Finish Bewoners recreatiehuisjes mogen blijven Volgens Jan des Bouvries heb ik Óndernemers en gemeente pakken Rijnhaven samen aan Rijn Veenstreek Gemengde gevoelens bij aanleg PCT-terrein Café 't Veen vreest uitbreiding van winkelcentrum Noordplein Hollen met Hare Majesteit -4* lil M 2MËL Tekst schutting afgekeurd Alphen ziet af van extra meldpunt onveiligheid Snackbar krijgt zegen kan Rijnwoudse raad :ATERDAG 29 APRIL 2000 Rabobank De raad van Rijnwoude heeft ingestemd met een volgende stap in de lange procedures voor de ontwikkeling van het PCT-terrein in Hazerswoude- Dorp. Het gaat hier om een veertig hectare groot gebied ten zuidoosten van Hazerswoude- Dorp dat geschikt wordt ge maakt voor pot- en container teelt. De WLTO-kring van Boskoop heeft er echter gemengde ge voelens bij, zo maakte be stuurslid H. van Gemeren don derdag in de raadsvergadering duidelijk. „We zijn blij met het terrein, maar de uitgifteprijs is het hoogst van Nederland. Daardoor is de vestiging op die plaats alleen voor topbedrijven haaibaai." De grond wordt ver kocht voor 50 gulden de vier kante meter. Die prijs is vooral zo hoog door de hoge verwer vingskosten voor de grond, al dus burgemeester Boelen. Van Gemeren verzocht de raad om de toekomstige kwe kers niet te verplichten tien procent van hun grond op hun eigen bedrijf landschappelijk in te passen. Hij pleitte voor de aanleg van het verplichte stuk landschap aan de rand van het gebied. Hij kreeg de raad hierin echter niet mee. Een tweede verzoek betrof de plicht van de kwekers om een wateropslag van 3000 kubieke meter te creëren. Dat is erg veel. Wethouder Uljee beloofde dat na te gaan. Gemeente: eigenaren hoeven zich geen zorgen te maken roelofarendsveen janneke de jonge De eigenaren van café 't Veen aan de Langeweg in Roelofarendsveen maken zich zorgen over de uitbreiding van winkelcentrum Noordplein. Op de plek van hun achterbuurman, potgrondhan- del Dobbe, verrijst over anderhalf jaar een win kel- annex woningcomplex voor 53 huishoudens. In een brief aan de gemeente heeft de familie Hoogenboom de zorgen kenbaar gemaakt. L. Hoogenboom wil die brief niet mondeling toe lichten. „Wij hebben nogal wat vragen over onze be drijfsvoering in de toekomst", schrijft het echt paar. „Blijft het mogelijk om een horecagelegen heid met terras in het centrum te runnen? Met name het terras, met onder andere de verhuur van boten en kano's, is voor ons van groot be lang." De mensen die in de appartementen bo ven de winkels gaan wonen, ldjken straks uit op dat terras. De kans bestaat dat zij klagen over ge luidsoverlast. De horeca-ondernemers willen daarom op de hoogte worden gebracht van de exacte plannen voor het winkelcentrum. De familie wil daarbij enige haast, omdat ze het café van binnen wil verbouwen. „Wij hebben plannen om met name de bovenzaal grondig te renoveren. We vragen ons alleen af of deze inves teringen nog zin hebben op termijn", schrijven de eigenaren. Ze vragen daarom aan de gemeen te of die hen op de hoogte wil houden van de plannen. „Dan kunnen we ons een beeld vormen van wat ons te wachten staat." Volgens K. Wassenaar, hoofd algemene zaken van de gemeente Alkemade, hoeft de familie Hoogenboom zich geen zorgen te maken. „Die nieuwe huizen staan verder van 't Veen af dan hun directe buren, dus het is niet zo dat ze straks zachter moeten doen. Bovendien gaan we ervan uit dat voor de huidige bewoners en bedrijven niets verandert. Zij waren er eerst." R. van der Geest van winkeliersvereniging Raak sluit zich daarbij aan. „Er wordt wel degelijk rekening mee gehouden dat daar al een horecaonderneming zit. Maar ik kan me wel voorstellen dat ze zich zorgen maken." Zodra de ontwerpen voor