De Meerse mikt op breed publiek Koninklijke voorstelling in Leidse Schouwburg Pianospel Torre gevoelloos, Festivals verliezen directeur Mita speelt weergaloos Cultuur Kunst 'Een soort Schwarzenegger in de Balkan LlDAG 5 MEI 2000 pelle aan den ussel Het valt wel op, dit kantoorpand dat op antoorschip in Capelle in bedrijventerrein in Capelle aan den IJssel uit de grond Drdt gestampt. Onder de naam Crystal Building rijst het op "n schip lijkende gebouw met een gevel als een scheepsboeg het zand omhoog. foto anp ton borsboom enelope Fitzgerald overleden iden» De schrijfster Penelope Fitzgerald, die drie biografieën negen romans publiceerde en verscheidene prestigieuze jzen won nadat zij op bijna 60-jarige leeftijd haar literaire de- ut maakte, is in Londen aan de gevolgen van een beroerte 1(erleden. Zij was 83. Fitzgerald won in 1979 de Britse Booker ntj ze voor 'Offshore', een quasi-autobiografische roman over leven op een oude houten schuit in de Theems in Londen. 989 won zij verrassend de prijs van de Amerikaanse Natio- Book Critics Circle, waarbij schrijvers als Don DeLillo en ilip Roth het nakijken hadden. eel bezoek voor expositie Corbijn )ningen De tentoonstelling 'Anton Corbijn - 25 jaar werk' in Groninger Museum heeft in de eerste drie weken na de ope- ig 27.500 belangstellenden getrokken. Het museum krijgt ge- ddeld 4000 bezoekers per week. Een woordvoerder noemt de taalde resultaten 'boven verwachting'. De tentoonstelling ;ft een overzicht van de carrière van de Nederlandse foto- af Anton Corbijn. Corbijn ontwikkelde zich in een kwart ïw tijd tot een van 's werelds beroemdste fotografen van p- en filmsterren. Hij werd in de jaren tachtig vooral bekend it de zwartwitfoto's van sterren als Bono, de zanger van de Hatpgroep U2, en vocalist Dave Gahan van Depeche Mode. De "8 lositie is nog tot en met 25 juni in het Groninger Museum te izztrompettist Jones overleden v york De Amerikaanse jazztrompettist Jonah Jones is op jarige leeftijd in New York overleden. Dat meldt de New York nes deze week. Jones werd vooral beroemd met zijn interpre- le van 'On the street where you live' uit 'My Fair Lady'. Voor album 'I dig chicks' ontving hij in 1959 een Grammy Award, es, die de legendarische Louis Armstrong als zijn grote voor- ;ld zag, speelde elf jaar met Cab Calloway. Ook met andere te sterren trad hij geregeld op. Zijn laatste publieke optreden in november vorig jaar in de wereldberoemde jazzclub Blue te in New York. ederlandse films op internet echt Het Nederlands Film Festival gaat films vertonen via ïrnet. Van 29 juni tot en met 29 september worden 21 Neder- dse films vertoond op de website www.filmfestival.nl. Het Zctreft een selectie van speelfilms, animatiefilms en documen ts in wekelijks wisselende samenstelling, met zeven films in categorie. Het is de bedoeling dat het internet-publiek op ^vertoningen reageert en zijn waardering kenbaar maakt, arna wekelijks de door het publiek minst gewaardeerde film categorie wordt vervangen door een nieuwe film. Vanaf 7 tember bepalen sitebezoekers uit de dan overgebleven se- tie de beste film in de drie categorieën. Tijdens het 20ste Ne- lands Film Festival, van 20 tot en met 29 september, worden Winnaars bekendgemaakt. nkPop nagenoeg uitverkocht ■raaf» Het popfestival PinkPop in Landgraaf is ruim vijf een voordat het evenement losbarst, nagenoeg uitverkocht, gens de organisatie is dat een record en waren de kaartjes nooit zo snel op. Alleen via internet is nog een restant toe- igsbewijzen te krijgen. Pinkpop 2000 (10, 11 en 12 juni) ver- riit bij elkaar 60.000 mensen: 30.000 het hele weekeinde en lefl D00 extra op de laatste dag, maandag. Op het programma an onder meer toppers als Oasis, Bush (zaterdag), Tracy ïham, 16 Horsepower, Krezip (zondag), Moby, Live en Pearl (maandag). :eld Niki de Saint-Phalle gestolen wicsHAFEN Onbekenden hebben een beeld van de Franse ïstenares Niki de Saint-Phalle uit het depot van een veiling- s in de Duitse stad Ludwigshafen gestolen. De waarde van beeld