De kinderen vonden het geweldig' Koukleumen op de praalwagens, maar groot feest langs de route Duin Bollenstreek De Van Wouwes genieten nog even na Neem een proefabonnement T WEKEN VOOR f 41 00 BEL 071-5128030 'We zijn nu alleen wel toe aan een oranjebittertje9 1 KATWUK JOB DE KRUIFF De roes is voorbij, het was een mooie dag en eigenlijk gaat het leven door. Maar voorlopig geniet burgemeester Van Wouwe nog even na. Letterlijk van alle kanten krijgt hij reacties. Op het gemeentehuis, in het dorp, en ook de telefoon in huize Van Wouwe stond dit weekeinde niet stil. Vrienden, familie en oud collega's uit binnen- en buitenland lieten hem weten dat het feest er 'prima' uitzag. Voor Van Wouwe is dat toch nog een grote opluchting. „Het merkwaardige is dat je, als je vier maanden tegen dat program ma aanhikt, op den duur gaat denken: is het wel genoeg? Op de dag zelf merk je dan dat het ongelooflijke enthousiasme van de mensen het feest maakt. Dat dat eigenlijk het belangrijkste is." Het hoogtepunt vond hij zelf dat Willem-Alexander spontaan in de astronautentrainer stapte. „En dat zijn broers allemaal 'harder, harder' riepen." Van Wouwe vond niet dat andere pro gramma-onderdelen minder uit de verf kwamen. „We hadden maar vijf kwartier, daardoor kregen sommige dingen wat min der aandacht. Maar een van de prinsen heeft toch op de prik slee gezeten. Het is een gezelschap van twaalf mensen, en ze hebben er wel oog voor dat ze hun aandacht verdelen. Je kunt wel zeggen: ze hadden een uur langer moeten blijven. Maar je komt altijd tijd tekort." Van Wouwe zag het bezoek aan Leiden op tv. „Totaal an ders", oordeelt hij. „Het studentikoze, de jolijt en het enthousi asme waren anders. Maar met name de boottocht en het be zoek aan de Pieterskerk zagen er heel aardig uit." De zogeheten 'nazit' op het Leidse stadhuis met alle medewerkers was 'voor iedereen heel plezierig', aldus Van Wouwe. „Tijdens het pro gramma leef je in een roes. Dan is het leuk om even heel ont spannen na te praten. De koningin en de rest van de familie maakten met iedereen een praatje. Daar was een half uur voor gepland, het werd een uur. En ze hield ook nog een speciaal dankwoord." Mevrouw Van Wouwe heeft behalve haar man ook haar cape terug. Die had ze in het koude Katwijk uitgeleend aan mevrouw Sekrève. Hij werd haar in Leiden keurig terugbezorgd. „Ze had den er allemaal wel oog voor dat ik hem terugkreeg. Ik ben blij dat ik iemand een plezier heb kunnen doen en ik heb er zelf geen verkoudheid aan overgehouden." De first lady ziet met spanning uit naar alle kranten, ze gaat de video nog eens bekijken, ze geniet van alle reacties, maar dan is het misschien wel goed dat het gewone leven weer verder gaat, zegt ze. Eén hoogtepunt kan ze zo gauw niet noemen. „We waren allemaal erg onder de indruk van de koren. Ik heb, toen ik het op de video zag, ontzettend gelachen om het peenhak- ken. En bij de vis was Marilène flink, hè, dat ze van de haring proefde. En Annette ook. Veel mensen zijn toch een beetje ang stig voor rauwe vis. Dat is in Katwijk natuurlijk onbegrijpelijk." Straatroven mislukt vrwuK/runsburg Een 59-jarige Leidse werd gisteren in Katwijk naangenaam verrast. De vrouw liep nietsvermoedend op de lleboogstraat, toen een man aan haar tas begon te rukken. De eidse verzette zich, waarop de straatrover er vandoor ging. Ook Rijnsburg mislukte een straatroof. Een 58-jarige Rijnsburgse »erd op het Rapenburg door een onbekende jongen van onge- eer 16 jaar overvallen. De vrouw begon te schreeuwen. Een ïan hoorde het geschreeuw en vatte de straatrover in de kraag, ie dief wist zich echter los te rukken en ging er vandoor. Mercedes gestolen en weer gevonden Pnsburg Bij een inbraak in een huis in de Kanaalstraat zater- lagmorgen in Rijnsburg ging de inbreker er met een onbekend teripijbedrag en de voor de deur geparkeerde Mercedes vandoor. n )e auto werd later in de Treubstraat weer teruggevonden. Uan gooit met terrastafels Tiriir Een onbekende dronkelap begon zaterdagmiddag bij \V^en café aan de Voorstraat in Katwijk met terrastafels te gooien. Jriet stond hem niet aan dat hij geen drank meer kreeg van de igenaar. Het gooien van de tafels