KPN en Spaanse Telefonica praten over samenwerking ING biedt bijna 15 miljard Ivoor verzekeraar ReliaStar Economie Millennium Brug bijna klaar Zalm: Veilen frequenties levert twintig miljard op Gates gepikeerd over eis tot splitsing Microsoft Belgische bank KB-Lux verdacht van witwassen Zorgen en opluchting over ontplofte alliantie 'Euro moet bovenaan agenda' r AAN DAG 1 MEI 2000 r T0 Mega-verspilling in Chinese fabrieken j Peking China heeft officieel toegegeven dat er zeer veel geld 1 vvordt verspild in staatsfabrieken. Een Chinese krant meldde I gisteren dat er voor ruim 140 miljard gulden aan moderne ma chines uit de VS en Europa is aangekocht en geleverd maar niet wordt gebruikt. Dat is maar liefst zes procent van het Chinese bruto nationaal product. Regeringsfunctionarissen spreken van 'een ernstig probleem'. Men denkt aan verkoop van overbodige apparatuur via internet, schrijft de China Daily Business Weekly. Bedrijfsleiders willen de overbodige apparatuur niet verkopen omdat ze daarmee schuld bekennen en omdat de overheid ze ventien procent belasting heft op dergelijke verkopen. Emiraten eerste koper Airbus A3XX Dubai Emirates, de luchtvaartmaatschappij van de Verenigde Arabische Emiraten, heeft gisteren bekendgemaakt vijf toestel len van het type Airbus A3XX te willen kopen, met een optie voor nog eens vijf vliegtuigen. Emirates is daarmee de eerste of ficiële klant voor de 'superjumbo' die door Airbus wordt ont wikkeld. De bestelling uit de Emiraten kan een belangrijke im puls zijn om de A3XX met zijn maximaal 650 passagiers defini tief in productie te nemen vanaf medio 2005. Airbus zei vorige week nog dat de bouw alleen door kan gaan als er voldoende klanten worden gevonden. Bekend was al dat diverse lucht vaartmaatschappen belangstelling hadden getoond. Volgens Airbus moeten er minstens dertig orders zijn om het project le vensvatbaar te maken. Miljoenen aan goud weg uit Albanië tirana Onbekenden hebben voor 6,8 miljoen gulden goud ge stolen van de Albanese centrale bank. De diefstal werd ontdekt toen ambtenaren de voorraad inventariseerden. De regering zegt in een verklaring geen idee te hebben wanneer het goud is ontvreemd. Volgens de krant Koha Johe zijn afgelopen vrijdag drie bewakers gearresteerd wegens betrokkenheid bij het mis drijf. In januari ontdekten bewakers dat geprobeerd was de enorme betonnen deuren van de kluizen te forceren. Toen ver klaarden de autoriteiten nog dat er niets was gestolen. 'Fusie Dresdner Bank/Commerzbank' hamburg In Duitsland wordt gewerkt aan een fusie tussen Dresdner Bank en Commerzbank. De bundeling van de twee Duitse banken is mogelijk nadat kortgeleden de fusie tussen Dresdner Bank en Deutsche bank stuk is gelopen. Het Duitse blad Welt am Sonntag, dat het nieuws meldt, schrijft dat een voormalig bestuurslid van Dresdner Bank druk bezig is met de voorbereidingen voor een en ander. Vijandig bod Nuon op branchegenoot baarn Energie- en waterbedrijf Nuon wil de krachten op het gebied van water in Gelderland bundelen. Het bedrijf heeft daartoe zijn oog laten vallen op het Waterbedrijf Gelderland (WG). Nuon heeft enkele weken geleden een bod van 500 mil joen gulden uitgebracht, zo werd afgelopen weekeinde bekend. Nuon verwacht aanmerkelijke schaalvoordelen en een verbete ring van de dienstverlening als de twee Gelderse waterbedrijven samengaan. Over gevolgen voor het personeel laat een woord voerster zich niet uit. De WG-directie heeft aangekondigd mor gen te reageren. WG bedient 500.000 