Stormloop op vacatures Rekenkamer erste huisarts Poelgeest voelt zich nu al thuis Regio Leidsch DagbladAllCHIIÜVllIV Plaquette onthuld Toch zonnehuizen in Van der Hoe venpark -UG 5 MEI 2000 Politie Voorschoten strenger De politie gaat in Voorscho ten strenger optreden tegen kleine verkeersovertredin gen. Vanaf 15 mei kunnen automobilisten die parkeer verboden negeren, hun voer tuig op het trottoir of op fietsstroken parkeren of on juist gebruik maken van de parkeerschijf, een boete tege moet zien. Speciaal wordt gelet op het parkeren op laad- en losha- vens. Ook wordt het parke ren bij scholen strenger aan gepakt. De afgelopen weken is de politie al op diverse plekken in de gemeente strenger op getreden. Nu wordt dat uitge breid naar alle wijken in de gemeente. De politie reageert daarmee op groeiende erger nissen bij buurtbewoners. „Bovendien kunnen de overtredingen tot gevaarlijke situaties leiden en zelfs de doorgang belemmeren voor hulpdiensten", verklaart e.en woordvoerder van de politie. KLAAR VOOR DE ZOMER? Kom vandaag nog naar de showroom van Lieftink en bewonder de mooiste serres die u ooit zag. Mooier kan uw zomer niet worden! Showroom: Produhtieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel. 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 u zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ANNO 1900 Zaterdag 5 Mei NOORDWIJK - De laatste dagen van April of de eer ste van Mei worden door onze schoolgaande jeugd steeds met groote spanning, doch tevens met groote blijdschap, te pemoet gezien: we bedoelen het einde van het schooljaar, als wanneer de prijsuitdeeling voor getrouw schoolbezoek plaats heeft. Dat hieraan een schoolfeest verbonden is, maakt voor sommi gen, die door eenige verzuimen te veel niet voor een prijs in aanmerking komen, de teleurstelling wat draaglijker. Voor dit jaar had bedoelde festiviteit op alle vier scholen jl. Donderdag plaats. Als naar ge woonte waren overal de lokaliteiten keurig versierd, waartoe de bloemenschat onzer bollenvelden geree- de aanleiding biedt; eveneens naar gewoonte werd overal de plechtigheid door gezang en voordracht opgeluisterd. Uit de massa cijfers, waarmee de be trokken personen - onderwijzers en commissie - de zer dagen te stellen hebben, willen wij alleen ver melden dat 28 eereblijken werden toegekend aan evenzooveel leerlingen, die zes of meer jaren trouw de school hebben bezocht en die thans gaan verla ten. ANNO 1975 1 edenken over centrum Zoeterwoude iwouDEZoeterwoudenaars krijgen op dinsdag 9 mei van- f00 uur de gelegenheid hun mening te geven over het cen- van het Dorp. In Ons Huis aan het Kosterspad houdt het nbouwkundige service- en adviesbureau 113 uit Zoeter- een 'meedenkavond'. Dit bureau heeft van de gemeente j? idracht gekregen een stedenbouwkundige visie te maken :t dorpscentrum en wil daarbij alle opmerkingen van de in- rs betrekken. ïdorpentocht begint in Stompwijk er >wuk« Fietsers kunnen zondag 7 mei meedoen aan de Elf- jntocht door het Groene Hart. Deelnemers kunnen kiezen ertochten van 45, 80, 125 en 160 kilometer. Voor de langste iden dienen deelnemers zich tussen 8.00 en 9.30 uur te en bij partyherberg Het Blesse Paard (Dr. van Noortstraat n Stompwijk. Voor de tocht van 45 kilometer is de vertrek- ïssen 10.00 en 12.30 uur. cussie over verkeer in Voorschoten iCHOTENVerkeer of verkeerd? Dat is het thema van de dis- jj£ 2 op maandag 15 mei in het Cultureel Centrum in Voor- en. Onder leiding van Victor Deconinck gaan wethouder r, L. Hoogvliet (vertegenwoordiger van bewonersvereni- J Boschgeest), C. Broeksma (secretaris Kamer van Koophan- J*0 1. Kühn (vertegenwoordiger van de winkeliers van Voor- en), H. de Heer (bestuurslid Stichting Wonen en Verkeer) Persoon (voorzitter Veilig Verkeer Nederland, afdeling rel ichoten) vanaf 