van 15 centimeter hoog en 10 centimeter breed wordt ruim 37.000 gulden geschat. Het zou de komende dagen te zijn op een tentoonstelling in het Wilhelm-Hack Museum -udwigshafen waar een retrospectief van de kunstenares te e„ i is. Het beeld werd begin april in een kartonnen doos in het i< >ot gezet. H imonoshow in de hortus en» Het Japanse kledingstuk bij uitsteki^de kimono. Wie JC er over dit eeuwenoude en sierlijke gewaad wil weten, gga >edt zich zondag 7 mei naar de oranjerie van de Hortus Bota- us (Rapenburg 73 te Leiden). Daar wordt tussen 14 en 16 uur istl i kimonoshow gegeven door de uit Japan afkomstige Yunko loist. Ze toont bij deze gelegenheid verschillende typen ki no's en de vaste accessoires die daarbij worden gedragen, k legt ze uit welke stappen er in de 'aankleding' bestaan, wil df kimono correct worden gedragen. Voor reserveringen kan n contact opnemen met Volkuniversiteit K&O, tel. 071 - 514 il, of de Hortus Botanicus, tel. 071 - 527 51 44. andbeeld voor Toon ftRD» Het gemeentebestuur van Sittard heeft besloten een ïdbeeld op te richten voor de op paaszaterdag overleden >n Hermans. Toon Hermans werd ruim 83 jaar geleden in p ard geboren. ,,ln zijn shows sprak hij altijd met trots over geboortestad", aldus het college. Er komt een speciaal co- j voor de fondsenwerving, dat ook een kunstenaar moet Mragen. Grote namen en jonge honden in seizoen 2000 - 2001 in Hoofddorps theater Linedance, koffieconcerten en cabaret. Schouwburg De Meerse in Hoofddorp presenteerde gisteren haar nieuwe programma voor het theaterseizoen 2000-2001. Met meer dan 250 theatervoorstellingen en concerten, waar er waarschijnlijk de komende maanden nog zo'n 100 bij komen, mikt het theater op een breed publiek. Youp van 't Hek, Lenette van Dongen, Hans Dorrestijn, Hans Liberg en Lebbis en Jansen. hoofddorp Het spits wordt op 16 septem ber afgebeten door de eigen theaterproductie 'Herfstsona- te', een cabaretprogramma. In dit genre van de bulderende lach worden 'jonge honden' af gewisseld met grote namen als Ook de dansliefhebbers ko men aan hun trekken. In het unieke programma 'De Dans- combinatie 2' presenteren drie verschillende Rotterdamse dansgroepen zich in één pro gramma in de hoop deze kunst vorm onder aandacht van een breed publiek te brengen. En met een dansaanbod dat loopt van klassiek ballet tot line dance, van bewegingstheater tot modeme dans heeft De Meerse voor alle publieksgroe pen wat in huis. In de categorie 'bekende namen' krijgt het the ater bezoek van Scapino Ballet Rotterdam, Conny Janssen Danst en Krisztina de Chatel. Het jaar 2000 is het Bach-jaar en dat is duidelijk merkbaar in de programmering. Niet alleen koffieconcerten met muziek van deze grootmeester, maar ook choreografieën op de klan ken van Bach staan gepland. In het genre van de lichte muziek maken onder anderen Rob de Nijs, Harry Sacksioni, Benny Neyman en Frank Boeijen hun opwachting. Van buiten de landsgrenzen doen onder andere het uit Zuid-Afrika afkomstige muziek en dansspektakel 'Stamping' het theater aan. En in het Zuid- Koreaanse percussie, spektakel 'Cookin' wordt het publiek ge trakteerd op razendsnel op het podium klaargemaakte Kore aanse lekkernijen. Veel verwacht het theater van de 'Driestuiveropera', een pro ductie waaraan maar liefst tien acteurs, zes cabaretiers en acht muzikanten meewerken. Geza menlijk zetten ze het bekende stuk van Bertolt Brecht, op mu ziek van Kurt Weill, in een ei gentijds jasje. Bijzonder is ook de kerstmusical 'Het mysterie van Edwin Drood', gebaseerd op het allerlaatste en niet afge maakte boek van Charles Dic kens, waarin het publiek twintig minuten voor het eind zelf de afloop van het stuk bepaalt. Ook toneelliefhebbers komen aan hun trekken. Bekende ge zelschappen als De Appel, Het Vervolg, Het Nationale Toneel, Het Gevolg uit Vlaanderen en Toneelgroep Het Volk staan het komend theaterseizoen op de bühne van De Meerse. Om het jonge publiek te bedienen, brengt het theater een speciale 'KinderLadder' uit. De nieuwe