Kinderen van één Vader Geloof Samenleving Priester Hendrik: twaalfde-eeuwse projectontwikkelaar van allure 1 Moslims eif boeddhisten vragen wet zendtijd at „Mijn vader komt uit Neder- land en mijn moeder uit Hon- duras. Daar hebben ze dezelfde God als hier. Maar Hij heet an ders. Ze zeggen 'Dios'. Toen ik drie jaar was, ben ik in Honduras geweest. Ik weet nog een klein beetje hoe het eruit zag. Het was warm en de meeste mensen zijn bruin en kleiner dan Nederlandse men sen. De huizen zijn meestal niet al te ste vig. En er zijn palmbomen en kokosnoten die je zo uit de bomen kan halen. De kerken zijn daar groter dan in Nederland. We zijn een keer naar een kerkdienst geweest. Dat was in het Spaans, maar dat gaf niets, want ik kan wel een beetje Spaans. 'Tobogan', dat is bij voorbeeld 'glijbaan'. Ik wil nog wel een keer naar Honduras. Ik vind het een mooi land. Maar Nederland is ook leuk. Want hier heb je botsauto's op de kermis. In Nederland gaan we ook naar de kerk. Ik ga altijd naar de kin derwoorddienst in de pastorie. We doen verschillende dingen. Eén dingetje weet ik nog: dat is tekenen en uitknippen. O ja, en ik heb een Paimpasenstok versierd voor oma. Ik deed er allemaal Amir Zoet (6 jaar, afkomstig uit Warmond) vertelt over zijn geloof snoep in, maar zonder suiker, want mijn oma heeft suikerziekte. Met Palmpasen hebben we gezongen in de kerk en de pater heeft alle stokken gezegend met water. En toen moesten we met alle kin deren een rondje lopen. In de kerk heb ben we ook geld ingezameld voor de kinderen in Honduras. Eerst kregen we van de juf op school een doosje. Dat moest je in elkaar vouwen. Toen heb ik er zelf geld in gedaan en dat heb ik aan de pater gegeven. De juf vertelt ook verhalen. We hebben verschillende juffen en mijn moeder is er één van. Thuis vertelt mijn moeder ook verha len, maar ik weet niet of ze over God gaan. Vroeger had ik een oppasser. Ik noemde haar Ija. Ik weet niet meer of ze over God vertelde. Daarna kreeg ik Rosita. Zij vertelde dat Jezus Zijn leven voor ons heeft gegeven. Jezus is een man en Hij is aardig. Dat weet Lk gewoon. Hij doet nooit stoute dingen. Jezus woont boven op de wolken bij God. God lijkt op Sinterklaas, alleen geeft Hij geen cadeau tjes." VANDAAG Vandaag 242 jaar geleden, op 3 mei 1758 stierf Prosper Lambertini, ofte wei paus Benedictus XIV. Als geleerde in het kerkelijk recht had hij al een aanzienlijke reputatie opgebouwd voordat hij het pausschap accepteerde. In zijn pontificaat bewees Lam bertini een toegeeflijk man te zijn. 'Hij plooide zich wellicht wat te veel naar de eischen der hoven', schrijft een historicus uit de vorige eeuw. Benedictus XIV bewerkstelligde vrede met Sardinië en stond toe dat er diverse kerkelijke feesten werden afgeschaft. Eén van die feesten die in de loop der tijden aan belang heeft ingeboet, is dat van de 'kruisvinding'. Het feest, dat nog steeds op de kerkelijke agenda voorkomt, herinnert eraan dat in het jaar 329 (naar verluidt) het heilige kruis, waaraan Jezus was ge storven, werd teruggevonden. St. Paul's even minder mooi WOENSDAG 3 MEI 2000 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Steenwijkerwold, E. van Veen te Kolderveen-Dinx- terveen. Toezegging van beroep: te Akkerwoude-Murmerwoude, W. van der Wind te Putten, voorheen Ned. Ger. predikant. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Heerenveen, W. Bloemendaal, herv. pred. te Ens (SoW), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Dussen i.c.m. Meeuwen, mw. C.E. de Jong te Kampen. Bedankt: voor Uelsen (Did), T. Veenstra te Urk. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Nieuw telefoonnummer E.J. Sytsma te Gent: 003292205355. Het nummer van het Gereformeerd Kerkcentrum en de bijbelboek- tiek blijven ongewijzigd: 003292217735. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Groningen (Tehuisgemeente), M. de Jong te Zwol le. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Bruinisse, J. Roos te Opheusden. h afke van der toolen „Het was hier woest en ledig. En toen was daar priester Hendrik. Die met een paar mensen de woesternij in cultuur bracht." Pastoor H. van Zoelen spreekt in de Woudse Dom. Maar dan als penningmeester van de Stichting Priester Hen drik, die zich beijvert voor een standbeeld van deze twaalfde-eeuwse 'projectontwikkelaar van grote allure'. Zoals professor in de 'Hendrikkun- de' H. j/an der Linden hem noemt. Honderdduizend gulden gaat het beeld kosten van de man die hier voor het eerst de spa in de grond stak. Dertigduizend is er al binnen. Mede met dank aan het bisdom Rotterdam en de ge meente Jacobswoude. Gisteravond klonk in het bijzijn van bisschop Van Luyn het startschot voor een campagne om de rest bij elkaar te krijgen. Niet toevallig vindt de avond - met een lezing van Van der Linden - plaats in de Woudse Dom. Op deze plek, in de kapel die hier ooit stond, moet Hendrik zijn missen hebben opgedragen. Aldus de reconstructie van Van der Linden, die van de plaatselijke ontginningsgeschiedenis zijn levens werk heeft gemaakt. Wat was dat voor priester, die zijn leven wijdde aan het leefbaar maken van een stuk woeste grond? Een origineel man, stellen Van der Linden en Van Zoelen. Want het Bid en Werk van zijn or de hield bepaald niet dit gewroet in de aarde in. „Het werk in huis en tuin liet men over aan leke- broeders. Maar priester Hendrik vatte de werk taak van de geestelijke anders op. Hij stelde zich in dienst van de plaatselijke gemeenschap. Die had kennelijk toen al grote behoefte aan expan sieruimte", yertelt Van der Linden. Daarnaast was de opzet van de ontginning bij zonder. „Een pleidooi voor de vrijheid", noemt pastoor Van Zoelen de manier waarop Hendrik te werk ging. In een tijd waarin de sociale ver houdingen zich doorgaans beperkten tot heren en horigen, regelde Hendrik het zo dat degenen die de gronden ontgonnen, er vervolgens vrij over mochten beschikken. Dat we het - hoopt de professor - voor ei voor altijd in onze oren knopen: Hendrik lang voordat er poldergemalen nodig w Want in zijn tijd bestond dit gebied nog uit veen. Hóógveen, met nadruk. Holland tijds niet één grote plas, zoals sommige gi denisboekjes het nog steeds willen. Men om de zaak droog te krijgen alleen maar slij te scheppen. Of het eerbetoon aan dit partje oergescl nis niet beter in de kerk kan komen te staa erbuiten, wil na afloop iemand weten, weer, wind en vandalen er geen vat op ki Een andere luisteraar weet beter. „Priester drik hóórt toch nergens anders dan buiten! Samenscholing planeten wekt verwachtingen ruswuk Sterrenwachten hebben hun best gedaan om verhalen over een mogelijke mysterieuze in vloed van de bijzondere 'plane- tensamenscholing' op 5 mei te ontkrachten. Toch zijn er newa- ge-profeten en hindoe-astrolo gen die gespannen uitkijken naar de dag waarop zon, maan, Mercurius, Venus, Mars, Jupiter en Saturnus op minimale af stand van elkaar staan. Zo niet B. van Oosterzee van de Astrologische Vakvereniging Nederland. „Het is een sterren kundig verschijnsel dat pas as trologisch interessant is als het samenhangt met een belangrijk punt uit iemands geboorteho roscoop. Er wordt paniekeriger over gedaan dan nodig is." Ronald-Jan Heijn, de man achter het inmiddels failliete newage-centrum Oininio in Amsterdam, hecht wel grote waarde aan het sterrenkundige verschijnsel. Hij is ervan over tuigd dat andere planeten het leven op aarde beïnvloeden. „Het is wel erg arrogant om te denken dat die planeten, die tig keer zo groot zijn, geen invloed op de aarde hebben." Die in vloed bestaat er volgens Heijn in dat de druk op de aarde en haar bewoners toeneemt. Dat uit zich zowel lichamelijk als geestelijk. De aarde krijgt met overstromingen en vulkaanuit barstingen te maken. Mensen kunnen eerder door een hart- of herseninfarct worden getrof fen. „Geestelijk gezien worden we als mensheid gevoeliger." De bijzondere planetenstand is volgens Heijn het 'epicentrum' van een veranderingsproces van aarde en mens dat al jaren gaande is. Hij ziet overal om zich heen dat mensen gevoeli ger worden, echtheid belangrij ker gaan vinden en een grotere mondigheid tentoonspreiden. Het proces heeft ook een scha duwzijde. „Als je niet met die gevoeligheid overweg kan, kan dat tot irritaties leiden en zich uiten in agressie." De Maya's en Azteken heb ben de planetensamenscholing op 5 mei 2000 al vele eeuwen geleden voorspeld. Vrijdag is „de dag dat de aarde zal schud den", weet Peter Toonen, ken ner van de Mayakalender. „Op die dag zou volgens de Maya's een nieuwe wereld ontstaan en een nieuwe grote periode be ginnen", aldus de auteur van het boek 'Wat wisten de Maya's?'