aansluitingen in Gelder land. Nuon levert water aan 280.000 klanten in Friesland en aan 280.000 in voornamelijk de stedelijke gebieden in Gelderland. Vermogen vakcentrale FNV groeit fors ruswuk Het gezamenlijk belegd vermogen van de vakcentrale FNV en de aangesloten bonden is vorig jaar fors gegroeid, met 24,7 procent tot 1,7 miljard gulden. FNV-penningmeester Mul ler heeft dit zaterdag bevestigd. Vier jaar geleden was het FNV- vermogen aan aandelen, obligaties en vastgoed nog 'slechts' 851 miljoen. Sinds de FNV in aandelen belegd, is het vermogen flink toegenomen. De aandelen waarin de FNV belegt, haalden vorig jaar een bovengemiddeld rendement van 52 procent. BMW praat met Phoenix over Rover londen BMW begint besprekingen met de Britse Phoenix- groep om te zien of het zijn Rover-divisie alsnog kan verkopen. Het Duitse autoconcern liet zaterdag weten dat dit overleg de enige mogelijkheid is om de Britse autoproducent nog te red den. Lukt dat niet, dan is sluiting van de Rover-fabrieken onver mijdelijk. BMW en de investeringsmaatschappij Alchemy bra ken vrijdag onverwachts hun overleg over de overname af. Al chemy, dat zich tot dan toe nooit met auto's had ingelaten, leek de grote kanshebber te zijn voor Rover. Nu is Phoenix de laatste strohalm. BMW wil van zijn Britse auto's af, omdat die sinds de overname in 1994 alleen maar verlies hebben opgeleverd. BMW verliest op Rover op het ogenblik 7,5 miljoen gulden per dag. Nieuwe ovemamepoging in VS Telecomreus op zoek naar Europese partner De uitgestelde beursgang van KPN Mobile heeft volgens KPN te maken met de 'strategische gesprekken' met het Spaanse telecombedrijf Telefonica. KPN maakte vrijdag avond zoals gemeld plotseling bekend de beursgang van Mobile, waarvoor de inschrijving morgen zou beginnen, met 'enige tijd' uit te stellen. den haag gpd Het uitstel is volgens KPN no dig omdat de gesprekken met eventuele partners van 'wezen lijke invloed' kunnen zijn op de onderneming van KPN Mobile en dus voor belang zijn voor de toekomstige beleggers. Extra in formatie daarover moet in het prospectus komen te staan. Na berichten in de Spaanse krant El Mundo verklaarde KPN j in gesprek te zijn met Telefonica. Daarnaast praat het concern ook met andere tele- comconcerns in Europa over een 'eventuele samenwerking'. Volgens de Italiaanse financi ële kwaliteitskrant Sole 24 Ore, zoekt KPN een bondgenoot schap met Telefonica en TIM, de mobiele telefoniepoot waar in Telecom Italia voor zestig procent een belang heeft. De krant baseert zich hierbij op 'betrouwbare informatie'. Vol gens de krant zouden Telefoni ca en TIM niet afzonderlijk kunnen bieden voor de nieuwe mobiele telefonie-licenties die in tal van landen worden verge ven. Het Duitse persbureau DPA meldde dat KPN in ge sprek is met de Zwitserse/Duit se telecomaanbieder Debitel. KPN zelf wil niet zeggen met welke andere telecomconcerns in Europa het gesprekken voert. Het Spaanse telecom- en me diabedrijf Telefonica nam on langs het amusementsbedrijf Endemol over voor twaalf mil jard. Telefonica is vooral actief in vaste en mobiele telefonie, kabel-tv en internetdiensten. Bovendien is het concern, dat het afgelopen jaar een omzet had van dertig miljard gulden en een nettowinst van vier mil- den haag gpd jard gulden, al actief als produ cent en distributeur van tv-pro- gramma's. In totaal bellen en internetten 62 miljoen mensen via Telefonica, dat zich vooral richt op de Spaans- en Portu gees sprekende landen. Het be drijf heeft ook