'Nederland mag niet klagen over invloed binnen NAVO' Bellen met 10% Kies zelf uw 10 voordeelnummers. Buitenland Acties bij Daewoo Lockerbie-proces wordt niet verder uitgesteld Steentjesrage teistert Belgische spoorwegen Sezer nog net geen president Turkije 'Westen schept vertekend beeld van Zimbabwe' JDAG 28 APRIL 2000 IA oefende in Britse leger iden» Leden de IRA namen in de jaren vijftig dienst in het le- van hun vijand, Groot-Brittannië, om zo een gedegen mili- :e opleiding te krijgen. Dit blijkt uit documenten van het Brit- ninisterie van defensie. Toen de Britten lucht kregen van de- braktijken werd niet ingegrepen, uit angst voor een schan- ?1. Noord-Ierse dienstplichtingen in het Britse leger werden ^'endien door de IRA benaderd om informatie te verzamelen, blijkt uit documenten van het Britse ministerie van defensie, vandaag zijn vrijgegeven. chael Heseltine stapt uit politiek ÉDe vroegere Conservatieve Britse vice-premier Michael ie heeft zijn vertrek uit de politiek aangekondigd. Hij is ilgende verkiezingen voor het Lagerhuis geen kandidaat eseltine veroorzaakte in 1990 de val van premier Marga- ,Thatcher. De 67-jarige politicus zei gisteren: ,,Het is mij niet ?even op een bankje achter in het Lagerhuis te wachten op t de partijleiding zegt". Heseltine geldt als kopstuk van de {i-Europese vleugel in zijn partij. halfabetisme in de wereld neemt af tARHet analfabetisme in de wereld is sinds 1950 flink afge- men. In Afrika is het percentage van de bevolking dat niet p lezen en schrijven gedaald van 84 naar 39 procent. Dit blijkt een rapport dat de directeur-generaal van de Unesco, Koi- jro Matsuura, gisteren presenteerde in de Senegalese hoofd ei Dakar. In Azië is 25 procent analfabeet, in Zuid-Amerika en Caribisch gebied 12 procent. 'eer kranten verboden in Iran ERan De rechtbank voor de pers in Teheran heeft gisteren twee belangrijkste overgebleven hervormingsgezinde kran- van Iran, Sobh-e Emruz en Mocharekat, een verschijnings- jbod opgelegd. In minder dan een week zijn nu zestien dag den en tijdschriften verboden. In Iran is een machtsstrijd ji de gang tussen de hervormingsgezinde president Khatami conservatieve geestelijken rond geestelijk leider Khamenei. krant Mocharekat wordt uitgegeven door de broer van de isident. ijken gevonden bij Ugandese sekte iipala Politie en brandweer hebben gisteren 55 lijken opge ven bij een huis bij de Ugandese hoofdstad Kampala dat fd gehuurd door sekteleiders die al zeker 924 mensen de Dd in hebben gejaagd. Dat heeft een politiewoordvoerder ge ld. Op 17 maart kwamen 530 mensen om toen een kerk van Beweging voor Herstel van de Tien Geboden in de as werd anker tast ambities Giuliani aan 5hington Rudy Giuliani's gooi naar een zetel in de Ameri- inse Senaat is plotseling onzeker geworden. De Republikein- Durgemeester van New York maakte gisteren bekend dat hij istaatkanker heeft. De 55-jarige Giuliani, in de race om het iatorschap van de staat New York vooralsnog de tegenstan- van First Lady Hillary Rodham Clinton, zei twee tot drie we- k nodig te hebben om te beslissen wat de diagnose inhoudt jir zijn kandidatuur. ieuw vredesgesprek Ulster |den De Britse premier Blair en zijn Noord-Ierse ambtge- Dt Ahern proberen vanaf komende dinsdag in Londen de tgelopen vredesbesprekingen over Noord-Ierland vlot te kken. Beiden zullen dinsdag aparte besprekingen voeren met evaardigden van de Noord-Ierse partijen, zo is gisteren in fiden bekendgemaakt. natste Kaw-indiaan gestorven ftHA» De laatste volbloed Kaw-indiaan, William Mehojah, is 82-jarige leeftijd in de Amerikaanse staat Nebraska overle- 