KPN en Telefonica in trek bij belegger Ook ontbinding KLM-Alitalia kost tijd Economie Langste voorbouwbrug Topmanagers ING strijken 10 miljoen op HBG weer aan tafel met belager Boskalis ECT en P&O bouwen terminal op Maasvlakte Alitalia betaalt KLM nog niet terug 0 -fe NSDAG 3 MEI 2000 T )ren hamsteren voor grote staking IE!< l» Veel Noren hebben de afgelopen dagen voedsel ingesla- met het oog op de landelijke staking die vanochtend is uit- oken. Zo'n 82.000 werknemers uit het particuliere bedrijfs- n, onder wie vrachtwagenchauffeurs, hotel- en restaurant - oneel, veerbootbemanningen, bouwvakkers en journalis- doen mee.De staking is uitgeroepen door de Noorse vak- dsfederatie. De leiding van de bond ging akkoord met een jsverhoging van 3,5 tot 4 procent plus een vijfde vakantie- k, maar aiim 64 procent van de leden wees dat af. S4ALL geeft klanten telefoonlijn FLVEEN Internetprovider XS4ALL wil alle 110 kabelintemet- in Amstelveen een gratis overstap naar snel internet over de "oonlijn geven. XS4ALL dreigt van de kabel te worden ge- d nu Casema het kabelnet overneemt van de gemeente. De ïlactiviteiten van XS4ALL gaan waarschijnlijk naar Casema's metdochter Wanadoo. De provider heeft naar eigen zeggen geprobeerd om toegang te houden tot het kabelnet. Dat echter tot niets geleid. XS4ALL probeert samen met de sumentenbond de Tweede Kamer te bewerken. Volgens ma is er niets aan de hand. ,,De markt doet zijn werk, \LL-klanten kunnen straks snel internetten via het telefoon- aldus een woordvoerder. derlander topman Peapod in VS :ie« De grootste 'online'-kruidenier in de VS, Peapod Inc., t gisteren de 38-jarige Nederlander M. van Gelder benoemd jresident-directeur. Van Gelder was vice-president bij su- narktketen Stop Shop, een Ahold-dochter die op 14 april irocent van het in de staat Illinois gevestigde Peapod ver- •f. Voorheen was Van Gelder directeur zakelijke uitbreiding Uiold. Van Gelder wordt de opvolger van B. Malloy, die vorig in de herfst tot Peapod toetrad, maar in maart plotseling het toneel verdween met gezondheidsklachten. De aande- "eapod kelderden na Malloy's vertrek en aandeelhouders aden een proces aan. lgische minister: 35-urige werkweek sel» De Belgische minister van werkgelegenheid Onkelinx t gisteren voorgesteld geleidelijk een 35-urige werkweek iedereen in te voeren. Bovendien zou elke werknemer it moeten krijgen op een vierdaagse werkweek. De werkge- noemden het 'onbespreekbaar'. De socialistische vakbond ;eert wel positief. De liberale VLD, de grootste regeringspar- België, heeft het plan van Onkelinx ook afgewezen. G wil niet bij energiebedrijf NUON Hem Waterbedrijf Gelderland (WG) wil geen onderdeel uit ten van energiebedrijf NUON. Het wil een puur waterbedrijf fen, voor 100 procent in handen van de overheid. NUON d onlangs een onverwacht bod van 500 miljoen gulden op waterbedrijf. Omdat WG het belang van schaalvergroting onderkent, gaat het nog dit jaar fuseren met Watermaat- ippij Overijssel. In Gelderland heeft NUON al 280.000 wa- ansluitingen. WG heeft er 500.000 aansluitingen. ivitserland verkoopt goudreserves De Zwitserse centrale bank is begonnen aan de verkoop de helft van haar goudreserves. Tot september brengt de k 120 ton goud op de markt. Op termijn wil Zwitserland niet ;r dan 1.290 ton goud overhouden, ongeveer de helft van de lige voorraad. Vorig jaar besloten vijftien Europese centrale ken, waaronder die van Zwitserland, dat zij in vijfjaar niet :r dan 2000 ton op de markt brengen. ansen belagen kantoor Unilever rERDAMZo'n 300 woedende Franse werknemers van Unile- hebben gisteren uit protest tegen de verkoop van hun fa- k bij Lille het hoofdkantoor in Rotterdam belaagd. Er ont- ten enkele