Bekkenk is superieur in Omloop Noordwijkerhout Schakers LSG verkeren in degradatienood! Trigon komt maar net tekort tegen Nic. Van den Kieboom pakt puntjt" Sport Noordwijkse golfsters in kruisfinale MAANDAG 1 MEI 2000 Eerste wereldrecord Marion Jones Philadelphia Sprintster Marion Jones heeft het eerste wereldre cord uit haar carrière gehaald. Ze voerde bij de Penn Relays in Philadelphia een Amerikaans kwartet aan dat op de 4x200 me- r de twintig jaar oude toptijd verbeterde tot 1.27,46. Jones liep met Latasha Jenkins, LaTasha Collander en Nanceen Perry. Het oude wereldrecord stond met 1.28,15 sinds 1980 op naam van Duitse ploeg. Jones is mondiaal de beste sprintster, maar had nog geen record in handen. Op de 100 meter veroverde ze vorig jaar wel de wereldtitel in Sevilla. In de Zuid-Spaanse stad kreeg ze ook een forse rugblessure, waarvan ze nu verlost lijkt te zijn. Gemma van Nijnanten behoudt leiding bij de vrouwen Mare Erwich wint rapidschaaktitel schaken Op Koninginnedag won de pas 13-jarige Mare Erwich (LSG) het rapidkampioenschap van de Leidse Schaakbond. Op dit Voorschotense toernooi (met partijen van twintig minuten per persoon) behaalde het jonge talent een 100-procent-score. Erwich won zeven partijen, onder anderen van de Belg Van der Stricht en de clubkampioen van Voorschoten, Peter Wilschut, die respectievelijk als tweede en derde eindigden. Voorhouter wint run-bike-run lelystad Ben van Kempen heeft gisteren in Lelystad een run- bike-run-wedstrijd voor veteranen gewonnen. De Voorhoutse triatleet was de sterkste in een veld van honderdvijftig deelne mers. Voor zeven kilometer lopen, dertig kilometer fietsen en nog eens 3,5 kilometer lopen had Van Kempen 1.34.46 uur no dig. Zoeterwoudenaar Jan Turk werd tweede in 1.36.24. Vrouwenploeg vierde, mannen zesde wenen De Nederlandse vrouwenploeg is er bij de EK squash in Wenen niet in geslaagd de bronzen medaille te veroveren. In de strijd om de derde plaats bleek Schotland met 2-1 te sterk. Al leen Vanessa Atkinson won haar partij. Bea de Dreu Spitse en Daphne Albada Jelgersma waren volstrekt kansloos. De Neder landse mannen werden zesde. De laatste wedstrijd tegen Duits land ging met 3-1 verloren. Alleen teamcaptain en routinier Lu cas Buit wist zijn duel te winnen. De ploeg had veel last van blessures. Gabor Marges kon niet spelen vanwege voetblaren en Tommy Berden raakte geblesseerd in de eerste game van zijn wedstrijd. Engeland veroverde beide landentitels. De Britse mannen versloegen in de finale Frankrijk met 4-0. De i Duitsland met 3-0. Hij kon zijn superioriteit niet beter onderstrepen dan met de manier waarop hij de Omloop van Noordwijker hout won. Ramses Bekkenk liep in de laatste wedstrijd van het Zorg Zekerheid circuit de concurrentie op bij na drie minuten achterstand en daarmee pakte de Hage naar de eindoverwinning op de langste afstand. Ook bij de vrouwen was de winnares er eentje met ervaring. Gemma van Nijnanten sloeg een gat van negen minuten met de nummer 2, waardoor de atlete van Leiden Atle tiek haar leidende positie in het circuit behield. Veel sjeu zat er zo niet aan de jaarlijkse Omloop. Ook op de kortere afstanden heersten de bekende namen. Joost La Lau en Erika van de Bilt wonnen de tien kilometer in respectievelijk 32.30 en 37.01 en lieten hun 'belagers' ruim achter zich. Tot echte topwedstrijden zul len de zeven onderdelen van het Z&Z-circuit niet uitgroeien. Sommige regionale atleten la ten zelfs verstek gaan. Dit tot ergernis van onder anderen Van der Bilt. „Ze doen er lache rig over, omdat het kleine wed strijden zijn. Maar ik vind het belangrijk om hier mijn gezicht te laten zien. Anders wordt