fff Huizen in Vlietwijk blijven langer staan ongeren lopen deur van Muzenhof plat Het verhaal moet wel goéd doorverteld worden Regio Inderzoek naar wensen (egstgeestse ouderen Glijtoren JENSDAG 3 MEI 2000 emeente verwijdert afvalberg Ifrdorp De Brugwacht in de Leiderdorpse wijk Leyhof is jïa van zijn enorme afvalberg verlost. Een groep bewoners jt het afval sorteren, waarna de gemeente het vuil weghaalt. de Brugwacht groeide een stapel achtergelaten bouw- en rbpafval in de loop van vorig week uit tot een enorme puin- Hg. Mensen dumpten hun huisvuil en overbodige huisraad Sij. De gemeente Leiderdorp stelde de bewoners een ultima- V Als het probleem deze week niet werd opgelost, zou de rg op kosten van de bewoners worden verwijderd. Bewoners [gemeente hebben nu een nieuwe afspraak gemaakt. Van- pnd sorteren buurtbewoners de afvalberg. Als de klus is ge- [ard, haalt de gemeente de troep op eigen kosten weg. haverhal Zoeterwoude legionellavrij jterwoude Douchen is vandaag weer mogelijk in De Klaver- I in Zoeterwoude. Vanaf 16 februari was dat verboden, nadat net sport- en recreatiecentrum aan de Hondsdrafweg le- Inella was geconstateerd. Inmiddels zijn de leidingen vervan- h en is het centrum legionellavrij verklaard. ondleidingen Kasteel Duivenvoorde orschoten Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten is weer kn voor publiek. Tot en met 30 september kunnen bezoekers jterecht. Met uitzondering van de zondagen en de maandagen h er om 14.00 en 15.30 uur rondleidingen. Groepsrondleidin- n zijn mogelijk na telefonische afspraak: 071-5613752. Veteraan mist aandacht voor 'Nederlands-Indië' leiderdorp eric went „Niemand van ons beweert dat hij flink geweest is." Nuchtere woorden van de 73-jarige Lei derdorpse oorlogsveteraan L. Kruidenier. Hij is er de man niet naar om stoere verhalen te vertellen over zijn belevenissen in het jappenkamp, in de perio de 1942 tot 1945. „Als we maandelijks met de Bond van Wapenbroeders bij elkaar ko men, halen we ook nooit sterke verhalen of ellende omhoog. We jennen elkaar, maar op een sportieve manier. Voor de rest proberen we een eenheid te vormen." Kruidenier is één van de naar schatting veertig Leiderdorpse oorlogshelden die gistermiddag een ontvangst kregen aangebo den in de raadszaal van het ge meentehuis. Daar werden ze getrakteerd op een lezing van Clingendael-directeur A. van Staden, al 22 jaar woonachtig in Leiderdorp en 'best een beetje zenuwachtig' voor deze thuis wedstrijd. „Het toeval wil dat ik mijn beroepswerkzaamheden uitoe fen in het huis dat tijdens de oorlog diende als residentie van Arthur Seyss-Inquart", verklap te hij het selecte gezelschap. „Sterker nog: mijn werkkamer heeft als slaapkamer van het echtpaar Seyss-Inquart ge diend." En dat is dus aan bui tenstaanders niet altijd eenvou dig uit te leggen. Van Staden: „Wanneer ik buitenlandse be zoekers iets vertel over de ge- re au begint deze zomer rocaStichting Welzijn Ouderen rwscïtgeest (SWOO) wil de be te van ouderen aan voor lap ingen in kaart brengen, ens G. Groenveld, directeur de stichting, is het de be ing dat een gespecialiseerd :au deze zomer gaat onder- che pari ergien wat de Oegstgeestse ou- belangrijk vindt. Ie activiteiten van de stich- zoals de maaltijdvoorzie- tyen en het vervoer, worden :r de loep genomen, inveld: „We hebben welis- zcr een goed beeld van zieningenpakket, maar :voe|chien zien we dingen over wer loofd. Daar willen we beter eidenspelen de komende jaren, ïwens, de laatste keer dat de wensen van ouderen ien onderzocht was twintig jaar geleden. Het is geen over