r Pijnpunten over Maxima-bericht op Koninginnedagpagina 1 Schrijvende Lezers Waarneming versus theorie bij broeikaseffÈ Er is meer te beleven dan informatie-technolo Avonturen op de vrijmarkt op Leidse Koninginnedag VRIJDAG 5 MEI 2000 Topmanag strijken niet 'Topmanagers ING str miljoen op', luidt een het Leidsch Dagblad vj In de eerste zin van hi wordt nog eens herha; raad van bestuur ruim joen gulden heeft ken', waarna ook '130.000 piek' wordt De tendentieuze w< stoort mij. Ik zie topi van dichtbij hun werk| ik kan u verzekeren gulden gewoon wordt, in de beste van het woord. Duitse polit kei in bekeif In het Leidsch Dagblad je terdag 22 april stond richtje over Duitse auto ten die zich ergeren Hollandse collega's. Di landers zouden zich wegen te strikt aan umumsnelheid houc 3 daarmee files veroorzal gens het bericht verbal Duitse politie niet zo een weg waar 100 mad gereden zouden pas bi den boven de 115 bonf® den geschreven. Uit eii ring weet ik: niets is waar. A.R. La P1 ei (Door de redactie bekofei Over de berichtgeving in het Leidsch Dagblad met betrek king tot de komst van de ko ninklijke familie naar Katwijk op zaterdag 29 april ben ik zeer tevreden. De extra editie die in de namiddag van 29 april bij al le abonnees op de deurmat plofte, bewees wederom de kwaliteit die het LD dagelijks levert. Toch wil ik mij in de catego rie 'lezers die reageren op ver schenen artikelen' scharen en wel vanwege het artikel van de hand van Kees van der Linden op de speciale Koninginnedag pagina, in de uitgave van dins dag 25 april. De kop 'Maxima's afgoderij valt slecht in Katwijk' met als ondertitel 'Een rooms- katholieke vorstin zou hier moeilijk te verteren zijn' trok direct mijn aandacht. Maar ook bij het lezen van het artikel gin gen mijn haren recht overeind staan vanwege deze tendenti euze, eenzijdige berichtgeving waarbij de schrijver blijkbaar heeft nagelaten de nodige re search te verrichten. Waar zitten mijn 'pijnpun ten'. Van der Linden schrijft: 'Op de lange lijst van kerkgenoot schappen die zijn vertegen woordigd in de plaats ont breekt het room-katholieke zelfs geheel (In Katwijk aan den Rijn is wel een parochie)'. Op bladzijde 98 van de ge- meentegids van de gemeente Katwijk is de H. joannes de Do perparochie opgenomen onder de noemer 'rooms-katholieke kerk'. Deze parochie telt bijna 5000 parochianen verspreid over de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. Dit is de simpelste verwijzing naar de aanwezigheid van een rooms- katholieke kerk in Katwijk. Maar middels het speuren in archieven of het raadplegen van internet blijkt ook de lang gewortelde geschiedenis van de rooms-katholieke kerk in Kat wijk. De eerste vermelding komt al in de 13de eeuw voor. De huidige Dorpskerk aan de Kerklaan en de Andreaskerk (de witte kerk) aan de Boule vard waren voor de Reformatie katholieke kerken. De laatste pastoor, Wouter Barneveld, werd zelfs de eerste predikant. Boeiend om te lezen en niet om over het hoofd te zien. De schrijver hanteert de kop 'Maxima's afgoderij'. Sla je de woordenboeken er op na dan kom je terecht bij 'verering van een afgod of afgoden' en is een afgod een 'zeer vereerde per soon of zaak'. Dit zegt niets over hoe er in het land, dus ook in Katwijk, wordt omgegaan met haar pérsoon. Men is nieuwsgierig naar haar (mede gebaseerd op de weinige tv- beelden die er tot nog toe over haar zijn verschenen). Is dat di rect afgoderij? De zinsnede over het ont staan van 'haarscheurtjes in het onverbrekelijk drievoudig snoer God, Nederland en Oranje nu het katholicisme zich in de koninklijke familie verbreidt' verwijst onder ande- re naar de huwelijksvoltrekking tussen prins Maurits en de ka tholieke Marilène van den Broek. Hoe verfrissend is het dan om dr. A van der Meiden, emeritus hoogleraar massa communicatie, in het tv-pro- gramma Kruispunt van 30 april te horen zeggen dat hij de toenmalige opwinding bij de kerken 24 uur na genoemd hu welijk niet begrijpt. 