Kornejev wil contract uitdienen 'Er zit meer in dan we gedacht hadden' ui Hockey verloedert? Sport VRIJDAG 5 MEI 2000 It is the story of my life," zegt Kornejev. „Als ik speel, vermaak ik de mensen. Het publiek wil mooi voetbal zien, ik denk dat ik ze dat kan bieden. Maar ik speel niet zo veel, bij Feyenoord in elk ge val niet. Dat is het tragische aan mijn hele Feyen- oord-tijd. Ik heb zo weinig gespeeld, dat ik niet eens de kans heb gekregen om te falen. Want voor zover ik weet, heb ik nooit gefaald." In de thuiswedstrijd tegen AZ stond hij er zondag wel. Als de dirigent van een internationaal orkest leidde Kornejev de aanval van de Rotterdamse club. Bijna 32.000 toeschouwers en trainer Henk van Stee zagen hoe een kleine Moskoviet de touw tjes in handen nam in een fase dat Europees voet bal voor Feyenoord aan een zijden draadje hing. Toen het laatste fluitsignaal klonk was een 2-1 ach terstand omgebogen in een 5-3 overwinning, stond het publiek op de banken en kon Kornejev terugkij ken op een wervelend optreden. Voor de aanvaller was het een kleine pleister op een gapende wond. Kornejev heeft te veel littekens overgehouden aan z'n derde seizoen in de Kuip. Een jaar geleden, na het behalen van de landstitel, zei hij op het bordes van het stadhuis dat hij slechts op één voorwaarde bij Feyenoord wilde blijven: hij moest en zou meer speeltijd krijgen. „Die werd me beloofd. Toen de voorbereiding op het nieuwe seizoen begon, dacht ik ook dat het al lemaal goed zou komen. Ik speelde elke wedstrijd en scoorde veertien goals in de aanloop naar de competitie. Vervolgens kwam'de eerste competitie wedstrijd tegen FC Den Bosch. Zat ik gewoon weer op de bank. Dat was een vreselijke klap voor me. Ik kan niet uitleggen hoeveel pijn dat deed." Het was eind augustus, te laat om nog aan een transfer te denken. „Alle elftallen waren gefor meerd. Iedere club had zijn inkopen gedaan," zegt Kornejev. Er zat niets anders op dan zich te schik ken in zijn lot. Nu, aan het eind van het seizoen, kan niemand zeggen dat hij zich onprofessioneel heeft gedragen. Op zijn mentaliteit is nooit iets aan te merken geweest. Feyenoord-coach Henk van Stee was de afgelopen weken zelfs onder de indruk van Kornejevs voorbeeldige instelling. Kornejev zegt dat het hem moeite heeft gekost zich zo op te stellen. „Mentaal ben ik gelukkig heel sterk. Uit ervaring weet ik dat het weinig zin heeft om te klagen. Natuurlijk was ik ongelukkig, dat ben ik nog steeds. Maar ik ben heel realistisch, ik weet dat ik niets aan mijn situatie kan veranderen." De vraag is of het voor Kornejev nog zin heeft om op deze manier door te gaan bij Feyenoord. Zijn contract loopt nog een jaar door. „Ik heb mijn hoop gevestigd op de nieuwe trainer. Ik kom er gauw genoeg achter wat Van Marwijk met mij van plan is. Hij is een trainer die lang genoeg meeloopt om te.weten wat voor kwaliteiten ik heb." Kornejev is één van de beter betaalde Feyen- oord-spelers. Hij had het geluk dat hij bij Heeren veen transfervrij was. Daardoor kon hij, net als Da vid Connolly in dezelfde zomer, hogere eisen stel len. Zijn forse salaris verzacht de pijn en zorgt er voor dat hij niet op stel en sprong wil vertrekken. Kornejev: „Daar moet je geen kwaad in zien. Na tuurlijk speel ik liever elke week. Ik heb ook wat aanbiedingen gekregen. Maar op dit moment zit ik bij een grote club. Het is toch begrijpelijk dat ik weinig zin heb om ergens degradatievoetbal te gaan spelen en ook nog*eens de helft van mijn sala ris in te leveren? Dan zou ik er op alle manieren op achteruit gaan." ,!SII Als je wint heb je vrienden. Igor Kornejev