Onderzoek justitie naar opvolger van Duisenberg Moegestreden revolutionair Habash met pensioen Criminelen bewaakten huis van Elians oudoom Buitenland Vmato sleept nieuwe egering door Kamer Gouden' kindertijd \TERDAG 29 APRIL 2000 3-45 Onthoofding dreigt voor gijzelaars zamboango De Filipijnse ontvoerders van 21 toeristen hebben vrijdag gedreigd hun gijzelaars te onthoofden. De radicale isla mitische gijzelnemers willen dat de Filipijnse regering haar on derhandelaar inruilt voor bemiddelaars uit de landen van de gijzelaars. Die komen uit Frankrijk, Duitsland, Zuid-Affika, Li banon, Finland, Maleisië en de Filipijnen. Dat meldt een lokaal radiostation. De toeristen zijn zondag ontvoerd op een Ma leisisch vakantie-eiland. Het dreigement de gevangenen te ont hoofden is zeker niet loos. De betrokken Abu Sayyaf-militie hakte onlangs de hoofden van twee gijzelaars af. De islamitische radicalen zouden vooral uitbreiding van de autonomie voor het zuidelijke Filipijnse eiland Mindanao eisen. De Abu Sayyaf-mili- ïgs d tie streeft al sinds 1970 naar een onafhankelijke islamitische ontsj staat in de overwegend katholieke eilandengroep. 50,4 ff Doden bij gevangenisruzie Colombia iqgotaBij een ruzie tussen twee rivaliserende bendes in de Modelo-gevangenis in de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn zeker 25 gevangenen om het leven gekomen. Achttien gedeti- I neerden van de extra beveiligde inrichting raakten gewond. Het II gewelddadige treffen tussen de gevangenen begon donderdag, NW! toen tegen het einde van de middag het lijk van de vermeende paramilitaire leider Carlos Leon in een rioolbuis werd gevon den. Leden van extreem-rechtse paramilitaire groeperingen openden daarop het vuur op de 'gewone' delinquenten. De ge vechten gingen elf uur door. Nadat zij 42 mannen van een riva liserende bende in gijzeling hadden genomen, gaven de para militairen zich uiteindelijk over aan de autoriteiten. SLA-leden gedood door Hezbollah beiroet Zeker drie leden van de pro-Israëlische SLA-militie in Zuid-Libanon zijn gisteren gedood bij een aanval door Hezbol- lah-strijders. Vier anderen raakten gewond. De sji'itische funda mentalisten van Hezbollah ontkende eerdere berichten dat een zelfmoordcommando de aanval uitvoerde. Volgens haar is de post twee keer aangevallen met onder meer explosieven. De SLA sprak van een truck met explosieven die in de post werd ge reden. In een onmiddellijke reactie bombardeerde Israël diverse posities in Libanon. Israël houdt al 22 jaar een 15 kilometer bre de strook land in Libanon bezet die moet dienen als veiligheids zone. Premier Barak heeft besloten de troepen in juli terug te trekken. Zimbabwanen beloven einde geweld harare Vertegenwoordigers van de zwarte veteranen in Zim babwe hebben gisteren de blanke boeren in het land beloofd een einde te maken aan het geweld. De gevluchte boeren mo gen terugkeren naar hun land om hun oogst binnen te halen. De bezettingen van de blanke boerderijen gaan echter door. De toezegging kwam tijdens gesprekken tussen een delegatie van de veteranen en vertegenwoordigers van de boerenbond CFU. ,en oplossing voor de politieke crisis in het Afrikaanse land lijkt ver weg nu besprekingen tussen het Verenigd Koninkrijk en Zimbabwe over een Britse gift van 135 miljoen gulden voor landhervormingen niets hebben opgeleverd. Londen eist in ruil ts ƒ2 onder meer een eind aan het geweld. Met toestemming van president Mugabe zijn de afgelopen twee maanden meer dan duizend boerderijen bezet. Daarbij zijn dertien tot vijftien men sen gedood Weer Argentijnse generaal opgepakt buenos aires De gepensioneerde