CGB boos over loochenen gereformeerde belijdenis A Kampslachtoffer Leo Geleijnse wijst weg naar verzoening Geloof Samenleving Orthodox Pasen in Jeruzalem Standaardwerk ovei religieuze stromingeiG bij elke druk dikker MAANDAG 1 MEI 2000 kAN VANDAAG 1 Vandaag 428 jaar geleden, op 1 mei 1572, stierf paus Pius V, de man die koningin Elisabeth van Engeland excommuniceerde. Haar antiroomse en anti-Spaanse houding was Pius V een doorn in het oog. Zij verschafte hulp aan de opstandige (protes tante) Nederlanden en liet haar (katholieke) rivale Maria Stuart onthoofden. Onvergeeflijk in de ogen van Pius V, die zelf op zijn beurt niet te beroerd was om in 1561 een slachting te veroorzaken onder protestante groepen Wal denzen in Calibrië. Desondanks werd Pius V heilig ver klaard. Gisteren was zijn feestdag. 1 mei is ook de feestdag van de heilige Fiorina van Auverg- ne uit de vierde eeuw, een maagd die de marteldood stierf in het naar haar genoemde dal in Puy de Döme. Bijbel naar fabeltjesland? leiden Heeft het volk Israël wel in Egypte geleefd? Is Jericho in de tijd van Jozua verwoest, heeft er ooit een intocht in het Be loofde Land laatsgevonden. Bij de historische betrouwbaarheid van de bijbel worden steeds meer vragen gesteld. En vooraan staande theologen als Kuitert en Labuschagne zien het 'boek der boeken' als een subjectief geloofsdocument, waarin wij geen vaste normen voor onze tijd kunnen ontlenen. Reden voor de Hervormde Marewijkgemeente in Leiden om oudtestamenti cus dr. M. Paul uit te nodigen voor een lezing. Paul studeerde in 1988 af in Leiden en is nu predikant in Dirksland. Hij houdt zijn lezing op woensdagavond 3 mei in gebouw de Goede Herder aan de Oude Vest 13. De bijeenkomst begint om half acht, de zaal is een half uur eerder open. Grafstenen voor anonieme verslaafden Amsterdam Het drugspastoraat in Amsterdam heeft op be graafplaats Sint Barbara 28 grafstenen ingewijd van voorheen 'anonieme' graven van overleden drugsverslaafden. Nabestaan den waren uitgenodigd om bij de ceremonie aanwezig te zijn. De drugsgebruikers, van wie de meesten aan aids zijn overle den, waren van gemeentewege begraven. De graven hadden geen steen, omdat er geen nabestaanden waren of die er niet voor konden of wilden betalen. Het drugspastoraat heeft bij fondsen en kloosterordes geld geworven om de graven alsnog van een teken te voorzien. De inwijding gebeurde in een ge bedsdienst, waarin bij elk graf het onzevader en het weesge groet werden opgezegd en rozen werden gelegd. Hirsch Ballin 'ridder Heilig Graf berkel-enschot Oud-minister van justitie en CDA-senator Hirsch Ballin is een van de achttien nieuwe leden van de ridder orde van het Heilig Graf van Jeruzalem. De nieuwe ridders, on der wie ook CDA-Europarlementariër Maria Martens, worden op 13 mei tijdens een plechtige viering in de kathedraal van Roermond in de orde opgenomen. De rooms-katholieke ridder orde voert zijn ontstaan terug op de kruistochten. In een docu ment uit 1103 verleent Boudewijn I, de jongere broer van kruis vaarder Godfried van Bouillon, de patriarch van Jeruzalem vol macht om een wacht van priesters en ridders rond het graf van Jezus in te stellen. De orde zet zich nog steeds in voor kerk en christenen in het Heilig Land. SoW-kerken: geen schuldbelijdenis utrecht De Samen-op-Wegkerken zien geen heil in een een malige schuldbelijdenis tegenover het joodse volk. De Her vormde, Gerëformeerde en Lutherse Kerken blijven, ondanks verzoeken om zo'n speciale boetedoening, bij hun beleid om te werken aan een 'radicale omkeer' in hun verstandhouding met het jodendom. Vorig jaar hielden christelijke organisaties op de drempel van het nieuwe millennium enkele boetevieringen, waarin schuld werd beleden voor eeuwen van christelijke jo denhaat. De Samen-op-Wegkerken waren daar niet bij betrok ken, omdat ze zo'n gebaar te eenmalig vinden. „Iets wat zo diep geworteld is in onze geschiedenis vraagt om meer dan een een malig belijden of een akte van schuld", aldus de kerken in een verklaring. Bond tegen vloeken wil meer steun Amersfoort De voorbede van de kerken voor de Bond tegen het vloeken gaat lang niet altijd gepaard met een geldelijke bij drage. Voorzitter B. Wiegeraad heeft een beroep gedaan op de kerken om samen met de bond schouder aan schouder te staan in de strijd tegen het misbruik van de Naam des Heeren. Te midden van hoon en spot is er een groeiende sympathie voor fcde strijd tegen het misbruik van Gods Naam, aldus Wiegraad. ,,Waar andere instellingen met een christelijke signatuur het moeilijk hebben om te overleven in een steeds onchristelijker maatschappij, blijkt het respectvoor de bond juist toe te ne men." 