Van onze koningin krijgen we geen psalmen Geloof Samenleving Polemiek tot de laatste gelovige het licht uitdoet w Goede Vrijdag in Sofia Echte calvinist is tegen monarchic ZATERDAG 29 APRIL 2000 979 VANDAAG Vandaag 151 jaar geleden, op 29 april 1849, landde het Spaanse leger op de Italiaanse kust bij de stad Terracina. Een paar dagen eerder was de Franse vloot al in Italië gearriveerd. De legers waren daar op verzoek van paus Pius IX, die zich ver zette tegen de macht van Italiaanse eenheidstrijders. Aan vankelijk zagen die strijders in de zeer populaire paus de religieuze leider van de nieuwe Italiaanse eenheid. Maar Pius IX werkte daar niet aan mee. Uiteindelijk delfden de eenheidsstrijders het onderspit, mede door de militaire in terventie van buitenlandse mogendheden. De paus bleef populair in wat het langste pontificaat uit de kerkgeschie denis zou worden (1846-1878). Op 29 april 1109 stierf de machtige abt van het klooster te Cluny in Frankrijk, Hugo van Semur. Hij adviseerde negen pausen en vele vorsten in Europa en stond aan het hoofd van 1200 kloosters en daarvan afhankelijk tehuizen. Vandaag 470 jaar geleden, op 30 april 1530, veroordeelde een groep intellectuele Franse katholieken van de gezaghebbende priesterop leiding Sorbonne in Parijs de evangelische leer stellingen van hervormers als Luther en Zwingli. Volgens de Sorbonne kon de bijbel niet zonder kennis van het Grieks en Hebreeuws worden verklaard. Hervormingsge- zinden, onder wie de invloedrijke zuster van koning Frans I van Frankrijk, Margaretha van Valois, stelden zich teweer stelde tegen deze 'Sorbonne ketters'. Margaretha bleef al tijd katholiek maar betekende veel voor de reformatie. Ze gaf onder meer de gevluchte Johannes Calvijn onderdak. Op 30 april 1672 stierf Maria Guyart Martin. Zij had veel vi sioenen en extatische ervaringen, maar werd hoofdzakelijk zalig verklaard omwille van haar bekeringswerk onder de Indianen. Zingende dominees in Nederland leiden Een koor van dertig Zweedse baptistenpredikanten is volgende week op toernee in Nederland. Het is de eerste keer dat deze zingende dominees hier op bezoek komen. Zweedse baptisten onderhouden een grote muzikale traditie. Het predi kantenkoor zingt vrijdag 5 mei om 12.00 uur in de Keukenhof in Lisse, en om 19.00 uur in Katwijk. Zaterdag 6 mei om 11.30 uur geven de baptisten acte de présence in Leiden, op de Burcht. Om 20.00 uur zijn ze te gast in de Gereformeerde Kerk in Oude Wetering. De dag daarop keren ze terug naar Leiden: om 10.00 uur staan ze in de baptistenkerk in de Drifstraat. 29 APRIL 30 APRIL leiden afke van der toolen Een turbo-bulldozer die, ge voed door veroveringslust, trots en tirannie, door de kerken dendert. Wie erop mee wil rij den mag dat, de rest wordt ver malen. Waar kan dit staaltje van ver bale oorlogsvoering anders over gaan dan over een kerkfusie. Is ook zo, maar over het Samen op Weg-proces gaat het niet. Al had dat met het oog op het groeiende verbale geweld rond dat proces best gekund. Boven staand vrijvertaald citaat was onderdeel van een heftige pen- nenstrijd over de fusie van de kerken in Canada, begin deze eeuw. De turbo-bulldozer werd gis teren opgevoerd door de Cana dese theoloog P. Staples, op een conferentie van het Leiden In stitute for the Study of Religions (LISOR).Twee dagen lang heb ben godsdienstwetenschappers uit alle windstreken zich in Lei den gebogen over het ver schijnsel religieuze polemiek. „De mens is een ruziënd dier", stelde gisteren de Leidse godsdienstsocioloog M. ter Borg. Oók als er religie in het spel is. Want: „Dogma's, we reldbeelden, doctrines, ze ko men nu eenmaal niet op een vriendelijke manier tot stand. Het is een vuile oorlog, geen onschuldige sportwedstrijd. Zo dra religieuze polemiek elegan te vormen aanneemt, is de strijd in feite al gestreden." Een goed voorbeeld van zo'n discussie die niet bepaald ge bruik maakt van redelijke argu menten, is volgens zijn collega W. van Noort het gevecht tus sen orthodoxe en moderne her vormden over het Samen op Weg-proces. Hij maakte handig gebruik van het taalprobleem - de voertaal op de conferentie was Engels - om de in zijn ogen absurde