'Dirty war' lijkt vergeten ZATERDAG 29 APRIL 2000 Vietnamese jeugd sluit oude 'vijand' Amerika in de armen De wat oudere generaties zijn de beelden uit de Vietnam-oorlog niet vergeten. Op 29 april 1975 verlieten de laatste Amerikanen het land hals over kop. David overwon Goliath, en dat wordt nu, een kwart eeuw later groots gevierd. Maar wel door een minderheid. Want nu heeft David Goliath eigenlijk harder nodig dan hij wil toegeven. Zestig procent van de bevolking is geboren na 1975 en vindt het kapitalistische systeem in de Verenigde Staten 'een grootgoed', al was het alleen maar vanwege de dollars, Michael Jackson en internet. De 'dirty war' lijkt vergeten, nu het communisme nog. stricties naar de Verenigde Staten kan expor teren. Maar de leiders van de Communisti sche Partij kunnen de consequenties van het handelsakkoord in de huidige vorm niet he lemaal overzien. De Verenigde Staten eisen een vrijere markteconomie in Vietnam. Dat zou de staatsbedrijven de kop kunnen kos ten. Wat weer een enorme werkloosheid tot gevolg zou kunnen hebben. En sociale on rust. „Amerikaanse bedrijven zijn al lang welkom, maar we zouden de oorlog alsnog verliezen met de ondertekening van het ak koord", zegt partijsecretaris Le Kha Phieu in de Vietnam News van 4 april. De leiders zouden er toch goed aan doen het handelsakkoord met de Amerikanen te tekenen. Europa is al tien jaar een belangrij ke koper van Vietnamese rijst, schoenen en textiel, maar het levert het land niet genoeg geld op. Vietnam heeft de banden met ande re Aziatische landen stevig aangehaald, voor al met Korea, Japan en China en is ook kan didaat-lid van het bondgenootschap ASEAN. Maar door de Aziatische crisis in 1996 kan het geld nu niet van de buurlanden komen. Bezinnen De Communistische Partij lijkt zich te bezin nen. Ze doet haar best in het binnenland het tij van de zelfverrijking te keren. Staatskran ten manen de jeugd om de nationale erfenis in ere te herstellen, publicisten roepen op tot terugkeer naar de aloude deugden van plicht en zelfverzaking. En er wordt veel geld gesto ken in opleidingen. Bovendien doet de over heid er nu echt alles aan het goede voor beeld te stellen. In Hanoi zijn al grote cor ruptieprocessen voor de rechtbank gevoerd. Het gekozen parlement, dat overigens voor tachtig procent uit Partijleden bestaat, krijgt steeds meer te vertellen. En er is minder in menging van de Partij in ieders persoonlijke leven dan vijf jaar geleden. Boudewijn Poldermans ziet de toekomst van het land dan ook niet zo somber: „Sprin ters komen niet ver in Vietnam, marathonlo pers wel. Vietnam krabbelt wel weer uit het dal. Het land heeft door de economische cri sis in Azië minder te lijden dan de buurlan den, domweg omdat er geen aandelenmarkt is en de munt niet internationaal inwissel baar. Economisch groeit het land nog steeds. Privé-ondernemingen schieten als padde stoelen uit de grond. Mensen werken nu nog wel vaak bij een staatsbedrijf, vanwege de gratis sociale voorzieningen, maar stoppen halverwege de dag om dan voor zichzelf au to's te gaan uitdeuken en 's avonds in het restaurant van hun vrouw te werken." Hij denkt dat het niet lang meer duurt of de handelsovereenkomst met de Amerika nen wordt getekend. De Partijleiders geven achter de schermen al lang toe dat het land het niet alleen van de jeugd moet hebben. Gids Cuong heeft laatst iemand van de 'Peoples Committee' op bezoek gehad die vroeg of hij lid wilde worden van de Partij en zich in de toekomst verkiesbaar zou willen stellen voor het Parlement. Cuong peinst er niet over: „Je moet dan vrijwilligerswerk doen en allerlei idiote ideologiecursussen volgen. Daarvoor heb ik geen tijd. Ik verdien twintig dollar per dag als ik vertaal voor een buitenlandse onderneming. Een vriend van mij is sinds kort een beetje actief in het Par lement. Dat is leuk, maar hij vraagt mij wel geld om eten te kopen. Nee, laten die