Argentijnse generaal Menén- dez is gisteren gearresteerd. Menéndez, generaal tijdens de mi litaire dictatuur (1976-1983), werd in Cordoba ingerekend. De n militair, die eerder vastzat wegens zijn deelname aan de junta, kreeg in december 1989 amnestie van de toenmalige president Menem. Desondanks onderzoekt de Argentijnse justitie mo menteel de moord op dertig politieke gevangenen in 1976 in >en cellencomplex dat onder supervisie stond van de hoge ex- jbun; militair. Menéndez zou in deze zaak weigeren mee te werken met justitie. Daarvoor is hij nu gearresteerd. Menéndez (72) staat te boek als de commandant van een concentratiekamp irkde waar tijdens de militaire dictatuur duizenden politieke tegen standers werden vastgehouden. Van zo'n 1.500 gedetineerden is looit meer iets vernomen. ME te APW 487-5 33" Taxichauffeur in New York vermoord daag new york Voor de negende keer dit jaar is een taxichauffeur in New York vermoord. Het jongste slachtoffer viel in de nacht van donderdag op vrijdag in de wijk Brooklyn. Hij werd door het lcP 2 hoofd geschoten. In 1999 werden elf Newyorkse taxibestuurders A/eek gedood tijdens de uitoefening van hun werk. Alle slachtoffers '"'"1 dit jaar reden in zogeheten 'livery cabs', die in tegenstelling tot de talrijke gele taxi's (yellow cabs), geen veiligheidsglas hebben ngebouwd tussen voor- en achterstoelen. Veel bestuurders van de gele wagens laten in de nachtelijke uren ritten naar gevaarlij- buurten als The Bronx ook graag over aan collega's van de andere taxi's. Een speciaal politieteam houdt zich met de taxi- cpM noorden bezig. Bovendien heeft de stad ruim 10 miljoen gul- il^U den beschikbaar gesteld voor de financiering van extra veilig heidsvoorzieningen in de taxi's. De bestuurders hebbén al met JRLIJ acties gedreigd als de maatregelen niets uithalen. Canada mijdt Vietnam-herdenking ottawa De Canadese regering zal alle herdenkingen van het einde van de oorlog in Vietnam boycotten. Ottawa is uiterst ver- intwaardigd over de executie van een Canadese die in het Azia- ische land vastzat wegens drugssmokkel. De Canadese van 'ietnamese afkomst kreeg drie jaar geleden de doodstraf, en zat sindsdien in de cel in afwachting van de voltrekking van het vonnis. Haar 75-jarige moeder laeeg destijds levenslang. De Ca nadese ambassadeur in Vietnam, die momenteel in Canada ver- lV- blijft, keert voorlopig niet terug naar Hanoi. Advocaten van de li^Jmaandag geëxecuteerde vrouw menen dat de Canadese destijds iin de val is gelokt door smokkelaars. Zij zouden zonder dat de wouw dat wist vijf kilo heroïne hebben verborgen in diaraam pjes die ze haar meegaven voor de terugreis naar Canada. Tij- dens de oorlog in Vietnam vochten zo'n tienduizend Canade- f zen mee in Amerikaanse dienst. |>me hans geleunse B et was nagelbijten geblazen steren voor de nieuwe Itali- ïnse premier Giuliano Amato. at kort voor een vertrouwens- emming die twee dagen van irlementair debat afsloot, eef het onzeker of zijn coali- :-kabinet van tien centrum- ïkse partijen een meerderheid lu krijgen. De steun bleek uiteindelijk et voldoende: van de 622 aan- ezige leden in het 630 zetels Uende Huis van Afgevaardig- ~in, de Italiaanse Tweede Ka- er, stemden er 319 voor. ankzij 8 afwezige parlementa- ërs en 5 stemonthoudingen in dissidenten binnen de öp- ositie leverde dat Amato een 'eerderheid van 21 zetels op. Daarmee is niet gegaran- ierd dat deze 58ste naoorlog- regering de rit tot de regulie- parlementsverkiezingen van tel aviv ad bloemendaal correspondent Het marxistisch-leninistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) krijgt een nieuwe leider, nu