Voorhout 'proefstation' Van herderin tot koningin Onderzoek naar verplaatsbaar muziektheater springtij xroncl rond molen is rnstig verontreinigd Tante Gré honderd Spanning voelbaar in centrum Katwijk 'Niemand zat te wachten op een crisis' www.leidschdagblad.nl Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR/41,00 rWUK WIM VAN WANROOY hoonmaken kost ruim een ton bodem van het terrein rond molen De Geregtigheid aan Valkenburgseweg in Katwijk ernstig verontreinigd met e. Dat blijkt uit een onder- ek dat de gemeente vorig jaar ie^eft ingesteld naar de sanering n ondergrondse tanks. De sten van het opruimen van vervuiling, waarvoor de pro- ïcie een plan moet goedkeu- worden geschat op ruim jrafa.000 gulden. 3p de plek van de voormalige isdrogerij bij de molen is vo- jaar een ondergrondse tank or zware stookolie verwij- d. Aan het licht kwam toen er bij de sloop van de gras- igerij vaatjes met smeer en e gedumpt zijn in het ontsta- gat van de gesloopte funde- g. Volgens molenaar Bouma ~'4uden er zelfs meer tanks in grond zitten. Een daarvan is ^ronden. lij het boren naar de tanks am sterk naar olie ruikende ind naar boven. Omdat het vermoeden bestond dat er sprake was van een ernstig ge val van bodemverontreiniging is toen verder afgraven stopge zet. Voor hervatting van de werkzaamheden is een door de provincie goedgekeurd sane ringsplan nodig. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat er twee plekken verontreinigd zijn. Ten noord oosten van de molen zit mine rale olie zowel in de grond als in het grondwater. Deze veront reiniging strekt zich uit tot on der de Valkenburgseweg. Ten westen van de molen zit even eens minerale olie in de grond. Volgens de Wet Bodembescher ming is er sprake van ernstige verontreiniging en moet de boel schoongemaakt worden. De provincie bepaalt wan neer dat precies gebeurt. Daar op vooruitlopend wil het colle ge van Katwijk alvast alle vereis te vergunningen regelen. Vol gens de gemeente is er geen ge vaar voor de volksgezondheid. Wel moet rekening gehouden worden met verdere versprei ding van de troep. NOORPWUKERHOUT Spannend vindt ze het wel, om morgen honderd jaar te worden. Al de hele week krijgt Gré Kroon uit Noordwijkerhout veel bezoek. Gisteren werd haar verjaardag alvast gevierd voor alle bewoners van Munnekeweij en kwam burgemeester Andel op bezoek. En mor gen is er nog feest in restaurant Zegers waar iedereen die 'tante Gré', zoals ze in Noordwijkerhout bekend is, kent welkom is. Gré Kroon komt oorspronkelijk uit Hil- legom. Op 25-jarige leeftijd kwam ze naar Noordwijkerhout om voor de kinderen van haar broer Jan, die een winkel in sigaren en petroleum had, te zorgen. „Toen zij de deur uitwaren, ging ik ook", zegt ze. De Noordwijkerhoutse huurde op 55-jarige leeftijd café De Luifel. De benodigde pa pieren had ze, en binnen een dag was alles geregeld. Tien jaar had ze de leiding over het café. Toch kijkt ze niet met genoegen terug op die periode. „Wat wel leuk was, was dat ik vaak groepen Bavo-patiënten binnenkreeg. Die kwamen koffie drinken, een bakkie kostte in die tijd een kwartje." Gré Kroon kon toen al slecht zien maar is inmiddels helemaal blind. Desondanks vermaakt ze zich nog goed in Munneke weij. Ze luistert veel naar boeken. „Geen seksboeken hoor, die krijg ik ook wel eens per ongeluk. Die gekkigheid allemaal! Nee, detectives en romans zijn veel leu ker." Ook naar de televisie mag ze graag luisteren. Ze is gek op sport en met name voetbal. Een favoriete club heeft ze niet. „Ik ben voor allemaal." Om honderd te worden, heeft tante Gré nog wel een ad vies: flink eten en genoeg rusten. „Want dat is belangrijk." foto