vips uit de Partij nou maar eens met die Amerikanen serieus rond de tafel gaan zitten. Van de Ko- reanen en de Russen moeten we het niet meer hebben. Amerika betekent geld. Ko men er nog meer oorlogsveteranen snotte ren in het Armymuseum. En kan ik eindelijk een nieuwe computer kopen." AGAATH GARSCHAGEN De tuin van het Museum van de Revolutie is erg geliefd bij bruidsparen in Ho Chi nhstad, het vroegere Saigon. Fotografen den de paartjes behendig tussen de raket- een Chinook-helikopter en machinege- iren door, op zoek naar een plekje waar de lelderige bruidsjurk en Lotusbloemen het st tot hun recht komen. Oorlogsveteraan Harry Collins uit Alaba- i (55), kijkt met verbazing naar het tafe- il. Hij heeft veel maten verloren in de Me- ng-delta en is voor het eerst weer terug in am'. „Ik loop veel te huilen. De Vietname- n kijken me dan allemaal aan of ik gek D." Tuan (25) en Tuyet (24) interesseert het ilemaal niets' dat er van die grote blanke mber kijkende mannen om hen heen lo- n, die even later in het museum speuren ar bekenden op ontelbare horrorfoto's. O ze weten wel dat 'de dirty war' menig ïerikaan een oorlogstrauma heeft be- :gd. „Mijn moeder kan ook nog wel eens gelijk kijken als ze praat over die tijd", ;t Tuyet. „En mijn vader heeft in een her- voedingskamp gezeten na de oorlog. Dat lijnt niet zo leuk geweest te zijn. Maar wat >eurd is, is gebeurd. Het gaat ons heel ed. We gaan op huwelijksreis naar Frank- Daar hebben we veel familieleden wo- Jegentienhonderd kilometer verderop in noi zijn de twee vrouwen van middelbare ftijd Binh en Phuong - afkomstig uit het ivinciestadje Ninh Binh - zeer geëmotio- ;rd als ze Ho Chi Minh in het mausoleum n. Hij geeft bijna licht, de grote leider, ar goed, hij is het tenslotte die het land op Fransen heeft heroverd en de oorlog met Amerikanen durfde aangaan. De vader Binh is gesneuveld in de beruchte Cu i-tunnels tijdens de Amerikaanse oorlog, denk aan mijn vader als ik Ho Chi Minh liggen. Beiden hebben hun leven gegeven Dr het land. Amerika weggejaagd. Dat is oi", zegt Binh. )e 25-jarige gids/tolk Cuong - „noem me iar Mister Diamond, want ik heb Engels, inees en Russisch gestudeerd en ga een jden toekomst tegemoet" - heeft geen ;d woord over voor de twee vrouwen uit provincie. „Ze zijn heel simpel, staan de e dag te lijden in de rijstvelden, ze zijn n en spreken geen Engels. Zo kom je niet in Vietnam. Heb je The Beach al gelezen de Titanic gezien?" Ho Chi Minhstad landt de ene na de an- re 747 vol reizigers die - gehuld in een >d shirt met gele ster - vooral op zoek gaan ir het verleden. Fransen zijn geïnteres- rd in het Indochine van Marguerite Duras wanen zich in de oude Franse villa's van noi en Dalat in de koloniale tijd. Oorlogs- eranen praten tijdens het landen van het ïgtuig nergens anders over dan de vele nkraters die ze vanuit de lucht goed kun- i zien en zeggen 'Good morning Vietnam' en elkaar. Chinezen hebben de grensoor- nog vers in het geheugen. En de jonge [zaktoeristen willen, behalve authentieke atjes van de jonken in de Halong-baai en folkloristisch aangeklede Cham-minder- len in de groene bergen rond Sapa, toch c graag naar de beruchte Cu Chi-tunnels i de Vietcong - ten gerieve van de Wester toeristen iets hoger en wijder gemaakt - I er met een AK 47 (een dollar per kogel) een kartonnen pop te schieten en er een •po te kopen met de inscriptie 'Live by mee, love by choice'. Of naar de Cambod- nse grens trekken waar 'het nog span- id is vanwege de landmijnen'. Cynisch bewoners zelf zijn behoorlijk cynisch •r hun land. Ze genieten van de militaire ades, optochten, optredens en vuurwerk een reportage maken in het buitenland." Een correspondentschap in de Verenigde Staten is het hoogste doel. Zijn Honda- brommer, waarop hij zich levensgevaarlijk door het verkeer van Hanoi een weg baant, verruilt hij voor een BMW. Altijd gelijk Aziëspecialist Boudewijn Poldermans, die