Nieuwe wijkjes aan weerszijden Offenl Sluiting dreig voor De Wiek Katwijk viert de vrijheid in hangar zes Duin Bollenstreek Luchtbrug verbindt hotels Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 41,00 Maand taakstraf voor poging to plunderen bankrekening vrienc Praalwagens gesloopt WOENSDAG 3 MEI 2000 976 Rijbewijs en paspoort ontvreemd katwijk Uit een huis aan de Groen van Prinstererweg in Kat wijk zijn tussen zaterdagmorgen en gisteravond een portemon nee met daarin een geldbedrag, een creditcard, een rijbewijs en een paspoort ontvreemd. De eigenaar van het huis ontdektde de inbraak gisteravond, waarna hij aangifte heeft gedaan bij de politie. Decoder gestolen in Noordwijk noordwük Bij een inbraak in een woning aan de Duinweg in Noordwijk is afgelopen weekeinde een decoder met twee af standsbedieningen gestolen. De diefstal werd gistermiddag door de bewoner van het huis ontdekt. De inbrekers kwamen zijn huis binnen via een slaapkamerraam. Zere knie na aanrijding katwuk Een 20-jarige Katwijkse fietster heeft gistermiddag bij een aanrijding met een bromfietser in de Nijverheidsstraat een zere knie opgelopen. Zij is voor behandeling van haar verwon dingen naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp overge bracht. De vrouw zag de bromfietser over het hoofd, doordat een geparkeerde vrachtwagen haar het uitzicht belette. Erespeld Valkenburg oud-strijders valkenburg In sport- en recreatiecentrum De Terp zijn gisteren 75 buitenlandse voedseldroppers onderscheiden die 55 jaar ge leden hebben meegedaan aan de 'Operatie Manna'. Uit handen van burgemeester Hommes kregen zij de erespeld van de ge meente Valkenburg voor hun betoonde moed tijdens de voed- seldroppings boven West-Nederland en met name Valkenburg. De oud-strijders, voornamelijk afkomstig uit Polen, Canada en Nieuw-Zeeland, worden deze week in deze regio gehuldigd voor hun 'heldenmoed' tijdens de bevrijding in 1945. Antennemast aan Randweg noordwijk Libertel gaat aan de Randweg in Noordwijk tegen over het parkeerterrein bij de Duindamseslag een antennemast van 37,5 meter neerzetten. In het gebied ten noorden van Noordwijk zijn geen hoge bouwwerken waar het telefoonbedrijf terecht kan. Daarom stemt het Noordwijkse college in met plaatsing van de mast. Voorwaarde is wel dat ook andere tele foonaanbieders 'en de sirene van het alarmeringsnet van Bin nenlandse Zaken van dezelfde mast gebruik mogen maken. De Noordwijkse politiek bespreekt volgende week een nota waarin de plaatsing van antennes wordt geregeld. Daarin staat dat eventueel nog één mast van maximaal veertig meter langs de provinciale weg en één op bedrijventerrein 's Gravendijck of Klei-Oost mag komen. In de bebouwde kom moeten de anten nes aan bestaande gebouwen worden aangebracht en zo onop vallend mogelijk zijn uitgevoerd. De Noordwijkse hotels Duin en Dal en De Lichtboei krijgen een luchtbrug op de eerste verdie ping die de twee verbindt. De twee hotels kunnen dan beide van de keuken van Duin en Dal gebruik maken. De vorige eige naar N. Godé sloot De Licht boei vorig jaar maart, onder meer omdat de keuken van dat hotel niet aan de regels van de Wet Milieubeheer voldoet. J. Lemain, eigenaar van Duin en Dal, nam toen het buurhotel over. Hij wil nu de luchtbrug aanbrengen zodra hij toestem ming heeft, 'maar natuurlijk niet tijdens het seizoen'. De beide hotels lopen goed. ,,Je kunt bij mij pas vanaf 8 augus tus boeken", zegt Lemain. Het bestemmingsplan laat ei genlijk de luchtbrug tussen de hotels niet toe, omdat er dan sprake is van één bouwwerk in plaats van twee. Het Noord wijkse college van burgemees ter en wethouders wil er toch goedkeuring aan verlenen om dat het de aanwezigheid van goedkope hotels in de bad plaats belangrijk vindt. Dat was vorig jaar ook de reden van het college om geen medewerking te verlenen aan het verzoek om in plaats van de hotels apparte menten te mogen bouwen. De luchtbrug biedt nog een ander voordeel. Hij vormt voor gasten die in De Lichtboei ver blijven een extra vluchtroute. De Noordwijkse politiek behan delt het bouwplan voor de ver binding op dinsdag 9 mei. DVS verzorgt net als twee jaar geleden een optreden op de 'eigen' Eurotaptoe. Dordrecht, het hoogtepunt van de taptoe vormen. De organisa tie