[E Twist in bollenwereld dient geen belang 'Psychologisch gezien is biechten heel goed' Meningen Krant zeurt over Koninginnedag Koninginnedag was ondanks gezeur van het Leidsch Dagblad een succes ANKBORD In 1874 was Willem III nc niet getrouwd met Emma In 1874 was Willem III nc niet getrouwd met Emma Het was allemaal perfect in Pieterskerk op Koninginned WOENSDAG 3 MEI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen briev met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Het is niet de eerste keer dat een lezer een krant verwijt door een negatieve toon een stempel te drukken op het nieuws. Journalisten hebben het imago dat ze het leuk vinden als het mis gaat in de wereld en dat ze in zak en as zitten als alles op rolletjes verloopt. Die karikatuur heeft te maken met de es sentie van nieuws: nieuws is alles wat afwijkt van het ge bruikelijke. We hoeven de lezers niet te melden dat de zon vandaag weer is opge gaan. Pas als dat niet ge beurt, is het nieuws. Moord is nieuws, oorlog is nieuws, fouten bij de belastingdienst of een koersval na de intro ductie van aandelen World Online zijn dat ook. Dat imago speelde ons de afgelopen weken par ten in de berichtgeving over Koninginnedag. De heer Rijsbergen uit Leiden verwijt ons, blijkens onderstaande brief, zelfs 'een eeuwige negatie ve toon' en vindt het kinderachtig dat een jour nalist beschrijft hoe hij zonder pasje de konin gin een hand heeft kunnen geven. 'Koninginne dag was een groot succes. Met die kop had het Leidsch Dagblad op 1 mei moeten openen', schrijft Rijsbergen. Met dat laatste heeft hij gelijk. De openingskop van de speciale editie die we al zaterdagmiddag uitbrachten, luidde niet voor niets 'Ontspannen Oranjefeest'. De maandagkrant stond ten dele in het teken van het opmaken van de balans. Hoe blikken betrokkenen terug op de omstre den maatregelen in Leiden? Sinds de bekendmaking dat de koninklijke fa milie op 29 april naar Katwijk en Leiden zou ko men, heeft de krant verslag gedaan van de voor bereidingen, die zoals iedere lezer zelfheeft kunnen vaststellen in Katwijk geheel anders verliepen dan in Leiden. In Leiden werd zelfs de term 'noodverordening' geïn troduceerd, een maatregel die geen enkele gemeente eerder op 30 april heeft ingevoerd. De krant heeft zich kritisch tegen over deze gemeentelijke aan pak opgesteld, maar heeft steeds voor- en tegenstanders aan het woord gelaten. Dat is onze taak. We zien het echter ook als on ze taak de feestelijke kant van Koninginnedag te belichten. We deden dat door de Uit-krant van 20 april aan Koninginnedag te wijden en door vanaf za terdag 22 april dagelijks een Koninginnedagpa gina in de krant af te drukken. In de Uit-krant stond de complete route afgedrukt die de stoet in Leiden en Katwijk zou afleggen, met alle plaatsen waar het publiek de stoet, met of zon der pasje, zou kunnen zien. Het artikel waarin een journalist laat zien dat de pasjesregeling niet werkte en dat je zonder pas je bij de koningin kon komen, was informatief, wars van sensatie en vatte in kort bestek het be langrijkste nieuws van de Leidse viering samen: pasjes werken niet, feest niettemin ontspannen. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Koninginnedag 2000 was een groot succes. Met die kop had het Leidsch Dagblad op 1 mei moeten openen. Maar wat le zen we op 1 mei in onze krant? 'Zonder pasje toch een hand van de koningin' en 'Menings verschil over afsluiten wijk blijft'. Kinderachtig, een jour nalist die trots beschrijft hoe het toch gelukt is om in de Pie- terswijk te komen. En dat ter wijl het feest een succes was dankzij de goede organisatie, dankzij de Leidse bevolking en ondanks het Leidsch Dagblad. Wekenlang overheersten de berichten over de afsluiting van de Pieterswijk. Aan de Witte Singel had het vijf, zes rijen dik kunnen staan. Maar ik heb tien tallen mensen gesproken, die niet kwamen kijken, 'want we hebben in het Leidsch Dagblad gelezen dat je er toch niet in mag'. Terwijl meer mensen dan ooit dankzij de boottocht de koningin hadden kunnen zien. Alleen wist bijna niemand van die mogelijkheid, zeker toen