Gemeente Den Haag krijgt de ruimte 'Het gaat hier tenslotte alleen maar om een stukje grond' Tol is het toverwoord in anti-fileplan van Netelenbos Ikez Binnenland Barneveld wil Beatrix Tmans biedt onderwijs ;er, maar niet voldoende VERHUIZINGSUITVERKOOP Minstens vier mille voor legionellaslachtoffers flora Vanaf maandag i mei werkt de toekomst ineens heel anders AG 28 APRIL 2000 ie vrouw is Ankie Blommaert ad Aan de hand van gebitsgegevens is gisteren komen e staan dat de dode die maandag bij Lelystad is gevonden rmiste Ankie Blommaert is. Het 16-jarige meisje verdween maart. Onderzoek heeft uitgewezen dat zij door een mis- >m het leven is gekomen. Dinsdag werd een 16-jarige jon- it Lelystad aangehouden. Hij had eerder verklaard dat hij ïeisje op de avond van haar vermissing in de buiirt van huis had afgezet. Hij heeft volgens de politie nog geen be- nis afgelegd. Een voorbijganger trof het stoffelijk overschot nkie Blommaert tweede paasdag aan in een rietkraag bij jstvaardersplassen. ra treinen op Koninginnedag De NS zet vannacht en op Koninginnedag extra trei- De nachttreinen rijden elk half uur in plaats van eens in ïur. In de vroege ochtend vertrekken er vanuit Amsterdam treinen de Randstad in. Ook worden zoveel mogelijk dub- ijkkers ingezet en verlengt de NS op de trajecten naar en ïpn de Randstad de 'gewone' treinen. De NS schat al in dat a grote stromen extra reizigers niet zonder vertragingen kan rprken. Mensen die een vliegtuig moeten halen, wordt aan- i|en extra vroeg van huis te gaan. jneenten fout bij extraatje i^AGRuim de helft van de eindejaarsuitkeringen van ge- i'aten aan mensen met een minimum-inkomen is niet hele- ain de haak, blijkt uit onderzoek onder alle gemeenten met dan 50.000 inwoners. Eén op de vier gemeenten verstrekte vorig jaar een eindejaars-, een millennium- of kerstuitke- edie varieerde van 75 tot 350 gulden. De belangrijkste fout daarbij maakten is dat ze hem automatisch gaven aan bij lsontvangers, maar daarbij andere groepen op het be- isminimum vergaten. Ook bejaarden met een kale AOW- ing of bijvoorbeeld mimimumloners zouden die uitkering neten hebben gekregen. jideren bekennen miljoenenbrand iJen Twee jongens van 11 en 13 jaar uit Wijchen hebben 'ven bekend dat zij twee weken geleden brand hebben ge- j in een boterfabriek in hun woonplaats. De fabriek brand- Jlemaal uit. De schade loopt in de miljoenen. De jongens ïen op het bedrijfsterrein door een gat in de omheining, eur van de fabriek stond open, zodat ze naar binnen kon linnen staken zij een stapel papier aan. Het Vuur greep di- m zich heen, waarna de jongens de benen namen. De po- etrapte de 13-jarige een week later toen hij met zeven an- /Vijchense kinderen in de leeftijd van 11 tot 14 jaar ruiten ide bij een scholengemeenschap in Wijchen. Enkele da- laarvoor was hij ook al betrapt toen hij met een meisje en ruiten van geparkeerde vrachtwagens ingooide. (ïtie pakt twee jeugdbendes op *rdamAgenten van de districten Rotterdam-West en -Oost ;pneen serie van dertig autodiefstallen opgelost met de oudingen van zeven jongeren. In de periode tussen okto- maart werden in Rotterdam zeventien Opeis Kadett ont- 3td in de buurt van de metrostations Kralingse Zoom en 'h kol. zeven bij het Feyenoord-stadion, drie bij het Sparta an en drie in Schiedam. Met de aanhouding van acht jeug- tyerdachten heeft de politie van het Rotterdamse district 'fioord-Ridderster tien overvallen en berovingen opgelost. 