20.00 uur met elkaar in debat. De discussie e irganiseerd door de Ondernemers Vereniging Voorscho- id !evkje over molens in Groene Hart io iwouDE/RiJNWQUDEHans Ouweneel heeft een nieuw boek- ni chreven over molens. Na 'Op Molenpad in de Alblasser- Ie 1 en de Vijfheerenlanden', 'Op Molenpad op de Zuid-Hol- e\je eilanden' en 'Op Molenpad in Zeeland-Noord' is nu 'Op 'U ^pad in het Groene Hart van Holland' verschenen. Daarin bl n alle bewaard gebleven polder- en korenmolens aan de Onder meer in Zoeterwoude, Hazerswoude en Koudekerk, •et meel, die zelf molenaar is geweest, geeft informatie over de ;ei -ie en de bouw van de molens en geeft tips voor fiets-, iti el- en kanoroutes. Het boekje kost 14,50 gulden en is on- ei ieer te verkrijgen bij de VW's in Leiden en Zoetermeer en asboerderij Rustdam in Zoeterwoude. d< [I derdorp onderzoekt duurzaamheid 'qrp Leiderdorp wil weten hoe goed deze gemeente ;e t op het gebied van duurzaamheid. Burgemeester en wet- le ers hebben aan het Milieuplatform Leiderdorp gevraagd dianderzoek naar te doen. Daarvoor is een bedrag van ruim n gulden beschikbaar gesteld. Het Milieuplatform gaat exter- skundigen inhuren. De resultaten van het onderzoek wor- ind mei verwacht. V zoekt private partner )orp Adviesbureau DHV krijgt van de gemeente Leider- Mde opdracht om een private partij te vinden voor de W4- en. Daarmee wil Leiderdorp een verdiepte aanleg van de kostigen. De partner is nodig omdat Leiderdorp voor de in r een garantie moet afgeven over de hoogte van de bijdra- iel ar de verbreding. Omdat het om erg hoge bedragen gaat, to de gemeente de risico's daarvan bij een private partner iet eggen. DHV krijgt de opdracht voorstellen van gegadigden djordelen. Gezocht wordt naar een partner waarmee een ve samenwerking kan worden aangegaan, want de opleve- nt an de W4 is gepland tussen 2010 en 2020. c. H 4kpoldermolen kan weer draaien )qrp« De Kalkpoldermolen kan weer draaien. Door het jden van de vorige molenaar heeft de molen een tijdje stil- Kjan. De gemeente heeft een gediplomeerd molenaar bereid .pden het onderhoud aan de molen over te nemen. De older ligt ten oosten van het dorp, tussen rijksweg A4 en >es. Door de nieuwe ontwikkelingen in dit gebied (HSL en rbreding) is nog onduidelijk of de molen daar ook in de mst kan blijven staan. Touselrijden in Leiderdorp qrp» Ruiters en amazones uit Amsterdam, Barendrecht, c Woudenberg en Leiderdorp strijden zondag 7 mei om het (dands kampioenschap carrouselrijden. De wedstrijden ij manege Liethorp in sportpark De Bloemerd. Bij het car- lrijden presenteren groepen zich in dressuurproeven op ik ?k en worden beoordeeld op rijvaardigheid, originaliteit en 1 nee'. Om half elf treedt de eerste groep aan in de manege- 7 )e wedstrijden duren tot half vier. Wachten is op permanente huisvesting Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bl) 18 In zwart wit) op te sturen naar bet U-ldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het l^ldscb Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Vanuit het hele land hebben zich kandidaten gemeld om zitting te nemen in de Leiderdorpse Rekenkamer. Er is belangstelling van wetenschappers, juristen, financiële experts en van inwoners uit het dorp zelf. leiderdorp eric went De Kamer krijgt als taak beslis singen van het gemeentebe stuur op rechtmatigheid en doelmatigheid te toetsen. Initi atiefnemers zijn Kanters en col lega-raadslid H. Veldstra van D66. Hun voorstel om een on afhankelijk controlerend reken- instituut in het leven te roepen, werd unaniem door de Leider- dorpse gemeenteraad ge steund. Kanters: ,,Ik stel me voor dat zo'n kamer concreet maakt waar geld te verdienen valt, waar een verkeerd besluit genomen is en hoe het beter gekund had." Of een onafhankelijke Reken kamer de forse budgetover schrijding