het nooit wat met dit soort lopen. De organisatie stelt het op prijs als bekendere atleten hier aan wezig zijn. Ze doen er veel moeite voor om dit te organise ren. En zo veel inspanning kost het toch niet om hierheen te komen. Als je gaat trainen, ben je net zo veel tijd kwijt", aldus Van de Bilt. Bekkenk en La Lau stonden tot Noordwijkerhout op drie. De voor Leiden Atletiek lo pende Bekkenk had het bal in september geopend tijdens de Leidse Stadsbank Cross. Ook de Voorschotenloop en de Braas- semloop zette hij naar zijn hand. „Ik had er drie gelopen en dan kun je net zo goed de vierde lopen", zei Bekkenk, die toewerkt naar het NK op de baan, waar hij de 3000 meter steeple chase loopt. „Ik lig op schema, maar ik ben net op va kantie geweest. Daarom ging het de laatste tien kilometer wel De langste afstand tijdens het circuit is afwisselend 15, 20 of 21 kilometer. Bekkenk legde in Noordwijkerhout de halve ma rathon af binnen de 1 uur en tien minuten (1,09.45), twee minuten sneller dan de win naar van vorig jaar, Huub Pragt. Het was hem niet tegengeval len. Meteen na de start nam de Hagenaar afstand van zijn di recte concurrent in de circuit stand, Erik Bakker. Twee korte klimmetjes aan het begin van het parcours braken zijn ritme, maar de voorsprong ten op zichte van Bakker (AV De Spar taan) bleef groeien. „Na vijf ki lometer ben je in je ritme. Dan is zo'n klimmetje lastig. Ik heb dat liever op het laatst. Maar toch ging het vrij makkelijk. Ik had de tijd om om me heen te kijken en van het uitzicht te ge nieten." Bollenvelden La Lau en Van de Bilt hadden die tijd ook, maar hun parcours voerde niet langs de bollenvel den. La Lau had zijn borst nat kunnen maken in Noordwijker hout, maar tot een mooie finale kwam het niet. De Leidenaar stond tweede in het klasse ment, met een kleine achter stand op Mark Picqué. Die ver scheen echter niet aan de start. Portugal De Hagenaar liet een trainings stage in Portugal prevaleren. De voorsprong van La Lau op nummer drie Hakim Najib was groot genoeg om zich niet te veel zorgen te maken, hoewel ook deze Hagenaar hem dit sei zoen bij de Duinloop in Katwijk al eens had verslagen. „Als ik me goed voel, win ik wel", al dus La Lau, die in Noordwijker hout ondanks de afwezigheid van Picqué een goede dag moest hebben om het circuit te winnen. „Normaal doe ik wel aan alle lopen mee. Maar in Lisse ben ik geblesseerd geraakt aan mijn kuit, waardoor ik er een paar gemist heb. Ik moest hier dus wel lopen." Ondanks de Noordwijker- houtse zege van Van de Bilt, ging de eindoverwinning op de 10 kilometer naar de Haagse Francis Schinkel, vlak voor de De golfsters van de Noordwijk se Golfclub hebben zich ge plaatst voor de kruisfinales. Het team won op de banen van de Hilversumsche Golfclub met 7- 11 van Broekpolder. Na de foursomes leidde Noordwijk met 4-2. Alleen San dra Drenkelvoort en Josje Schouten moesten de punten inleveren. In de singles breid den de Noordwijksen de voor sprong verder uit. Maaike Angi na, Eline Zoethout, Josje Schouten en Sandra Drenkel voort zorgden voor de punten. Op 28 mei worden de kniisfina- les gehouden. De tegenstander van Noordwijk is nog niet be kend. Ook de mannen houden uit zicht op het Nederlands kampi oenschap. De ploeg van aan voerder Michael Vogel won met 12-6 van De Dommel. Meesterklasse lijdt aan voorspelbaarheid Stefan van Blitterswijk. De landelijke schakers in de meesterklasse spelen nog steeds een erg voorspelbare competitie. Ondanks de laatste aanpassingen (de wedstrijden worden steeds bij een ander dagblad gespeeld), zijn het KNSB-bestuur en de meesterklasseteams nog altijd op zoek naar de idea le competitievorm. Negen 