grote belangen in Zuid-Amerika. In Spanje zelf heeft het bedrijf niet zo'n goede naam door de slechte kwaliteit van het Spaanse telefoonnet. KPN maakte de afgelopen weken met futuristisch aan doende spotjes veelvuldig re clame voor de beursgang van KPN Mobile op televisie. Vol gens het bedrijf gaat de beurs gang wel door. Over enkele we ken zegt het bedrijf meer dui delijkheid te kunnen geven over een eventuele samenwerking. Het veilen van frequenties voor mobiele telefonie komende maand levert de staat om en nabij twintig miljard gulden op. Dit voorspelt minister Zalm (fi nanciën). Hij wil, zoals afge sproken in het regeerakkoord, de opbrengst gebruiken voor aflossing van de staatsschuld. Zalm zei dit gisteren in het tv- programma Buitenhof. Zijn voorspelling is gebaseerd op de veiling van frequenties voor gsm-telefoons in Groot-Brittan- nië. Daar was de opbrengst on langs 85 miljard gulden. Aflos sing van de staatsschuld brengt rentebesparingen met zich mee, die het kabinet wil benut ten door te investeren in wegen en ICT (informatie- en commu nicatietechnologie) Zalm vindt het niet verant woord om de opbrengst van de veiling rechtstreeks te investe ren in bijvoorbeeld zorg en on derwijs. ,,We hebben in de zorg en het onderwijs geen behoefte aan tijdelijke uitgaven", aldus de minister over de eenmalige meevaller. ,»Als je het tafelzilver verkoopt heb je even geld, maar daarna is het weer armoe troef." De minister vindt de recente beurscorrectie van de 'sexy technologiefondsen' goed. Die fondsen waren in zijn ogen overgewaardeerd. ,,Voor wie er alleen maar op uit is om snel geld te verdienen, is het ook wel eens goed het lid op de neus te krijgen." De minister vergeleek het speculeren met meedoen aan de staatsloterij. ,,Een alter natief dat ik kan aanbevelen." Het Fiasco van de beursgang van internetprovider World On line noemde de minister een incident dat niet voor herhaling vatbaar is. De Stichting Toe zicht Effectenverkeer (STE) on derzoekt op zijn verzoek hoe de regels rondom een beursgang kunnen worden aangescherpt. Zalm wees erop dat Nederland al scherpe regels heeft vergele ken met andere landen in Euro pa. Maar hij denkt dat bijvoor beeld de prospectus van een bedrijf bij een beursgang nog wel duidelijker kan. Een andere mogelijkheid is, in navolging van de gewoonte in Amerika, dat bedrijven enkele dagen voor hun beursgang niet meer adverteren. ,,Zo voorkom je im pulsaankopen." 103.amsterdam anp 02,jBank-verzekeraar ING heeft een 97,ibod van 14,76 miljard gulden uitgebracht op de Amerikaanse 88 j levensverzekeraar ReliaStar. 97.; Dat heeft de onderneming van- gQj ochtend bekendgemaakt. ING 411| biedt circa 12,34 miljard gulden Iop de uitstaande aandelen. Daarnaast neemt het concern voor zo'n 2,42 miljard gulden de lopende schulden over. De directie van ReliaStar staat achter het bod, laat ING in een aank. verklaring weten. De nieuwe 2.44aanwinst is in grootte de acht- 5^gjste beursgenoteerde levensver- i ,6 zekeringsmaatschappij van de ^Verenigde Staten. ING zelf stijgt j g door de overname op de Ame- 3?!orikaanse markt van de 19de 33-3 naar de 8ste plaats. Het be- ^heerd vermogen van de bank- 3 verzekeraar in de VS gaat (pro {forma over 1999) van ruim 94 miljard gulden naar iets minder dan 175 miljard. ING financiert de transactie uit eigen zak. Het premie-inko men van de financiële moloch stijgt door de acquisitie, even eens pro forma over 1999, van circa twintig naar dertig miljard gulden. Het bedrijf verwacht dat