bij de verbouwing van het Leidse stadhuis had kunnen voorkomen, blijft kof fiedik kijken. Toch denkt het Leiderdorpse WD-raadslid P. Kanters dat zo'n controlerende instelling ambtenaren beïn vloedt: ,,De Kamer dwingt tot grotere voorzichtigheid en zet een andere manier van denken in." Als het aan hem ligt gaat het Leiderdorpse instituut in wording 'op bestelling' ook bui ten de gemeentegrenzen advie zen leveren. Het idee om als relatief kleine gemeente een Rekenkamer in het leven te roepen, komt niet omdat het aan de Statendaalder een financiële chaos is. Kanters: „Als ik naar die toestand rond Bram Peper kijk, denk ik dat er in het dagelijks functioneren van een bestuur altijd dingen gebeuren waar je kritiek op kan hebben. Maar het gebeurt niet altijd met boze bedoelingen." Veldstra sluit zich daarbij aan en trekt liever zelf het boete kleed aan: „Soms zitten we er als raad gewoon niet goed ge noeg bovenop. Je ziet veel, leest veel, maar je staat ook voor een deel aan de kant. Zeker als je het raadslidmaatschap combi neert met een baan, heb je niet altijd de tijd om controlerende taken goed in te vullen. Een Re kenkamer kan die democrati- sche functie versterken." De Kamer komt in actie als daar om gevraagd wordt. Door raadsleden, door het college of door burgers van Leiderdorp. Daarnaast kan de Kamer ook ongevraagd advies geven en zelfstandig besluiten een on derzoek in te stellen. Veldstra: „Ik verwacht dat de burger een beter beeld krijgt waarom en hoe beslissingen genomen wor den. En wij als politieke partijen zullen beter kunnen uitleggen waarom wij welke keuzes ma ken." Dat de Leiderdorpse variant onafhankelijk moet zijn, heb ben Kanters en Veldstra afgeke ken van de gemeente Rotter dam. Kanters: „Vaak zie je in andere gemeenten een mix van raadsleden en deskundigen. Maar hoe onafhankelijk ben je dan? Als collegepartij wil je de wethouder overeind houden, en als oppositie ben je juist per definitie extra kritisch." Het WD-raadslid heeft de eerste opdracht voor het insti tuut al klaar: „Hoe gaat de toe rekening van gemeentelijke kosten in zijn werk? Daar heb ik onvoldoende zicht op." Veld stra wil de wijze van gemeente lijke subsidiëring wel eens doorgelicht zien: „Waar moeten we wel geld aan geven en waar niet? Ik zou daar graag wat meer handen en voeten aan ge ven." Is er in Leiderdorp niet ge noeg werk te doen, dan mag de Rekenkamer wat Kanters en Veldstra betreft ook over de ge meentegrenzen heenkijken! „Ik kan me best voorstellen dat de gemeente Leiden aan onze Re kenkamer vraagt om de cijfer matige onderbouwing voor hun Grotestedenbeleid te verzor gen", denkt Kanters hardop. „Maar prioriteit heeft dat niet. Primair is de Kamer er voor Lei derdorp, dan pas voor de rest." Grootste zorg is voorlopig een keuze uit het ruime aanbod van kandidaten te maken. Veld stra „Daar moet minimaal een register-accountant, een jurist en een bestuurskundige bij zit ten." De gesprekken vinden de ko mende weken plaats. „Als alles een beetje meezit kunnen we de Kamer in juni al inschake len, als we de gemeentelijke re kening van 1999 gaan behande len." '3 |S1j i barbier 21 van Geldre is een geluk- to ns. Op zijn negenentwin- ïeeft hij zijn eigen prak- "rï het 'mooiste vak dat er °sarts. Toegegeven, liever l 6d hij in Noordwijk een c willen openen waar hij egroeid en nog steeds maar daar was geen Voor een nieuwe huis- v« Ju houdt Van Geldre ïLuur in de Simontjespol- 1,'idden in het weiland in ST lelijk onderkomen. Hij is bii ^te huisarts van de wijk aj est die daar verrijst, oedlachse Van Geldre zit ïnkele maanden maar hij sl ich er nu al thuis. „Als lei in het water", roept hij m ter zijn paarse iMac. Het .h dorpse van Oegstgeest, lij affiniteit mee heeft, nu er zou kunnen aarden, hij toen hij in de prak- °"jn Voorzaat en Van