1. Dat heeft JoAnn Obregon, een lid van de stamraad, giste- gezegd. Volgens Obregon staan nu nog zo'n 2.500 mensen egistreerd als Kaw, maar de meesten hebben maar een frac- Kaw-bloed. pnieuw moorden in Belgrado :rado* De serie moorden in de Joegoslavische hoofdstad grado is gisteren uitgebreid met twee nieuwe gevallen. De igste slachtoffers zijn de in de onderwereld bekende zakep- n Zoran Uskokovic en zijn chauffeur. Beiden werden door irbijrazende schutters in een auto doodgeschoten, aldus de liozender B2-92. Afgelopen dinsdag werd de directeur van ntvaartmaatschappij JAT doodgeschoten. eorge Habash stapt op aascus George Habash is gisteren opgestapt als leider van radicale Palestijnse factie Volksfront voor de Bevrijding van estina (PFLP). Naar verwachting zal zijn naaste medewerker i Ali Mustafa vandaag worden benoemd tot zijn opvolger. 73-jarige Habash kampt met hartproblemen. Hij leidde het LP sinds de oprichting in 1967. Het Front werd in 1970 in een p berucht toen het drie westerse vliegtuigen kaapte. ader Elian wint tussentijds proces ftNTADe Amerikaanse familie van de Cubaanse jongen In Gonzalez krijgt geen bezoekrecht. Ook het verzoek om een ïtrale persoon als voogd voor de jongen aan te stellen is afge- ken. Het hof van beroep in Atlanta gaf Elians vader het recht partij op te treden in de rechtzaak rond zijn zoon. Het hof haalde wel het standpunt dat Elian in de VS moet blijven zo- g de juridische procedure over zijn toekomst loopt. idonesië wil eilanden verhuren ^rta De Indonesische regering studeert op een plan om ei- jden te verhuren. De archipel, die in een diepe economische is verkeert, beschikt over zo'n tienduizend onbewoonde ei- pen. Jakarta hoopt door de verhuur van de eilanden hun |nomische ontwikkeling te stimuleren, aldus persbureau An- k. Er hebben zich al belangstellende bedrijven op het gebeid l visserij, zeetoerisme en natuurbehoud gemeld. Moddergooien voor Schotse rechtbank soesterberg marjolun de cocq Een Schotse rechter heeft giste ren een verzoek om uitstel van het Lockerbie-proces afgewe zen. Komende woensdag begint de rechtszaak tegen twee Li- biërs die worden verdacht van de bomaanslag in 1988 op een Boeing van PanAm boven het Schotse plaatsje Lockerbie. De rechter benadrukte dat de ver dachten een voor het Schotse recht 'ongeëvenaard lange' pe riode van 416 dagen in voorar rest zitten in de voormalige luchtmachtbasis Kamp van Zeist. Het tijdelijke Schotse ge rechtshof dat voor het Locker bie-proces in Kamp van Zeist is ondergebracht, kreeg gisteren een verre van vlekkeloze vuur doop. Beklagenswaardig', noemde de rechter het partijtje moddergooien van aanklagers en advocaten. De aanklagers hadden ge vraagd het proces acht weken op te schorten. Ze stellen dat de advocaten van de Libiërs veel te laat zijn gekomen met een lijst van 119 getuigen, van wie er 88 voor het Schotse openbaar mi nisterie volslagen nieuw zijn. Hoofdaanklager Colin Boyd be gon gisteren voorzichtig en zei het „diep te betreuren" dat hij extra tijd moest vragen om de getuigen een verklaring af te nemen. „Dat is op geen enkele manier toe te schrijven aan een fout van het OM, maar alleen aan de daden van de verdedi ging", zo vervolgde Boyd. Liefst vijf 'aanslagenin een week tijd Inchon Stakende arbeiders van de in moeilijkheden verkerende Zuid-Koreaanse autofabriek Daewoo probeerden gisteren een politiebureau bin nen te komen. Ze meenden dat daar gearresteerde vakbondsleiders werden vastgehouden. De politie hield echter tand. foto epa kim jae-hwan Generaal Wesley Clark neemt afscheid Kleinere bondgenoten zoals Nederland