'Jezus volgens Den Heyer niet meer dan een vroom mens uit het jaar nul' nukerk* anp Een visie die lijnrecht ingaat tegen de klassieke gereformeerde belijdenis heeft na het recente sy nodebesluit over de omstreden nieuwtestamenti- cus C. den Heyer een legitieme plaats in de Gere formeerde Kerken. „Zal zich dit niet moeten we ken", vraagt het behoudende Confessioneel Ge reformeerd Beraad zich bezorgd af. De synode had kritiek op de afwijkende visie van Den Heyer op de verzoeningsleer, maar oor deelde dat de Kamper hoogleraar binnen de ruimte was gebleven van het formulier dat hij als gereformeerd ambtsdrager heeft ondertekend. „Helaas is de ruimte die het formulier biedt, door het jongste synodebesluit oeverloos geworden", zegt voorzitter dominee A. de Ruiter. Nu de synode de visie van Den Heyer gedoogt is het ondertekeningsformulier, dat het gerefor meerde belijden beoogt hoog te houden, volgens De Ruiter een fossiel geworden. In zijn omstre den boek over verzoening stelt Den Heyer dat de klassieke verzoeningsleer, die stelt dat Jezus door zijn kruisdood de zonden van de hele wereld op zich heeft genomen, niet als dogma in het Nieu we Testament terug te vinden is. Voor de omstreden theoloog is Jezus Christus niet meer dan 'een vroom mens uit het jaar nul', aldus De Ruiter. En die visie is nu, door het be sluit van de synode, net zo veel waard als het al oude geloof in Jezus' verzoenend lijden, klaagt hij. „Wij staan voor de vraag: is het ooit in de kerkgeschiedenis gebeurd dat een kerk twee to taal verschillende visies op Jezus Christus hat Het CGB hoopt nog op een herbezinning de synode, maar legt zich intussen morrend bij het feit dat in de Gereformeerde Kerken tegengestelde opvattingen plaats is. De bel dende gereformeerden zullen zich daarom st< meer als een aparte stroming opstellen, kond De Ruiter aan. Tijdens bijeenkomsten op 15 en 17 juni en wellicht een extra leden vergade in september kan de achterban opnieuw stem laten horen. Jeruzalem Bezoekers branden kaarsen en bidden in de Kerk van het Heilige Graf in Jeruzalem. De stad wordt overstroomd met pelgrims tijdens de paasvakantie. Het afgelopen weekeinde vierden orthodoxe christenen over de hele wereld Pasen. De Kerk van het Heilige Graf staat op de plaats waar Jezus zou zijn begraven en na drie dagen weer opgestaan uit de dood. foto reuters KAMPEN ANP „Een verfijning van de kaart van religieus Nederland." Zo noemt co-auteur M. Ipenburg de derde, uitgebreide druk van het standaardwerk Weg wijs in religieus en levensbe schouwelijk Nederland. Meer allochtone kerken, meer evan gelische gemeenten en meer groeperingen op esoterisch vlak: het boek is weer dikker geworden. Met medesamensteller E. Hoekstra heeft Ipenburg op nieuw adresboeken, websites en alle gemeentegidsen van Nederland doorgevlooid om zelfstandige religieuze en le vensbeschouwelijke groepe ringen op het spoor te komen. Ipenburg schat dat er daarvan in Nederland ongeveer 2000 zijn. Het boek vermeldt er nu 750, dus denkt hij alweer hardop aan een volgende druk in 2002. Orthodox-protestantse af splitsingen, geheime soefi-or- den, barden en druïden: Hoekstra en Ipenburg willen ze allemaal kennen. In verge lijking met de vorige druk uit 1995 zijn er vooral veel Afri kaanse kerken en evangelische en pinkstergemeenten bijge komen. Ook hindoeïstische en boeddhistische organisaties zijn ruimer vertegenwoordigd. De 700.000 moslims moeten het doen met een algemeen hoofdstuk over de islam en de vermelding van afsplitsingen als alevieten en ahmadi's. Het boek somt volgens Ipenburg geen afzonderlijke moskeet ganisaties op, omdat dat ge zelfstandige groeperingen z met een eigen leer en ritueli De criteria voor vermeld zijn dat de betreffende beu ging zich beroept op een 1 iU ger wezen of een goeroe, e bepaalde leer verkondigt samenkomsten organise waarin bepaalde rituelen w<f j den voltrokken. Het