rook- en magnesiumbommetjes in de hal waarbij agente gewond raakte. Vervolgens trok de woedende meute ting stadscentrum. Op dat moment greep de politie in om- het verkeer gehinderd werd. De politie zette honden en rden in en voerde enkele charges uit. Er werden geen ar'res- ;s verricht. De werknemers vrezen voor het verlies van zeker van de 435 arbeidsplaatsen. foto cpd cees kuiper ereldolieverbruik licht gestegen iburg Het gebruik van olie is vorig jaar wereldwijd met 1,8 cent gestegen naar 3,5 miljard ton. De VS zijn met een afna- van een kwart van de olie of 874 miljoen ton de grootste ver- iker ter wereld. Op de tweede plaats komt Japan met 258 joen ton. China is met een verbruik van 224 miljoen ton der- ?n Duitsland komt met 132 miljoen ton op de vierde plaats. 'ijers commissaris bij Dse Media hoven Ilse Media Groep heeft oud-minister van economi- e zaken H. Wijers benoemd tot voorzitter van de raad van -imissarissen. Ook mediaondernemer U. Glorie (oud-direc- r radio en televisie bij de Holland Media Groep) wordt com- saris. Ilse biedt een zoekmachine en gratis e-mail aan. Rotterdam In het havengebied van Rotterdam wordt gewerkt aan de langste en laatste voorbouwbrug van Nederland, de Dintelhaven- verkeersbrug. Een spoorbrug en twee betonnen verkeersbruggen ver vangen de oude stalen brug die vanwege de aanleg van de Betuwe spoorlijn onvoldoende capaciteit had. Net als de Lekbrug bij Vianen, zijn de bruggen elke week met behulp van bekisting een paar meter verlengd. Zij rusten op slechts twee oeverpijlers en krijgen een over spanning van 192 meter. foto anp ton borsboom amsterdam anp De raa^l van bestuur van ING heeft vorig jaar ruim tien mil joen gulden opgestreken. Dat maakte het concern gisteren bekend op de aandeelhouders vergadering. Vier leden kregen elk een basissalaris van 1,3 mil joen. Scheidend topman G. van der Lugt ontving 260.000 gul den meer. Vice-voorzitter E. Kist, die Van der Lugt opvolgt, kreeg 130.000 piek extra. Alle le den kregen bovendien nog een maximale bonus van dertig procent van het loon. De raad van commissarissen kan aan de individuele be stuursleden nog eens hoog stens 25.000 opties toekennen. Of dat is gebeurd, wilde het concern niet kwijt. De directie stak de ambities gisteren niet onder stoelen of banken. Met de overname van de Amerikaanse verzekeraar ReliaStar houdt het nog lang niet op. Ook de eveneens Ame rikaanse verzekeringsmaat schappij Aetna, die het geza menlijk bod van ING en Well Point eerder afwees, kan nog steeds op de belangstelling van de Amsterdammers rekenen. „Alle opties staan nog open", verzekerde vertrekkend topman Van der Lugt de aandeelhou ders. Behalve bij Aetna, ving ING pas geleden ook bij de Franse bank Credit Commercial de France (CCF) bot. De Britse bank HSBC bleek bereid meer voor de Franse instelling te be talen en kaapte haar voor ING's neus weg. Maar ook in Frank rijk is ING nog niet echt uitge keken: Van der Lugt zegt nog regelmatig Franse zaken 'op zijn bord' te krijgen: ,,Maar de cultuurverschillen werken niet echt enthousiasmerend." Toch is de bank-verzekeraar op Europees gebied voorzich tig. ,,Op korte termijn nemen wij geen Europese bank over", heet het nu. „Laat de sector zich eerst maar eens wat verder consolideren." den haag gpd Vacaturesites beconcurreren papieren media breda anp Het aantal personeelsadverten ties van (middel)grote bedrijven in kranten en vakbladen neemt af. Steeds meer ondernemers verkiezen het wereldwijde web om personeel te zoeken. Vooral automatiserings- en commerci eel personeel en hoger opgelei de specialisten zijn gewild op de digitale snelweg. Dat blijkt uit onderzoek van bureau Heliview uit Breda on der bedrijven met meer