bleef niet zonder gevolgen, trant een 17-jarige Rijnsburger kreeg een tafelpoot in het ge- Scht. Dat leverde hem bulten en striemen in het gezicht op. De Ironkaard maakte zich uit de voeten in het feestgedruis. De Katwijkse Boulevard en het centrum waren afgelopen za terdag helemaal vol. Katwijkers maar ook bezoekers uit de wij de omgeving stonden rijen dik om een glimp van de koningin op te vangen. Bewoners van de Boulevard zaten echter eerste rij. Vaak samen met familie en vrienden dromden ze samen op balkonnetjes waarvandaan ze een goed zicht op de koninklij ke familie hadden. Zo ook de familie Beens. Van af het balkon op de eerste ver dieping van hun huis pal naast de Andreaskerk zagen ze de ko ningin aankomen en nog eens een keer voorbijkomen. Om haar een hart onder de riem te steken, had de vader des huizes een spandoek gemaakt met het opschrift: Wat De Graaf ook moog' beweren, 't Oranjehuis blijft ons regeren. „Wij zijn zeer koningsgezind en we vinden dat Beatrix wel een steuntje kan gebruiken", aldus Beens. Dat koningin Beatrix het spandoek niet opmerkte, mocht de pret niet deren. Ook de familie Bruné uit Oegstgeest koos zaterdag voor Katwijk om Beatrix en haar ge volg te kunnen zien. „Leiden mogen we toch niet in. We heb ben het hier in Katwijk goed kunnen zien." De familie Van der Wielen kwam zaterdagmor gen op de fiets uit Noordwijker- hout. Ze kregen Beatrix welge teld twee seconden op het net vlies. „Ben ik hiervoor dat hele eind komen fietsen?" De Kat wijkers die al om kwart voor zes op het Andreasplein stonden, waren behoorlijk verkleumd te gen de tijd dat koningin Beatrix aankwam. „Maar wij zijn echte Katwijkers. Met vissersbloed benadrukt mevrouw Prins ('echt waar'). „We zijn alleen wel toe aan een oranjebitter tje", zegt zij vlak voordat de ko ninklijke bus arriveert. De bewoners van de Kat wijkse Bou levard zaten zaterdag eer ste rang tij dens het be zoek van ko ningin Bea trix. FOTO TACO VAN DER EB d'ijftigduizend bezoekers op Koninginnedag in Katwijk en Jan de Winter, voorzitter n de Stichting Koninginne- ig 2000, zaterdagmorgen over Boulevard wandelde, brom- j i hij van ongenoegen. Alles is in gereedheid voor de mst van de koningin, maar it weer liet hem lelijk in de »ek. Het was koud, winderig I mistig. „Je zou willen dat je it ook in de hand kon hou- A In." Het tegenvallende weer is \l' volgens De Winter de oor- LYJak van dat er minder bezoe- rs naar Katwijk zijn gekomen in aanvankelijk was verwacht. 1 k was eerst bang dat we niet Dl' zouden komen. Maar te- n tien uur trok de bezoekers- room enorm aan. Ik schat dat uiteindelijk toch 40 tot i.OOO mensen zijn geweest." Het gevolg van de wat tegen- Jlende bezoekersaantallen in itwijk was dat de parkeerter- inen van Estec en Marine- imp Valkenburg weinig auto's verwerken kregen. De laatste jwijkmogelijkheid om te par- ren op het Flora-terrein in Jjnsburg werd al vroeg afge- fild. Vanaf de Estec werden jndelbussen teruggetrokken i kosten te besparen. Alleen het parkeerterrein bij het irinevliegkamp werd 'rede- k' gebruik gemaakt. Behalve de kou en het wat la- Ire aantal bezoekers heeft De (inter toch een goed gevoel 'ergehouden aan het bezoek In koningin Beatrix. Hij vond it feest 'spontaner' dan in Lei- in. Met burgemeester Van ouwe was de Katwijker in het lidse stadhuis aanwezig bij de azit', waar de koningin nog enkele lovende woorden uit sprak in de richting van de or ganisatie. Maar hij is wel blij dat de klus erop zit. De Winter is uiteindelijk vier maanden lang met tweehonderd vrijwilli gers bezig geweest met de orga nisatie van het feest. „Zoiets kun je niet elk jaar doen. Alles schiet er bij in. Je werk en je privéleven." Uitrusten is er voor Jan de Winter niet bij, want de organisatie van de na jaarsfeesten wacht weer. „Daar lopen we nu mee achter. Nor maal gesproken zijn we daar in december al mee bezig." Niet alleen Jan de Winter kijkt terug op een leuke dag. Floren ce van Duijn van de Groen van Prinstererschool in Katwijk be geleidde de schoolkinderen die op het Vuurbaakplein de konin gin vaarwel moesten zingen. „We hebben vrij lang moeten wachten, en het was koud. We hebben de hele week geoefend. Maar de