Mugabe wil bezettingen legaliseren Amerika ziet aids aan 'levenswerk' knabbelen Buitenland Bill Clinton steekt vrolijk de draak met zichzelf Rokers Londense wijk moeten langer werken Lading lintjes Rellen Mitrovica tijdens Servisch Pasen Negen mensen gedood bij schietpartijen in VS 4 jANDAG 1 MEI 2000 anadese kleuter schiet peuter dood ntreal Een 5-jarig meisje heeft in Canada een 2-jarig jonge- met een jachtgeweer doodgeschoten. Dit maakte de politie elopen weekeinde bekend. Het ongeluk gebeurde donderdag n een afgelegen jagersdorp in het noorden van de deelstaat ébec. Het meisje kreeg het wapen te pakken door een onop- endheid van twee jagers, die na terugkeer van een ganzen- ht eerst hun geweren bij de kinderen in huis legden, en ver- gens hun andere bagage gingen ophalen. „Buiten hoorden jagers een schot. Toen zij terug naar binnen renden, vonden de jongen die in het hoofd was geschoten. Het meisje had geweer vast", aldus de politiewoordvoerder. ezondheid Pinochet verder achteruit TiAGODe gezondheid van de Chileense voormalig dictator it weer achteruit, bericht zijn familie. Hij zou niet kunnen iten en is niet in staat de hoofdstad Santiago te verlaten. Bo- hal kan hij zich niet verdedigen tegen de 93 klachten die te il hem zijn ingediend, aldus zijn oudste zoon. De verslechte- lg van Pinochets toestand komt enkele dagen voordat het hof n appèl uitspraak doet over het opheffen van de juridische schendbaarheid die hij als oud-president geniet. Als het hof irtoe beslist, kan de generaal in eigen land worden vervolgd >r de martelingen en moordpartijen waar hij van wordt be- iiüdigd, Circa drieduizend mensen 'verdwenen' in de zeven- jaar dat Pinochet het voor het zeggen had. ran schrapt doodvonnissen jERANDe vier studenten die in Iran ter dood waren veroor- eld voor hun aandeel in de onlusten van vorig jaar juli zullen ;t worden terechtgesteld. Hun straf is omgezet in vijftien jaar .Dat heeft de Iraanse justitie gisteren meegedeeld. Gratie kan een worden verleend door ayatollah Khamenei, de hoogste estelijke leider. De hervormingsgezinde president Khatami eft die macht niet. De rechtbanken in Iran gelden als bolwerk n de conservatieve geestelijkheid. Khatami zei zaterdag nog thij niet zal afwijken van de hervormingskoers die hij heeft ;ezet. Het was zijn felste reactie tot nu toe op de campagne 1 de conservatieven zijn begonnen tegen liberale media. De ;elopen weken zijn 16 hervormingsgezinde kranten gesloten. ussen vallen Tsjetsjenen aan iDIKAvkaz De Russische luchtmacht heeft in het weekeinde are aanvallen uitgevoerd op stellingen van de rebellen in etsjenië. Daarbij kwamen volgens de Russen vijftig rebellen De acties waren gericht tegen rebellen die probeerden van bergen in het zuiden van Tsjetsjenië naar laagvlaktes te ko- in. Ook bestookte de luchtmacht rebellen die zich hebben sa- ngetrokken in plaatsen aan de grens met Georgië en Dage- n. Zaterdag wisten de rebellen de militaire basis Chankala ee keer te raken met mortiergranaten. De basis ligt niet ver de door de luchtmacht platgebombardeerde hoofdstad ozny. Er werden geen gewonden gemeld. De rebellen vielen k politiebureaus in Oeroes-Martan, Sjali en Selski aan. reheime dienst gaat e-mail lezen iden Ook de Britse geheime dienst gaat met de tijd mee. Het uisteren van telefoons en het openen van brieven is al lang ?t meer genoeg om de vinger aan de pols te kunnen houden. 