w even ton oor wegen <n Alkemade oeverloos Rijn Veenstreek y r - 'Je moet verdriet niet wegstoppen' VRIJHEID BLIIHEID VAKANTIE VOORDEEL Hoge boete geëist voor uitschelden conducteur 5 MEI (K)OPEN Zestien arrestaties bij oprollen van hennepkwekerijen te iaf Dodenherdenking in Rijn- en Veenstreek Uitvaartondernemers niet enthousiast DENSDAG 3 MEI 2000 emeente presenteert nieuw beleidsplan iMADE JANNEKE DE JONGE t gemeentebestuur van Alkemade wil volgend jaar bij- 7 ton uittrekken voor het onderhoud van de wegen, larnaast is onder meer geld vrijgemaakt voor een gjtodlokaal bij basisschool Elckerlyc in Roelofarends- n, opleidingen voor de ambtenaren en het verbeteren i de riolering in de Floraweg en de Geestweg richting irijventerrein Veenderveld. Burgemeester en wethou- 0^ s schrijven dit in hun Beleidsplan 2001-2005. rijtje te zetten. „In de raads commissies lijkt het vaak alsof dat onderwerp waarover het gaat, het allerbelangrijkst is. Terwijl je in dit plan ziet waar voor we nog meer geld nodig hebben." Vorig jaar onderzocht ingeni eursbureau Oranjewoud hoe Alkemade zijn wegen het best kan beheren. B en W willen dat advies nu uitvoeren. Tot nu toe hield de gemeente nauwelijks rekening met het vervangen van de hindering, vertelt Meer burg. „Als het nodig was, be schouwden we dat als een extra uitgave." Oranjewoud adviseert om elk jaar na de winter alle wegen te inspecteren en vervol gens te kiezen welke aan de beurt zijn, inclusief de funde ring. „Daar willen we nu flink wat geld aan besteden, want een inhaalslag is nodig", zegt de burgemeester. .Anders ko men we voor onverantwoorde risico's te staan." Welke wegen volgend jaar aan de beurt zijn, wordt in het begin van het jaar besloten. Volgende week vergaderen de raadscommissies over het be leidsplan. Op 31 "mei kan het in de gemeenteraad worden vast gesteld. f >r nieuw beleid hebben B en uim 8,5 ton over. Dit bedrag it nog niet vast, omdat nog t bekend is hoe hoog de uit ing uit het gemeentefonds 1NJ Aanvankelijk zou dit voor het „J 2001 neerkomen op 7 ton, ^ar onlangs veranderde het a isterie van binnenlandse en die uitkering. Burge ester Meerburg wil volgende ik, als het beleidsplan wordt proken in de raadscommis- weten waar Alkemade op rekenen. „Ik verwacht dat wat lager uitvalt. Als dat zo igt het voor de hand dat we mibbelen op het onderhoud 'V.1 de wegen." Volgens Meer- 1 g kan daar makkelijker op 'n z den bezuinigd dan op bij- rbeeld jongeren- of oude- beleid. „Daar telt het veel N larder." ,^'let gemeentebestuur komt >r het tweede jaar met een ëidsplan in het voorjaar. "s.ndere gemeenten noemen vaak een voorjaarsnota, ïniar wij willen verder kijken .i alleen dit jaar", licht de F gemeester toe. „De begro- 5is meer gericht op één Volgens hem is het nodig haaldelijk de cijfers op een ALPHEN AAN DEN RUN/NIEUWKOOP MARIETA KROFT Tijdens de ontmantelingen van de hennepkwekerijen gisteren in Alphen aan den Rijn, Zwam- merdam en Nieuwkoop heeft de politie in totaal zestien men sen opgepakt. Het gaat om mannen en vrouwen in de leef tijd tussen 53 en 26 jaar. Enkele aanhoudingen moeten nog vol gen, aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Den Haag. Een deel van de arrestanten werd van zijn bed gelicht. Een ander deel was aanwezig tij dens de invallen in de kwekerij en. Ze zijn allemaal min of meer bekenden van elkaar. Tijdens de zeventien invallen waarvan zeven in huizen, ont dekte de politie tien illegale hennepkwekerijen. Het aantal hennepplanten per kwekerij va rieerde van honderd tot vier honderd. Ze worden allemaal vernietigd. Naast de plantjes heeft de politie drie auto's, mu nitie, sieraden en 50.000 gulden in beslag genomen. Ook is er beslag gelegd op bankrekenin gen. Vuurwapens zijn niet aan getroffen. Het OM onderzoekt momen teel wat het aandeel van de ver dachten is in de zaak. Waar schijnlijk vandaag besluit het OM wie weer wordt vrijgelaten en wie er nog deze week wordt voorgeleid bij de rechter-com- missaris. FOTO HIELCO KUIPERS Clown Willem Hassoldt: „Ik wil met mijn optredens wat verlichting brengen bij de mensen." Serieuze clown wil optreden bij begrafenissen Veel mensen zijn