r— ZATERDAGS BIJVOEGSEL Eendracht maakt macht c Tanken op de digitale snelweg 530 ZATERDAG 29 APRIL 2000 Leden van De Wateren op de fundamenten van Getsewoud 1 en 2: vlnr. Antoinette van Gerven, Rob Hagen, Maarten, Nathan en Wendy van Veen. Kopersvereniging De Wateren maakt vuist tegen bouwer en koopt met grote kortingen in oms beleven stadsmënsen in het l volgebouwde Nederland nog het oprechte pioniersgevoel. In Nieuw-Vennep worden tussen juni dit jaar en februari 2001 de nieuwbouwwijken Get sewoud 1 en 2 opgeleverd. Nu al zijn 123 van de 153 bewoners/gezinnen actief in de ko persvereniging De Wateren. Onder het motto 'samen sta je sterker' dwingen ze de bouw maatschappijen tot extra kwaliteit en kopen ze gezamenlijk op grote schaal keukens, meubels, vloerkleden en huishoudelijke ap paratuur in. En het is óók nog gezellig: „We kennen nu al onze toekomstige buren." Op het eerste gezicht verschilt De Wateren in niets van een korfbalclub of toneelgezel schap. Er is een commissie pr actief, een feestcommissie, een kleine kem die zich op keuringen stort, een kascommissie en een dagelijks bestuur dat de rechtspersoonlijk heid, de statuten en het huishoudelijk regle ment in de gaten houdt. Kortom een van de talrijke clubs die de hoekstenen vormen van het poldermodel. De toekomstige bewoners van Getsewoud 1 en 2 leven al sinds het ondertekenen van hun koopcontracten medio 1998 als het ware dagelijks in en met hun, nu nog virtuele, wo ningen. Omdat iedereen met dezelfde vragen worstelt - Waar komt het keukenraam nou? - bleek registeraccountant Rob Hagen uit Am stelveen niet aan gesloten deuren te kloppen toen hij in november vorig jaar voorstelde een vereniging op te richten. „Als je een eigen huis koopt, sta je voor grote uitgaven. Je moet het inrichten, de tuin eigenlijk vanaf de grond af opbouwen", zegt Hagen, „Dus ga je de boer op. Ik dacht eerst: daar sta ik alleen voor. Totdat een mailing voor een kennismakingsavond in november meer dan honderdvijftig reacties opleverde. Gelukkig maar, want in de aanloop naar een Samen kopen is in. Vooral via internet, maar daar niet alleen, ontstaan steeds meer groepen van consumenten die via een gezamenlijke aanschaf korting bedingen op producten. De koopkrachtbundeling wordt een machtig wapenInternetgoeroe Roel Pieper voorspelde dat vorig jaar al, met zijn uitspraak dat leden van zulke groepen in de nabije toekomst 'gezamenlijk bepalen bij wie ze wélke producten tegen wélke prijs willen kopen.'Als je die als bedrijf niet aan je kunt binden verlies je de strijd. Twee verhalen over het oprukkende verschijnsel. vereniging had ik al achttienhonderd gulden uitgegeven. Een maand later bleken heel veel mensen bereid een inschrijfpremie van 75 gulden en een jaarlijkse contributie van vijf tig gulden te betalen. Meer dan vijftien men sen zijn sindsdien in het bestuur of in com missies actief. Via de pc of per rondschrijven houden we elkaar, nu nog heel verspreid wo nend, op de hoogte. 7 Overal waar Haarlemmermeer met pro jectontwikkelaars en bouwbedrijven Vinex- locaties uit de grond stapt, blijken nieuwbak ken of toekomstige bewoners op dezelfde ge dachte te komen. In en nabij Nieuw-Vennep en Hoofddorp zijn zo'n dozijn kopersvereni gingen actief. Ze zorgen ervoor gehoord te worden in de wijkraden, ze roepen de bou wers op meer en gericht contact te zoeken met de mensen in wier opdracht zij bouwen. En ze zijn actief met het gezamenlijk, en dus tegen korting inkopen. Het eigen belang staat bij een kopersver eniging vanzelfsprekend voorop. Bestuurslid Maarten van Veen uit Amsterdam: „Natuur lijk doet de calculerende