15, de binnenlandse Britse veiligheidsdienst, bouwt daarom imenteel een nieuw centrum waar heel het internetverkeer jn worden gevolgd. Grote internetproviders zal worden ge- aagd een link naar het centrum te maken. Op deze'manier zal i MI5 in staat zijn alle e-mails en internet-informatie te lezen, meldt The Sunday Times. Volgens de dienst communiceren fiminelen en terroristen met de meest geavanceerde middelen, nmoet MI5 niet achterblijven. In het centrum zullen ook geco- feerde berichten worden ontcijferd. Bedrijven zullen mogelijk orden gedwongen hun codesleutels aan MI5 te geven. Separatisten ontkennen bomaanslag jRtis» De Bretonse afscheidingsbeweging ARB ontkent iedere jrantwoordelijkheid voor de bomaanslag waarbij anderhalve eek geleden een dode viel. Volgens de Année Révolutionnaire 'etonne was de aanslag het werk van de binnenlandse veilig- idsdienst DST. De bom was geplaatst bij de drive-in van Mc- bnald's in Quévert, en was gemaakt van een soort dynamiet iarvan in september acht ton was ontvreemd bij een bedrijf in etagne. Die diefstal was volgens de politie het werk van een meenschappelijk commando van de ARB en de Baskische *A. De ARB plaatst geregeld bommen, maar ziet er altijd op e dat deze geen slachtoffers maken. De bewuste bom zou ge ilen zijn bij een andere McDonald's in Pornic. De ARB zei de im daar op 13 april te hebben geplaatst, maar te hebben moe- n vaststellen dat zij de volgende dag verdwenen was. De ver- Ijzing naar de DST roept herinneringen op aan de jaren ze- ntig, toen de DST de voorloper van de ARB had geïnfiltreerd. apanse toerist vermoord op markt Iatemala-stad Een woedende menigte dorpelingen op het atteland van Guatemala heeft zaterdag een Japanse toerist pnoord met stokken en stenen. Een Guatemalteekse bus- iauffeur onderging hetzelfde lot. Zijn lijk werd vervolgens in and gestoken. De moorden hadden plaats op een door toeris- ti druk bezochte markt. Het Japanse slachtoffer en 22 van zijn üdgenoten maakten op de markt foto's van kinderen, toen ie- and schreeuwde dat ze baby's wilden ontvoeren. Zo'n vijf- inderd voornamelijk Maya-indianen sloten een deel van de eristengroep en de chauffeur vervolgens in. In sommige tradi- Dnele Maya-gemeenschappen doet het hardnekkige gerucht e ronde dat mensen hun ziel kwijtraken als ze worden gefoto- rafeerd. In 1994 werd om die reden een fotograferende Ameri- aanse journalist bijna doodgeslagen. Vegen gewonden bij aanvaring Rijn IQesbaden Bij een aanvaring tussen een Nederlands tankschip n een Frans passagiersschip op de Rijn bij Wiesbaden zijn gis- ïren negen van de 140 opvarenden van het Franse schip ge- 'ond geraakt. De passagiers van het Franse schip waren over- ëgend ouderen. Acht van hen moesten met kneuzingen of (ogelijke botbreuken naar het ziekenhuis. Volgens de politie 'eefhet 110 meter lange passagiersschip door een mankement in het roer stuurloos stroomafwaarts toen het met de tege- oetkomende tanker in botsing kwam. Ondanks een gat van !ie tot vijf meter in de boeg wist de kapitein het schip naar de {ver te manoeuvreren, waar de passagiers van boord konden, p tanker kon de reis na inspectie voortzetten. illende krijgt standbeeld in Santiago pTiAGODe Chileense oud-president Salvador Allende krijgt |n monument tegenover het Moneda-paleis in de hoofdstad Intiago. Dat is zaterdag bekendgemaakt. De socialist Allende ierf in dit paleis tijdens de militaire coup van 1973, die werd [leid door de latere president Pinochet. Het standbeeld van Al- hde wordt op 26 juni - Allendes geboortedag"- onthuld door resident Lagos, de eerste socialistische president van Chili >ids Allende. Het beeld komt te staan op een plek waar ook an- pre oud-presidenten hun monument hebben. .inks wint verkiezingen in Venetië netië. De centrum-linkse kandidaat Costa met bijna 56 pro mt van de stemmen de burgemeestersverkiezingen in Venetië steren duidelijk gewonnen. De overwinning van Costa is een 'steker voor centrum-links, na de grote nederlaag twee weken 'leden bij de regionale verkiezingen. Centrum-rechts kreeg 'en bijna heel Noord-Italië in handen. Die nederlaag leidde tot el aftreden van het kabinet-D'Alema. Costa volgt de populaire 'x-communistische Filosoof Cacciari op, die zich niet