het vernieuwde Noordplein klaar zijn, nodigt de gemeente de omwonenden uit voor een presentatie. Dat om wonenden zo langzamerhand ongeduldig wor den, begrijpt Wassenaar wel. „Het duurt allemaal langer dan we hadden gehoopt. Dat komt omdat alles met alles samenhangt." Hij doelt daarmee op het vertrek van Dobbe naar bedrijventerrein Veenderveld. Aanvankelijk zat er geen schot in de centrumplannen doordat Dobbe niet wilde ver trekken. Nu de potgrondhandel naar het Veen derveld wil, wacht de gemeente op Rijkswater staat. Die beslist vermoedelijk in mei wanneer het bedrijventerrein bereikbaar is. «'Icholierc uit Rijnsaterwoude genomineerd door Kipling voor schooltas Jacobswoude gedoogt tot 1 juni Wie op dit moment gedurende het hele jaar in een recre atiewoning in de gemeente Jacobswoude woont, mag daar blijven wonen. jacobswoude»Jacobswoude probeert met de- janneke de jonge ze maatregel het oneigenlijke gebruik van vakantiehuisjes en De gemeente gaat permanente stacaravans tegen te gaan. bewoning wel verbieden voor In februari besloot het gemeen- mensen die na 1 juni besluiten tebestuur nog om de strengere in zo'n stulp te trekken. regel met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1998 in te voe ren. Diverse bewoners protes teerden daartegen. Met name bewoners van huisjes aan de Blauwpolderkade bij Hoogma- de waren gepikeerd. Omdat de gemeente permanent verblijf daar al decennialang gedoogt, had een aantal kinderen van bewoners het afgelopen jaar zo'n woning betrokken. Ja cobswoude heeft nu besloten dat zij daar mogen blijven. Voor de datum in juni is ge kozen omdat de nota 'Recrea tiewoningen in de gemeente Ja cobswoude' dan door de ge meenteraad is vastgesteld. Op 8 mei bespreken raadsleden de nota in de commissie ruimtelij ke ordening en eind mei in een raadsvergadering. Tijdens een hoorzitting voor gedupeerden in februari lieten de raadsleden al doorschemeren dat ze niet veel zagen in een regeling met terugwerkende kracht. Ook wethouder Haasbroek opperde toen dat de datum misschien moest worden veranderd. In de Jacobswoudse recrea tiewoningen mogen mensen maximaal 46 aaneengesloten weken per jaar wonen. De ge meente is er op gebrand om het aantal illegale bewoners tegen te gaan omdat de Groene-Hart- gemeente maar beperkt mag bouwen. Als de provincie de recreatie woningen zou meetellen als ge woon woonhuis, moet de ge meente schrappen in nieuw bouwprojecten. Rabobat woubrugge Op de avond voor Konigimedag loopt Woubrugge elk gint en eindigt bij de plaatselijke sporthal. Voor de winnaar staat een jaar uit. Letterlijk wel te verstaan, want jbng en oud doen dan mee mooie bokaal klaar. aan de polderloop. Het jaarlijkse rondje jn de polder Oudendijk be- foto mark lamers Het Alphense schrijverscollec tief de Taaismederij heeft een andere tekst moeten zoeken voor op de schuttingen van de stadhuisbouwput. De nieuwe vondst 'Stadshart?...dat klopt!' vervangt een eerdere tekst die werd afgekeurd. 'Die kon de gemeentelijke toets der kritiek niet doorstaan', schrijft de Taaismederij in een persbe richt. „Hij was iets te kritisch", licht G. Terlouw van de schrij versclub toe. Hoe de oor spronkelijke tekst luidde maakt de Taaismederij niet bekend, zo hebben ze afge sproken. De schrijvers boden begin dit jaar de gemeente aan om de saaie houten schuttingen rond de bouwput op te fleuren met teksten. De gemeente ging daarmee ak koord, op voorwaarde dat er niet letterlijk 'schuttingtaai' op kwam te staan. Ambtenaren van de afdelingen cultuur en communicatie beoordelen of het geen schunnige, beledi gende of maatschappelijk niet-geaccepteerde teksten zijn, legde een gemeente woordvoerster toen uit. Al- phenaren werden vervolgens