het samengaan met de Amerikanen in 2001 een kos tenvoordeel van ruim zestig miljoen gulden oplevert, oplo pend tot 157 miljoen in 2005. ReliaStar realiseerde in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst van 74 miljoen dol lar (iets minder dan 180 miljoen gulden), vijftien procent meer dan in het eerste kwartaal 1999. Het concern doet behalve aan levensverzekeringen ook aan pensioenen en heeft verder be leggingsfondsen en herverzeke ringen in zijn pakket. Met de aankoop ziet ING ein delijk haar langgekoesterde droom om een Amerikaanse verzekeraar over te nemen in vervulling gaan. Begin maart ketste de overname van het eveneens Amerikaanse Aetna Incorporated af. Samen met Wellpoint Health Networks bo den de Amsterdammers daar zo'n 23 miljard gulden voor. washington gpd-anp Bill Gates, het brein achter soft waregigant Mircrosoft is bijzon der gepikeerd over de eis van de Amerikaanse regering dat zijn bedrijf wordt opgesplitst. i j; Hij gelooft geen moment dat de 38 waarde van Microsoftaandelen behouden kan blijven. Volgens Gates wordt het bedrijf 'zwaar beschadigd'. Het ministerie van justitie diende vrijdag na sluiting van de beurs in New York een for meel verzoek in bij federale rechter Jackson. Nog onduide lijk is of hij dat verzoek hono reert. Justitie stelt voor het be sturingssysteem en de pro gramma's van Microsoft onder te brengen in twee afzonderlij ke bedrijven. Die mogen de eer ste tien jaar niet fuseren. Het staat nu al vast dat het concern in beroep gaat. De kar telzaak tegen Microsoft zal dan ook nog geruime tijd voortdu ren. Gates en de zijnen hopen op meer begrip van de eerstvol gende Amerikaanse regering, die 2001 aantreedt. brussel aaarc peeperkorn correspondent De Brusselse onderzoeksrech ter Leys beschuldigt KB-Lux - de Luxemburgse dochter van de Kredietbank - ervan syste matisch haar klanten te hebben geholpen bij het ontduiken van de Belgische belastingen en het witwassen van zwart geld. Leys noemt tien personen, waarvan zeven lid waren of zijn van de directie van KB-Lux. De bank ontkent alle beschuldigingen. Onder de tien verdachten be vindt zich naar verluidt de hui dige topman Wigny, die al eer der in de cel zat voor een ver hoor over deze zaak. Het on derzoek loopt sinds '96 en heeft veel onrust veroorzaakt onder vermogende Belgen. Het Belgisch gerecht kreeg onder meer van een voormalig bankemployé een lijst in han den met de namen van honder den gefortuneerden die over een geheime Luxemburgse re kening beschikken. De totale belastingontduiking zou meer dan twee miljard gulden bedra gen. Het Groothertogdom is al sinds jaar en dag een veilige plek voor welgestelden om geld buiten de handen van de fiscus te houden. Onderzoeksrechter Leys zegt nu de bewijzen te hebben dat KB-Lux daar actief bij betrokken was. Het moeder bedrijf de Kredietbank - on langs gefuseerd met de Cera- bank tot KBC - is de tweede bank in België. Eén van de eerste bekentenis sen kwam van 'schone Rita', een voormalig kapster en call- girl die miljoenen erfde van si- garettenfabrikant Gosset. Dat vermogen bleek grotendeels via KB-Lux aan de fiscus te zijn onttrokkenn. Sindsdien zijn verschillende Kredietbankme dewerkers in opspraak geko men, vanwege advies en hulp bij het witwassen van zwart geld en fiscale fraude. londen In de Britse hoofdstad wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan de Millennium Bridge over de rivier de Theems. De brug ligt vlakbij bij het nieuwe evenementencentrum The Millennium Dome. De