verkies bar had gesteld. Bij de eerste ronde, twee weken geleden, was •ostamet 37,7 procent nog tweede, na de centrum-rechtse andidaat Brunetta met 39 procent. De opkomst was met 47,8 focent gisteren wel erg laag. washington john wanders correspondent Op het jaarlijkse gala voor de politieke journalis tiek in het Witte Huis heeft president Clinton dit weekeinde op hoogst amusante wijze de spot ge dreven met zichzelf en een hoop lieden waarmee hij de afgelopen jaren te maken had. De presi dent kreeg een staande ovatie voor een opmerke lijke video die hij had laten maken, met zichzelf in de hoofdrol. Het is een traditie dat de presi dent op het gala iets leuks doet. De boodschap van het korte filmpje was dat Bill Clinton, die zich in de slotfase van zijn president schap bevindt, niks meer te doen heeft en zich dodelijk verveelt in het Witte Huis. De Ameri kaanse media hebben eerder dit jaar uitvoerig stilgestaan bij het feit dat Clinton nauwelijks nog gezelschap heeft van echtgenote Hillary en plaatsvervan ger Al Gore. De laatste twee zijn veel vuldig op pad in het kader van hun verkiezingscampagnes. Hillary wil se nator worden en Gore wil de baan van zijn baas. Het is overigens een feit dat presi denten in de slotfase van hun tweede termijn enorm aan politieke macht moeten inleveren. In het filmpje is te zien hoe Clinton een persconferentie geeft, waarbij alleen de bejaarde journaliste Helen Thomas nog aan wezig is. Deze veterane van de poli tieke journalistiek ligt met het hoofd Clinton lachte niet alleen om zijn eigen video, maar ook om grappen van gast Jay Leno. FOTO AP MARTI NEZ MONSIVAIS achterover en de mond wijd open te sla pen. Als ze wakker schrikt, zegt ze: „Me neer de president! Bent u nog steeds hier?" Mismoedig door het gebrek aan aandacht loopt Clinton vervolgens in ge bogen houding naar zijn door iedereen verlaten vleugel van het Witte Huis, roe pend: „Hallo! Is daar iemand?" Om de tijd te doden, neemt hij de taak van de telefoniste op zich. Clinton: „Hal lo, met het Witte Huis. Nee, de heer Po- desta (de ambtelijke baas van het Witte Huis, red.) is er niet. Wilt u een bood schap achterlaten op zijn antwoordap paraat?" De video toont First Lady Hil lary die wegrijdt naar een van haar zake lijke afspraken, waarna haar echtgenoot en 'huisman' de achterdeur van het Witte Huis komt uithollen met een bruine boterhamzak in de hand, roepend: „Wacht, wacht, je bent je lunch vergeten!" /Enig plezier heeft de president nog van het film theater in het Witte Huis, waar hij samen met zijn trouwe labrador Buddy schaterlachend naar de tekenfilm '101 Dalmatiërs' zit te kijken. En met generaal Hugh Shelton speelt hij in de 'Situ ation Room' van het Witte Huis - het brandpunt van overleg tijdens internationale crises - een spelletje 'Zeeslag'. Zijn secretaresse onderstreept desgevraagd dat de president het onverminderd druk heeft: „Maar met andere dingen." Waarna Clinton wederom in beeld verschijnt en te zien valt hoe hij de presidentiële limousine in het sop zet, de heg knipt en het gras maait. londen anp Rokersorganisaties verweren zich nog flink, maar alles wijst erop dat wat betreft het rookbeleid ook in Europa binnenkort Ame rikaanse toestanden zijn te verwachten. In de Londense deelgemeente Tower Hamlets heeft de gemeenteraad besloten dat alle ro kers elke week maximaal tweeënhalf uur langer moeten werken. De maatregel, die per 1 oktober ingaat, is ook van toepassing op mensen die buiten werken, zoals par keerwachters, schoonmakers en tuiniers. In alle gemeentekantoren van Tower Hamlets, waar in totaal 11.500 mensen werken, worden de rokerskamers gesloten en moeten de nicotineliefhebbers buiten aan hun trekken komen. Maar niet voor de deur van het kantoor, want de stoep in de directe nabijheid van de deur is ook verbo den terrein, schrijft