Leiden Regio Huisvesting miljoenen duurder Nieuw: een eigen 'hangplek' voor senioren zondag open Festival over drank en drugs Restaurant pronkstuk an zwembad De Vliet Niets is vanzelfsprekend, ook de vrede niet pAG 5 MEI 2000971 Inspiratie in vele nuances. >e Woonmall is aanstaande van 12.00 17.00 uur. oonmalï Alexandrium. de grootste woonbelevenis van Nederland. Raadsvoorstel bereikte nooit gemeenteraad LEIDEN Al op 14 oktober vorig jaar lag er op het stadhuis een uitgewerkt concept raads voorstel waarin werd meege deeld dat er op de gemeen telijke herhuisvesting een te kort was ontstaan van 8,5 miljoen gulden. Daarbij werd tevens een voorstel ge daan om het tekort te dek ken. Het voorstel is echter nooit naar de raad gestuurd. Dat blijkt uit de stukken die burgemeester en wethou ders gisteren naar de ge meenteraad hebben ge stuurd. De stukken moeten meer licht werpen op de gang van zaken rond de mil joenenoverschrijdingen bij de stadhuisverbouwing. De reden voor het bin nenskamers blijven van het raadsvoorstel blijkt uit een intern memo uit november. Daarin wordt aan de ene kant gemeld dat de over schrijding inmiddels is opge lopen tot 9,6 miljoen, terwijl aan de andere kant de voor gestelde dekking aan alle kanten blijkt te rammelen. De onduidelijkheid over de precieze hoogte van de over schrijdingen en de mogelijk heden om het gat te dichten, werden vorige maand al door de wethouders Van Rij en Vos aangevoerd als de be langrijkste reden waarom de raad zo laat over de proble men bij dè verbouwing is ge- informeerd. LEIDEN Gewezen worden op de gevaren van drank en drugs: jongeren tus sen 16 en 24 jaar kunnen op 7,8 en 9 juni in Leiden terecht op een themafestival over alcohol en drugs. De organisatie van het festival is in handen van de GGD, jongerencentrum 't Stathuys en de Ho geschool Leiden. Tweedejaarsstudenten van de studie culturele en maatschappelijke vorming organiseren de activiteiten voor jonge ren. Zij krijgen daarvoor studiepunten. Parnassia, het circuit voor verslavingszorg, traint de studenten. De GGD en het jongerencen trum zijn de opdrachtgevers. De drie partners zien heil in hun on derlinge samenwerking. De GGD claimt deskundigheid in voor lichting aan jongeren en Stathuys in het werken met jongeren. Stu denten krijgen de mogelijkheid om een opdracht met echte op drachtgevers uit te voeren. odernisme 'hangplek' over het algemeen in ver- gebracht met jongeren. :eft vaak een negatieve als zijnde een soort 'vrij- waar alles maar kan en wat meestal nog wel ilt. Maar ouderen let op! gisteren is er nu ook de rste 'hangplek' voor seni- n Nederland. Die uitgere- is te vinden in de netste van Leiden: de Professo- 11 Burgemeesterswijk. lies mag er op die 'vrij- Wél veel kan er. opend door wethouder /ifider Pechtold heet het voor senioren aan het 1 in de wandel- Ada's Corner. Het naar de initiatief- Ada van Mil. Die is alJiatschappelijk werkster aan de Stichting en heeft onder meer tot taak om Leiden Zuid-Oost ook leefbaar te hou den voor ouderen. Er wonen er -zo'n 2500 in dat snel vergrijzen de stadsdeel. Dus er ligt voor haar een schone taak daar. ,,We willen", spreekt ze mede namens woningbouwvereni ging Ons Doel en de verschil lende zorginstellingen, „dicht bij de ouderen staan. Eigenlijk er tussenin. Mensen blijven ge lukkig steeds langer zelfstandig in hun eigen huis wonen. Wat veel voordelen heeft. Maar ook nadelen. Wantje wordt minder mobiel, je komt misschien al leen te staan en dat beperkt je nog wel eens in de sociale