der oven op het Boerhaave- verkte. Voor een derde was de huisvesting daar i, maar een negende arts gstgeest met al zijn nieu- woners wél gebruiken, zevenhonderd patiënten 1 zich inmiddels bij de >r irts aangemeld en de in- ngen druppelen elke innen. En dat kunnen er maar meer worden, ge bouwplannen, of eentonig vindt Van zijn werk in de woon- 1 oprichting tot nu toe Rogier van Geldre voelt zich in Oegstgeest 'als een vis in het water'. foto henkbouwman niet. „Het klopt dat Poelgeest bevolkt wordt door hoogopge leide tweeverdieners en jonge gezinnen. Dat kun je niet verge lijken met de problemen waar je als huisarts mee te maken krijgt in wijken van grote ste den. In de Haagse Schilderswijk bijvoorbeeld is 95 procent van de patiënten allochtoon en dat vereist een andere aanpak. Om dat een groot gedeelte de Ne derlandse taal .niet machtig is, heb je niks aan patiëntenfol ders. Een collega van mij die daar werkt, spreekt zijn infor matie in op cassettebandjes. Ik ben daar eerlijk in, dat spreekt mij niet aan. Mensen hebben daar andere gewoontes en ver wachtingen." Toch zet de Noordwijker niet alleen spuitjes tegen de water pokken. Na het spreekuur, dat tot 12.30 uur duurt, bezoekt Van Geldre zijn zieke patiënten in zorgcentrum Rustenborgh en in Hofwijck. Ook honderd statushouders die tijdelijk aan de Oude Rijnsburgerweg wo nen, vallen onder zijn zorg. Een mooie mix vormt zijn patiën tenbestand op die manier, oor deelt hijzelf. „Het werk in het verzorgingshuis doe ik graag. Ik werk daar met mensen die nog op hun vijfentachtigste een nieuwe arts hebben gekregen, dat is erg leuk." Eén ding zou Van Geldre nog gelukkiger maken. Hij wil van wethouder Van Eisen die over Poelgeest gaat duidelijkheid krijgen waar hij zich permanent mag vestigen in de nieuwbouw wijk. In de portocabins die zijn praktijk vormen van 65 vierkan te meters, kan de huisarts voor alsnog prima uit de voeten, maar ideaal is het niet. „Mijn huidige praktijk is de oude di rectiekeet van de Morsebel. Dat is leuk voor even. Ik wil iets op bouwen. Daarvoor moet ik ze ker weten of ik hier een toe komstperspectief heb, dat ben ik aan mijn gezin verplicht. Als beginnende arts maak je ook veel kosten, die moeten zich na enige tijd wel terugbetalen." Van Geldre schreef zich in voor een van de 46 woningen van de Kwaakhof, waar hij praktijk aan huis wilde houden. Hij schrok zich wild toen hij bij de loting in de Leidse Stadsge hoorzaal zo'n 499 andere gega digden tegenkwam. Tot zijn grote teleurstelling weigert wet houder Van Eisen hem voor rang te verlenen bij dè toewij zing van een woning. De Noordwijker heeft nu zijn hoop op gevestigd op de mogelijke komst van een medisch cen trum aan Ciusiuslaan. Gaat dat ook niet door, dan overweegt hij alsnog te vertrekken. „Ik ben niet gauw weg, maar ik wil op een gegeven moment wel we ten waar ik aan toe ben." oegstgeest Een plaquette ter nagedachtenis aan vier Oegstgeestse oorlogsslachtoffers is gisteren onthuld in het park van Wijckerslooth. Het gaat om slachtoffers die vielen tijdens de Tweede Wereldoorlog in het door Japan bezette Nederlands Indië. De plaquette maakt deel uit van het al bestaande oorlogsmonument in het park en draagt de namen van de vier in Indonesië omgekomen Oegstgeestse militairen: E. Bridié, N. Haasnoot, BJ.M. Kortmann en A. Rijsdam. foto dick hogewoning voorschoten jan preenen Voorschoten houdt vast aan het plan 'De Voorsche Kreek' van projectontwikkelaar IBC Vast goed voor het Burgemeester van der Hoevenpark langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Zonnehuizen, prieelwoningen en paviljoenappartementen in een groene omgeving met veel waterpartijen waar bewoners en bezoekers alleen onder gronds kunnen parkeren, spre ken het college van burgemees ter en wethouders nog altijd het meest