Washington eist splitsing Microsoft Gebouw VNU Tijdschriften nu al weer te klein Britse economie krijgt last van zwakke euro Zorgen en opluchting over opheffen alliantie Alitalia Economie Moeders webwinkel EU!- ÏATERDAG 29 APRIL 2000 Grootste windscherm moet even opzij rozenburg De aanleg van de nieuwe Calandtunnel in het Zuid- PE Hollandse Rozenburg vraagt om ingrijpende maatregelen. Zo moet een deel van het grootste windscherm ter wereld tijdelijk wijken om het werk te kunnen uitvoeren. Het scherm werd ge bouwd om te voorkomen dat hoge autoschepen bij harde wind tegen de Calandburg worden geblazen. De tachtig ton zware palen worden met een diamantzaag van de fundering geschei den. Na van een nieuwe onderbouw te zijn voorzien, worden ze weer teruggehesen. De Calandtunnel wordt gebouwd omdat de capaciteit van de brug te gering is voor het steeds toenemende wegtransport. De kosten van de tunnel bedragen 370 miljoen gulden. foto anp ton borsboom Winstdaling Sony met 32 procent Tokyo Het Japanse elektronicaconcern Sony heeft over het boekjaar dat eind maart werd afgesloten, een winstdaling moe ten slikken van 32 procent. De nettowinst bedroeg 2,8 miljard gulden tegen vier miljard een jaar eerder. De omzet daalde met 1,7 procent tot 149 miljard. De ontwikkelingskosten van Playstation2 zijn de voornaamste oorzaak van de winstdaling. Philips doet alsnog CAO-concessie eindhoven Philips is alsnog bereid de 38.000 werknemers een beperkte collectieve loonsverhoging te geven. Het concern hoopt met dit voorstel het vastgelopen CAO-overleg vlot te trek ken. Philips wil bij het verhogen van de salarisschalen een 'bo dem' afspreken.Iedereen krijgt dan een stukje collectieve ver hoging. Gelijktijdig krijgt het bedrijf de mogelijkheid ervaring op te doen met de nieuwe vormgeving van het beloningssysteem", aldus onderhandelaar De Haas. De bonden hielden deze week poortacties. Komende week beraden ze zich over andere acties. Vroeg boeken Easyjet via internet Amsterdam Easyjet gaat vroegboekers dwingen om via internet te boeken. Wie meer dan twee maanden vantevoren een kaartje wil aanschaffen, kan dat alleen nog via internet doen. De prijs vechter onder de luchtvaartmaatschappijen ziet zijn klanten graag online een ticket kopen, omdat dat de minste kosten met zich meebrengt. De goedkoopste stoelen in het vliegtuig zijn vaak het eerste uitverkocht, zodat koopjesjagers op. internet zijn aangewezen. Brussel pakt Nintendo-kartel aan brussel De Europese Commissie komt in actie tegen fabrikant Nintendo en zeven ondernemingen die de computerspelletjes i van het bedrijf verkopen. Zij houden de prijzen van de populai re 'games' kunstmatig hoog, en dat is tegen de Europese con- l'currentieregels. Concurrentiecommissaris Monti: „Europese gezinnen geven jaarlijks miljoenen uit aan videospelletjes, en we willen er voor zorgen dat ze niet worden opgelicht.De commissie, die al sinds 1995 bezig is met een onderzoek, ver moedt dat de ondernemingen onderlinge kartelafspraken heb ben. Elk bedrijf zou een bepaald gebied in de Europese markt van Nintendospelletjes voorzien. Bedrijf moet als straf voor overtreden kartelwet in tweeën worden gehakt De Amerikaanse regering eist dat softwaregigant Microsoft wordt opgesplitst in twee afzonderlijke ondernemingen. Het ministerie van justitie heeft daartoe gisteravond na sluiting van de financiële mark ten in New York een formeel verzoek ingediend bij de federale rech ter Thomas Penfield Jackson. washington john wanders correspondent Het is nog onduidelijk of Jackson, die de langlopende kartelzaak tegen Mi crosoft behandelt, het verzoek zal ho noreren. Justitie stelt voor het bestu ringssysteem en de programma's van Microsoft onder te brengen in twee af zonderlijke bedrijven. Die mogen de eerste tien jaar niet fuseren. Bij het besturingssysteem gaat het om programma's als Windows 98 en alle toekomstige versies daarvan. Het besturingssysteem is de basis onder de monopoliepositie die Microsoft heeft weten op te bouwen. Deze tak van het op te delen concern zou volgens Justi tie tevens een eenmalige licentie moe ten krijgen voor de broncode van