Veel praktijken onneembare vesting De klank was zekerder, het stond als een huis' Deel arrestanten weer vrij Miljoenen nodig voor Julianabrug Ook hoge drempels leslokalen j Rijn Veenstreek Jilp voor jonge gezinnen nRijnwoude en Ter Aar ïzwaren tegen ^richtingsverkeer Uitbaggeren van sloten kost Rijnwoude acht ton Rijnland wil brandweer in Benthuizen behouden ALPHEN AAN DEN RUN/LEIDEN Niet alleen de gezondheids voorzieningen in Alphen zijn slecht toegankelijk, ook som mige gebouwen van het Re gionaal Opleidings Centrum (ROC) maken het de gehandi capten niet makkelijk. De Leidse partner van het APG (het Overleg Gehandicapten beleid Leiden) onderzocht de ROC-locaties in de regio. In Alphen is het Centrum voor Studiebegeleiding tegenover de openbare bibliotheek het grootste struikelblok: de voor deur gaat moeilijk open, er zijn veel drempels, een invali dentoilet ontbreekt en de gan gen zijn te smal. Dezelfde pro blemen spelen in het gebouw aan de Briljantstraat. Volgens een gemeentewoordvoerster is daar inmiddels wel een hel- lingbaan aangelegd voor rol stoelen. Het probleem speelt uiter aard niet alleen in Alphen. Het ROC-gebouw aan het Leidse Rapenburg heeft een veel te steile helling. Sommige loka len hebben bovendien drem pels van meer dan 20 centi meter of zijn alleen via trappe tjes te bereiken.. Ook het schoolgebouw aan de Vijf Meilaan is een hindernisbaan voor rolstoelgebruikers, met te hoge drempels, te smalle deu ren en trappen zonder leu ning. ,G 5 MEI 2000 Het is bedroevend gesteld met de toegankelijkheid van Alphense praktijken voor gezondheidszorg. Uit een bijna afgerond onderzoek van het Alphens Platform Gehandi capten blijkt dat vooral rolstoelgebruikers nauwelijks kunnen binnenkomen bij meer dan de helft van alle huisartsen, tandartsen, therapeuten en andere zorgver leners. moderne woningen heb je vaak met drempels te maken. Als je volledig rolstoelafhankelijk bent, kun je niet naar binnen. Dan zit er niets anders op dan de arts of de therapeut thuis te laten komen." Heel vervelend, weet Meije- rink, voor gehandicapten die zoveel mogelijk zelfstandig wil len doen. „Want het gaat niet alleen om de dokter. We heb ben alle gebouwen bezocht waar medische zorg wordt ver leend en wat daaraan verwant is. Sommige situaties zijn echt onbegrijpelijk. Meters grind rondom een boerderij, bijvoor beeld." De oplossing is niet eenvou dig. „De gemeente kan een SASKIA BUITELAAR „Het is bar en boos", zegt woordvoerster M. Meijerink van het platform (APG). Omdat de onderzoeksresultaten nog niet aan het gemeentebestuur zijn aangeboden, wil ze geen details geven. Maar dat onvoor stelbaar veel gezondheidsin stanties letterlijk en figuurlijk hoge drempels hebben, staat volgens haar vast. „Met vijftig procent ben je er nog niet." Vooral huis- en tandartsen met een praktijk in een woon huis, zijn een probleem. „Bij die oude herenhuizen moet je twee keer twee treden op voor dat je binnen bent. En zelfs in huisarts die in een monumen taal pand zit nu eenmaal niet dwingen om alle stoepjes weg te halen en de deuren te verbre den. Bovendien kan zo'n prak tijk dan meteen opdoeken, dat kost handenvol geld." Het APG houdt wel alle nieuwbouwplan- nen (ook buiten de medische sector) nauwlettend in de gaten en geeft adviezen over hoe het gebouw kan worden aangepast voor rolstoelers, blinden en do ven. Fysiotherapeut K. den Daas herkent de situatie in zijn prak tijk aan de Molenwerfstraat. Onlangs hield hij een enquête onder zijn patiënten. Daarna pastte hij de drempel in zijn voordeur aan. De entree, die nu twee deuren in een bocht heeft, wordt binnenkort rechtdoor ge trokken. Het viel hem dan ook