het tendentieuze geluid van 'de binnenstad gaat op slot' door de landelijke pers was overge nomen. Jammer. Honderdduizenden hadden Leiden op die zaterdag kunnen bezoeken. Dan was de noodzaak van de afsluiting van die ene kleine binnenstadswijk voor iedereen duidelijk gewor den, ook voor de voorzitter van de buurtvereniging. Zelf stond ik op 29 april op de Breestraat. Na afloop was het gedrang daar zo groot, dat ik bijna een kwar tier geen kant op kon. Kan je nagaan wat er had kunnen ge beuren in de Pieterswijk, als het daar echt druk was geweest. Het Leidsch Dagblad is de enige 'echte' krant van Leiden. Voor veel mensen de enige in formatiebron voor plaatselijk nieuws. Een riante positie, maar ook een zekere verant woordelijkheid. Natuurlijk kan een kritisch geluid nooit kwaad, maar laat ook de andere kant zien. Zeker als het om een feest gaat, waarbij heel Nederland over je schouder meekijkt. Dan is niemand geholpen met zo'n eeuwig negatieve toon. Ook de krant zelf niet. Een heuse oorlog lijkt zich aan te dienen in de strijd om de gunsten van de handelsbedrij ven in de bloembollensector. Dat maak ik tenminste op uit de woorden die burgemeester Buddenberg van de ge- meente Sas- OPINIE senheim on langs uitte tij dens een presentatie ter gele genheid van de vijfde verjaar dag van de stichting 'Hou het Bloeiend'. Deze stichting strijdt voor het behoud van het eigen karakter van de Duin- en Bol lenstreek en streeft de handha ving van het bestaande bollen- complex na. De oorlog waar de heer Bud denberg over sprak, gaat tus sen 'de Noord' en 'de Zuid'. Ter verduidelijking, de Noord is het gebied boven het Noord zeekanaal, terwijl de Duin- en Bollenstreek vereenzelvigd wordt met de Zuid. En die Noord en die Zuid die hebben het niet zo op elkaar: de Zuid is van oudsher H. Westerhof is directeur van de Koninklijke Bond voor de Groothandel in Bloembollen en Boomkwekerijproducten. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de strijd die is ontbrand tussen de bollengebieden 'de Noord' en 'de Zuid' over de vestigingsplaats van de handelsbedrijven in de bollensector. hét Centrum van de bloembollen sector, waar productie, tussenhandel, groothandel en sectororganisa ties gesitueerd zijn. Daarmee biedt zij onderdak aan het tota le bollencomplex, een positie die versterkt wordt door de aanwezigheid van de Keuken hof. De Noord beziet dat alles met enige jaloezie en heeft his torisch gezien een veel minder sterke binding met de sector. Dat neemt echter niet weg dat zij met een marktaandeel van circa zestig procent wel is uit gegroeid tot het belangrijkste productiegebied in Nederland. De Duin- en Bollenstreek staat daarbij in de schaduw met slechts tien procent en lijkt in de komende jaren steeds meer terrein te verliezen. Kennelijk is de honger van de Noord nog niet gestild, want nu wordt er aan de handel ge trokken. Het beleid van de pro vincie is erop gericht om de handelsbedrijven naar de Noord toe te trekken, zonder daarbij aan te geven welke aan- valsstrategie men daarvoor volgt. Duidelijk is echter wel dat d^ handelsbedrijven niet hoeven te rekenen op goedko pe aanbiedingen voor grond of huisvesting en ook zullen er geen grote zakken met geld be schikbaar worden gesteld. Wel ke worst dan wel wordt voorge houden, is onduidelijk, maar waarschijnlijk bevat die een heel laag vetgehalte. Persoonlijk vind ik het een erg simpele gedachte dat de handel zich zou moeten ver plaatsen naar de plek waar de productie is. De logica daarvan ontbreekt te enen male en ook een onderbouwing daarvan in de economische handboeken is ver te zoeken. De handel col lecteert, verwerkt en distribu eert ei^moet daarvoor beschik ken over goed geoutilleerde bedrijfsfaciliteiten, die goed bereikbaar zijn. En zolang op die terreinen door rijks-, pro vinciale en gemeentelijke over heden voldoende waarborgen worden geboden, zal die han- Met een marktaandeel van circa zestig procent is 'de Noord' uitgegroeid tot het belangrijkste bollenpro ductiegebied in Nederland. De Duin- en Bollenstreek staat daarbij in de schaduw met slechts tien proeft foto anp cuido