'De kerken trouwen niet met elkaar, maar deze jonge mensen'. Een uit spraak die velen, ook in Kat wijk, kunnen delen. Als de schrijver direct diverse dominees contact om een reac tie op een mogelijk huwelijk van kroonprins Willem Alexan der en Maxima Zorreguieta te ontlokken, is het dan toch niet logisch dat er contact wordt ge zocht met de pastoor van de RK parochie van de H. Joannes de Doper? Dan kunnen de le zers de reacties van voorgan gers van beide kerkgenoot schappen vernemen. Een me daille heeft immers twee kan ten, nietwaar? Kijkend naar de beeldvor ming die er over Katwijk be staat (dit werd in diverse tv-uit zendingen over Koninginnedag nogmaals bevestigd) dat er lou ter een gesloten volk van vis sers leeft, dat kerkt en muren tussen verschillende kerkge nootschappen intact houdt, is het zaak om zeker niet met ten dentieuze 'koppen' in de krant te komen. Katwijk bestaat uit meer inwoners dan diegenen die genoemde krantenk len kunnen mogen schrijven. In de loop der jaren vele contacten geweest voorgangers en werkg van de verschillende nootschappen. Dat ei kerkgenootschappen zi niet met elkaar door e< kunnen, is helaas een cc Dt ring die we allen kunn eri ken. Maar laat het Dagblad dan wel beide van de medaille belichte si^ Ik hoop dat uw verd ot richtgeving over de mei-activiteiten in Katv net zo positief zal verras de andere berichten n trekking tot Koninginnet H Gen >1 Gevaar van roken en drinken moet beter onder ogen worden gezien Ondanks de waarschuwing in het artikel: 'Harde tekst op helft sigarettenpakje' (Leidsch Dag blad 17 april) over de gevaren van excessief roken, plus de prijsverhogingen van sigaretten etcetera, lijkt het probleem al leen maar erger te worden. Niet alleen excessief roken, ook overvloedig gebruik van alco holische dranken - niet ge noemd in dat artikel - kan veel lichamelijke schade en mense lijk leed aanrichten. Dat iemand, man of vrouw, zichzélf ten gronde richt door misbruik van bovengenoemde drugs, dat is hun keuze. Maar zij hebben niet het recht daarbij geboren of ongeboren kinderen mee te slepen in hun dal van zelfvernietiging. De waarschuwingen zijn niet van gisteren. In een artikel in het Leidsch Dagblad enige ja ren terug, met de kop 'Intelli gentie begint al in de baarmoe der', dat verwees naar het ge vaar van overmatig roken en drinken, stond: 'Onderzoekers uit het Amerikaanse Pittsburgh hebben aangetoond dat het IQ zelfs al in de baarmoeder be gint. Een zwangere vrouw die niet rookt en drinkt, is gunstig voor de ontwikkeling van het IQ van haar kind'. Vele ouderen kunnen zich misschien herinneren dat in vroeger tijden een geestelijk ge handicapt kind een zeldzaam heid was. Ofschoon het onder de 'betere' standen nog al eens voorkwam. Zo'n kind werd meestal niet aan de buitenwe reld blootgesteld en angstvallig weggehouden (uit schaamte?). Niet alleen Nederland kent dit probleem. Andere westerse lan den die door een periode van hoogconjunctuur gingen, lieten door misbruik van bovenge noemde drugs een stroom van intellectueel gehandicapten in hun kielzog achter. Het is al erg genoeg dat in Derde Wereldlanden veel kin deren met een of andere handi cap worden geboren, maar in die gevallen is de oorzaak meestal extreme ondervoeding en vitaminetekort. Een pro bleem waar de World Health Organisation al jaren mee wor stelt. Het lijkt mij nuttig dat de pu blieke discussie over broeikas effect (van C02-stijging in de atmosfeer) en zeespiegelveran dering wordt voortgezet. Daar om reageer ik op een ingezon den brief van Glotze (Menin gen-pagina Leidsch Dagblad 12 april) die meent dat mijn con statering dat door stijging van C02 de zeespiegel kan dalen in