behoorlijk tegen toen de ge meente reageerde op zijn ver zoek om uit te breiden. „Van wege het openbaar groen mocht ik geen aanbouw ma ken, dus opperden ze een ver- ALPHEN AAN DEN RUN/DEN HAAG Een 37-jarige en een 29-jarige Alphenaar en een 28-jarige man uit Gouda 'worden vandaag voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Den Haag in ver band met de illegale hennep teelt. Zij zijn hoofdpersonen in de organisatie die achter de tien illegale kwekerijen in Alphen, Zwammerdam en Nieuwkoop zat. De politie rolde de kweke rijen dinsdag op. Tevens hield ze 16 mannen en vrouwen aan. Later zijn er daar nog twee bij gekomen. Negen verdachten zijn gisteren naar huis ge stuurd. Zij krijgen een oproep voor een zitting bij de politie- dieping op mijn praktijk te zet ten. Dat lijkt me voor een fysio therapeut niet zo handig, zei ik nog. 'Er zijn er wel meer die een trap hebben' kreeg ik toen te horen." Zo moeten patiënten van po- dotherapeut M. Padmos en huisarts Meekma een trapje op om in hun praktijk aan de Van Nesstraat te komen. Veel klach ten krijgt hij niet, zegt Padmos, want mensen met een rolstoel kunnen op zijn spreekuur in het Alphense Rijnland zieken huis komen. „Maar dat is niet ideaal. En voor patiënten die een hersenbloeding hebben ge had en moeilijk lopen, is die trap een struikelpunt." De twee collega's zijn op zoek naar een permanent onderkomen in een gezondheidscentrum dat aan alle eisen voldoet. Het kan overigens altijd erger, weet Padmos uit eigen ervaring. „Toen ik met mijn hoogzwan gere vrouw in Utrecht de ver loskundige wilde bezoeken, moesten we 25 treden op." rechter. Van zes mensen wist het OM gisteren nog niet of ze naar huis mogen of dat ze wor den voorgeleid aan de rechter commissaris. De politie kwam de illegale hennep op het spoor na tips. Meer wil het OM in het belang van het onderzoek hierover niet kwijt. i- en plantendagen in Plantarium wouDE-PQRPTuinplanten staan tussen 19 en 21 mei cen- n het Plantariumgebouw op het ITC-terrein. Ruim zestig jcialiseerde kwekers presenteren er hun plantencollecties. ^derheden en de nieuwste soorten. Er zijn diverse activi- zoals demonstraties snoeien, het plantenspreekuur, een inverting waar bezoekers hun tuingrond kunnen laten on- jeken. Verder zijn er exposities die iets met planten te ma- lebben. De Nationale Tuin- en Plantendagen zijn te bezoe- ïssen 10-18 uur. Rijnwoude en Ter Aar 1(M binnenkort jongen ge- met moeilijkheden een doen op de vrijwilligers )me-Start. De hulporga- die sinds een jaar in Al- draait, gaat uitbreiden weregio. Momenteel pro- 'd de coördinators van Start vrijwilligers te wer- b' leide gemeenten, phen maken nu veertien :n gebruik van Home- a staan er drie op een jst. Het project is speci- loeld voor gezinnen met inderen waar het even deer loopt. Bijvoorbeeld financiële- of familie- nen, ziekte of een ver- De ongeveer twintig gers bieden praktische )oor als praatpaal te die- ijvoorbeeld. Of door de een dag mee uit te ne- odat de ouders tijd voor hebben. Het doel van ,g( Start is om te voorko- Bt kinderen door proble men binnen een gezin ongeluk kig worden of ontsporen op school. In Alphen loopt het prima, zegt M. Righards van de Al phense afdeling. „Die veertien deelnemers zijn een goed be gin. We moeten het nog vooral hebben van mond-tot-mondre- clame en doorverwijzingen van huisartsen. Zoiets moet je lang zaam opbouwen. We verwach ten de komende tijd een flinke groei." Ook in Alphen zoekt zij daarom nog vrijwilligers. De uitbreiding past binnen de plannen van de stichting Humanitas die Home-Start heeft bedacht, om het project in het hele land aan te bieden. Als het ook in Rijnwoude en Ter