con tacten. Daar is nu, midden in de wijk, het Trefpunt voor inge richt." Dat, wat haar en haar rechter hand Lenie Koolhaas betreft, zo .snel mogelijk moet uitgroeien tot een verzamelpunt van men sen en van ideeën. „We staan", zegt die laatste, „vijf dagen per week open voor de senioren uit heel Zuid-Oost. Een ontmoe tingspunt. Voor een bakkie kof fie, voor een gesprek, voor vra gen, voor het ontplooien van gezamelijke initiatieven. Aan vankelijk runnen we het zelf, samen met de vrijwilligers. Maar op den duur hopen we dat de senioren het heft ook zelf in handen gaan nemen. Niet al leen een Trefpunt voor hen, maar ook door hen." De 'soos' aan het Professoren pad ziet èr in en in keurig uit; wat heeft dit allemaal eigenlijk van doen met een 'hangplek'? „Die is buiten", lacht Lenie Koolhaas. „Kijk, die mooie ban ken, dat tafeltje en het parkje. Voor als het mooi weer is. Kun nen de oudjes daar samenscho len. Een uur geleden trouwens stond het onkruid nog meters hoog. Zes man van de gemeen te zijn er bezig geweest om het op orde te krijgen. Wat de komst van een wethouder al niet vermag." Het wachten is nu op de eerste senior-graffitispuiter. Leidse Kalender De wedstrijd van vorig jaar was een groot succes. Niet minder dan 72 fotografen waren goed voor het inzenden van zo'n 300 plaatjes. Uit die foto's werden uiteindelijk 12 winnende exem plaren geselecteerd voor de glossy yh//co/ot<rjaarkalender van 2000. Voor volgend jaar staat er dus wederom een Leid se Kalender op het programma. Voor de vierde keer alweer geeft Leiden Promotie VW in sa menwerking met Ernst Young Leiden de kalender uit. Maar Bij de opening van het Trefpunt voor senioren in Leiden Zuid-Oost was er een ludieke act rond de initia tiefneemster van het project, Ada van Mil. een kalender zonder illustraties kan niet. Daarom worden foto grafen vriendelijk verzocht hun mooiste kiekjes van Leiden op te sturen of ze alsnog snel te gaan schieten. Net als afgelo pen jaar worden de mooiste 40 foto's tentoongesteld. Van de 12 winnende foto's wordt de Leidse Kalender 2001 gemaakt. Het thema van de fotowedstrijd is 'Leiden, zoals hetos.' De foto grafen moeten Leiden in al haar glorie op de gevoelige plaat vastleggen. Alleen foto's van Leiden worden beoordeeld. De winnaar ontvangt naast een wisselbokaal 2500 gulden. Nummer twee is goed voor 1500 gulden, nummer drie voor 1000 piek en de nummers vier tot en met twaalf ontvangen 500 gulden. De specificaties voor het in te leveren fotomateriaal zijn: dia 6x6 of dia kleinbeeld (liggend) én een afdfuk van deze dia van 20x30 centimeter. De kalender bevat liggende platen van 30x45 centimeter. Daarom genieten dia's van 6x6 de voorkeur bo ven kleinbeeld-dia's. De inzendingen moeten tussen 1 en 26 augustus worden opge stuurd naar Leiden Promotie VW, postbus 662, 2300 AR Lei- FOTO MARK LAMERS den of inleveren op Korevaar- straat 2a. De inschrijving sluit vrijdag 25 augustus om 17.00 uur. Er mogen maximaal 5 fo to's per fotograaf worden inge leverd. Het is ook mogelijk de foto's digitaal aan te leveren. Voor meer informatie over de prijsvraag kunt u contact opne men met Frank van Leeuwen van Leiden Promotie/VW (071- 5665607) of mailen naar frank- vanleeuwen@leidenpromoti- e.nl. Informatie is ook te vinden op www.leiden.nl. AD VAN KAAM ERIC-JAN BERENDSEN De kosten van de gemeentelijke huisvesting zullen de komende jaren nog zeker 10 miljoen duurder uitvallen dan op dit moment is begroot. De extra kosten komen bovenop de al bekende overschrijding van een