VANCOUVXR/SEATLLE Toerisme RE I 3 B ETD Crl FE EEN WEBSITE NAAR ALLE WINDSTREKEN INTERNET REDACTIE ROB VAN DEN DOBBEl Orca's voor de Atlantische kust van Noord-Amerika. Vancouver (Canada) en Seattle (Verenigde Staten), aan de noordwestkust van Noord-Amerika, liggen op nauwelijks tweehonderd kilometer van elkaar. Toch worden de twee steden door toeristen zelden met elkaar verbonden. Zonde. In korte tijd immers val je - op weg van de ene naar de andere stad - van de ene verbazing in de andere. Zeker als er ook nog een kleine omweg over de wateren van de orca's wordt gemaakt. Begeleid door blusbo ten zeilt de Endea vour langzaam via de English Bay de haven van Vancou ver in. En maakt de stad nog mooier. Achter de replica van het be roemde schip van ontdek kingsreiziger Ja/nes Cook zorgt Grouse Mountain voor een schil derachtig decor. Tegelijk maken de besneeuwde toppen van Vancouvers huisberg' duidelijk dat stad en natuur hier wel heel dicht bij elkaar liggen. Onze chauffeur Alfred vol trots:Ik ben hier in 1968 vanuit Arnhem naar toe verhuisd en ik wil hier nooit meer weg. Vanuit downtown zit je binnen een half uur in de wildernis. Wat wil je nog meer?" Dat kan inderdaad niet veel zijn. In de derde stad van Canada (na Toronto en Montreal) is het comfort van een Cana dese metropool verweven met een ge moedelijke Europese sfeer. Dat laatste kom je bijvoorbeeld tegen in Gastown waar je in een cigarsaloon onder het ge not van een martini aan een echte Cu baan kan lurken. Ook elders in Vancou ver verschijnen steeds meer van dit soort gelegenheden die vooral op de Ameri kaanse toerist een enorme aantrekkings kracht hebben. In de Verenigde Staten is de verkoop en zelfs het bezit van Cu baanse sigaren nog steeds verboden. Dus steken veel Amerikanen even de grens over om een voorraadje in te slaan. Een boot van B.C. Fer ries brengt ons de volgende dag van uit Tsawassen naar een ander pa radijs: Vancouver Is land, met Grouse Mountain, de Suspension Bridge en het skigebied van Whistler Moutain/Blackcomb verreweg de populairste bestem ming van iederetoerist die Vancou ver bezoekt. Slalommend tussen de vele eilanden in de Straat van Georgia bereiken we Sydney, aan de oostkant van Vancouver Island. Daar worden we bij rederij Sea Quest Adventures in dikke overalls gehesen alvorens we in een snel le boot de oceaan opstuiven. „Jullie heb ben geluk vandaag", roept Liz Madro, onze bijna twee meter grote stuurvrouw, 'ik hoor net via de radio dat er een kleine school orca's is gesignaleerd. "Twee an dere boten verraden de plek waar ze ronddartelen. Het eerste dat je ziet is een wolkje boven het wateroppervlak. Dich terbij besef je dat het een waterfontein is en dan opeens duikt hij op: eerst een wit te vlek, gevolgd door een zwarte vin. De orca kruist op nog geen vijftig meter de voorkant van onze boot en iets mooiers lijkt er op dat moment niet te bestaan. Even later duiken er nog meer op. In een wijde omtrek cirkelen ze om de boten, alsof ze een kunstje in een dolfinarium opvoeren. Maar dit is geen Harderwijk, dit is hun ware leefomgeving. Via Victoria (de op Vancouver Island ge legen hoofdstad van British Columbia) zou je met de veerboot (er is een lijn dienst op zowel Tsawassen als Horses hoe Bay) terug kunnen reizen naar Van couver om vandaar naar Seattle te rijden. Veel aantrekkelijker echter nog is de tocht via het even verlaten als schitteren de Olympic Peninsula. Eerst met de veer boot van Victoria naar het al in Amerika gelegen Port Angeles (tijdig een plaats re serveren) en vandaar via het Olympic Peninsula (met nationaal park) naar Seattle. De omweg duurt op z'n minst twee dagen, maar wie de tijd heeft... De overgang van de uitgestrektheid en stilte van Vancouver Island en het Olym pic Peninsula naar de drukte van de stad is hard. Maar gelukkig blijkt al snel dat ook in Seattle een zekere gemoedelijk heid heerst. De Emerald City is wel de thuishaven van multinationals als Boeing en Microsoft, maar bracht ook legendari sche muzikanten voort als Jimi Hendrix en Kurt Cobain. Van de grunge is overi gens nog maar weinig terug te vinden. Een duik in het nachtleven leert dat de punk weer de overhand krijgt. En wie daar niet van houdt kan de dag daarom het best alsluiten in het restaurant in de top van de Space Needle. Terwijl