opgeroepen een aanvullende tekst te bedenken bij 'Stads hart?' De nieuwe variant, af komstig van J. Jansse, wordt vandaag op de schutting ge schilderd. saskia buitelaar Het PvdA-plan om een telefoonnummer te openen waar Alphena- ren hun onveiligheidsgevoel kunnen melden, gaat niet door. Be halve de SP ziet geen van de andere politieke partijen daarvan de meerwaarde. Dat bleek tijdens de raadsvergadering van donder dag. De partij wil dat raadsleden op dat nummer beurtelings een uur per dag de verhalen aanhoren. Maar er bestaat al een gratis nummer (0800-0232223) waar inwoners 24 uur per dag klachten kunnen melden, ook over onveilige plekken. Bovendien staan alle raadsleden met hun telefoonnummer in de gemeentegids en het telefoonboek, redeneerden de tegenstanders. Zij zijn praktisch dag en nacht telefonisch aanspreekbaar. En in de stadspeiling komt elk jaar het onveiligheidsgevoel van burgers aan de orde. Ook het college ziet niets in een proef met een nieuw telefoon nummer. Een overbodige schakel, vond burgemeester Schoof. Wethouder Groen in 't Wout kondigde aan dat hij binnenkort een evaluatie presenteert van het klachtennummer dat vorig jaar werd ingevoerd. Hij beloofde te bekijken hoe hij nog meer aandacht kan vestigen op het bestaande nummer. Niet iedereen is gelukkig met een shelter in het Europapark alphen aan den run annette lameuer Niet iedereen in de wijk Kerk en Zanen is even gelukkig met het plan van de gemeente Alphen aan den Rijn om een shelter in het Europapark te plaatsen. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een luisteravond in het wijk centrum 'De Oude Wereld'. On geveer 35 bewoners waren naar het wijkcentrum getogen om met diverse wethouders en bur gemeester N. Schoof in gesprek te gaan. Het doel van de avond was te polsen wat er in de wijk zoal leeft aan ideetjes en pro blemen. Ook was er een pre sentatie van wijk- en speeltuin vereniging 'De Pionier'. De plaatsing van de shelter bleek een van de hetere hang ijzers. „Denkt u nu echt dat jongeren gebruik gaan maken van zo'n overdekte hangplek", vroeg een van de bewoners zich hardop af. Wethouder H. Groen in 't Wout gaf aan dat de ge meente hiermee niet denkt het ei van Columbus te hebben uit gevonden. „Het is een gedeelte van de oplossing." Wel is bewust gekozen de over dekte hangplek in de buurt van andere voorzieningen, zoals de 'ramp' (skatebaan) te plaatsen. „Anders gaan de jongeren door de hele wijk zweiven." Wethou der F. Dales: „Als het aanslaat, bestellen we er nog een paar." De wijk- en speeltuinvereniging 'De Pionier' staat wat achteraf met de 'powerpoint' presenta tie. De vereniging bestaat ruim een jaar en organiseert tal van activiteiten voor kinderen van 4 tot en met 15 jaar. De disco die elke maand in 'De Oude We reld' wordt gehouden, dreigt aan zijn eigen succes ten onder te gaan. „We hebben een stop moeten instellen, er kwamen teveel jongeren op af, ook van buiten de wijk", vertelt Anne Marie de Winter, algemeen be stuurslid van de vereniging. De grootste wens van 'De Pio nier' is een eigen ruimte met di verse zalen. Tevens leven er plannen voor kinderopvang en een speeltuin. Op het verlang lijstje staat ook een stukje ruig land. „Kinderen hebben een perceel nodig waar ze zich kun nen uitleven", vindt De Winter. Buiten in de regen spelen jon gens een partijtje voetbal. Op de vraag of zij gebruik zouden maken van een shelter, is het antwoord volmondig 'ja'. jnsaterwoude inneke de jonge tendy de Boer (15) uit Rijnsa- irwoude heeft ruime ervaring iet het inrichten van kamers n het beschilderen van muren, igenlijk is dat haar specialiteit, :gt ze terwijl ze om zich heen ijkt in haar oosters ingerichte amer. Binnenhuisarchitecte