seizoensbrochure van Schouwburg De Meerse is beschikbaar vanaf 10 mei. In Haarlemmermeer wordt hij huis aan huis verspreid. Josée Ruiter breng hommage aan koningin Wilhelmina leiden ropy van der pols Ze staat al bijna dertig jaar op de bühne, vertolkte de meest prachtige rollen en nam daar voor verscheidene prijzen in ontvangst. Maar één rol blijft actrice Josée Ruiter toch het meest dierbaar. Vandaag, zater dag en zondag staat ze op de planken van de Leidse Schouw burg als koningin Wilhelmina. „Een ontzettend sterke vrouw, met een heel bijzonder leven. Maar dood eenzaam." Met haar solo 'Wilhelmina zonder franje' brengt de actrice een hommage aan deze intrigerende vorstin. Het belooft een bijzondere en vooral exclusieve productie te worden in de Leidse Schouw burg. Niet alleen wordt het pu bliek vandaag en zaterdag op vorstelijke wijze onthaald op een souper en zondag op een high tea, ook is het getuige van een tamelijk unieke opvoering. Want tot nog toe werd het stuk op slechts een klein aantal, met zorg gekozen locaties opge voerd. Plekken met een konink lijke uitstraling. Dat begon zo'n viereneenhalf jaar geleden in de foyer van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar de eerste reeks op voeringen plaatshad. „Met die prachtige kroonluchters, het parket en de Louis Quinze of Seize-meubelen." En van die opzet is Ruiter niet meer afge weken. „Alleen de allermooiste locaties komen in aanmerkin gen." Ook de Leidse Schouw burg mag zich nu in dat exclu sieve rijtje scharen. Daartoe moest de schouw burg wel instemmen met een nogal ongebruikelijke aanpak. Niet alleen Ruiter staat straks op het toneel, maar ook het pu bliek neemt plaats op de bühne. Het wordt een opvoe ring in spiegelbeeld, waarbij de actrice met haar mg naar de verduisterde zaal met lege tri bune speelt, aan weerszijden geflankeerd door de chique, ro de toneelgordijnen. „Een hele koninklijke omlijsting", vindt Ruiter. Het publiek is gezeten op een gelegenheidstribune, op audiëntie bij Wilhelmina. „Op deze manier blijft de intimiteit van het stuk behouden", licht Ruiter toe. „Die zou compleet verloren zijn gegaan, wanneer het stuk gespeeld werd voor een volle schouwburg." 'Wilhemina zonder franje' volgt het leven van de vorstin vanaf haar dertigste tot vlak voor haar dood. Anders dan het flamboyante, uitbundige 'Wil helmina: Je Maintendrai', dat zo'n anderhalf jaar geleden vol le zalen trok, doet Ruiter dit op een nogal sobere en ingetogen wijze. „Ik doe het met andere middelen, minder middelen. Eigenlijk met niets." Het stuk bestaat voor een deel uit gesprekken van Wilhel mina met Francois van 't Sant, hoofdcommissaris van politie en raadsman van de vorstin, die ook door Ruiter wordt ge speeld. „Een soort waakhond", vertelt ze. „Een van zijn voor naamste taken was om de esca pades van Wilhelmina's echtge noot Prins Henrik buiten het nieuws te houden." Geen over bodige voorzorgsmaatregel, want Prins Hendnk was een liefhebber in alle opzichten: ja gen, feesten en vrouwen lagen hem na aan het hart. „Geen slecht mens", vindt Ruiter. „Maar duidelijk niet de ge schikte man voor Wilhelmina." Ze vervolgt: „Het was een een zaam leven dat Wilhelmina leidde. Ze hield het vol, omdat ze dacht dat ze door God op de troon gezet was." De actrice hoopt de komende paar jaar nog geregeld in de huid van de vorstin te kruipen. „Want wat mij betreft kan het stuk nog wel tien jaar mee." Ruiter doet het nog steeds met veel plezier. „Ja, ik ben inmid dels wel gaan houden van die vrouw." "Wilhelmina zonder franje' van Josée Ruiter is vrijdag, zater dag en zondag in de Leidse Schouwburg (Oude Vest 43) te zien. Vrijdag en zaterdag be gint de voorstelling, die inclu sief souper is (niet verplicht), om 20.15 uur. Aan de voorstel ling van zondagmiddag, die begint om 14.30 uur, is een high tea verbonden. Voor re serveringen, telefoonnummer. 