plaats van stijgen, geen waar neming maar een theorie is. Het is een waarneming ont leend aan de geologische ge schiedenis: ijstijden en zeespie geldalingen gingen gepaard met C02-stijgingen tot tien procent in de atmosfeer. En voorts heb ik de waarne ming die Glotze aanhaalt, over de momentele stijging van de aardtemperatuur, ook gemeld. Ijs verdwijnt in Canada en Alas ka; maar de polen zelf blijven erg koud (zolang de aardas scheef staat). En dus kan het verdampende ijs en water el ders, weer neerslaan aan de po len. Dat is inderdaad een theo rie, maar wel een die is ont leend aan de geofysica en de natuurkunde van het destilla tieproces. De draagwijdte van mijn betoog was: oorzaak en gevolg worden gemakkelijk verr ward. Aan de hand van de vraag: verandert het C02-ge- halte van de atmosfeer het kli maat? Of omgekeerd: wordt het C02-gehalte door klimaatver anderingen beïnvloed? Ik wijs ook bepaald niet af dat het versneld verstoken van fos siele energiebronnen een effect kan hebben op het klimaat. Maar welk? En dit in vergelij king tot de vele andere bronnen die het C02-gehalte in de at mosfeer kunnen veranderen en nog mogelijk andere effecten die de zeespiegel beïnvloeden. Er zijn twèe theorieën, los van C02-stijging, die een daling in plaats van een stijgii 'a zeepspiegel voorspel eerste is dat met de icu ving van de continenl ten, water in de oceai het binnenste van wordt getrokken. De t\ dat we binnen vijftig derd jaar het optreden mini-ijstijd mogen ver a zoals zich in de zev eeuw voordeed, ten g een geringe, maar p verschuiving van de ar' een cylus van vierhon n'' vertoont. Niet alleen excessief roken, ook overvloedig gebruik van alcoholische dranken kan veel lichamelijke schade en menselijk leed aanrichten. archieffoto united photos de boer poppe de boer Jarenlang zijn wij misleid heid van het gebruik van tabak en wijselijk beslissen in het be door valse tabaksreclame, bij- of alcoholische dranken zou lang van onze gezondheid en voorbeeld de levensgrote pos- een inbreuk zijn op onze vrijhe- dat van onze nakomelingen, ters met het opschrift 'Miss den en is dus onmogelijk. Wij Blanche, voor uw gezondheid', moeten zelf het gevaar van ge- J.P. Stuart, Totaal verbieden door de over- noemde drugs onder ogen zien Leiden. Op de pagina Het Gesprek van de Dag in het Leidsch Dagblad van 12 april stond 'De Fox Kid voetbalt niet meer op straat'. Het artikel ging over de grootste pan-Europese kinderzender Fox Kids die op de tv-beurs MIPTV in Cannes de nieuwste plannen voor het internet had gepresenteerd. Ik heb het artikel met stijgende veront rusting gelezen en hoop dat het toekomst scenario, geschetst door Natalie Hugh, di recteur van de afdeling 'Online en Interac tive', nooit werkelijkheid wordt. Het feit dat zij zich niet schijnt af te vragen of dit alles nu zo goed is voor de ontwikkeling van kin deren, doet mij het ergste vrezen. Ook om dat met reclamecampagnes het mogelijk is bij elk nieuw internet-aanbod, vraag te cre- eren. Wat zouden de gevolgen kunnen zijn voor de nieuwste doelgroep van mevrouw Hugh? Kinderen die aan het internetten als het ware verslaafd raken? Dan worden zij de nieuwe generatie digitale kluizenaars, levend in een virtuele schijnwerkelijkheid. Het moet gezegd: het gemak dient de grote en kleine mens. Vader en moeder kunnen teleshoppen en telebankieren; de kinderen chatten en spelen computerspel- leijes. We kunnen communiceren met de hele wereld zonder ons huis te verlaten. Ik vrees dat we met deze trendy manier van leven een super-individualistische sa menleving creëren. Geen 'samenleving' meer, maar een 'ieder-voor-zich-leving'. En er is op deze aardbol toch zoveel meer te beleven dan alleen maar informatie-tech nologie. Een perfecte scholing voor een baan in de ITC-sector is leuk voor sommige kinde ren, maar