George Ha bash het na ruim 32 jaar voor gezien houdt. Voor zijn aan hangers is hij Al-Hakim, ofwel de dokter, maar in de jaren ze ventig bezorgde het noemen van zijn naam alleen al menig een in Israël en de kapitalisti sche wereld de rillingen. Die tijd is voorgoed voorbij. De moegestreden en half invalide Habash verlaat op zijn 73ste nog maar zelden zijn huis in Damascus. Het PFLP is in feite al veel langer gepensioneerd dan zijn leider. Marxisme-leni- nisme vormt weinig meer dan een herinnering, en het groot ste deel van de PFLP-leiding is Getuige tribunaal trekt zich terug den haag anp Zeker één belangrijke getuige heeft het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag laten weten dat hij niet meer wil getuigen in de Bosanski Samac-zaak, nadat twee van de verdachten, Simo Zaric en Miroslav Tadic, op 19 april voorlopig zijn vrijgelaten. De aanklagers schrijven dit aan rechters van de Kamer van Beroep, in een poging te voor komen dat ook een derde ver dachte, Milan Simic, voorlopig op vrije voeten wordt gesteld. Zij vrezen voor ernstig gevaar voor de slachtoffers en getuigen in deze zaak. De rechtszaak om de 'etni sche zuiveringen' in Bosanski Samac moet nog beginnen. Er is voorlopig geen uitzicht op een begindatum. Simic, Tadic en Zaric kwa men in februari 1998 vrijwillig naar Den Haag om hun on schuld te bewijzen. George Habash. foto epa al gezwicht voor de verlokkin gen van Yasser Arafats autono me Palestijnse gebieden. Ook de man die Habash ver moedelijk zal opvolgen, de 60- jarige Mustafa Zabri, alias Abu Ali Mustafa, woont op de Wes telijke Jordaanoever. Vorig jaar september werd hij er met veel tamtam ingehaald door minis ters van Arafats Palestijnse be stuur. Mannen als Tayasir Quba'a (de door het PFLP gele verde ondervoorzitter van de Palestijnse Nationale raad) en Abed Rahim Malouh gingen hem voor. In feite woont van de PFLP-top alleen Habash nog in de dia spora. De oude rot houdt vol dat hij er niet aan denkt zich in de Palestijnse staat in wording te vestigen, zo lang niet alle Pa lestijnse vluchtelingen dat recht genieten. Met dat standpunt weet hij zich verzekerd van de steun van veel Palestijnen in de vluchtelingenkampen in Syrië, Jordanië en Libanon. Vooral daar immers leeft verzet tegen wat wel 'de kleine terugkeer' wordt genoemd. Sinds de on dertekening van de Oslo-ak koorden met Israël zijn 30.000 Palestijnse strijders terugge keerd naar het moederland. De ironie wil dat onder hen het meest radicale deel van de Pa lestijnse natie is. Iemand als Abu Daoud, het brein achter de terreuractie bij de Olympische Spelen van München in 1972, woont in Ramallah. De beruch te vliegtuigkaapster Leila Kha- led kan ongehinderd naar de Westelijke Jordèanoever reizen. En als Abu Ali Mustafa inder daad gekozen wordt tot Ha bash' opvolger, woont ook de leider van de PFLP op een steenworp afstand van Tel Aviv. De Israëliërs vinden het best, zo lang de Palestijnse politie maar een oogje in het zeil houdt. De dagen waarin het PFLP bin nen de PLO een grote organisa tie vormde, zijn al lang voorbij. Sfnds 1964, toen hij het Front stichtte, heeft Habash zijn denkbeelden achterhaald zien worden door de feiten of de po litieke mode. Zijn NFLP moest een bijdrage leveren aan de door de toenmalige Egyptische president Nasser geïnspireerde Arabische nationalistische be weging. De idee was dat de Pa lestijnen een front van Arabi sche landen zouden recruteren voor de vernietiging van Israël. Dat model had in de oorlog van 1967 tragische gevolgen. Als aanhanger van het marxis- me-leninisme vestigde Habash daarna zijn hoop geheel op de revolutie. Een