Mi- crosofts browser Internet Explorer. De toekomst van die browser, een standaardonderdeel van Windows 98, en alle overige internet-activiteiten van Microsoft, zoals MSN, Hotmail en Expedia, zouden evenwel in handen moeten komen van de tweede onder neming die voortvloeit uit een eventu ele gedwongen opsplitsing van het concern. Dit wordt in het scenario van de regering-Clinton het bedrijf dat de zogenoemde applicaties van Microsoft gaat beheren, waaronder ook het suc cesvolle Microsoft Office. Rechter Jackson bepaalde begin de ze maand dat Microsoft frequent de kartelwet heeft overtreden, met het onmiskenbare doel concurrerende be drijven de mond te snoeren. Door het integreren van Internet Explorer in Windows 98 is concurrent Netscape het leven zó zuur gemaakt dat het bij na failliete bedrijf door AOL werd op geslokt. Als het verzoek van Justitie wordt ge honoreerd door de rechtbank, zou dit kunnen resulteren in de grootste door de overheid afgedwongen opsplitsing van een Amerikaanse onderneming sinds de telefoonmaatschappij Bell Systems in 1984 werd opgedeeld in acht zogeheten 'Baby Bells'. Microsoft verzet zich nadrukkelijk tegen een gedwongen opsplitsing. De sancties die Jackson wellicht zal afkon digen in aanvulling op zijn uitspraak van begin deze maand, worden op zijn vroegst deze zomer verwacht. Komen de maand krijgt Microsoft de gelegen heid formeel te reageren op het jong ste voorstel vart Justitie. Het staat nu al vast dat het concern van Bill Gates tegen het vonnis van rechter Jackson in beroep zal gaan. De kartelzaak tegen Microsoft zal dan ook nog geruime tijd voortduren. Gates en de zijnen hopen op meer begrip van de eerstvolgende Amerikaanse rege ring, die in januari 2001 aantreedt. Overname van Rover mislukt LONDEN Rtr-AFP-DPA De besprekingen over de overneming van de Britse au toproducent Rover zijn mis lukt. De Britse investerings maatschappij Alchemy, die Rover wilde kopen van het Duitse BMW, heeft laten we ten niet langer te willen pra ten. Donderdag zag het er nog naar uit dat Alchemy de koper zou worden nadat een andere partij, het consortium Phoe nix onder leiding van ex-Ro- ver-baas Towers, zich had te ruggetrokken. BMW kocht Rover in 1994, maar heeft er alleen maar miljardenverliezen mee gele den. Eerder dit jaar besloot het Beierse concern zijn Brit se auto's maar weer te verko pen. Alleen de Mini-divisie hield het in handen. Alchemy, totaal onervaren op het gebied van auto's, wil de de Rovers overnemen en die verder produceren onder de fabrieksnaam MG. De pro ductie moest wel worden ge halveerd om de verliezen niet verder te laten oplopen. Experts sluiten niet uit dat BMW de Rover-productie op doekt. BMW liet weten dat het overweegt de fabrieken te sluiten of Rover alsnog aan een andere partij te verkopen. Besprekingen met de Phoe- nix-groep behoren nog tot de mogelijkheden. Rover kost het Duitse concern op het ogenblik 7,5 miljoen gulden per dag. Het aandeel BMW met dik acht procent. Wie echt op z'n telefoonrekening wil besparen, kiest voor het allerlaagste tarief in het gebied waarbinnen u het meeste belt. Met VoordeelNummers belt u name lijk binnen de eigen regio gedurende het hele weekend en iedere nacht van 24.00 tot 8.00 uur voor slechts 1,8 ct/min. Bel de ZelfServiceLijn voor het instellen van uw eigen VoordeelNummers: 0800-0429. Tarieven gebaseerd op VoordeelNummers bini VoordeelNummers f 10,-). Iedere nacht van 24.00 ct/min. Doordeweeks van 8.00 tot 20.00 uur 5 ct/r 24.00 uur 2,7 ct/min. Starttarief met VoordeelNurr eigen regio (eenmalige administ t 8.00 uur en gedurende het gehele v i. 