consument zich hier gelden, maar het feit dat zoveel mensen bereid zijn neer te strijken op de opgedroog de grond van een polder stimuleert ook el kaar op te zoeken. Je merkt dat er een grote behoefte is de mensen te leren kennen die op zoek naar een plek onder de zon ook in Getsewoud terechtkomen." Commissielid Antoinette van Gerven uit Lisse: „Je zit tij dens de vergadering op nummer. Dus je ziet wie ervoor, naast en achter je gaat wonen. Dat schept een band. Dat vertaalt zich met een in gesprekken over praktische zaken als: hoe lossen jullie dit of dat op?" Rob Hagen vertelt dat de eerste activiteiten van De Wateren zich richtten op het inventa riseren van extra woonbehoeften: van het aanleggen van loze kabelgoten, tot een grid voor vloerverwarming en het aanbrengen van designradiatoren. „Het gekke is dat de bouwmaatschappij zich opeens wel wat van je aantrekt als je gezamenlijk gesprekspart ner bent. Met vier man sterk kwam het be drijf zijn werkzaamheden toelichten op onze ledenvergadering. Uiteindelijk konden daar door veel extra voorzieningen alsnog worden gerealiseerd." van de bestektekeningen. Veel eigenaren hebben die niet eens in hun bezit. Zo kom je er pas tijdens de bouw achter dat je een forse kast niet naar de bovenste verdieping van je huis kunt versjouwen. Je kunt daar niet altijd iets aandoen, maar wel proberen vast te leg gen dat dergelijke fouten tijdens het bouw proces zijn ontstaan." Veel activiteiten binnen De Wateren zijn gericht op collectieve inkoop. De Haarlemse interieurinrichting Van Duivenboden kreeg op een koopzondag in april een honderdtal toekomstige Getsewouders op excursie en sloot prompt een contract af - er wordt uit sluitend aan leden van de vereniging me speciale korting geleverd op vertoon van lid maatschapskaart en tot drie maanden nada het laatste huis op de Vinexlocatie is opgele verd. Algemeen directeur Mike van Duiven boden: „Het is de nieuwe tijd in optima for ma. Van de 123 huishoudens staan 85 mei elkaar on line in verbinding. Alle nieuwtjes, ook van het bezoek aan onze zaak, staan nog dezelfde dag op internet." De filiaalhouder van Carpetland zag het van Veen: „Hij krijgt er zomaar een gemoti veerde klantenkring bij waarvoor hij geen moeite hoeft te doen en zegt dus een reële korting toe. Hij is alleen heel duidelijk. Mocht hij erachter komen dat anderen op ons lidmaatschap meeliften dan is de deal meteen van de baan. Maar de interesse is groot, misschien wel het duidelijkst bij de taillisten die hele keukeninrichtingen verko pen en werken met een behoorlijk grote marge. Als 'gewoon' consument kun je al acht, negen procent van de prijs afsnoepen. Kom je met een club dan kunnen de kortin gen tot in de tientallen procenten lopen." De verenigingsvorm verschaft de meewer kende ondernemers ook de garantie dat zij niet over de gehele linie een prijsverlaging hoeven in te voeren. „Als de leveranciers een korting van bijvoorbeeld tien procent via de omweg van een kopersvereniging aan heel Haarlem of heel Noord-Holland moeten gunnen, dan is dit verhaal natuurlijk snel af gelopen", zegt Rob Hagen. „Exclusiviteit bij groepsverkoop werkt in beider voordeel. Het aardige is juist dat we informatiebijeenkom sten koppelen aan de aankopen." Maarten: „De afspraken komen op papier, maar het zijn de individuele leden die al dan niet tot aanschaf overgaan. Als vereniging gaan we verder niet tussen leverancier en klant zit ten." Rob Hagen: „Collectieve belangen en collectieve korting ja, collectieve inkoop nee. Veel leden willen hun privacy gegarandeerd zien, bovendien krijg je dan problemen met BTW-heffing