de sky line langzaam voorbij draait, serveert de ober daar gegrilde zalm. Vancouver wordt vanuit Amster dam dagelijks aangevlogen door de KLM. Canadian Airlines doet dat ook, maar passagiers dienen in Londen Heathrow over te stap pen. Air Canada vliegt vanaf Lon den Heathrow naar Vancouver en begint medio deze zomer (juli) vanuit Amsterdam een dagelijkse dienst op Toronto. Vandaar is het makkelijk verder vliegen naar Vancouver. Martinair hervat om streeks mei (op woensdag en vrij dag) de charters Schiphol-Van- couver met tussenstop in Calgary of Edmonton. Combi-vakantietochten waarbij zowel Seatüe al Vancouver wordt aangedaan, worden onder meer verkocht door Jan Doets (Mr. America Number One), Gerrit Rietveldweg 1,1703 DD Heerhu- gowaard, telefoon (072) .575.33.33. Verdere informatie over Canada: Canadian Tourism Commission, Postbus 30820, 2500 GV Den Haag, fax (070) .311.16.82. Informatie is ook te vinden op internet: www.canada- tourism.com. Verdere informatie over Seattle en Washington State: BuroSix, Postbus 26, 2810 AA Reeuwijk, telefoon (0182) .39.44.55. Internet: www.tourism.wa.gov. Voorpret is bijna net zo leuk als de vakantie zelf. Die gedachte bracht de vier gebroeders Ver aart uit Utrecht op het idee twee hobby's aan elkaar te kop pelen: hun reislust en het sur fen op Internet. In een mum van tijd wisten ze 3000 prakti sche toeristische informatiesi tes in Europa te vinden. Die staan nu op hun eigen website. Daarmee schiepen ze in een klap 's werelds grootste reis gids. „Een paar muisklikken en je ziet het uitzicht vanuit je ho telraam in Toscane." Pieter Veraart windt er geen doekjes om. Internet is voorlo pig nog zo traag als dikke mod der. Maar toch... als je eenmaal op de gratis toegankelijke web site van Eurotrotter.com zit, ben je in vier, vijf muisklikken op de plek van bestemming. Op een strand aan de Cóte d'Azur bij voorbeeld. Precies op die'ene camping waar je na tips van vrienden naar op zoek was. Of je zoekt een hotelletje in het Italiaanse Toscane. Is ook zo gepiept. Compleet met foto's op het beeldscherm. Tot en met het uitzicht vanuit het ho telraam aan toe. „Te gek toch?" zegt broer Yke Veraart. „Allemaal vanuit je luie stoel thuis. Wie had dat een paar jaar geleden durven dro men? Ik had toen nog niet eens van internet gehoord." Nu surft hij er de hele wereld mee over. Op zoek naar nog meer leuke toeristische sites. „We hebben er nu zelfs al zoveel, dat we er weer een aantal afgooien." De truc is simpel, maar tijdro vend. Zes maanden voorberei ding ging er aan de lancering van de website vooraf. Vrien den en kennissen werden mas saal voor dit ene doel ingescha keld. Zodra iemand een leuke site zag in een Europees land, kwam het adres binnen via e- mail en keken de gebroeders Veraart of de internetpagina ge schikt was om op Eurotrotter- .com te zetten. Intussen heeft het kersverse internetbedrijf een compleet netwerk van cor respondenten. Om overzicht te behouden, is elk land een apar te pagina toebedeeld. Frankrijk is veruit de meest populaire va kantiebestemming en telt dan ook de meeste sites. Yke Veraart (vooraan) met de medewerkers van Eurotrotter.com. Veraart benadrukt dat het om een volledig onafhankelijke website gaat. Alle informatie is alles netjes gerubriceerd bij elkaar zétten, zodat uiteindelijk de meest complete Inteme- komt van de toeristische bedrij- treisgids ontstaat. Over de ma- ven en instellingen zelf en het enige dat Eurotrotter.com doet, nier waarop de gebroeders Ver aart in de toekomst hun inves FOTO CPD ROBIN UTRECHT tering terug moeten halen, ma ken ze zich nog niet druk. En over de winstpotentie maken ze zich evenmin zorgen. Er zal al leen nog een investeerder moe ten worden gevonden die Euro- trotter.com zo groot kan maken als de broers willen. Veraart: „Het is een totaal nieu we manier van ondernemen. Dit concept bestaat nog ner gens. In Amerika heb je wel si tes die erop lijken, maar daar is alles erop gericht dat mensen iets boeken. Heel drammerig, zo van: 'Boek Nu! Bezoek Ons!' Maar dat is niet wat wij willen. Onze pagina's zijn meer gericht op de Europese toerist. Die gaat het om een leuke vakantie, met lekker lokaal eten en aandacht voor de geschiedenis en de ge bruiken en gewoonten in een gebied." Vandaar dat ze hebben gekozen voor een wat traditionele