. iar HILVERSUM ANP De Raad van Moskeeën! Boeddhistische Unie Na J land (BUN) en ook de Ja; Maasbach Wereldzenf hebben bij het Commissaj voor de Media opnieuw i tijd op televisie en radio 1' gevraagd. Het gaat om lal lijke zendtijd voor een per van vijf jaar vanaf 1 sepP ber. Dat heeft het Commissaf dinsdag bekendgemaakt.!-^ Raad van Moskeeën, dicfö voornamelijk Turkse mof~j verenigingen bundelt, dit vorig jaar tevergeefs een zfö tijdaanvraag in. Het ComP sariaat vond de raad nier^ presentatief voor de hele Lar limgemeenschap in N&et land. De aanvraag van de P werd in mei 1997 afgew£jc omdat de unie volgens.^ Commissariaat geen religil hoofdstroom vertegenvtf. digde. L Een verzoek van de Stiet Johan Maasbach Wereldf ding om binnen het pubc» bestel zendtijd te krijgen, K het Commissariaat en eeri later de Raad van State in L af. Een instelling die zen^ aanvraagt, moet een belangrijk deel van del gieuze stroming vertel woordigen of beschikken I steunbetuigingen van orf saties die werkzaam zijn het geestelijke terrein vaj stroming. Het Commissariaat oni de afgelopen maanden va totaal negen kerkgenootsc pen en organisaties op gei lijke grondslag een aanvi Zes daarvan beschikker over zendtijd. Deze instt gen vertegenwoordigen gens het Commissariaat d ligieuze hoofdstrominger Nederland. Het gaat da om het katholicisme (K het protestantisme (IKbe /ZvK), de islam (NMR), hindoeïsme (OHM), het I dendom (NIK) en het hu nisme (HOS). Het Commissariaat ni op 9 juni een besluit ove aanvragen voor zen( Slechts aan één instelling religieuze hoofdstroi wordt tijd toegewezen. 'Israël smokkelt heilige rol uit Irak' jeruzalem» Israëlische geheim agenten hebben een oude torarol in een autoband uit Irak gesmokkeld. De Israëlische krant Maariv meldde gisteren dat de heilige rol is gered uit een syna goge die twee jaar geleden door pyromanen in brand was gesto ken. Het gaat om een zeldzame handgeschreven rol die de vijf boeken van Mozes bevat. Baruch Vazan, directeur van een kin dertehuis in het noorden van Israël, heeft de tora gekregen voor zijn synagoge. Volgens hem wist de Israëlische inlichtingen dienst de rol met hulp van niet-joden in Irak het land uit te smokkelen. Meer details kon Vazan niet geven, omdat dat teveel mensen in gevaar zou brengen. Het Israëlische ministerie van Godsdienst was niet bereikbaar voor commentaar. Mexicaanse priester vermoord in Rome rome* Een Mexicaanse priester is vermoord aangetroffen in zijn huis in Rome. De politie trof het lichaam van Giovanni Grana- dos naakt aan. De schedel van de priester was verbrijzeld en zijn handen waren op z'n mg gebonden, zo liet de politie dins dag weten. De moord zou ongeveer drie dagen geleden ge pleegd zijn. De politie ontdekte het lichaam van de priester na een waarschuwing van vrienden die zich ongerust maakten over de afwezigheid van de geestelijke. londen St. Paul's Cathedral is even niet zo dominant als an ders. Reusachtige kranen belemmeren een ongestoord uitzicht op deze zo fraaie kathedraal. De kranen worden gebruikt bij bouwwerkzaamheden op Paternoster Square. foto epa weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuiden geleidelijk meer zon en droger. In het noorden overwe gend bewolkt en af en toe regen, landinwaarts ook sneeuw. Maxi ma aan zee van een graad of 7 in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Zweden: Zonnige perioden. In het noorden en midden ook wolkenvelden en kans op wat regen. Woensdag maxima tussen 10 en 16 graden, donderdag in het noorden wat frisser. Finland: Afwisselend zon en wolken en hier of daar wat regen. Woensdag middagtemperatuur tussen 7 en 13 graden, donderdag een fractie lager. Denemarken: Afwisselend zon en wolken en vooral donderdag kans op enkele buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Rustig en vrijwel overal droog. Geregeld zon, maar tijdens de nacht en ochtend kans op mist en langs de oostkust kans op wol kenvelden. Middagtemperatuur uiteenlopend van 11 in het noordwesten tot 18 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Geleidelijk meer zon, maar ook nog kans op een bui. Middagtem peratuur omstreeks 