slordige 11 miljoen die vooral is veroorzaakt door tegenvallers bij de verbouwing van het stadhuis. ROBBERT MINKHORST de rommel aanschouwt wembad De Vliet in Lei- gelooft nooit dat het bad ken open gaat. Toch is dat I zegt bedrijfsleider Wim en. ten de gemeente besloot et bad 'voor onbepaalde open zou blijven, hoorde een prijskaartje bij. Lei- pompte miljoenen in het jrnbad, dat nu 'de concur- jie met andere baden in de b moet aangaan'. Vorig legde de gemeente een :nbad aan, en werd de •1- en ligweide vernieuwd, kreeg het zwembad nieu- eidingen. Vanaf dit sei- heeft De Vliet een bas- lal-, voetbal- en volleybal- Met de bouw van een urant, nieuwe warme 3^;hes, een nieuwe kassa, meelsruimte en een ba- ler moet het zwembad aal klaar zijn voor de imst. rig jaar telde De Vliet zo'n JDO bezoekers. Een laag lal, erkent Kooien. „De zo- t begon toen laat. We moe- ihet van de maanden mei juni hebben." De bedrijs- er hoopt voor dit jaar op SU 90.000 zwemmers. Dan t echter wel het weer de ende twee maanden mee- n. „Het liefst ga ik naar )00 of meer bezoekers, r dat is niet haalbaar." uwvakkers leggen de laat- ïand aan de verbouwing iet openluchtbad. Ook op ijdingsdag en vanavond -,j|dt nog doorgewerkt. Het 'jkstuk van De Vliet, het we restaurant ('noem het blieft geen kantine', aldus eheerder ervan), is vanaf 6 geen vrijwel lege zaal [UVr met emmers bruin sop andere rondslingerende en die er niet thuishoren, vhventaris staat zolang bui- W e wachten totdat die naar en mag. Het restaurant een ruime, halfronde De muren zijn in een hip dieppaars geschilderd en dat kleurt modieus met het roze systeemplafond. Hoewel het zwembadcom plex nog oogt als een bouw terrein, wanhoopt de bedrijfs leider niet. „Alles ziet er mor gen keurig uit. Vorig jaar lag er, twee dagen voor de ope ning, vanaf het peuterbad tot aan de ingang nog een drie meter hoge stapel grond. Ik was de enige die geloofde dat we op tijd klaar zouden zijn. Dat lukte." Kooien gebaart hoe groot de horecavoorzie- ning voor de verbouwing was. Vier ijzeren, roodgespoten pa len markeren de hoeken van de oude kantine. „Bar, toilet ten, keuken, zitruimte en smalle gangen zaten in een ruimte van 35 vierkante me ter. Drie jaar geleden is de he le boel in vlammen opgegaan. We hebben zolang met een soort snackkar hier gestaan." Het nieuwe restaurant meet 125 vierkante meter. Het peuterbad was vorig jaar Koolens 'stokpaardje'. „Als de kleine kinderen het naar de zin hebben, hebben de ouders dat ook." Voor dit jaar had dat de babykleed ruimte moeten zijn. „Maar hij is niet helemaal naar mijn zin. Hij is gedeeltelijk open. Dat wil ik niet. Hij moet echt dicht." De bedrijfsleider wil voldoende privacy voor zo gende moeders. Kooien gaat de ruimte daarom weer veran deren. Met het nieuwe restaurant ziet de bedrijfsleider het volle dig zitten. „We kunnen nu ook evenementen als een bin go, of een klaverjasmiddag or ganiseren." Het assortiment wordt uitgebreid, met ontbij tjes, kindermenu's en meer snacks, en dat voor 'kantine- prijzen'. DZB Leiden wordt de pachter en daar is Kooien 'heel gelukkig mee'. „De bouw heeft heel wat voeten in de aarde gehad. We hebben nu veel te bieden, kinderen hoe ven zich niet te vervelen. Ik ben zo trots als een pauw." Zo'n 500 mensen waren gisteravond getuige van de kranslegging bij het oorlogsmonument naast molen de Valk. foto taco van der eb De nieuwe tegenvaller vloeit voort uit het nieuwe huisves tingsplan van de gemeente. Daarin wordt geconcludeerd dat Leiden zijn huisvesting