deze week ook bevrijd van school en werk. Kom naar de Rijneke Boulevard. Duizenden aanbiedingen waar je blij van wordt. alphen aan den run ANNETTE LAMEUER Speciale muziek voor zijn eigen begrafenis heeft hij al uitgeko zen. „Het is toch zeker mijn feestje", zegt Alphenaar Willem Hassoldt zonder ironie. „Men sen feesten bij elke gelegen heid, maar zien de dood als een verschrikking. Je kunt het zien als een afsluiting, maar ook als een nieuw begin." Hassoldt is clown en wil optredens gaan verzorgen bij crematies en be grafenissen. „Een clown kan mensen door hun tranen heen weer laten lachen." Hoe hij zijn optredens in kleedt weet hij nog niet. „Richt je je op de nabestaanden of juist op de overledene? Het hangt van de opdrachtgever af." Zelf denkt hij aan het voor dragen van stukjes poëzie of iets doen met een droevige mi miek. Voor het maken van grappen en grollen tijdens een uitvaart, voelt hij minder. Op drachten heeft hij nog niet bin nen. Hassoldt vindt niet dat het verdriet moet worden wegge stopt. Het leven is een strijd. „Daarom wil ik ook met mijn optredens wat verlichting bren gen bij de mensen. Niet banaal of platvloers, maar met respect voor de gevoelens van de nabe staanden." Hassoldt, een jonge veertiger, was als kind al tuk op het spe len in toneelstukjes. „Ik speelde de rol niet, ik was het." De clown heeft een partimebaan als tele marketeer. Daarnaast speelt hij de clown op kinder partijtjes en doet hij acts op straat. Hassoldt legt uit dat er verschillende soorten clowns bestaan. De domme August met zijn rode neus, de witte harlekijn Pierrot, en de 'freeze' clown. „Wat ik daarmee be doel? Ik sta onbeweeglijk op straat. Mensen lopen voorbij en gooien een muntje in mijn hoed. Ineens ga ik dan een lied je speciaal voor die mensen zingen." Hassoldt kan niet zeg gen welke clown hem het dier baarst is. „Mensen die me ken nen vinden dat Pierrot me het beste past. Pierrot is een tedere clown. Hij heeft wat te vertel len, maar hij is ook naïef." Tijdens zijn opleiding aan de clownsschool in Amsterdam kreeg Hassoldt het idee aange reikt om optredens bij begrafe nissen en crematies te gaan doen. „Onze directeur hield er een lezing over. Waarom ook niet, dacht ik." Hassoldt houdt van rituelen en gelooft dat mensen ze kan helpen in hun rouwverwerkingsproces. Ritue len stellen de nabestaanden in staat om hun emoties te uiten en vervolgens los te laten. „Stel, ik ga zitten op een stoel bij het open graf in mijn clownspak. De stoet komt eraan en ze zien een mannetje in een raar pak. Ze zijn even afgeleid." Hassoldt heeft in zijn naaste omgeving geregeld de dood ontmoet. „Het is een andere wereld. Maar wel een die vlak bij is. En, heel democratisch, ie dereen gaat een keertje dood", zegt hij nuchter. In Turkije liep hij mee in een islamitische be grafenis. „Daar gaat het li chaam in doeken gewikkeld de grond in. Op het moment dat de familie de overledene uit de kist tilde en aan de aarde toe vertrouwde, brak in volle glorie de zon door. Dat was voor mij een mystieke ervaring." De dodenherdenking morgen avond in Alkemade wordt ge houden bij het monument aan de Stationsstraat in Roelof- arendsveen. Vanaf 19.40 uur maken Door Gunst Verkregen en. Liefde voor Harmonie mu ziek. Even na 20 uur legt burge meester Meerburg een krans bij het monument. In Alphen aan den Rijn zijn er herdenkingsbijeenkomsten op drie plaatsen. Om 16 uur legt het Comité Indiëmonu- ment een krans bij het Indië- monument aan het Hazeveld. Bij het Joods monument aan het Raoul Wallenbergplein is er om 19 uur een toespraak en kranslegging door de stichting Herdenking Joodse Vervol gingsslachtoffers en het ge meentebestuur. Om 19.30 volgt daarvandaan een stille tocht naar het monument in het Bur gemeester Visserpark. In Ter Aar is er om 18.50 uur een kranslegging bij het monu ment in het gemeentehuis. Om 26 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. (Ilfaent er zó. Gratis parkeren. 