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Langs het kanaal eerst nog wol kenvelden en kans op wat motre gen. Elders nu en dan zon, maar vooral in het oosten kans op en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst flink wat zon, maar geleide lijk ook meer wolken en vooral in het oosten een enkele regen- of onweersbui. Maxima omstreeks 22 graden. Spanje: Eerst nog zon, maar vanuit het zuidwesten meer bewolking en buien, ook met onweer en plaat selijk flink wat neerslag. Middag temperatuur veelal tussen 20 en 25 graden, maar langs de Golf van Biskaje hier en daar wat fris ser. Portugal: Van tijd tot tijd bewolkt en enkele buien, ook kans op onweer. Tus sen de buien door ook soms wat zon. Maxima ongeveer 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Marokko.- Westkust: wolkenvelden en nu en dan een bui, misschien met on weer. Maxima rond 20 graden. Tunesië: Zonnige perioden en meest droog. Maxima rond 25 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur tussen 18 en 22 graden. Duitsland: Wolkenvelden, vanuit het oosten meer zon en van tijd tot tijd bui en, ook met onweer. Donderdag vooral in het noorden droog, maar in het zuiden nog buien. Middag temperatuur omstreeks 21 gra den. Oostenrijk: Vooral in het oosten perioden met zon. Naar het westen toe meer bewolking en enkele regen- of on weersbuien. Maxima rond 22 gra den. Zwitserland: Afwisselend zon, wolken en enke le buien, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond 21 gra den. Italië: Wolkenvelden, maar ook wat zon. Verder hier en daar een regen- of onweersbui, in Sicili meest droog met meer zon. Maxima tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon, maar vooral op Corsica meer bewolking en ook kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Meest bewolkt en enkele pittige regen- of onweersbuien, lokaal met flink veel neerslag. Donder dag geleidelijk droger en meer zon. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Malta: Perioden met zon, ook soms wol kenvelden en het blijft meest droog. Maxima rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Wolkenvelden en enkele regen- of onweersbuien, lokaal met veel neerslag. Verder steekt een koude noordoostenwind op. Middagtem peratuur rond de 18 graden, don derdag nog kouder. DONDERDAG 4 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.04 Zon onder 21.08 Maan op 06.43 Maan onder21.31 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.35 16.55 04 08 16 28 Laag 00.44 12.44 00.25 12.25 bewolkt onweer W warmtefront SSÜ regen sneeuw V koufront opklaringen «k. hagei lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau licht bew. Wenen licht bew. Zurich half bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aire|_ zwaar bew Casablanca licht bew. Johannesburg regen Los Angeles onbewolkt 22 10 0.0 34 27 84 0 18 13 310 21 12 0.0 20 8 0.0 21 14 0.0 29 17 0.0 18 12 2.8 28 17 00 22 16 0.0 onbewolkt regenbui L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van 8russel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: iv.leidschdagblad.nl redactie. Id©damiate.hdc nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 j 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17l 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071- 5143 545 ABONNEMENTEN |d bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstré het automatisch afschrijven van het ija abonnements- geld, ontvangen 1,- k«L betaling. P VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binneiien worden verzonden geldt een toeslag varh c aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE^' Voor mensen die moeilijk lezen, slechp r hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv^ van het regionale nieuws uit het LeidsL Dagblad op geluidscassette beschikbaT informatie 0486-48648' h (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grluv Auteursrechten voorbehouderT C Dagbladuitgeverij Damiate UV K N H U I Z E:zi ongevallendienst IK Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd Sst. feestdagen). jut' Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. jbl Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. i inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 aal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14