Aar aanslaat, gaat Home-Start bij de gemeenten subsidie aan vragen. Voorlopig komt de or ganisatie rond met geld van de provincie en de gemeente Al phen. Wie meer informatie wil over Home-Start kan bellen met M. Righards of J. Moerings op 0172-448978. ders van de zogenoemde heesterswijk in Oude tti ig protesteren tegen de ieng van eenrichtingsver- 'U i hun wijk. 35 Weterin- bben verkeerswethouder daarom onlangs een pe- ngeboden. Het gaat om nt iten tussen de Burge- r Peeklaan, de Meer- in de Plantage, eenrichtingsverkeer is te- B ïgevoerd met het aanleg- tk de 30-kilometerzone en i intal verkeersdrempels, in hun wijk hooguit der meter mag worden gere- nden de bewoners geen probleem. Met de ver- ;eirempels kunnen ze ook /en, hoewel ze de vorm huidige gevaarlijk vin- un problemen liggen bij itellen van het eenrich- ;el rkeer. Auto's mogen piet ia het achterste stuk van ;emeester Peeklaan naar aiiteringlaan rijden, maar halverwege de Peek- fslaan naar de smalle takieester Hoolboomstraat. Bewoners klagen voornamelijk over die wijziging. „Voorheen was de Hool boomstraat een van de rustigste straten van 9e wijk", schrijven ze in hun protestbrief aan de gemeente. „De Peeklaan is veel ruimer dan de Hoolboomstraat met maar weinig geparkeerde auto's overdag. Doordat ieder een nu rondjes rijdt in de wijk is de verkeersdrukte alleen maar toegenomen terwijl dat juist niet de bedoeling is. Als er dan ook nog ergens in de wijk een winkelwagen staat of er staan vrachtauto's bij de Digros kun je niet omdraaien of een andere richting kiezen. Dus wachten maar of rustig achter de vuilnis wagen aansukkelen." Wethouder Beelen heeft de handtekeningenlijst en klach tenbrief inmiddels doorge speeld aan de afdeling verkeer van de gemeente Alkemade. Ambtenaar J. Oerlemans laat weten dat Alkemade er voorlo pig niets mee doet. „Wij evalue ren de situatie pas over een jaar. We zijn niet van plan het op korte termijn weer te wijzi gen." Rijnwoude maakt haast met het uitbaggeren van zijn sloten. Nog voor 2003 moeten de wa terwegen, ruim zestig kilometer lang, op een acceptabele diepte zijn. Tot die tijd kan de matig verontreinigde bagger (klasse 2) nog op de kant worden gescho ven. Daarna moet deze bagger worden afgevoerd, leggen B en W hun haast uit. De kosten ne men dan fors toe. Ook houdt het gemeentebestuur er reke ning mee dat de waterschap pen strenger gaan controleren op het baggeren. Tot nu toe baggerde de ge meente haar sloten alleen uit na een aanschrijving door het waterschap. Begin dit jaar be sloot de raad al om actiever te gaan baggeren omdat dat beter is voor het milieu. Hoe dieper de sloten, hoe beter het zelfrei nigend vermogen. Als het lukt om nog voor 2003 de sloten op diepte te brengen, kost dat zo'n acht ton. Rijnwou de kan er ook voor kiezen om tien jaar uit te trekken voor het uitbaggeren. De kosten vallen dan twee keer zo hoog uit. Zodra de oeverbeschoeiingen moeten worden vervangen, ko men er natuurvriendelijke oe vers voor in de plaats. De kos ten hiervan zijn net zo hoog als die van traditionele oevers, on geveer een ton per kilometer. B en W gaan ervan uit dat de meeste bagger in Rijnwoude licht tot matig verontreinigd is (klasse 0, 1 of 2). Er is echter ook ernstig verontreinigde bag ger aanwezig (klasse 3 en 4). Deze moet nu al worden afge voerd. Waar en in welke mate deze verontreinigingen aanwe zig zijn, moet onderzoek uitwij zen. De commissie milieu be spreekt het collegevoorstel maandagavond. ens meisjeskoor Collegium Voci wint Europees festival De Julianabrug in Alphen moet hoognodig worden opgeknapt. foto mark lamers ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De