dick hogewoning KATWUK WIM VAN WANROOY Katwijk geeft de Rotterdamse architecte Ester van de Wiel op dracht haar plan voor het Strandplein nog eens te her zien. Hoewel het gemeentebe stuur gecharmeerd is van haar eerste ontwerp - dat van een zandplein - wil zij toch een mo gelijkheid inbouwen voor een verplaatsbaar muziektheater. Het college wil voor het ver volgonderzoek 27.000 gulden uittrekken. Er moet meer duidelijkheid komen over de voor- en nade len van een mobiele muziek tent. In de huidige visie van Van de Wiel is een gedeelte van het dak van de zomeracademie ge reserveerd als muziektheater. Daarop kunnen muzikanten aan de slag, terwijl het publiek er omheen staat. Volgens het bestuur van de stichting mu ziektheater - de initiatiefnemer - is een plek op het Strandplein echter niet ideaal omdat het te ver van het centrum afligt. Bo vendien zegt het bestuur dat er dan te weinig sponsors gevon den kunnen worden. Daarnaast zouden er geen vrijwilligers te vinden zijn voor het opbouwen en afbreken van een verplaats baar theater. Katwijk twijfelt en wil een nieiiwe afweging. De gemeente wil niet zozeer wachten op uit sluitsel over de muziektent, maar Van der Wiel wel op dracht geven haar eerste visie nog eens te herzien. Ze moet wel rekening houden met de komst van een theater en ver der nog andere details (helling- baan, gebruik van fietsenstal ling) nader invullen. De gemeente gaat met directe belanghebbenden - onder an dere restaurant De Zwaan, de Zomeracademie en viskraam houder Hartevelt - samen met de ontwerpster weer om de ta fel. In oktober valt de definitie ve beslissing over het nieuwe schetsontwerp. ïfo-abri en camera 's jation Voorhout krijgt samen met nog elf onbemande Jitions in Nederland, een info-abri. De overdekte abri 'eft een kaart- en geldwisselautomaat en beschikt over rtrekstaten en een telefoonverbinding met serviceme- iwerkers. Er komen ook camera's en alarmknoppen. staan er alleen twee kaartenautomaten en een infor- atiebord op station Voorhout. honderd kleine stations inge voerd. De gemeente krijgt één dezer dagen nader uitleg van de NS over de komst van de unit e [TASJA AUGUSTINUS ze zomer wordt de info-abri station Voorhout geplaatst, wordt zeven maanden uit- itgetest. Na deze periode blijft de ri staan, desgewenst aange- st aan de verzamelde wen- m<Uiteindelijk wordt de info- ri eind 2001 op ongeveer bijbehorende proef die onder het motto 'Samen op weg naar tevreden klanten' wordt gehou den. Een rol bij de plaatsing van de nieuwe abri's speelt ook het geweld op voornamelijk stille stations en tegen conduc teurs. In de zomermaanden hangen met regelmaat jongeren rond het station in Voorhout wat niet altijd als prettig wordt ervaren. Maar of reizigers de maatregelen ook echt ervaren als een verbetering moet deze proef uitwijzen. De info-abri's bestaan uit di verse onderdelen. Een gratis service-infolijn maakt reisinfor matie bereikbaar. Bovendien kunnen reizigers zeven dagen per week via deze lijn terecht bij medewerkers van NS Reizi gers. Met een alarmknop krij gen reizigers contact met een alarmcentrale die zo nodig de politie of een beveiligingsbedrijf gersvereniging Rover. inschakelt. Deze alarmcentrale heeft ook zeven dagen per week via camera's zicht op het per ron en de abri. Bij de vormge ving van de abri is verder reke ning gehouden met rolstoelge bruikers. De knoppen zijn voor hen goed bereikbaar. NS Reizigers werkt voor deze proef samen met NS stations. Ook houden zij bij de proef nauw overleg met het Landelijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Vervoer (LOCOV). In de LOCOV zitten naast NS on der meer de