'voorronden' zorgen er ook nu voor dat be kende profclubs zich voor de play-offs plaatsten: BSG, HSG en landskampioen Panfox, met z'n grote Leidse inbreng van John van der Wiel, Erik van den Doel, Rini Kuyf en Jop Delemarre. De overige ploegen, voor het merendeel amateur teams zoals het Leidsch Schaakgenootschap (LSG), vechten een verbeten strijd uit om de vierde plaats in de play-offs of komen voor degradatie in aanmerking. De krachtsverhoudingen zijn bij die ploegen margi naal. In Rotterdam stevende LSG zaterdag tegen profclub BSG op een gelijk spel af, maar verloor met 3,5-6,5. Door het verlies gisteren in de achtste ronde (5,5-4,5) van Amstelveen, is LSG plotseling van sub-topper een degradatiekandidaat geworden. Zo klein is de marge. „De profclubs blijken voor het Leidsch Schaakge nootschap telkens een'maatje te groot te zijn. Er zijn foto archief wel kansen voor LSG, maar dan blijkt het net allemaal niet te lukken", zei coach Raoul van Ketel. In het begin van de strijd tegen BSG kwamen vijf. ge lijkwaardige remises op het bord en toen was er nog geen wolkje aan de lucht. Ongeveer op het moment dat Koningin Beatrix in het centrum van Leiden in een stortbui terecht kwam, begon het bij LSG ook te rege nen. LSG'er Martin Roobol stond tegen Hans Ree gewon nen. Helemaal nadat Ree zijn dame speculatief offerde voor twee stukken. Maar Roobol moest nog zeven zet ten doen in minder dan een minuut. Dat ging fout, waardoor Ree toch zegevierde. Aan het eerste bord zat Jan Smeets tegen de Belgi sche GM Chuchelov. Smeets werd na een kwaliteitsof fer van Chuchelov mat gezet. Rudy van Wessel koos voor een scherp gevecht met een draak en zijn koning werd van g8 naar c7 gejaagd om daar vervolgens ont daan van enige lijfwachten in schoonheid te sterven. Stefan van Blitterswijk en Remco van der Erf konden in de resterende partijen geen matchpunten meer bin nenbrengen en druppelden naar remise. De amateurtopper van gisteren, Amstelveen tegen het LSG, stond bol van de spanning. Tot de eerste tijd- controle leek alles redelijk onder controle bij LSG. Rag de Graaf vergaloppeerde zich weliswaar door een in correct kwaliteitsoffer te plegen, maar Leon Konings bracht de stand weer in evenwicht door in de tijdnood matcombinatie op het bort ieb! Van Blitterswijk Doordat Stefan van Blitterswijk een tweetal pionijrust van tegenstander Arno Bezemer naar g7 en h7 doorlopen, zonder zelf tot daden te komen, keek tegen een achterstand aan die maximaal naar 5-5 c »Vee gebogen kon worden. Nadat Michiel Bosman inch daad Nico Vink in een toreneindspel wist te versla kwam dit gelijke spel in zicht. De druk lag dit keer de LSG-jongeren en die bleek te groot, hierdoor Jan Smeets van Amstelvener Duyn. Rudy van trok voor LSG de stand weer gelijk, door met c kerface een pion op h7 van de tegenstander af t pen en vervolgens zelf met twee pionnen naar d kant te lopen. De laatste partij in deze match eindi >p gisteravond na de volle zeseneenhalf uur spelen, was die tussen Frank Erwich en de in Leiden wone Amstelveen-speler IM Mark van der Werf. Van Werf voltrok in een dame-eindspel, met een in de nood van Erwich veroverde pluspion, het vonnis LSG. Erwich noteerde daardoor zijn eerste klasse-nederlaag. In de slotronde moet LSG van Utrecht een nieuw jaartje marginale meesterklasse. a Danaïden en Crescendo doen slechte zaken Clubcompetitie zware dobber voor regionale wielerclubs Sporting Trigon heeft nog geen zekerheid over handhaving in de hoofdklasse. De Leidse ploeg kon het niet bolwerken tegen lijstaanvoerder Nic. en verloor met 12-10. Een klasse lager hadden De Danaïden en Cres cendo tegen ZKV en Futura he lemaal