Moeder in the picture. Hezbollah treft noorden Israël met raketaanval Tsjetsjenen hebben keuze tussen niets en bijna niets Inwoners van Lockerbie getuigen over trauma van vliegramp Hamburger rukt op in het pastaparadijs Buitenland Rebellen verdelen gijzelaars in groepen Oostenrijk herdenkt bevrijding van nazi's IJDAC 5 MEI 2000 i laat Iraakse krijgsgevangenen vrij iUNDHARIya Iran heeft gisteren 480 Iraakse krijgsgevangenen de eerste Golfoorlog van 1980-88 vrijgelaten en aan Irak rgedragen. De vermoeid ogende gevangenen werden aan de >ns met omhelzingen en snoepwaar door familie verwel- id. De vrijlating kwam tot stand na bemiddeling van het Ro- Kruis. Alhoewel de oorlog in 1988 na bemiddeling van de enigde Naties eindigde, hebben de twee landen nooit een •desverdrag getekend. Sinds de oorlog zijn in totaal 100.000 Ijgsgevangenen vrijgelaten door beide staten. Over het aantal Jérgebleven gevangenen zijn Bagdad en Teheran het echter Ljlt eens. foto reuters faleh kheiber Napoleon gedood door vergiftiging jfcus Napoleon, de voormalige keizer/veldheer van Frankrijk [de 19de eeuw, is op 51-jarige leeftijd gestorven aan een arse- tumvergiftiging. Dat hebben beroemde toxicologen gisteren 2jkend gemaakt. Napoleon stierf op 5 mei 1821, toen hij in bal- Tjgschap op het eiland St. Helena verbleef. De arsenicumver- Zïiging werd nog versterkt door een overdosis laxeermiddel. Hrder werd er van uitgegaan dat de kleine keizer was gestorven ti maagkanker. Autopsie op zijn lichaam liet een zweer in dat haamsdeel zien. Enkele jaren geleden werd arsenicum op een |ar van hem gevonden. Vanaf dat moment dachten weten- happers aan vergiftiging. tojectiel uit WO II doodt Oekraïner Een 40-jarige Oekraïner is omgekomen toen een projectiel 1 de Tweede Wereldoorlog dat hij wilde ontmantelen plotse- lg tot ontploffing kwam. Het ministerie voor rampenbestrij- ng heeft dat gisteren bekendgemaakt. De man zou het stuk Schut woensdag hebben gevonden in de oostelijke regio oipropetrovsk. Elders in Oekraïne raakte een 15-jarige jongen Mensdag zwaar gewond toen hij in de buik werd getroffen lor een stuk oorlogsmunitie dat ontplofte nadat hij het in het lur had gegooid. Er worden jaarlijks nog tientallen projectie- )0p uit de Tweede Wereldoorlog gevonden in Oekraïne. In het jid werd hevig gevochten tussen de Duitse troepen en het Ro- leger. n (roen worstje wordt nationale zaak v. friDENDe Schotse Alison McKenzie is overspoeld met reacties [dat zij bij de gezondheidsdiensten had geklaagd over een enben uitgeslagen worstje. Door een storing in een computer n British Telecom kwam de klacht bij talrijke politiebureaus Jop duizenden antwoordapparaten terecht. McKenzie had chorizoworstje bij de plaatselijke supermarkt Safeway ge- :ht. Zij belde medewerkers van gezondheidsdiensten en liet i op het antwoordapparaat weten dat het product 'absoluut en was uitgeslagen'. McKenzie was het voorval vrijwel verge- toen zij telefoontjes uit heel Groot-Brittannië kreeg. Artsen, pleegkundigen en politieagenten vroegen zich af hoe zij haar —Inden helpen. De politie van Hampshire ontdekte dat het pro- Bem bij British Telecom lag. herzien dodental in Sierra Leone yv york-freetown De Verenigde Naties hebben gisteren het idental door aanvallen op VN-vredesmilitairen en -waarne- ers in Sierra Leone bijgesteld van zeven naar waarschijnlijk er. Tegelijkertijd