en dergelijke. Met de mond tot mond reclame binnen de vereniging - via email bijvoorbeeld - gaat het verder heel snel. Een leverancier die goed zijn afspraken nakomt plukt daar onmiddellijk de vruchten Maarten: „Er is veel mis gegaan in de fase wederzijdse voordeel ook wel in. Maarten JOHN 00MKES UnitedConsumers biedt per jaar honderden gulden korting op brandstof Het kantoor van UnitedConsumers in het Airport- gebouw bij vliegveld Eindhoven is nog grotendeels leeg. Alleen in de kamers waar de twee jonge direc teuren en de marketingmedewerksler hun werk doen, staat apparatuur. Voornamelijk computers. De overi ge ruimtes zijn slechts gevuld met de lucht die zoveel internetfirma's verkopen. Maar dat is in dit geval slechts 'opstart-schijn'. Althans, volgens Paul van Selms. „Zodra we het contract met een oliemaat schappij rond hebben, loopt het hier vol. En dat ge beurt binnen twee maanden", voorspelt de medeop richter van het bedrijf, dat via bundeling van koop kracht een consumentenkorting gaat bedingen op de inkoop van brandstof. Voor 1 juni moet de regeling rond zijn. En dat is nog maar het begin. In de nabije toekomst wil Uni tedConsumers, gesteund door een legertje inschrij vers, ook contracten afsluiten met aanbieders van producten als (mobiele) telecommunicatie, gas, water en elektriciteit. „Kortom met alles waaraan 'tikken' te pas komen", zegt Van Selms, die heeft berekend dat het voordeel voor de deelnemers dan kan oplopen van 300 tot zo'n 750 gulden per jaar. 'Group buying' via internet is in. De moderne versie van de 'oude' inkoopcentrale breekt, levend op de wet van de grote getallen, door naar een breed publiek. In Amerika gaat Mercata naar de beurs, een van de grootste group buying-sites van dit moment. In Euro pa timmert letsbuyit aan de digitale snelweg en in Ne derland maakte NokNok vorig jaar een voorzichtig begin. Medio maart is daar UnitedConsumers bijge komen, met de brandstofaanbieding. Iedereen die voor meer dan 2500 gulden per jaar afneemt aan ben zine, gas of diesel (zakelijk of privé, motorrijder Of au tomobilist) kan zich aanmelden via de site van het nieuw,» bedrijf. Paul van Selms (I) en Bas Poell: „We hebben de tijd in alle opzichten mee." Het bedrijf stelt de deelnemers een kwantumkor ting van vijf procent in het vooruitzicht, ofwel 'vijf gulden per volle tank'. Te verkrijgen op vertoon van een nog uit te geven kaart wordt de korting omgezet in een spaartegoed dat in juni en december wordt uit gekeerd op de bank- of girorekening. Met een eenma lige aftrek van vijf gulden aanmeldkosten. „Resteert bij een jaarkilometrage van 30.000 een voordeel dat al snel kan oplopen tot 300 gulden", rekent Van Selms voor. „Dat is aanzienlijk meer dan je krijgt in de bestaan de spaarsystemen als Airmiles en Free Bees", zegt Van Selms (35). „Vijf keer zoveel zelfs." Met zijn partner Bas Poell (28) kon hij aan de inmiddels lopende on derhandelingen met oliemaatschappijen beginnen, nadat zich binnen twee weken na de opening van de site tegen de 12.000 deelnemers hadden aangemeld. „Voldoende om nu al serieus te worden genomen. En we willen er binnen het jaar 100.000 hebben. Kan, want de animo is er en we hebben de tijd mee. De prijzen zijn hoog en de brandstofmarkt wordt gelibe raliseerd, in die zin dat het nieuwkomers gemakkelij ker wordt gemaakt. Dat zet de bestaande oliemaat schappijen aan het denken hoe ze verder moeten. Niet alleen met de brandstof, ook met de andere ver kopen in de pompwinkel", vertelt Van Selms. Daar ligt volgens Van Selms en Poell de winst voor de maatschappij die in zee gaat met UnitedConsu mers, dat de