consumenten bond, de ouderenbonden, de Gehandicaptenraad en reizi- KATWUK ROB ONDERWATER Scheldende geluidstechnici omdat de computers niet werken, politie die zich razendsnel per scooter verplaatst en drommen nieuwsgierige Katwijkers op de Boulevard. In Katwijk was gisteravond in het centrum en op de Boulevard de span ning voelbaar voor het bezoek van de ko ningin. Voor auto's was het centrum vanaf gis termiddag afgesloten. Overal stonden hekken en wie het waagde de versperring te doorbreken kreeg te maken met stuurs kijkende bewakers, die de automobilisten terugstuurden. Dat zorgde soms voor irri tatie en onbegrip. De generale repetitie van de NOS ver liep gisteren evenmin vlekkeloos. Kapotte computers zorgden ervoor dat regisseur Chester te Nuijl zijn werk niet naar beho ren kon doen. Toen de computers het weer deden, kon de repetitie, later dan oorspronkelijk de bedoeling was, worden afgewerkt. Het Katwijkse publiek nam gisteravond massaal een kijkje bij de opbouwwerk- zaamheden aan de Boulevard. „Nu kan ik het allemaal lekker rustig bekijken, mor gen is die mogelijkheid er niet", zei Hans van der Plas, aanvoerder van het eerste elftal van Quick Boys. Van der Sluijs blij met evaluatie Duinpieperzaak op iwoners van Voorhout, ïal die NEE-NEE-sticker aar van de deur. Voor- Duts Belang brengt u: lenpt huis-aan-huis-jour- naal. t moet gezegd worden. Er i niet veel politieke partijen ar je buiten verkiezingstijd van hoort. Meestal zie je de ;ale politici alleen vlak voor verkiezing in een markt- :hip^am staan waar ze onschuldi- voorbij gangers een foldertje )beren aan te smeren. Of, erger, ze klampen willekeu- e passanten aan om ze over halen op het juiste knopje op stemmachine te drukken, lar verder heb je als gewone rger weinig last van ze. ar lijkt nu verandering in te snemen. Afgelopen weekeinde e tebfte in zesduizend Voorhout huizen een vier pagina's dik- 'krant' op de mat. Afzender: orhouts Belang. De partij die ee jaar geleden de verkiezin- n in Voorhout won en inmid- s een plekje in het college eft veroverd. Opgevrolijkt :t een rood/blauw VB-logo verknipte tulpen, en met ^o's van de volksvertegen- I iy iordigers bij graafmachines, f titer kruiwagens en op een navalswagen, doet de partij zegeningen van twee jaar aikt orhouts Belang uit de doe- hadden ze daar geen vier pa- acia's voor nodig gehad. Want hee'gens het eigen 'journaal' kan orhouts Belang welgeteld ee succesjes op zijn conto irijven: een halve rotonde op Jacoba van Beierenweg en uitbetaling van de inmiddels tiek|>eschafte Zalmsnip aan ieder- Of moeten we misschien met succes neerleggen van mozaiek, het rondrijden op carnavalswagen en het ikaarten van de hoogst actu- kwestie 'zuivere koffie op gemeentehuis' meetellen? we dat doen, begrijpen we meteen de uitleg die Voor- juts Belang zelf aan zijn afge- :e naam geeft. VB, dat is in- daad Vrolijk Besturen. even later zei Koos om precies te zijn 'ja' op de uitdrukkelijke vraag of hij nou begreep wat de raad in het vervolg van hem wilde. Het was trouwens toch al een vermakelijke avond, waarop ie dereen zich vrij voelde om el- kaars gedrag te corrigeren. Ton van Rijnberk (De Combinatie) is te arrogant, klaagden de col legepartijen. De collegepartijen luisteren niet naar onze Ton, antwoordde De Combinatie. Bert Houwaart (RPF/GPV) moet geen moties van wantrouwen ondertekenen waar hij niet ach ter staat, vindt burgemeester Hans van der Sluijs. Maar zelfs Bert had zijn antwoord klaar. Peter van Bockhove (De Noord- wijker) en hij hebben de af spraak dat ze eikaars moties mede-ondertekenen. Anders kunnen ze als eenmansfracties nooit een motie indienen. We gaan