verwacht rond de 3.500 toe schouwers. Volgens Schonenberg is de Eurotaptoe binnen korte tijd uitgegroeid tot de beste een daagse taptoe in Nederland. „Hoe dat komt? Door de beste orkesten naar Katwijk te halen. We verkeren nu in de gelukkige omstandigheid dat we uit or kesten kunnen kiezen. Ze staan bij ons in de rij." Uit het bui tenland komen dit jaar onder meer de Dragoon Guards uit Engeland en het Orkiestra Kon- certowa Wojska Polskiego uit het Poolse Warschau. Schonenberg is alweer ander half jaar bezig met de organisa tie. Twee jaar geleden werd de taptoe voor het laatst georgani seerd. „Zoiets kun je nu een maal niet elk jaar organiseren", zegt de Katwijker, die zelf ook speelt in DVS. Die club neemt overigens deel met drie orkes ten: de Masterband, het junio renorkest en de drum- en showfanfare. Schonenberg: „Zo'n Eurotaptoe is eigenlijk ook een speeltje voor jezelf. Als er geen taptoes zijn, dan kun je als DVS niet optreden." Van een gebrek aan optredens is bij DVS geen sprake. De Katwijkse band werkt elk jaar 25 taptoes af. De voorzitter van de Stich ting Taptoe treedt op op zijn 'eigen feestje'. „Eigenlijk kan het niet", zegt Schonenberg, „want we verzor gen op die avond met alle leden van DVS de catering. We heb ben alle mensen keihard nodig. Maar we willen allemaal zo graag spelen." DVS verzorgt de catering om uit de kosten te ko men. Sponsors dragen ook bij in de kosten. Schonenberg be schikt over één bijzondere sponsor: het bisdom Rotter dam. „Het bisdom geeft geld aan instanties of evenementen waarbij wordt nagedacht over verbroedering en vrede. Dat is bij de Eurotaptoe uiteraard het geval, gezien de dag waarop wij het evenement houden." Na de taptoe volgt een dag la ter de Holland Liberty Night. Die wordt, in tegenstelling tot de taptoe, volledig binnen in hangar zes op het Vliegkamp Valkenburg gehouden. De toe schouwers zitten bij de taptoe overigens 'gegarandeerd' droog. Schonenberg: „De Li berty Night moet een bekro ning worden op de festiviteitei- ten. Iedereen moet volledig uit zijn dak gaan." Die avond wordt opgeluisterd door Gor don en de inmiddels ook buiten de regio bekende zanger Alex. Programma 5 mei: 19.00 uun UNI (Katwijk) en Junioren DVS. 20.30: Koninklijke Militaire Kapel, Dragoon Guards, Jubai. 22.00 uur: DVS, Orkie stra Koncertowa Wojska Polskiego, K en G uit Leiden. Programma 6 mei: vanaf 20.00 met artiesten ais Gordon, Alex, One Two Trio, Bob East Showband, Manro Lois en Timeless. Kaartverkoop bij VW Katwijk. Kaartren voor de Eu Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste t in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u na lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen j uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers binnen eigc; VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 tot 8.00 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/min. 's At 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNummei Noordwijk kiest voor variant Salman en Duijndam Noordwijk heeft definitief besloten dat er twee nieuwe wijkjes komen aan weerszijden van landgoed Offem en geen Groot-Bronsgeest. De gunstige stemming bij de provincie en de uitkomsten van onderzoek naar de toe komstige verkeersstromen maken die keuze mogelijk. De wijkjes Offem-Zuid en Boechorst (voorheen Bronsgeest- -Zuid) gaan elk zo'n zevenhonderd woningen tellen. en Duijndam en won sindsdien snel aan steun. De Van Berckel- weg hoeft in die variant niet te worden omgelegd. Dat bespaart de gemeente de bezwaren van een bloedfanatieke werkgroep. Bovendien zou de aansluiting van die omgelegde weg op de Gooweg een lastige zijn. Het alternatieve bouwplan was al een jaar de eerste keus van het college, maar formeel noordwuk job de kruief Met het gisteren door burge meester en wethouders be kendgemaakte besluit komt het college terug op de keuze voor één wijk met een omgelegde Van Berckelweg die de gemeen teraad in januari 1998 maakte. De nu gekozen variant werd in november van dat jaar geop perd door raadsleden Salman werd nog een tweesporenbeleid gevolgd, met name omdat de instemming van de provincie nog verkregen moest worden. Zuid-Holland toonde zich vori ge maand enthousiast over het nieuwe plan, omdat daarmee de bollengrond in