bensi omdat ze ook andere belaniin ke economische activite e genereren, onder andere ir d verpakkings- en grafische ii dustrie, bij koel- en prepan ai bedrijven en niet te vergeel bij transportonderneminj I Maar wat voor de Zuid gele le ook van toepassing op Noord, zij het met andere l ei getallen. De bloembollensector zijn geledingen levert, zcr de Zuid als aan de No z een belangrijke toegevoe ;cl waarde. Het ware te wer dat de bestuurders in beidt ns dat belang onderken iw en meer facilitair optre d richting de totale kolom vane bedrijfstak, zeker waar het om de belangen van de hai in de Zuid. Laten we hopen zij zich daar daadwerk i voor in willen zetten, in pl" van het afleggen van we zijdse oorlogsverklaringen, leiden alleen maar tot Hoq- Kabeljauwse twisten, geen enkel belang dienen. del zich niet verplaatsen, te meer omdat Schiphol en de Rotterdamse haven relatief gunstig gesitueerd zijn. Dus kennelijk is er geen vuiltje aan de lucht: het tromgeroffel uit het Noorden lijkt aan dove mansoren te zijn gericht en de Zuid kan de handel genoeg zaam in haar armen blijven koesteren. Maar juist in die genoeg zaamheid schuilt het grote ge vaar. Want om eerlijk te zijn, de zuidelijke bestuurders heb ben tot nu toe weinig oog ge had voor de belangen van de handelsbedrijven. Zo wordt in het veel geprezen Pact van Teylingen de handel niet eens genoemd. Erger nog, de ver schillende daarop gebaseerde gemeentelijke bestemmings plannen prediken het open houden van het landelijke ge bied, waardoor de daar gesitu eerde handelsbedrijven be perkt worden in hun uitbrei dingsmogelijkheden. En juist dat is funest, zeker in een tijd van schaalvergroting, ook bij de afnemers van de handel, waartoe ketens van tuincentra, supermarkten en bouwmark ten behoren. En om die goed te kunnen beleveren moeten de handelsbedrijven in de toe komst kunnen groeien en die gelegenheid moet ze dus ook worden geboden. Juist daarin schiet het veelbesproken Pact van Teylingen tekort en dus is daar nog een schone taak weg gelegd voor de gemeentelijke en provinciale bestuurders van het Zuidelijke halfrond, die ho pelijk nog enige herstelwerk zaamheden ten behoeve van de handel zjillen verrichten. Eigenlijk ben ik dus wel blij dat de Noord zo hard aan de bel heeft getrokken. Het heeft er in ieder geval toe geleid dat de Zuid is wakkergeschrokken en oog krijgt voor de positie en de belangen van de handel. En die zijn groot: de zuidelijke handelsbedrijven exporteren ruim voor 1 miljard gulden aan bloembollen en ook nog eens 240 miljoen gulden aan boom kwekerijproducten. Ze zijn een belangrijke kurk waarop de re gionale economie drijft, temeer De biecht lijkt uit het dal te krabbelen. Het bisdom Den Bosch constateert een nieuwe belangstelling voor het sacrament van verzoening, waarbij de gelovige via de biecht vader aan God vergiffenis vraagt voor zijn zonden. Het bisdom heeft mei tot biechtmaand gedoopt. Toch lijken mensen meer in het openbaar hun hart te luchten dan tegen de pastoor. Waar gaat men heen met problemen? En neemt het biechten wel toe? V. Blom, priester van de Sint- Janskerk in Den Bosch, in het Algemeen Dagblad: ,,De toene mende belangstelling vloeit vol gens mij voort uit de tijdgeest. Op tv heb je ook tal van pro gramma's waarin verzoening en biechten centraal staan. Denk maar aan All You Need is Love en Het Spijt Me. Maar het biechten gebeurt niet meer in de ouderwetse biechtstoel, hoor. In een aparte spreekka mer of in een kapel in de kerk kan in beslotenheid het sacra ment met verzoening worden afgenomen. Ik noem het liever zo, want opbiechten klinkt zo zwaar. In verzoening zit het woord zoen, dat heeft toch een wat prettiger karakter." J.J. van den Hoeven, pastoor bij de Maria Zetel der Wijsheid in Leiden: ,,Ik werk hier al der tigjaar en heb nog nooit één biecht afgenomen. Dat komt omdat wij een oecumenisch studentenpastoraat zijn. En het biechten is toch alleen iets van het katholieke geloof. Het bete kent, denk ik, niet dat ze niets te biechten hebben." W. Gorissen, dominee van de Nederlands Hervormde Kerk in Katwijk aan Zee: ,,Toen de reformatie