waarschuwde secretaris-generaal van de VN )fi Annan dat het geweld in Sierra Leone gevolgen dreigt te ibben voor de geplande vredesoperatie in Congo. VN-woord- lerster Marie Okabe zei op het hoofdkantoor van de VN in tw York dat vier VN'ers worden vermist en vermoedelijk zijn tigekomen. Zij verklaarde verder dat het aantal VN-medewer- ts dat in vier dagen van gevechten door het Verenigd Revolu- inair Front (RUF) gevangen is genomen, is opgelopen van vijf- j tot ten minste 69. Zij benadrukte dat de situatie van uur tot ir verandert. Vidsvirus kan therapeutisch werken' tus Het aidsvirus zou binnenkort kunnen dienen voor de handeling van erfelijke ziekten, kanker en zelfs mogelijk aids. it is volgens onderzoekers van het Parijse Institut Pasteur mo- lijk als het virus kunstmatig is verzwakt. De wetenschappers nden dat een 'spectalucaire omwenteling'. Als het aidsvirus is tdaan van alle gevaarlijke elementen, kan het dienen als ansportmiddel' voor geneesmiddelen bij gentherapie. Als het ed is, zeggen de wetenschappers, is het slechts nodig het in- tieve aidsvirus eenmaal toe te dienen. De getransporteerde neesmiddelen kunnen dan hun werk doen tegen erfelijke kten, tegen kanker of in de stamcellen van het bloed van Ispatiënten. Hebt u nog geen idee wat u uw moeder geeft op zondag 14 mei? Bel dan gratis met VoiceMail Actueel van KPN Telecom. Maar liefst duizend bellers maken kans op twee kaartjes voor de speciale VoiceMail Actueel-voorpremière van het filmdrama 'Music of the Heart' met Meryl Streep. Of bestel via VoiceMail Actueel een speciaal Moederdagboeket bij Teleflora. Verder vindt u op VoiceMail Actueel de Moeder- dag-ontbijt-op-bed-tips, leuke aanbiedingen, nieuws en het dagelijkse weerbericht. VoiqeMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMai'-berichten. B«l gratis 0842-333. soesterberg marjolun de cocq „We waren gewaarschuwd dat het zwaar zou worden. Maar dit is ijzing wekkend." Aangeslagen reageerden Amerikaanse nabestaanden gisteren op de eerste verhalen van ooggetuigen van de Lockerbie-ramp voor het Schots gerechtshof op Kamp Zeist. De voormalige luchtmachtbasis bij Soes- terberg is vanaf begin deze week to neel van het proces tegen twee Libiërs die worden verdacht van de bomaan slag op vlucht PanAm 103 boven Loc kerbie, waarbij elfenhalf jaar geleden 270 doden vielen. De tragiek van het Schotse stadje waar het op 21 decem ber 1988 lijken en wrakstukken regen de, werd gisteren in volle omvang dui delijk. Lockerbie raakte in een shock, zegt getuige Stuart Kirkpatrick. „Er be gon een lange tijd van sombere ge zichten, zonder lach." Tot op de dag van vandaag gaan de inwoners gebukt onder trauma. „Ik probeer er maar zo min mogelijk over na te denken", al dus Kirkpatrick. Zijn buurman Ian Wood heeft nog steeds paniekaanval len en slikt medicijnen. „Soms begint mijn haar ineens uit te vallen." De be heersing en soms zelfs stuursheid waarmee de getuigen hun verhaal doen, dragen bij tot het drama in de rechtszaal. Soms klinkt een diepe zucht. „Iedereen heeft zijn eigen trage die", erkent de vader van een van de 189 Amerikaanse slachtoffers. „Maar nu besef je pas goed dat ook de men sen op de grond hebben geleden." Bij Sherwood Crescent, in een van de buitenwijken van Lockerbie, sloeg een van de vliegtuigvleugels een krater. Drie huizen en elf inwoners verdwe nen hier in de