geen kans (in beide ge vallen een 17-7 verlies). Zij raakten vaster op de beide de gradatieplaatsen. Sporting Trigon had bij Nic. met een betere afwerking meer kunnen bereiken dan een 12-10 nederlaag. Trainer Peter Schal - lenberg startte in de opstelling die in het bekerduel tegen TOP nog zo had gerendeerd. Hij kon ook een beroep doen op Inge Homberg, wier meespelen door een rugblessure lang onzeker was geweest. Zijn selectie be gon in Groningen echter dra matisch en miste in de eerste helft drie doorloopballen en an dere goede kansen. Alleen Bi- anca Joustra en Inge Homberg hadden in deze periode succes (5-1, 7-2), zodat het 8-2 bij rust stond. Deze ontwikkeling be loofde weinig goeds voor de tweede helft, maar het pleitte voor de mentaliteit van de Lei- denaars dat zij zich aanmerke lijk herstelden. Na een kwartier hadden zij de achterstand ge halveerd via goals van Tim van der Horst (2), Chantal van Duijn, Bianca Joustra, Sander de Haas en Alfred Lambooy (11-8). Arnoud Lambooy bracht met twee strafworpen de stand zelfs op 12-10. In de resterende tien minuten ontstond er een patstelling. De Leidse aanval kon niet meer scoren, ook al kwam er met Maarten van Vliet nog een verse kracht in. Intus sen probeerde de koploper van de hoofdklasse A louter balbezit te houden met vertragen en ruim schieten en hield zo de Barbro en Ame Heijman (met bal) van De Danaïden staan klaar o krappe winst vast Danaïden Op de ranglijst had De Danaï den slechts twee punten ach terstand op ZKV, maar in het onderlinge duel was er wat mo tivatie betreft een straatlengte verschil. De blauw-witten speelden te leurstellend zwak en maakten met name bij het opbrengen en afvangen beduidend meer mis- Heiko Locher (2), Barbro Heijman en Mark Rietbergen hielden na 0-4 de hoop nog le vend met 4-7 (rust), waarna het in de eerste twee minuten van de tweede helft gelijk 4-9 werd. Dat betekende de vroegtijdige beslissing, gezien het matte ver weer van de thuisclub. Ook in vallers Karen Noort en Hjalmar Heijman konden daar niets meer aan veranderen, zodat het verlies met 7-17 pijnlijk groot werd. Ook Crescendo incasseerde een 17-7 nederlaag, maar dat was tegen titelkandidaat Futu ra. De hekkensluiter van de eer ste klasse E kon de koploper met achterverdedigen eerst aar dig in toom houden (5-2 rust). Sylvia Baak, Ilone Kooloos en Peter Baak hielden naderhand nog een kwartier het verschil beperkt (9-5), maar daarna was er geen houden meer aan. Wij nand Alberts (2), Carmen Zit man en Edwin van der Kraan maakten de overige goals. Eén punt. Meer dan die schamele totaalop brengst konden wielervereniging Avanti en RTV De Bollenstreek na de vierde wedstrijd van de clubcompetitie niet presenteren. Zaterdag stond in de sterk bezette Regio Noord De Zand en Veen Rondomme op het programma. Uitgerekend Wobbe van den Kieboom, de Leidenaar die in de aanloop naar vorig seizoen van LWV Swift over stapte naar Lisse, redde met zijn 30ste plaats de eer van de ren- en toervereniging. Van de Al- phense formatie mag volgens ploegleider Piet van der Meer dit wielerjaar ook helemaal niets spectaculairs worden verwacht. Met start- en finishplaats Valthe als reisdoel en ruim 169 wedstrijdkilometers in het vooruitzicht, vertrokken de clubploegen van Avanti en De Bol lenstreek afzonderlijk naar het noorden van het land. Na de Ronde van Groningen, de Om loop van de Veenkoloniën (Veendam) en de Ronde rond het Ronostrand (Roden) alweer voor de vierde keer. Alphenaar Van der Meer vindt het een hele opgave. „Die reis breekt mijn jongens al op. En sommigen weten dat ze er maar voor vijftig kilometer of zo naar toe gaan. Het is dus meer een soort trainingsrit