dan twintig werknemers. In het af gelopen jaar he,eft 29 procent van de bedrijven internet ge bruikt in hun zoektocht naar personeel. Een jaar geleden was dat nog 24 procent. Het aantal vacatures op de eigen website vervijfvoudigde in twaalf maan den zelfs tot ruim 40.000. Bo vendien zijn de kosten voor een advertentie op de eigen inter netsite marginaal. Bedrijven met meer dan twintig personeelsleden plaats ten het laatste jaar ongeveer 143.000 vacatures in kranten en vakbladen. Dat is een daling met 18 procent ten opzichte van oktober 1999. Deze daling is groter dan de afname van 8 procent van het aantal vacatu res. Geruchtenstroom over fusie telecombedrijven op gang denken dat het samengaan tussen KPN en het Spaanse Telefonica een beklonken zaak is. Op de Euro pese beursvloeren waren beide telecombedrijven giste ren de smaakmakers. De fusieberichten veroorzaakten op de beurs in Madrid een lawine van koopopdrachten. Aan het eind van de dag scoorde het aandeel Telefonica ruim acht procent hoger. KPN boekte een koerswinst van twee procent, bovenop de 9,6 procent van de voor gaande dag. Vanochtend was het enthousiasme wat be koeld en viel KPN iets terug. Telefonica zou zinnen op een belang van 60 procent. Dat is overeenkomstig het huidige verschil in beurswaarde tussen de telecombedrijven (80 en 60 miljard euro). Onduidelijk is nog wat er gebeurt met inter netbedrijf Terra Networks, dat van Telefonica een aparte note ring kreeg. Datzelfde geldt voor de technologiedochter TPI. An der probleem is de doorslagge vende stem die de Nederlandse en de Spaanse overheid hebben in een eventuele fusie. Vooral naar de reactie van de Spaanse regering wordt met spanning uitgekeken. Premier amsterdam-barcelona „We houden alle opties open, van niets tot een fusie", zegt een KPN-woordvoerder. De ge sprekken waren voor KPN aan leiding de beursgang van KPN Mobile uit te stellen, waarna de geruchtenstroom op gang kwam. Gisteren berichtten de zakenkranten The Wall Street Journal en Financial Times dat Telefonica en KPN streven naar een volledige fusie, mogelijk al binnen enkele dagen. Zij beroe pen zich op bronnen dichtbij de onderhandelingen. Aznar is de laatste tijd diverse keren met zijn oude vriend en T'elefonica-topman Villalonga in aanvaring gekomen. Aznar is vooral bang zijn greep te verlie zen op de mediapoot van Tele fonica. Kranten, radio en televi sie zijn in Spanje nog wijwei al lemaal partijgebonden. Analisten vinden Telefonica en KPN goed bij elkaar passen, zeker als de Spanjaarden straks beschikken over het amuse mentsbedrijf Endemol. De in tern etdochters van KPN, zoals Planet Internet, krijgen dan de beschikking over de veel ge vraagde 'content' (tv-program- ma's en andere vulling voor de websites). KPN had ook belang stelling voor Endemol, maar werd afgeschrikt door de hoge vraagprijs (12 miljard). Ook is een Spaans-Neder landse tandem kansrijker voor de overname van Orange, het Britse belbedrijf dat in de etala ge is gezet door Vodafone Air- Touch. Verder kunnen zij sa men bieden op nieuwe licenties die vele miljarden kosten. Het Rijswijkse bouw- en bag- gerconcern HBG zit opnieuw aan tafel met de Papendrechtse baggeraar Boskalis. Daarbij staan volgens HBG alle opties open. Een fusie is niet langer uitgesloten. In een vierregelig persbericht maakte HBG giste ren bekend 'gesprekken te voe ren' met Boskalis. Volgens een woordvoerder lopen die 'sinds kort'. Het Financieele Dagblad meldt vanochtend dat de ge sprekken zo voorspoedig verlo pen dat een vriendelijke over name van HBG door Boskalis er in zit. Boskalis weigert elk com mentaar. HBG verzette zich tot dusver fel tegen een fusie met Boskalis. Het Rijswijkse concern trok