Leiden Regio Verpleeghuiszorg thuis in 'Leiden-Zuid' R Een Leidse student-dokter in Botswana herdenkingen op 4 mei klanten toch wel betaald' >De Uitdaging is in volle gang Negen tips over goudstaaf na 'Opsporing Verzocht' Burgerzaken gesloten 3ENSDAG 3 MEI 2000 chf ]ei|?EN i Stichting Dodenherdenking uofiden houdt ook dit jaar een Jrdenkingsdienst op 4 mei. De jeenkomst in de Marekerk be- OPft om 19.00 uur. Burgemees- r Postma verzorgt het ope- lelkigswoord. Oud-ambassadeur in de Bondsrepubliek Duits- I Tid, O. von der Gablentz, >udt een herdenkingstoe- q /raak. De muzikale begelei- 'ng wordt verzorgd door het ng^ncras Consort en organist gpop Brons. Om kwart voor jht volgt een stille tocht vanaf spQ Mare naar het bevrijdings- mument voor de gevallenen, sp<Pr tegenover molen de Valk. Daar wordt om 20.00 uur twee minu ten stilte gehouden. Brassband Warmond verzorgt er de muzi kale omlijsting. Woningbouwvereniging Zijl en Vliet is verantwoordelijk voor de jaarlijkse herdenking bij het monument op de hoek van de Parkstraat en de Atjeh- straat. Om 16.45 wordt verza meld in het kerkelijk centrum (voorheen Kooikapel) aan de Driftstraat. Daarna volgt om 17.15 uur een stille tocht naar het herdenkingsmonument. Namens de woningbouwver eniging spreekt mevrouw Kramp-Heitink. Inwoners van Leiden-Zuid komen voortaan in aanmer king voor verpleeghuiszorg thuis. Thuiszorg Groot Rijn land, de Stichting Dienstverlening Leiden (SDL), de Stichting Exploitatie Bejaardencentra en verpleeghuis Zuydtwijck hebben de Zorgkoepel Zuid opgericht, die de hulp aan huis coördineert en verzorgt. thuis worden verpleegd. In Noord is twee jaar geleden een pilot begonnen en 'die loopt robbert minkhorst De zorgkoepel in 'Leiden-Zuid' uitstekend', zegt projectleider is het tweede project in de stad Annelies de Jong van Groot dat mogelijk maakt dat mensen Rijnland. De instelling wil de komende jaren verder uitbrei den. De mensen die thuis worden verpleegd, hebben een indicatie om in een verpleeghuis te wor den opgenomen. De wachtlijs ten in de regio en de wens van ouderen zelf om langer thuis te blijven wonen, dwingen de in stellingen echter tot het beden ken van alternatieven. De Jong: „Het aantal bedden is te laag voor de vraag en dat probleem zal de komende jaren alleen maar erger worden." De nieuwe zorgkoepel biedt hulp in de huishouding, verzor ging, verpleging, maaltijdbezor ging. alarmering en dagbeste ding. Een verschil met de zorg in het verpleeghuis is dat 'niet elke minuut een hulpverlener aan het bed staat'. „Maar", zegt De Jong, „iedere zorgaanbieder komt thuis, 24 uur per dag als dat nodig is, en 365 dagen per jaar." In Noord worden 45 mensen thuis verpleegd. Het doel van Groot Rijnland, de Stichting Dienstverlening en het ver pleeghuis is om aan het eind van dit jaar vijftien cliënten in de Zorgkoepel Zuid te hebben opgenomen. Niet iedere verpleeghuis-ge- indiceerde komt in aanmerking voor zorg aan huis. „Het moet verantwoord zijn. Dementie kan een reden zijn om er niet aan te beginnen. Dat geldt ook als er weinig of geen mantel zorg is en iemand niet lang al leen kan blijven. Is eigenlijk permanente verzorging nodig, dan moet iemand toch worden opgenomen." Behalve verpleeghuiszorg thuis gaan Groot Rijnland, de SDL en Zuydtwijck onder de naam Plaza een ander project beginnen. De koepel biedt ver