kwam tussen Luther en Calvijn, heeft de protestant se Calvijn ook de pijn gevoeld van dat hij niet meer mocht biechten. Hij kon zijn innerlijke problemen niet meer kwijt. Óp die gronde is toen het huisbe zoek ingesteld, als vervanging van de biecht. Psychologisch gezien vind ik het biechten heel goed. Mensen kunnen hun pro blemen bij iemand kwijt en voelen zich weer beter. Maar het vergevingsgedeelte met de weesgegroetjes juich ik niet toe. Bij deze vrijspraak heb ik mijn vraagtekens, is het daar dan ge lijk mee afgedaan? Ben je dan van alles vergeven? In navol ging van Calvijn proberen wij met het huisbezoek in de zor gen van mensen te delen en hen in hun zonden te begelei den. Dat gebeurt ook in pro gramma's als Het Spijt Me of Catherine. Maar dat vind ik zo nep en gedwongen. Ik snap so wieso niet hoe mensen jaren lang ruzie kunnen hebben, zonder enig geweten te hebben. In de bijbel staat dat je onenig heid nog dezelfde dag goed kan maken. Het komt door het indi vidualisme in de maatschappij, iedereen is maar met zichzelf bezig en wantrouwend tegen anderen. Dat het biechten weer opkomt, vind ik dus wel goed. Het bewijst misschien dat men weer om anderen gaat geven en daar voor uitkomt. Ik zelf vraag om vergeving bij mijn God, mijn baas. En bij goede colle ga's met wie ik een goede band heb." M. van Brussel, eindredacteur bij RTL-4 programma Catheri ne: ,,In sommige gevallen heeft de biechtstoel plaats gemaakt voor ons programma. Mensen doen hier hun verhaal vanwege een soort zendingsdrang. Zij willen voor de camera's laten zien aan anderen met vergelijk bare problemen, dat je er niet alleen voor staat. Ook weten ze dat ze in de studio lotgenoten zullen ontmoeten, met wie zij kunnen praten. Het is een soort verwerking. In het begin wer den programma's a la Catheri ne door deskundigen vaak afge- De belangstelling voor de biecht neemt toe, maar slechts weinigen stappen ook daadwerkelijjk de biecht stoel binnen. archieffoto united photos de boer rob Hendriks raden, maar nu moedigen art sen hun patiënten juist aan om het te doen. Omdat het goed voor je is. Je kunt je problemen kwijt bij mensen die je begrij pen. Natuurlijk is het bij som migen ook puur ijdelheid om op tv te komen. Er zijn ook heel veel mensen die afhaken als ze echt voor de camera's moeten komen, maar die zie je natuur lijk niet op tv." L. van Beek, behandelt de brieven bij tijdschrift Viva: ,,Het is een modeverschijnsel. Iedereen komt met zijn proble men op tv en radio en het be gint gewoon te worden. De drempel wordt lager en Viva is blijkbaar een vertrouwd blad. Wij krijgen in ieder geval ruim tien brieven per dag binnen van mensen die reageren op eerde re artikelen in ons blad of die zelf met een probleem komen. In de rubriek 'Aan Viva verteld' gaan mensen vaak helemaal bloot. En dat gebeurt toch me rendeels met naam en toe naam. Er kwamen de laatste tijd steeds meer brieven bin nen, die wij niet meer konden plaatsen. Nu is de Viva ook op internet te lezen en daar plaat sen wij alle brieven. Het adres is www.Viva.nl." H. Evers, pastoor van het röoms-katholieke studenten pastoraat: „De rol van het biechten als sociaal-therapeuti sche handeling speelt niet meer. Bij de studenten zag ik dat zij veel sneller naar een psy chiater gaan. Vroeger ging je bij diefstal of geweld naar de pas toor, nu doe je aangifte bij de politie. Maar de eigenlijke di mensie is gebleven. Dat je zo veel liefde voor jouw God be waart dat je in diezelfde dymiek het zelf ook ziet. Het is niet uit schuldgevoel, maar meer een religieuze ervaring. Een simpel voorbeeld: als studenten zien dat er dingen misgaan in hun leven dan gaan ze daar met ie mand over praten. Een psycho therapeut diept dit gevoel dan verder uit. Maar als zij een stap je verder gaan dan komen ze te recht bij 'de zin van het leven'. Dit is meer een religieuze vraag en dan komen ze toch weer bij een geestelijke terecht. Je ziet dan ook een toeloop naar be zinningscentra en kloosters. Bij wie ik tot bezinning kom? Bij mijn vrouw." William (23), barkeeper bij ca fé/restaurant Alle Hens aan Dek in Alphen aan den