de kantoren van de ABN AMRO-bank in Viet nam heeft opgezet, adviseert tegenwoordig bedrijven hoe ze zaken moeten doen in heel Zuidoost Azië. Moeiteloos somt hij de oorza ken op van de malaise waarin het land ver keert: „De toenemende corruptie, de smok- kelpraktijken, een gebrek aan concurrentie, een enorme bureaucratie en wantrouwen aan de top van de Communistische Partij over de mate en snelheid van openstelling van het land aan buitenlandse concurrentie. De ABN AMRO financiert buitenlandse on dernemingen en de top-10 van de lokale on dernemingen zoals Vietnam Post Telecom munication, Vietnam Airlines en Petro Viet nam. Met andere kun je nog geen zaken doen. Je hebt geen garantie dat ze leningen kunnen terugbetalen. Naar de rechtbank kun je namelijk niet gaan, want er is geen rechter te vinden in Vietnam die rechten heeft gestu deerd, überhaupt een juridische achtergrond heeft. Bovendien krijgt de Vietnamees altijd gelijk." Zijn de leiders van de Communistische Partij inderdaad te incompetent om het tij te keren? Willen ze veranderingen niet door voeren, omdat ze in de Verenigde Staten nog steeds de vijand zien? Na 1975 werden de banden met de communistische landen in de wereld aangehaald. De jeugd trok in gro ten getale naar de Sovjet-Unie, Tjechoslowa- kije en Oost-Duitsland om er te studeren (vooral technische vakken). Meer dan twee miljoen Zuid-Vietnamezen, onder wie veel ondernemers, vluchtten naar de Verenigde Staten, Canada en Frankrijk. Van zakendoen en dienstverlenen heeft de jeugd noch de leiders van de Communisti sche Partij verstand. Er is onvoldoende intel lect en ervaring in het land om een gedegen politiek beleid te voeren, zeggen buitenland se waarnemers. Bovendien willen de leiding onrust koste wat het kost voorkomen. Viet nam heeft genoeg van oorlog. Handelsakkoord De relaties met de Verenigde Staten zijn sinds 1994, toen het handelsembargo werd ingetrokken, sterk verbeterd. Het bezoek van defensieminister William Cohen was in 1999 een hoogtepunt. Het wachten is op het han delsakkoord, waardoor Vietnam zonder re Een bruidspaar laat zich fotograferen in de tuin van het Museum van de Revolutie in Ho Chi Minhstad. deze maand, dat wel. De Vietnamese tijger liet zich 25 jaar geleden toch maar even van zijn beste kant zien. David overwon Goliath. Maar nu heeft David Goliath eigenlijk harder nodig dan hij wil toegeven. In Vietnam tiert de corruptie weliger dan ooit, een kwart van de bevolking leeft onder de armoedegrens en buitenlandse investeerders die zich begin ja ren negentig nog rijk rekenden toen de doi moi van kracht werd (de economische en politieke hervormingen die nodig waren na het afbrokkelen van het communistisch im perium), trekken zich terug. Bedroeg de economische groei in 1994 nog acht tot tien procent, in 1999 lag het groeipercentage op 4.2 procent. De buiten landse investeringen liepen in dezelfde jaren terug van twee miljard dollar tot vierhonderd miljoen dollar. De omliggende landen die goed waren voor tweederde van de investe ringen zijn de Aziëcrisis nog nauwelijks te boven. Er wordt in het hele land gemopperd op de Communistische Partij, die, zo luidt een populaire grap onder de nieuwe rijken in de cafés van Hanoi, „gedragen wordt door geri atrische patiënten die niets van het dagelijks leven begrijpen. Zij willen weer dat we in een Lada of op de fiets naar het werk gaan, ter wijl wij een Hugo Boss-overhemd kopen en een capuccino bestellen op het terras van Diva." De nieuwe rijken zijn bijna allemaal eigen baas of werken bij een buitenlandse onderneming. Zelfs de arme bevolking op het platteland klaagt over de incompetentie van de Partij leiding, vooral in de provincie waar tachtig procent van de bevolking woont en waar de meeste armoede is. Opstandjes tegen de macht van de 'Peoples Committee' zijn geen uitzondering. Maar die 'geriatrische patiën ten' hebben, of de jeugd dat nou wil of