zorging, begeleiding en dagbe steding aan mensen die meer hulp behoeven dan de normale dagverzorging, maar weer niet iedere dag therapie nodig heb ben. Het project Plaza draait vanaf medio mei. kaarten voor finale Leidse Start Cjfc Leidse Start heeft voor '[idsch Dagblad-abonnees vijf- kaarten beschikbaar voor de fliale-avond van de wedstrijd lor beginnende ondernemers, pijnigende week dinsdag in de jerjidse Schouwburg. De jury aakt er een keuze tussen de ,e% finalisten: Grayvis Interna- inale Expeditie, Care for Wo- en, Kiek in de Pot en Teil Mo- ""Hoofdredacteur Van Brussel ;tib het Leidsch Dagblad inter- 3 si viewt de beginnende onderne mers. Ook het publiek mag een favoriet kiezen voor de pu blieksprijs. Naast het 'zakelijke gedeelte' is er ook tijd inge ruimd voor vertier. De zanger Joop Visser treedt op en als de Leidse wethouder Schultz om pakweg tien uur de hoofd prijs, 10.000 gulden, heeft uitge reikt, is er een borrel. Kaarten zijn aan te vragen bij het secretariaat van de Leidse Start, Joke Bakker, tel. 071- 5167111 of per fax: 071- 5167119. onno havermans Barend Mees gaat in ontwikke lingshulp. Ja echt. De 24-jarige student geneeskunde paart een stage in Botswana aan een zelf opgezette hulpactie voor het ziekenhuis waar hij vanaf deze week een poosje werkt. Mees wil de patiënten en vooral de medewerkers van het Deborah Retief Memorial-hospital in Mochudi helpen. Maar natuur lijk speelt ook eigenbelang een rol. „Kennismaken met een an dere cultuur en een andere ge zondheidssituatie dan die in het Westen is voor mijn attitude als toekomstig arts heel nuttig. En dat project geeft mijn stage nog een meerwaarde." Daags voor Koninginnedag heeft Mees Leiden achter zich gelaten om voor minstens drie maanden in Botswana neer te strijken. Een land in de zuidelij ke punt van Afrika, ingeklemd tussen Namibië, Zambia, Zim babwe en Zuid-Afrika. „Na het afsluiten van de doctoraalfase van mijn studie wilde ik zowel wetenschappelijk onderzoek als klinisch werk doen en dan liefst voordat ik aan mijn co-schap pen begin. Ik wilde ook heel mijn leven al naar Afrika. Dank zij de Leidse dermatoloog A. Hogewoning kan ik naar Mo chudi. Hij heeft daar zelf vijf jaar gewerkt als tropenarts, waarvan twee jaar als direc teur." Botswana is relatief dun be volkt en in vergelijking met zijn buurlanden tamelijk welvarend. Maar net als in de buurlanden is aids een groot probleem: on geveer dertig procent van de in woners is besmet het hiv. De gezondheidszorg staat er op ty pisch Afrikaans niveau. Het DRM-hospital is een districts ziekenhuis met 140 bedden dat een gebied met 80.000 inwo ners moet bedienen. De indling is eenvoudig. Er zijn vijf afde lingen: heelkunde, kinderen, gyneacologie, mannen intern en vrouwen intern. „Ze doen er veel aan voorlichting over hiv, maar dat komt pas de laatste ja ren goed op gang. Aanvankelijk kregen de artsen nogal wat te genwerking als ze vrouwen wil den leren hoe ze bij een man een condoom moesten om doen." Om zich voor te bereiden, heeft Mees de afgelopen maan den meegelopen in verschillen de ziekenhuizen. „Dat was no dig omdat ik mijn co-schappen nog niet heb gelopen. Ze noe men me daar student-dokter, dus ik moet kunnen bloedprik- ken, gipsen, hechten, assisteren bij operaties. Het leek me beter om dat hier te leren. Ook heb ik een dagje meegelopen met de opleiding voor