hebben geen re den tot klagen over hun relatief geringe invloed op de NAVO-bombardementscampagne, vorig jaar in Kosovo. De Nederlandse zeggenschap was volledig in overeen stemming met de militaire bijdrage van Den Haag. Als bondgenoten een grotere vinger in de pap willen, moe ten ze zorgen voor meer slagkracht. middelgroot land als Nederland is altijd wat ontevreden omdat grotere landen meer invloed op de besluitvorming hebben", zei hij in een toelichting. PvdA- fractievoorzitter Melkert uitte eerder soortgelijke kritiek. Onzin, luidde gisteren de boodschap van Clark. „De be sluitvorming binnen de NAVO was fundamenteel gezond. De alliantie beslist bij unanimiteit, maar de invloed van bondge noten is ook afhankelijk van hun militaire bijdrage." Neder land werd niet over het hoofd gezien, aldus de generaal. „ik had tijdens de operatie fre quent telefonisch contact met de Nederlandse chef defensie staf." Als de Europese Unie serieus werk maakt van de versterking berden paul koopman correspondent De NAVO-opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse gene raal Wesley Clark, zei dat giste ren bij zijn afscheid van het hoofdkwartier in het Belgische Mons (Bergen). Clark leidde vorig jaar de operatie 'Allied Force' die presi dent Milosevic in 78 dagen op de knieën dwong. Na de Servi sche terugtrekking uit Kosovo groeide echter de kritiek op de gevolgde strategie en de selectie van doelen (onder meer een te levisietoren in Belgrado). In een notitie van.het kabinet hekelde premier Kok de recht streekse bemoeienis van de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk bij de selectie van doelen. „Een Clark tijdens zijn afscheidsgesprek met de pers. foto reuters van zijn militaire slagkracht, zal ook de invloed van Europese bondgenoten op de besluitvor ming binnen de NAVO toene men, verwacht Clark. „Die be sluitvorming wordt dan nog evenwichtiger, we kunnen dan als NAVO met een krachtiger stem spreken." Clark wordt komende woens dag als hoogste bevelhebber in Europa opgevolgd door zijn landgenoot generaal Joseph Ralston. Deze functie van 'SA- CUUR' valt traditioneel toe aan een Amerikaan. Het politieke leiderschap van de NAVO wordt door een Europeaan vervuld, sinds vorig jaar door de Schot George Robertson. brussel marc peeperkorn correspondent Kinderen die een steentje of muntstuk op de spoorrails leg gen. Geintje, goedkoop ver maak tijdens de paasvakantie, zou je zeggen. Maar bij dc Bel gische spoorwegen NMBS den ken ze daar inmiddels heel an ders over. „Normaal gebeurt dit hooguit twee keer per maand. Afgelopen week was het vijf keer raak, met een dode machi nist als gevolg. We kunnen al leen maar hopen dat deze steentjesrage snel voorbijraast." Leen Uytterhoeven van de NMBS somt de trieste reeks nog maar eens op. Vorige week dinsdag begon het met de be- tontegels die drie kinderen - twee broertjes van acht en ne gen jaar en een vriendje van dertien - op de spoorlijn tussen Namen en Charleroi legden. Een paar tegels op de rails om uit elkaar te laten spatten en eentje tussen de wissel. Gevolg: frontale treinbotsing, één dode, drie zwaargewonden en acht tien passagiers met lichte kneu zingen en snijwonden. De ou ders van de kinderen hangt een miljoenenclaim boven het hoofd. „Diezelfde avond al kregen we een melding van een tweede steentjesincident, in Gembloux. Kleine keitjes gelukkig, die nor maal als ballast tussen de rails liggen. Vorige week vrijdag was de spoorlijn bij Antwerpen- Zuid aan de beurt, zaterdag Luik en eergisteren Lokeren", somt Uytterhoeven op. „Alle maal zonder ernstige gevolgen, maar ik hou mijn