Volvo zet kennis om in veiligheid Weg en wiel jGTi-feest in Autotron [utofestivals op TT-circuit lazda en DaimlerChrysler ben in project brandstofcel ieuwe 3.0 liter van BMW IISMAN netische manipulatie Gilera Kofferfiets of fietskoffer? Y7 AC 5 MEI 2000 REDACTIE PETER LODEWIJKS febbers van sportieve au- [unnen dit weekeinde [ïart ophalen in het Au- p tijdens Speed 2000. r jaar kwamen 15.000 be- ;rs af op dit evenement, Jï'n beetje alles laat zien |üet GTi's (sportieve hacte auto's) te maken J Op een speciaal terrein in naar verwachting zo'n l showauto's een par- laatsje toegewezen. Dit terrein is in vergelijking oorgaande jaren aan- jk groter geworden. Ook i veel merkenclubs van rtij zijn. Dat zijn onder e de Benelux Club voor -rijders, Citrosport, Fiat TC Club, Opel Kadett lub, Peugeot Sport Club \J Golf Club. Ook heb- Jerschillende raceteams jnedewerking toegezegd, teed 2000 is veel te zien maar ook van alles te koop, van banden tot accessoires en van sportuitlaten tot tijd schriften. Veel aandacht gaat dit keer uit naar alles wat te maken heeft met autoaudio, hiervoor is een aparte hoek op de evenementenvloer in gericht. Morgen en zondag is het eve nement geopend van tien tot vijf uur. De toegangsprijs be draagt 21,50 gulden. Voor kinderen van 4 tot 12 jaar kost een kaartje 17,50 gulden en de allerkleinsten hoeven niets te betalen. Als de kinde ren niet zo in auto's geïnte resseerd zijn, kunnen zij te recht in het overdekte speel- paradijs SpeeloDome. Met een kaartje heeft men overi gens toegang tot het gehele attractiepark. Voor meer informatie: Auto tron Infolijn 073 5233 300. tende TT-circuit is Assen it jaar weer het decor i aantal autofestivals de Jie maanden. Op 12 juni >r Viva Italia! gehouden, venement staan roem- taliaanse automerken 1, zoals Lamborghini, ti en Ferrari. Daarnaast merken als Fiat, Alfa, en Ducati te bewonde- 0 bezoek aan Viva Italia! klgens de organisatie ga- fcr veel kijkplezier. Er 1 diverse shows gegeven I kan eventueel meerij den met een coureur in een Lamborghini. Verder is er on der meer een cursus circuitrij den, een sprintcompetitie en een slalomcompetitie. Op 2 juli is de beurt aan de lief hebbers van Japanse auto's op het Japanse Auto Motor Fes tival. Het programma is verge lijkbaar met dat van Viva Italia!, maar dan uiteraard met Japan se auto's. En hetzelfde geldt ook voor het festival American Cars Bikes dat op 16 juli wordt gehouden. brikant Mazda zal samen limlerChrysler Japan en Mitsubishi Oil deelne- n een project dat draait oepassing van brand en in auto's. Zowel Maz- iaimlerChrysler zetten deze gezamenlijke tests, olgend jaar in de Japan- Yokohama, auto's in. Mitsubishi Oil zorgt brandstof, in dit geval iol. Gedurende de test- de eerste gezamenlijke it op dit gebied in Japan, ijeigenschappen, brand- jruik en emissies alsme- ïeest geschikte brand de benodigde infra- ur onder de loep worden ;n. ïdstofcel wordt op dit it gezien als hét altema- it het grootste potenti- br de verbrandingsmo- !t een zeer lage of zelfs lissie, lage geluidspro- bn hoog rendement kan pdstofcel een grote bij- lan duurzame mobiliteit i. Mazda had ruim twee leden zijn eerste brand- [klaar en op de Tokyo Motor Show van 1999 stond een eerste prototype met de nieuwe aandrijving. Los van dit Japanse project gaat DaimlerChrysler als eerste au tofabrikant op beperkte schaal autobussen leveren, die zijn voorzien van brandstofceltech niek. De planning is om 20 tot 30 van deze bussen wereldwijd in te zetten voor een proefpe riode van 2 jaar. De eerste exemplaren zijn eind 2002 ge reed. DaimlerChrysler voert momenteel proeven uit met methanol, waterstof en benzine als brandstof voor de brand stofcel. De brandstoftanks worden ge plaatst op het dak van de bus. De elektromotor en transmissie komen achterin. De bus, met een capaciteit van 70 personen, heeft een actieradius van maxi maal 300 kilometer bij een top snelheid van 80 km/uur. De Mercedes-Benz brandstof celbus is bijzonder geschikt voor inzet in de stad. In Neder land heeft het Gemeentever voerbedrijf Amsterdam interes se getoond in dit unieke pro ject. :uwe 3.0 liter 6-cilinder emotor maakt in juni )uut bij BMW. Het is de i 100% service meer dan 100 