is an ook wat ze wil worden, och ontwierp ze onlangs iets anders, namelijk een hooitas voor een wedstrijd an het tassenmerk Kipling. Uit e 550 deelnemers werd ze sa- len met acht anderen genomi- eerd. Apetrots vertelt Wendy over aar ontwerp, een kruising tus- in een heuptas en een schou- ertas. Met één band hangt de mais schuin over het lichaam, iet een andere band rust hij p de heupen. „Je belast twee lekken, dus hij zit goed stevig, t toch heb je allebei je armen ij", vertelt ze. Voorop de tas t een apart vakje voor een lobieltje. De tas moet gemaakt 'orden van blauwe stof, be- acht Wendy. Daar overheen omt een doorzichtige plastic ag. „Dat is gewoon heel erg ip." Een voorbeeld van de tas eeft ze niet, wel tekeningen. Ik hou meer van tekenen. Ik ;rk(eb niet echt zin om het uit te (rokeren met stof." Als ze de irste prijs wint, kan iedereen e tas bekijken: Kipling voert em dan uit en neemt hem op de collectie. Wendy ziet het 'el gebeuren dat veel meiden 5ge tas gaan gebruiken. „Hij is isual. Extreme tassen zie je op hooi toch niet vaak. Ook als ik em niet zelf had ontworpen, unwoude marieta kroft let uitzondering van de [GP/RPF is de raad van Rijn- roude akkoord gegaan met de stiging van een snackbar met ras achter het gemeentehuis Hazerswoude-Rijndijk. De ad stelde donderdag nadruk- [elijk dat alle gegronde claims n omwonenden over waarde- fermindering van hun huizen oor rekening van eigenaar P. orst komen. De gemeente tijnwoude wil er geen cent aan litgeven. Het is waarschijnlijk dat die llaims er komen. Negen gezin- len schreven enkele weken ge iden de gemeenteraad nog dat |e bang zijn voor overlast van ngeren, lawaai en stank als de lackbar er komt. Zij dreigen in Ie brief met een schadeclaim. Is reactie op die brief schreef torst de raad dat hij hoopte dat 'e politiek zich niet laat intimi- leren door ongefundeerde kri- iek van bevreesde buurtbewo- lers, die anderen in hun omge- ing met angstgevoelens trach- :n te manipuleren'. Borst kan iet uitsluiten dat jongeren verlast gaan veroorzaken. Maar het is volgens de onder nemer mogelijk dat de nieuwe horecavoorziening een positie ve uitwerking op het gebied heeft. Het centrumgebied wordt dan levendiger. Hoewel de raad beseft dat er hinder voor de omgeving kan ontstaan, vinden partijen met uitzondering van de SGP/RPF de horecavoorziening op de Raadhuispromenade een goede plek. Ze schrokken even toen ze er donderdagavond achter kwa men dat de kans bestaat dat de oude snackbar aan de Willem Kloosstraat ook gehandhaafd blijft. Hoewel Borst met deze zaak wil stoppen zodra hij de nieuwe aan de Raadhuisprome nade kan openen, is het moge lijk dat er een nieuwe onderne mer komt die de snackbar aan de Willem Kloosstraat wil voortzetten. Op verzoek van PvdA'er Van Beek besloot wethouder Uljee contact op te nemen met de ei genaar van het gebouw over de verandering van de bestem ming. Ook drongen de raadsle den aan op strenge sluitingstij den. i jlphen wil bedrijventerrein duurzamer gebruiken Wendy de Boen „Ook als ik de tas niet zelf had ont worpen, zou ik hem kopen." foto mark lamers stb LPHEN AAN DEN RIJN» l/6j«kia buitelaar edrijven en de gemeente Alphen aan den Rijn aan afspraken maken over hoe het bedrijventer- ?in Rijnhaven duurzamer kan worden gebruikt, e willen daarmee tegelijkertijd het terrein op- nappen en het zodanig inrichten dat alle be- chikbare ruimte optimaal wordt benut en het ïilieu zo min mogelijk wordt belast. Een belang- jk onderdeel van de plannen is het dempen van en stuk Rijnhaven. De kop van de haven grenst aart de huizen in ~e bomenbuurt. Omdat de aanvoer van goede- ;n per schip en het lossen daar te veel geluids- ig j inder oplevert, wordt