Den Haag geeft aan leraren die premie blijven 'Na de oorlog werd je pas bang' Binnenland Gsm nekslag voor PinBellen en Scopekaart Opknapbeurt voor tunnel Lelystad ziet af van straaljager-rondvlucht alia mag stappen en KLM ondernemen |Seks volop bij de korenwolf laar wolfjes komen er niet van 'Misbruikt kind kan goed voorlichting in klas geven' ,G 5 MEI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers D •ktuig van 125.000 jaar oud Een internationaal onderzoeksteam heeft in een fossiel if bij Eritrea werktuigen gevonden van 125.000 jaar oud, den gebruikt om oesters te openen. De vondst is het n vroegst gedateerde bewijs dat de moderne mens in dat heeft geleefd. De Nederlandse wetenschapper Brugge- m de Wageningen Universiteit was lid van het team, dat dst gisteren meldde in het blad Nature. De vondst onder- de theorie dat de moderne mens zich zo'n twee- tot hon- izend jaar geleden vanuit Afrika naar de rest van de we eft verspreid - de zogenoemde Out of Africa-theorie. irie jaar cel voor folteren zoon du De Bossche rechtbank heeft een 41-jarige Vughte- iroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en tbs met \erpleging. De man folterde urenlang zijn oudste zoon n op die manier de jongen van de drank, de drugs en het af te helpen. De man bond zijn 20-jarige zoon vorig jaar lis vast in diens slaapkamer. Hij gaf hem stroomstoten e voetzolen en ranselde hem af met kabels en riemen, zi chtoffer liep bloeduitstortingen, schaafwonden, kneuzin- brandwonden onder zijn voeten op. De opgelegde straf aan de eis van de officier van justitie. •horste verpleegster werkt weer idfliiSHQEFDe verpleegkundige die in februari door de di- an zorgcentrum Noorderlicht in Hippolytushoef op non- zbas gesteld wegens vermeende mishandeling, is weer aan k. Een intern onderzoek heeft onvoldoende aanwijzin- om de schorsing te handhaven. Volgens direc- ":stra hebben personeel en bewoners positief gereageerd Tijdens haar schorsing werd de medewerkster orwaardelijk gesteund door haar collega's. De aantijgin- en afkomstig van de dochter van een vorig jaar mei la|en 84-jarige patiënt. Het onderzoek van de inspectie coverigens nog. B1t jaar voor discoschutter is i In hoger beroep heeft het Arnhemse gerechtshof een ;e Bredanaar net als eerder de rechtbank veroordeeld tot te^r en tbs met dwangverpleging. De man schoot op 20 :efjber 1998 in de stampvolle Arnhemse discotheek La Par en 25-jarige bezoeker dood. Het hof bepaalde verder dat ruim 14.000 gulden schadevergoeding moet betalen oknabestaanden van het slachtoffer. Enkele maanden eer- ijjoot hij op de parkeerplaats van de Apeldoornse disco ïe&nce op een 21-jarige man uit Deventer. Dit slachtoffer t e^fde het incident door een spoedoperatie. ^tnoord op politiebureau am» Een 42-jarige Brit heeft woensdag zelfmoord ge in een verhoorkamer van het bureau Sociale Jeugd en lolitie in Amsterdam. De man was even daarvoor aange- i toen hij uit een foto-ontwikkelcentrale kwam. Hij werd it van het vervaardigen van kinderporno. Na zijn arresta- hij even alleen achtergelaten in een verhoorkamer van Jnpolitie op het hoofdbureau. Toen rechercheurs daarna oorkamer binnenkwamen, had hij zichzelf verhangen. dinrichting voor doodslag Een 15-jarige jongen uit Leeuwarden-moet naar L||gdinrichting als straf voor het neersteken van een plaats- j in januari. De jongen stak in januari de 27-jarige Daniël Meulen neer in Leeuwarden. Van der Meulen probeer- uzie tussen de ouders van de 15-jarige jongen te sussen. en voelde zich bedreigd, haalde een mes en stak Van ïlen neer. h( [Jierzoek Sophia Kinderziekenhuis W Het openbaar ministerie wil een nieuw inspectie- >ek naar mogelijke wantoestanden in het Sophia Kinder- uis in Rotterdam. Het verzoek is gebaseerd op een in fe- erschenen rapport van de Nationale Ombudsman. Die dat een eerder uitgevoerd onderzoek van de in- naar kindermishandeling op de afdeling Kinder- en iychiatrie ondeugdelijk was uitgevoerd. Enkele ouders in 1996 bij de inspectie klachten gedeponeerd over een ïandige behandeling van hun kinderen. Die zouden re- i zijn vastgebonden met de armen op