vast nog veel lol bele ven aan deze Tatum en Jennifer van de Noordwijkse raad. En aan de zuchtende reacties van Hans daarop. Want toen even later Van Bockhove ook nog met een motie voor 'verruiming van bestuurlijke vrijheid' kwam - hij vindt dat Noordwijkse wet houders voortaan ongestraft mogen liegen - raadde Van der Sluijs het al. „Die heeft u zeker ook getekend?", vroeg hij aan Bert. En jawel. De vraag is alleen nog even wat winkelier Van Bockhove doet als Bert straks met een motie tegen de koopzondag komt. NOORDWUK JOB DE KRUIFF Het evalueren van de 'kwestie- Duinpieper' leverde Noordwijk wijze lessen op, vindt Noord- wijks burgemeester Van der Sluijs. „Je zou het vaker moeten doen, maar dan zonder de pu bliciteit en de politieke lading." Met raadsleden Mieremet en Boellaard ontrafelde hij hoe de ogenschijnlijk onschuldige zaak - school heeft extra lokaal nodig - een jaar voortsleepte en uit groeide tot een forse politieke rel. Waarin wethouder Smit zich in de nesten werkte door een onduidelijke afspraak met het bestuur van de Schapendel en slechte communicatie met de gemeenteraad. Smit heeft beterschap beloofd en de bur gemeester kan weer aan zijn ei genlijke werk. Maar wat heeft Noordwijk ervan opgestoken? De evaluatie bracht onder meer een totaal verstoorde ver houding tussen Smit en de raadscommissie voor onder wijs, jeugd en sociale zaken aan het licht. „Dat vind ik vrij op zienbarend, dat zulke dingen eruit komen", zegt Van der Sluijs. Bij het instellen van de commissie lag Smit al zwaar onder vuur. „Maar we zijn zo objectief mogelijk gaan kijken. We hebben informatie verza meld en gesprekken gevoerd. Het enige wat in die gesprekken echt nieuw voor ons was, is dat er zo'n kloof was ontstaan tus sen de wethouder en zijn raads commissie. Dat had ik van te voren ook niet ingeschat. Een eigen standpunt, geen pro bleem. Maar hier heerste een zodanige irritatie dat de raad gewoon kwaad was en het ge- Burgemeester Van der Sluijs: „Als college heb je een voorsprong. Je moet uit jezelf mededeelzaam zijn." foto genomen voel had niet 5 te worden." Van der Sluijs trekt twee be langrijke lessen. Dat een tech- Het heeft een paar rechtszaken gekost, maar via de Wet Openbaarheid Bestuur (WOB) wist Springtij beslag te leggen op vertrouwelijke cor respondentie tussen de kroonprins en zijn geliefde. Waarmee de ge ruchten dat Willem-Alexander op verkenning is geweest in Katwijk, nu de status van feit hebben. Zijn moeder Beatrix heeft Leiden geïnspec teerd, Willem-Alexander de waterbeheerder mocht Katwijk doen. Ter wijl hij vorige week zo kalmpjes incognito langs de Katwijkse Boule vard flaneerde, schoot hem ter hoogte van de Badstraat iets te binnen. Maxima, natuurlijk! Alvast een kaartje sturen naar zijn geliefde in Ar gentinië, want dat zal er zaterdag wel niet van komen. De kaart in kwestie hebben we dus voor u bemachtigd. De achterkant is niet afge drukt, maar de tekst willen we u niet onthouden: 'Is dit nou die uitwa tering?' op onder vuur. Tot zover geen nieuws. Maar het gemak waar mee hij de brand meester werd en het vuur gecontroleerd liet uitbranden, verraste velen. Normaal gesproken begint hij zijn verdediging met teksten aJs 'er is heel veel gezegd, ik denk eigenlijk té veel'. En dan komen er hele verhalen waarin hij in het beste geval toegeeft of er kent dat hij vernomen heeft dat foto frans roomer er bepaalde kritiek schijnt te zijn. Nu gaf Koos opeens in korte zinnen toe dat hij fouten heeft gemaakt. Niet aan het begin van de avond en niet met zo veel woorden, maar net voordat iedereen zijn geduld kwijt was, stemde hij zowaar in met het eindrapport over.de