Ook Kamerleden scoren graag f TV WEER In de file, geld terug Heinz verdwijnt ZATERDAG 29 APRIL 2000 152 COMMENTAAR In de file staan moet gratis zijn, ook na het invoeren van rekening rijden. Wie dan toch nog in de file komt te staan, moet zijn tolgeld terugkrijgen. Dat idee moet er toe leiden dat automobilisten en be drijfsleven hun verzet opgeven tegen het rekeningrijden. Tenmin ste dat hoopt voorzitter Van der Ham van het Platform Stedelijke distributie -waarin onder meer ministeries, gemeenten, provincies en bedrijfsleven samenwerken. Van der Ham had als zo veel anderen vóór hem het rekeningrijden ook gewoon kunnen afschieten. Net zo min als minister Netelen bos gelooft hij dat door de invoering van tolpoorten de files ver dwijnen. Maar hij denkt dat betalen voor het gebruik van asfalt aanvaardbaar wordt als er sprake is van een tegenprestatie in de vorm van reizen zonder vertraging. Leuk bedacht, maar zo'n tegenprestatie staat volledig haaks op het idee achter rekeningrijden. De gedachte is juist dat hoe dan ook betaald moet worden op de uren dat er files worden verwacht. Rij den op die tijdstippen krijgt daarmee een prijs. Om dat duidelijk te maken heeft Verkeer en Waterstaat het rekeningrijden al omge doopt in 'spitstariefDat tarief moet mensen ervan weerhouden in de spits in de auto te stappen. Dat zou er toe kunnen leiden dat de files korter worden of hier en daar zelfs verdwijnen. Of dat echt zo werkt, is op zijn zachtst gezegd omstreden. Maar te ruggeven van geld als er files staan, maakt van het spitstarief een totale aanfluiting. Het wordt dan een loterij, waarbij iedereen ge woon in de spits in de auto blijft zitten en soms weieens moet be talen omdat er geen file staat. De kans om in de prijzen te vallen, lijkt bij voorbaat niet erg groot. Onderdaan spreekt majesteit Het was een televisiegebeurte nis waarnaar was uitgezien. Maartje van Weegen, al bijna een jaar royalty-watcher van de NOS, had koningin Beatrix ge sproken. En dat interview, dat overigens al een maand op de plank lag, werd gisteravond uit gezonden. Om de verwachtingen wat te temperen had de NOS van te voren maar alvast gezegd, dat het interview in de werkkamer van hare majesteit in paleis Noordeinde was gehouden, voordat de discussie over de in vloed van de koningin en de positie van het koningshuis los barstte. En over de opvolging, ook al zo'n onderwerp dat Ne derland volk bezighoudt, zou ook niet gesproken worden. Maar luch, je blijft nieuwsgie rig. Er valt tenslotte nog zoveel meer te vragen. Het werd een uurtje voor door bijters. Eerst een half uurtje staatkunde. Beelden van ram pen en feesten en officiële gele genheden, waarbij Maartje steeds eerbiedig vertelde dat de koningin een symbool is van saamhorigheid en eenheid, dat zij de nationale eenheid beli chaamt, dat zij de nationale trots onderstreept door haar aanwezigheid bij zoiets als de oplevering van de Deltawerken, en ga zo maar door. Daarna volgde, eindelijk, Het Gesprek. Maartje en de konin gin begonnen er allebei een beetje nerveus aan, leek het wel. Maartje sprak zacht en glimlachte veel. Ze wreef haar handen en wipte in haar stoel. En ze stelde vragen waarop de kijker het antwoord zelf ook wel Voorzichtige orenjezon De luchtdruk is in april belangrijk lager geweest dan normaal. De gemiddelde barometerstand komt uit op circa 1008 tegen normaal 1014 hPa. De lage luchtdruk werd veroorzaakt door depressies die zich veelal boven de Britse eilanden, de Noordzeeregio en de Golf van