dat stuk van de haven niet 'ijc gebruikt. In het overige deel maken zo'n vijf be drijven gebruik van vervoer over water. Straks wordt het drukker in de haven, als het zand waar de HSL bij Rijnwoude op komt te lig gen per schip wordt aangevoerd. Of daarna nog meer water plaats moet maken voor beton, is een politieke discussie die nog gevoerd moet worden. Op het gedempte deel komt wat ruimte voor nieuwe bedrijven, legt E. Schoute uit, ambtenaar van de afdeling ruimtelijke ordening. „Uit oog punt van intensief ruimtegebruik zouden daar bijvoorbeeld parkeerplaatsen onder kunnen. Op dit verouderde bedrijventerrein uit de jaren zes tig is daar nog veel behoefte aan." Verder hoopt de gemeente door de haven te dempen een verkeersknelpunt op te lossen. Het ten, maakt de gemeente het in een nieuw be stemmingsplan mogelijk om op sommige plek ken niet maximaal 75 procent maar 100 procent van het perceel te bebouwen. Verder komt er nauwelijks extra ruimte voor bedrijven. Als de verouderde chocoladefabriek van De Baronie volgend jaar sluit wil de gemeen te op die plek nieuwe bedrijvigheid toestaan. Liefst in combinatie met wat woningbouw, voor een betere overgang naar de omliggende woon wijken. Zowel bij De Baronie als bij de gemeente komen veel reacties binnen van geïnteresseerde projectontwikkelaars. Maar aangezien De Baro nie de grond voor de hoogst mogelijk prijs en dus voor huizenbouw wil verkopen, zijn de gesprek ken daarover met de gemeente nog gaande. zóu ik hem kopen. Het is een originele vorm." Vermoedelijk blijft het wel de enige keer dat Wendy een ac cessoire heeft ontworpen. Zo gauw ze de kans krijgt, begint ze over de kamers en muren die ze heeft versierd. In haar school, het Groene Hart Ly ceum in Alphen, beschilderde ze zelfs twee muren. „Tijdens de open dag vorig jaar heb ik een kat op een muur geschil derd, en dit jaar een oosterse pilaar met een gouden draak." Ook in het huis van haar ou ders nam ze het een en ander onder handen. De muren van het toilet heeft ze paars geschil derd en beplakt met glazen steentjes. Maar het kleinste ka mertje valt in het niet bij haar eigen domein, boven op zolder. Gouden gordijnen, een blauwe glitterstoel, glimmende lampjes en een fotolijstje van kraaltjes bewijzen het: Wendy is altijd op speurtocht naar oosterse dinge tjes. Voor haar kamerontwerpen won ze bij De Telegraaf al drie keer een prijs. Twee keer wer den haar metamorfoses ten toongesteld op de huishoud beurs. „Jan des Bouvries zat ook in de jury", vertelt Wendy opgetogen. „Dit jaar heb ik zelfs met hem gepraat! Hij vond dat ik een goede manier van teke nen heb en zei dat ik talent heb. Daar was ik heel blij mee." Op 20 mei moet Wendy in het Vormgevingsinstituut in Amsterdam haar ontwerp pre senteren. Diezelfde dag hoort z$ of ze in de prijzen valt. Ze nuwachtig? „Nee, nee, hele maal niet. Ik vind het juist hart stikke leuk om over te vertellen. En ik ben benieuwd wat de an dere ontwerpen zijn." knooppunt van wegen tussen De Baronie en de havqn is aan een reconstructie toe. En er zijn vol gens Schoute meer wegen in het gebied die on overzichtelijk of onveilig zijn. „De Eikenlaan, bij voorbeeld, is een hoofdroute, maar bepaald niet fraai' en representatief. Die gaan we egaliseren en asfalteren." De gemeente hoopt dat dat aanstekelijk werkt en dok bedrijven hun parkeerplaatsen en plant soentjes opknappen. Zoiets kan de gemeente nu eenmaal niet afdwingen, zegt Schoute. Net zoals het (arpoolen en het gebruik van openbaar ver voeg „Ondernemers moeten zelf bereid zijn om afspfaken te maken met bijvoorbeeld Rijnland Mobiel." Om het bedrijventerrein duurzamer in te rich-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19