071 -513 19 43/44. Josée Ruiter als Wilhelmina. foto pan sok muziek recensie lidy van der spek K&O Lunchconcert door Elena Torre, pia no en Takahiro Mita, piano. Gehoord 4/5, Kapelzaal, Leiden Zo speel je Schubert niet! Franz Schubert met zijn heel per soonlijk romantische karakter, zijn lange cantabile melodische lijnen, zijn lyrische uiteenzet tingen verwant aan zijn liede ren, vol wanhoop, hartstocht, liefde smart. Deze Schubert is totaal afwezig in het weliswaar markante, energieke, maar kei harde, gevoelloze spel van Ele na Torre. Ze werkt de Sonate 'in a in een fiks tempo af. Ze legt contras ten, maar allemaal tussen forte en fortissimo. Zelfs in het alle gretto quasi andantino is er geen plek voor zachtheid, of zangerige weemoed. Terwijl je voelt dat deze in de noten ver borgen ligt. Af en toe houdt Torre even in, last ze even een lichte vertraging in, maar ze zijn koud en bestudeerd, bijna schools. Nee, dan is het spel van Takahi ro Mita wel even wat anders. Hij geeft je dat positieve gevoel al voordat hij maar z'n handen op de toetsen zet voor de Sona te nr. 7 van Sergei Prokovieff (1891-1953). In opperste con centratie ramt ook hij op de piano, maar het is functioneel en prachtig. In het allegro in- quito fel slagwerk als een knal lende hagelbui. De vage melo dieën ontluiken links en rechts. Mita bouwt spanning op, koes tert ze en laat ze gaan. Softe, licht schrijnende intervallen lo pen vragend uit beeld. Het an dante caloroso sombert in zwa re lage akkoorden en verwon derde melodie, gevolgd door sprankelend fel passagewerk. Het perpetuum mobile van steeds doorgevoerde twee toon tjes in de linkerhand werkt ver dovend, tot het oude melan cholische lied van weleer je weer terugvoert naar hoe het al- lemaal begon. Mita speelt het precipitato ob sederend. Hij ijlt met scherpe snelle klappen op een ratelend ondergrondje, dramt naar een climax en voordat je het weet staat Mita naast de piano. Daar is maar één woord voor Bravo! den haag gpd Zowel het Filmfestival van Can nes als dat van Berlijn verliest zijn directeur. In Berlijn was sinds 1980 Moritz de Hadeln aan de macht en zijn termijn loopt af na het festival van 2001. Volgens diverse Duitse kranten zal het contract niet worden verlengd. In Cannes werd dit jaar Olivier Barrot ge ïnstalleerd met de bedoeling de artistieke verantwoordelijkheid over te nemen van algemeen president Gilles Jacob. Wegens verschillen in visie is Barrot ontslagen nog voor hij zijn eer ste festival, dat volgende week begint, heeft kunnen meema ken. Het contract van Moritz de Hadeln met het bestuur van de Berliner Festspiele bevatte de clausule dat het directeurschap stilzwijgend kon worden ver lengd tot 2003. Het bestuur heeft evenwel van die optie af gezien en besloten dat al voor 2002 naar een nieuwe directeur zal worden omgezien. Nadere overwegingen voor dat besluit zijn niet bekend gemaakt. Het ontslag in Cannes van Olivier Barrot, als beoogde kroonprins van Gilles Jacob, heeft enorme meningsverschil len als achtergrond. De voor malige journalist heeft in het Franse dagblad Libération zijn visies toegelicht die in de ogen van Jacob geen genade konden vinden. Barrot wilde een meer publieksvriendelijk festival waar bovendien ook andere media dan alleen televisie aan hun gerief komen. De tv heeft overal voorrang en heeft noch tans de meeste aandacht voor voetballers en mannequins die het festival bezoeken. Speciaal de jeugd zou op het belangrijk ste filmfestival ter wereld dich ter bij de werkelijk belangrijke evenementen betrokken moe ten worden. Barrot laakte ook de arrogan tie van Cannes en de manier waarop de Amerikaanse 'major companies' er de laatste jaren zijn geschoffeerd, met als resul taat dat Hollywood geen zin meer heeft om hun werkelijk belangrijke films te lanceren aan de Rivièra. Tijdens een re cente trip naar Amerika om de bazen van de 'droomfabriek' persoonlijk te ontmoeten, iets waar volgens Barrot geen enke le functionaris van Cannes re cent de moeite voor had geno men, bleek hem dat het festival qua goodwill kostbaar terrein heeft verloren op de concurren ten van Berlijn en Venetië. Tevengebroed met 'Kaalslag' in