Keuring voor WAO stelt weinig voor Legitiem op elkaar beuken met fietsen Palace schrikt op van drievoudige moord kip iri 't pannetje 5.18 Binnenland Bourtange opnieuw bevrijd 'Ouderen op de weg niet gevaarlijker dan anderen' Groenfront! bezet opnieuw heimachines Sophiatunnel ;MAANDAG 1 MEI 2000 Vrouw met messteken gedood amsterdam Een 26-jarige vrouw is vrijdag dood aangetroffen in een woning aan de Willemstraat in Amsterdam. De vrouw is met messteken om het leven gebracht. Een 19-jarige vriend van het slachtoffer is in verband hiermee door de politie in Amster dam Oost gearresteerd. De politie kreeg een tip dat in een wo ning aan de Willemstraat een lijk zou liggen. Zonder exact adres gingen agenten op speurtocht uit. Vanuit de betreffende wo ning kwam een sterke gaslucht. Toen de politie naar binnen ging bleken alle gaskranen open te staan, bovendien brandden kaarsen in de woning. I Probleemloze afsluiting Utrechtsebaan den haag De afsluiting van de Utrechtsebaan, veruit de belang rijkste toegangsweg voor het autoverkeer richting Den Haag, had vanochtend tot acht uur nog niet tot grote problemen ge leid. Volgens een woordvoerster van de politie rijdt het verkeer op de wegen in de omgeving nog, goed door. „Ook op de snel wegen richting Den Haag is er nog niets aan de hand. Wij den ken dat veel mensen vrij hebben of met de trein komen." Het verkeer uit de richting Rotterdam over de Al3 en uit de richting Utrecht via de A12, wordt omgeleid via de Lozerlaan. Wegge bruikers uit de richting Amsterdam worden over de N44 via Wassenaar naar Den Haag verwezen. De Utrechtsebaan is een week buiten gebruik wegens werkzaamheden. Telefoonpalen als kunstobject amsterdam De Taxicentrale Amsterdam (TCA) doet er alles aan om van haar telefoonpalen gezichtsbepalers van de hoofdstad te maken. Voor Koninginnedag werden al twaalf palen in het centrum van de stad oranje geschilderd. Gisteren ging een aan tal kunstenaars uit de stal van Gallery Donkersloot op pad om de telefoonpalen om te toveren tot kunstwerkjes. Door middel van verloting kregen de kunstenaars een telefoonpaal toegewe zen, die zij daarna naar eigen inzicht kleur gaven. TCA ziet de telefoonpalen als belangrijke schakel tussen de klant en de taxi chauffeurs. Volgens de centrale verloopt eenderde van de taxi ritten via de palen. Bemiddelaar in het Amsterdamse taxicon flict M. Rood wilde de telefoonpalen verwijderen van de taxi standplaatsen. Ze zouden uit de tijd en overbodig zijn. Voor TCA was dit onacceptabel. Stille tocht voor Ankie Blommaert lelystad Naar schatting driehonderd mensen hebben gister avond in Lelystad deelgenomen aan de stille tocht voor de ver moorde Ankie Blommaert. Ze liepen naar de plek waar vorige week het ontzielde lichaam van de 16-jarige Lelystedelinge werd aangetroffen. Veel mensen droegen kaarsen en lampjes mee tijdens de tocht. De stoet werd voorafgegaan door Anldes broers Tommie, Bennie en Willem en zus Iris. Zij droegen fak kels en een portret van Ankie met zich mee. Hun moeder ont brak. Bij de bewuste plek, een rietkraag op een tiental meters van de rijbaan, werden de fakkels in de grond geplant. Vervol gens maakten de broers en zus een kring en namen enige tijd voor zichzelf, waama zij bloemen bij de vindplaats van hun ver moorde zus neerlegden. Kind dood na val van elf meter gorinchemEen meisje van anderhalf jaar oud is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Gorinchem overleden nadat ze 's avonds van een balkon was gevallen. Volgens de politie klom het meisje in een onbewaakt ogenblik op een stoel. Even later viel het over de rand van het balkon op de vierde etage'van de flat aan de Boogschutterstraat en kwam elf meter lager op het trottoir terecht. Straf voor chauffeur rampbus innsbruck Een rechter in Innsbruck heeft een 30-jarige Oosten rijkse chauffeur wiens bus januari 1999 in een ravijn stortte, ver oordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Bij het ongeval kwamen twee Nederlandse toeristen om het