trekjes van deze 'gods dienstoorlog' rond Together on the Way aan te duiden. Gerefor meerd en hecvormd worden in het Engels immers allebei ver taald met het woord reformed. Wie de typisch Nederlandse verhoudingen niet enigszins kent, moet regelmatig zijn oren hebben horen tuiten. Ter Borg duidde het eerder al aan: „Voor een buitenstaander is de felheid van zo'n debat vaak onbegrijpelijk. Maar voor de betrokkenen betekent het al les." Van Noort gaf daar op zijn beurt een stevige polemische draai aan. „De kerken zouden tegen de oprukkende seculari satie nog echt een rol kunnen spelen. Maar zo'n gevecht over de naam van de nieuw te vor men kerk is wel zo veilig. Die polemiek zal worden voortgezet totdat de laatste kerkganger het licht uitdraait." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en meest droog. Zon dag in het zuidwesten bewolkt en re genachtig. Maxima van 6 graden in het noorden tot 20 graden in de buurt van Oslo. Zweden: Perioden met zon en meest droog. In het noorden ook wel wolkenvelden en kans op een bui. In het noorden kouder met zondag kans op vorst. Verder maxi ma meest tussen de 10 en 20 graden. Finland: Geregeld zon en veelal droog. Van het noorden uit kouder met zondag maxima van 0 graden in het noorden tot 13 gra den in het zuiden. Denemarken: Van tijd tot tijd zon en kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 22 graden, vlak bij zee een stuk frisser. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Af en toe zon en op veel plaatsen droog. In het noordwesten van Ierland en Schotland meer wolken en een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 graden. 8elgië en Luxemburg: Geregeld zon, maar ook een enkele on weersbui. Maxima ongeveer 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en in het westen meest droog. In het oosten buiig met kans op onweer. Maxima van 13 graden in Bre- tagne tot ongeveer 20 graden in het oosten. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog, maar in de bergen in het zuid oosten vooral zaterdag nog flinke buien. Maxima oplopend tot ongeveer 21 gra- Spanje: Zaterdag droog en zonnige perioden, maar in het westen meer wolken en en kele buien. Zondag breiden de buien zich uit over een groot deel van het land. Maxima tussen 18 en 23 graden. Portugal: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Maxima rond 18 gra- Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en vrij zonnig, zondag later op de dag mogelijk wat meer bewolking. Mid dagtemperatuur oplopend naar 22 gra- Marokko: Westkust; zaterdag eerst zonnig, later meer bewolking en vanaf zondagnacht nu en dan regen. Maxima rond 18 gra- Regel nü de unieke Internationale Reis- en Kredietbrief PLUS. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Kom langs, bel gratis 0800 - 0503 of kijk op www.anwb.nl ANWB den, zondag vooral in het zuiden war- Madeira: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, zondag mogelijk met onweer. Maxima rond 18 graden Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook geregeld wolken velden en kans op een bui. Maxima tus sen 18 en 22 graden. Duitsland: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. In het zuidwesten en westen wel kans op een regen- of onweersbui. Warm met een middagtemperatuur van ongeveer 24 graden. Oostenrijk: Van het westen en zuiden uit toene mende bewolking en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima rond 24 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en enkele enkele regen- of onweersbuien. Ook wat zon tussen door. Maxima rond 20 graden. Polen: Zonnig en warm zomerweer met maxi ma van ongeveer 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima van ongeveer 24 graden, Hongarije: Zonnige perioden en kans op een lokale onweersbui. Verder warm met maxima van ongeveer 25 graden. Italië: Af en toe zon en vooral zaterdag enkele fikse regen- en onweersbuien. Maxima ongeveer 20 graden. Corsica en Sardinië: Af en toe zon en vooral op Corsica kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Zonnige perioden en in het noorden een kleine kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Malta: Zaterdag enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Verder veel zon. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden maar vooral zaterdag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima oplopend tot ongeveer 25 gra- Z0NDAG 30 APRIL 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.12 Zon onder 21.02 Maan op 05.12 Maan onderlö.10 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.55 14.26 01.28 13.59 Laag 09.15 22.04 08.56 21.45 MAANDAG 1 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06 10 Zon onder 2103 Maan op 05.33 Maan onderl7.32 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.45 14 55 02.18 14.28 Laag 10.26 23.15 10.07 22.56 Weerrapporten 280417 u Eindhoven hall bew. nw2 20 9 0.0 bewolkt onweer warmtefront Den Helder half bew. nw2 16 9 0.0 Rotterdam Twente half bew zwaar bew. n3 o3 18 23 9 11 0.2 0.0 regen e sneeuw -r- koufront Maastricht zwaar bew. nw3 n2 16 21 11 11 14.3 0.0 opklaringen ^L*> ha gel L lagedruk Aberdeen Athene zwaar bew. half bew. n3 12 7 13 0.0 0.0 mist windrichting H hogedruk Barcelona Berlijn half bew. zwaar bew. zw3 zo 5 20 23 11 15 0,0 0.0 zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pasca Boedapest licht bew. zo 3 24 12 0.0 Bordeaux half bew w4 10 7 35.0 zwaar bew. zw4 14 8 1.5 Parijs regen w 12 11 25.0 Brussel zwaar bew nw2 17 12 0.0 ocarno zwaarbew. zw2 20 13 0.0 Praag zwaar bew. zo 23 13 0.0 Cyprus licht bew. w5 22 12 0.0 onden zwaar bew no 2 16 10 0.0 Rome zwaar bew. zo 21 12 0.0 Dublin zwaar bew. zo 3 8 1 0.2 uxemburg half bew. zl 24 13 0.0 Split zwaar bew, zo 23 13 0.0 Frankfurt zwaar bew. o2 23 12 0.0 Madrid zwaar bew. w4 14 4 2,5 Stockholm zwaarbew. no 9 0 0.0 Genève zwaar bew. zw2 22 14 0.0 Malaga licht bew nw5 19 8 15 Warschau licht bew. o 5 20 12 0.0 Helsinki zwaar bew. z3 11 7 0.0 Mallorca zwaar bew. nw4 21 12 0.0 Wenen licht bew. zo 24 13 0.0 Innsbruck zwaar bew. no 4 23 18 0.0 Malta licht bew. o5 21 16 0.0 Zürich zwaar bew. o3 21 10 0.0 Istanbul zwaar bew n3 14 12 2.6 Moskou zwaar bew. n2 23 7 0.0 Bangkok zwaar bew. z3 34 26 0.0 Klagenfurt zwaar bew. 02 21 11 0.0 München zwaar bew zo 3 19 11 0.0 Buenos Aires licht bew. zw 18 13 5.0 Kopenhagen zwaar bew. o4 17 10 0,0 Nice regenbui no2 20 15 0.8 Casablanca half bew n 2 18 9 6.0 Las Palmas licht bew. no 5 21 16 0,0 Oslo zwaar bew n2 10 8 1.0 Johannesburg half bew. no 19 -15 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860') KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33) 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot| 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot| 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling): per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vei het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een ander* leeshandicap hebben), is eei van het regionale nieuws uit het L£ Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd j. feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Sofia Een oudere vrouw kruipt in een kerk in de Bul gaarse hoofd stad Sofia on der een tafel door waar een groot kruis beeld op staat. In orthodoxe kerken was het gisteren Goe de Vrijdag. Pa sen wordt in orthodoxe lan den een week later gevierd. FOTO EPA OPINIE LEIDEN HANS VOLLAARD Johannes Calvijn (1509-1564) had in kerkelijk verband slechte ervaringen met alleenheerschappij. In zijn boek Institutio Christianae Religionis (Institutie der christelijke religie) verwijt Calvijn de paus en de zijnen misbruik te hebben gemaald van hun monarchische positie. Calvijn beschuldigt de paus zelfs van tirannieke trekjes. Volgens hem is een monarch daartoe al snel geneigd, omdat niemand hem op die plaats kan corrigeren. In zijn voorstel voor de organisatie van de christelijke kerk kiest Calvijn daarom voor een regering van een aantal personen, zgn. magistraten. Die kunnen elkaar instrueren, terechtwijzen en ondersteunen. Zo beperken magistraten eikaars macht en voorkomen ze dat een van hen tot een tiran uitgroeit. Voor de wereldlijke regering geldt eigenlijk hetzelfde. Calvijn stelt dat het hoogst uitzonderlijk, ja zelfs een wonder is wanneer monarchen zichzelf kunnen beheersen. Bovendien is het vrij zeldzaam dat alleenheersers