Julianabrug in Alphen aan den Rijn is er slecht aan toe. Uit een extern onderzoek is geble ken (Jat de staalconstructie en het bewegingsmechanisme bin nen vijf jaar volledig moeten worden vervangen. Kosten: 3 miljoen gulden. In de tussentijd is bovendien vijf ton nodig voor spoedeisende reparaties en on derhoudswerkzaamheden. Daarna kan de brug wel weer 25 jaar mee. De gemeente tobt al jaren met de Julianabrug, die halver wege de vorige eeuw is ge bouwd. Meer keren is al gecon cludeerd dat het miserabel ge steld is met de brug. De onder zoekers van constateren nu een 'ernstige onderhoudstoestand', zodat direct noodreparaties no dig zijn. Plannen om een nieuwe bre dere brug aan te leggen, of hem te vervangen voor een tunnel zijn al verschillende keren ter sprake gekomen. Maar een be sluit daarover schuift de ge meente steeds vooruit. Ook nu hakt het gemeentebestuur geen knopen door. B en W willen namelijke de uitkomst van het Gemeentelijk Verkeer- en Vervoersplan (GWP) afwachten. De gemeen teraad stelt daarin nog dit jaar vast hoe het de groeiende ver keersstroom in goede banen wil leiden. Ook staat daarin welke hoofdwegen moeten worden aangelegd of verbeterd. Aangezien de slecht onder houden brug nu verbetering vereist, kan de gemeente niet anders dan de miljoeneninves tering doen. Bovendien moet voor de tunnel en de bredere brug de bebouwing ten noor den van de brug aangekocht en gesloopt worden. Dat proces is ook niet binnen vijf jaar afge rond, redeneren B en W. Zij stellen de gemeenterad voor het benodigde geld vrij te maken. Later kan dan definitief worden besloten wat er met de brug moet gebeuren. Alphense gehandicapten bezoeken artsen en therapeuten in rolstoel Wethouder Lyczak die ver- ge de vakantie geen reactie ge- antwoordelijk is voor het ge- ven op de bevindingen van het handicaptenbeleid kan vanwe- APG. RUNWOUDE MARIETA KROFT De brandweerpost van Benthuizen heeft bestaans recht. Tot die conclusie komt de Regionale Brandweer Rijn land na een onderzoek in op dracht van de gemeente Rijn woude. Of opheffing van de post daarmee van de baan is, is echter nog niet zeker. Burge meester Boelen van Rijnwoude heeft nog geen oordeel. Voor de zomervakantie hoopt hij duide lijkheid te kunnen geven. Onder de brandweerlieden van Benthuizen heerst onrust. Al tien jaar worden ze gecon fronteerd met de mogelijke op heffing van hun post. De aan leiding voor de gemeente Rijn woude om opnieuw over op heffing te praten is de komst van een brandweerkazerne over twee jaar in de nieuwe Zoeter- meerse woonwijk Oosterheem. Deze wijk grenst aan Benthui zen. De gemeente Rijnwoude hoopt geld te besparen als Zoe- termeer de brandweerzorg in Benthuizen gaat overnemen. Behalve structurele kosten, zou Rijnwoude 650.000 gulden be sparen die anders in de aan schaf van een brandweerwagen en investeringen in de kazerne moeten worden gestoken. Of die financiële voordelen er zijn, is echter de vraag. Plaats vervangend brandweer H. Baardscheer van de Regionale Brandweer Rijnland schat in dat Rijnwoude niet goedkoper uit is. „De brandweerzorg van Zoetermeer biedt geen verlich ting. In de toekomst misschien wel als de brandweerkazerne in Oosterheem er komt. Maar die is er voorlopig nog niet. We kunnen pas een goed oordeel geven als de kazerne er een maal is." Het college van B en W van Rijnwoude heeft aangegeven dat als de gemeente na deze discussie besluit het korps in stand te houden, de opheffing van het korps minimaal tien jaar niet meer ter sprake komt. Het gemeentebestuur hoopt dat de rust dan weer terugkeert. Hij lijkt Baardscheer het beste dat Rijnwoude over tien jaar weer eens een onderzoek doet