Bronsgeest- -Noord behouden blijft. Be bouwing van het rommelige ge biedje Offem-Zuid vindt ze geen groot verlies. Nu de provincie bereid is, kan ook het gemeentebestuur definitief om, zei wethouder Tummers van ruimtelijke orde ning gisteren. De provincie kan dan aan de aanpassing van het streekplan kan gaan werken. Al leen de oostgrens van Offem- Zuid en de realisering van ne gen landhuizen tegen de Ijs baan aan zijn nog punten van onderhandeling tussen ge meente en provincie. Een extra argument voor de gekozen vari ant levert het verkèersonder- zoek dat de gemeente onlangs liet doen. Wethouder Sweers heeft nog niet het rapport tot zijn beschikking, maar al wel de conclusies. Daarin staat dat met het splitsen van Bronsgeest in twee wijkjes het bestem mingsverkeer voor Noordwijk- Binnen beter wordt verspreid. Een financiële vergelijking van de twee varianten heeft Noordwijk niet gemaakt, maar dat is in de ogen van Tummers geen tekortkoming. „Toen Bronsgeest bedacht werd, had den we ook nog geen idee van de kosten." Oppositiepartij De Combinatie verzet zich tegen de gekozen variant, onder meer omdat deze 20 miljoen duurder zou zijn. „Laten ze dat eerst maar eens aantonen", zegt Tummers daarover. Volgens hem is dat bedrag het resultaat van nogal selectief optellen, af trekken en vergelijken. Tummers ontkent niet dat de grond die de gemeente nu in Offem-Zuid moet gaan kopen, veel duurder is dan de al aange kochte grond in Bronsgeest- Noord. Voor de grond in Brons- geest-Noord kon de gemeente een zacht prijsje bedingen door de verkopende partijen bouw rechten te geven. Bovendien zijn de grondprijzen inmi een stuk hoger. Toch hoel^ volgens Tummers niet auti 1, tisch tot duurdere huizen t den. „En de provincie keui heus niet goed als het et misch niet uitvoerbaar voegde burgemeester Vai£ Sluijs daar nog aan toe. De eerste huizen Boechorst - zo luidt de ni naam voor het wijkje dat ti de Van Berckelweg en de S!r( straat komt - verrijzen lan er Schiestraat. Dat bouwplan e in voorbereiding. Het eer<s' gende bouwproject zal do vereiste voorbereidingen procedures nog minimaa jaar op zich laten wac denkt Tummers. Wijkgebouw De Wiek aan de Fresiastraat in Katwijk aan den Rijn moet mogelijk sluiten. Vol gens de gemeente overtreedt het buurthuis op grote schaal de regels, onder meer door al coholische dranken te schen ken aan tieners die jonger zijn dan zestien jaar. De geluidsnor men in het wijkgebouw worden met grote regelmaat overschre den. De Wiek veroorzaakt, vooral rond sluitingstijd, te veel overlast voor de buurt. Omwo nenden hebben daarover al di verse malen bij de gemeente De gemeente heeft het be stuur van wijkvereniging De Molenwijk inmiddels laten we ten dat ze de procedure in gang zet om het buurthuis gedwon gen te sluiten. Katwijk gaat tot sluiting van De Wiek over als door de politie opnieuw alco holgebruik door jongeren on der de zestien jaar wordt ge constateerd. Het buurthuis moet eveneens sluiten als bij milieucontroles, die de ge meente zelf houdt, opnieuw ge- luids- of andere vormen van overlast worden geconstateerd. De gemeente legt De Wiek op korte termijn een aantal maat regelen op die ervoor moeten zorgen dat het wijkgebouw toch gewoon open kan blijven. Zo moet het buurthuis het alcohol gebruik door jongeren van zes tien jaar en ouder meer ont moedigen en alcoholgebruik door jongere tieners verbii „Daarvoor moeten zeer st regels gaan gelden en die ten ook veel beter wordei geleefd", schrijven burgei ter en wethouders. Bovendien moet De Wie geluidsbegrenzer aansch die alarm slaat als het aja decibellen dat de muzieki ie latie produceert te hoog is buurthuis moet zich proffys neel laten begeleiden door v€ aal-cultureel jongerenwerk bus'85. En de overlast di je zoekers van De Wiek veroi ken, moet door de medi kers van het buurthuis w< tegengegaan. Zij moeten!