verzengende hitte van de explosie die de kerosine van de Boeing 747 veroorzaakte. „Net als de atoombom op de televisie", beschrij ven getuigen de paddestoel van vuur en rook. Dora en Maurice Henry beho ren tot de voor altijd vermisten. „We hoorden dat hun huis was opgeblazen. En ze zijn nooit teruggevonden", aldus zwager William Pattié. Getuige Jasmine Bell werd op Sher wood Crescent net op tijd door haar broer naar binnen getrokken. „Alles stond in brand. De daken, de heggen, de bomen. Ik dacht dat ik ook zou ver branden." Toen haar zoontje bij dag licht vroeg wat de schroeiende zwarte hoopjes buiten waren, antwoordde ze automatisch: „Vlees." Pas later reali seerde ze zich dat het menselijke res ten waren. Met witte lakens bedekte haar broer de lichaamsdelen waarmee zijn tuin was bezaaid. De ooggetuigenissen uit Lockerbie zijn niet belastend voor de Libische ver dachten. Abdelbaset Ali Al-Megrahi en Al Amin Khalifah Fhirnah. Die worden ervan beschuldigd dat zij namens de Libische geheime dienst een semtex- bom via Malta en Frankfurt aan boord van PanAm 103 hebben gesmokkeld. Volgens Schotse juristen willen de aanklagers met de Lockerbie-verhalen vooral 'het geheugen opfrissen' over de schaal van de ramp. die de grootste massamoord in de Schotse geschiede nis wordt genoemd. Libanese guerrillastrijders hebben gisteren katjoesja-ra- ketten afgevuurd op dè Noord-Israëlische grensplaats Kiryat Shemona. De raketten hebben aanzienlijke scha de aangericht in het dorp. De sjiitische guerrillabewe ging Hezbollah eiste de verantwoordelijkheid voor de ra ketaanval op. Het Israëlische leger wilde niet zeggen of het van plan was direct vergeldingsaanvallen uit te voe ren. kiryat shemona-beiroet ap Meteen na de raketinslagen brak er brand uit in Kiryat She mona. Israëlische soldaten haastten zich naar de plaatsen waar de projectielen waren in geslagen, waaronder een ap partementencomplex. Zes mensen raakten gewond. Ook andere delen van de Is raëlische grensstreek werden getroffen door de raketten van de Hezbollah. Langs de gehele grenslijn werden Israëlische dorpelingen - enkele tiendui zenden in totaal - gemaand de schuilkelders op te zoeken. Het lijkt erop dat de guerrilla strijders met hun aanvallen rea geerden op Israëlische aanval len op doelen in Zuid-Libanon. Een artilleriebeschieting op een vrijwel verlaten dorp in de buurt van de frontlinie in Zuid- Libanon had eerder gisteren twee slapende vrouwen het le ven gekost. Volgens dorpsoud ste Makhoul was dat het werk van Israël. Het onder vuur genomen dorp, Qotrani, werd in juli vorig jaar geëvacueerd door de door Israël gefinancierde en bewa pende Zuid-Libanese leger SLA. Qotrani ligt enkele kilometers verwijderd van de plek waar Is raëlische gevechtshelikopters en -vliegtuigen woensdagavond strijders van de Hezbollah be stookten. Israël is van plan zich in juli terug te trekken uit Zuid-Liba non, waar het sinds 1985 een zogenoemde veiligheidszone instelde om guerrilla-aanvallen over de Israëlische grens te ver hinderen. VN-gezant Terje Roed-Larsen kwam woensdag avond in Beiroet aan om met Libanese leiders te praten over handhaving van de vrede in Zuid-Libanon na de Israëlische terugtrekking. In Zuid-Libanon is sinds 1978 een VN-vredes macht (UNIFIL) gestationeerd. Libanon heeft eerder gezegd er op te vertrouwen dat UNIFIL het machtsvacuüm opvult