naar eventuele opheffing. Diligente Keizer moet ervoor zorgen dat uiteindelijk alle mei den op elkaar zijn afgestemd. Op de acht modern klassieke stukken voor het Belgische fes tival hebben ze vier maanden gestudeerd. Hoewel het er toen goed inzat, werden ze toch ver rast. Nathalie Mees: „In een grote kerk klinkt het heel an ders dan in de huiskamer. De klank verdween meteen de ruimte in, die hoor je niet meer terug zoals hier." Ook de besten kunnen zich een foutje veroorloven, geven de dames toe. Kleine individue le missers vallen niemand op. Maar met 'stijgen' moeten ze oppassen. Dan zingt het koor met zoveel enthousiasme en zoveel adem dat het steeds ho ger gaat zingen. Hoewel dat lang niet zo erg is als 'dalen', hielden ze de kriti sche jury angstvallig in de ga ten. Runia: „Vanuit mijn oog hoeken zag ik de jury steeds luisteren met een stemvork of we nog goed zaten. Maar je kon aan hun gezicht niets aflezen." Het juryrapport is nog niet binnen. Maar als het puntental weer iets hoger uitvalt dan vori ge keer, is Keizer dik tevreden. „De klank was nu veel zekerder, het stond als een huis en eerde re kritiek dat ze te braaf zingen, kunnen ze nu onmogelijk heb ben." Ze deden het zelfs zonder te wiebelen, lacht Keizer. „Een collega wees ons er vorig jaar op tijdens het Internationale Koorfestival in Canterbury, En geland. Die zij: 'Jullie klonken fantastisch, maar dat kriebelen aan neuzen en frummelen aan haren is geen gezicht." en toonladdertje draaien hand niet meer om. Ook atthauspassion geven ze Ïijk weg. De meiden van hense meisjeskoor Col- Voci behoren tot de top f amateurkoren. Met acht la-liederen wonnen ze in afgelopen weekeinde e vierde keer de eerste gf in het Europees Muziek- ni voor de Jeugd, s (rootste compliment kre- e winnaars (van 14 tot 30 :e oen een ander koorlid laroeg of ze soms op een re hooi zaten. Nu betekent, id um Voci weliswaar ,t(l voor de stem', maar in ikamer van koordirigente ne Keizer gaat het er be- n liet schools aan toe. Ze- e in de 23 meiden die in optraden kwekken vrolijk rij lkaar. Ze kwamen graag e e eerste vrije week sinds g len naar Keizers huis om a ellen over hun overwin- t si >m te luisteren naar de c fe opname. Daarvan zijn n s even stil, want ze vin- et best vreemd om het k (eheel te horen, terwijl ze jl< het zingen vooral gefo- i ijn op hun eigen stem- Én dat is nog best moei- c !gt Nicolien Pfeifle uit. zingen we wel zes partij- >r elkaar. Met ruim twin- - >rleden betekent dat dus in hele kleine groepjes je zingt. Dan moet je de k echt goed kennen, want scheelt jouw partij maar tlve toon met het groepje Zeven van de 23 koorleden van het meisjeskoor Collegium Voci vertel len graag nog een keer over hun Europese overwinning. Vooraan (vlnr): Sanne Runia, Hester Bruin en Hester Immerzeel. Daarachter Hester Ru- naast je." Dat betekent dus flink oefe nen. Thuis, want tijdens de re petitie moet er met het hele koor serieus gerepeteerd wor den. Voor Pfeifle houdt dat in: „Na het eten bij de cassettere corder gaan zitten en instude ren en herhalen. Elke dag, als ik de tekst nog uit mijn hoofd moet leren. Daarna neem ik het bandje gewoon mee in de auto nia, Esther Goedha/t, Nathalie Mees en Nicolien Pfeifle. Achteraan staat dirigente Yvonne Keizer. foto mark lamers en zing ik onderweg naar mijn zet ik het aan tijdens het huis werk." werk maken. Concentratie no- Repeteren doet ieder op haar dig? Nee, juist niet. Als de radio eigen manier, legt Hester Runia aanstaat kun je toch ook lekker uit. „Als ik een stuk twee keer meezingen en ondertussen wat heb gehoord, ken ik het. Dan anders doen?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15