zo gezegend zijn met wijsheid en scherpte van geest, dat ze kunnen aangeven wat goed en bruikbaar is, aldus Calvijn. Aan de hand van Bijbelse voorbeelden toont hij, aan dat monarchen vaak al snel hun aandacht richten op zwelgpartijen, criminele activiteiten en machtsmistbruik en daarmee de waardigheid van hun eervolle ambt teniet doen. Ook voor een wereldlijke regering ziet hij daarom liever magistraten die elkaar kunnen beheersen.Toch zijn de Nederlandse calvinisten over het algemeen sterk voor de monarchie. De oorzaak daarvan ligt in de zestiende eeuw. In de revolte van Willem van Oranje tegen de Heer der Nederlanden Philips II in de tachtigjarige oorlog (1568-1648) speelden naast machtspelletjes en belastingkwesties religieuze motieven een rol. De Rooms-Katholieke Philips II en de legers van zijn generaal Alva probeerden namelijk het Ook orthodox-protestanten, vanouds de verdedigers van het Nederlandse vorstenhuis, hebben hun stem laten horen in de discussie over de mo narchie. De geestelijk vader van de Nederlandse ortho dox-protestanten, Johannes Calvijn, had echter weinig op met de monarchie. Calvijms Nederlandse nazaten moeten zich dus bezinnen op hun standpunt. protestantisme in de f Nederlanden tegen te gaai i] de Noordelijke Nederland! lukte dat niet. Protestante Pr magistraten verklaarden jjo vervolgens de Noordelijke; Nederlanden onafhankelijk Republiek der zeven V^j verenigde provinciën wast feit. Ook calvinisten in En^t, (met Oliver Cromwell) en kg Verenigde Staten zouden pc de republiek en dus niet <jn monarchie uitroepen. In *j republiek waren de Oranje-stadhouders legerbevelhebbers en moesten zo veel maclrij overlaten aan de magistraten. De stadhoudj poogden evenwel met steun van de cal vink Ideine luiden de macht van de magistraten beperken. Met name in de negentiende eet het beeld van deze band tussen stadhoudei het calvinistische volk en van de revolte v: Willem van Oranje gevormd dat onder het 'God, vaderland en oranje' de Oranjes al tij* vurige verdedigers van het calvinisme ware i a Toen de Oranjes vervolgens monarchen we [f konden ze daarom op ongekende loyaliteit rekenen van calvinisten. Dat kenmerkt nog de huidige klein-christelijke partijen. Een e calvinist zou evenwel wensen dat er geen monarchie zou zijn en de klein-christelijke partijen zullen zich dus moeten bezinnen c standpunt. Gezagsgetrouw als onderdanen volgens Calvijn moeten zijn, mogen ze geei revolutie ontketenen tegen de monarchie. I )a is een tenzij. Als de Nederlandse monarchi* verwordt tot een feestpaleis met hossende i of een bron van itirannie, dan mogen ondei van Calvijn daartegen protest aantekenen. Hans Vollaard is politicoloog aan de UniveLn Leiden en duo-raadslid, voor de ChristenUn j in Leiden L Een van de hoogtepunten van de seider - de maaltijd voor de viering van de uittocht uit Egyp te - is het laatste liedje dat wordt gezongen, Chad Gadja, helemaal op het einde van de avond. Het heeft nog het meest weg van een kinderliedje en het wordt gezongen op de prachtigste melodieën uit alle windstreken. Vader heeft een bokje, een gadja, gekocht. Hij heeft er twee zoeziem voor be- <taald. Een kat eet het bokje op. Een hond doodt de kat, een stok slaat de hond, een vuur ver- brandt de stok, het water dooft het vuur, een stier drinkt het wa- ter, een slachter slacht de stier, de Zengel des doods doodt de slager en God doodt ten slotte de engel des doods. Armando heeft van Chad Gadja een serie etsen gemaakt. Een keer L^J per jaar komen in mijn huis zijn bokje, kat, hond, stok, vuur, wa- Xter, stier, slachter, engel des doods en God uit de doos. Het is <een ontroerend moment. Het heeft er veel van weg dat dit simpele lied bij uitstek geschikt is om ons duidelijk te maken dat <God uiteindelijk de dood zelf van ons wegneemt - wat je je daar verder ook bij moet voorstellen. De paradox is dat in Chad Gadja alles doodgaat, behalve het leven ig^fT zelf. Rabbijn John Rayner legt een ver- Li band tussen Chad Gadja en een passage in de Talmoed. Daarin ningin: alleen met een dolgedraaide fanta: je je onze majesteit zo voorstellen. (h Nee, met haar vastgebeitelde kapsel lijkt z* gjjj