de komende jaren nog flink moet uitbreiden om alle ambtenaren een goede werkplek te geven. Zo moet de hele dienst Cultuur en Educatie (90 man sterk) el ders worden ondergebracht. Ook de sector Stadstoezicht moet verhuizen uit het oude politiebureau aan de Zonne veldstraat, omdat de opbrengst van dit gebouw al is meegeno men in de begroting van het huisvestingsproject. De kosten van de huisvesting van Stadstoezicht en Cultuur en Educatie lopen flink uit de hand door de grote hoeveelheid asbest die is aangetroffen in het voormalige pand van het hoog heemraadschap aan de Bree- straat. De gemeente was van plan de twee afdelingen tijdelijk onder te brengen in dit ge bouw, maar inmiddels is geble ken het zo goed als zeker te duur is om het pand weer ge schikt te maken als tijdelijke kantoorruimte. Alleen al de tij delijke huisvesting van Cultuur en Educatie voor een periode van vijf jaar gaat zo'n 3,5 mil joen kosten. Tijdelijke en ver volgens definitieve huisvesting van Stadstoezicht kost de ko mende vijf jaar zo'n 6,5 miljoen meer dan begroot. De lijst met tegenvallers kan echter nog veel langer worden. Om de problemen met de di recte inval van zonlicht in het atrium van het stadhuis aan te pakken, moet er waarschijnlijk zonwering worden aange bracht. Volgens de gemeente gaat het hier om een ontwerp fout waarvoor de architect aan sprakelijk is. Maar de kans dat de kosten daadwerkelijk ver haald kunnen worden lijkt erg klein. Vorig jaar werd geschat dat de zonwering een kleine zes ton zal gaan kosten. Andere extra uitgaven die nog op de rol staan, hebben te ma ken met het opknappen en res taureren van de aankleding van het stadhuis. Zo moeten onder meer de raadzaal, de B&W-ka- mer en de koffiekamer nog worden aangepakt. Daarnaast zijn er nog archiefruimten die nodig moeten worden voorzien van luchtbehandeling. De huisvesting van de afde ling sociale zaken in het toe komstig Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) bij het station is een verhaal apart. Hiervoor staat 20 miljoen begroot, maar aan alle kanten wordt gewaar schuwd dat dit bedrag veel te laag is. Alleen al om te voldoen aan de nieuwste eisen voor duurzaam bouwen zou 7 mil joen extra nodig zijn. Om niet opnieuw verstrikt te raken in een onbeheersbaar bouwproject, adviseren de ac countants van Ernst Young de gemeente om de bouw van het CWI uit te besteden aan een projectontwikkelaar. De ge meente zou in die situatie slechts huurder worden. Ook het college is op dit van mening dat voor het CWI uitbesteding aan een projectontwikkelaar de beste optie is. Dat is in zoverre opmerkelijk, dat de gemeente nog maar een paar maanden geleden één miljoen gulden op tafel legde om een optie die Von der Gablentz staat ook even stil bij de Nederlandse vergevingsgezindheid. Ieder jaar herdenken Nederlanders op een Duitse begraafplaats' oorlogsslachtoffers. „Een groot moedig gebaar, gezien de dicta tuur en misdaden van de nazi- Duitsers. De doden die wij van daag eren hebben de oorlog ge wonnen van de meest onmen selijke dictatuur die de mens heid gekend heeft. We zijn het verschuldigd aan de doden het vredeswerk voort te zetten." De oud-ambassadeur voelt zich vereerd met het verzoek om in Leiden de herdenkingsrede te houden. „Het is een bijzonder voorrecht om als niet-Neder- lander de toespraak uit te spre ken en dat in Leiden, een stad die symbool staat voor verzet tegen dictatuur en strijd voor vrijheid." Na Von der Gablentz' rede gaan de bezoekers in stille tocht naar het oorlogsmonument