yVD ergert itch aan l)mmezwaai Honden maken plaats voor schaatsende jeugd Alphen blaast netwerk jongeren nieuw leven in BEZORGERS BEDANKT! Regio/Rijn Veenstreek 'In eigen land zijn ze allang vergeten' HOE BEPAAL JE DE JUISTE PRIJS VOOR ALLES WAT JE IN AL DIE JAREN HEBT OPGEBOUWD JANDAG 1 MEI 2000 Ton voor skateparcours Hazerswoude-Rijndijk Krlanderveen „Het was geweldig", zei Lena Visser-Kompier jt Aarlanderveen vanochtend spontaan. Ze geniet volop na van it feest van gisteren. Zij en haar man Willem vierden in het lude Rechthuis in Aarlanderveen hun 60-jarige huwelijksjubi- nim. De 87-jarige bruid komt van oorsprong uit Hazerswoude. ij trad op 26 april 1940 in het huwelijk met Willem Visser (91) jt Leimuiden. Het stel ging wonen op de boerderij van een ]bm aan de Hogedijk in Aarlanderveen en kreeg acht kinderen |i vijftien kleinkinderen. Het eerste achterkleinkind is er ook al. 's twintig jaar woont het echtpaar in een bungalow naast de feerderij. Een zoon zet het bedrijf er voort, foto henk bouwman pisdieren komen om bij brand ■phen aan den run De Alphense brandweer is zaterdagnacht itgerukt voor een brand in een huis aan de Akkerwinde. De and ontstond waarschijnlijk door kortsluiting in de elektri- installatie. De bewoners hadden zichzelf in veiligheid ge it, maar hun huisdieren zaten nog binnen. Nadat de brand geblust haalde de brandweer een cavia levend uit de wo- Twee parkieten hadden het vuur niet overleefd. Jhe racht, eterwoupe jan preenen vorige week als mogelijk alter natief de omgeving van de Dr. Kortmannstraat. Dantuma ziet dat echtèr niet zitten: „En dat Igens WD-wethouder Van Kooi heeft de beslissing om de bouw af te zien grote zeg ik niet, omdat ik daar zelf in nsequenties: „Het Dorp gaat de buurt woon, namelijk aan de echt op slot. In de polder Loethe. Als je daar wilt bouwen, ■eftn, lien we met z'n allen niet juwen, omdat die groen moet J *Ven. Daarom moeten we weinen de bebouwde kom hui- n neerzetten. Als het op deze fk niet mogelijk is, zal er ook °.r Iers grote weerstand van be- j^mers zijn." Dantuma: „Zoe- ,„f!woude wordt daardoor on- stuurbaar." Burgemeester en wethouders 'dden het gebouw van de te- en schildersgroep Kamele- reii en een deel van het ernaast legen speelveldje willen ver- ^Jigen door appartementen. Mftiwonenden en het CDA ver- :en zich daar fel tegen, om it het 'laatste stukje groen en :elgelegenheid' dreigde te rdwijnen. PZ en de WD kon- |n zich uiteindelijk vinden in voorstel om met acht in its van twaalf appartemen- te volstaan. Zij koppelden wel de voorwaarde aan dat overeenstemming ;t worden bereikt met de hwonenden. rZ is inmiddels tot de con- usie gekomen dat zo'n ak- lord onhaalbaar is en dat peterwoude zuinig moet zijn ;t het groen in de wijk'. Frac- voorzitter Ooijendijk noemde krijg je die bewoners over je heen." Ooijendijk wees ook op de plannen om de voetbalvelden van Meerburg langs de A4 op te schuiven en daar huizen neer te zetten. Met de opbrengst wil de gemeente in samenwerking met onder meer Leiden en Lei derdorp de nog te verbreden snelweg verdiept aanleggen. Van der Kooi: „Die plannen staan los van onze wens om le ge plekken in de wijken zoveel mogelijk op te vullen. Mensen die nu in Zoeterwoude-Dorp wonen, willen daar niet weg en zeker niet naar een huis langs de snelweg. Daarom is deze ontwikkeling niet goed. Het is een beetje het standpunt van niet bouwen in mijn achtertuin. Als iedereen zo redeneert, ge beurt er niets. En dat terwijl wij als WD, maar ook als college best konden leven met de ruim te die na bebouwing op de hoek van Van Swietenstraat/Van Al kemadestraat zou overblijven." Wethouder Stuijt van PZ ver zet zich niet tegen de koerswij ziging van zijn fractie: „Je moet je erbij neerleggen als de poli tiek de andere kant opgaat." RUNWOUDE MARIETA KROFT De hondenuitlaatplaats aan de Sweelincklaan in Hazerswoude- Rijndijk maakt plaats voor een kleine halfpipe en een