bundeling van brandstofkopers met één klik op de (internet)knop kan 'sturen'. „En de duizen den nieuwe vaste klanten kunnen ook nog eens extra omzet binnenbrengen door winkelaankopen bij de pomp. Via ons kunnen ze van alles aanbieden. Koste loos. Bovendien kunnen dure organisaties voor de be staande spaarsystemen hiermee opzij worden ge schoven." Voor UnitedConsumers zelf ligt de verdien ste in een iets hoger kortingspercentage dan wat wordt doorgesluisd naar de deelnemer. De twee directeuren, die in de aanloopperiode lan ge dagen maken, geloven zo heilig in het door henzelf uitgedachte concept, dat ze hun baan (in de internet wereld) hebben opgezegd om een eigen bedrijf te be ginnen. Ze staken er zelf 'geld in, vonden twaalf geld schieters en worden gesteund door onder meer Mi crosoft, IAE en Lycos. Allemaal zaken die Van Selms en Poell sterken in de mening 'dat het principe er komt'. „Daar ben ik van overtuigd", zegt Van Selms, hoewel de onderhandelingen nog volop bezig zijn. „Want ook de oliemaatschaDDiien geloven erin. Maar we stuiten in de gesprekken op een paar zaken. Maat schappijen vragen zich af of ze zoiets niet zelf kunnen doen en hikken aan tegen de contractduur van een jaar en de onzekerheid over wat er daarna gebeurt. Die tijd willen we best verlengen, maar alleen met de zekerheid van de laagste prijs, want daar gaan we Het tweetal is overigens niet al te bang is voor na-a perij van de andere kant. „Oliemaatschappijen zijn redelijk log, kunnen niet zo snel schakelen. Onze kracht is dat we onafhankelijk zijn en dat we de inter- netkennis en de snelheid daarvan meebrengen. Plus een database van mensen die veel benzine willen ko pen. Het zijn vooral de zware gebruikers die zich tot nu toe hebben ingeschreven. Mensen die gemiddeld voor 4000 gulden per jaar kopen. Dat zijn cijfers die in ons voordeel spreken", meent Van Selms. Toch zal hij zich pas echt gerust voelen, als er een fatsoenlijk contract is. „Met een van de grote maat schappijen (Shell, Esso, Texaco of BP), met een paar van de kleinere (Total, Fina, Q8) of met de witte pom pen (Avia). Als dat niet lukt, kunnen we nog naar de zelfstandige pomphouders gaan. Daarvan zijn er 1500 in Nederland", zegt Van Selms. Zo is elk scenario afgedekt, op weg naar een plek in de brandstofmarkt. „Pas als we die hebben gaan we de zaken verder uitbouwen. Naar andere landen, en naar andere producten. Als 't goed is, zit het kantoor hier dan echt vol. En is het niet met ons, dan is het wel met een andere huurder." Als dat laatste gebeurt, hebben ze in elk geval de tijd om zelf even bij te tanken. PAUL DE TOMBE Overal ter wereld ontstaan kopers- groepen op het internet. Of je nu een bureaustoel of een computer wilt ko pen, een videorecorder of een gros pennen, je vindt altijd wel ergens een kopersgroep, die door groot in te ko pen voor een leuke prijs kan zorgen. Een snelle, korte surftocht over het net leverde al een aardige score op, maar het is ondoenlijk om ze allemaal te noemen. Een selectie van Neder landse, Duitse en Amerikaanse sites. Of het aansluiten bij een groep in de VS veel zin heeft valt te betwijfelen. Je moet namelijk altijd rekening houden met verzendkosten en bovendien kan de douane roet in het financiële eten gooien. Nederland: Mobiele telefonie: www.samengoedkoopbellen.nl Algemeen: www.letsbuyit.nl Verenigde Staten: www.uniway.com www.zwirl.com www.accompany.com www.mercata.com Duitsland: www.peoplepower.de www.buyittogether.com www.cheap4you.de www.powershopping.de www.agorum.de www.mengenrabatte.de www.yeebab.de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35