Biskaje ophielden. Het gemiddelde weerbeeld vormde even wel geen afspiegeling van de lage luchtdrukking. In het grootste deel van het land viel te weinig regen, was het aan de zonnige kant en werd het na een koude fase tussen 5 en 15 april belangrijk te zacht. De gemiddelde temperatuur komt in De Bilt uit op circa 10 tegen normaal 8,0 graad. De 'officieuze' overgangsgrens tussen conti nentale vastelandslucht en minder warme en vochtigere lucht ligt vandaag net ten noordoosten van Nederland. Mede daardoor haalt het kwik niet meer het niveau van gisteren. De maximumtempera turen lopen in onze regio uiteen tussen de 15 en 19 graden. Een andere factor waardoor het kwik minder hoog scoort is de aanwezigheid van meer bewolking ofschoon de oranjezon niet ge heel verstek laat gaan. Voornamelijk in het binnenland neemt tij dens de middaguren de kans op een bui toe. De wind is meest zwak en heeft een voorkeur voor de westhoek. Morgen komt het waarachtige overgangsffont dichterbij. De kans op buien neemt daardoor toe al lijkt het in onze regio (vooral in de kustgebieden) mee te zullen vallen. De temperatuur komt uit op circa 17-18 graden en over het algemeen staat er weinig wind. Na zware onweersbuien die donderdagavond over het zuidwes ten van het land trokken (talrijke inslagen in Zeeuws Vlaande ren, 20 mm in Kamperland en windstoten tot 96 km/uur te Hoek van Holland) was het gisteren een prachtige dag met veel zon en hoge temperaturen. In het oosten werd plaatselijk de 25 overschreden; bij ons rond 20-21 graden maar aan zee was met meestentijds maar 13-15 graden. Dat kwam door een aanlandige wind. In de late middag nam ook de bewolking duide lijk toe. Weekblad maakt ranglijst van meest geciteerde volksvertegenwoordigers Tweede-Kamerleden zijn net voetballers. Ze zeggen wel dat scoren niet het be langrijkste is, dat zonder het werk van verdedigers en middenvelders geen goede resultaten worden geboekt, maar ondertussen houden ze wel met een schuin oog de topscorerslijst in de gaten. Zonder aandacht in de media - het liefst na tuurlijk in het Journaal, of in een leuk kletsprogramma - geen voorname plek in de pikorde van de fractie. Of zoals Groen Links-pin up Femke Halsema zegt „Je bestaat niet als je niet in de pers aanwezig bent." wist. „Ik heb vrij zorgvuldig en diepgaand gekeken naar de ziekte aids", vertelde de konin gin. „Maar spreekt u dan ook met mensen, met patiënten", vroeg Maartje. (Ja Maartje, dacht ik, de koningin praat met mensen. Dat spreekt). Beatrix groeide in het interview. Ze liet zich kennen als een vrouw die haar werk uitermate serieus neemt, die voor zichzelf een opdracht ziet, die kritisch naar zichzelf kijkt. Maartje bleef een bange onder daan. Beetje een theetante. „U hebt in die twintig jaar denk ik heel wat kennis vergaard, dien aangaande? Aruba, dat was een gedenkwaardig bezoek, met dat weer? Dat soort vragen. 't Lag niet aan de koningin dat het gesprek maar niet wilde vlotten. Zij gaf wel openingen. Zoals toen Maartje vroeg of zij zich weieens ergerde aan de kritiek op haar functioneren. Beatrix schoot in de lach en zei: „Er zijn wel meer dingen waar ik me aan erger. Maar ja, dat hoort erbij. Dat heb je in ieder beroep." Maartje ging er niet op in. De koningin vertelde, dat zij het laatste jaar zelf haar functione ren aan een kritische analyse had onderworpen. Maartje vroeg er niets over. Met haar eerbied en haar schroom deed Maartje eigenlijk de koningin tekort. Beatrix ver telde, dat haar man haar kri