Rijn: „De barkruk lijkt soms wel een biechtstoel. Iedereen vertrouwt je zijn diepste geheimen toe." M. van de Zon, peuterleidster van Kinderdagverblijf Jip en Janneke in Alphen aan den Rijn: „Kinderen zijn al op jonge leeftijd met allerlei dingen be zig. Je moet als ouders je kinde ren dan ook vaak aandacht ge ven, anders worden ze druk en gaan ze ergens mee zitten. Maar in plaats daarvan zetten ouders de kinderen voor de te levisie, omdat ze het zelf te druk hebben. Vervolgens kijken die kinderen naar programma's als Catherine en zien zij dingen waar ze nog veel te jong voor zijn. Maar ook het geweld in sommige tekenfilms gaat wel erg ver. Daar worden ze natuur lijk niet beter van. Daar moet je ze of niet naar laten kijken of over praten." Biechten op internet met www.theconfessor.org.uk.: „You may consider your sins silently or, if it helps, you may type them into the space provi ded. If you take the latter op tion, you are assured that all that you type remains on your computer and will not be trans mitted in any way to any one else. This is between you and God and your privacy is totally respected. You are now invited to make your confession." (Vertaald: ,,U kunt in stilte over uw zonden nadenken of, als dat helpt, kunt u ze intypen in de beschikbare ruimte. Als u de laatste optie kiest, weet u zeker dat alles wat u tikt op uw com puter blijft en niet naar iemand anders wordt verzonden. Dit is tussen u en God en uw privacy wordt volkomen gerespecteerd. U kunt nu uw bekentenis doen.") NATASJA AUGUSTINUS Uw rubriek 'Koninklijke Spo ren' op pagina 19 van uw editie van 22 april bevatte interssante informatie, waarvoor hulde. Toch een opmerking: de ko ningin die Willem III op 3 okto ber 1874 bij zijn bezoek aan Leiden vergezelde, heette niet Emma maar Sophie, geboren prinses Van Württemberg. Het huwelijk tussen beiden was ge sloten op 18 juni 1839; Sophie overleed op 3 juni 1877. Willem III en Emma huwden op 7 ja nuari 1879, ruim vier jaar na het door u gemomoreerde bezoek aan Leiden. Koning Willem III en konin gin Sophie leefden van de ber 1853 gescheiden van en bed. Hieraan is ind geen ruchtbaarheid geg Het bleek echter uit de pn zoals ook in uw stukje is 1 gegeven. Na afloop van h( zoek verrtrok de koning Het Loo, Apeldoorn, terw koningin naar Huis ten afreisde. Natuurlijk schuilt niet a elk gescheiden optrekker echtheden een scheiding tafel en bed, maai- in dit was het wel degelijk zo. W.L. H; Katwijk aai In het Leidsch Dagblad van za terdag 22 april werd in de ru briek 'Koninklijke Sporen' een citaat uit het Leidsch Dagblad van 2 oktober 1874 opgeno men, waarin werd aangekon digd dat het derde eeuwfeest van Leidens Ontzet zou worden opgeluisterd door de tegen woordigheid van Z.M. de ko ning en H.M. de koningin en de koninklijke prinsen. Om even het geheugen op te frissen, zo zegt uw redacteur er bij, betrof het hier een bezoekje van koning Willem III, koningin Emma en de prinsen Alexander en Hendrik. Ik vrees echter dat het geheugen uw redacteur aar dig in de steek heeft gelaten. In 1874 was Emma nog geen koningin, dat werd zij pas in 1879 bij haar huwelijk met ko ning Willem III. In 1874 het een bezoek van koninj lem III met koningin Sc die in 1877 overleed. De aanwezige prinsen moetei geweest prins Willem en Alexander, overleden in re tievelijk 1879 en 1884 Wie bedoeld wordt nu door u genoemde prins drik is duister. De enige in nog levende prins Hendri geen zoon van koning V\ III en kan dus niet in zijn g bij het Leidse bezoek aan zijn geweest. De bij het artikel gepli foto van Willem III met d< ge koningin Emma past niet bij het gebeuren in 18 B.E.F. 't v drc Zaterdag 29 april heb ik, en met mij vele anderen, gezongen in de Pieterskerk met het groot ouderenkoor voor de koningin. We werden ontvangen met kof fie en gebak. Daarna was er een drankje en een warme maaltijd met nagerecht en ter afsluiting koffie. Ik wil hierbij iedereen, o 'Cosbo', bedanken voor d( fecte organisatie en de ge2 sfeer. We hebben genoti de koningin met gevolg goed van nabij kunnen zie

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16