's Avonds van 20.00 t ekend 1,8 schiphol pieter van hove Naast zorg over de toekomst van de KLM bestaat bij betrok kenen ook opluchting over het verbreken van de alliantie. „Ik heb dit al maanden zien aanko men", aldus J. Smeets van FNV Bondgenoten. „Beter geen hu welijk dan een slecht huwelijk." Behalve problemen over Mal pensa en de uitgestelde privati sering van Alitalia speelde vol gens haar ook mee dat de on derlinge samenwerking uiter mate stroef verliep. Zo was er volgens haar ook onenigheid over de positie van de vakbonden en onderne mingsraad bij de nieuw te vor men joint-venture. Zij denkt dat door de teruggave van de hon derd miljoen euro die de KLM wilde uittrekken voor het nieu we Italiaanse vliegveld de be zuinigingsoperatie bij de Ne derlandse luchtvaartmaat schappij op korte termijn mak kelijker zal verlopen. Voor de langere termijn ziet zij echter problemen wanneer de KLM er niet in slaagt een Europese partner te vinden. Volgens haar is Swissair een goed alternatief. In soortgelijke bewoordingen laat ook OR-se- cretaris J. Walter zich uit. „Al leen redden we het niet." Hij noemt het besluit van de KLM- directie een 'wijze beslissing'. „Als in de samenwerking geen vooruitgang zit, dan moet je op een gegeven moment een be sluit nemen. Gelukkig heeft de KLM-top die genomen voordat het allemaal uit de hand zou lo pen." Volgens Van Wijk zit Alitalia nu in hetzelfde schuitje als de KLM. „Misschien nog wel slechter. Wij hebben nog Northwest als partner. Zij nie mand." In Italië kwam het nieuws dermate hard aan dat de top van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij gisteravond in spoedzitting bijeen kwam. In een communiqué werd gesteld dat de 'eenzijdige verbreking' van de alliantie geen invloed zal hebben op 'de strategische doelen', die de maatschappij zich stelt. De Raad van Bestuur komt 2 mei bijeen om zich op de ontstane situatie te beraden. De irritatie aan Italiaanse kant over de echtbreuk van de KLM is groot, omdat volgens haar de KLM de schuld geheel bij Alitalia legt. Van Wijk stelde gisteravond echter dat hij het persoonlijk goed had kunnen vinden met zijn Italiaanse colle ga's. Hij ziet meer de oorzaak in de Italiaanse politieke instabili teit van de afgelopen twee jaar. „De situatie destijds van geheel anders vergeleken met nu." De KLM'er wil nog niet zeg gen met welke Europese maat schappij KLM mogelijk gaat on derhandelen voor een fusie. „Daarvoor is de breuk nog te vers. Maandag zullen we ons daarover buigen." Hij hoopt wel dit jaar nog met een kandi daat tevoorschijn te komen. „Anders wordt onze positie in de wereldluchtvaart zwakker", aldus Van Wijk. Blonden harm harkema [correspondent ipen vakantieprogramma op le Britse televisie of het Euro- lese vasteland wordt aangepre- :en. Een weekeinde Brugge of isterdam, een weekje Ibiza, Irie weken een huis met zwem- iad in de Zuid-Franse Proven- :e? Altijd doen, spotgoedkoop, "egenover deze en andere niet te versmaden voordelen van de steeds verder wegglijdende eu- o en het sterke pond sterling, itaan de almaar somberder vordende gezichten in het Brit- ie exporterende bedrijfsleven, let wordt steeds moeilijker luurder wordende Britse pro- lucten op het continent te slij men. Terwijl daar wel de belang- I i rijkste afzetmarkt ligt. ff Zo ging dinsdag voorgoed het J licht uit bij de Liverpoolse vesti- ging van Dunlop Hevea, 43 Werknemers, waar meer dan 150 jaar Wellington-laarzen zijn gemaakt. Het was de schuld van het sterke pond. Dezelfde dag presenteerden de Britse Werkgevers, verenigd in de Confederation of British Indu stries (CBI), hun driemaande lijkse trendrapport. De toonzet ting was die van een treurmars. Het vertrouwen van de werkge vers in de economie daalt, de binnenlandse afzet blijft gelijk maar de export daalt, orderpor tefeuilles lopen leeg, en de werkgelegenheid neemt voor het eerst in jaren af. CBI- woordvoerder en Vauxhall-di- recteur Reilly zei het zo: „Van deze resultaten wordt men niet vrolijker. Ze maken duidelijk dat de industrie een inzinking nabij is, en die kant wordt op geduwd door de kracht van het pond." Alweer het pond dus, dat ook al werd genoemd door de BMW- directie, toen die vorige maand het noodlijdende Rover na toe nemende verliezen in de ver koop deed. Indien binnenkort de steeds sterker geruchten worden bewaarheid dat Ford ook nog eens drieduizend ar beidsplaatsen schrapt, krijgen doemdenkers vast en zeker visi oenen van een rondwarend re- cessiespook. In werkelijkheid zit dat vooralsnog veilig in de fles. De Britse economie heeft in geen twintig jaar zo uitbun dig gebloeid als nu, en doet dat na een aantal dramatische na oorlogse recessies, met