tisch volgt. Misschien is het idee om haar de volgende keer maar gewoon door Claus te la ten interviewen. Dat levert vast Het weekblad Intermediair zorgt deze week voor veel on rust in de gelederen van de Ka mer. „Stop met nietszeggende lijstjes", mag de graag in de schijnwerpers opererende Mar- jet van Zuijlen roepen, feit is dat ieder Kamerlid - of anders wel zijn of haar persoonlijk me dewerker of adviseur - kijkt wie er het afgelopen jaar het vaakst in de krant is gekomen. Met en gelengeduld en geholpen door computerzoekprogramma's, heeft Intermediair in de lande lijke kranten, de grote weekbla den en de actualiteitenpro gramma's van radio en televisie van alle 150 Kamerleden opge zocht, hoe vaak ze sprekend worden opgevoerd. Die rang lijst is nu gepubliceerd. De opsomming geeft niet hele maal een correct beeld, want de krant van wakker Nederland wilde volgens Intermediair-re- dacteur Jerome Inen niet mee werken. Dat moet gezien de voorkeuren van dat dagblad vooral gevolgen hebben voor de WD. Het liberale Kamerlid Pie- ter Hofstra, kampioen anti-re- keningrijden, zou ongetwijfeld nog hoger scoren dan zijn al ri ante vijftiende plaats. En het opmerkelijk grote verschil in ci taten tussen de nummers één (PvdA-voorman Ad Melkert, 1330) en twee (WD'er Hans Dijkstal, 936) is misschien ook te verklaren uit het ontbreken van De Telegraaf. Al moet wor den gezegd dat Dijkstal zich wat gematigder en terughou dender opstelt dan Melkert. De fractie-voorzitters voeren uiteraard de topscorerslijst aan. Zij zijn de vedetten, de Cruijffs, Gullits en Van Nistelrooij's van de politiek. Opvallend is alleen dat het de aanvoerders zijn van de drie regeringspartijen - Lei- denaar Thom de Graaf (D66, 910) is derde - die op het ere- schavot staan, en dat de oppo sitie daar achteraan huppelt. Paul Rosenmöller bewijst daar bij de enige échte voorman van het alternatief geluid te zijn, CDA-collega Jaap de Hoop Thom de Graaf (Leiden, D66): derde. Scheffer is vijfde. Of is dat ook omdat de grootste krant van Nederland niet mee is geteld? Groen Links doet het op de ranglijst in ieder geval beter dan het CDA. Voor de klasseringen van een groot aantal Kamerleden is een plausibele verklaring te vinden, zoals het ook logisch is dat spit sen vaker op de topscorerslijst voorkomen dan doelverdedi- gers. Het afgelopen jaar zijn de Bijlmervliegramp, de uitbrei ding van Schiphol en de Neder landse Spoorwegen vaak in het nieuws geweest. Rob van Gijzel is bij de PvdA woordvoerder over al deze onderwerpen, én bovendien loopt de Hagenaar niet graag weg voor microfoon of blocnote. Hij staat dan ook met twee leden van Bijlmer-en quêtecommissie, Theo van den Doel (WD) en Rob Oudkerk (PvdA), in de top tien. Wie lager staat, zegt al snel dat scoren niet belangrijk is. Of be roept zich op een bijzondere relatie met een regionale krant. Niet alle onderwerpen zijn ook mediagevoelig, en veel Kamer werk speelt zich af achter de schermen, op het trainingsveld en in de kleedkamers als het ware. Boris Dittrich (D66, zes de, en eerste achter de fractie voorzitters) vindt echter dat 'de meeste Kamerleden te weinig de publiciteit zoeken'. „Als Ka merlid moetje zichtbaar zijn voor je kiezers, stelling nemen. En dat gebeurt via de media", zegt hij in Intermediair. Dat hij zelf haantje de voorste is, wordt hem niet door iedereen in dank afgenomen „Het ene Kamerlid weet nu eenmaal zaken beter te formuleren dan het andere, en trekt meer aandacht van de me dia. Nou, dat zal wel zuur