bodige luxe om dat nu weer te doen. Het onderzoek sluit bo vendien goed aan bij de vraag van de gemeenteraad om het gebruik en de behoefte aan voorzieningen helder te krijgen. Dan weet de gemeente waar ze haar beleid op moet baseren." Volgens Groenveld staat wel zijnswethouder De Ruijter in principe positief tegenover het verzoek om subsidie voor het onderzoek, maar een toezeg ging heeft de SWOO nog niet gehad. „We wachten gespan nen af. De gemeente heeft de laatste jaren bezuinigd op wel zijn en wilde geen extra kosten maken. Toch vinden wij dat het onderzoek de verantwoordelijk heid van de overheid is, en niet van fondsen- of het bedrijfsle ven. De gemeente wil namelijk weten wat de wensen werkelijk zijn." wassenaar In de avonduren heeft de familie Van Zuylen ze al flink uitgeprobeerd, de twee nieuwe glijbanen van het Tiki- bad in Duinrell: de Moonlight en de Starfright. Ze zijn voor zien van lichteffecten, film beelden en watervallen. De nieuwe twintig meter hoge glijtoren, vanwaar uit in totaal zes glijbanen vertrekken, werd gisteren officieel in gebruik genomen. Vol passie vertelde graaf Van Zuylen, scheidend directeur van Duinrell, in zijn openingsspeech over de bouw van de nieuwe Tikitower. In drie maanden tijd werd de ou de toren afgebroken, kregen de de vier bestaande glijbanen een opknapbeurt, werden twee nieuwe banen toegevoegd en kwam er een geheel nieuwe toren bij. „Mijn zoon Roderick en ik hebben gisteren even voorgegleden, en ik daag dan ook iedereen uit deze enorme sensatie te ervaren", aldus Van Zuylen. Woordvoerder van Duinrell, Peter Wijnen, sprak van een 'primeur in Europa'. „Eén komma één kilometer glijplezier, dat vindt je ner gens. Aan alle veiligheidsas pecten is gedacht. Extra snel stromend water om opstop pingen te voorkomen en came ra's die bij ongewenst gedrag honderd procent pakkans ga randeren." FOTO DICK HOCEWONING rdorp* eric went avond rond half acht drup- n ze binnen in de Muzen- Jongeren, in de leeftijd van Dt 22 jaar. Zij zijn het han- in de parkeerkelder onder Vinkelhof beu en voelen er voor om te blauwbekken :en gemeentelijke jongeren- noetingsplaats (JOP). In het .ireel centrum leggen ze een tje, drinken een pilsje of en een praatje met de 'lyiu- ïof-oma': stamgast Sofia der Hoeven (79). „Hier in /luzenhof word ik tenmin- niet als een crimineel be- ïpeld", legt de 21-jarige 0 uit. :n maand of vier geleden men de eerste jongens bin- Aarzelend, omdat ze niet :r wisten of ze welkom wa- Nellie Hoogendam, al vijf jaar werkzaam achter de vond van wel: „Ik heb ge- 1 dat ze gerust binnen :hten komen, maar dat ze aan de huisregels moesten den. Dat betekent niet vloe- in het openbaar en geen e maken in de tent. En als ïen theatervoorstelling is, moeten jullie je rustig hou- heb ik ze op het hart ge- ct. En daar houden ze zich e groep is inmiddels ge lid tot zo'n dertig jongens [ken enkel meisje. En er ko er steeds meer bij. Ze ko- zo gauw het avond wordt de Muzenhof, om elkaar te noeten, een spelletje te mexen (dobbelsteenspel) of een potje te darten. „Hier is het warm en een stuk leuker dan op die tochtige JOP's. Je kan hier een pilsje drinken en ge zeik met de politie heb je hier niet", zegt Riquard (20). Dat was op straat wel anders. Eelco: „Toen we nog rondhin gen onder de Winkelhof was het geregeld raak. Natuurlijk is er toen ook best wel eens wat gebeurd. Daar ben je jong voor; dan doe je wel eens iets wat niet mag. Maar je wordt in dit dorp wel heel erg snel voor een crimineel aangezien. Als je met meer dan vier personen op straat loopt, krijg je al een bon