The Sunday Times. Elke keer dat er ook maar één sigaret wordt opgestoken, moet de pechvogel een half uur langer werken. Dat is volgens de gemeente, die zich baseert op recente on derzoeken, de tijd die verloren gaat door het roken. Lang niet iedereen is tevreden met de maatregel. Volgens rokende werknemers van Tower Hamlets zitten ook mensen die niet roken zeker niet zeven uur aan een stuk achter hun bureau. Evacuatieplan Europeanen besproken President Mugabe van Zimbabwe wil de omstreden be zettingen van blanke boerderijen door zwarten formeel legaliseren. De blanke boeren zullen dan hun grond kwijtraken zonder te worden gecompenseerd. De crisis rond de bezettingen is daarmee verder verscherpt. Mu gabe steunt de zogeheten oorlogsveteranen al van het begin af aan bij hun bezettingsacties. willen worden genoemd. Jour nalisten die dat toch doen, zul len 'hard worden gestraft', al- HARARE Rtr-AFP-ANP ho chi minh stad Met lintjes overladen Viet namese veteranen uit de oorlog met de Ver enigde Staten herdachten gisteren officieel dat er een kwarteeuw geleden een einde aan de strijd kwam, met een overwinning van het communistische Noord-Vietnam. De sterk ver grijzende partijtop roemde de 'triomf over de tirannie', maar de ceremonies werden ook aangegrepen om buitenlandse investeerders en gevluchte Vietnamezen uit te nodigen geld te steken in de noodzakelijke modernisering van de economie. De Vietnamese premier Pham Van Khai riep de bevolking op met het zelfde patriottisme als tijdens de oorlog nu economische vooruitgang te bevechten. Hij gaf in een toespraak ruiterlijk toe dat de com munisten vlak na de oorlog flinke fouten heb ben gemaakt. Na 1975 zijn honderdduizenden vermeende tegenstanders van het communis tische bewind in heropvoedingskampen ge stopt en ze moesten hun banen en bezittingen opgeven. De repressie leidde tot een massale vlucht van Vietnamezen naar het buitenland, onder wie veel intelléctuelen. FOTO REUTERS CLARO CORTES Eerder deze maand is het parle ment van het Afrikaanse land ontbonden, nadat de wettelijke zittingstermijn was verstreken. In afwachting van nieuwe ver kiezingen wil Mugabe een wet intrekken die onteigende boe ren compensatie belooft. Vol gens justitieminister Mnangag- wa kan het juridische raamwerk snel rond zijn. Mugabe kan dan zes maanden lang met een spe ciale presidentiële volmacht be sluiten nemen in de grondpoli- tiek. Het hooggerechtshof in Ha rare oordeelde eerder maand dat de politie een einde moest maken aan de acties van de zwarten, maar daar trekken de verantwoordelijken zich weinig van aan. Gisteren zou de politie desondanks de leider van een groep bezetters hebben opge pakt, nadat deze zwarte landar beiders hadden afgeranseld, al dus de BBC. De veteranen waarschuwden de internationale pers zaterdag dat ze niet langer 'bezetters' dus de Associatie van Oorlogs veteranen. Groot-Brittannië en enkele anderen EU-landen hebben in tussen gesproken over een eva cuatieplan voor hun burgers uit Zimbabwe voor het geval de si tuatie daar verder uit de hand loopt. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Londen be vestigde gisteren al eerder uit gelekte berichten. In Zimbabwe wonen 270.000 buitenlanders, onder wie naar schatting 1.500 Nederlanders. Als het aan de Nederlandse Calamiteitencommissie ligt, reist voorlopig niemand meer naar Zimbabwe. De commissie, die adviseert over uitkeringen van het rampenfonds aan ge dupeerde toeristen, heeft zater dag beslist dat er geen nieuwe reizen onder de garantie van het Calamiteitenfonds worden uitgevoerd. Mensen krijgen hun geld terug als zij inmiddels een reis hebben geboekt naar Zim babwe. Serviërs Kosovo zijn Milosevic zat sarajevo harald doornbos correspondent Ruim een maand was het vrij rustig in de etnisch verdeelde Kosovaarse stad Mitrovica. Maar in