heeft er sinds zondag weer heel veel. Op het trainingsveld wordt hij omringd door fans, tv-ploegen staan klaar en de zaktelefoon rinkelt aan één stuk door. Eén prachtig optreden in de Kuip en „de wereld ziet er weer heel anders uit," vult de 32- jarige Rus met een glimlach aan. door MARCEL VAN DER KRAAN Nienke Hameetman strijdt met LZ 1886 om plaats in hoofdklasse LEIDEN GERTJAN VAN GEEN Ze was zelf aanvankelijk de grootste sceptica over de kans van slagen, maar nu de hoofd klasse zo dichtbij is gekomen wil ook Nienke Hameetman bij na niets liever. De 24-jarige wa- terpoloster strijdt dit weekeinde met LZ 1886 om een plaats op het hoogste niveau. Tegenstan der vandaag en morgen is ZPB. Hameetman staat er nog steeds een beetje van te kijken, dat de hoofdklasse lonkt. „Er zat blijk baar meer in dan we zelf ge dacht hadden." De vooruitzichten waren aan het begin van het seizoen dan ook niet gunstig. LZ was ter nauwernood aan degradatie ontsnapt en vijf speelsters, veel al routiniers, stopten of vertrok ken zoals Yvonne van der Vel de. Zij probeerde het bij hoofd klasser WVZ, dat nota bene de gradeerde. Daarbij namen de Leidsen afscheid van coach Ge rard van der Kolk en verwel komden zij Mare Olde Olthof. „Gerard zat er al drie jaar en de pit was er een beetje uit", stelt Hameetman. „We vroegen ons af hoe het ging lopen toen ook nog de helft van het team opstapte. Maar Mare zag het wel zitten. Het is zijn verdienste dat we nu zo hoog staan. De motivatie is veel beter dan vorig jaar. De oudere speelsters had den er niet zo veel meer zin meer in. Zij hebben ook nooit meer aan de hoofdklasse ge dacht." Ze stamt uit een LZ-familie. Haar vader speelt in heren 6 en haar moeder was jarenlang lid van de waterpolocommissie. Beiden waren ook zwemtrainer. Haar twee jaar oudere zus Fem ke speelt eveneens in het eerste team. „LZ is een deel van mijn leven." Met haar 24 jaar vertegen woordigt Hameetman de ge middelde leeftijd in het team. De jongste is 15, de oudste 34. Zelf maakt de binnenkort in Leiden woonachtige geboren Voorschotense al tien jaar deel uit van het eerste team. In haar jeugd speelde ze in kringteams van de Gouwe/Rijnstreek, waarmee ze twee keer Neder lands kampioen werd. Zelf om schrijft ze zich desondanks niet als bovenmatig getalenteerd. „Ik mis net dat beetje talent om echt hoog te spelen. Ik heb wel bij de Nederlandse jeugdselec- tie gezeten, maar heb nooit in het Nederlands team meege speeld. Ik vond het ook niet veel. Er was veel haat en nijd onderling. Speelsters wilden ten koste van anderen hogerop Nienke Hameetman: „Ik mis net dat beetje talent om echt hoog te spelen.' komen. Dat was snel over voor mij." Ze voelt zich een teamspeel ster, iemand die onopvallend de gaatjes dichtzwemt. „Ik ben meer verdedigend ingesteld en redelijk betrouwbaar. Ik ben geen scorende speelster. Daar heb ik de kracht en agressiviteit niet voor. Daarvoor moet je iets groter en steviger zijn dan ik. Omdat ik zo onopvallend ben, heb ik ook nooit aanbiedingen gehad van hoofdklasseteams. Maar ik heb ook nooit de ambi tie gehad om bij LZ weg te gaan. Ik promoveer liever met mijn eigen team." Hameetman, sinds twee maanden werkzaam als passa- ge-employée bij KLM cityhop per, studeerde aan de nationale hogeschool voor toerisme en verkeer (NHTV) in Breda. De belangstelling voor het buiten land was er al vroeg. „Ik ben ge ïnteresseerd in andere culturen. Ik heb al heel wat vakanties er op zitten. De meeste binnen Europa vanwege budgetrede nen. Ik houd ervan om me he lemaal te storten op het land waar ik heen ga. Ik heb stages gedaan op Cyprus en