straat- parcours. Het terrein aan de Sweelincklaan is de meest ge schikte plek om de wens van de jeugd in vervulling te laten gaan. Voor de honden legt de gemeente elders op het terrein een uitlaatplaats aan. B en W stellen de raad voor om hier voor 100.000 gulden uit te trek ken. De raad reserveerde al tijdens de begrotingsbehandeling in november geld voor een skate- voorziening in Hazerswoude- Rijndijk. Na de inspraakavond met de jeugd van 20 maart en de daaropvolgende bijeenkom sten van werkgroepen met twaalf kinderen, bleek dat de voorkeur uitgaat naar een klei ne halfpipe met een straatpar- cours. Wanneer de halfpipe er kan komen, staat nog niet vast. Zodra de raad op 27 mei ak koord is, moet de gemeente procedures doorlopen over het bouw- en het bestemmings plan. Ook voor het dorp Benthui zen hebben B en W het een en ander in petto. Op de A. van den Bergweide maakt de ge meente een overdekte ontmoe tingsplek. De kosten hiervan bedragen 22.00U gulden. De ontmoetingsplek komt vlakbij bestaande doelen en een bas- ketbalpaal. De politie en de jon gerenwerker van de Stichting Bovos zouden het liefst nog een tweede ontmoetingsplek willen creëren omdat de hangjonge ren van Benthuizen verschillen de achtergronden hebben. Het geld is er echter niet voor. Het aanschrijven van fondsen en de provincie Zuid-Holland voor subsidie lipp op niets uit. Verder wordt de bestaande halfpipe in Benthuizen uitge breid met twee platforms. Zo dra het geld ervoor is en het be stemmingsplan is gewijzigd, verhuist deze skatebaan van sporthal De Hil naar de centra ler gelegen A. van den Bergwei de. De commissie welzijn be spreekt de voorzieningen voor de jeugd van Hazerswoude- Rijndijk en Benthuizen op woensdag 10 mei. Voor de jeugd van Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude- Dorp heeft de gemeente Rijn- woude 66.000 gulden beschik baar. Hoe dat geld wordt be steed, is nog niet bekend. De jongens en meisjes mogen op 9 (Koudekerk) en 17 mei (Hazerswoude-Dorp) hun wen sen uiten. Oorlogsveteranen te gast op Duindigt JZ veegt bouwplan van tafel 'tvj soc et WD ergert zich aan het 'gemak' waarmee Progressief odtjeterwoude de plannen voor de bouw van apparte menten op de hoek van de Van Swietenstraat/Van Al- Jmadestraat in het Dorp van tafel heeft geveegd, chotreemd en belachelijk", zegt WD-raadslid C.Dantuma. wel! heeft het een en ander uit te leggen. Er waren duide- d v4;e afspraken met de omwonenden en nu is dit plan btseling afgeblazen. Tegen de wens van de eigen wet- juder in. Wij komen hier op heel korte termijn op te- WASSENAAR ANE PIETER WISSE Net als 55 jaar geleden dropte een Hercules transportvliegtuig gisteren een grote hoeveelheid brood op renbaan Duindigt in Wassenaar. Dit keer niet voor de hongerende bevolking, maar ter ere van de ongeveer negen tig aanwezige oorlogsveteranen uit Engeland, Canada, Austra lië, Amerika en Polen. Zij waren destijds als militairen betrokken bij de operatie 'Manna', waarbij Nederland vanuit de lucht van voedsel werd voorzien. Het was gisteren, in verband met de hoge leeftijd van de ve teranen, de laatste keer dat de Stichting Voedsel en Vrijheid de oud-militairen had uitgenodigd voor de vijfjaarlijkse bijeen komst. „Jammer", vindt korpo raal Lui Non, reservist bij het Korps Nationale Reserves. De leden van het reservisten korps begeleiden vrijwillig een week lang de veteranen en hun echtgenotes. „Deze bijeen komst voorziet echt in een be hoefte. In hun eigen land zijn ze allang vergeten, terwijl het voor deze mensen echt wel in grijpende ervaringen waren. Hier gaat hun soldatenbloed weer stromen", aldus Lui Non. Veteraan Ben Johnson geniet met volle teugen van de her denking en stelt de waardering van Nederland op prijs. „In je eigen stad ben je nooit een held. Maar hier wel, jullie zijn zo aardig voor ons." Johnson voerde destijds bombardemen ten uit op München en andere doelen. „Het is natuurlijk veel