dat na de Israëlische terugtrekking in het zuiden van het land zal ontstaan. MANILA-JOLO AFP-Rtr-DPA De rebellen van de moslim groepering Abu Sayyaf die op het Filipijnse eiland Jolo 21 mensen in gijzeling houden, hebben hun gijzelaars in vijf groepen opgedeeld. Zij probe ren met hen door het kordon van het leger te breken. De uit- braakpogingen leiden volgens minister Mercado van defensie herhaaldelijk tot vuurgevechten tussen de rebellen en militai ren. De vijf groepen met de gijze laars zijn volgens Mercado in middels gelokaliseerd. Mercado sprak het bericht uit legerkrin- gen tegen dat de leider van de rebellen, Galib Mujid, bij een vuurgevecht met militairen is omgekomen. Eerder hebben de rebellen dat twee gijzelaars bij vuurgevechten tussen hen en militairen zijn omgekomen, maar Mercado sprak ook dat te gen. Ook een contactpersoon van Nur Misuari, die namens de regering in Manila probeert te bemiddelen, zegt dat allen nog in leven zijn. Twee gijze laars zouden bij vuurgevechten tussen rebellen en militairen lichtgewond zijn geraakt. Er zijn volgens de contactpersoon voldoende medicamenten voor hun behandeling. De regering in Manila heeft volgens Maleisië verzekerd dat ze geen geweld zal gebruiken om de 21 gijzelaars te bevrij den. Evenals de regeringen van andere landen waaruit de gijze laars afkomstig zijn, heeft Kuala Lumpur bij Manila erop aange drongen een vreedzame oplos sing na te streven. WENEN AP Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren - de dag dat 55 jaar geleden het concentratie kamp Mauthausen door de Amerikanen werd bevrijd - de bevolking opgeroepen te leren uit het verleden. De intocht van de Amerikanen in Mauthausen is in Oostenrijk gekozen als be vrijdingsdag van het nazisme. „Wij zijn diep geraakt door het feit dat een aanzienlijk aan tal Oostenrijkers heeft deelge nomen aan de misdaden en onmenselijkheden van het na zi-regime en wij schamen ons daarvoor", zei parlementsvoor zitter Heinz Fischer, die opriep tot een 'onvoorwaardelijke ver oordeling van het nationaal-so- cialisme in alle vormen en fa cetten'. De Oostenrijkers ston den als één man achter Hitier, die de alpenrepubliek in 1938 annexeerde. De commotie rond de vroegere bondspresident Kurt Waldheim, wiens duistere oorlogsverleden tot isolatie van zijn land leidde, zette de men sen aan het denken. De recente coalitie tussen de conservatieve ÖVP en de rechts-extremisti- sche FPÖ heeft de discussie op nieuw aangezwengeld. Haider, de man die de FPÖ groot maak te, werd berucht om uitspraken waarin hij het arbeidsbeleid van de nazi's prees en SS'ers eerba re mannen noemde. ROME HANS GELEUNSE tuzla Mensen staan in de rij om het nieuwe beeld van de voormalige Joegoslavische leider Josip Broz Tito aan te raken. Het beeld staat in de Bosnische plaats Tuzla. Een paar duizend mensen zijn gisteren bijeengekomen om de Tito te herdenken. Tito's dood, twintig jaar geleden, leid de indirect tot het uiteenvallen van het land. Er werden speeches gehouden en schoolkinderen zongen liederen over Tito. De communist Tito werd na een burgeroorlog tegen royalistische Joegoslaven en de strijd tegen de Duitse en Italiaanse bezetters van Joegoslavië in 1945 presi dent van het land, dat uit zes deelrepublieken bestond. Hij regeerde dictatoriaal tot aan zijn dood op 88-jarige leeftijd op 4 mei 1980. foto ap amel emric