4 mei geen koopavond, 5 mei open. IR), het hij AA Amsterdam-Rotterdam afslag Zoeterwoude-Rijndijk, volg de borden Rijneke Boulevard. Tegenover Heineken. Uitvaartondernemingen in de regio verwachten niet dat er veel behoefte is aan een clownsop treden tijdens uitvaarten. „De trend is juist dat begrafenissen steeds soberder worden", con stateert G. de Vries van de Alphense onderne ming Eenvoud. J. Verbree van Kramer Begrafe nissen kan zich voorstellen dat een clown hoog uit iets kan betekenen voor kinderen. „Dan zou de school zoiets moeten organiseren als er een kind is overleden op de school", zegt Verbree. Maar volgens De Vries kan een clown voor kin deren ook niets betekenen. R. Heezen, bedrijfsleider van uitvaartverzor ging 't Leidse Huys, schat dat een clownsoptre den bij slechts drie tot vijf procent van het pu bliek goed valt. „De vraag is of mensen met een melancholieke clown ongevraagd geconfron teerd willen worden. Een groot deel van het pu bliek vindt dat shockerend." Het voordeel van zo'n weekje vakantie is dat u alle tijd hebt voor de Rijneke Boulevard. En daar bespaart u zoveel dat u voordelig op vakantie kunt. 26 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren. 4 mei geen koopavond, 5 mei open. 19.30 begint een herdenkings dienst in de rooms-katholieke kerk H. Adrianus aan de Lan- geraarseweg, waaraan muziek vereniging Arti et Religione en het koor Soli Deo hun mede werking verlenen. In het gemeentehuis in Ha- zerswoude-Rijndijk begint om half acht een herdenkingsbij eenkomst. Leden van het ge meentebestuur leggen twintig minuten later een krans bij het monument aan de Bilderdijk- laan. In Koudekerk aan den Rijn wordt vanaf 19 uur in de Nederlands hervormde kerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden. Aansluitend vertrekt om 19.45 vanaf het oude ge meentehuis een stille tocht naar het monument op de alge mene begraafplaats aan de Hoogewaard. De gemeente Jacobswoude houdt herdenkingsbijeenkom sten rond de klok van acht uur in Leimuiden (bij de NH-kerk) en Woubrugge (in het park ach ter de NH-kerk). Ernstig gewond na verkeersongeval Bij een ongeluk op de Westka- naalweg in Ter Aar zijn gister avond twee Alphenaren ernstig gewond geraakt. De 26-jarige bestuurder reed omstreeks tien uur met zeer hoge snelheid over de weg van Alphen naar Ter Aar. Ter hoogte van de Her tog van Beijerenstraat raakte hij door onbekende oorzaak de controle over het stuur kwijt. De auto raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stil stand. De bestuurder is met ernstig letsel naar het VU zie kenhuis in Amsterdam ge bracht. Zijn toestand is zeer kri tiek. De 24-jarige passagier was na het ongeval nog aanspreek baar en is naar het LUMC ge bracht. A lphense kunstenaars !i moeten hun creativi- it vergeten. Volkstuin- jrs in Alkemade kunnen 1 niet zonder. Cuba heb je dat ook. Dat je |de gevels van bouwvallige vaanse betonkolossen alleen ar leest wat een fantastische el die Fidel Castro is. En hoe veldig het armoedige leven is ïrstriier de communistische Jtatuur. Wie het tegendeel 01 ?nlijk probeert te r kondigen, kan voor zijn nnei en veiligheid maar beter op 3var 1 oude rubberband Elian iterna reizen. ttei e- dan de Alphense vrijheid lech 1 meningsuiting. Daar re ïgen de kunstenaars van de eids ^smederij tenminste naar 'ikbd 1e'ust kliederen op de luttingen van de stadhuis- r, Grjuwput. Met toestemming h de gemeente nog wel. Het ate*g ze'fs gaan over het uwsel dat de gemeente hter die schutting Prplempt. Een beetje linkse ■Braire rakker zou zich in zijn ^ridjes wrijven met zo'n klusje E zijn creatieve brein de vrije pp laten gaan. Zou je denken, jtdat je de kleine lettertjes d 1st. Want schrijven op de riten wand mag, tenzij de ibtenaren de teksten ledigend, schunnig of Matschappelijk {aanvaardbaar vinden. Zij mogen de schuttingen daarom met een potje Tipp-Ex nalopen. Overleg oké. Maar hier is niks 'poldermodellerigs' meer aan. Censuur met een griffel, dat is 't. Waar is de tijd dat kunstenaars met hun werk hun kritische kijk op de maatschappij konden geven? En waar is de wethouder die al maandenlang kunstnota's laat schrijven waarin staat dat burgers zich méér en de gemeente zich minder met de kunstwerken in Alphen moet bemoeien? En de 'Zoab'- gedachte (Zeer Open Alphens Bouwwerk) achter het glazen ontwerp van het nieuwe stadhuis, wat