prettiger om mensen te redden dan ze te bekogelen", aldus Johnson. Noreen Nagle vertegenwoor digt samen met haar man haar broer die tijdens een van de voedseldroppings uit de lucht werd geschoten. „Ik keek zo op tegen hem, hij had nog zoveel in zijn mars. Een baan kon hij zo krijgen, bij American Airli nes, hij wilde echt carrière ma ken. Naast hem kwamen nog twaalf anderen om bij de crash en maar twee overleefden het. Het is wel een rustgevend ge voel dat mijn broer omkwam toen hij mensen redde en niet terwijl hij ze beschoot." Deze week brengen de vete ranen onder meer een bezoek aan prins Bernhard. Het groot ste deel gaat dan weer naar huis. Een aantal gaat nog naar Frankrijk om de bevrijding in Parijs en Normandië te herden ken. Op verzoek van de gemeente Valkenburg organiseert Oranje vereniging Wiihelmina morgen een intocht van de voedsel- droppers. Ze komen om tien uur aan. Om kwart voor een uur vertrekt het gezelschap naar het Marine Vliegkamp Val kenburg voor het gebruiken van de lunch. Het middagprogram ma bestaande uit een rondlei ding en een kleine vliegshow verzorgd door de Marine Luchtvaartdienst. Een transportvliegtuig voerde gisteren voedseldroppings uit boven renbaan Duindigt, waar oorlogsveteranen te gast ware. foto mark lamers Gemeente presenteert plannen ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Alphen gaat het Jongerennetwerk nieuw leven in blazen zodat het kan dienen als spreekbuis voor jongeren. De gemeente is blij met de mening van de jeugd over jongerenzaken en wil de ideeën se rieus nemen, zei wethouder Dales tijdens een persconferentie. Hij presenteerde vrijdag de plannen met het jongerenwerk voor de komende vier jaar. Enthousiast Het Jongerennetwerk ontstond drie jaar geleden als een soort gemeenteraad van jongeren. De groep scholieren die enthousiast was geworden over politiek na een wegwijsdag bij de gemeente, viel echter snel uiteen. De jongeren willen nu op nieuw proberen de belangen van hun leeftijdsge noten te behartigen. Ze grepen de plannen van Dales aan om de gemeente om hulp te vragen bij een tweede poging. Volgens Dales is in alle nota's en gesprekken met jongeren de afgelopen tijd wel duidelijk ge worden dat er voor de jeugd tussen 12 en 18 jaar niets te doen is in Alphen. Geen wonder dus, dat er verspreid door de stad zo'n vijftig groepen jon geren rondhangen. De plannen richten zich be wust op die 85 procent van de Alphense jongeren die geen problemen veroorzaken, maar gewoon na schooltijd ergens willen kletsen, darten of ta felvoetballen. Voor hen opent Alphen in januari 2001 een tienercentrum. Het huidige gebouw van Madonna wordt daarvoor binnenkort verbouwd en krijgt een nieuwe naam. Drugs is verboden, drank wordt pas laat in het weekeinde geschon ken. Het Kasteel wordt het uitgaanscentrum voor de oudere jeugd met veel cultuur en popmuziek. Het tienercentrum en het Jongerennetwerk zijn twee van veel concrete activiteiten die Dales na de zomer aan de gemeenteraad voorstelt. Voor die tijd komen de plannen ter inzage te lig gen, bijvoorbeeld bij scholen. Op die manier hoopt de wethouder er reacties van jongeren op te krijgen. Veel van hun eerdere ideeën, die zij bijvoorbeeld tijdens de miniconferentie in janua ri opperden, zijn in de plannen verwerkt. Zo wil het gemeentebestuur dat buurtcentra meer gaan organiseren voor kinderen en tieners. Zij hebben zelf gezegd dat ze daar behoefte aan hebben. Contact De ambulante jongerenwerkers, die contact leg gen met jongeren en hen aansporen activiteiten te ondernemen of overlastproblemen op te los sen, krijgen extra mogelijkheden. Hun urenaan- tal wil Dales per 1 juli definitief uitbreiden van 29 naar 80 uur per week. Om de plannen te bekostigen heeft de ge meenteraad eerder al geld beschikbaar gesteld. Van de anderhalf miljoen gulden vrije begro tingsruimte is zes ton gereserveerd voor jonge renwerk. VOOR U IS DIE VRAAG MISSCHIEN NIEUW. VOOR