futuristische brug ligt ook op korte afstand van de klassieke St. Paul's Ca thedral, die op de foto op de achtergrond zichtbaar is. FOTO EP A REBECCA NADEN FOTO GPD MARIANNE STEVENS chels dan ook weer omruilen. De storingen komen volgens hem vooral doordat er zoveel techniek zit in de huidige syste men. ,,En door al die techniek gaat er sneller iets kapot." De beste financiële tip die Van den Brink kan geven is om al tijd in iets 'tastbaars' te beleg gen. ,,Ik zou bijvoorbeeld nooit aandelen World Online kopen. Ik geloof niet in de Nieuwe Eco nomie." Volgens hem zit in de Nederlandse economie ook te veel lucht. Hij gelooft meer in de Duitse economie, waar nog veel meer 'echte producten' worden gemaakt. „De industrie zal altijd blijven bestaan. Want producten zoals auto's zijn al tijd nodig." Toch zullen nieuwe technolo gieën zoals internet wel een bij drage leveren, verwacht Van den Brink. „Je kunt veel infor matie van internet halen over bijvoorbeeld de agrarische sec tor. I let probleem is dat je niet altijd het kaf van het koren kunt scheiden. Door de snelheid waarmee we tegenwoordig aan informatie kunnen komen, wordt niet alles gescreend. We weten niet precies wat waar is en wat niet. Daar heb je nog steeds kennis voor nodig." In zo'n geval is een overvloed aan informatie net zo vervelend als een gebrek aan informatie, vindt Van den Brink. W1EN VAN DEN BRINK Leeftijd: 54 jaar Beroep: boer, voorzitter van de Nederlandse Vakbond Varkens houders Burgerlijke staat: gehuwd Kinderen: een zoon en dochter van 11 en 12 jaar Auto: Mercedes MT 70 Hobby: „Ik had bijna werken gezegd. Maar mijn echte hobby is wandelen in een groot bos, waar ik kan genieten van rust en stilte." Over 'de mooiste investering' die hij ooit heeft gedaan, hoeft Wien van den Brink niet lang na te denken. „Dat zijn een stel Quads, motortjes op vier wie len, die ik voor mijn kinderen kocht. Ik zie ze genieten als ze daar op scheuren over de ak kers." Als agrariër heeft Van den Brink de ruimte voor der gelijk 'speelgoed'. Hij heeft een grote boerderij en als er geen gewassen op het land staan, crossen zijn kinderen over de landerijen. Samen met een buurjongetje houden ze dan wedstrijdjes. „En dat gaat flink hard. De motoren halen wel tachtig kilometer per uur. Daar om moeten ze wel op het erf blijven, daar is het veilig." Minder te spreken is Van den Brink over de twintig hoogren dementskachels die hij thuis en in het bedrijf heeft laten plaat sen. „Ik word er zo langzamer hand echt moe van", verzucht hij. De kachels hebben tot nu toe alleen maar ellende ge bracht, in plaats van financieel voordeel. Ze zijn vaak kapot of hebben storingen. De besparin gen die zij opleveren, is Van den Brink weer kwijt aan de servicekosten. Nee, dan de ou de kachels, die werkten volgens de voorzitter van de varkens - bond altijd. Soms kan hij de ka- Naast zorg over de toekomst van de KLM bestaat bij betrokkenen ook opluchting over het verbreken van de alliantie. „Ik heb dit al maanden zien aankomen", aldus J. Smeets van FNV Bondgenoten. „Beter geen huwelijk dan een slecht huwelijk." Behalve problemen over Malpensa en de uitgestel de privatisering van Alitalia speelde volgens haar ook mee dat de onderlinge samenwer king uitermate stroef verliep. Zo was er volgens haar ook onenigheid over de positie van de vakbonden en on dernemingsraad bij de nieuw te vormen joint-venture. Zij denkt dat door de terug gave van de honderd miljoen euro die de KLM wilde uittrekken voor het nieuwe Itali aanse