het orthodoxe paas feest, dat een week later valt dan het westerse, zagen Ser viërs en Albanezen aanleiding elkaar weer in de haren te vlie gen. Zaterdag was een dag van rellen, gewonden en plunderin gen. De opmaat deed zich vrijdag al voor. Een groepje Serviërs wilde naar de Servische be graafplaats in het door Albane zen gecontroleerde zuiden van Mitrovica. Daar werden de Ser viërs opgewacht door Albane zen. Onder de neus van een VN-delegatie die kwam kijken of het in Kosovo de goede kant op gaat, werden de Servische gelovigen gestenigd. Ingrijpen van de NAVO-vredesmacht KFOR kon erger voorkomen. Zaterdag ging het pas echt mis. In het Servische noorden van Mitrovica wonen nog enke le honderden Albanezen. In Servische winkels worden ze geweigerd en ze vrezen perma nent voor hun leven. Tachtig van deze Albanezen werden za terdag onder KFOR-bescher- ming naar de Albanese wijk ge reden om op de markt inkopen te doen. Toen het konvooi terugkeer de dachten de Serviërs dat het ging om 'Albanese vluchtelin gen' die wilden terugkeren naar hun huizen. Barricades werden opgeworpen en het konvooi werd aangevallen. De Serviërs maakten niet al leen jacht op Albanezen, maar ook op de licht bewapende le den van de VN-politiemacht voor Kosovo. Vijftien VN-voer tuigen en drie Albanese huizen gingen in vlammen op. Vanuit de Servische meute werd enkele keren geschoten. NAVO-troe- pen gebruikten traangas en de wapenstok om de Serviërs te verspreiden. Pas laat in de avond keerde de rust weer. Tot zover onze correspondent. Internationale persbureaus melden dat het politieke orgaan van de Serviërs in Mitrovica, de Servische Nationale Raad, zich wil aansluiten bij de oppositie in Servië tegen president Milo sevic. In Mitrovica en omgeving woont het merendeel van de Kosovaarse Serviërs. Ze voelen zich door Milosevic verraden, omdat hij zijn troepen uit Koso vo terugtrok onder druk van de NAVO-bombardementen. Racist slaat vijf keer toe in Pittsburgh Een dag eerder maakte een 34-jarige man in Pittsburgh vijf slachtoffers. In een buitenwijk doodde hij eerst een joodse vrouw. In een andere wijk schoot hij daarna een Indiase man dood en verwondde hij een ander. In een Chinees res taurant schoot hij een Chinees en een Vietnamees neer, waar na hij in een karateschool een zwarte man doodschoot. Volgens de politie had de in middels gearresteerde dader ra cistische motieven. In zijn huis gevonden documenten duiden erop dat hij bezig was een anti immigratiepartij op te richten. Zelf is hij zoon van uit Letland geïmmigreerde ouders. Volgens plaatselijke media had de man ook niet nader genoemde psy chische problemen. In 1993 is hij daarvoor onder behandeling geweest. mt clemens-pittsburgh dpa-ap Negen Amerikanen zijn de af gelopen dagen bij 'schietpartij en om het leven gekomen. Vrij dag vermoordde een man in de stad Pittsburgh vijf mensen. Za terdag kostte een familiedrama in het plaatsje Mount Clemens, in de staat Michigan, vier men sen het leven. In Mount Clemens schoot een man eerst zijn vrouw neer, omdat ze hem had verlaten. Vervolgens doodde hij zijn schoonzus en haar vriend, waarna de schutter de hand aan zichzelf sloeg. Volgens de politie was de vrouw na de scheiding teruggekeerd naar de echtelijke woning om haar spullen op te halen. Ze had haar zus en de vriend van de zus meegenomen. Kort na hun komst begon de ex-echtgenoot te schieten. washington john wanders correspondent De regering-Clinton beschouwt de ziek te aids sinds kort formeel als een bedrei ging voor de nationale veiligheid van de VS. De plotseling toegenomen belang stelling van Washington voor de wereld wijde epidemie vloeit voort uit het besef dat aids een reeks vrije markteconomie- en kapot dreigt te maken in Afrika, Zuid- Azië, de voormalige Sovjetunie en Oost- Europa. Daarmee, aldus de Nationale