kinderen vonden het geweldig." Ook de 340 kinderen die op het strand het portret van Beatrix vormden hadden het koud gehad. Gea Bruinings, die samen met Paul van Hou- welingen de leiding had over het golvende portret, haalde opgelucht adem toen het achter de rug was. „Ik heb er nacht merries van gehad. Ik zag de kinderen met een gebroken bord staan." Ineke Haasnoot uit Katwijk kijkt tevreden terug op Konin ginnedag. De 23-jarige verzorg de het boeket dat koningin Bea trix de hele dag in haar handen droeg. $amen met haar zus maakte ze ook de boeketten voor prinses Margriet, Marilène en Annette Sekrève. Koningin De koningin wordt uitgezwaaid door Katwijkse kinderen. Een koude maar 'geweldige' klus. FOTO DICK HOCEWONINC nedag begon voor haar dan ook al heel vroeg. Zaterdagmorgen om vier uur ging de wekker af omdat ze de laatste hand aan het boeket moest leggen. Daar van lag een complete schets klaar die was opgesteld aan de hand van talloze aantekenin gen. „Ik heb bijvoorbeeld in aller lei boeken gekeken om het bruidsboeket van Beatrix te be kijken." Volgens Haasnoot, met broer en zus eigenaresse van bloemenzaak De Papaver in Katwijk, was het boeket een waar 'kunstwerk', dat was afge werkt met parelmoerschelpjes. „Het was modern en klassiek tegelijk." De bloemen waren, vanzelfsprekend, papavers. „Die vinden we het mooist." Het was nog een hele toer om ze vanuit het buitenland naar Katwijk te krijgen. „Maar we hebben goede connecties in de bloemenwereld." Banketbakker Krijn Verdoes volgde het bezoek van de ko ningin op televisie. „En ik was een beetje afwezig", bekent hij achteraf. Verdoes had tot kwart over twaalf 's nachts aan de speciaal voor de koninklijke vi site ontworpen gebakjes ge- werJct. „Ik ben nog een uurtje naar bed geweest, maar toen moest ik weer verder." De pro ductie van de 150 gebakjes had meer voeten in de aarde dan hij vooraf had gedacht. „Maar het was vaktechnisch gezien ook heel leuk." Het leverde hem bo vendien goede reclame op, ge tuige de grote drukte op zater dag in zijn zaak. Wat de Oranjes van het gebakje vonden, kon Verdoes zaterdag nog niet ver tellen. „Ik heb ze keurig netjes daar in de kerk neergezet en toen zat mijn taak erop." Huig Varkevisser, voorzitter van de Werkgroep Aankomst en Vertrek is tevreden na afloop van het bezoek van de konin gin. „Het liep allemaal geolied. En de koningin was op tijd klaar. Nou ja, ze was iets later, omdat ze af en toe wat langer zijn blijven staan. Maar niet veel later. We hadden er in Kat wijk niet op gerekend dat er on geregeldheden zouden plaats vinden. Ook niet omdat Leiden zo streng beveiligd was, nee. Natuurlijk, je hebt het blauw op straat gezien. Maar met specia le reacties hebben we geen re kening gehouden." Ook Marian Krijgsman, ver antwoordelijk voor de gang van zaken bij het Oranjekoor, kijkt terug op een geslaagde dag. „Eigenlijk mag je niet uit jezelf dingen aan de koningin gaan uitleggen. Maar dat vond ik on zin, ik heb het gewoon gedaan. Ik heb verteld dat er dertien ko ren stonden te zingen. Ze zei dat het tot dan toe geweldig was in Katwijk. Ze zei: We zoe ken altijd dorpen uit waar het erg leeft, omdat we dan weten dat er een vereniging is die de organisatie aankan. En dat was hier ook wel te zien." Wilfried Molenkamp, organi sator in het niet voor publiek toegankelijke Andreashofje waar de schilderijen van Pictura te zien waren, is eveneens ge lukkig. De koninklijke familie verspreidde haar aandacht, maar de koningin heeft alle schilderijen bekeken. „En ze is een geoefend kijker. Dat kon je goed merken." zon liet compleet verstek gaan en aangekomen in Voorhout en Sassenheim ging het van drui lerig zelfs over naar echte re gen. Maar uitgerust met para plu's, laarzen en regenkleding trotseerden toch drommen mensen zaterdag manmoedig de kou en de nattigheid om de 53ste editie van het bloemen corso aan zich voorbij te zien trekken. In Haarlem, het eindpunt van de bloemenstoet, was het 's avonds een stuk aangenamer dan het overdag langs de veer tig kilometer lange route was geweest. En dat bracht in het centrum van de stad een enor me drukte teweeg. De belang stelling voor het verlichte bloe- mensprookje was