CORRESPONDENT Gastronomisch Italië slaat alarm. Eetfabrieken McDo nald's en Burger King maken zich op om het pastaparadijs te veroveren. Binnen twee jaar wil de Amerikaanse hamburgerko ning het aantal hamburgerten ten in Italië verdubbelen tot vijfhonderd. Burger King, dat nog niet in Italië present is, wil niet achterblijven en smijt er honderd eetplekken tegenaan. Voorvechters van het traditio nele Italiaanse eten kreunen. Walter Musso van de beweging Slowfood waarschuwt tegen 'sluipende Amerikanisering van onze keuken'. Het dagblad La Repubblica stuurde gastro noom Edoardo Raspelli naar een McDonald's vestiging. Het werd, hoe verrassend, een mar teling voor de fijne Italiaanse smaakpapillen. Met vette gra fieken opgeluisterd maakt zijn verhaal duidelijk dat er negen tig seconden verloren gaan tus sen order en serveren en dat er slechts tien minuten nodig zijn om het bordkarton te eten. Tot afgrijzen van vooral oudere Italianen introduceerde McDo nald's recentelijk in Noord-Ita- lië (waar de pizza-cultuur min der krachtig is) een pizzahapje met de naam Pizza Mia (mijn pizza). De echt fanatieke tegen standers verweren zich tegen deze aanval van het 'Ameri kaanse grootkapitaal' met bom meldingen en molotov-cock- tails. Italië is binnen de Europese Unie het laatste (bijna) ham- burgerloze land. I Iet marktaan deel van McDonald's is krap vijf procent, tegen 25 procent ge middeld in de rest van Europa. ZNAMENSKOE FRANK HENDRIKX CORRESPONDENT De moeder van het zieke kind Hadiz- hat Arsanbieva leeft nu al meer dan een half jaar in tent 12, rij 1 van het noordelijk kamp 1 in Znamenskoe. Koortsachtig blijft de vrouw deze in formatie herhalen. Het is haar laatste hoop. „Mijn dochter is ziek. Ze heeft dringend hulp nodig. Schrijf het op. Tent 12, rij 1, noorderlijk kamp 1, Zna menskoe." Sinds de eerste Russische bombarde menten kan Hadizhat Arsanbieva niet meer horen. Waarschijnlijk als gevolg van een trauma heeft het 15-jarige meisje een zenuwontsteking in het lin keroor opgelopen. Medische hulp is gewenst, maar in Tsjetsjenië zijn geen specialisten en er is geen medische ap paratuur. De laatste zin van de door een Russische arts op schrift gestelde diagnose luidt: „Het meisje heeft be handeling buiten de republiek Tsje tsjenië nodig." De moeder van Hadizhat Arsanbieva kent echter niemand buiten de repu bliek. Ze heeft geen vervoer en geen geld voor een behandeling. Waar schijnlijk tegen beter weten in, hoopt ze op hulp uit 'Europa'. „Ik heb niets meer, geen huis, geen bezittingen, niets, maar mijn dochter moet behan deld worden." In vluchtelingenkamp van Znamens koe zijn meer zieke kinderen en meer hopeloze moeders. Al meer dan een half jaar leven enkele honderden vrou wen, kinderen en bejaarden uit Groz ny in dit dorpje dat is gesitueerd in het vlakke gedeelte van Tsjetsjenië, noor delijk van de rivier Terek. Ze slapen dicht op elkaar in legertenten. Door de plotselinge komst van de zomer heb ben de 'tijdelijke' onderkomens ken merken van een broeikas aangeno men. De diepe plas bruin water in het stoffige kamp herinnert aan de laatste verfrissende regenbui. De komende maanden zal neerslag steeds zeldza mer worden. Niemand weet hoe lang de vluchtelin gen nog in het kamp van Znamenskoe moeten leven. Ooit hadden ze de hoop op een terugkeer naar Grozny, maar sinds een aantal kampbewoners de stad heeft