zijn voor sommigen," verweert Dit- FOTO'S GPD trich zich. Van Zuijlen vindt het een hope loze strijd. „Wie veel in de pu bliciteit komt, is te veel op de media gericht en houdt zich te weinig met de inhoud bezig. Wie weinig in de publiciteit komt, communiceert onvol doende met de kiezer en blijft een Onbekend Kamerlid. Voor Kamerleden is publiciteit een noodzakelijke voorwaarde, maar ze moeten meer in huis hebben", aldus de vooral door de publicatie van een openhar tig dagboek over haar werk in Den Haag bekend geworden Van Zuijlen. In de top-25 bevinden zich naast Dijkstal (Wassenaar) en De Graaf (Leiden) nog vier par lementariërs uit deze regio. Ferd Crone (Heemstede, PvdA) is elfde, mede dankzij zijn pro minente rol in de discussie over Saskia Noorman-den Uyl (Heem stede, PvdA): 57ste. de herziening van het belas tingstelsel, hetgeen ook plaats genoot Francine Giskes (D66, 25ste) hoog op de lijst zet. Mar leen Barth (Haarlem, PvdA, 18de) met zedenzaken en on derwijs in de portefeuille heeft profijt van haar achtergrond en ervaring als parlementair jour nalist, terwijl Jan Hoekema (Leiden, D66, 19de) profiteert van een stevig takenpakket. Bij de zestig Kamerleden die in 1998 nieuw in het parlement zijn gekomen staat Barth zelfs op de vierde plaats, wijlen Phi lippe Brood is daar veertiende. Otto Vos (Driehuis, WD) deelt met Kees van der Staaij (Benthuizen, SGP) de 133de plaats, met slechts zestien aan halingen. Het is natuurlijk niet zo dat zij vooral hun mond houden, maar ze vallen niet op. De overige Kamerleden uit de regio zitten in de middenmoot. Saskia Noorman-den Uyl (Heemstede, PvdA, 57ste), Phi lippe Brood (Leiden, WD, 60ste), Gerrit-Jan van Oven (Oegstgeest, PvdA, 74ste), Hella Voüte-Droste (Aerdenhout, WD, 78ste) en José Smits (Heemstede, PvdA, 94ste) zijn daar te vinden. Michiel Patijn (Den Haag, WD) sluit de rij. Hij is vorig jaar maar drie keer geci teerd. HANS JACOBS* Aan alles komt een eind, ook aan Heinz. Van daag staat de laatste aflevering van de strip in deze krant. De makers Eddie de Jong en René Windig houden er mee op. Een be sluit dat volgens hen niets te maken heeft met de affai re rond het aanbieden van eerder gepubliceerde afle veringen, die eind vorig jaar speelde, „want dat was een storm in een glas water. Nee hoor, voor ons was het ver haal gewoon rond." De hoofdredactie is in onder handeling met enige gere nommeerde tekenaars om zo snel mogelijk een opvol ger te vinden voor Heinz. Rond de knorrige huiskater speelde zich eind vorig jaar een klucht af. Lezers was opgevallen dat De Jong en Windig al eerder gepubli ceerde avonturen van de kat naar krantenredacties had den gestuurd. De hoofdre dacties reageerden veront waardigd en kondigden aan met Hein te willen stoppen. De Jong en Windig hebben die beslissing nu zelf geno men en stuurden boven staande tekening mee met de laaste strip waarin Heinz achter de horizon verdwijnt. Na 12 jaar. „Een flinke tijd dus," zegt Rene Windig na mens het Amsterdamse duo, dat nog niet weet wat het nu gaat doen. „We zien wel wat er gebeurt. We heb ben nog twee stripboeken op stapel staan, met de stroken van het laatste jaar en daarna kijken we wel verder wat of wie er komt. Zo zijn we ook begonnen met een dagstrip. Daar wer den we voor gevraagd." Ideaal Iedereen klaagt over het slechte weer maar niemand doet er wat aan. Die uitspraak wordt aan Mark Twain toegeschreven. Of aan Oscar Wilde. Want alle geestigheden die omstreeks 1900 bedacht zijn, heb ben zij op