de rug. Het Sop- ierziekenhuis heeft de aantijgingen altijd ontkend. H| juridische stappen aal-partner KLM onder- de raad van be ja de Italiaanse staats deel (waarvan Alitalia is) gisteren besloten. daarmee het dins- de Alitalia ingenomen pindpunt over het een- l jLM-besluit om uit de Ie stappen. N% het Italiaanse staats- 'Pfeu Ansa zou ondanks )rjgende taal in het ge- e 3 poging zijn onderno- :v'! de breuk te lijmen. etvoordigers van KLM, rgfn directeur Gilberto kbivan ABN-Amro Italië igflaarover woensdag in hebben gesproken. dit inmiddels tegen- De besprekingen een woordvoer- alp over de vraag hoe de n iting' kan worden af- zonder dat dat klan- el KPN stopt met de service waar mee mensen eenvoudig vanuit het buitenland kunnen telefo neren vanwege een gebrek aan belangstelling. De reden daar voor is gelegen in de opkomst van de gsm, waarmee ook vanaf de camping zo met de familie in Nederland kan worden ge beld. Per 1 september stopt de dienstverlening. KPN introduceerde een proef met het PinBellen in het voor jaar van 1999. Ruim 100.000 mensen doen mee aan de proef. De kosten die mensen in het buitenland maken bij het telefoneren worden verrekend via de vaste telefoon thuis en een pincode. Met de Scope- kaart kan vanuit de populairste vakantielanden worden gebeld. De rekening wordt dan pas achteraf gepresenteerd. In de praktijk blijkt de gsm veel makkelijker in gebruik. Amsterdam De gemeente Amsterdam is begonnen met het opknappen van de tunnel van het Vondel park. De graffity wordt verwijderd en de beelden die bijna niet meer tezien waren, worden met een hoge drukspuit weer toonbaar gemaakt. foto cpd evert elzinga Zes mille bonus in tien jaar De Luchthaven Lelystad gaat niet in zee met CBM Tactical Adventures, die rondvluchten met straaljagers wil organise ren. Verschillende organisaties protesteerden ertegen en daar om kiest de luchthaven eieren voor haar geld. CBM Tactical Adventures gaat nu op zoek naar een andere locatie. De luchthaven wil haar toe komstige ontwikkeling naar za- kenluchthaven niet in gevaar brengen en heeft daartoe een convenant afgesloten met on der meer gemeente, provincie en Milieufederatie Flevoland om niet teveel geluid te produ ceren. Luchthavendirecteur Sicking vreest dat die afspraken in gevaar komen door de straal jagers. ,,Ik ga mijn convenant niet ten grabbel gooien voor dit soort commerciële activiteiten die maar twee dagen duren", zegt Sicking. ,,De daadwerkelij ke overlast zal reuze meevallen, maar het algemene belang en dat van de bedrijven op de luchthaven gaat voor." De bedoeling was om roncj-, stunt- en jachtvluchten aan te bieden, waarbij de deelnemers mogelijk ook zelf de stuurknup- pel van de straaljager mogen vasthouden. In landen als Groot-Brittannië is het al moge lijk om mee te vliegen in een straaljager. De try-out had moeten plaatsvinden in Lelystad op 18 en 19 mei met twee Britse Hunting Jet Provost T3A toe stellen, die maximaal vijftig vluchten zouden maken. Een vlucht van twintig tot dertig mi nuten in een toestel met een pi loot kost een passagier 1.555 gulden. Volgens de organisatie was er veel belangstelling voor. De teleurgestelde organisator van de straaljagervluchten Na- berhuis zegt dat hij zijn activi teiten niet zal staken. „We zijn op zoek naar een andere loca tie. Vorige week heb ik gespro ken met de luchthaven in Eel- de. Ze stonden er niet afwijzend tegenover, maar we hebben nog geen afspraken gemaakt." Leraren die lesgeven aan basisscholen in Den Haag kun nen in tien jaar tijd zesduizend gulden extra krijgen. Ook kunnen zij een beroep doen op een reiskostenvergoe ding en kinderopvang. Met die maatregelen wil de ge meente Den Haag het lerarentekort in elk geval nog niet verder laten oplopen. goeding voor de docenten, waarvan de helft buiten Den Haag woont, en kinderopvang. In totaal heeft de gemeente Den Haag 92 miljoen nodig om het lerarentekort tegen te gaan. Het grootste deel daarvan gaat naar maatregelen om nieuwe leraren binnen te halen. Een wervingsactie onder scholieren en allochtonen maakt daarvan deel uit. Ook wordt gekeken naar mogelijkheden