen ontstaan. Andere reden is dat er onvoldoen de werk voorhan den is. Argument kan ook zijn dat de vastgestelde formatieruimte of personeels- begroting wordt overschreden. Dit speelt met name bij de overheid. Minder werken kan de werkge ver weigeren wanneer hierdoor ernstige problemen in de be drijfsvoering dreigen te ont staan (de vrijkomende uren kunnen bijvoorbeeld niet of moeilijk worden ingevuld). Of wanneer door de inwilliging ernstige roostertechnische pro blemen rijzen. De werkgever mag eveneens weigeren wan neer de vermindering ten koste zou gaan van de veiligheid. Zo moet een piloot een minimaal aantal vlieguren maken. En kan bij defensie- en politieperso neel een verzoek om werkver- mindering afketsen omdat deze eenheden volledig inzetbaar moeten zijn. Het recht op uitbreiding van ar beidstijd kan overigens worden uitgesloten bij CAO of bij over eenkomst met de onderne mingsraad. Dit geldt nadrukke lijk niet voor het recht op ver mindering. De nieuwe wet geldt niet voor werkgevers met min der dan tien werknemers. De werknemer moet zijn voor stel om te 'minderen' minimaal vier maanden voor de ingangs datum schriftelijk bij de werk gever indienen en moet op die dag tenminste één jaar in dienst zijn. In beginsel kan de werknemer maar één keer in de twee jaar een wijzigingsvoorstel doen. Om de werknemer te bescher men mag een dergelijk verzoek nooit reden zijn voor ontslag. Bovendien hoeft de werknemer geen redenen te noemen voor het verzoek. Worden die wel ge noemd dan mag de werkgever er zijn instemming niet van la ten afhangen. Overigens is de werkgever niet helemaal machteloos. Zo mag hij de spreiding van de voorge stelde uren wijzigen, wanneer hij daarbij een doorslaggevend belang heeft. Over het verzoek moet overleg worden ge pleegd. Uiterlijk één maand voor de voorgestelde ingangsdatum moet er een be sluit vallen. Ge beurt dit niet, dan wordt de ar beidstijd van rechtswege aan gepast aan de wens van de werknemer. De werkgever moet de beslissing schriftelijk kenbaar maken en ook zijn redenen voor een (ge deeltelijke) weigering vermel den. In het laatste geval kan de werknemer de zaak voorleggen aan de kantonrechter. Ik kan mij voorstellen dat werkne mers, die hechten aan een on gehinderd carrièrepad, hiervoor niet zo snel zullen kiezen. Zo'r geschil komt de onderlinge vei- houdingen doorgaans niet te goede. Wat wellicht ook gebeurt is dal een werknemer, voor wie het ontslag al in de lucht hangt, een verzoek tot aanpassing van de arbeidstijd indient. De werkge ver zal er een kluif aan hebben om bij de kantonrechter hard te maken dat het ontslag (in veel gevallen ontbinding van de ar beidsovereenkomst) niets te maken heeft met het verzoek tot aanpassing van de arbeids duur. Bonden akkoord met sociaal plan CBS «hferlen-voorburg De vakbonden en het ministerie van econo mische zaken zijn het eens geworden over een sociaal plan voor CBS in Heerlen en Voorburg. Door dit plan zijn gedwongen ont slagen vrijwel uitgesloten, zo maakte CNV-bond CFO gisteren bekend. Ruim een jaar geleden kondigde minister Jorritsma een iforse reorganisatie aan bij het CBS. Na protest was een gedwon gen verhuizing van het CBS-kantoor in Heerlen naar de Rand stad van de baan. Wel bleef het plan om vierhonderd van de 2.500 bestaande banen in Voorburg en Heerlen te schrappen overeind. Honderd nieuwe functies komen ervoor in de plaats. Ruim tweehonderd mensen maakten gebruik van een vrijwillige Wrtrekregeling. Lichte omzetstijging uitzendbureaus voorburg Ondanks de bloeiende economie is de omzet van uitzendbureaus in het vierde kwartaal 1999 maar met een pro cent gestegen. Over heel 1999 lag de omzet twee procent hoger dan in 1998. In 1999 kwam de omzet uit op meer dan veertien miljard gulden. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren bekendgemaakt. Grote ondernemingen met meer dan honderd uitzendkrachten in dienst lieten een slechter beeld zien dan de rest. Hier bedroeg de omzetstijging over het hele jaar 1,4 procent. In totaal waren de uitzendbureaus in het vier de kwartaal goed voor bijna 190.000 volledige banen. Omzet TNO stijgt negen procent pELFTDe omzet van het onderzoeksinstituut TNO is in 1999 met negen procent gestegen tot 968 miljoen gulden. TNO schrijft de stijging in het jaarverslag toe aan het extra onder zoekswerk dat steeds meer Nederlandse bedrijven aan TNO uit besteden. De omzetstijging is nog gedrukt omdat de kosten van enkele verhuizingen van instituten hoger uitvielen dan was ver wacht. Op de totale omzet voor winstuitkering boekte TNO een winst van 17,1 miljoen gulden. Dat is een stijging van 2,2 mil joen in vergelijking met 1998. Het aantal medewerkers nam in 1999 toe van 4.800 tot ruim 5.100. Pensioenfondsen zoeken samenwerking utrecht Drie grote pensioenfondsen in de bouw en de groot- en kleinmetaal onderzoeken de mogelijkheid van samenwer king. Het Bedrijfspensioenfonds Bouw, BPMT (kleinmetaal) en PMI (grootmetaal) hopen zo het vermogensbeheer te professio naliseren en de risico's beter te spreiden. De fondsen willen vooral investeren op automatiseringsgebied. De pensioenfond sen hebben samen een vermogen van 100 miljard, dat deels is Delegd in beursgenoteerde bedrijven. De autonomie van de iondsen op het gebied van pensioenregelingen zoals die in af zonderlijke CAO's wordt afgesproken blijft bestaan. Rouwen doorbetaald bi modebranche jjTRECHTDe 80.000 werknemers in de modezaken krijgen recht jop rouwverlof. Bij het verlies van een eerstegraads familielid !(ouders of kinderen) kunnen zij een nog onbekend aantal da gen betaald verlof opnemen. Dat zijn de werkgevers en bonden in de nieuwe CAO overeengekomen. Bestuurder Philippo van FNV Bondgenoten spreekt van een unieke afspraak tussen bon den en werkgevers omdat voor het eerst rouwverloof bij CAO jwordt geregeld. Coördinator Van der Sterren van de Stiching Rouwverwerking waarschuwt dat werkgevers niet te sjar moe iten omgaan met de regeling. „Het is niet zo dat een werknemer ba het rouwverlof weer zonder problemen aan het werk kan." Liever ziet zij een flexibel verlof. Werknemers zouden dan in het leerste jaar verspreid verlofdagen moeten kunnen opnemen. Connexxion neemt diensten SSK over [Haarlem Vervoerder Connexxion neemt de exploitatie van de buslijndiensten IJmuiden-Haarlem-Hoofddorp en Heerhugo- waard-Alkmaar-Schiphol over van het touringcarbedrijf SSK. De ibussen en chauffeurs blijven in dienst van SSK (Schiphol Shutt le Katuin). De buslijnen worden binnenkort opgenomen in de dienstregeling van Connexxion. Hoeveel met de overname is gemoeid, wil Connexxion niet kwijt. De busdienst IJmuiden- Haarlem-Hoofddorp gaat drie keer per dag heen en terug. Van de bus maken vooral medewerkers van het VNU-tijdschriften- hoofdkantoor in Hoofddorp gebruik. Bus nummer 100 vertrekt vijf keer per dag van Heerhugowaard en gaat via Langedijk en Alkmaar naar de luchthaven. De bezettingsgraad van beide jdiensten schommelt rond de veertig procent. Microsoft vervangt wachtwoorden redmond Het softwarebedrijf Microsoft gaat de wachtwoorden ïn het besturingssysteem Windows vervangen door een irisscan, Vingerafdruk en stemherkenning. Het bedrijf heeft een samen werking aangekondigd met I/O Software, dat de benodigde jtechniek in huis heeft. De nieuwe techniek kan onder meer iworden gebruikt voor het inloggen op de computer, maar ook voor het veilig afhandelen van transacties op internet. Wanneer Windows wordt uitgerust met het nieuwe systeem, is niet be kend. Omzet stijgt met 87 procent tot 76.5 miljard gulden Een medewerker van Shell houdt toezicht