voor ze." De ervaren ploegleider mocht zich nog even verheugen op de eerste punten in de clubcompe titie. Maar Avanti-renner Tim Takkèn reed vier kilometer voor de meet lek. De Amsterdammer, die op dat moment voor de achttiende plek reed, werd daardoor naar plaats 66 teruggeworpen. Van den Kieboom toonde samen met teamge noot Guido Vessaz in de eerste helft van de snelle koers macht. Het tweetal reed lange tijd goed mee in de tweede groep. Daarin werd echter te weinig samengewerkt en te veel gedemarreerd, met als gevolg een te laag tempo én de mogelijk heid voor renners om weer aan te sluiten. Vessaz slaagde er in het slotstuk toch nog bijna in een hoge klassering voor zich op te eisen, maar de Voorhouter werd met zijn mede-vluchters op 150 meter voor de finishlijn teruggepakt. Hij kwam teleurgesteld als 65ste binnen. Van den Kieboom: „Ik heb als niet-sprinter geprobeerd zo hoog mo gelijk te eindigen. En dan pak je nog één punt tic 'Het was gewoon een stomme waaier' Van der Meer was ontstemd over de instelling waarmee verschillende ambitieuze ploegen de wedstrijd 'uitfietsten'. Het gebrek aan daden drang in een achtervolgende kluit renners heeft hem gestoord. „Het was op een gegeven moment gewoon een stomme waaier; renners die ttJ niet meer wilden. Mijn jonge jongens kur^ju niet beter. Dit is een aanloopjaar en daarfc.. heb ik ook bewust gekozen. Wij hebben jf' pretenties, want die kunnen we toch niet maken. Onze sponsors weten dat ook. Ik daarover eerlijk geweest. We zijn in een zwart gio ingedeeld en dan verwacht je van die arJn- ren veel meer." De Zand en Veen Rondomme werd een voor Bart Boom uit Enter. In de tussenstand RTV Zwolle, moet De Bollenstreek vooralsnoj noegen nemen met de 18de stek en is Av (21ste) nog steeds puntloos. Robert Karremans was gisteren sterk gei voor een hoge eindnotering in de 46ste G Ronde van 's-Gravendeel. Tijdens de 100 kilo ter lange koers ontsnapte een achttal rennerspg bouwden hun voorsprong naar één minuut en twintig^1 conden, maar moesten in^1 slotfase het hoofd buigen. groep achtervolgers, onder de 29-jarige Alphenaar, ach^ haalde de smaakmakers. Acl de weggereden winnaar fried Bastiaanse drukte Ka mans zijn wiel als zevende over de meet. g V( Tijdens de combi-wedstrijd voor sportklass sportklasse B en veteranen (60 kilometer) s Dennis van Weel vijfde. jm( Ton van Duijvenbode is het wielrennen lang niet zat. Dat liet de veelvraat uit Noordj^ op Koninginnedag andermaal zien. Hij sch en passant maar weer eens een podiumplaat.' zijn rijkgevulde palmares bij. De doorgewinti coureur van De Bollenstreek stond dit keer o[e bronzen eretrede na de Acht van IJsselstein. N Clubgenoot Jan van der Tang boekte ook dagsucces. In Tiel stond afgelopen zaterdag^ 34ste plaatselijke Oranjeronde op het progrL ma. De Voorhouter werd tweede in de categf 50+. Suzanne de Goede is bezig aan een ijzers seizoen. De 15-jarige Swift-renster woude-Dorp was afgelopen zaterdag rap ir Rabo Oranjeronde te Apeldoorn, als tweede eindigde in een veld van junior nieuweling-dames. Ook deze wedstrijd werd geschrikt door een zware valpartij. Brak M van Dongen (Oosterhout) één weekend ee haar pols bij een massale valpartij in de Alt serwaard, deze reis overkwam dat Heidi't Voogd uit Nieuwe Pekela (nummer drie iiL eindstand over L Li: J~ mes). 1999 bij de junior Ramses Bekkenk liep de concurrentie op grote achterstand, fotou Oegstgeestse Ingeborg Wolfrat. Edgard Creemers (Loopgroep PK) was met vier overwinnin gen ruim de beste op de vijf ki lometer. Jolanda van VeT (Olympus 70) liep het best^ middelde bij de kortste afstand.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26