niet, nog steeds de touwtjes stevig in handen. Het land exploiteert het verleden om toe risten te trekken, maar heeft de grootst mo gelijke moeite met het heden en weet niet goed hoe de toekomst eruit moet zien. De jeugd in de stad heeft geld en is veelal goed opgeleid, maar is niet geïnteresseerd in de turbulente jaren van vroeger, noch in de Communistische Partij en heeft zelfverrij king, wat corruptie in de hand werkt, tot deugd verheven. Corruptie De corruptie is net als in China en Rusland tot op het laagste niveau vertakt. Druk de chauffeur van een toeristenbusje in Hué een paar dollar in handen en je bent als guest- house-eigenaar verzekerd van een paar gas ten. Geef je de onderwijzeres in Dalat een dure fles parfum, dan is je kind verzekerd van een goed cijfer. Schotelantennes zijn in Hanoi alleen toegestaan vanaf het niveau van de onderminister, maar tienduizenden hebben er een: zolang je het wijkcomité maar af en toe uitnodigt om naar het voet ballen te kijken, zitje goed. Gids Cuong geeft toe ook zelf niet hele maal eerlijk te zijn. „Eerlijk zijn betekent een lege portemonnee. De mensen die lid zijn van de Partij geven trouwens een slecht voorbeeld. Zij zijn corrupt." In de Press Club, achter het Sofitel in Ha noi, waar tegenwoordig elke week een 'good- bye-party' wordt gehouden, klagen de expats steen en been. De een is bedrogen door een lokale partner, de ander kan maar drie dagen per week productief zijn omdat de stroom telkens uitvalt. Een derde leidt grote verlie zen omdat vanuit China eenzelfde product, tegen veel scherpere prijzen, het land wordt binnengesmokkeld. Coca Cola en Proctor and Gamble houden rekening met 'enorme verliezen', nu ze verwikkeld zijn in conflicten met hun joint-venture-partners. Het tele- combedrijf Cable and Wireless dat 'na vijf jaar diplomatiek overleg op het hoogste ni veau' de juiste papieren wist te bemachtigen die mobiel telefoonverkeer mogelijk maak ten, is er niet helemaal zeker van dat het contract ook van kracht blijft. Mercedes Benz verkocht sinds 1996 maar vijfhonderd auto's en ook Daewoo zag de verkoopcijfers dalen. Telefoons worden zelfs privé afgeluis terd door de Partij en voor een gesprek met het buitenland moet zeven dollar per minuut worden neergeteld. „Het handelscontract tussen Vietnam en de Verenigde Staten had er al lang moeten zijn, zodat Vietnam had kunnen toetreden tot de Wereld Handels Organisatie (WTO)", zeggen de expats. Maar Le Kha Phieu, de conservatieve partijsecretaris die sinds 1996 de politieke koers bepaalt van de Commu nistische Partij, vond het opeens eng dat de voormalige vijand te veel macht kreeg in zijn land en besloot 'dat vreemde profane cultu ren' ofwel 'sociaal kwaad en cultureel gif be streden moesten worden. China heeft wel overeenstemming bereikt om toe te treden tot de WTO en met China gaat het nu dan ook een stuk beter, ondanks de economische crisis. De Vietnamezen kunnen alleen nog hun hoofd boven water houden als ze bui tenlanders en landgenoten afknijpen. Ook gids Cuong vindt dat zijn land de ban den met de Verenigde Staten meer moet aanhalen, wil de toekomst er wat rooskleuri ger uitzien. Hij vertoeft met vrienden graag in de New Century, een trendy disco in Ha noi, drinkt er Jack Daniels en danst er op The Back Street Boys. Amerika lijkt al lang bin nen. Zijn twee kamers in het huis van zijn ouders puilen uit van de buitenlandse boe ken, hij heeft een computer (met internet verbinding), een stereo-installatie en een kast vol (illegale) computerspelletjes. Hij wil graag journalist worden en voor de Vietna mese televisie gaan werken, „want dan kan je na drie jaar werken op het platteland eens Op 30 april 1975 rennen - een paar uur voordat Saigon in handen van de communisten valt - Noord Vietnamese soldaten langs brandende vliegtuigen op het vliegveld van Saigon. FOTO ARCHIEF AFP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39