van zestig piek, omdat je onge oorloofd samenschoolt." Een nieuwe JOP bij de Bui tenhofvijver, daar zitten deze Muzenhof-jongeren absoluut niet op te wachten. „Ik ken de mensen die daar in de buurt wonen. Die bellen bij het min ste of geringste de politie", schampert Eelco. „Dat lees je nu al in de krant. Er staan al leen nog maar bankjes en de hele buurt staat al op z'n kop. Voor je het weet heb je weer zo'n hangplek van 20.000 gul den waar geen mens gebruik van maakt. Kijk maar naar die piramides bij de Houtkamp en het ROC. Daar zit nooit iemand. Laat ze dat geld dan liever in een clubgebouwtje steken. Een Jongeren leggen een kaartje met Muzenhof-oma Sofia van der Hoeven. FOTO MARKLAMERS bouwkeet, voor mijn part. Daar hebben we veel meer aan." Vijf jaar geleden waren ze er al bij, toen in de Driemaster voor het eerst gesproken werd over de Leiderdorpse JOP's. Eelco: „Toen vroeg de gemeen te wat wij wilden. Een eigen clubhuis, hebben we toen ge zegd. Nu zijn we vijf jaar verder en is er nog niets. Ik heb er wel eens over gedacht om dan maar het tv-programma Breekijzer in te schakelen. Afdwingen, die handel. Straks ben ik 23 en dan ga ik op mezelf wonen. Wedden dat er dan nog steeds geen clubgebouw is?" Hoogendam beaamt dat: „Die JOP's, dat zijn kale, dode stenen met een paar bankjes er omheen. En ze zijn nog duur ook. Juist daar gaan die jongens schiedenis van het huis, pleeg ik daarom wel eens te zeggen: I am still exorcising his evil spi rit. Daarmee introduceerde hij gelijk de belangrijkste bood schap die hij voor de veteranen in petto had: „Ik wil u oproe pen voort te gaan met het uit drijven van de kwaadaardige geest van het nationaal-socia- lisme en het fascisme, in zijn ei gentijdse gedaante van politie ke bewegingen die tot haat en geweld aanzetten." Van 2 tot en met 7 mei: 2 halen, 1 betalen. Bij alle artikelen voorzien van zwart/wit label op diverse afdelingen. Zoals op de afdeling Wonen met bijvoorbeeld 10.000 kussenhoesjes in vele actuele kleuren De Bijenkorf zet de toon. AMSTERDAM, ROTTERDAM, DEN HAAG EN ARNHEM 5 MEI de Bijenkorf (2^) E FIUALEN ZONDAG 7 MEI GEOPEND. crjtft tocJi ere Kfn, Droste pastilles Luxe chocolaatjes var melkchocolade. Grote koker 300 gi van 7,95 voor Eerder had burgemeester Zonnevylle ook al een beroep op dë veteranen gedaan: „Toen wij vijf jaar geleden een herden kingsbijeenkomst hielden, bleek dat zeventig procent van de Leiderdorpse bevolking de oorlog niet heeft meegemaakt. Nu is dat aantal al gegroeid tot 76 procent. Eens te meer maakt dat duidelijk hoe belangrijk het is dat het verhaal verder wordt verteld." Wat veteraan Kruidenier be treft, moet dat dan wel goed ge beuren. Het stak hem dat zowel in de lezing van Van Staden als in de toespraak van Zonnevylle Nederlands-Indië niet één keer werd genoemd: „Wat daar ge beurd is, wordt voor het gemak maar weer vergeten. Waar aan wordt voorbijgegaan, is dat honderden Nederlanders na de capitulatie van Duitsland als nog het leven lieten. En dat de oorlog voor Nederland dus offi cieel pas was afgelopen op 15 augustus, na de overgave van Japan." Woonzorg Voorschoten trekt meer geld uit voor onderhoud Woonzorg heeft besloten 27 woningen in de Stadwijk straat, Parkstraat en Tolstraat in de Voorschotense Vliet wijk zodanig op te knappen dat ze nog zeker 25 jaar meekunnen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de woningcorporatie de huizen over een jaar of tien zou af breken. voorschoten jan preenen „We zijn tot de conclusie geko men dat ze van groot belang zijn voor de bewoners. Daarom willen we de levensduur