aan. Anderhalve maand geleden haalden B en W dat plan van ta fel. Het college kwam tot de conclusie dat de selectieproce dure gedeeltelijk over moest. De raadsleden hadden te wei nig gelegenheid om de plannen van alle vijf projectontwikke laars te beoordelen. Bovendien was er onduidelijkheid over de openbaarheid en toegankelijk heid van de grond rond de wo ningen. Daarom zijn de voor stellen opnieuw voorgelegd aan de commissies openbare wer ken en middelen. Na advies van de raadsleden spraken B en W opnieuw hun voorkeur uit voor de ideeën van het bedrijf uit Capelle aan den IJssel. Zij vinden het een uitno digend ontwerp met gedurfde architectuur, waarbij rekening is gehouden met duurzaam heid, het thema Parkwonen en het handhaven van het groen langs de Juliana van Stolberg laan. Er komen 207 woningen: 167 luxe huizen, 28 huurwonin gen voor jongeren en twaalf huur- of koopwoningen ten be hoeve van beschermd wonen. Ook komt er voor 48 gehandi capte kinderen dagopvang. Voor bedrijfsruimte is tweedui zend vierkante meter gereser veerd. Naast privétuinen is er rond de huizen ook een 'openbaar' gedeelte, dat eigendom is van de bewoners en ook door hen gezamenlijk wordt onderhou den. Buitenstaanders mogen daar langs en tussendoor lopen, zolang ze maar gebruik maken van wandelpaden. De prijs van appartementen wordt gemiddeld 600.000 gul den en die van eengezinswo ningen 994.000 gulden. Daar mee is gekozen voor de duurste projectontwikkelaar. De gemeenteraad neemt op 8 juni een beslissing. k: LEIDSCHENDAM - Met Rijpwetering, Full Speed en Rijswijk, heeft ook DOCOS zich voor de nacompeti- tie geplaatst, waarin vier teams zullen gaan strijden om één plaats in de derde klasse. De Leidse roodwit- ten stelden dit plekje (en de promotiekans) gistermiddag op het sportpark van RKAW in Leidschendam veilig door het noodzakelijk geworden beslissingsduel om de tweede plaats in de vierde klasse B tegen Delfia met 2-1 te winnen. Op de foto is Rob Aniba van DOCOS (links) op weg naar zijn tweede doelpui Maandag 5 mei KATWIJK - De klokken van de hervormde kerken in Katwijk aan Zee hebben niet geluid ter gelegenheid van de dodenherdenking. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren: van hervormde zijde is in Katwijk aan Zee bezwaar gemaakt tegen het houden van een dodenherdenking op zondag. Burgemeester A.G. Vermeulen heeft gisteravond namens het gemeentebestuur een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen. Dat gebeurde tij dens een dodenherdenking die was georganiseerd door de oranjevereniginen van Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn en vier wijkverenigingen. De klokken van de hervormde kerk van Katwijk aan den Rijn hebben wel geluid, net als die van de andere kerkgebouwen in Katwijk. LEIDEN - "Het blijft een nare zaal", zei Herman van doelpunt. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Veen gisteravond over de Stadsgehoorzaal, als com mentaar op het soms onverstaanbaar zijn van zijn teksten, Het is een nare zaal, niet alleen qua akoes tiek, maar tevens door de vervelende manier waarop de stoelen zijn geplaatst, zo dat je wanneer je niet tot de gelukkigen op de 'eerste rang' behoort, in al lerlei bochten moet wringen: stijve nek, tintelende tenen, slapende benen en meer van die narigheid. Toch is die onverstaanbaarheid niet helemaal aan de zaal te wijten. Herman van Veen wisselt steeds van volume, van keihard tot poëtisch zacht en is daar door vaak moeilijk te verstaan, ook al omdat zijn arti culatie vrij ongewoon is. Toch bleef er gisteravond nog genoeg te genieten over. Van Veen is niet onder één noemer te vangen, hij is een alles-aanpakker, die nu eens satirisch, dan weer morbide, vervolgens teder, ontroerend of ont wapenend op je af komt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13