modellen (waliteit in tweewielers iew/e/ers b.v. Uvendaal 76 Lekten Tel: 071-5131515 at/hoek Willem de Zwijgeriaan ïi Tel.: 071 -568 06 80 opvolger van de 2.8 liter 6-cilin- der, maar de nieuwe machine is een stuk sterker. Hij levert bij-' voorbeeld 231 pk tegen 193 pk voor de 'oude' 2.8 liter. De nieuwe motor komt in di verse modellen. In de 3-serie coupé zorgt de nieuwe kracht bron voor de typeaanduiding 330Ci. Met deze motor sprint de auto in 6,5 seconden van 0 naar 100 km/uur en is een top snelheid mogelijk van 250 km/uur. Daarmee is de wagen bijna net zo snel als de M3 en kele jaren geleden. De motor zal ook geleverd worden in de 3-serie sedan en touring, die trouwens met ingang van juni leverbaar zijn met vierwielaan- drijving. Ook de cabrio kan over de nieuwe motor beschikken. Verder debuteert de nieuwe motor ook in de Z3 roadster en coupé (0 tot 100 km/uur in zes seconden) en de X5, een vier- wielaangedreven 'sports utility vehicle', zeg maar een luxe ter reinwagen. De goedkoopste au to met de nieuwe motor is de 330i sedan met een prijs van 95.900 gulden. De 73 is er vanaf 103.800 gulden en de X5 met de nieuwe motor komt op 127.800 gulden. en bromfietsproducent brengt binnenkort een opmerkelijke tweewieler narkt, de Gilera DNA. )NA lijkt het resultaat te genetische manipula- bij de genen van een 'e bromfiets met die van imscooter werden ver- L Die samensmelting re de in een hybride twee waarbij de voorkant Is een echte bromfiets, de achterzijde onmis- re verwantschap vertoont in bromscooter, e technische specificaties l in die richting: een 1-ci- jvloeistofgekoeld twee- ok met automatische transmissie en een V-snaar. Hoewel de verkoopprijs van de DNA al is vastgesteld op 5.499 gulden zullen aspirantkopers tot juli geduld moeten hebben. Hoewel beduidend minder ex treem mag ook de nieuwe GSM er best zijn. Duidelijk is in ieder geval dat de tweewieler is afge leid van supermotards. Dat blijkt onder meer uit de zadel hoogte van liefst 84,5 centime ter en de relatief grote velgen. De vloeistofgekoelde 1-cilinder is voorzien van een 6-bak, die maximaal 1,48 kW motorver mogen op de ketting kan over brengen. De GSM is sinds begin deze maand leverbaar en kost 5.250 gulden. De korte testbaan kan over een hoek van 90 graden worden gedraaid, zodat vrijwel alle soorten botsingen kunnen worden nagedaan. Heel veel voorwerk gebeurt op de computer. GOTHENBURG Volvo wordt al jaren in één adem genoemd met het be grip veiligheid. Een Volvo geldt als een van de veiligste auto's ter wereld en het merk heeft dus een naam hoog te houden. Daartoe hebben de Zweden voor 160 miljoen gulden een nieuw, ultramodem veiligheidscentrum neergezet. Tien seconden Er komen steeds meer auto's bij met als gevolg dat er meer kilometers worden gereden en dus de kans op ongelukken ook toeneemt Nu vindt er elke tien seconden ergens op aarde een dodelijk auto-ongeval plaats en raken 30 tot 40 men sen gewond bij een auto-on geluk. Van alle auto-ongeluk ken valt 40 procent onder de noemer frontaal, 25 procent betreft een zijwaartse aanrij ding, 10 procent aan de ach terkant, in 8 procent van de gevallen gaat een auto over de kop en de resterende 17 pro cent bestaat uit andersoortige ongelukken. De meeste fron tale botsingen gebeuren op de provinciale wegen, meestal door inhaalfouten. In de hal hangt een spannende stilte. Met een droge serie klik ken schakelt een batterij lam pen aan en een oceaan van licht verspreidt zich door de ruimte. Ook in de catacomben floepen lampen aan, die hun lichtbundels door de glazen vloer heen naar boven sturen. Het aftellen begint. Vlak na de 'nul' komt er uit de tegenover gelegen gang een auto aanrij den. Ook aan de rechterkant komt een auto in het zicht. Ze lijken elkaar niet in gaten te hebben want ze gaan onverdro ten voort op hun pad. Het on vermijdelijke gebeurt. Beide wagens kunnen niet meer om elkaar heen. Precies boven de glazen vloer boort de ene auto zich in de andere, die voorrang had, want hij kwam van rechts. Een enorme klap, onderdelen en vloeistoffen vliegen in het rond, inzittenden schudden door elkaar, de auto's vervor men en komen abrupt tot stil stand. Even later is er weer die stilte. Mannen in overalls, gewapend met bezems, komen de hal in en vegen de grootste rommel onder de wrakken. Dan mogen we komen kijken wat er van de wagens is overgebleven. Het zijn allebei Volvo's en dat is niet toevallig want de botsing die we net hebben gezien is een van de belangrijkste onderdelen in het nieuwe veiligheidscentrum van deze autofabrikant. 