5j)litie verdenkt de jongens, in de leeftijd van 15 tot 17 jaar, 'Overvallen op een snackbar, een drogist, een sigarenzaak en re kleine ondernemingen. Ig A t Hermans van onder- de bonden met een ho- risvoorstel tegemoet ge- Hij bood vannacht een irhoging van 2,25 pro- r 1 maart 2000. Per 1 au- krijgen de directeuren Ikrachten in het basison- er dan nog eens 0,75 3t bij. Bovendien stelt jlns een eindejaarsuitke- ior van 0,6 procent plus toonsverhoging van 1,5 4t op 1 maart volgend je bonden en het ministe- ,|ben het CAO-overleg op- jrt voor overleg met de J>an. pans overstijgt met het Ijn vorige voorstel voor "Uarisverhoging van 2,85 De bonden eisten 4 t en een eindejaarsuitke- in 1 procent. Bovendien ze 1,5 procent extra om rsoneel in het basison- naar een hogere salaris- erde Pers Diensten De Vries geeft Hofstad gebied van randgemeenten Leidschendam, Nootdorp, Pijnacker, Rijswijk en Voor burg hebben 'verbijsterd' gereageerd op het herinde lingsplan voor Den Haag. Burgemeester Deetman van Den Haag is uiteraard wél tevreden met het plan van mi nister van binnenlandse zaken De Vries om Den Haag er 13.000 inwoners bij te geven. ,,Een sterke regio staat of valt met een financieel gezonde en .sterke centrumge meente." den haag gpd Den Haag krijgt in het plan van De Vries de felbegeerde 'ruime re jas' door annexatie van de nieuwbouwwijken Leidschen- veen (Leidschendam), Ypen- burg (Rijswijk en Nootdorp) en Essellanden (Wateringen), maar ook geheel Voorburg-West en de dure Leidschendamse woonwijk Park Leeuwenbergh. Nootdorp wordt niet zoals Den Haag wilde bij de residentie ge voegd, maar gaat op termijn wellicht samen met andere buurgemeenten. De minister wijkt met zijn voorstel weinig af van het twee jaar geleden in een storm van protest, acties en juridische problemen gesneu velde plan van de provincie Zuid-Holland. Daarna nam De Vries' voorganger Peper, het dossier over. Maar diens voor stel voor een nog grotere an nexatie nam De Vries niet over. Volgens De Vries wordt het grondgebied van Rijswijk en Voorburg weliswaar fors inge krompen door de annexatie, maar houden ze genoeg moge lijkheden om zelfstandig voort te bestaan. De betrokken gemeenten moeten echter niets hebben van het annexatieplan. „Dit plan leidt de aandacht af van de werkelijke problemen in de re gio", zei de Voorburgse burge meester Van Haersma Buma. De anti-annexatiecomités die twee jaar geleden de strijd te gen de eerste voorstellen aan bonden, kondigden meteen 'keihard verzet' aan. Gisteren werden 50.000 posters ('Landje pik Nooit') en evenzoveel infor matiekranten gedrukt, die op grote schaal in de buurgemeen ten zullen worden verspreid. Ook Binnenlandse Zaken ver spreidt een speciale krant. De buurgemeenten raken be halve grond ook meer dan tien duizend inwoners kwijt. Zij vre zen daarom een financiële aderlating. De bewoners van de betrokken gebieden vrezen slechter af te zijn, omdat zij ho gere lasten zullen moeten gaan betalen en in het grote Den Haag minder zeggenschap zul len hebben. Het plan creëert voor Den Haag ruimte voor 17.000 wo ningen en 500 hectare bedrijfs terrein. Deetman zei blij te zijn dat De Vries snel tot een beslis sing in Tweede en Eerste Kamer wil komen, zodat Den Haag vanaf 1 januari 2002 de financi ële voordelen van meer inwo ners en meer grondgebied kan incasseren. Volgens de Haagse bufgemeester is na het afblazen van de stadsprovincie door de Tweede Kamer herindeling de enige mogelijkheid om Den Haag voldoende financieel draagvlak te geven. „Een nieu we artikel 12-status blijft drei gen. Financieel is Den Haag nog steeds een kasplantje." den haag gijs korevaar In zijn vrije tijd heeft Klaas de Vries, doordeweeks minister van binnen landse zaken, de nieuwbouwwijken rond Den Haag doorgefietst en nog eens goed bekeken. „Je ziet een na tuurlijke samenhang in het gebied. Het zou onlogisch zijn dat over drie ge meenten te versnipperen". Gisteren presenteerde hij zijn plannen voor de herindeling rond Den Haag. En hij is tevreden. „Dit plan wordt een groot succes. Als ik eerlijk ben, dan is dit ge woon de beste oplossing. Een andere is er niet". De Vries relativeert het belang