reeks vliegtuigka pingen en andere terreuracties plaatste het PFLP in het westen hoog op de lijst van gevreesde Directeur Franse bank dreigt te vallen over affaire Crédit Lyonnais De Franse justitie begint een gerechtelijk onderzoek naar Jean-Claude Trichet, de gouverneur van de Franse cen trale bank. Dit heeft Trichet gisteren zelf onthuld. Hij toonde zich 'diep verrast' door de belangstelling van jus titie voor zijn persoon. het ministerie van financiën. In die functie was hij verantwoor delijk voor de gang van zaken bij Crédit Lyonnais. Eind vorig jaar stapte Domi nique Strauss-Kahn op als mi nister van financiën, nadat dui delijk was geworden dat ook hij niet aan een gerechtelijk onder zoek kon ontkomen. Een even tueel aftreden van Trichet kan gevolgen hebben voor de Euro- parus cees van zweeden correspondent Aanleiding voor het onderzoek is het schandaal dat Crédit Lyonnais bijna noodlottig werd. Bij deze staatsbank liepen be gin jaren negentig de schulden op tot naar schatting 125 mil jard francs (ruim 40 miljard gul den), op een moment dat Tri chet directeur-generaal was op pese Centrale Bank, omdat hij de gedoodverfde opvolger is van de Nederlander Wim Dui senberg als gouverneur van de bank. Maar van aftreden was giste ren vooralsnog geen sprake. De leden van het monetaire comité van de Franse centrale bank spraken in een communiqué hun 'totale vertrouwen' uit in hun baas, ook al heeft Justitie verklaard dat Trichet wordt on dervraagd over 'het verstrekken van onjuiste informatie aan de markt en de presentatie en pu blicatie van onjuiste cijfers'. Crédit Lyonnais kreeg in de jaren tachtig opdracht van pre sident Mitterrand om uit te groeien tot de grootste bank van Europa. Dat leidde tot het roekeloos investeren van (be lasting) geld in slecht renderen de projecten, van filmstudio's in Apierika tot onroerend goed in Frankrijk. De bank kon slechts worden geprivatiseerd, nadat met be lastinggeld de grootste gaten waren gedicht. De Franse staat heeft honderd miljard francs (ruim dertig miljard gulden) op tafel moeten leggen om het fail lissement van Crédit Lyonnais af te wenden. terreurorganisaties. Maar ook onder arabische leiders was Habash nooit populair. In 1970 was de verwoesting van drie passagiersvliegtuigen in Jorda nië het sein voor de Zwarte September en de verdrijving van tienduizenden Palestijnen. Daarna kon Habash in Beiroet zijn wonden likken. Wat er nog aan revolutionair elan over was, verdween snel. Bij Israëls inva sie van Libanon in 1982 zocht de PFLP-leider zijn heil in Da mascus, waar hij zo goed als onder curatele werd gesteld. De ondergang van de Sovjetunie betekende de nekslag voor de ideologische onderbouw van de Palestijnse linkse beweging. Ra dicaal voelende Palestijnen zouden zich voortaan aanslui ten bij religieus getinte organi saties als Harnas en de Jihad. Zuid-Vietnam wilde eind '72 geen vrede WASHINGTON AP Op de ochtend van 22 oktober 1972 meende Henry Kissinger met een vredesverdrag een ein de aan de Vietnamoorlog te kunnen maken. Aan het eind van de dag beschuldigde de Zuid-Vietnamese leider hem er van met de Sovjetunie en China samen te spannen, en was het akkoord van de baan. De 130.000 bladzijden docu menten van de Amerikaanse Nationale Veiligheidsraad (NSC) die deze week, 25 jaar na het einde van de oorlog, open baar werden gemaakt, omvat ten geheime telegrammen. Daaruit komt naar voren hoe veel moeite nationaal veilig heidsadviseur Kissinger deed om de Zuid-Vietnamese bond genoten over te halen in te stemmen met een vredesak koord met het noorden, ruim twee jaar voor de val van Saig on. In een telegram