'Ongeluksteam' Volvo heeft in 1970 een speciaal team in het leven geroepen dat verkeersongelukken onder zoekt. Onder het motto 'hoe meer we weten, hoe'meer we kunnen doen' gaat het Traffic Accident Research Team op pad om echte ongelukken met Volvo's volledig in kaart te brengen. Het 'ongeluksteam' wordt door de politie ingeseind als er ergens een Volvo bij een ongeval betrokken is. De fabri kant koopt vaak het wrak op of leent het om het in het veilig heidscentrum in alle rust te kunnen onderzoeken. Een vol ledig onderzoek van een wrak duurt drie tot vier weken. Zo vergaart Volvo een berg aan be langrijke aanwijzingen over hoe en op welke punten zijn auto's nog verbeterd kunnen worden. Virtuele auto Bij de ontwikkeling van nieuwe modellen wordt daarnaast heel veel voorwerk gedaan op de computer. Volvo beschikt over een geavanceerd computerpro gramma, waarmee een nieuwe auto tot in de kleinste details (300.000 kleine delen) in het computergeheugen wordt vast gelegd. Vervolgens kunnen er allerlei experimenten met de virtuele auto op de computer worden uitgevoerd. Botsproe- ven bijvoorbeeld kunnen ein deloos worden herhaald en een aanpassing aan het ontwerp is zó gemaakt. Zo wordt een auto helemaal getest nog voor er ook maar één onderdeel gebouwd is. Dat scheelt een heleboel tijd, onderzoek en geld. Volvo is met deze computer (een van de snelste ter wereld) in staat om per dag zes volledige botsingen uit te voeren. Botssimulaties In het volgende stadium pas wordt een nieuw model voor het eerst gebouwd. Alle testre sultaten van de computer wor den daar in meegenomen zodat er al een aardig ontwikkeld pro totype staat. Toch gaat het tes ten daarna door. Vrijwel elk on derdeel wordt apart uitgepro beerd onder extreme omstan digheden. Daarvoor heeft Volvo De botsing tussen twee auto's in het veiligheidscentrum vindt plaats precies boven een glazen vloer, waar onder lampen en camera's zitten. foto s volvo een aantal installaties staan die allerlei verschillende botsproe- ven kunnen uitvoeren. Niet al leen worden hier onderdelen op hun botsbestendigheid be keken, maar ook wat voor effect ze bij een botsing hebben op het menselijk lichaam. Ook wordt onderzocht hoe be paalde onderdelen zich samen als een geheel gedragen. Dat wordt bekeken in een giganti sche crash-simulator. Deze be staat uit een versterkte passa- gierskooi van een auto die op rails staat en met een hydrau lisch systeem kan worden 'afge schoten'. Allerlei onderdelen (stoelen, stuur, dashboard, air bags, veiligheidsriemen) kun nen er in worden aangebracht en dummy's nemen plaats op de stoelen. Tot op heden was simulatie van een crash waarbij een auto naar voren kantelt niet mogelijk. De nieuwe simulator van Volvo houdt wel rekening met die be weging zodat de nepbotsing meer overeenkomt met de wer kelijkheid. Ook voor de botssimulatie geldt dat die onbeperkt kan worden herhaald. Hierdoor is het mo gelijk om tussen twee tests klei ne wijzigingen aan te brengen, op zoek naar de beste oplos sing. Iedere proef wordt vanuit allerlei standpunten vastgelegd op film, zodat hij nauwkeurig op tv kan worden geanalyseerd. Botshal Ook na deze tests is de autofa brikant nog niet tevreden want in het volgende stadium wor den echte auto's tegen elkaar aan gereden. Hiervoor heeft Volvo een special crash-labora- torium gebouwd, dat net als andere onderdelen van het vei ligheidscentrum zeer flexibel is. In het crashgebouw zijn twee testbanen aangelegd met een lengte van respectievelijk 154 en 108 meter, die uitmonden in een grote hal. De eerste baan is vast, de andere staat op lucht kussens en kan over een hoek van 90 graden worden ge draaid. Zo kan de botsingshoek tussen de twee op elkaar inrij dende voertuigen (ook vracht wagens) variëren van 90 tot 180 graden (frontaal). Op deze ma nier kunnen vrijwel alle prak tijksituaties worden