bezocht, weten ze dat er niets is om naar terug te keren. De vluchtelingen moeten kiezen tussen het niets van Grozny en het bijna niets van het vluchtelingenkamp. Ze zijn ge vangen in een uitzichtloze situatie „Ik heb te weinig eten, te weinig water en te weinig kleding", klaagt een vrouw, die zoals iedere vrouw in Tsje tsjenië jonger is dan ze eruit ziet. „Ie dereen hier is zo moe van de oorlog. We willen dat het stopt. Waarom val len er bommen op ons huis? We zijn onschuldig." De vrouwen verdringen zich voor de tent en beginnen wild door elkaar te praten. Ze hebben alle maal dezelfde klacht: Te weinig eten, te weinig water, te weinig kleding. Een militair zegt dat hij doet wat mogelijk is. „Het is moeilijk." Znamenskoe heeft niet verschrikkelijk geleden onder de oorlog. De meeste gebouwen zijn redelijk ongeschonden. De opstandelingen waren kansloos te gen de militaire overmacht van de Russen. Een guerrillastrijd is in deze regio moeilijk, omdat er door het ge brek aan bebossing nauwelijks schuil plaatsen zijn. Sinds november zijn er zelden gevechten. Duizenden verdre venen uit Grozny trokken daarop naar deze veilige zone. Znamenskoe maakt nu deel uit van de Russische rechtvaardiging voor de oorlog. Voor de komst van de 'bevrij ders' gold hier de wet van het wapen en was er totale bandeloosheid, zeg gen de militairen. Nu is de orde her- steld. „De elektriciteit werkt weer, het gas is aangesloten, de scholen en zie kenhuizen functioneren", verklaart de Russische bevelhebber Achmed Zo- vgajev. .Alles is weer normaal." Alleen de twee kampen met vluchtelingen uit Grozny herinneren er aan dat de mili taire operatie niet overal 'normaal' verloopt. De bewoners zijn zonder uit zondering uitgeput door de barre le vensomstandigheden en door het ge brek aan hygiëne. „We willen onze huizen terug", verwoordt een vrouw het onmogelijke. In Grozny zijn geen huizen meer. De vluchtelingen weten niet wie ze de schuld moeten geven van hun lot. „Het zijn de Russische militairen", zegt een bijna tandeloze man. „Ze hebben alles geprovoceerd en ver moorden nu onschuldige mannen." De vrouwen weten het niet meer. Ze heffen slechts de handen ten hemel en zeggen dat 'de politici' schuldig zijn. „Iemand profiteert van deze situatie, maar wij weten niet wie." Zoals overal in Tsjetsjenië zijn mannen in Zna menskoe nagenoeg afwezig. Ze verblij ven in Ingoesjetië en Georgië, zeggen de vrouwen. Geen gezonde Tsjetsjeense man durft zijn lot in handen te leggen van een Rus. Omgekeerd vertrouwt geen Kus een gezonde Tsjetsjeense man. Het is onduidelijk hoe de autoriteiten de 'normaliteit' willen herstellen, zolang deze patsstelling bestaat. „Vraag het Poetin", schreeuwen de vrouwen die zich verdringen voor de tenten. „Er is nog steeds steun voor de rebellen en dat zal blijven zolang de Russen hier zijn." Moeder Arsanbieva interesseert zich niet meer voor oorlog. Ze wil alleen dat haar zieke dochter een medische behandeling krijgt. Ze vraagt nog een keer of Europa kan helpen, maar haar blik verraadt weinig hoop. De ellende in Tsjetsjenië is zo groot dat een ziek, doof. 15-jarige meisje niet tot de ern stige gevallen behoort. De moeder schrijft nog snel iets op papier. I Iet is wederom dezelfde boodschap. „Hadi zhat Arsanbieva. Tent 12, rij 1, noor derlijk kamp 1 in Znamenskoe."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5