leven. De rechter achtte de chauffeur schuldig aan het ongeval. De bus was met 47 Nederlandse toeristen onderweg van Lanersbach naar Mayrhofen. Onderweg bij Finkenberg verloor de chauffeur de macht over het stuur. Hij zou hebben verzuimd sneeuwket tingen om de banden te leggen toe het ging sneeuwen. Politie haalt halve huizen van de weg harmelen De politie heeft zaterdagochtend in Harmeien twee diepladers met elk de helft van een prefabwoning van de weg gehaald. Het transport was bijna zo breed als de weg en letter lijk zo hoog als een huis. Door de uitzonderlijke omvang waren takken van bomen gereden en was op diverse plaatsen in het dorp de feestversiering voor Koninginnedag beschadigd. Zo'n transport mag volgens de politie alleen worden uitgevoerd met een vergunning van Rijkswaterstaat en onder goede begelei ding. De bestuurders van de diepladers waren niet in het bezit van zo'n vergunning. Ons recept t/m woensdag: Komkommer per stuk van A49~ CflHele kip verpakt, per kilo van voor 0.99 voor 4.95 Honig mix voor groentesaus pakje 150 gram 1 /IO van A99- voor 1.4-y Serveertip: Voeg voor een snelle, romige saus aan het bakvet van de kip een flinke scheut room, wat droge witte wijn en een eetlepel mosterd toe. De brood en beleg dag 3halen, 2 betalen: CnZaanse snijders 3 broden naar keuze van Vers van 't mes: C(1 Boerenkaas oud 48+ kilo (D®@ -I a r\r\ vanJL9ff voor 14.yU Deze aanbiedingen zijn aljeen geldig met de AH Bonuskaart t/m woensdag 3 mei a.s. ANP Algemeen Neder GPD Geassocieerde Pers Diensten CTSV: Zieke zelf belangrijkste inforniatiebron arts Door het tekort aan keuringsartsen belanden meer mensen in de WAO dan noodzake lijk. Om de tijdslimieten voor de keuring te halen, checken artsen zelfden of nooit de informatie die ze van de WAO'er in spe zelf krijgen. zoetermeer sjaak smakman Dat sombere beeld schetst het College van Toezicht Sociale Verzekeringen (CTSV) in een vanmorgen gepubliceerd rap port over de uitvoering van de WAO-keuringen. Op papier is het goed geregeld. Ruim voor de afloop van het jaar Ziektewet moet de zieke al voor een WAO- keuring bij de verzekeringsarts zijn geweest. Die moet vaststel len wat de betrokkene man keert, waarna een arbeidsdes- kundige moet beoordelen wat voor werk nog mogelijk is. Daarna wordt pas besloten over een (gedeeltelijke) WAO-uitke- ring. In de praktijk gaat het anders. Er is een schreeuwend gebrek aan keuringsartsen, van wie er veel de afgelopen jaren naar ar- bodiensten zijn vertrokken. De nog zittende artsen gaan door tijdgebrek gedwongen vooral af op hun eigen bevindingen en het verhaal van de betrokkene. Als er bovendien een rapport ligt van een behandelend arts, zijn keuringsartsen snel ge neigd de betrokkene een uitke ring te geven. Het weigeren er van betekent namelijk een be roepsprocedure die nog veel meer werk voor de toch al over- bourtange Liefhebbers van kruitdamp moesten zaterdag en gisteren in het Groningse museumstadje Bourtange zijn. In en rondom de oude ves ting in het ooit moerassige grensgebied tussen Groningen en Nederland werd de veldslag nagespeeld, die daar in 1814 plaatsvond. Geallieerde legers uit verschillende Europese landen verdreven er destijds de troepen van Napoleon. Het afgelopen weekend trokken vijfhonderd hobby-sol daten uit Nederland, Engeland, België, Frankrijk, Italië en Duitsland, gehuld in historische uniformen naar Bourtange, om er met veel losse flod ders uit oude geweren een lawaaiig en rokend spektakel van te maken. foto anp karel zwaneveld 'Bike war' nieuwste tijdverdrijf onder jongen in Amsterdam amsterdam «dulan van vlimmeren Puur voor de gein, en anders niet. Om de zoveel weken hou den de Amsterdamse jongeren een 'bike war': lekker beuken op eikaars fiets tot er niets van over is. Deze fietsenoorlogen vinden nu nog overwegend in de nachtelijke uren plaats op geheime locaties. Maar sinds vorige week hebben een aantal van hen zich verenigd in een heuse en legitieme* club: Bikers Anonymous Amsterdam (BAA). Een