niet alleen een beschermingswal op, het schakelde ook de rechter in om de belager van het lijf te houden. Eind maart bepaalde de rechter dat Boskalis tot 15 mei geen openbaar bod mag uitbrengen op HBG. HBG ge bruikte die adempauze om steun te zoeken in België. Het bedrijf had zijn baggerpoot, de Ham, willen samenvoegen met het Belgische bedrijf Deme. Gisteren meldde de Belgische krant De Standaard, dat de fu siebesprekingen echter zijn mislukt. Een woordvoerder van het Rijswijkse concern zei dat HBG en Boskalis nu gaan proberen om voor 15 mei een 'vriendelij- ke' oplossing uit te werken. rotterdam anp Containerbedrijf ECT gaat met de Brits/Nederlandse rederij P &0 Nedlloyd een nieuwe termi nal bouwen op de Maasvlakte. De terminal moet in 2003 klaar zijn. De concerns richten voor het project een joint-venture op waarin ze elk voor 50 procent deelnemen. De terminal zal ook open staan voor rederijen die met P&O Nedlloyd in een alli antie zitten. Dat zijn onder an dere het Duitse Hapag-Lloyd en Malaysia International Ship ping Corporation. P&O Nedlloyd streeft al lan ger naar een eigen container- terminal voor haar activiteiten in Noordwest-Europa. De rede rij is nu aangewezen op de Del ta Terminal van ECT op de Maasvlakte. Maar die zit zonder extra aanpassingen in 2006 vol ledig vol. Op de aanleg van de tweede Maasvlakte wilde P&O Nedlloyd niet wachten. Het is niet waarschijnlijk dat die er is in 2006. Tot nu toe liepen de onder handelingen over een nieuwe terminal stroef. In februari dreigde de rederij nog bij mon de van topman T.C. Harris la dingstromen te verleggen naar Antwerpen als er niet snel een besluit zou vallen. rome hans geleunse correspondent Alitalia overweegt juridische stappen tegen KLM vanwege de vorige week vrijdag door de Ne derlandse maatschappij eenzij dig verbroken alliantie. Boven dien zal Alitalia vooralsnog de ruim 220 miljoen gulden die KLM fourneerde voor moderni sering van de nieuwe Milanese luchthaven Malpensa niet te rugbetalen. KLM had dit vrijdag geëist. Het geld is in afwachting van een definitieve beslissing door Alitalia gedeponeerd bij een niet nader genoemde bank instelling. De Italiaanse maatschappij deelde dit gisteravond mee na afloop van een spoedvergade ring van Raad van Bestuur over het vertrek van KLM. Geruch ten dat het mislukte KLM-avon- tuur zou leiden tot ontslag van topman Domenico Cempella werden gisteren tegengespro ken door een naaste adviseur van premier Amato. Dat ge beurde na afloop van een ge sprek tussen Cempella en het bureau van de regeringsleider, waar de Alitalia-chef tekst en uitleg heeft gegeven over de breuk en de gevolgen ervan. De Italiaanse staat bezit 53 procent van de aandelen van Alitalia. De zwaar verlieslijden de maatschappij liet gisteren ook weten dat de alliantie met de KLM niet heeft geleid tot verbreking van contacten met andere luchtvaartondernemin gen. Er wordt gezocht naar nieuwe 'bondgenoten', maar het vaak genoemde Swissair liet gisteren weten niet in te zijn voor samenwerking met Alita lia. Het enige wat gisteren op de Romeinse luchthaven Fiumici- no aan anderhalf jaar samen werking herinnerde waren bordjes met de naam Alitalia- /KLM. Een KLM-ticket kopen was er op de luchthaven zelf nog niet bij: de maatschappij heeft er geen eigen personeel meer. Imfragment rmaakt klant j pinautomaat rancisco ap 0Amerikaanse bank Wells ;o heeft gisteren een geld- imaat geïntroduceerd die pinnende klant vermaakt fragmenten van films die hetienkort in de bioscoop ko nt h. Mogelijk geeft de auto- ®njt er over een tijdje ook et Corn bij. en,i geldautomaat heeft een i beeldscherm dat rea- l op aanrakingen met de |er. Zodra een klant zijn as in de gleuf steekt, hou- de