van de Haagse uitbreiding. „Je moet niet net doen alsof bij een herindeling je straat wordt weggehaald. Dat gebeurt niet". Zijn geboortedorp is bij een herinde ling verdwenen, herinnert hij zich, maar dat had de bevolking „als een man gedragen. Het gaat hier tenslotte alleen maar om een stukje grond". Daar laat je toch geen tranen om, vindt de bewindsman. Als inwoner van Pijnacker heeft hij wel meegedaan aan het referendum dat de bedreigde gemeenten hadden georga niseerd. „Ik doe mee aan alle stem mingen." Maar ook toen al vond hij de stemming eenzijdig. De Hagenaars - toch ook betrokken bij de annexaties - mochten zich niet uitspreken. „Die wonen in een stad die niet kan doen wat ze moet doen." Dat Den Haag meer ruimte nodig heeft, staat als. een paal boven water, meent de minister. „Een stad moet het draagvlak hebben om het werk te doen dat nodig is. Den Haag had en heeft die ruimte niet. Het kon alleen de deu ren openzetten om de inwoners weg te laten gaan. Honderdduizenden zijn vertrokken. Voor veel langer dan een decennium geven we nu een antwoord op de problemen." De volgende uitdaging voor de regio is nu volgens De Vries om de kleinere ge meenten samen te laten smelten. Nootdorp en Pijnacker zouden kun nen samengaan, eventueel met Berkel erbij. Ook de Westlandse gemeenten zouden moeten fuseren. „Het is niet goed als er in een regio heel grote en heel kleine gemeenten zijn. We moe ten toe naar meer evenwicht". De Vries hoopt dat de gemeenten, als deze discussie over 'landjepik' voorbij is, verder gaan met de broodnodige samenwerking. „Na de beslissing moet de regio met kracht de mogelijkheden oppakken van een intensieve bestuur lijke samenwerking". schaal te promoveren. De onderhandelaars bereik ten wel overeenstemming over 'schoolbudgetten', waarmee scholen zelf kunnen beslissen of ze meer willen uitgeven aan salarissen of aan andere zaken. Ook zijn ze het eens over een methode om de arbeidsduur verkorting te verzilveren. CAO- onderhandelaar Rolvink van de Algemene Onderwijsbond (AOb) vindt het hogere loonbod van Hermans nog steeds onvol doende. De bond eist een marktconforme loonsverho ging. Het laatste bod van de mi nister ligt daar volgens de vak bondsman nog te ver van ver wijderd, „Het kabinet heeft on derwijs tot prioriteit gemaakt", aldus Rolvink. „Dus als wij met onze lonen de marktsector niet volgen, kan ik dat echt niet aan mijn achterban uitleggen". Hermans en de onderwijsbon den praten begin volgende week verder. barneveld Na Leiden en Katwijk wil Barneveld aan de beurt komen. Een groep inwoners van Barneveld, verenigd in het comité 'De koningin naar Barneveld' heeft de afgelopen nacht een reuzenbanier van twintig bij zes meter met de beeltenis van Beatrix aan de historische Jan van Schaffelaar-toren gehangen. Zo willen de Barnevelders de vorstin ertoe bewegen een keer haar verjaardag in hun gemeente te komen vieren. Als ondersteuning van de actie heeft het comité vanmorgen bij alle leden van het koninklijk huis taarten laten bezorgen waarop de toren met banier is afgebeeld. foto gpd ruben schipper Nieuw systeem kentekens niet fraudebestendig veenpam gpd Het nieuwe fraudebestendige systeem voor gecontroleerde afgifte en inname van kente kenplaten blijkt twee maanden na invoering toch lek, heeft een autohandelaar uit Muntendam ontdekt. Om malversaties met kentekenplaten te voorkomen worden voor auto's sinds 1 fe bruari nog maar twee platen per auto afgegeven. Dit wordt bevestigd via een stempel in de autopapieren. De Muntendammer lukte het om op eenvoudige wijze voor een nieuwe auto vier nummer borden te bemachtigen nadat hij de kopie van zijn deel drie was kwijtgeraakt. Toen hij het RDW in Veendam vervangende papieren aanvroeg, bleek dat hij niet twee, maar vier kente kenplaten kon bestellen. Vol