wordt ge meld dat de Laotiaanse premier Souvanna Phouma concludeer de 'dat de Noord-Vietnamezen hebben geaccepteerd dat zij verloren hebben en bereid zijn zich over te geven'. Het tele gram kwam enkele dagen voor dat Kissinger tegenover de we reld verklaarde dat de 'vrede aanstaande' was. Souvanna, die neutraal was gebleven in de strijd, was zeer opgetogen over de mogelijk heid van vrede, en hoopte dat Noord-Vietnam, dat delen van Laos bezet hield, niet nog ver der zou optrekken. Uit tele grammen naar Washington van Kissinger komt naar voren dat de Zuid-Vietnamese president Nguyen Van Thieu wisselend reageerde op de voorstellen. Thieu begon de 22ste oktober met een emotionele beschuldi ging dat adviseur Kissinger en de ambassade de vredesge- sprekken aan de pers doorbrief den. ,,Hij werd rustiger toen wij de alternatieven doornamen", zo staat in een telegram. ,,Wij hadden de indruk dat we ein delijk een doorbraak hadden bereikt." Maar in een telegram van la ter die dag zei de Amerikaanse ambassadeur Bunker dat Thieu vreesde te worden opgeofferd. Thieu zei tegen Kissinger dat de Verenigde Staten onder een hoedje speelden met de Sovjet unie en China. Hij was bezorgd dat Noord-Vietnamese eenhe den in het zuiden zouden ach terblijven na een vredesak koord. ,,De Zuid-Vietnamese bevolking neemt dan aan dat wij door de VS zijn bedrogen en dat het noorden de oorlog heeft gewonnen." Kissinger noemde de beslissing van Thieu 'suï cidaal'. volgend voorjaar zal uitzitten. De regeringspartijen zijn on derling tot op het bot verdeeld. Sommige stemden, geteisterd door interne ruzies, tegen heug en meug voor Amato. Maar een volgende maand te houden referendum over wijzi ging van het proportionele kies stelsel kan nu doorgang vinden. Dat is de eerste stap op weg naar een nieuw kiessysteem, dat door het weren van splin terpartijen een einde moet ma ken aan de chronische instabi liteit van de Italiaanse politiek. Oppositieleider Berlusconi noemde Amato de 'illegale lei der van een illegale regering' en herhaalde dat alleen vervroegde verkiezingen het land weer een stabiele regering konden bezor gen. De vorige regering D'Ale ma viel omdat centrum-links een geweldige nederlaag leed bij regionale verkiezingen vori- paracale Voor Filipijnse begrippen verdienen deze kinderen met het zoeken naar goud in modderige riviertjes ten zuiden van de hoofdstad Manila een flink salaris. Maar voor de kleine zes gulden die het ze per dag oplevert, lopen ze wel het risico op allerlei ziektes, die ze oplopen doordat ze hele dagen in vies, stilstaand water zitten. Op de Filipijnen is kinder arbeid nog een vaak voorkomend verschijnsel. foto reuters romeo ranoco washington john wanders correspondent Het huis in Miami waar het Cubaanse vluchtelin- getje Elian Gonzalez bijna vijf maanden verbleef, werd gedurende die periode systematisch be waakt door zo'n twintig in potentie vuurwapen gevaarlijke lieden met een veelal criminele ach tergrond. Een aantal van hen was veroordeeld wegens geweldpleging en gewapende overvallen. Deze 'lijfwacht' diende Elian en zijn verre familie in Miami te beschermen, en te voorkomen dat het jongetje zou worden meegenomen door fe derale agenten. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (INS) deed gisteren een boekje open in reactie op kritiek van Republikeinse congresleden. Die verwijten de dienst dat de zwaar bewapende federale agenten Elian vorige week zaterdag met onnodig veel machtsvertoon en geweld uit de woning van zijn oudoom Lazaro Gonzalez hebben weggehaald. Elian werd enkele uren na die nachtelijke opera tie herenigd met zijn in Washington wachtende vader. Vooruitlopend op een voor komende week ge plande hoorzitting over deze kwestie in het Con gres, gaf de INS gisteren nieuwe informatie vrij over de operatie en de overwegingen die eraan vooraf gingen. Volgens de leider van de operatie, James Goldman, had zijn uit ruim 130 federale agenten bestaande team rekening te houden met drie vormen van bedreiging. De eerste was de persoonlijke lijfwacht van de familie in Miami. Die bestond uit vijf kerels, die volgens de INS al len beschikten over een vuurwapenvergunning. De tweede bedreiging werd gevormd door een groep van 15 tot 20 bewakers die hun 'hoofd kwartier' hadden opgeslagen in de woning en de tuin achter het huis van Elians oudoom. Zij be manden observatieposten en stonden met elkaar in contact via walkie-talkies en mobiele tele foons. Van deze groep werden negen lieden geï dentificeerd door waarnemers van de federale in lichtingendiensten. Deze negen hadden bijna al lemaal een veroordeling aan de broek wegens het plegen van een ernstig misdrijf. De derde bedreiging voor de federale agenten bestond uit de betogers die het huis waar Elian verbleef 24 uur per dag belegerden. Verscheide- nen van hen hadden in de dagen en weken die voorafgingen aan de operatie van de INS ten overstaan van de verzamelde media duidelijk ge maakt dat zij letterlijk bereid waren hun leven te geven, als ze daarmee konden voorkomen dat Elian zou worden herenigd met zijn vader en sa men met hem zou teruggaan naar het commu nistische Cuba. Onder de betogers voor het huis van Lazaro Gon zalez bevonden zich volgens de INS ten minste vijf notoire leden van de paramilitaire organisatie Alpha 66. Deze beweging streeft de gewelddadige omverwerping van het regime van de Cubaanse leider Fidel Castro na. Minister van justitie Janet Reno nam daarom uit voorzorg het zekere voor het onzekere, uit oogpunt van veiligheid van alle aanwezigen, speciaal die van Elian en de bij de operatie betrokken federale agenten. Vandaar dat uit El Paso in Texas een tactische eenheid van de Grenspolitie werd overgevlogen naar Miami. Op het niet ver van Little Havana gelegen Watson Island werden twee helikopters gereed gehouden om Elian naar een luchtmachtbasis ten zuiden van Miami te vervoeren. Voor het geval de weers omstandigheden ongunstig zouden zijn voor een nachtelijke vlucht per helikopter), lag er in de Biscayne Bay een supersnelle speedboat klaar. De witte personenbusjes die bij de operatie wer den gebruikt, waren voorzien van speciale ban den. Zelfs als de banden kapot zouden zijn ge prikt, zouden de wagens de rit naar Watson Is land zonder problemen hebben kunnen afleg gen. Er werd voor dit vervoermiddel gekozen, omdat de busjes aan beide zijden een brede schuifdeur hebben, wat razendsnel in- en uit stappen (ook met een zesjarig kind op de arm) mogelijk maakt. De ramen in de busjes werden vervangen door ramen van speciaal glas. Aan de operatie ging een uitvoerige training vooraf, waarbij de situatie in en om het huis van Lazaro Gonzalez zorgvuldig werd nagebootst. De tactische operatie werd door het ministerie van justitie beschouwd als de bevrijdingsactie van een gijzelaar die vastzat op vijandelijk grondge bied. Onontbeerlijk voor een succesvolle actie waren volgens de INS de elementen verrassing en absolute overmacht. In het intens gespannen Little Havana diende met alles rekening te wor den gehouden, inclusief de mogelijkheid dat Elian door een van zijn bewakers zou worden ge dood, onder het motto 'liever de dood dan het socialisme'. De ramp zou in dat geval niet te overzien zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7