filmfragmenten op. De nine vraagt dan niet alleen 'eel geld de klant wil, r bestookt hem tevens reclame voor allerlei pro- Fargo overweegt de ïirteerders toe te staan via automaten producten te open. haarlem pieter van hove Het verbreken van een verloving, hoe pril ook, heeft gevolgen voor beide partners. Het voor elkaar bestemde paar KLM en Ali talia moet na de beëindiging van de allian tie de gezamenlijke inboedel ontvlechten. Zoiets kost tijd en moeite, vooral waar al sprake was van een verregaande vorm van samenwerking. „Iedereen moet er begrip voor hebben dat we de uiterlijke kenmerken van onze samenwerking niet binnen 24 uur kunnen laten verdwijnen. Dat kost tijd", waar schuwt H. Essenberg, directeur van de ge zamenlijke passagierspoot in het KLM-per- soneelsblad Wolkenridder. De samenwer king zou in eerste instantie bestaan uit twee takken: één voor de passagiers en een vrachtpoot. De hoofdkantoren zijn respec tievelijk in Rome en op Schiphol gevestigd. Een ploeg van 70 a 80 KLM'ers vertrok vrijwillig naar Rome om de fusie uit te wer ken, terwijl eenzelfde aantal Italianen naar het Nederlandse hoofdkantoor verhuisde. Op beide punten begonnen zij ijverig met het uitwerken van de gemeenschappelijke bedrijfsvoering, advertentiecampagnes en vluchtschema's. Het is slechts bij één pos ter gebleven, zonder de gebruikelijke KLM- zwaan. De samenwerking bleef beperkt tot het vaststellen van gezamenlijke routes in de zomermaanden. De vluchtroutes van KLM en Alitalia zijn namelijk al vastgelegd in afzonderlijke af spraken. En volgens J. Walter, voorzitter van de ondernemingsraad KLM zal het minstens enkele maanden duren voordat het samenwerkingsverband kan worden ontbonden. Voor de winterperiode zijn er nog geen afspraken gemaakt. De 'vrachttak' op Schiphol was nog niet zo ontwikkeld. KLM-woordvoerder D. Istha stelt opgelucht vast dat de onttakeling een gemakkelijke klus is, vergeleken met het .opnieuw bepalen van een strategie. „Op veel topposities zat zowel een Italiaan als een Nederlander. Een ontvlechting hoeft dus niet ten koste te gaari van de oorspron kelijke bezetting." OR-voorzitter Walter nuanceert: „Bij een tiental verkooppunten in het buitenland was de integratie al bijna compleet. Ver schillende kantoortjes van KLM en Alitalia zijn samengevoegd. Personeel van de ene maatschappij is in dienst getreden van de andere, dus ook andere arbeidsvoorwaar den. De ontbinding van die overeenkomst kan een kwestie van maanden zijn." Tot op heden heeft volgens Istha geen van de KLM'ers bij hun overgang huis en haard verbrand, zodat een terugkeer geen indringende personele gevolgen heeft. „Be halve dan de vriendschap die men met Ita liaanse collega's heeft opgebouwd." Voor de belangenverenigingen van het KLM-personeel liggen de zaken weer an ders. De vakbond voor het cabinepersoneel VNC had al een samenwerking met haar Italiaanse collega's in de WCCU, Wings (naam van de alliantie, red.) Cabine Crew Union. Op den duur zou de Amerikaanse alliantiepartner Northwest daar ook deel van gaan uitmaken. Het is nu nog maar de vraag of de WCCU blijft voortbestaan, al dus een VNC-woordvoerder. De voor de piloten in het leven geroepen vereniging Wings Pilots Coalitions moet het nu zonder de inbreng van Alitalia doen. „Operationeel heeft deze verbreking voor alsnog geen gevolgen", aldus voorman P. Griffioen van de Vereniging yan Neder landse Verkeersvliegers (VNV). „Na de zo mer zien we wel verder." Nieuws voor Telfort Pak&Bel Pre-Paid bellers. 14 dagen SMS-en voor slechts ïo cent per bericht. Uif Telfort Met Telfort Pak&Bel beri toereikend is. U i Telfort Dat praat 'n stuk makkelijke

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7