om stu denten tijdens hun studie al te laten werken op scholen. Een andere doelgroep waar Den Den Haag heeft 1.700 nieuwe leraren nodig. Om te voorko men dat dit er meer worden, stelt de gemeente een bonusre geling in om de huidige leer krachten vast te houden. Wie drie jaar in dienst is, krijgt een eenmalige gratificatie van dui zend gulden, leraren met vijf dienstjaren krijgen tweedui zend gulden en docenten met tien dienstjaren drieduizend gulden. Verder steekt de ge meente geld in reiskostenver- Haag naar kijkt zijn de herintre ders en mensen in bedrijfstak ken waar personeel weg moet, zoals defensie, de GAK-kanto- ren en enkele departementen. Den Haag bestudeert ook de mogelijkheden voor een zater- dagschool, waar leerlingen die gedurendede week lessen heb ben gemist in het weekeinde kunnen worden bijgespijkerd. De gemeente denkt daarbij aan een centrale plek in de stad waar leerlingen van alle scholen gezamenlijk les krijgen op basis van vrijwilligheid. Docenten voor de zaterdag- school moeten in eerste instan tie worden geworven bij de scholen. Als daarvoor aanlei ding is, moet het zaterdagon- derwijs ook open staan voor ge kwalificeerde docenten uit bij voorbeeld het bedrijfsleven. Volgens het ministerie van onderwijs loopt Den Haag met haar plannen voorop. Gemeen ten en schoolbesturen kunnen zelf initatieven nemen om het lerarentekort aan te pakken. Zolang de premies deel uitma ken van een groter plan kan het ministerie er mee leven. Overi gens zal de gemeente onder an dere bij het ministerie aanklop pen voor financiering van het plan. De rest van het geld zal vooral van de scholen moeten komen. Die krijgen volgens de plannen van minister Hermans meer geld dan tot nu toe dat ze naar eigen inzicht mogen be steden. Die grotere vrijheid is de bonden overigens een doorn in het oog. Het is één van de re denen waarom de onderhande lingen over een nieuwe onder- wijs-CAO zijn vastgelopen. Kinderen die seksueel zijn mis bruikt, kunnen prima worden ingezet om aan leeftijdgenoten op scholen voorlichting te ge ven over hun ervaringen. Voor al jongens die misbruikt zijn, kunnen een bijdrage leveren aan de correctie van het beeld dat het alleen meisjes zou over komen. Met die reactie heeft minister Korthals van justitie gisteren bijval gekregen van or ganisaties die zich bezighouden met de voorlichting over seksu eel misbruik van minderjarigen. De bewindsman denkt dat mis bruikte kinderen een waarde volle bijdrage kunnen leveren aan het voorkómen van on tucht met minderjarigen. In Nederland is één op de zes cl zeven vrouwen voor hun zes tiende seksueel misbruikt. Voor mannen is dat cijfer één op de dertig. „Wij staan niet afwijzend, maar je moet uiteraard heel zorgvuldig kijken welk kind dat spreekt lijmpoging tegen ten en vracht kost. IRI-topman - Gnudi herhaalde gisteren nog eens het KLM-gedrag onbegrij pelijk te vinden. „Vorige week donderdag spraken beide di recties in Amsterdam. Er waren geen .onoverkomelijke obsta kels op de weg naar fusie. Een dag later blaast KLM de zaak onverwacht af. Ik vraag me af wat er in die paar uur is ge beurd." Volgens Gnudi hoeft Alitalia niet met privatisering te wach ten tot een nieuwe luchtvaart partner is gevonden. „Privati seren buiten een alliantie kan ook", aldus de IRI-chef. De KLM heeft uitstel van pri vatisering en onduidelijkheid over uitbreidingsmogelijkhe den van Malpensa (dat een 'tweede Schiphol' zou moeten worden) als reden voor de breuk opgegeven. De staatshol ding IRI moet eind juni zijn ontbonden en de privatisering van ondermeer de Romeinse vliegvelden Fiumicino en Ciampino voltooien. Vierduizend Canadezen bij het laatste défilé apeldoorn anp Prinses Margriet neemt zondag in Apeldoorn voor de laatste keer een défilé af waaraan vier duizend Canadese Oorlogsvete ranen deelnemen. De organisa tie verwacht langs de route 250.000 bezoekers. Omdat het aantal veteranen afneemt, vindt het défilé voor het laatst plaats. Prinses Margriet neemt de parade elke vijf jaar traditiege trouw af vanwege haar histori sche banden met Canada. In 1995 kwamen er nog 300.000 bezoekers