hier groter dan ooit. En juist dat op zich tot tevredenheid stemmende gege ven kwam de stad op kritiek te staan van corso-voorzitter Buddenberg. De voorzitter vindt namelijk dat Haarlem, dat graag als bloe menstad te boek staat, veel te weinig doet om zich in het cor so te profileren. „Het is me in de samenstelling van de stoet opgevallen dat het voorname lijk praalwagens en ook heel veel luxe wagens uit de Duin en Bollenstreek zijn die de show stelen. De Haarlemse in breng blijft beperkt tot welge teld een praalwagen en een luxe wagen: die van trouwe deelnemer Ristorante Napoli. Dat vind ik absoluut piet in ver houding met de omvang van de stad en absoluut beneden de Corso-voorzitter Buddenberg: 'Haarlem moet meer doen stand van Haarlem. Daarover ben ik al en ga ik zeker nog ver der met ze in gesprek. Dat moet de volgende keer anders. Zeker als je ziet hoeveel bezoekers het corso naar Haarlem trekt. Het plaatselijke bedrijfsleven profi teert daarvan en moet er dan ook maar eens wat meer voor over hebbenaldus Budden- berg. Tevreden terugblikkend op zijn eerste corso zegt hij dat het, on danks het weer, een echt feest is geweest, zonder wanklanken. Feest was ditmaal ook het the ma van het drie kilometer lange bloemenlint. Opvallend waren de vaak zeer originele bloemde- coraties en de toepassing van materialen zoals mandvlecht- werk en zeewier, die van de 'ge wone' personenauto's rijdende kunstwerkjes maakten. Ontwer per Hans Warmerdam krijgt van de voorzitter niets dan lof voor de artisticiteit waarmee hij 'feest' gestalte gaf. Met name de prachtige bloementoeven en -arrangementen van gerbera's, kronkelwilg, narcissen, lelies en amaryllissen werden met veel aah's en ooh's begroet, door met name de Duitse corso-ldj- kers. Buddenberg: „Warmerdam doet het nog niet zo lang. Ik heb de indruk dat de artistieke waarde sinds zijn komst groter is geworden. Ik vind dat winst." De voorzitter is het niet eens met kritiek dat er, door een te kort aan hyacinten, dit keer wel erg veel gegrepen is naar tulpen en narcissen. „Natuurlijk is het bollencorso het corso van het voorjaar en dus in principe van de hyacinten. Dat is de voor jaarsbloem bij uitstek, die in de streek ook erg goed groeit. Maar er was een tekort, daar wil ik niet krampachtig over doen. Dat is op een goede manier aangevuld met tulpen en nar cissen. Maar voor zeker twee derde is toch gebruik gemaakt van hyacinten." De koningin, op bezoek in Kat wijk en Leiden, heeft het mega- -bloemenfestijn geen concur rentie aangedaan, denkt Bud denberg. „Mensen die in Lei den of Katwijk wonen zullen Koninginnefeest, de wagen van de KAVB Noord- wijk/Voorhout en Wassenaar, wordt bewon derd. FOTO DICK HOCEWONINC wel voor de koningin hebben gekozen. Maar haar bezoek was omgeven met veiligheidsmaat regelen. Je moest er nogal wat voor over hebben om er bij te kunnen zijn. Ik denk niet dat heel veel mensen uit de regio zich daaraan hebben gewaagd. In het verleden is wel gespro ken over een miljoen bezoekers voor het corso. Ik heb niet de indruk dat het er dit jaar min der zijn geweest. In Sassen heim, Lisse, Hillegom en Haar lem stonden de toeschouwers rijendik langs de route en de bussen bumper aan bumper. En het weer, ach, dat heb je nu eenmaal niet in de hand. Daar moet je gewoon niet over zeu ren." ARUKE DEN HOLLANDER aarlem moet zich voortaan jet meer praal- en luxewagens rofileren in het corso van de pllenstreek. Volgens corso- oorzitter R. Buddenberg is de Ibreng van Haarlem te mager. Dat zei hij zaterdag in een toe spraak bij de aankomst van de praalstoet in deze stad. Volgens Buddenberg moet het bedrijfs leven in Haarlem wat meer overhebben voor het Bloemen corso. Het weer zat tijdens de rondrit van het corso door de streek aanvankelijk behoorlijk tegen. Zeker bij de start in Noordwijk was het rillen geblazen, met een wind die vlagerig over de boule vard waaide. Voor het toch in groten getale toegestroomde publiek was het, net als voor de figuranten op de wagens, hier echt koukleumen geblazen. De izenden belangstellenden bekeken zaterdag het Bloemencorso van de Bollenstreek. FOTO DICK HOCEWONINC

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13