tropenartsen. Dat was allemaal heel leerzaam. Nu ben ik er klaar voor." Mees wilde echter niet met lege handen komen en daarom heeft hij een stichting opge richt. „Ik wil 50.000 gulden bij een brengen en een container met medische goederen. Geld is het makkelijkst. Als je daar snel iets wilt regelen, heb je munten nodig. „Zo weet ik dat ze een scanapparaat voor hartfilmpjes nodig hebben en een automati sche bloeddrukmeter voor ge bruik tijdens operaties. Die ap paratuur kun je beter daar ko pen dan dat je het vanuit Ne derland verscheept. Met hoog leraar politicologie Van Glinste ren heb ik gebrainstormd hoe je dat het beste kunt regelen. Kijk, gewone ontwikkelingshulp is et heeft even geduurd maar e Uitdaging is begonnen. En pOan praten we niet over het tv- n ogramma van de Avro waarin gela Groothuizen het schier •L1 ïmogelijke presteerde, door beperkte tijd moeilijke op- ^tachten uit te voeren. Nee, het lat om de versie van de Leidse 'elzijnsorganisatie. ïgela kreeg veel hulp van het idrijfsleven dat niet vies is n een beetje reclame. De Uit- iging van de Leidse Welzijns- ganisatie (LWO) is echter [ars van commercie. Drie :ams bestaande uit acht tot n jongeren van tussen de 14. 18 jaar krijgen in hun eigen |oon- en leefomgeving de op- acht een klus te klaren. Ze moeten een maatschappelijke prestatie leveren die is bedacht door bijvoorbeeld een school bestuur of wijkcomité. De equi pes moeten bij voorkeur divers van samenstelling zijn. De voorrondes waren eigenlijk in augustus vorig jaar gepland en de finale in september. Door organisatorische problemen is er gekozen De Uitdaging dit voorjaar te laten plaatsvinden. Inmiddels hebben de eerste twee ploegen al een karwei uit gevoerd. De jongeren hebben afgelopen maandag gedurende drie uur het plein en de omge ving van de Van Voorthuyzen- school in de Marnixstraat on der handen genomen. De twee de groep heeft vanmiddag op - - De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat li^t, is het symbolische middelpunt van de stad verzoek van de GGD van 12.00 tot 15.00 uur op de Haarlem merstraat zo'n tweehonderd jongeren ondervraagd over het gebruik van voorbehoedsmid delen en hun kennis van seksu eel overdraagbare aandoenin gen, soa's. Geslachtsziekten dus, in gewoon Nederlands. De uitkomsten van deze enquête wil de GGD gebruiken in een voorlichtingscampagne voor jongeren. De derde groep gaat zaterdag in de Ambonstraat de toestellen van de speeltuinver eniging opknappen. Als de drie teams de opdrach ten succesvol beëindigen dan mogen zij zaterdag 20 mei aan de finale meedoen. Deze dag begint met een ontbijt om 8.00 uur in discotheek In Casa aan de Lammermarkt. Na de maal tijd krijgen de drie jongeren- ploegen hun uitdaging voor die dag uitgereikt. Rond half tien gaan alle teams naar hun plaats van bestemming en om tien uur start de opdracht. De 'fina le' uitdaging duurt zes uur. Vervolgens komt iedereen weer bij elkaar in In Casa waar er een informeel samenzijn is, het officiële gedeelte volgt en een maaltijd wordt geserveerd. Daarna is er een optreden van Def Rhymes. Er zijn geen eerste prijzen. 