naar dit evenement waaraan 15.000 veteranen deel namen. De opzet is nu iets klei ner dan vijf jaar geleden en het evenement duurt ook iets kor ter, anderhalf k twee uur. Vijf jaar geleden bleek een langer durend evenement te vermoei end voor veel veteranen. De optocht start 's middags om twee uur bij Paleis Het Loo, dat de Canadezen bij de bevrij ding uitkozen als hoofdkwartier voor het Eerste Canadese Leger. Tijdens de tocht naar het Marktplein rijden meer dan honderd historische militaire voertuigen mee van de vereni ging Keep Them Rolling. Vete ranen die de parade niet te voet kunnen afleggen, nemen plaats in de jeeps, tanks en andere voertuigen. Zondag is behalve prinses Margriet en Pieter van Vollen- hove ook onder meer minister De Grave (defensie) aanwezig. Koningin krijgt boek met herinneringen verzetsstrijders Ie uiterst zeldzame korenwolven nog ^jet gelukt voor kleintjes te zorgen. De „lebben volop seks, maar de vrouwtjes Steeds niet zwanger. De veertien laatste njf)es van Nederland vrijen sinds vorig hokken in Beek-Ubbergen en in ejdamse diergaarde Blijdorp. Sinds ze Bart uit de winterslaap ontwaakten, doen vijf dagen. „We hebben pas ontdekt een ritme hebben: vier dagen teüijfde dag wel. Twee dagen geleden heb- nog uitvoerig de tijd voor genomen, eri het mannetje er wel eens zijdelings op, d( was echt raak", weet Jaap Dirkmaat, ad van de vereniging Das en Boom die otjiertjes opkomt, ging blijkt echter dat de vrouwtjes nog fet zwaarder worden. Uit het gewicht zou de zwangerschap moeten blijken. Dirkmaat houdt echter goede hoop. Deskundigen hebben hem verzekerd dat mei de beste maand is voor nieuwe korenwolfjes. Doel van de unieke voortplantingsactie is min stens drie tot vijf nesten nieuwe korenwolven te krijgen. De eventuele nieuwkomers worden voor jaar 2001 uitgezet in hamstervriendelijke akkers in Midden- en Zuid-Limburg. De korenwolven (ook wel wilde hamsters ge noemd) zijn de laatste jaren snel zeldzaam ge worden. Dit komt onder meer doordat hun leef gebied (graanvelden) steeds kleiner is geworden. De laatste exemplaren werden vorig jaar bij Maastricht gevangen. Sindsdien is onder meer de bouw van een internationaal bedrijventerrein bij Heerlen tegengehouden, omdat de grond eigen lijk hamsterleefgebied zou zijn. Inmiddels wor den ook voor andere zeldzame soorten bouw projecten tegengehouden. den haag louis burgers Ook gisteravond viel er weer die stilte over Nederland. Twee minuten slechts, maar voor veel oorlogsgetroffenen toch het moment waarop de oorlog opnieuw dichtbij komt. Plot seling tellen voor hen de 55 jaar niet meer die sindsdien zijn verstreken. Dat blijkt overtuigend uit een vandaag verschenen bundel herinne ringen 'Een stilte die spreekt' waarvan koningin Beatrix gis teravond voor de Nationale Herdenking het eerste exem plaar ontving. De bundel beschrijft de oor logservaringen van slachtoffers en verzetsstrijders in Nederland en het voormalige Nederlands- Indië. Ook laat het zien hoe jongeren hierop reageren. Het zijn telkens weer aangrijpende verhalen. Zoals dat van Rie Kanters-Gest (79) die als 19-ja- rige vrouw - net getrouwd - de verantwoordelijkheid kreeg voor een joods kind. „Ik wist niks toen, niet eens wat joodse mensen waren. Ik werkte in een ijssalon op het Beukenplein in Amsterdam. Na een maand of twee werd die zaak gesloten en de vrouw van de beheerder zei tegen me: Als hier een razzia komt, zet ik mijn kindje op de trap. Neem jij hem dan mee?" Natuurlijk kwam die razzia. Het kind en ook de vader en moe der kregen tijdelijk onderdak. Anderen volgden: „Daarna kwam die zuster van die vrouw, weer drie erbij. Toen kwam er een ongetrouwde zuster bij, die is ook gebleven. Ze had nog een vriendin. Eigenlijk hadden we een doorgangshuis. Mijn man bracht ze altijd verder weg. Ik heb nooit geweten waarheen, want het was beter als je zo min mogelijk wist." In totaal kreeg Rie Kanters een stuk of elf onderduikers. De ge volgen daarvan deden zich voor haar pas in 1947 gelden. „Het is gelukkig allemaal goed gegaan, maar na de oorlog krijg je de klap en word je bang. Dan zag ik me wel eens