een veel steviger wortelstelsel dan voor heen. Premier Blair heeft er vo rig jaar de bikkelharde kampi oen van de vrije markt Marga- reth Thatcher, die in de jaren tachtig maatregelen heeft geno men waar in Frankrijk en Duits land nu pas over wordt nage dacht, nog eerlijk voor bedankt. Een mogelijk verlies van dui zenden banen in de auto-indu strie is natuurlijk dramatisch voor degenen die het aangaat, maar macro-economen wijzen er graag op dat ze slechts een geringe rimpeling in de vijver van de Britse economie veroor zaken. Ter vergelijking: in de illustratie tom janssen laatste drie maanden van het vorig jaar wist het Britse be drijfsleven 80.000 nieuwe ba nen te creëren. En de auto-industrie spreekt weliswaar tot de verbeelding, maar levert in werkelijkheid een vrij geringe bijdrage aan de Britse economie. De grote ver liezen bij Ford en Rover die vo rig jaar werden geleden, kun nen bovendien niet eenzijdig op het sterke pond worden af gewenteld. Zo kampen auto producenten als Ford al langer met overcapaciteit en heeft Ro ver sterk te lijden gehad onder decennialange verwaarlozing, zodat wordt gewerkt met pro ductielijnen uit het jaar nul. Het sterke pond weerhoudt Honda er bijvoorbeeld niet van fors te investeren in zijn vesti ging in Swindon en ook andere bedrijven lijken er tot nog toe niet erg van onder de indruk. Zo waren vorig jaar de buiten landse investeringen in Groot- Brittannië hoger dan ooit tevo ren. Ook is de werkloosheid op het laagste punt sinds twintig jaar. Het sterke pond is tot nog toe door menig beleidsmaker ook niet alleen op financieel-econo- mische gronden als een zegen beschouwd. Het Britse bedrijfs leven kampt vanouds met een lage productiviteit. De druk van een sterk pond zou het bedrijfs leven dwingen tot verbetering daarvan, was het verhaal dat steeds is verteld door minister van financiën Brown. HOOFDDORP PIETER VAN HOVE Het gebouwencomplex van de Tijdschriften Groep van VNU in Hoofddorp is twee jaar na de ingebruikname alweer te klein voor de ongeveer 1.400 perso neelsleden. Reden van het ruimtetekort is de snelle groei van de internet-activiteiten en het op de markt brengen van nieuwe bladen. Een extern bu reau zoekt momenteel naar een oplossing. Het is echter niet uit gesloten dat op den duur afde lingen noodgedwongen moeten verhuizen. Dit meldt A Capella, een nieuwsbulletin van VNU Tijdschriften. De VNU-top besloot eind 1997 de vestigingen van de tijd- schriftengroep in Haarlem, Am sterdam en Amsterdam te con centreren. Na lang zoeken viel het oog op het voor Filmnet- /Nethold bestemde kantoren complex op bedrijventerrein Beukenhorst. Met de overgang van de redacties van Panorama Playboy en AutoWeek in maart vorig jaar was de verhuizing van alle VNU-bladen naar het gloednieuwe pand achter de rug. Het bureau Nordined heeft inmiddels in opdracht van VNU een inventarisatie gemaakt hoe veel tijd de personeelsleden daadwerkelijk in het gebouw rondbrengen. Uit het onder zoek kwam naar voren dat de bezettingsgraad tijdens kan tooruren schommelt tussen vijftig en zeventig procent. Ook is gebleken dat sommige ruim ten inefficiënt werden gebruikt. Nordined raadt aan de ruimte per werknemer in te perken en de afdelingen anders in te rich ten. De voorkeur van het on derzoeksbureau gaat uit naar een combinatie van flexibel- en telewerken. Directeur Van den Berg wil niet te veel op de zaken vooruit lopen. „Eerst kijken we hoe we intern de ruimte kun nen optimaliseren. Wellicht dat we dat kunnen combineren met het thuis laten werken van mensen. Dan kunnen we de ko mende tijd weer vooruit." Als de instroom van mede werkers zich doorzet, kan zelfs worden gedacht aan het ver plaatsen van afdelingen. In het personeelsblad A Capella zegt Van den Berg dat de directie dat niet wenselijk vindt. „Maar het zou wel eens niet ander kun nen, omdat ik ervan uit ga dat in ons pand alle ruimte dan op timaal in gebruik zal zijn.Voor- lopig is daarvan geen sprake. Het zou namelijk in strijd zijn met ons streven een paar jaar geleden om de tijdschriftactivi teiten te centreren. Maar zeg nooit nooit." ECONOMIE WIJZER PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste In de VS kennen ze het ook: Moederdag. Het heeft drie voordelen om de inkopen dit jaar eens extra vroeg te doen. Ten eerste kun je naar New York, waar ze sexy producten hebben. Ten tweede hoefje er niet voor uit je stoel op te staan. En ten derde winkel je op inter net belastingvrij. Als je de zoeksleutel 'value ad ded tax' in de Amerikaanse be lastingalmanak intikt, gebeurt er niets. BTW kennen ze niet. Wel hebben ze een 'sales tax' die van staat tot staat verschilt, maar verkopen via internet zijn belastingvrij. Van de weerom stuit heffen Europese bedrijven ook maar geen BTW op web aankopen. De ouderwetse, niet virtuele inloopwinkel onder vindt daardoor een groeiend con currentienadeel, want die moet de klant wel BTW be rekenen. En de overheid derft schatten aan be lastingopbrengst. Alle EU-landen heffen BTW. Ne derland hoort, sa men met België, Finland, Zweden, Groot-Brittannië, Spanje en Duitsland, tot de lan den waar de BTW de prijswin nende melkkoe uit de stal van de staatsfinanciën is. Neder land heeft zelfs niet één belas ting die zoveel geld in het laatje brengt als de BTW. Per inwoner dragen we zo'n vierduizend gulden per jaar af. Dertig pro cent van onze totale belasting opbrengst komt uit de BTW. In heel Europa volgen de minis ters van financiën de ontwikke ling van de internethandel dan ook met argusogen. Bedrijven die niet via het web handelen maar door de ge meenschappelijke markt wel meer internationaal zijn gaan opereren, krijgen te maken met een andere kant van de BTW. De tarieven zijn overal anders. Neem de transportkosten. Daarop zit in Oostenrijk 20 pro cent BTW, in Denemarken 25, in Groot-Brittannië 17,5 en in Frankrijk nul. Probeer dat maar eens in je boekhouding terug te vinden. Nog moeilijker is het om het bij al die verschillende autoriteiten terug te vorderen. Er blijft veel hangen. Het is leuk om te zien hoe een nieuwe generatie bedrijven moeite doet om zo'n probleem op te lossen. En hoe ze, als dat lukt, naadloos worden ingepast als nieuwe schakel in het grote geheel. Tegen betaling van een deel van de opbrengst kun je het terugclaimen van BTW in alle landen van de wereld te genwoordig uitbesteden bij be drijven als Vatclearinghouse en Fimed. Het kan zelfs op 'no cu re no pay'-basis. Ook is een programma ontwikkeld dat Au to VAT heet en elders afgedra gen BTW in je boekhouding apart zet. Intussen kan de consument op internet belastingvrij winkelen. Een virtueel bezoek aan de meest trendy winkel van New York, The Sharper Image, en zijn naaste concurrent Qstore laat zien dat Moederdag in de VS in het teken van de ontspan ning staat. De catalogus biedt om te beginnen een fauteuil met 'human touch technology': na een druk op de knop wordt moeder gekneed en gerold door de hemelse handen van in de zitting schuilgaande robotica. Lig en ge niet voor 999 dollar. De Bio-Touch is een apparaatje waar we onze gestresste vin gertoppen op kun nen leggen, waarna rode licht jes aanfloepen. Naarmate we onszelf beter tot kalmte weten te brengen, wandelt de verlich ting door het kleurenspectrum naar groen. De winkel noemt het een 'interactief gemoeds- licht'. Met enige oefening leert de gebruikster vanzelf in een staat te raken die alle lichten op groen zet - een supreme con trole van geest over lichaam, waar het gehele gezin wel bij vaart, voor 79,95 dollar. Op de manuele therapeut gele gen, beschermt de 'Personal Cooling' tegen oververhitting. Giet er een glas water in en het motortje zet een ventilator in werking dat moeders hoofd vier uur koel houdt. Van wijn merk je met zo'n halsband om zo goed als niets, dus dat wordt blazen. In de kleinste alcohol detector ter wereld, handig als autosleutelhanger. Je ziet het promille en een toelichting van 'binnen toegestane grenzen' tot 'lopen gevaarlijk!' In het laatste geval kunnen de miniatuur bloeddrukcomputer (139,95 dollar) en de Ultracompact Car diac Monitor (499,95 dollar) goede diensten bewijzen. Veer tien mei, belastingvrij. Lig en geniet. De entree van het VNU-gebouw in Hoofddorp. archieffoto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9