'Iedere ploeg die de uit daging twee keer succesvol is aangegaan, krijgt duizend gul den. De helft van dat bedrag gaat naar een goed doel, de an dere helft mag worden opge maakt aan bijvoorbeeld een be zoek aan een pretpark of pop concert. De richtingbordjes voor fietsers bij het station zorgen voor de nodige verwarring. FOTO WIM DIJKMAN ANWB-bord Het is rond Leiden Centraal nog steeds een puinhoop. De ene kantoortoren wordt opge leverd, een andere bouwput verschijnt. Flats worden ge sloopt, straten opgebroken, fietsen links en rechts neerge gooid en daartussen hoopt het zwerfvuil zich op. Kortom, rond het station is het niet prettig toeven. Aan dit trieste dossier kunnen we een nieuw hoofdstuk toe voegen. De roodwitte bordjes aan de ANWB-bewegwijze- ringspaal aan het Stationsplein recht tegenover de Schiphol- weg wijzen deels de verkeerde richting op. De borden sturen fietsers die naar de Merenwijk, Warmond, Oegstgeest, Katwijk, Noordwijk of Amsterdam wil len, compleet de verkeerde kant op richting molen De Valk. En dat gaat wel erg ver. Dat is niet leuk meer. De bord jes schieten hun doel voorbij. Ze zorgen namelijk voor veel verwarring en geen duidelijk heid. Navraag bij de gemeente leert dat de afdeling Wegbebakening absoluut niet aan de borden mag komen. Leiden treft dus geen blaam, de ANWB des te meer. Maar de organisatie blijkt niet op de hoogte te zijn van de omissie. „Want we moeten uiteraard eerst signa len krijgen dat er iets niet klopt", aldus een woordvoer der van de ANWB. „Dat ge beurt meestal via weggebrui kers die ons dan bellen. Vervol gens gaan we ter plekke kijken of er inderdaad een fout is ge maakt. Is dat het geval dan wordt die fout zo snel mogelijk rechtgezet." ERIC-JAN BERENDSEN leiden herman joustra vervolg van voorpagina De storing in het betalingsver keer deed zich niet overal con tinu voor. Zo waren er bij su permarkt Digros aan de Lan- gegracht in Leiden geregeld momenten dat klanten wel via de pinautomaat hun bood schappen konden afrekenen. En zo had lingeriespeciaal zaak Lindessa in de Winkelhof in Leiderdorp te kampen met een storing, terwijl de 'buur man' van cadeauwinkel All Design, waar klanten ook via de pinautomaat kunnen beta len, nergens last van had. „Ik dacht daarom in eerste instan tie ook dat het aan mij lag", zegt een woordvoerster van Lindessa. „Maar dat bleek dus niet het geval te zijn. Lastig was het wel. We kbnden gis teravond niet afmelden, niet het eindsaldo opmaken van wat we die dag verkocht had den. Maar het heeft ons geen geld gekost, alle klanten heb ben uiteindelijk betaald. Ze zijn gewoon even ergens gaan pinnen of zijn naar de bank toch hulp op afstand. Als je wat geeft, weet je niet wat daarmee precies gebeurt. Ik wil dat men sen die mij duizend gulden ge ven, zeker weten dat die dui zend gulden ook helemaal wordt gebruikt waarvoor zij het hebben bedoeld." De constructie die Mees uit eindelijk heeft uitgedokterd is even simpel als doeltreffend. Eerst benadert hij personen en bedrijven met het verzoek geld te storten. Over ongeveer an derhalve maand laat hij vanuit Botswana weten hoeveel geld hij precies nodig heeft en waar aan hij het wil uitgeven. De bank geeft hem vervolgens op nameruimte voor dat bedrag. „Ik kan het dan direct uit de muur halen. Dat scheelt een hoop rompslomp." Het verzamelen van medi sche goederen schoot er enig zins bij in. „Ik wou dat ik hier eerder mee begonnen was. Maar als ik terug ben heb ik wel tijd om het beter te regelen. De pakhuizen van Nederlandse ziekenhuizen puilen uit van de afgedankte spullen." Wie wil bijdragen aan de