hun geweten. Waar ook veel over ge klaagd wordt, is de architectuur. Ik doe er graag aan mee, zonder er echt verstand van te hebben. Maar laat ik er ook eens iets aan doen. En wel aan dat ene stukje architectuur waar ik wel iets van weet: het theater. Althans dat stukje theater waar de artiesten zich ophouden: to- neel en kleedkamers. Even een platte- grondje. De rech thoek ABCD is het toneel, de stippellijn JOOST PRINSEN het decor en het gearceerde deel zijn de voorste rijen van de zaal. In veel schouwburgen is er vanuit de kleedkamers maar één toegang tot het toneel. Bv. bij punt A Als je nu de scène moet betreden bij plek D dan moetje achter het decor langs, vaak in het totale duister, om je plaats van opkoinst te bereiken. In je eentje is dat nog wel te doen maar een corps de ballet heeft het na een haastverkleding wel erg moeilijk. En al helemaal als zich op hun route tegenliggers bevin den op weg naar de kleedkamers. Je krijgt dan achter het toneel een gestommel en gevloek dat vaak tot midden in de zaal te horen is. Een behoorlijk theater heeft dan ook twee toegangen van kleedruimte naar toneel. Bij voorkeur bij de punten B en C. Toegang via alle vier de punten zou natuurlijk ideaal zijn maar in de meeste theaters is er een zijtoneel waar de decors van de plaatselijke operettevereniging zijn op geslagen. Laat ik niet te veeleisend zijn. Voor een ideale toneelvloer is nog een punt van be lang: de toegangen moeten voorzien zijn van een sluis zodat lawaai van uit de kleedgangen niet door dringt op het toneel Dat lawaai wordt nogal eens veroorzaakt door kinderen van de plaatselijke ballet school die in een belendend zaaltje les hebben gehad of door het geluid van de televisie in de artiestenkan tine waar de figuranten naar het voetballen zitten te kijken.De kleedkamers moeten op dezelfde verdie pingzijn als het toneel Dat is vaak niet het geval omdat achter het toneel de ruimte ontbreekt. Dik wijls ivord je opgeborgen in van luchten licht afge sloten kleedruimtes die zich in kelders bevinden. Claustrofobisch. Het is erg prettig als kleedkamers ra men hebben zodat je nog iets van de buitenwereld er vaart. De gang waar de kleedkamers aan grenzen moet achter het toneel langs lopen zodat je vanuit je kamer makkelijk de punten B en C kunt bereiken. En ten slotte: de kantine moet gelijkvloers zijn zoda t je vooreen kop koffie niet iedere keer trappen op en af moet. Plattegrondje van de ideale situatie: MENSELIJK de ef T«|. Een hogere bierprijs kan tal gevallen van de geslac ziekte gonorroe verlagen ze overtuiging kwam de Ai| kaanse federale gezondhe* dienst na een onderzoek ambtenaren kwamen op h om het aantal gevallen va norroe tussen 1981 en 1' bekijken in staten waar d£il cijns op bier was verhoogt tweederde van de onderzc staten bleek gonorroe onö^ ners te verminderen als di prijs onhoog ging. Ook he gen van de minimumleeft drankgebruik had effect minder dan de prijsverho^ „Drinken kan iemands irrrA tingsvermogen beïnvloedte de verklaring van de gezoi heidsdienst. Drinkers zou eerder seks hebben, en d. vendien eerder doen zond- doom, met meerdere part met partners met een hog co op geslachtsziekten. Een vijfjarige kind in SINI RE heeft een reeks cosmep operaties moeten bekope de dood. Het meisje liet ri stemming van haar ouder voorhoofd, neus en wenkt wen door chirurgen verfra Kort na de ingrepen kreeg j*!1 kind echter last van aderr lingsproblemen en neusb gen. Een noodoperatie m< niet meer baten, het kind leed korte tijd