is daar van over? Die is natuurlijk in de rook van aan Havana-sigaren zuigende ambtenaren opgegaan. Nu komt de Taaismederij niet verder dan de lullige woordspeling: 'Stadshart?... Dat klopt'. Wat een klote-tekst. Zet dót maar op de schutting. Woonwagens Ooit een woonwagen gezien Bijdragen van Saskia Buitelaar en Janneke de Jonge geslagen had, daar langs de A4 bij Roelofarendsveen. Een bedrijventerrein moest er komen. Dat levert meer geld op dan volkstuinen, dus hup, weg met die kleiwroeters. Het werd nog veel erger. De hoop op een lapje grond achter een natuurminnend bedrijf vervloog definitief toen bekend werd dat de A4 moest uitbreiden. Radijsjes die in de berm van een snelweg groeien, smaken nou eenmaal niet zo fijn. Wethouder Luuk Beelen vindt natuurlijk dat hij geweldig zijn best heeft gedaan. Na lang zeuren bij grondeigenaren kon Luuk vorig jaar eindelijk een stukje grond in Nieuwe Wetering kopen. Ideaal voor de groentekwekers, dacht hij. Maar niet heus. Het bleek beschermde grond te zijn, een soort mini-natuurreservaatje dus. En daar mogen amateur- meststrooiers hun gang niet gaan, vindt de provincie. Foutje: de wethouder bestemmingsplannen was even vergeten om in het bestemmingsplan te kijken. De volkstuinders zijn daarom zelf maar weer een oplossing gaan verzinnen. En die hebben ze gevonden. Lumineus is 'ie, al zeggen ze het zelf. Eigenlijk kwamen ze indirect jaren geleden al op dat idee, toen ze zichzelf de zigeuners van Alkemade noemden. Alleen wisten ze dat toen nog niet. Maar zo'n verrijdbaar moestuintje is dé oplossing. Zeker als je in een gemeente woont waar nog wel eens iets wordt weggeschoffeld. TEKENING MAARTEN WOLTERINK met een dak van bloemkolen, winterpenen en aardbeienplantjes? Wel eens iemand met een grasmaaimachine over het dak van zijn verrijdbare huis zien huppelen? Of via een ladder zakken tuinaarde naar boven zien slepen? Wij ook niet. Maar nog even, en dan is die attractie beslist te zien in Alkemade. Het ziet er slecht uit voor de leden van volkstuinvereniging Alkemade. Tien jaar geleden al wisten ze dat hun laatste uur OEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSBUREAU CERBERUS Een boete van dertienhonderd gulden eiste officier van justitie gisteren bij de politierechter in Den Haag tegen een 20-jarige Alphenaar voor het beledigen van een conducteur en wegens fysiek verzet tegen zijn aanhou- ding. Op 21 februari begon een ru zie tussen de Alphenaar en een hoofdconducteur van de inter- city Amsterdam-Den Haag met het verzoek of de Alphenaar zijn voeten van de bank wilden halen. Toen de verdachte bo vendien na herhaaldelijk ver zoek van de conducteur zijn kaartje 'niet kon vinden', begon de conducteur met het schrij ven van een bon. De verdachte wilde daar niet op wachten. Hij probeerde in Leiden uit te stappen en trok zich los van de conducteur die hem tegen probeerde te hou den. „Kankerlijer, ik weet je te vinden", riep hij de NS-mede- werker nog toe voordat hij als nog op het perron werd aange houden. De verdachte verscheen gis teren niet op de zitting. „Hij was het vergeten en zei dat hij geen tijd meer had om te ko men", deed zijn advocaat ver slag van een telefoongesprek dat hij vlak voor de zitting met de Alphenaar voerde. Toch vroeg de raadsman de politie rechter om de zaak aan te hou den, omdat zijn cliënt 'met psy chische problemen kampte' ten tijde van het incident. Hoewel nergens uit bleek dat de verdachte door een psychia trisch verleden eerder in de problemen was gekomen, ho noreerde de politierechter het verzoek van de advocaat. Tot verbijstering van de officier van justitie werd de zaak voor onbe paalde tijd aangehouden, in af wachting van een reclasserings- onderzoek. Dat moet uitwijzen of de ver dachte misschien verminderd toerekeningsvatbaar was toen hij de conducteur de huid vol schold. Zelfs op vrijdag Bevrijdingsdag werken we voor u door. We zijn gewoon open. Dus vier 5 mei bij ons. We maken er samen een voordeelfeest van! 26 winkels dichtbij elkaar. Minder lopen, beter kopen. U bent er zó. Gratis parkeren. 4 mei geen koopavond. 5 mei open.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15