nagebootst. Ook is er in de hal een impo sant botsblok aanwezig, waar auto's tegenaan kunnen wor den gereden. Deze vier meter hoge crashwand weegt 850 ton. De kern bestaat uit met ijzererts versterkt beton, daaromheen zit een 30 centimeter dikke laag extra hard beton en dit geheel is afgewerkt met 30 centimeter dik plaatstaal. De botswand is uitgerust met speciale sensoren die zeer nauwkeurig ieder detail van de botsing registreren. Ver plaatsen van het gevaarte ge beurt ook via luchtkussens. Drie keer daglicht Voor een goede evaluatie is het noodzakelijk alle botstests op film vast te leggen. Dat gebeurt met dertig peperdure hogesnel- heidscamera's, die 3.000 beel den per seconde kunnen ma ken. Om alles haarfijn in beeld te krijgen hebben deze came ra's drie keer daglicht nodig. Daar zorgen 32 speciale belich- tingslampen van 8.000 Watt per stuk voor. Dergelijke camera's en lampen worden ook bij an dere proeven in het onder zoekscentrum gebruikt. Het nieuwe Volvo Cars Safety Centre moet nog veiligere au to's opleveren en de naam van Volvo op dit gebied hoog hou den. Maar aangezien Volvo sinds kort bij de Ford-groep hoort, ligt het voor de hand dat ook de merken Ford, Mazda, Jaguar, Land Rover en Aston Martin van de faciliteiten in Go thenburg gebruik zullen gaan maken. Veiligere auto's betekent min der dodelijke slachtoffers en minder (ernstig) letsel bij onge lukken. Volvo is ervan overtuigd dat de hier uitgevoerde crash- tests en ongeval-analyses de verkeersveiligheid de komende jaren aanmerkelijk zullen ver beteren. Niet voor niets han teert het merk als motto: 'ken nis spaart levens'. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN en ingeklapte vouwfiets ziet er meestal - uit als een onontwarbare kluwen van samengeperste wielen, framebuizen, zadel en stuur. De nieuwe vouwfiets Skoot laat zien dat het ook anders kan. Ingeklapt staat er een koffer met wieltjes. Alle uitstekende delen zijn keurig opgeborgen. In uitgeklapte toestand is het even wennen. Het blijft een koffer, waaruit een stuur, een zadel en twee wielen steken. Een vouwfiets is altijd een compromis. Om han dig in te klappen kunnen de onderdelen niet klein genoeg zijn, maar het is niet prettig fietsen met minuscule wieltjes, een kort stuurtje en een kinderzadel. Ook de Skoot is een compromis. De fabrikant benadrukt vooral het probleemloos rei zen met openbaar vervoer. De 13,8 kilo wegende vouwfiets hoeft niet gedragen te worden, omdat de koffer voorzien is van wieltjes. Dat zijn weer andere wieltjes dan die waarop gefietst wordt. Deze zijn vrij klein uitgevallen, wat betekent dat er flink getrapt dient te worden. Het fabrikaat is Engels, de prijs bedraagt 2.995 gulden. Importeur is Kok Better Bikes in Utrecht, tel. 030 2315 780. Klassiek De Brompton is een Britse vouwfiets die al veel langer op de markt is. De fabrikant heeft een aantal verbeteringen aangebracht, waarbij het klassieke model gehandhaafd bleef. Zo zijn de nieuwe banden harder op te pompen (tot 6,8 bar), waardoor de rolweerstand vermindert. De verlichting is verbeterd met de montage van een halogeen koplamp en een achterlicht met zes LED's. Verder zijn de spaken van roestvrij staal en de fiets is in meer kleurencombinaties ver krijgbaar. De Brompton kost 1.981 gulden. Geavanceerd testcentrum in Gothenburg geopend Het lijkt wel of er een buitenaards wezen op aarde is geland, zo vreemd ziet de Fiat Multipla eruit. Eigen lijk is hij spuuglelijk, maar tegelijk verte dert het wagentje, al is niet helemaal dui delijk waar de voor kant zit. De Multipla was een heuse voor loper van de momen teel zo populaire ruimtewagens en ge baseerd op de Fiat 600. Niet groot dus, maar wel erg handig, met relatief veel bin nenruimte en drie zit- rijen. Dat had Fiat be reikt door de bestuur dersplaats van de 600 gewoon naar vo ren te schuiven. Zo ontstond er een goedkope MPV waar zes mensen in kon den of een heleboel spullen. De productie van de Multipla be gon eind 1955. In 1967 stond hij voor het laatst op de Au- toRAI, waar hij te koop was voor 5.650 gulden. Toen de pro ductie stopte, hadden ongeveer 160.000 exemplaren de fa briek veriaten. foto fiat

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21