later. Het onderging de correcties o op school om haar uiterlij gepest. Justitie in Singap heeft een onderzoek inge: Het aantal e-mailadresse wereld bedroeg begin dit 569 miljoen. Dat blijkt uiiïf^* onderzoek van het Ameril bedrijf MESSAGING ONL Volgens het bureau zal he tal over twee jaar de één i adressen passeren. Het a mailaccounts steeg vorig met ruim 83 procent, led is dat groeipercentage ho 1990 waren er nog maar joen adressen, terwijl pasT^j jaar later de 100 miljoen bereikt. De meeste maila (bijna 60 procent) hebbe Amerikaanse gebruiker, rest van de wereld groeit tal adressen echter snel ld de VS. Niet elk emailadref' overigens gelijk aan een ker. Veel mensen hebben dere mailaccounts, privé op het werk. Veiling dagboeken manager Beatles mislukt De veiling van de dagboeken van Beatles-manager Brian Epstein is mislukt. De biografische notities bleven onverkocht, omdat veel minder geboden werd dan de beoogde 57.000 gulden. Ook een brief van Beade Paul McCartney aan zijn manager vond om die reden geen koper. Een aantal andere brieven en aantekeningen ging wel de deur uit. Daaronder een handgeschreven en getekende kerstkaart van John Lennon aan „de vrolijke christen Brian". Dat is een knipoog naar de joodse afkomst van Epstein. De kaart bracht volgens de Britse omroep BBC ruim 28.000 gulden op. De verzameling was aangeboden door Epsteins voormalige chauffeur en bodyguard Bryan Barrett. Epstein gaf de collectie aan de nu 70-jarige Barre tt. Die meent dat openbaarmaking niemand meer kwetst, omdat de directe familie van Epstein is overleden. In hun deze herfst te verschijnen autobiografie spreken de drie nog levende Beatles lovend over hun kleurrijke manager, die vaak de 'vijfde Beatle' wordt genoemd. Epstein stierf in 1967 op 32-jarige leeftijd aan een overdosis drugs. Zijn er theaters in Nederland die aan deze toch niet al te strenge eisen voldoen Slechts één. De Stad- schouwburg van Tilburg. Er joi fes te :ht Scholiere:! krijgen cols reclamebek lel Na de schoolfeesten ;rea ook de drinkbekertjeslt c middelbare scholiere bruiken, ontdekt als memedium. Een jong,c drijf van twee studen biedt scholen aan onroe plastic bekers te bren de gebruikte exempla op te halen en te zorg voor hergebruik - in r|!T voor reclame. Al 350 len hapten toe. De WO, de verenigin rectors van middelba scholen, vindt dat scl 'niet hypocriet' moet omgaan met advertet in de kantine. „Als he marges van de schole'te beurt, dus niet in de dan moeten we niet i boter op het hoofd g; pen. Als de leerling d< school uit loopt, wonfll! gebombardeerd met me", vindt WO-diretp^ R. van der Horst. Op hbo's en universil zijn de bekertjes-i druk al een groot sue „Er was vraag uit de i of we ook niet zoiets den doen op middelt scholen. De jongeren ben zoveel meer geld steden dan vroeger, interessant is", zegt I Grasso, een van de tv oprichters eigenaars de firma De Beker. Het jongerenblad Br< Out en de KPN hebbf al aangemeld. Maar politie en het leger, d springen om personï, willen op de colabeki Grasso schermt met milieuvoordeel: „Er geen school die aan cling doet. De bekert /erdwijnen nu op de hoop." De Beker zor{ verwerking van het p servies tot nieuwe pr ten. Daar moet geld 1 >ok vandaar de advertent ,Een school is er niet., reclame, maar een sc moet wel kunnen fur neren", vindt rectors i Van der Horst, kunt als maatschapp tod wel onwenselijk vind maar dan moet die schappij ons wel ade bekostigen." erl gr<

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2