aan een boom- pie hangen. In 1947 ben ik bij een psychiater terechtgekomen en daar heb ik toen jaren gelo pen." Zo is het vaak gegaan. Geen po litieke overtuiging, maar toeval en medeleven zorgden dat mensen anderen gingen hel pen. Sommigen van de slacht- Een Canadese veteraan raakt de grafsteen aan van een van zijn gesneuvelde kameraden tijdens de herden kingsbijeenkomst die gisteren voorafging aan de parade van zondag. offers en de helpers kunnen nog getuigenis afleggen over hun ervaringen. Zo'n 250.000 andere Nederlanders hebben dat nooit gekund, want zij over leefden de strijd niet. Het boek, uitgegeven door SDU Uitgevers, laat een vijftigtal ge troffenen telkens op twee, drie pagina's herinneringen opha len. Allerlei oorlogservaringen komen aan bod. Van de ver- zetsvrouw of de militair die zeg gen nog steeds de deuren in de gaten te houden, tot jongeren die jarenlang niet wisten hoe aan kan en welk kind niet", rea geert voorzitter Koppejan van de stichting Voorkoming van Kindermishandeling. „Net als bij volwassenen moet je voor komen dat slachtoffers onder het mom van voorlichting ei genlijk alleen maar hun frustra tie uiten. Dan richt je nog veel meer schade aan. Maar het kan een waardevolle aanvulling zijn." Ook het Nederlandse cen trum voor bestrijding van sek sueel geweld TransAct ziet mo gelijkheden. „Nog steeds be staat het beeld dat alleen meis jes slachtoffer zijn van seksueel misbruik, maar één op de vier slachtoffers zijn mannelijk", al dus woordvoerder Van der Lin den. „Die groep kan een gezicht krijgen als zij in de publiciteit treedt. Ik denk dat er best tie ners te vinden zijn die dit aan kunnen, maar ze moeten daar goed in begeleid worden. Ze moeten doorhebben waar ze mee bezig zijn, anders heeft het geen zin." Bevrijdingsdag: wie weet wie er vandaag werkt? den haag gpd Wie het weet mag het zeggen: werken we wel of niet op bevrij dingsdag? De aanbeveling van de regering om 5 mei als vrije dag te zien, blijkt in de praktijk voor grote onduidelijkheid te zorgen. De ene beroepsgroep moet zich op het werk melden, maar andere werknemers mo gen zich op een vrije dag ver heugen. Sinds 1990 roept de regering de sociale partners op om in de CAO een passage op te nemen over het al dan niet vrije karak ter van 5 mei. Een algemene re geling voor bevrijdingsdag is er niet. Een extra addertje onder het gras zijn de lustrumjaren, zoals 2000. In sommige CAO's is namelijk geregeld dat in deze jaren in tegenstelling tot de re guliere vieringen wel betaald verlof wordt verleend. In het openbaar vervoer geldt op bevrijdingsdag een normale dienstregeling. De vervoerbe drijven hanteren als uitgangs punt dat veel mensen gewoon naar hun werk moeten en daar om is de dienstregeling net als op een normale vrijdag gere geld. Of het openbaar vervoer inder daad met druk woon-werkver- keer te maken krijgt, valt echter te bezien. Ambtenaren hebben hoe dan ook een vrije dag. Scholen en ministeries zijn al tijd op 5 mei gesloten. VNO- NCW en MKB Nederland advi seren hun leden het lustrum jaar aan te houden en dus vrijaf te nemen. Hoewel er weinig zicht is op de naleving van het advies denken woordvoerders van deze overkoepelende werk geversorganisaties dat veel be drijven vandaag gesloten zullen blijven, Het principe van één vrije be vrijdingsdag in de vijfjaar geldt ook voor ziekenhuizen, post kantoren en banken. De post valt dit jaar pas op 6 mei weer op de mat en postkantoren blij ven net als de bankgebouwen gesloten. Het economische ver keer op de beurs gaat daarente gen wel gewoon door. De zie kenhuizen schakelen over op weekenddiensten. Het meren deel van het personeel is vrij en voor noodgevallen staan er mensen paraat. Of winkels hun deuren openen kan per stad, buurt of zelfs per straat ver schillen. FOTO GPD VINCENT JANNINK' hun familie in elkaar steekt. Kri tiek wordt niet geschuwd. Paul Klink, een afstammeling van een Ghanees die naar Atjeh was gehaald om daar voor het KNIL te vechten, constateert dat Ne derlanders lang niet zo ver draagzaam zijn als ze denken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3