op een van de olieraffinagecomplexen in het Rijnmondgebied. Shell heeft het afgelopen kwartaal het nettoresultaat ruimschoots zien verdubbelen tot bijna 7,5 miljard gul den. Daarmee schrijft de oliemaatschappij aan het begin van het millennium de beste kwartaalcijfers uit haar ge schiedenis. De omzet steeg met 87 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 1999 tot ruim 76,5 miljard gulden. resultaat tot ruim 5,7 miljard gulden. De productie steeg door nieuwe velden in Austra lië, Egypte, Oman en de VS. De olieproductie lag zes procent hoger dan in 1999, het effect van desinvesteringen en pro ductieverminderingsafspraken in het kader van hoge olieprij zen buiten beschouwing gela- Belangrijkste oorzaak van het recordresultaat zijn de zeer ho ge olie- en gasprijfcen. De ge middelde prijs van Brent-olie was afgelopen kwartaal 26,95 dollar per vat, in plaats van de 11,30 dollar per vat van het eer ste kwartaal het jaar daarvoor. Een stijging van 138 procent. In de afdeling Exploratie en Productie verdriedubbelde het Alleen de olieraffinage gooide roet in het eten. In het segment olieproducten zakte het resul taat met zestien procent tot ruim 1,1 miljard. De duurdere olie die in deze tak tot een hoge grondstoffenrekening leidde en de aanzienlijke daling van ver koopmarges vormden grote struikelblokken. De verwerkte hoeveelheden lagen twaalf pro cent lager dan in het eerste deel van 1999, onder meer door on derhoudswerk en sluiting van de Shell Haven-raffinaderij eind 1999. Ook de marges in de afdeling Chemie stonden onder druk van hoge grondstoffenprijzen. Toch steeg het kwartaalresul taat met 22 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar tot bijna 541 miljoen gulden, door het welvaren van de be fore ANP langrijke economieën. De afzet van chemieproducten was vier procent hoger dan in 1999. In het eerste kwartaal nam Shell een bijzondere last voor het stopzetten van de Carilon-acti- viteiten. Verder nam Shell op het ge bied van gas en electriciteit op groei gerichte activiteiten ter hand. Zo is voor veertig procent deelgenomen in Pulse Energy. Vanaf januari gaat het bedrijf gas en stroom verkopen aan consumenten in Australië. In de restcategorie, waaronder de steenkoolactiviteiten, draaide Shell opnieuw met verlies. Het segmentresultaat kwam uit op honderd miljoen gulden nega tief. IQNOMISCH KORT EUTSCHE BANK, de grootste nk ter wereld, heeft de winst bor belasting in het eerste Wartaal zien stijgen met 76,3 focent tot een recordbedrag an 1,64 miljard euro (3,6 mü- jrd gulden). Het resultaat na elasting ging omhoog met 40 rocent naar 960 miljoen euro. |,1 miljard gulden). De Duitse ank verwacht voor de rest van It jaar een wat minder sterke _jinststijging. et Zweeds-Finse papiercon- érn STORA ENSO, wereld iarktleider in de papierindu- (rie, heeft in het eerste kwar- ial zijn winst voor belastingen n minderheidsbelangen bijna ardubbeld van 233 miljoen eu- b begin vorig jaar tot 451 mil- 2fen euro (994 miljoen gulden), e omzet steeg met 14 procent it 3 miljard euro 6,6 miljard lilden). t Duitse bouwconcern •chtief, voor 48 procent eige- ar van BALLAST NE DAM, :eft vorig jaar een stijging van e nettowinst geboekt van bijna hJ) procent van 187 tot 205 mil- ;ntjen euro. De omzet groeide ce*et 33 procent tot 8,4 miljard f^uro. Dit jaar moet het meer cenCn 10 miljard euro worden. Iet Britse concern WHIT- KEAD heeft in het afgelopen pekjaar een stijging van de nnst voor belasting geboekt iet 7.1 procent tot 1,5 miljard irsiilden. De omzet groeide met .4 procent tot 13,4 miljard, rhitbread wil zich concentre- in op hotels en restaurants en- iièrkoopt zijn bierdivisie. Er lo- en onderhandelingen met het D.cfelgische Interbrew. Ook Hei- feken zou interesse hebben. Ketchup-reus Heinz liep al eens