van deze huizen behoorlijk verlen gen. Het uitgangspunt is dat ze betaalbaar blijven voor de doel groep en dat de huren dus niet te veel mogen stijgen", aldus C. van der Meulen van Woonzorg. Vorig jaar zag het er nog naar uit dat de woningen op korte termijn tegen de vlakte zouden gaan. Woonzorg wilde de in 1930 gebouwde huizen zo snel mogelijk vervangen en zag niets in renovatie. Onder druk van de bewoners die de huizen wilden behouden, ging de corporatie echter overstag. Woonzorg zeg de vervolgens toe alleen het hoogstnoodzakelijke onder houd te plegen. Na de nodige gesprekken met de bewonersvereniging stelt Van der Meulen nu vast dat er 'vrijwel overeenstemming is met de bewoners' over een in grijpende opknapbeurt: het ver vangen van daken, vloeren en kozijnen, het aanbrengen van dubbele beglazing en het ver plaatsen van de douches van de begane grond naar de eerste verdieping, zodat de woonka mers groter worden. Bovendien kunnen de bewoners kiezen voor een uitbouw in de vorm van een serre. In plaats van 20.000 gulden voor noodzakelijk onderhoud trekt Woonzorg nu 70.000 gul den per woning uit voor de re novatie. Dat houdt in dat de huren die momenteel tussen de vier en vijfhonderd gulden be dragen met ongeveer 85 gulden stijgen. „Ons plan dat vorig jaar nog van tafel werd geveegd, wordt daarmee alsnog uitge voerd. Wij zijn daar verschrik kelijk blij mee. Iedereen staat hier achter", zo reageert een van de bewoners enthousiast. Woonzorg richt het leeg staande huis Parkstraat 8 in als modelwoning, zodat iedereen kan zien wat de veranderingen precies inhouden. Dit pand fungeert net als Parkstraat 2 bo vendien als wisselwoning wan neer na de zomervakantie 'zo snel mogelijk met het opknap pen wordt begonnen'. Van der Meulen: „Ik ga er dan vanuit dat ook de welstandscommissie zich in de plannen kan vin den." het slechte pad op. Want con trole op wat ze daar uitvoeren, is er niet. Het is niet voor niets dat ouders van een meisje uit de Iepenschans hun dochter min of meer naar de Muzenhof sturen. Ze weten namelijk pre cies wat hier gebeurt." Speciaal voor de jongeren heeft de Muzenhof een spel computer en een dartmachine aangeschaft. Als straks het EK begint, komt daar een tafelvoet balspel bij, belooft Hoogen dam: „En soms draai ik een uurtje hun muziek. Als er geen anderen binnen zijn. Dan is het net alsof het hun eigen tentje is." Bovendien is ze een soort tweede moeder voor ze gewor den: Af en toe neem ik er eens eentje apart en praat dan over hun problemen. Dan vertellen ze dat ze het wel gehad hebben op straat en dat ze overal weg gejaagd worden. Dan bied ik een luisterend oor. Je kan ge rust stellen dat ik een beeq'e van ze ben gaan houden." Dat doet ook de 79-jarige So fia van der Hoeven, de Muzen hof-oma. Al zeven jaar brengt zij elke avond door in de bar- ruimte van het cultureel cen trum. De jongeren heeft zij in haar hart gesloten: „Ze willen zich zo graag als grote kerels voordoen, maar in wezen zijn het nog kinderen. Ze noemen me allemaal oma. We gaan stappen, oma, zeggen ze dan. Als jullie maar uitkijken en ge zond weer thuiskomen, zeg ik dan. En gelukkig doen ze dat ook. Want ik ben erg aan ze ge hecht. Leuke, gezellige jongens zijn het. Niets meer, maar zeker niets minder." Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 3 Mei ALGEMEEN-Gistermiddag vertrokken prof. dr. A.A. Nijland, uit Utrecht, en de heer J.H. Wilterdink van de Leidsche sterrenwacht met de 'Maasdam' naar Amerika, om daar de totale zonsverduistering van 28 Mei waar te nemen, en zich voor te bereiden op de wetenschappelijke expeditie, die volgend jaar voor een gelijk doel naar Sumatra ondernomen zal wor den. Zij vestigen zich te Barnesville bij Atalanta, waar prof. Campbell, van het Lick-observatorium, een groote expeditie organiseert. Het is er den Holland- schen astronomen vooral om te doen, van de instal latie der Amerikaansche sterrenkundigen te leeren. De verduistering valt 's morgens om halfnegen. Hoe wel het wetenschappelijk waarnemen niet geheel verwaarloosd zal worden, zijn de heeren Nijland en Wilterdink toch voornemens, zich vertrouwd te ma ken met de algemeene omstandigheden van de eclips, de opstelling der instrumenten, enz. - een soort van algemeene repetitie dus. Het spreekt vanzelf, dat daartoe geen groote in strumenten meegenomen worden. Een goede binoc le is voldoende. Maar de Hollandsche sterrenkundi gen hebben zich daarenboven voorzien van een goe de camera en een film-reproductie van een tralie- scherm van Rowland, voor spectrale waarneming. ANNO 1975 RIJNSBURG - Op het Rijnsburgs gemeentehuis werd gistermiddag weer eens een fraai doelpunt ge scoord. Nico Zwaan, eerste elftalspeler van Rijnsburgse Boys en Aafke Kromhout werden na deze treffer opgewacht door de traditionele erehaag, gevormd door jeugdige Rijnsburgse voetballertjes. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD SASSENHEIM - Het Sassenheimse college van B. en W, wil alles in het werk stellen om de sporthal in hét plan Wasbeek per 1 sepember 1976 in gebruik te nemen. Om dit te realiseren zal evenwel geen tijdsverlies meer mogen ontstaan. Gisteravond reeds bogen de commissies voor financiële en sportaange- legenheden zich over de juist gereedgekomen plan tekeningen en dinsdag (6 mei) zal de gemeenteraad een uitspraak moeten doen over het project, dat vol gens de huidige berekeningen méér dan drie miljoen gulden gaat kosten, 3.283.300,- om precieste zijn. De haast, die het college achter de plannen wil zetten wordt mede veroorzaakt door de 'tijdsomstan digheden'. "De mogelijkheden, zowel ten aanzien van financiering als de exploitatie zijn", zo zegt bur gemeester Kret in een toelichting aan de raad, "op dit ogenblik optimaal. Van de zijde van de provincie is ons meegedeeld, dat de financiering op korte ter mijn geregeld kan worden, terwijl het schoolbestuur van het Rijnlands Lyceum zich bereid heeft ver klaard een langlopend huurcontract aan te gaan. Zaterdag 3 mei LEIDEN - Het in sobere bouwstijl opgetrokken vor mingscentrum van de Stichting Vorming Werkende Jongeren aan het Lammenschanspark (Cronesteijn- polder) wordt a.s. maandag in gebruik genomen. Het is het eerste complex in dit gebied waarvan dit ge meld kan worden. Het valt echter te verwachten de de Leidsche School voor meao (middelbaar econo misch en administratief onderwijs) spoedig zal vol gen, waarna de reeks van vijf scholencomplexen in Cronesteijn zal worden volgemaakt door resp. de christelijke mts, de lavo-leao school en tenslotte de streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs. Het nieuwe onderkomen van het vormingswerk heeft als belangrijkste verbetering ten opzichten van de (nog) bestaande situatie dat er nu sprake is van een concentratie. Voordien had de stichting haar be huizing in het voormalige marinecomplex aan het Noordeinde, aan de Tweede Haverstraat en aan de Apollolaan (waar nu de sociale dienst een vestiging krijgt). Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dngblad Archieven, postbus 54, 23(H) AR leiden of door contante betaling aan de balie van liet leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17