Alaska. Vooral Alaska is erg mooi, daar ben ik deze zomer geweest. De natuurparken zijn schitterend. Je ziet orca's, zeeotters, walvis sen, van alles. Ik heb er alleen weinig vrije tijd gehad. Ik werk te voor een touroperator en zat er in het hoogseizoen. In drie maanden tijd moeten ze het volle pond verdienen." Door die stage miste ze de voorbereiding op het nu lopen de seizoen. De opgelopen con ditieachterstand was snel inge haald, al is ze geen trainings beest. „Ik ga niet voor mezelf trainen want ik vind zwemmen eigenlijk helemaal niet leuk. Tot mijn dertiende heb ik aan wed- strijdzwemmen gedaan, maar polo als teamsport trok me meer." De goede resultaten van LZ versterkte het geloof in eigen kunnen. Dat Olde Olthof, on danks de noodzakelijke verjon ging, kan putten uit een brede selectie is het grootste voordeel volgens Hameetman. „We zijn bijna niet compleet geweest door ziekte en werk. Maar de jongeren kunnen goed meeko men, er zit wel wat talent bij LZ. De aspiranten gaan dit jaar naar het NK. Daar gaan we nog veel plezier aan beleven de ko mende jaren." Doordat de reserveteams van Brandenburg en Het Ravijn niet mogen promoveren heeft LZ, dat de competitie als vierde af sloot, zich in de strijd om pro motie gemengd. Komende te genstander ZPB eindigde als negende in de hoofdklasse en heeft een schat aan ervaring in huis. Vooral op het fysieke vlak kan LZ wat verwachten. „Zij spelen al 'honderd' jaar in de hoofdklasse en willen echt niet degraderen. Wij hebben best moeite met fysiek spel. Dat zag je ook tegen de lagere teams. Van hen verloren we, terwijl we van bijvoorbeeld Brandenburg en Het Ravijn steeds wonnen. De hogere teams spelen meer op techniek." Toch schuwt ze de confronta tie niet. „Ik ben wel fel, maar niet zozeer gemeen. Ik heb nog nooit iemand een elleboog ge geven of geslagen. Maar ik pak een tegenstander echt wel terug als die me iets aandoet. Ze den ken dat ik lief ben, maar in het water lig ik flink te schreeu- FOTO MARK LAMERS Op vrijdag spelen de Leidsen regelmatig oefenpotjes tegen herenteams om te wennen aan een fysieke overmacht. Ha meetman: „In het begin durf den ze ons niet beet te pakken, omdat ze bang waren dat ze iets verkeerds zouden grijpen. Maar we leren er veel van." De relatie met de mannen van LZ, sinds twee jaar een sta biele hoofdklasser, is goed. Het succes van de mannenploeg dient ook als voorbeeld. „We hebben er veel over gepraat of we wel naar de hoofdklasse wil len. Langzamerhand hebben we ons doel bijgesteld. Lukt het dit jaar niet, dan willen we vol gend jaar of het jaar daarna promoveren. Er zit meer in dan we zelf gedacht hadden." Hameetman kan met haar teamgenoten op de steun van de mannen rekenen. „Ik heb ZPB nog nooit zien spelen, maar de mannen wel. Zij zeg gen dat ZPB niet zo sterk is. Het is wel grappig, vorig jaar waren ze een beetje mat en vonden ze vrouwenpolo helemaal niks. Maar nu zitten ze zelf net zo hard mee te gillen als ze langs de kant zitten te kijken." Er is nog een andere reden waarom Komejevi weg wil uit Rotterdam-Zuid. „De warmte die supporters van Feyenoord me geven, is ongeli ïC lijk. Het zijn de meest crazy fans die er bestaan, ik maar uit de dug-out klim, beginnen ze met zenden achter het doel mijn naam te scande Weet je hoe mooi dat is? Dat raakt me tot in diepst van mijn ziel. Bij geen enkele andere geven de fans zo veel om een reservespeler." Toch erkent hij dat dit een verloren seizoen „In de Champions League mocht ik een paar - tien minuten meedoen tegen Borussia Dortmi !ll tegen Rosenborg en tegen Olympique Marseille de competitie heb ik weinig gespeeld." Op