der een onwrikbare Goliat, van wie je met m de haren door de war zou willen blazen, zi storm vorig jaar deed toen zij ver van huis De Katwijkse wind zal geen barst in haar h l helm maken. Is ze een tweede Salomo? Ze kan het niet i den, want ze mag niets zeggen. De grondv heeft haar de mond gesnoerd. Iets over zit zeggen en van zichzeilf laten zien zou ook ft stijlbreuk zijn met de twintig jaar dat Beat functie uitoefent. Rund Lubbers heeft, als mier, de koningin gewaarschuwd dat ze n zichtbaar moest zijn iin de krant, op de rac op de televisie. Had Lubbers gelijk? Missel wel niet. Het is waar dat de media voortdurend zoet naar drama en vaak nogal slordig met de heid omspringen. Maar de huidige discusp het koningschap is niet slechts ingegeven F de (ongewenste) invloe d die de koningin politiek blijkt uit te oefenen. Ze is ook inge doordat Beatrix een scherm heeft geplaatst sen zichzelf en haar onderdanen. Ze wil ga Brother-Ruudje worden, terecht, maar is door ook een onpersoonlijke figuur gewoif een tijd die het persoonlijke juist waardeef>| Van deze koningin krijgen we geen psalme geen spreuken en geen Hooglied. En ook i persoonlijke uitspraken. En bovendien v van haar geen openbare politieke mening! Kj liever zo weinig mogelijk politieke invloedL koningin moet dus iets anders verzinnen t (weer) geliefd te maken. Wat? Ik zou het o weten. staat dat er 'tien sterke dingen zijn geschapen in de wereld. De rots is sterk, maar het ijzer klieft de rots. Het ijzer is sterk, maar vuur doet het smel ten. Het vuur is sterk, maar het water dooft het uit. Het water is sterk, maar de wolken nemen het mee. De wolken zijn sterk, maar de wind ver spreidt ze. De wind is sterk, maar het lichaam ademt het in. Het lichaam is sterk, maar angst breekt het li chaam. Angst is sterk, maai' de wijn lost de angst op. De wijn is sterk, maar de slaap ontneemt de wijn zijn kracht. De dood is sterker dan al deze dingen bij el kaar, maar tsedaka (hetgeen zo wel liefdadigheid als rechtvaar digheid betekent) verlost van de dood, zoals geschreven staat in Spreuken. Wat heeft dat in hemelsnaam met Koninginnedag te maken? De spreuken in het gelijknamige bijbelboek worden aan Salomo toegeschreven, een van de grote koningen van Israel. De spreu ken zijn bedoeld om wijsheid en tucht te verkrijgen, om verstan dige woorden te verstaan, om de tucht aan te nemen die verstandig maakt, ge rechtigheid en recht en rechtschapenheid; om de onderstandige schranderheid, de jongeling ken nis en bedachtzaamheid te geven. De wijzen moeten bovendien inzicht ontlenen aan de wijze woorden van de koning en de verstandigen gaan er met elkaar over in discussie. Het joodse volk wilde koningen, omdat ze net als alle andere volkeren in hun omgeving wilden zijn. De profeten, de eigenlijke leiders van het volk, waren het er niet mee eens, maar gingen overstag. Van de koningen die het volk Israel had zijn er drie die tot de verbeelding blijven spreken. Saul, de koning die gek werd. David, de koning die als pubertje de reus Goliat omlegde door een steentje tussen diens ogen te schieten en die de mooie Batsjewa inpikte van haar man Uri, die hij naar het front stuurde zodat hij zou sneuvelen. De koning ook die de psalmen schreef (althans zij worden aan hem toegeschre ven), bron van troost, vreugde en inspiratie. En Salomo, de wijze koning en de koning die de eerste Tempel bouwde. Aan Salomo wordt het Hooglied toegeschreven, de erotische tekst die altijd met Pes- achwordt voorgelezen. Van Beatrix kun je je niet voor stellen dat ze krankzinnig zou worden. Ze is juist de belicha ming van de control-ffeak. Tot in het kleinste detail moet alles geregeld zijn. Zo heeft ze het graag, ook als haar onderdanen er tureluurs van worden, getuige het gemor dat in Katwijk en Leiden ontstond om de ijzeren maatregelen waarmee haar bezoek in goede ba nen moet worden geleid. Nee, de greep op haar leven zal onze koningin niet verliezen... Een tweede Saul is zij niet. Een tweede David - enerzijds de zanger met de harp, anderzijds degene die alsmaar oorlog voert - is zij ook niet. Een door wellust gedreven ko-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14