bij molen De Valk. Daar wachten nog een kleine honderd men sen. In totaal wonen zo'n vier- tot vijfhonderd de kranslegging bij. Een zuchtje wind laat een van de twee vlaggen zachtjes wuiven. Brassband Warmond speelt ingetogen en zonder woorden, maar met twee tonen van de eerste trompet, worden de twee minuten stilte aange kondigd. De wereld rondom de molen staat even stil. projectontwikkelaar Menno Smitsloo op het terrein had af te kopen. In de nieuwbouw voor het CWI moet volgens de nieuwste plannen uiteindelijk ook de dienst Cultuur en Educatie een permanent onderkomen krij gen. De gemeente is van me ning dat het logisch is deze dienst onder te brengen bij so ciale zaken, omdat inkomens ondersteuning, werktoeleiding, onderwijstoeleiding en zorgver lening in de praktijk steeds meer worden geïntegreerd. Overigens wordt ervan uitge gaan dat het nog minimaal vijf jaar duurt voordat Cultuur en Educatie haar permanente on derkomen kan betrekken. de dodenherdenking toene men. „4 Mei heeft de laatste ja ren een veel bredere en diepere betekenis gekregen. Door re cente oorlogen beseffen we hoe kwetsbaar onze vrijheid is." Gisteren opende hij in de Hooglandse kerk een tentoon stelling over hoe het Leiden verging ten tijde van de Tweede Wereldoorlog, maandag een ex positie over de Japanse bezet ting. De burgemeester noemt ze in zijn toespraak. „Het is goed dat daar aandacht voor is", vindt Postma, vooral ook in het Japan-jaar. „Beelden zeg gen meer dan een opsomming van feiten en cijfers." De beste garantie voor duur zame vrede in Europa is een groter herenigd Europa, denkt Von der Gablentz. Een groot deel van zijn rede wijdt hij aan die stelling. West-Europeanen moeten hun armen openen voor de mensen in Oost-Euro pa en zich niet teveel vastklam pen aan hun duur verworven vrijheid en welvaart. Als voor beeld noemt hij Kosovo. „Hu manitaire interventie is en blijft moreel en politiek omstreden. Het is alleen te rechtvaardigen als wij nu ook de verantwoor ding op ons nemen, de visie van vrede en rechtvaardigheid in heel Europa laten gelden. We mogen niet terugvallen in oude karrensporen van nationale en regionale rivaliteit." MORGEN in deze krant uw droombaan? Jz5T5; U vindt de baan feTL die bij u past in Een volk dat voor tirannen zwicht Zal meer dan lijf en goed verliezen Dan dooft het licht H.M. van Randwijk (1909-1966) Het orgelspel van Joop Brons klinkt dreigend, onheilspellend zelfs nu en dan, terwijl de Leid se Marekerk volstroomt om de doden te herdenken. Niets is vanzelfsprekend, ook vrede niet. Dat is tevens de bood schap in het betoog van Otto von der Gablentz, de oud-am bassadeur voor Duitsland in Nederland, thans rector van het Europacollege in Brugge. Von der Gablentz mag dit jaar in Leiden de herdenkingsrede uitspreken en burgemeester Jan Postma is zeer gelukkig met de komst van de oud-ambassa deur, zegt hij in zijn toespraak. Von der Gablentz kwam op uit nodiging van de Stichting Doodenherdenking Leiden naar de Marekerk. Het is aller minst pikant dat juist een Duit ser spreekt tijdens de doden herdenking, vindt Postma. „Hij heeft zich op zeer bijzondere en persoonlijke wijze ingezet voor de verbetering van de relatie tussen Nederland en Duits land", aldus de burgemeester. „Later ging hij ook naar Israël en Rusland. Het verheugt ons bijzonder dat hij voor ons het herdenkingswoord wil uitspre ken." Postma ziet de betekenis van en de belangstelling voor W o o n m all ALEXANDRIUMBn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11