sociale vaardigheden zijn nog veel leuker. En die leer je op straat, niet achter de computer. En daar kun je niet vroeg genoeg mee beginnen. Is emotionele intelligentie niet het toverwoord van de moderne opvoeding? Voor toekomstige problemen van onze intemet-jeugd zullen ongetwijfeld 'oplos singen' worden gevonden. Wellicht openen die nieuwe perspectieven voor onderwijs instellingen. Een gat in de markt, zoals dat heet. Ik laat mijn fantasie even de vrije loop: in navolging van cursussen 'Conflict hantering op de werkvloer' voor grote men sen, een aangepaste versie van de L.O.l. 'Conflicthantering in de zandbak' voor de Fox Kid, 'Boomklimmen voor beginners en gevorderden', 'Effectief verstoppertje-spe- len-in-het-echt'. Als CD-rom zou kunnen Kinderen achter de computer. Worden zij de nieuwe generatie digitale kluizenaars, Ie een virtuele schijnwerkelijkheid? archieffoto united photos de boer jur verschijnen: 'Reality-communica chat ik over de schutting met de Gelukkig zijn de sites van Fox niet de nieuwe virtuele hangple« jongeren geworden. Nog niet! Producenten aller landen van: wen, elastieken, tollen, knikkers ei len, verenigt u! Begin een tegel voordat het te laat is. Jetty van der Zwafl Al jaren sta ik met mijn kinde ren op de vrijmarkt op Konin ginnedag. Ook dit jaartiebben we een plaatsje aangevraagd. De kinderen konden kiezen: een plaatsje op de route waar de koningin langs liep, of niet. Ze kozen voor het eerste. Wel zo prettig, want het is een lan ge zit zo'n dagje achter je koopwaar en dan is het leuk als je toch wat meemaakt van de viering. Ze moesten er wel wat voor over hebben. Zo moesten ze heel vroeg aanwezig zijn, ter wijl ze toch pas konden verko pen als de koningin voorbij was. Bovendien konden twee kinderen uit één gezin samen maar een plekje krijgen. We namen alle beperkende maat regelen op de koop toe en maakten er het beste van. Tot onze verrassing bleek de koningin precies uit te stap pen bij ons plekje. Heel span nend voor een jongetje van 7 jaar. Ik had grote moeite om hem te helpen herinneren aan de afspraken: niet bij zijn klas genootjes gaan staan, maar bij en zelfs achter zijn koopwaar blijven. Tenslotte was het de bedoeling dat de koningin een indruk kïeeg van de kinder vrijmarkt. Ikzelf hield me dan ook op de achtergrond, zoals ieder jaar, en bekommerde me vooral om de koopwaar die op het beslissende mo ment dreigde te verregenen. Toen ik terugkwam bij de walkant bleek daar een gezel schap en vooral een 'dame' met paraplu haar kans schoon te hebben gezien: pontificaal stond ze op ons marktplekje om hare majesteit te begroe ten met een 'keurige' glim lach. Een paar keer vroeg ik het gezelschap een stapje naar achteren te doen, aangezien de kinderen gevaarlijk over het water moesten hangen om nog wat te zien. Tevergeefs. Bovendien werd er een doos, nodig voor vervoer van de overgebleven handelswaar, aan stukken gescheurd om zich te beschermen tegen de regen. Gelukkig zou het hoog be zoek ook nog langs de vrij markt lopen. We zaten er klaar voor: achter de spulletjes, zo als ons was gevraagd. De da me had er echter nog niet ge noeg van. Ze posteerde zich breeduit voor onze uitstalling, zonder zich te bekommeren om de spulletjes. Haastig gin gen wij dan ook maar naar vo ren. Toen ik haar zei dat het geen stijl was wat ze deed, was haar commentaar: 'Ik sta hier en ik pieker er niet over om weg te gaan'. Toen het ko ninklijk gezelschap de hoek om was vroeg mijn zoontje wie nou de koningin was. Achteraf was het misschien verstandig geweest niet alleen de paspoorten te controleren maar ook de kindvriendelijk heid en het respect voor de spullen van een ander. Anneriet Hagen, Leiden. Koningin Beatrix bezoekt Leiden op Koninginnedag 2000. foto hielco kuipers J

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22