Veilig heidsraad, dreigen tevens overzeese po litieke, militaire en economische belan gen verloren te gaan die de VS over een periode van vaak tientallen jaren heb ben opgebouwd. De Nationale Veilig heidsraad is het adviesorgaan van de Amerikaanse president in vraagstukken van oorlog en vrede. Niets is zo bedreigend voor de stabiliteit van een land als een dramatische daling van de gemiddelde levensduur. De ont wrichting die aids aanricht, leidt in de zwaarst getroffen gebieden tot een aan zienlijke vergroting van de kans op bur geroorlogen, etnische conflicten en ge welddadige omverwerpingen van demo cratisch gekozen regeringen. De aids-epidemie houdt de armen arm, drukt de middenklasse de armoede in en heeft desastreuze gevolgen voor de educatieve vorming van jongere genera ties. De ziekte creëert in Afrika een gene ratie weeskinderen die volgens de Ame rikaanse regering vatbaar is voor revolu tionaire gedachten en eenvoudig valt te misbruiken. Voor zover bekend is het de eerste keer dat de Nationale Veiligheidsraad belast wordt met een gezondheidsvraagstuk. Het dagblad The Washington Post be richtte gisteren dat het Witte Huis in zijn ontwerpbegroting voor het komend jaar 254 miljoen dollar heeft gereserveerd voor de internationale aanpak van aids. Gezien de omvang van hèt vraagstuk is dit verre van voldoende. Maar het bete kent wel een verdubbeling van de Ame rikaanse inspanning. Het cijfer weer spiegelt het plotseling ontstane gevoel van urgentie in Washington. Sinds de jaren tachtig zijn er circa zes tien miljoen mensen overleden aan de gevolgen van aids. In Afrika ten zuiden van de Sahara roeit de epidemie mo menteel een complete generatie uit. De regering-Clinton voorziet dat een kwart van de totale bevolking in dit deel van Afrika zal sterven als gevolg van besmet ting met het HIV-virus dat aids veroor zaakt. Het jaarlijks aantal aids-doden zal volgens de Amerikaanse prognose nog ten minste tien jaar stijgen. Afrika telt volgens de Wereldgezond heidsorganisatie 23 miljoen aids-patiën- ten. Per dag neemt hun aantal met vijf duizend toe. De gemiddelde levensduur in Namibië, Zimbabwe, Botswana en Swaziland is sinds de verspreiding van aids bijna gehalveerd. Anders dan in West-Europa en de VS, waar homosek suelen tot de voornaamste risicogroep behoren, wordt aids in Afrika vooral ver spreid door heteroseksueel contact. Afrika is slechts het topje van de ijsberg, waarschuwen de adviseurs van presi dent Clinton en diens mogelijke opvol ger Gore. Onder meer als gevolg van de toegenomen wereldhandel en het inter nationale reisverkeer zal de epidemie op het Aziatische continent wellicht een zelfde catastrofale omvang krijgen. Zo is het volgens Washington alleszins denk baar dat India in 2010 meer aidspatiën- ten zal tellen dan Afrika. Het aantal ge- infecteerden is in Zuid-Azië nog relatief laag, maar hun aantal neemt met spron gen toe. Een snelle toename van het aantal HIV-infecties is eveneens zicht baar in de landen van de voormalige Sovjetunie en in Oost-Europa. Gijzelaars op Filipijnen nog steeds gevangen ZAMBOANGA EFE-AFP-Rtr-ANP Radicale islamitische separatis ten zijn er afgelopen weekeinde in geslaagd met hun gijzelaars aan de Filipijnse strijdkrachten te ontsnappen. Op het Zuid-Fi- lipijnse eiland Basilan zijn de leden van de afscheidingsbewe ging Abu Sayyaf met hun 27 gij zelaars kennelijk via tunnels ontsnapt. De strijdkrachten proberen met zeker achthon derd man een einde te maken aan de gijzeling. Een groep van Abu Sayyef heeft verder op 23 april van een Maleisisch eiland je 21 mensen ontvoerd, onder wie tien toeristen. De gijzelne mers dreigen slachtoffers te onthoofden als de regering niet op hun eisen ingaat. Ze eisen de instelling van een autonome islamitische regio.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5