*' ook nadrukkelijk gaan toG. dat de aankomst en het vi ra van de jongeren met mer rumoer gepaard gaat. Van de gemeente moet e r meer en beter overleg k<re tussen het bestuur van de s i vereniging De Molenwijlptl vrijwilligers van het buur de jongeren en de omwi den. Periodiek overleg t deze partijen wordt door meente aangeraden. Katwijk zegt 'groot bela hechten aan het jongerer in de Molenwijk en wol dit 'in principe' niet stopzette gemeente gaat dan ook op beurt plannen ontwikkele wijkgebouw De Wiek te v;r. teren. Ze denkt daarbij aa j isoleren van de muziekrifr] Ook wordt de route van er rij De Wiek aan het kritiscl van de gemeente onderw< en mogelijk aangepast. Eurotaptoe en Holland Liberty Night op marinevliegkamp Valkenburg DEN HAAG/KATWUK PERSBUREAU CERBERUS Een 51-jarige gokverslaafde Katwijker vervalste het rijbewijs van zijn beste vriend om het toegangsverbod op casino's te ontduiken en probeerde vervol gens met het valse identiteits bewijs de bankrekening van diezelfde vriend te plunderen. Politierecher mr. Mijnsberge veroordeelde de Katwijker daarom gisteren in Den Haag tot een celstraf van een maand, om te zetten in zestig uur dienstverlening, plus een maand voorwaardelijke celstraf. De Katwijker bekende dat hij zich in april '98 op het gemeen tehuis als een kennis van zijn vriend had voorgedaan. Met een vals identiteitsbewijs en met zijn eigen pasfoto's kreeg hij een nieuw rijbewijs mee naar huis. Ook bekende hij dat hij in februari vorig jaar met dat rijbewijs had geprobeerd geld op te nemen bij de Rabobank. Toen een bankmedewerker hem meedeelde dat hij geen geld op kon nemen omdat zijn rijbewijs als vermist stond op gegeven, gaf de verdachte zijn poging tot oplichting op. Kort daarna ontdekte zijn echtgeno te het vervalste rijbewijs en ver scheurde het. De gisteren opge legde straf was conform de eis van de officier van justitie en de Katwijker accepteerde de straf zonder protest, al had hij ge hoopt op een geheel voorwaar delijke straf. De man probeerde de po rechter uit te leggen hod gokverslaving een vlucht genomen nadat hij zonder, was komen te zitten. Hij nota bene zelf een toegang bod voor het casino ai vraagd toen hij merkte da de verkeerde kant op Maar de gokverslaving va verdachte was sterker dal eigen wil en hij wist zijn zé legde hindernis te omzeilei Inmiddels volgt de mar rapie en heeft hij al mee! een jaar niet gegokt. Zijn lj woord tijdens de rechtsri gebruikte de Katwijker on excuses aan te bieden ad man wiens vriendschap hj de gevolgen van zijn gokgl verspeelde. bollenstreek Voor hartstochtelijke bloemencorso-liefhebbers biedt het parkeerterrein bij de Haarlemse Extran-hal deze week een trieste aanblik. Pal naast de sporthal zijn drie medewerkers van het agrari sche bedrijf Schreurs uit Hillegom maandagochtend begonnen met het afbreken van de praalwagens die zaterdag nog trots door de Bol lenstreek reden. Van de kleurrijke bouwwerken resten morgen nog slechts de onderstellen, zegt sloper Michael van der Linden. „Sommi ge corsowagens zijn eigenlijk te mooi om af te breken. Maar ja, uit eindelijk verleppen de bloemen toch." FOTO UNITED PHOTOS DE BOER/CYNTHIA VAN DUKE In hangar zes op het Vliegkamp Valkenburg regeren vrijdag en zaterdag vrijheid en blijheid. Orions worden de ruimte van vijfduizend vierkante meter uit gereden om plaats te maken voor de Eurotaptoe en de Hol land Liberty Night. De avonden symboliseren de vreugde om de bevrijding in 1945. Als dank voor de bevrijding zullen de oud-strijders uit het buiten land, die destijds deel uitmaak ten van de 'Operatie Manna', de taptoe als eregasten meema ken. De oud-strijders zijn eregast op uitnodiging van de gemeen te Katwijk, 's Middags worden zij in het centrum van het dorp rondgereden op rollend oor- logsmaterieel van het rijdende militaire museum Keep Them Rolling. Hetzelfde gebeurde vijf jaar geleden, toen vijftig jaar bevrijding werd gevierd. De oud-strijders werden in Katwijk groots onthaald. Het was dan ook de uitdrukkelijke wens van de oud-strijders om de kust plaats weer te bezoeken. Ook eregast op de tribune in Valken burg is 'verzetsheld' Erik Hazel- hoff Roelfzema. Hij verkeert in het gezelschap van ambassa deurs en andere vooraanstaan de gasten. De oud-strijders krijgen het neusje van de zalm op het ge bied van muziekkorpsen voor geschoteld. Dat is volgens Wil lem Schonenberg, voorzitter van de Stichting Taptoe Kat wijk, de taptoe van zeven orkes ten. waarvan er drie uit het bui tenland komen. De bekendsten zijn DVS uit Katwijk en Kunst en Genoegen uit Leiden. Die orkesten moeten op vrijdag avond, samen met Jubel uit

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18