vliegveld de bezuinigingsoperatie bij de Nederlandse luchtvaartmaatschappij op korte termijn makkelijker zal verlopen. Voor de langere termijn ziet zij echter pro blemen wanneer de KLM er niet in slaagt een Europese partner te vinden. Volgens de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel (VNC) ziet het er naar uit dat in de toe komst alleen een rol als ondergeschikte partner lijkt weggelegd. Dit zou volgens de vakbond niet alleen gevolgen hebben voor KLM. maar ook voor de luchthaven Schip hol en de bedrijven. OR-secretaris Walter noemt het ondanks alles een 'wijze beslissing'. „Als in de sa menwerking geen vooruitgang zit, dan moet je op een gegeven moment een be sluit nemen. Gelukkig heeft de KLM-top die genomen voordat het allemaal uit de hand zou lopen." Volgens KLM-topman Van Wijk zit Alitalia nu in hetzelfde schuitje als de KLM. „Misschien nog wel slechter. Wij hebben nog Northwest als partner. Zij nie mand." In Italië kwam het nieuws dermate hard aan dat de top van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij direct in spoedzitting bijeen kwam. De Raad van Bestuur komt morgen bijeen om zich over de situatie te beraden. De KLM er wil nog niet zeggen met welke Europese maatschappij KLM mogelijk gaat onderhandelen voor een fusie. Hij hoopt wel dit jaar nog met een kandidaat tevoor schijn te komen. „Anders wordt onze posi tie in de wereldluchtvaart zwakker", aldus Van Wijk. Numico neemt Rexall Sundown in Amerika over den haag gpd Voedingsmiddelenconcern Nu mico neemt het Amerikaanse bedrijf Rexall Sundown over. Numico heeft een bod gedaan van ruim 4,3 miljard gulden op de in Florida gevestigde produ cent van voedingssupplemen ten en gezondheidsproducten. De top van Rexall Sundown on dersteunt het bod. Numico wil met de overname de leidende positie op de markt van voedingssupplementen versterken. Het concern kan via Rexall Sundown, producent van onder meer dieet- en sportvoe ding, en kruiden- en vitamine preparaten, toegang krijgen tot het grootste distributienetwerk in de VS. Rexall Sundown rekent voor dit jaar op een omzet van bijna twee miljard gulden, die vooral in de VS wordt gehaald. Het be drijf heeft ruim 1.500 werkne mers. Numico zal na de overna me een omzet van bijna tien miljard gulden hebben. Op inkoop, productie en ad ministratie denkt Numico di rect 55 miljoen gulden te kun nen besparen. Duitsland moet de euro boven aan de agenda zetten voor het topoverleg van staatshoofden en regeringsleiders van de Eu ropese Unie in juni in Porto. De huidige zwakte van de euro is een slechte getuigenis van het economische beleid en de her- vormingsdrang van de Duitse regering. Dit hebben politici van de oppositionele CDU/CSU ge zegd tegen het blad Welt am Sonntag. Jürgen Rüttgers, CDU- voorzitter in Noord-Rijnland- Westfalen, waarschuwde voor een inflatiespiraal als de poli tiek niet tijdig vertrouwen kan scheppen in de Europese munt. Volgens Friedrich Merz, fractie voorzitter in de Bondsdag, is de lage koers van de euro het ge volg van gebrek aan vertrouwen dat de beleggers hebben in door sociaal-democraten gere geerde landen als Duitsland. Frankrijk en Italië. Bondskanselier Schroder maakt zich daarentegen geen grote zorgen over de huidige eurokoers. „De economische gegevens in Duitsland en euro land hebben er sinds jaren niet zo goed uitgezien als nu." De lage koers helpt bij de export, aldus de bondskanselier. HET VOORDEEL VAN iiginjii=a=iy-ïiTJTi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7