tijd terug zag fietskoerier Vis een foldertje over de bike war liggen in een koerierskroeg. Nieuwsgierig ging hij met tien andere bikefanaten die avond naar de RAI. Elkaar in de wielen rijden, was het motto. Beuken, hard beuken, tot alle fietsen stuk waren. Schoppen en slaan tegen het lichaam mocht niet En, niet te vergeten, als iemand met beide voeten op de grond stond, moest hij ongemoeid worden gelaten. Verder was het een redelijk 'regelloos' spelletje. Alle fietsen zijn bruikbaar voor de bike war. Vouwfietsen, damesfietsen of de oude fiets van moeder. Als hij maar tegen een stootje kan, zegt fietsenma ker Mike Reinders. Hij geeft toe dat in het begin wat sceptisch op zijn nieuwe hobby werd ge reageerd - „wat ik overdag re pareer, sloop ik 's avonds" - maar die twijfels waren snel over. Inmiddels trekken de bike wars tientallen bezoekers. De deelnemers zijn dolen thousiast. „Nee, we zijn niet agressief. We doen het puur om de gein. Het is moeilijk uit te leggen. Het lijkt niet te kloppen •^-1 - De Amsterdamse fietsacrobaten hebben ook een springschans waarvan ze met fiets en al het IJ induiken. foto gpd wat we doen. maar dat doet het wel. Het zijn afgekeurde fietsen. Zie het maar als de botsauto's op een kermis. Dat is toch ook volkomen legitiem." Dat bike war gevaarlijk is, wil len ze niet horen. ,Als je tegen woordig gewoon op straat loopt, ben je minder veilig dan op een bike war." Maar voorlo pig houden de jongens toch even rust. De stukgereden fiet sen moeten voor het volgende evenement worden gerepareerd en Mike en Vis - zijn achter naam gebruikt hij ook als voor naam - zijn geblesseerd. Zij zijn op tweede paasdag in Berg- schenhoek gaan 'downhillen' en gingen er zwaar onderuit. Vis kwam zelfs in het zieken huis terecht. Omdat hij bloed spuugde, waren de doktoren bang dat er iets aan zijn nieren zou zijn. Zulke verwondingen zullen ze echter niet snel oplopen tij dens een bike war, daarvan zijn ze overtuigd. Datzelfde geldt voor het 'lake jumpen'. Want behalve beuken met fietsen doen zij ook aan schanssprin gen per fiets, van een schans het IJ in. Het liefst met de han den los of met de voeten in de lucht. „Dat hebben we inmid dels duizenden keren gedaan. En geen kras opgelopen." Tot nu toe hebben anderen de bike wars in Amsterdam ge organiseerd. Maar begin juli doen Maike, Ido, Vis en Ka- maal, inmiddels verenigd in Bi- kers Anonymous Amsterdam, het zelf. Op het KNSM-eiland in de hoofdstad wordt dan een groot Bike Event gehouden. Koeriers uit heel Europa ko men, zo'n vijfhonderd man. Maar ook andere fietsfanaten mogen meedoen. belaste arts met zich mee brengt. Contact met de behandelen de arts van de zieke is er nau welijks. De arts besluit dan op eigen houtje dat de zieke toch niet meer kan werken, en slaat de keuring over. Ondanks dat haastwerk lukte het vorig jaar in 40 procent van de gevallen nog niet om de keuringen op tijd af te ronden. Het CTSV noemt het 'opval lend dat zulke belangrijke be slissingen zo snel en met be perkte middelen worden geno men' en wil snel verbetering. Het kabinet hoopt die onder meer te bereiken via een reor ganisatie van de sociale zeker heid waarbij de WAO-(her)keu ringen worden verricht door een nieuw op te richten over heidsinstantie. ANWB veroordeelt uitlatingen experts den haag anouk middelkamp Ouderen zijn op de weg niet ge vaarlijker dan andere automo bilisten. 'Zij kennen hun eigen beperkingen en passen hun rij stijl daaraan voldoende aan', zegt de ANWB, die vindt dat er geen enkel verband is tussen leeftijd en rijvaardigheid. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) en een aantal rijschoolhouders bestrij den dit echter. „Met zestig kilo meter per uur invoegen op de snelweg is levensgevaarlijk." De ANWB reageert op uitla tingen van experts van het openbaar ministerie, Veilig Ver keer Nederland (WN) en de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Zij stelden afgelopen zaterdag dat bejaarde automo bilisten van de weg moeten worden gehaald als zij het drukke en agressieve verkeer niet meer aankunnen. Volgens ANWB-woordvoerder Ad Vonk draaien de experts de werkelijk heid om. „Ze zeggen dat oude ren niet snel genoeg reageren, maar ik vind dat jongeren zich aan moeten passen aan de be jaarde weggebruikers. Het is raar om de agressieve rijstijl als maatstaf te gebruiken." De ANWB is het ook niet eens met de stelling dat senioren door medicijngebruik of fysieke problemen minder veilig rijden. „Er is nog geen enkel onder zoek geweest dat dit heeft aan getoond." Volgens Hans Fontijn van het CBR worden ouderen wel dege lijk regelmatig afgekeurd op li chamelijke oorzaJcen. „Het ge zichtsvermogen is bij ouderen vaak een groot probleem. Ook het oriëntatievermogen laat soms te wensen over. Senioren hebben minder inzicht en vin den het moeilijk om gevaarlijke situaties van tevoren in te schatten." Ouderen die zelf twijfelen aan hun rijvaardigheid kunnen sinds tien jaar een zogenaamde BROEM-cursus volgen. Deze cursus, die werd opgezet door WN, BOVAG en ANWB, bestaat uit een ogentest en een rit met een rij-instructeur in de eigen auto. Daarnaast wordt in een theoriegedeelte de kennis van de huidige verkeersregels ge toetst. Volgens rijschoolhoud ster Christien Wagenmans uit Nijverdal zijn deze proeven een groot succes. „Ik heb ze jaren lang begeleid en er was altijd een enthousiaste groep deelne mers." Het nadeel van de BROEM-cursussen is volgens Wagenmans dat de proef vrij willig is. „Daardoor krijgen we alleen maar mensen die bewust met hun rijvaardigheid bezig zijn. De ouderen die het echt nodig hebben, komen niet." De ANWB vindt dat de test voor ouderen niet verplicht mag worden. Ad Vonk: „Oude ren zijn verantwoordelijk ge noeg om zelf te bepalen of ze veilig rijden. Iemand tot een test verplichten op basis van zijn leeftijd is pure discrimina- oud-alblas gpd Protest tegen Betuwelijn andere actievoerders zijn op last van de politie vertrokken. De werkzaamheden zijn van morgen gewoon begonnen. GroenFront! heeft weer voor Oud-Alblas gekozen „omdat we wilden laten zien dat wij niet bang zijn voor boetes of ge- vanggenisstraf en andere drei gementen van justitie. En van daag is het 1 mei, de wereldwij de antikapitalismcdag. Dat is een nieuwe invulling van de Dag van de Arbeid." Onlangs kondigde justitie aan harder te gaan optreden tegen GroenFront!. De politierechter in Dordrecht veroordeelde vrij dag tien actievoerders van de groep boetes tot 1000 gulden. Acht werden veroordeeld we gens het niet voldoen aan een ambtelijk bevel en twee wegens openlijke geweldpleging. Actievoerders van GroenFront! hebben vannacht opnieuw twee heimachines bezet op het bouwterrein van de Sophia- spoortunnel in Oud-Alblas. Het is de vijfde keer dat leden van Groen Front! dit terrein uitkie zen voor hun protesten tegen de aanleg van de Betuwelijn. Vooralsnog wordt geen actie te gen hen ondernomen. Twee actievoerders hebben zich vastgeketend aan de hei stelling bij de tunnel, twee an deren aan een heistelling in het weiland bij de Witte Brug in Pa- pendrecht. De vier zijn van plan hun actie meerdere dagen vol te houden. Zij hebben voedsel en water meegenomen. De po litie heeft één vrouwelijke om stander aangehouden die zich niet wilde verwijderen. Twintig Dronken automobilist rijdt kind dood Rotterdam» schepte het kind, dat met een vriendje en vriendinnetje aan het oversteken was. Het jonge tje overleed op weg naar het ziekenhuis. De automobilist is door de politie aangehouden en blijft voorlopig vastzitten. Uit de ademtest bleek dat hij meer dan één promille alcohol in zijn bloed had. Een zesjarig jongetje uit Rotter dam is zaterdagmiddag overle den nadat hij in zijn woon plaats was aangereden door een dronken automobilist. De 23-jarige automobilist zou 80 kilometer per uur hebben gereden waar maar 50 kilome ter per uur is toegestaan. Hij den haag dennis mulkens Het is daags na de drievoudige moord in de Pa lace-appartementen in Scheveningen, als huis meester Schildknecht zich