Noordwijk se 'schoolstrijd'. Daar staat in dat hij fouten heeft gemaakt. En Op zoek naar een andere haan? Raadpleeg dan de Online-Vacaturebank van leïdsch Dagblad. Hier staan alle personeelsadvertenties uit de krant drie weken lang tot je beschikking. Met behulp van de zoekmogelijkheden is de vacature die jou interesseert snel gevonden. Of meld je aan als gebruiker en je ontvangt je nieuwe baan tussen je e-mail! nisch vraagstuk heel makkelijk een politieke kwestie kan wor den. En dat informatieverstrek king van wezenlijk belang is. „Als college heb je een voor sprong. Je moet uit jezelf mede deelzaam zijn." Misschien had de gemeente scherper de formele weg moe ten volgen. Smit werd nu, in de ogen van Van der Sluijs, het slachtoffer van zijn goede wil. „Hij wilde het in overleg doen met het schoolbestuur, terwijl de vordering van een lokaal ei genlijk een nauw omschreven procedure is. Door dat overleg ontstond in dit geval een vorm van onduidelijkheid." Het niet op papier zetten van wat telefo nisch was afgesproken deed de rest. Amateuristisch? „Als je het iemand op de man af vraagt: natuurlijk. Maar zoiets kan ge woon vergeten worden." De kritiek van Smits partij Verenigd Noordwijk op de deel name van Van der Sluijs aan de evaluatie schudt hij van zich af. „Het zou vreemd geweest zijn als ik het gebruikt had om toe komstige ontwikkelingen te stu ren. Maar het ging hier nadruk kelijk om terugkijken. Ik denk dat het vitaal is dat er een lid van het college bij zit. Je hebt makkelijker toegang tot allerlei informatie." De nood van de Duinpieper werd uiteindelijk opgelost met een noodlokaal op de binnen plaats, op eigen houtje geregeld door vijf raadsleden. Dat lever de nog een ijzige confrontatie met het college op. „We von den als college dat we druk be zig waren en we wisten niet waar zij mee bezig waren. Daarin zat de agressie. Die initi atiefnemers verwachtten een vriendelijk onthaal. Het kost mij nu geen moeite om te zeg gen dat hun voorstel onder de omstandigheden een uitkomst bleek te zijn. Maar ik vind wel dat raadsleden zo'n initiatief even moeten melden. Vooral als je met derden in gesprek bent. Want dat zijn wij ook." Ondanks de scherpe conclu sies uit het rapport - Smit heeft de raad onjuist geinformeerd en heeft nu een geloofwaardig heidsprobleem - bleven politie ke consequenties achterwege. Een motie van wantrouwen te gen Smit kwam dinsdag niet verder dan vijf Stemmen (De Noordwijker, De Combinatie). Volgens Van der Sluijs een illu stratie van het verbeterde kli maat in de Noordwijkse raad, die nu halverwege zijn zittings periode is. „Niemand zat te wachten op een crisis. Dit ge zelschap gaat makkelijker en beter met elkaar om dan de vo rige gemeenteraad. Er zijn nog wel scherpe kantjes, maar over het geheel is het veel zakelijker. Voor mij persoonlijk is het een verademing." Het beeld dat de Noordwijkse raad alleen kan bekvechten, zal nog wel even bestaan, erkent Van der Sluijs. „Dat is zo krach tig ingesleten, dat poets je niet een-twee-drie weg." Maar er zijn toch ook nog steeds gere geld kleine relletjes? „In deze raad heerst geen groot gevoel van onbehagen tussen partijen of tussen raad en college. Het hoort bij politiek dat er af en toe lelijke dingen worden ge zegd. Dat wordt in Noordwijk snel geassocieerd met dingen uit het verleden. Maar deze raad wil graag besturen. En als je de extremen erafhaalt, zit er ook wel creativiteit in. Het zijn mensen die niet tot de gezeglij ke tiepjes behoren, maar ze ste ken ook hun nek uit. De kunst is om de retoriek te filteren en de goeie dingen eruit te halen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21