de menten dat hij Jon Dahl Tomasson zag falen de gaten kreeg dat de Deen uit vorm was, had1 nauwelijks hoop. „Omdat Beenhakker me had teld dat hij me alleen geschikt vond voor de pos van spits. Als Tomasson niet goed speelde, si Paauwe of Bosvelt op zijn plek. Ik nooit! Toch ik dat daar mijn kwaliteiten liggen. Geef me d< in de voeten en ik doe er wat moois mee." Echt innig is de relatie met Leo Beenhakker n geweest. Vorig seizoen werd hij door de coach ite uit de selectie geknikkerd. Kornejev moest a gaan trainen en voelde zich vernederd. „1 Beenhakker kort na zijn vertrek even terugkv naar Feyenoord om afscheid te nemen van de lersgroep, kreeg iedereen een hand. Toen hij bij kwam, pakte hij me beet en drukte hij me helen tegen zich aan. Het was een ontroerend morn iCJ Voor Beenhakker volgens mij ook. Daarna is door mijn hoofd gaan spoken waarom hij dat d Wat wilde hij ermee zeggen?" „Beenhakker had juist mij alleen een hand nen geven. Maar dat deed hij niet. Dat mooie ment nam niet alle pijn weg die ik in de ander jaar daarvoor heb gevoeld. Maar ik hield er wel goed gevoel aan over. Op de een of andere ma toonde de mens Beenhakker zijn respect vooi» voetballer Kornejev. In deze vreemde wereld, van het profvoetbal, heeft dat toch iets waardei OS Ik kan ook niet kwaad zijn op Beenhakker. Ik hem altijd bewonderd vanwege zijn geweldige soonlijkheid. Want wees eerlijk, 'he's a strong son'. Ik heb altijd respect voor hem gehad." Kornejev had daarom nooit gedacht dat de ccaSc aan het eind van de rit nog zou opstappen, dacht dat hij daarvoor te sterk was. Aan de anc kant had het daar niets mee te maken. Met het tal ging het hopeloos verkeerd. Alles wat vorig goed ging, ging nu verschrikkelijk verkeerd. Als vorig seizoen drie kansen kregen, schoten w twee in. Daardoor werden we kampioen. Als wi tien kansen krijgen, schieten we er amper ééi Dat is het verhaal van dit seizoen." :ïjc De kleine Rus zwijgt en droomt weg aan he J feitje in de Brasserie van de Kuip. Op het tv-sch ziet hij de beelden van Feyenoord-AZ. Kom kijkt minutenlang ademloos toe en zegt dan: heb mijzelf dit seizoen zelden op tv gezien. II nu ook voor het eerst de goals terug. Mooi, hè zou ik nog wel een heel seizoen willen spelen. Feyenoord nodig heeft is een echte afmaker, nolly schiet er bij Excelsior ontzettend veel- in schien is hij klaar voor een terugkeer bij Fe oord. Ja, hij is klein. Maar té klein? Romario en chael Owen zijn net zo groot. Lengte zegt nik ben ook een kleine speler, maar het heeft me nooit dwars gezeten. Hoorde je zondag na A2Dy' mand klagen dat ik te klein ben?" op kil. Het duel in de play-offs om het landskampioenschap tussen Amsterdam en Den Bosch liep volledig uit de hand. Spelers liepen te hoop tegen de scheidsrech ter omdat hij een glaszui- ver doelpunt van Amster dam niet opmerkte, er werd een bierflesje op het veld gegooid en doelman Ronald Jansen gooide uit woede een stick het pu bliek in waarmee hij een bezoeker verwondde. Voet- j baltaferelen op het kunst gras? De Oegstgeestse international Taeke Taeke- ma: „Je moet een onderscheid maken tussen wat er in de hoofdklasse gaande is en daaronder. In de hoofdklasse worden de belangen steeds groter. We kennen de scheidsrechters - spreken ze ook bij hun voornaam aan - dus als er al wordt ge scholden, is dat in ieder geval niet kwetsend. Ik wil niet goed praten wat er bij Amsterdam tegen Den Bosch gebeurde, maar het is wel begrijpe lijk. Ik heb een paar jongens van Amsterdam ge sproken en die zijn door één fout van de scheids rechter wel een heel jaar kwijt. Weg play-offs en weg Europacup. Dat