blauwtje bij Bestfoods Over één ding zijn Amerikaanse analisten het eens. Bestfoods heeft zijn langste tijd als onaf hankelijk voedingsmiddelen concern gehad. De vraag is al leen wie er met de smakelijke kluif vandoor gaat. Slaagt Uni lever erin de Ainerikanen te paaien of gebruikt Bestfoods de Nederlands-Britse gigant om bij een eventuele derde partij een nog hogere koopprijs af te dwingen? Unilever verstoort met zijn hongerige blik naar Bestfoods (in ojis land vooral bekend door Knorr en Conimex) de rust in levensmiddelenland. Waren in de jaren '80 (vijandige) over names aan de orde van de dag, de afgelopen vijftien jaar bleef groot wapengekletter uit. Voedingsreuzen als Unilever, Nestlé en Philip Morris boerden goed, maar zagen tegelijkertijd hun aandeelhouderswaarde ge staag dalen. Vooral de laatste jaren ruilden beleggers de Oude Economie in voor lucratievere techno-fondsen. Om de aan deelhouder toch tevreden te stellen, keerde Unilever vorig jaar een giga-dividend van zes tien miljard uit. Desondanks ging de koersero- sie door. Het aandeel Unilever viel in bijna anderhalf jaar terug van 82,88 naar 40,99 euro (13 maart). Bestfoods verging het niet veel beter. Na een laatste piek in november (ruim 59 dol lar) duikelde het aandeel naar dik 35 dollar begin maart. Sindsdien is er sprake van enige opleving, maar dan vooral om dat de beleggersliefde voor technologie flink is bekoeld. De producten van Bestfoods, zoals Knorr en Conimex, zouden uitstekend passen bij de producten waarin Unilever zich specialiseert zoals soepen en sauzen. Zo wordt sinds vorig jaar volgens een nieuw concept soep in glas gemaakt naast de traditionele soep in blik. FOTO ANP De aandeelhouders van Best foods willen graag meer waar voor hun geld. Analisten schat ten dan ook dat het verzet van Bestfoods-topman Shoemate tegen een Unilever-overname vooral bedoeld is voor de bühne. Het bod (66 dollar per aandeel) lag immers al dik der tig procent boven Bestfoods slotkoers van maandag. Shoemate mag dat te weinig vincfen, beleggers zien de over name wel zitten, zeggen Ameri kaanse analisten. Woensdag wisselden tien miljoen stukken van eigenaar. „En die kopers zijn geen lange-termijn-inves- teerders maar mensen die bin nen afzienbare tijd snel winst denken te maken." Het aandeel Bestfoods spoot na het bekend worden van Unilevers bod ruim 21 procent omhoog naar een recordkoers van dik 61 dollar. De druk op Shoemate zal daar door alleen maar toenemen. Maar hoewel Unilever Best foods confronteerde met een deadline tot gistermiddag, wil het tegelijkertijd de deur open houden. De Nedèrlands-Britse ervarin gen met vijandige overnames zijn namelijk wisselend. In 1986 ving het op die manier bot bij Richardson-Vicks (Clearasil, Oil of Ulay) dat geschrokken on derdak kreeg bij concurrent Procter Gamble. Als redder in nood boekte Unilever meer succes. Na een vijandig bod van American Brands vervulde de levensmiddelengigant de rol als redder in de nood en sloot het het belaagde Chesebrough- Pond's (vaselines en Pond's crèmes) in de armen. De indruk is dat bestuursvoor zitter Shoemate namens Best foods er nog het beste uit hoopt te slepen. Is het niet bij Unile ver, dan wel bij een ander. In het laatste jaarverslag verklaar de hij beschikbaar te zijn voor iedere partner die Bestfoods een sterkere winstgroei en de aandeelhouders meer waarde kan bezorgen. Bestfoods praatte vorig jaar al met Heinz, overigens zonder resultaat. Analisten scharen de ketchupreus echter in hetzelfde rijtje als Bestfoods zelf, name lijk in dat van 'gegeten worden'. Unilever hoort met Philip Mor ris en Nestlé tot het selecte groepje 'eters', die de komende tijd met een goed gevulde oor logskas de markt kunnen af struinen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7