hart vast voor vandaag en morgen. Imitatie lijkt hier zeer duidelijk aan de orde. We staan vrijwel machte loos tegenover dit soort na bootsingsgedrag." Nieuw is dit gedrag allerminst voor de Belgische spoorwegen. „We zien hetzelfde bij zelf moorden. Als er eentje voor de trein springt, kun je er zeker van zijn dat de dagen erna nog enkelen zullen volgen", weet Uytterhoeven uit ervaring. Idem met bommeldingen op stations: één gek heeft vele vol gelingen. Dat is een ongewild effect van de berichtgeving er over, stelt Uytterhoeven vast. In cijfers: jaarlijks plegen circa honderd mensen zelfmoord op de Belgische spoorrails. Het aantal bommeldingen lag vorig jaar op 39. Het spoor trekt nu eenmaal meer dan alleen passagiers aan, zegt Uytterhoeven berustend. Voeg dat bij de gemakkelijke bereikbaarheid van de rails, en het probleem is daar. „We kun nen niet overal afrasteringen plaatsen. En om de honderd meter iemand langs het spoor posten, is eveneens een onhaal bare zaak." Wat dan wel? „Hek ken plaatsen bij de gevoeligste plekken, bij dorpen en steden dus. Maar die plekken moeten we eerst in kaart brengen." Is de aanpak van de Nederland se NS - machinisten bezoeken scholen rond de spoorlijnen en wijzen op de gevaren - mis schien een goed idee? Uytter hoeven: „Tot 1998 kende de NMBS een dergelijk program ma, maar dat is geschrapt we gens reorganisatie en bezuini gingen. We denken er nu over deze schoolbezoeken opnieuw in te voeren." Eén lichtpuntje ziet ze wel: „De paasvakantie is voorbij. En dat is een periode waarin de kans op dit soort steentjesincidenten groter is." Parlement stemt maandag opnieuw istanbul «jessica lutz correspondent Opperrechter Ahmet Necdet Sezer heeft gisteren in het Turk se parlement de eerste ronde van de presidentsverkiezing ge wonnen. Hij haalde echter nog niet de tweederde meerderheid die nodig is om in één keer te worden gekozen. Wel kon hij bogen op een ruime meerder heid: 281 van de 530 parle mentsleden steunden Sezer. De beste van zijn mededin gers kwam niet verder dan 61 stemmen. .Gezien deze voor sprong is het vrijwel zeker dat Sezer aanstaande maandag in de tweede ronde tot tiende pre sident van Turkije wordt geko zen. Daarmee slaat het land een nieuwe koers in. De uitkomst van de stem ming van gisteren moet een op luchting zijn geweest voor de vijf partijleiders van regering en oppositie, die Sezer hadden voorgedragen. Direct na de voordracht meldden zich 13 andere kandidaten. Een aantal trok zich weer terug, maar het was niettemin een duidelijk protest van de parlementsle den. Ten eerste tegen het feit dat een kandidaat van buiten het parlement was gelanceerd, en bovendien tegen het voldon gen feit waarmee de partijlei dingen de gewone parlementa riërs hadden geconfronteerd. Hadden deze opstandige ge voelens zich - zoals werd ge- vréesd - weerspiegeld in het stemgedrag, dan waren de frac tieleiders niet meer zo zeker ge weest van hun gezag. Ook het kabinet had dan in een lastig parket gezeten, want de meeste kandidaten die tegen Sezer in stelling werden gebracht, kwa men uit de regeringspartijen. De uitkomst van de stem ming is echter niet alleen inge geven door gezagsgetrouwheid. Alom werd namelijk zo positief gereageerd op de onverwachte kandidatuur van Sezer, dat het wel erg ongepast zou zijn voor de volksvertegenwoordigers om niet naar de stem van hun ach terban te luisteren. Sezer is po liticus noch (ex-)militair, maar voorzitter van het Constitutio nele Hof. Hij geldt als volstrekt eerlijk en betrouwbaar en heeft bedenkingen bij de grote in vloed van het leger op het landsbestuur. Ambassadeur