laat ontvallen dat er al belangstelling bestaat voor het appartement waar het lugubere misdrijf is gepleegd. „Uit zicht op zee. Dat spreekt aan. We zitten hier nooit met leegstand". De bewonders zijn ge schrokken, maar niet geschokt. „Het waren on beschofte lui. Van een deur openhouden had den ze nog nooit gehoord". De Palaceflats aan de Gevers Deynootweg wor den bewoond door alle milieus. Horecamensen, politici, gefortuneerde bejaarden, maar ook de paardenstaartjes met de Mercedessen Sport. Een tweekamerappartement in hotelachtige ambian ce met uitzicht op zee doet 1018 gulden per maand, maar er zijn ook veel duurdere. Schildknecht heeft zijn handen vol aan het bege leiden van geschrokken bewoners. Kort na het blussen meldt de brandweer dat er drie doden zijn gevallen in het appartement dat op naam staat van een Haagse horecabaas. Maar al snel wordt duidelijk dat de drie mannen zijn ver moord. De politie denkt aanvankelijk dat de brand is gesticht om de sporen uit te wissen van de moordenaars. Maar dan houdt de politie vrij snel na de brand vlak voor het appartement vier mannen van tussen de 19 en 32 jaar aan die op de vijfde etage behoorlijk in de weg lopen en niet willen opkrassen. De politie besluit ze langer vast te zetten op verdenking van de brandstichting. De omwonenden, die via een brief van de politie op de hoogte worden gebracht van de eerste fei ten, begrijpen er niets van. „Waarom zijn die gas ten niet onmiddellijk vertrokken als ze zoiets op hun geweten hebben", zegt een bewoner. Politie woordvoerster Bennema:Als ze er inderdaad iets mee te maken hebben, is het vreemd ge- drag". Er leven nog meer vragen rondom wat de politie een 'ingewikkelde, maar ook smerige zaak' noemt. Vrijdagnacht om vier uur komt er rook uit het appartment. Tientallen bewoners worden uit hiin slaap gewekt. Sommigen vluchten door de rook naar buiten en worden in het nabijgelegen Europa Hotel opgevangen. Anderen blijven bin nen of merken er helemaal niets van. Voor een aantal bewoners wordt al snel duidelijk dat er meer aan de hand is als zich in de vroege och tend meer politie- dan brandweermensen mel den. De vijfde etage wordt vanaf dat moment tot verboden gebied verklaard. De politie is het hele weekeinde bezig met technisch en tactisch on derzoek. Een aantal bewoners reageert tamelijk laconiek op het gebeuren. „Vreemde figuren" noemt de één ze. „Je kunt ze maar beter kwijt zijn", zegt een andere buurman. „We hadden meer last dan plezier van ze. Ze rookten joints op de gang. Regelmatig rook je een hasjlucht". Een dame op leeftijd: „Het waren onbeschofte lui. Van een deur openhouden hadden ze nog nooit gehoord. Het is erg dat ze dood zijn. Maar we kenden ze niet. Echt geschrokken ben ik niet". In het appartementencomplex maakt de slacht partij toch veel indruk, zo weet huismeester Schildknecht. „Vooral de oudere mensen die al leen wonen, zijn geschrokken. Ze zijn bang dat er bij hen wordt ingebroken. Dan vertel ik hen maar dat ze daar niet bang voor hoeven te zijn. Dit zijn geen toevallige slachtoffers. Dit is een gerichte actie geweest". In de hal wordt ondertussen druk gespeculeerd. „Het ziet er hier keurig uit. Maar er wonen ook ongure types. Er schijnen zelfs hoeren te wer ken", zegt een vrouw. Een man heeft al een paar keer een donkere man met bivakmuts in de om geving gezien. Een bewoner van de tweede etage: „De laatste tijd zie je hier ook Colombianen. Ze hebben geld zat en hebben niet allemaal zin om in de Schilderswijk te wonen. Je ziet wel eens fi guren dat je denkt: wat heeft die hier te zoeken? Maar ze beschikken over een sleutel". Volgens de huismeester valt het aantal onder huurders erg mee. „Dat mag in principe niet. In principe kun je er niet veel aan doen. Er zijn mensen die hier maar een paar weken per jaar wonen. Als ze een ander vragen op hun woning te letten, dan sta je machteloos. Ik ken eigenlijk bijna alle bewoners. Alleen deze figuren niet".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3