mediii Jomanda voldoet volgens samenstellers niet aan al criteria en moet het doen nr1^ een korte verwijzing in h hoofstukje genezingsbewegf™ gen. Ze is bovendien op h£7 retour, weet het handboek melden. Een betrekkelijk recent schijnsel als de Toronto BI sing in evangelische krii heeft de nieuwe druk gehaal De groeiende populariteit v; Een cursus in wonderen, ei bijbel voor spirituele zelfsi die, noopt wellicht tot verm ding in de volgende edit Ook Landmark, een soc massale therapie gericht persoonlijke veranderir komt misschien in aanmea king. De samenstellers zulli I dan wel melding maken vi-^ de groeiende kritiek op de c ganisatie. Er is in Nederland efV vruchtbare voedingsbodejieti voor religiositeit, constaterGp, de samenstellers. „Met ietwL, overdrijving gesteld: bijna elfm' religieuze of levensbeschol16 welijke opvatting is in well h vorm dan ook in ons land v^e tegenwoordigd." T HG: itge iek kof DOKKUM ANP Vergeven, verzoenen, vergeten. Die drie begrippen spelen een sleutelrol in het boek van Loes van der Til 'Verge ven - vergeten. Vergeet het maar' over het leven van Leo Geleijnse uit het Friese Engwierum. Hij zat als kind in een Japans interneringskamp. Geleijnse (71) had een groot aandeel in de komst in 1997 van de Japanse kardinaal Shirayanagi naar Nederland. Tijdens dat bezoek vroeg de aartsbis schop van Tokio vergiffenis aan de Ne derlandse slachtoffers van de Japanse misdaden tijdens de Tweede Wereld oorlog. „Ook ik zit niet te juichen als ik aan Japanners denk", erkent Geleijnse in het boek. Het eerste exemplaar werd vrijdag in Dokkum aangeboden aan Hélène van Balluseck van de Stichting 400 jaar Nederland-Japan. Maar „ik heb me verzoend met de vijand. Om dit te bereiken moet je aan de absolute voorwaarde voldoèn om iemand te vergeven. De weg schoonmaken voor de ontmoeting." Geleijnse maakt er geen geheim van dat hij veel steun heeft aan het christelijk geloof. Claudine Massako Meijer, in Indo nesië geboren en voortgekomen uit een relatie met 'vijand' de Japanner, zegt in haar bijdrage dat ze zich bijna niet kon voorstellen dat een voormalig krijgsgevangene zich had verzoend met de vijand. Uit haar werk in de stichting Sakura, die Nederlanders steunt die zijn verwekt door een Ja panse militair, weet zij dat er nog veel mensen rondlopen met een verschrik kelijk haatgevoel tegen de Japanners. De redemptoristenpater Herman Peters, die als priester in Dokkum nauw met Geleijnse heeft samenge werkt, zegt in het boek dat hij van ie mand weet die op de grond spuugde, zodra hij een auto van een Japans merk voorbij zag rijden. Hoewel derge lijke haatgevoelens diep geworteld zijn, is Peters van mening dat er een doorbraak moet komen. „Je kunt toch niet tot je dood met deze gevoelens blijven rondlopen." Toen het eerste boek van Geleijnse, 'Trapsgewijs naar het hoogste', in een Japanse vertaling uitkwam, heeft kar dinaal Shirayanagi meteen zeventig exemplaren gekocht om die aan jonge ren te geven. Hij streeft naar openheid en probeert geschiedvervalsing in Pg( land te voorkomen. Tijdens een ójer moeting met Japanse jongeren Geleijnse ook zelf gemerkt dat zij ffve van zijn verhaal begrepen. De Twe^n( Weredloorlog is bij de meeste Japc^ r jongeren niet bekend. Geleijnse, die niet altijd door L scheidenheid wordt geremd, ein(n£ het boek met een citaat van de |W( faamde oorlogstraumatoloog prof.gtL J. Bastiaans. Aan deze man heeftgu veel te danken: 'Menig staatsman^ regeringsleider heeft niet kunnen reiken wat Geleijnse wel heeft bereif ej leg WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met maandag. Noorwegen: In het zuiden perioden met regen, vooral langs de zuidwestkust. El ders overwegend droog en van tijd tot tijd zon. Met een oostelijke wind temperatuur op veel plaatsen oplo pend tot tussen de 12 en 18 gra den. Zweden: Zonnige perioden en in het westen kans op een bui. Eerst nog een for se oostenwind. Maxima uiteenlo pend van een graad of 6 in het noorden tot 15 graden in het zui den. Finland: Geregeld zon en droog. Middagtem- peratuur oplopend tot omstreeks 10 graden. Denemarken: Soms wat zon, maar overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer. Vooral maan dag nog warm met maxima rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Rustig en vrijwel overal droog. Ge regeld zon, maar tijdens de nacht en ochtend kans op mist. Middag- temperatuur tussen 12 en 18 gra den. België en Luxemburg: Meest droog en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden. In het oosten van tijd tot tijd meer bewolking en mogelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Maxima omstreeks 22 gra den. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en buien, ook met onweer. Van het noordoos ten uit geleidelijk droger en meer zon. Middagtemperatuur veelal tus sen 20 en 25 graden, maar langs de Golf van Biskaje hier en daar wat frisser. Portugal: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, ook kans op onweer. Later van het noorden uit wat droger en meer zon. Maxima ongeveer 20 gra den. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: afwisselend zon en wol ken en soms enkele buien, mis schien met onweer. Maxima rond 18 graden. Tunesië: Zonnige perioden en kans op een regen- of onweersbui. Vooral maan dag warm, met op veel plaatsen maxima rond 30 graden. Madeira: Meest bewolkt en een toenemende kans op regen, misschien ook on weer. Maxima rond 18 graden. Canarische Eilanden: Maandag geregeld zon. Later meer bewolking en een toenemende kans enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, ook met onweer. Vooral in het westen ook zonnige perioden. Middagtemperatuur om streeks 20 graden, maar bij langdu rige buien wat lager. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. In het oosten eerst nog zon. Maxima rond 20 gra den, in het oosten eerst nog war mer. Zwitserland: Afwisselend zon en wolken en soms een bui, misschien met onweer. Middagtemperatuur rond 19 gra den. Polen: Flink wat zon. Maandag nog warm met maxima van om en nabij de 25 graden. Dinsdag met een aanwak kerende noordoostenwind een flink stuk koeler en in het zuiden of wes ten mogelijk een bui. Tsjechië en Slowakije: Geleidelijk minder zon en meer wolken. Een toenemende kans op een regen- of onweersbui, maandag vooral in Tsjechi en dinsdag ook in Slowakije. Maandag nog maxima rond 25 graden, dinsdag enkele graden lager. Italië: Zonnige perioden en maandag op de meeste plaatsen droog. Dinsdag een toenemende kans op een lokale regen- of onweersbui, in het zuiden mogelijk een fikse bui. Maxima om streeks 24 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en dinsdag kans op een bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en van het westen uit een toenemende kans op regen- of onweersbuien met lokaal veel neerslag. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Malta: Geregeld zon. Maandag nog droog, dinsdag kans op een (onweers)bui. Maxima rond 21 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden. Ook kans op een regen- of onweersbui; maandag vooral landinwaarts en dinsdag ook langs de kust in het zuiden en wes ten en op Cyprus. Middagtempera tuur veelal iets boven de 20 gra den. Weerrapporten 300408 u wind temp neersl Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona 8oedapest Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Mad(id Mallorca onbewolkt o 2 licht bew. o2 DINSDAG 2 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.08 Zon onder 21.05 Maan op 05 55 Maan onder 18.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.19 15.35 02.52 15 08 Laag 11.26 00.00 11.07 23 41 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) aflB bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) - /3* Abonnees die ons een machtiging verstrekket— het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortint betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlan worden verzonden geldt een toeslag v< aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAN Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattii van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) K N H U I Z Warschau licht bew. Wenen zwaar bew. Zurich zwaar bew. Bangkok zwaar bew. 8uenos Aires onweer Casablanca zwaar bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles onbewolkt 1.1 22 ll 0.0 New Orleans onbewolkt T.l 23 12 0.0 New York half bew. 16 9 00 36 26 0.1 24 18 0.0 19 13 0.1 11 10 0.0 20 15 0.0 24 13 0.0 14 8 0.0 23 14 0.0 22 12 0.0 onbewolkt licht bew. regenbui ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10