ChidjauziHu wil misverstanden rechtzetten Met VoordeelN Nederland belt i uw 10 favoriete telefoonnummers binnen Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. De oppositie in Zimbabwe vreest dat het gisteren aangekondigde harde politieoptreden tegen politiek geweld eerlijke verkiezingen onmogelijk maakt. De stembusgang is uitgesteld tot augustus. „Het is niet juist dat de politie zowel de regeringspartij ZANU-PF als ons de schuld geeft van het geweld. Alleen onze aanhangers worden gedood", aldus oppositieleider Morgan Tsvangirai. Gisteren onderhandelden Britse en Zimbabwaanse ministers in Londen over een op- lossing voor de landkwestie in Zimbabwe. Londen heeft geld toegezegd, maar het overleg over de voor- ïi< waarden liep gisteren op niets uit. De Zimbabwaanse ambassadeur in Genève gaf gisteren een toelichting op de actualiteit. i geneve bob kroon h correspondent De voor volgende maand geplande algemene verkie zingen in Zimbabwe worden uitgesteld. „De herinde ling van de kiesdistricten vergt meer tijd dan voor zien". zei Zimbabwes permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in Genève, luitenant-kolonel b.d. Boniface Chidjauziku, gisteren in een gesprek met enkele buitenlandse correspondenten in Zwitserland. Verder draagt het politieke geweld „van beide zijden"" niet bij aan een gunstig klimaat voor een volksstem ming, voegde hij eraan toe. Chidjauziku heeft zich tot taak gesteld het 'vertekende beeld' van zijn land in de westerse media recht te zet ten. Zoals de 'misvatting' dat de herindeling van de kiesdistricten een poging is om een dreigende verkie zingszege var i de oppositiepartij MDC te voorkomen. Of de gewraakte opmerking van president Mugabe, dat de blanke planters vijanden van het volk zijn. Die op merking is volgens Chidjauziku uit zijn verband gerukt, want de president doelde alleen op blanke grootgrond bezitters, die zich „tegen het volk hebben gekeerd". Chidjauziku ontkent met klem dat de regering van Mu gabe achter de gewelddadige bezetting van bijna dui zend landbouwbedrijven zit, acties waarbij tot dusver re drie blanke boeren en een negen zwarte landarbei ders zijn omgekomen. De oppositie is volgens Chidjau ziku trouwens ook niet vrij te pleiten van geweldple gingen. De wortel van alle kwaad, aldus de ambassadeur, ligt in de erfenis van het blanke grootgrondbezit uit de Britse koloniale tijd. „De helft van het nationale land bouwareaal, zo'n 14 miljoen hectaren van de beste grond, was in bezit van 6.000 blanke boeren. Ongeveer 600,000 zwarte boertjes moesten zich in leven zien te houden met de andere helft, die aanmerkelijk minder vruchtbaar is." Volgens dc ambassadeur wisten veel blanke herenboe ren niet eens wat ze met al dat land aan moesten: „Sommigen hebben er maar wildparken van ge maakt". Dat verklaart misschien, dat Zimbabwe nu meer olifanten (72.000 volgens het Wereldnatuur- fonds) telt dan blanken (70.000). Gevraagd naar Mugabes geldverslindende militaire steun aan het regime van Laurent Kabila in buurland Congo, erkent de ambassadeur dat „bepaalde groepe ringen" in Zimbabwe het hiermee ook niet eens zijn. In Congo heeft Mugabe 11.000 man troepen ingezet ten koste van 500 miljoen dollar, ofwel een derde van de staatsbegroting van dit jaar. Dat is inderdaad niet niks, vindt ook de ambassadeur, „maar in Congo draagt mijn land bij aan een Afrikaanse oplossing van een Afrikaans probleem". Van hardnekkige bewerin gen dat Mugabes militaire commandanten zich ter plaatse verrijken aan Congolese diamanten, wil hij niets weten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7