ONS NIET. Wat u ook onderneemt, u kunt putten uit meer dan honderd jaar kennis van zaken. Bedrijfsinformatie, starten van een onderneming, internationale handel S of bedrijfsoverdracht. Bij de kamer van koophandel krijgt u een to-the-point antwoord op uw zake- j lijke vragen. Meer weten? Kom eens langs. Of beter nog: surf naar www.kvk.nl of bel 071 - 525 05 oo. EERST EVEN LANGS JE KAMER VAN KOOPHANDEL. Dankzij de vorstelijke inzet van onze bezorgers en overige medewerkers is het ons gelukt de abonnees op Koninginnedag te trakteren op twee kranten. Wat ons betreft hebben jullie een lintje verdiend! Directie en hoofdredactie Leidsch Dagblad Leidsch Dagblad iltCHIliVlïN ANNO 1900 Dinsdag 1 Mei WASSENAAR - Niet alleen in de kom van het dorp, ook daarbuiten wordt veel gebouwd, getuige het aantal nieuwe woningen, die in den laatsten tijd langs den straatweg verrezen zijn. Van de gebouwen, die langzamerhand hun voltooiing naderen, noemen we het huis op 'de Wittenburg' en de Oude Deijl. Het huis op 'de Wittenburg' doet meer denken aan een middeleeuwsch kasteel dan aan een modern 'maison de campagne'. Vlug en fier rijst het uit den grond. De kleine ruitjes en de trapgevels verraden den Oud-Hollandschen stijl en herinneren sterk aan sommige fraaie illustraties uit Van Lennep en Hof- dijk's 'Kasteelen van Nederland'. Naast het Oude Huis Den Deijl ligt thans een breede oprijlaan, op het einde waarvan zich het koetshuis en de stallen bevinden. Voor deze gebouwen is een ruim plein, waar heel wat rijtuigen kunnen 'statio neeren'. Aan stalling en koetshuis is ook verbonden een koffiekamer voor de koetsiers. Ook het rijtuig der twintigste eeuw kan een onderko men vinden. Er is voor de automobielen een afzon derlijke stalling, die wijselijk van de gewone stallin gen verwijderd is. ANNO 1975 Donderdag 1 mei LEIDEN - Anderhalf jaar geleden startte in Leiden- Noord de cursus 'Ouders op herhaling'. Op het ogen blik zijn er 25 vrijwillige medewerkers die aan onge veer 120 ouders een zevental cursussen geven, waaronder een cursus Engels en een cursus typen. Daarnaast krijgen 30 ouders individuele begelei ding. Er zijn vijf algemene cursussen waarin de stof van de vijfde en zesde klas lagere school behandeld wordt en informatie wordt gegeven over de diverse vormen van onderwijs. Daarna gaan de ouders aan een bepaald project werken. Een groep ouders uit de Ververbuurt heeft deze buurt als onderwerp van een project gekozen. Tege lijkertijd heeft een aantal vijfdeklassers van de H. Hartschool de buurt bekeken, ze hebben er stukjes over geschreven en er zelfs foto's en een kleuren- filmpje van gemaakt. In het uiterst kleine huisje aan de Ververstraat 1waar de ouders de laatste twee maanden de cursus volgden, zijn foto's van de buurt met de nodige informatie te bekijken. De ouders hebben een uitgebreid en boeiend stencil samenge steld, getiteld 'Ververbuurt waar heen?' Het leren neemt hierbij een belangrijke plaats in. Bij het uitvoeren van het project kwamen taal en reke nen te pas, er werd een grafiek gemaakt over de leef tijdsopbouw van de buurt in 19/3. ook werd de ge schiedenis van de buurt nagegaan. Nu 't project af is, wil men tot de grote vakantie wat meer aandacht besteden aan de creatieve vakken. Doordat de bewoners bij hun wijk betrokken raakten is er ook meer sfeer in de wijk gekomen. Omdat de 'Ouders op herhaling' ruimte nodig hadden is er het initiatief gekomen tot een buurthuis. De bewoners willen het buurthuis zelf gaan runnen, ze wachten op geld van wethouder Tesselaar. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien da ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar vun 13 Bij 18 lii zwart wit) op të sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AH lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Hooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie Ingaan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11