stichting van Mees, kan geld storten op bankrekeningnum mer 56.75.61.925 van Stichting DRM-hospital. Meer informatie is te krijgen via de ouders van Mees, Westerlookade 8, 2271 GA Voorburg of via zijn e-mail- adres: bmemees@hotmail.com Ook de vestiging van Vroom &Dreesmann aan de Leidse Aalmarkt had te kampen met de storing. Klanten konden niet gebruikmaken van de pin automaten. Betalen met airmi- les was evenmin mogelijk. Een vervelende situatie volgens een woordvoerder van het concern, te meer omdat gister avond een speciale 'airmiles- koopavond' was. Geluk bij een ongeluk was dat de giromaat beneden in het warenhuis 's avonds weer in orde was, waardoor de klanten contant geld konden pinnen. De Postbank-giromaten de den het vrijwel overal nor maal, maar bij enkele andere banken was het onmogelijk geld uit de muur te halen. leiden zo'n 75.000 gulden waard is, e 'n een rode Fiat Pun- Naar aanleiding vanj het tg y rfq^Tater is teruggevonden programma Opsporti* Ver-jyi ae Leidse De Gencstetstraat. zocht gisteravond zijnWnbij déJ\Het voertuig bleek eerder te politie negen tips binnengekpf men over de roof van de goud staaf uit het Koninklijk iWi- ningkabinet aan het Rapen burg. In de uitzending werden een compositiefoto van de da der getoond en een foto van de gestolen vluchtauto. Alle tips waren afkomstig uit Lei den en omgeving, maar de po- zijn gestolen in Amsterdam. Bij de roof liepen vier mede werkers van het museum lich te verwondingen op aan hun ogen omdat de dader pepper- spray gebruikte om te ontko men. Het 'broodje' goud da teert uit de achttiende eeuw en was afkomstig van het schip de Leimuiden. Het is de enige litie kan nog niet aangeven of staaf die bewaard is gebleven tussen de aanwijzingen ook de uit die periode. gouden tip zit. Wel dat een aantal serieus aanleiding geeft tot nader onderzoek. Woensdagmiddag 19 april werd de enige overgebleven goudstaaf van de Verenigde Oostindische Compagnie uit een vitrine van het Koninklijk Penningkabinet gestolen. De dief ging er met de staaf, die volgens de huidige goudprijs In Opsporing Verzocht wer den gisteravond ook oosterse sieraden getoond die eerder dit jaar, op 23 januari in een plastic zak van de Gamma zijn gevonden in de buurt van de kinderboerderij in De Meren wijk. De politie zegt over deze zaak twee bruikbare tips te hebben gekregen. In verband met Dodenherdenking en Bevrijdingsdag is de afdeling Burgerzaken Donderdagavond 4 mei en vrijdag 5 mei a.s. gesloten. Bestuursdienst Leiden K0ELEMEIJER HOVENIERS 9, Verkoop bijzondere snoeivormen uit eigen kwekerij Ontwerpafdeling, tuinaanleg- en onderhoud Puriperenderweg 43, 1461 DD Z.O.Beemster Tel. 0299-684010. Fax 0299-684042 ?$fjBr«r> jfyt Op zaterdag 6 mei en zondag 7 mei 2000 in de EXTRAN Sporthal te Haarlem een bedrijvenpresentatie c.q. banenbeurs. Bestemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. Ruim baan in Noord-Holland" brengt vraag en aan- >od samen. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banenaanbod uit de regio. Gratis entree! EXTRAN Sporthal Haarlem Barend Mees heeft Leiden inmiddels verruild voor het Deborah Retief Memorial-hospital in Mochudi. In het Afrikaanse land combineert hij stage met ontwikkelingswerk. „Ik wil 50.000 gulden bijeen brengen en een container met medische goederen." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13