LAK-theater AMSTERDAM GPD Bart Klever. „Tevengebroed is een soort Sjors van de Rebellenclub." FOTO GPD MARC VAN DtR KORT Hoe het nou is om als enige man met vier vrouwen te moeten spelen? Bart Klever herhaalt nadenkend en langzaam woord voor woord de hem gestelde vraag om ver volgens proestend van het lachen te ant woorden: „Dat was eng in het begin. Vrien den plaagden me met: heb je na de repeti ties niet de nagels van die dames in je rug?" Een tikkeltje badinerend: „Daarom ben ik blij nu weer met die vier kerels van Teven gebroed te kunnen werken." Los van alle gekscheerderij concludeert hij met voldoe ning: „Maar het was een goede voorstelling en een goede ervaring. En als man is het al tijd prettig om de volle aandacht van vrou wen te krijgen. Toen waren het er zelfs vier! Gedoeld wordt op het stuk 'Spaanse Rui ters' van en geregisseerd door Koos Terp stra, dat het vorig seizoen door de Paarden kathedraal in Utrecht is uitgebracht. Met Klever, Marie-Louise Stheins, Oda Spelbos, Linda van Dyck en Carice van Houten als de vertolkers. Nu heeft De Paardenkathedraal de pro ductie 'Kaalslag' geadopteerd. Bart Klever regisseert het stuk bij de eigen groep Te vengebroed. De voorstelling is gebaseerd op de roman 'Kleuren van verschrikking', die de Bulgaarse schrijver Jordan Ivantsjev in 1995 schreef. De handeling speelt zich af in 'een onbestemde tijd, in een onbestemd land ergens in de buik van Europa. Het land is geen huis meer, maar een instor tend schijthuis. Er heerst chaos, niemand zorgt meer ergens voor, iedereen is op zichzelf aangewezen', staat op de flyer te lezen. Bart Klever vult aan: „Het boek gaat over een leraar die met zijn zoon dit ontwrichte land probeert te ontvluchten. Het is een spannend verhaal. Het lijkt Schwarzeneg ger in de Balkan wel. Wij hebben wat ac centen verlegd. Bij ons gaat het meer om de absurditeit die ontstaat wanneer allerlei vormen van beschaving wegvallen en wat men elkaar in een dergelijke situatie zoal aandoet. Het wordt geen anekdotisch ver haal van vluchtelingen in het Oostblok, het gaat in wezen over mensen zoals jij en ik." Hoewel hij 'Kleuren van verschrikking' kort na zijn rol in het politiek geladen stuk 'Mama Courage' van Ola Mafaalani over de val van Srebrenica las, heeft 'Kaalslag' niet de pretentie van getuigend theater. „Het toneel is voor Tevengebroed vooral een plek om een verhaal te verbeelden en tege lijkertijd hebben wij het impliciet ook over maatschappelijke misstanden. Zo verwijst 'Kaalslag' onder meer naar het vluchtelin genprobleem en naar het lot van asielzoe kers in het algemeen. Waardoor die kwes ties een menselijk gezicht krijgen. 'Kaalslag' is de vierde productie van Te vengebroed sinds de oprichting in 1994. De kerngroep bestaat uit de acteurs Bart Kle ver, Daniël Boissevain, Kees Boot, Casper Gimbrère en Ruben Liirsen. Eerder maak ten en vertolkten ze de voorstellingen 'Te vengebroed' (waaraan het ensemble zijn naam heeft ontleend), 'De Dwazen' en 'Bierkaai'. Elke keer betrof het theaterbe werkingen van romans. De stijl van Tevengebroed is een menge ling van vertelkunst en toneelspel. Bij voor keur wordt er op een kaal toneel gespeeld, waarbij de fantasie van de toeschouwers geprikkeld wordt tot een grote mate van zelfwerkzaamheid. Het bewerken van een boek en het wer ken aan een voorstelling gebeurt in geza menlijkheid en met de ontspannenheid van vrienden die hebben gekozen om met elkaar te werken. „Tevengebroed is een soort Sjors van de Rebellenclub. We ken nen elkaar vanuit de muziek. Alle vijf be spelen we een instrument en hebben in bandjes opgetreden. De bewerking van zo'n boek kun je bij ons beschouwen als dramaturgie aan tafel. Iedereen groeit zo doende in het stuk en krijgt al snel door welke scènes belangrijk zijn. Daarna volgt het repeteren op de vloer. AJs regisseur hak ik de knopen door. Ook dat gebeurt door gaans in een prettige sfeer." Tevengebroed speelt 'Kaalslag' op 5 en 6 mei in het LAK-theater.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17