aan pak die redelijk veel weg heeft van de ouderwetse reisbrochu re. Veraart: „We zijn gaan wer ken vanuit het gezichtspunt van de consument. Die kiest voor de bekende volgorde ver blijf, vervoer om daarna op zoek te gaan naar andere vor men van toeristische informatie en dienstverlening." MARCEL VAN SILFHOUT* Informatie: telefoon (Ub/Uj.b Verdwenen leven Tot en met 14 januari 2001 kan in het NAA Omroepmuseun^ aan de Oude Amersfoortseweg 121 in Hilversum, de tentoonc stellingHet verdwenen leven van de Nederlanders' worden bekeken. De audio-visueie expositie toont onder meer hoe t] vroeger woon- en slaapruimte werd verdeeld in een gezin me] vijftien kinderen, hoe je op een 'buikschuiver' behoorde rondT te rijden en wat voor een lol er werd beleefd aan een partijtje' waterfietsen op het IJsselmeer bij Edam. Uit de letterlijk on-< afzienbare hoeveelheid materiaal uit het archief van onder meer het museum werd een selectie gemaakt van zes uur waarin respectievelijk de jaren dertig, vijftig en zeventig wor-N' den belicht. Openingstijden: van dinsdag tot en vrijdag van 10 tot 17 uur en op zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur. Informatie: telefoon (035).688.58.58. Sesamstraat Omdat het dit jaar precies een kwart eeuw geleden was dat Sesamstraat vóór het eerst óp de Nëderlandse televisiescher|] men verscheen, begint op 3 mei in het Museum van de Twin) tigste Eeuw te Hoorn een tentoonstelling die dit kinderpro gramma als onderwerp heeft. De expositie toont onder meer het vermaarde Sesamstraat-pleintje waarop Pino, Koekie- monster, Oscar en alle andere helden levensgroot aanwezig 'j zullen zijn. Verder zijn op televisieschermen historische fragf menten te zien en wordt er aandacht geschonken aan anderé creaties van Jim Henson, de geestelijke vader van Sesam- straat. Daaronder uiteraard de Muppets. De tentoonstelling r duurt tot en met 31 december. Het museum is gevestigd aaiE de Bierkade 4 en is geopend van dinsdag tot en met zondag v van 10 tot 17 uur. Verdere informatie: telefoon (0229).21.40.01. b Ardennen Is! Nederlanders die in de Belgische Ardennen op vakantie gaanvl blijven daar niet alleen veel langer dan voorheen, maar gevepjc ook aanmerkelijk meer geld uit. Volgens het informatieblad v 'Verrassend België' (uitgave het Belgisch Verkeersbureau voaw de Ardennen en Brussel) is de gemiddelde besteding per daglc gestegen van 48,80 in 1998 naar 63,40 gulden vorig jaar. li Brussel waren de cijfers (gebaseerd op gegevens van de stictfF ting Continu Vakantie Onderzoek) nog spectaculairder: een iti stijging van 88,10 naar 112,20 gulden. Een sluitende verklart ring voor de geweldige toename heeft directeur Walter Van- v\ straelen van het Verkeersbureau nauwelijks. 'Niets is simpel'h in toerisme. Het aantal vakantiegangers uit de Randstad steeg bijvoorbeeld in één klap van 39 naar 50 procent, maar - het aantal Limburgers liep terug van 20 naar 2 procent. Wie weet waar dat aan ligt, mag het zeggen.' M Eens in de zoveel jaar houdt de Consumen tenbond een ondt zoek bij de reisbureaus. Die zijn er tot nu toe niet best afgekt men. Grootste klacht: te weinig vakmanschap. De briefin het vakblad 'Reisrevue' (7 april) is in dit verband heel interessant. Een meneer kreeg het op 27 december laatsl den plotseling in z'n hoofd een reis naar Florida te maken. S men met zijn vrouw en z'n vier kinderen. Hij raadpleegde it schillende reisbureaus. De eerste reageerde pas na drie dage de andere nóg later. Prijs voor alleen de vlucht: ruim duizen gulden per persoon. En altijd één of twee keer overstappen. Dat kan anders, dacht meneer. En misschien wel goedkoperj Niet geheel onbekend met de reisbranche, zette hij zich op 3l december achter de computer en reserveerde via een kleine li derlandse verhuurder (Leante) binnen enkele minuten een r la in Kissimee (bij Orlando). Vervolgens verzocht hij Vakani net via een e-mailtje de vluchten te regelen. De volgende ocl tend al kwam het antwoord: alles geregeld. Er zou per KLM\ worden gevlogen en het tarief was 593 gulden met 150 gulden kinderkorting Na nog opgemerkt te hebben dat de re bureaus een tax van 140 gulden hievei en de KLM 115, schrijft meneer: 'Wie geeft mij één reden om ooit nog i' een reisbureau te boeken?'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20