is toch dodelijk. Maar de kant van voetbal zie ik het niet op gaan." Leiderdorper Ger Roon heeft gevoetbald en hockeyt bij Alecto: Achttien jaar ben ik lid geweest van Oranje Groen. Ik ben daar gestopt omdat het me te hard werd. Inmid dels speel ik twintig jaar bij Alecto en ik zie het hockey inderdaad lang zaam afglijden. Met je tegenstander na afloop samen een biertje drinken, dat gebeurt bij ons - de veteranen - Hnog wel Bij jongere elftallen zitten ze net als in een voetbalkantine al- m leen nog met het eigen team om een krat bier heen. Nog een voorbeeldje: mals je tot voorkort maar naar een scheidsrechter wéés, kreeg je al rood. Dat Jansen is geschorst, vind ik te recht, maar over al die spelers die aan de scheidsrechter stonden te trekken en te sjorren hoor je niets. We moeten het niet overdrijven, BB maar de fysieke en verba le hardheid neemt ontegenzeglijk toe. Q Boschenaar Paul Jansen (geen fa milie van Ronald) is speler van het Wassenaarse Kieviten 2: Hockey is zeker niet meer zo elitair als pakweg tien d vijftien jaar gele den. Het is duidelijk volkser gewor den, maar ik denk toch niet dat het de kant van voetbal op gaat. Negen van de tien hockeyers laat blijken dat ze een ze kere opvoeding hebben genoten. Het voorval met Ronald Jansen is een incident en zegt meer over Jansen - overigens ook een Brabander - dan over hockey. Een verschil tussen hockey in Brabant en de Randstad is er nauwelijks. In Brabant gaat het misschien iets gemoedelijker aan toe en in de JÊêZÊM J i ital ndc ïsf 15 de h m Randstad hockeyen meer studenten die hA bralleriger maken. Als er al regionale versa zijn, dan denk ik toch eerder aan Noord-H land, bij Alkmaar en Beverwijk in de buuL Daar gaat het er in de regel wat rauwer a en ik heb er wedstrijden meegemaakt u ik dacht: dit brengen we niet tot een goed Theo Seykens, lid van de scheidsrechter! missie: „Ach, ik vind het nog steeds meevallen. JeJL dochters nog altijd beter op hockey dan o/t mesvoetbal doen. Natuurlijk hebben de vL ringen in de maatschappij ook zijn weerstL het hockey. Toch liggen de grenzen anders bij voetbal. Schelden is nog altijd direct r een scheidsrechter slecht fluit, dan hebbed keyers zoiets van: 'Ga jij maar lekker doorL spelen gewoon ons potje'. Dat is en blijft h de van hockey. Voorzitter Joep Brenninkmeijer van fi dam in Hockey Magazine: „Ik behoor niet tot die doemdenkers die e<jj ningzijn dat het hier een aankomend str reel probleem betreft, dat te maken zou lift met toenemende professionalisering en g men in het tophockey. Lessen? Laten d w minste de discussie starten over de vele elu, sche mogelijkheden die ontwikkeld kunni den om belangrijke wedstrijden te begelevL En zeker als deze in kunstlicht worden gei NAC-directeur en voormalig hockeybonj coach Roelant Oltmans: >n< „Overal waar mensen in massa samenkoin er wel een individu die iets doet wat niet moeten. Het verschil tussen hockey- en i/oL publiek is dat voetbalsupporters nog wel %s onder invloed verkeren van verschillendeln middelen. Ik kan me wel voorstellen datit\[{ dramatische fout van de scheidsrechter dLe ties hoog opliepen. Over het algemeen beiife mening dat ook bij hockey wat meer respéieï moeten zijn voor tegenstander en schei dsn De laatste vijf a zes jaar zie je ook bij hoclLt steeds vaker dat bij een beslissing een paal i Iers op de scheidsrechter afstormen. Meesfa j onrechte. Als negen keer het brandalarm fje rukt de tiende keer de brandweer niet meèj^j Misschien dat dat bij Amsterdam - Den aan de hand was.Le [ai TEKST LOMAN LEEFMANSH

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18