gens een woordvoerder van het RDW Centrum voor Voertuig techniek en Informatie (vroeger Rijksdienst voor Wegverkeer) kan dat omdat de nieuwe regel geving tot 2003 niet verplicht is. Hij adviseert bedrijven en parti culieren om bij vermissing of diefstal van kentekenpapieren toch de duplicaatcode in de nummerborden te laten slaan. Zo is er geen aansprakelijkheid voor eventuele frauduleuze handelingen. De RDW heeft de afgifte van kentekenplaten begin dit jaar juist aangepast om fraude tegen te gaan. De nieuwe platen zijn voorzien van unieke codes. Op 1 februari is de RDW begonnen met de afgifte van het fraudebe stendige kenteken voor nieuwe voertuigen. Vanaf 1 juni wordt het ook verplicht voor oudere wagens. Op 1 februari 2003 moeten alle voertuigen zijn voorzien van het nieuwe num merbord. 1g koos van wees duurt het toch zo tordat het anti-fileplan Inister van verkeer en Itaat Netelenbos open- lordt? Al maanden er gesproken over het lat inmiddels zelfs de turing van de autolobby HO/NCW en de ANWB I te hebben. Maar bin nen de coalitie is nog wel wat massagewerk nodig. Deze week werd bekend dat de discussie in het kabinet nu gaat over de aanpassing van het re geerakkoord. Die zou nodig zijn omdat de opbrengst van het re keningrijden niet in een verla ging van de motorrijtuigenbe lasting wordt gestopt, maar in nieuwe (spoor)wegen. In het regeerakkoord staat echter dat het geld van het rekeningrijden moet worden teruggesluisd naar de belastingbetalers en niet dient als financieringsin strument. Maar hadden we minister Zalm van financiën al niet eens horen zeggen dat hij het regeerak koord gewoon wil uitvoeren? Dan is een aanpassing toch niet nodig? En inderdaad, zo luidde het gisteren in de Haagse wan delgangen: het spitstarief kan naar een lagere motorrijtuigen belasting, en de (spoor)wegen worden betaald uit de meeval lers. De werkelijke reden dat een de finitief besluit opnieuw met twee weken is uitgesteld, zit dan ook niet déarin, zo wordt verzekerd. Als het regeerak koord al moet worden aange past, dan komt het omdat de De Mitsubishi Galant wagon. De Mitsubishi Galant beschikt over alle luxe en comfort die u van een auto uit de top van het zakensegment mag verwachten. Heeft u eenmaal plaats- EEN GALANT WAGON VOOR DE PRIJS VAN EEN SEDAN V.A. 47.690,- genomen achter het stuur en het gas pedaal ingedrukt, dan begrijpt u pas echt waarom deze auto de naam Galant heeft gekregen. En met de gratis hobbyruim- te heeft u er in he, weck- M|TS(JB|SH| end nog meer plezier van. MOTORS automobilist nog veel meer tol moet gaan betalen dan alleen dat spitstarief. Het 'bereikbaar heidsoffensief van mevrouw Netelenbos is namelijk voor een deel gebaseerd op de fraaie plannen van de autolobby, waaronder de veel genoemde doorstroomroutes. Die bestaan uit stukken tolweg (de A4 door Midden-Delfland bijvoorbeeld) en aparte betaalstroken langs de al bestaande snelwegen (A9 en A15) waarop de kapitaal krachtige automobilist lustig kan doorscheuren. In een land waarin tolwegen een zeldzaamheid zijn, is dat nogal een ingrijpende wijziging. Netelenbos kondigde al aan dat ze haar wetsvoorstel rekening rijden zal intrekken en zal ver vangen voor een breder wets voorstel dat al die heffingen omvat, van tol tot spitsheffing. Mpar daarvoor heeft ze wel de steun nodig van het héle kabi net. Het is niet zo moeilijk de bezwaren die tegen zo'n rege ling bij de verschillende partij en leven voor de geest te halen. Meer wegen was niet helemaal wat PvdA en D66 in gedachten hadden toen ze in het tweede paarse kabinet stapten. En de lastenverzwaring voor de veel reizende automobilist maakt het WD-smaldeel niet echt ger lukkig. Voordat alle neuzen in dezelfde richting staan, is dus nog wel wat massagewerk nodig. Zo wordt de aanleg van trampro jecten als Randstad Rail (Rot terdam-Den Haag), Agglonet (Amsterdam) en Randstad Spoor (Utrecht) vervroegd, om tegemoet te komen aan de be zwaren van PvdA en D66 tegen nog meer asfalt. En Zalm pro beert de druiven minder zuur te maken voor zijn WD door vast te houden aan een lagere mo torrijtuigenbelasting. De goedlachse schatkistbe waarder voelt zich daarbij in de rug gesteund door de financiële meevallers. De één miljard die tot 2010 jaarlijks nodig is voor Netelenbos' fileplan wordt on der meer betaald uit de meeval lende aardgasbaten. De rest be taalt het bedrijfsleven, dat dit later weer verrekent met de tol betalende automobilist. Het rekeningrijden levert jaar lijks een miljard op, zo zeggen ze op Financiën. Maar gebruik makend van die meevallers kan Netelenbos haar fileplan ook wel doorvoeren zónder de op brengst van rekeningrijden. Dat miljard kan dan worden be steed als 'tegemoetkoming' in de extra uitgaven aan tol en spitsheffingen. Met zeven mil joen auto's komt een miljard gulden neer pp 142 gulden per auto. Een jaarlijkse verlaging van de wegenbelasting met zo'n bedrag zal door de steeds meer betalende automobilist in dankbaarheid worden aan vaard. utrecht anp Wachttijden ziekenhuizen vanaf vandaag na te slaan op internet demisch Ziekenhuis Rotter- dam/Dijkzigt en het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht zijn op de website op genomen. Maar volgens een woordvoerder van de NVZ ge beurt dat via een omweg. In die databank staan per regio de wachttijden voor specialismen voor polikliniek, kliniek en dag behandeling. Ook zijn wachttij den voor een aantal belangrijke medische ingrepen apart ver meld. De gegevens worden maandelijks ververst. Patiënten kunnen vanaf van daag zelf kijken welke wachttij den in welke ziekenhuiz&n gel den voor een bepaalde behan deling. De Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) zet dan de landelijke databank wachttijden op internet: www- .wachttijden.nvz-ziekenhuizen- .nl. Vooralsnog doet tweederde van de ruim honderd algemene ziekenhuizen mee. Ook de wachttijdgegevens van het Aca- De mooiste Oosterse Tapijten nü voordeliger dan ooit Medio mei 2000 opent Perez recht tegenover de huidige lokatie een veel grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu verkocht met veel verhuizingsvoordeel. Kom nu profiteren van hoge kortingen, van 10% tot wel 50%. Kom gauw genieten. PERZISCHE TAPIJTEN Bronsteeweg 2, HeemstedeTelefoon: 023-5292509 bovenkarspel gpd Ieder slachtoffer van de le- gionella-epidemie bij de West- friese Flora in Bovenkarspel krijgt van minister van volksge zondheid Borst ten minste vier duizend gulden als 'moreel ge baar'. Als de patiënt lang ziek is geweest, kan het oplopen tot achtduizend gulden. Nabe staanden van overleden slacht offers krijgen bedragen tot 10.000 gulden. De Consumen tenbond gaat desondanks door met de juridische strijd. Borst heeft gisteren twee mil joen gulden beschikbaar' ge steld voor de legionellaslachtof fers. De bijna 250 betrokkenen krijgen binnen twee maanden een brief met een inschrijffor mulier, waarmee ze hun aan vraag kunnen indienen. In ok tober volgt de beschikking. De stichting Flora Veteranen- ziekte, waarin nabestaanden en slachtoffers zijn vertegenwoor digd, noemt de donatie van Borst 'volstrekt onvoldoende'. „Veel slachtoffers en hun fami lieleden hebben hoge onkosten gemaakt." De uitbraak van le- gionella bij de bloementen toonstelling in 1999 kostte 28 mensen het leven en ruim tweehonderd bezoekers werden ziek. De Consumentenbond wil via de rechter duidelijk krijgen wie aansprakelijk is. MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Erasmus College orgstraat 15, Tel. 023 542 85 60 tlglngen te Breda, Eindhoven, irlem, Maastricht, Rotterdam, elljk secretariaat: Tel 040 251 81 14 "EEN (ONDERWIJS)KLASSE BETER" M^tis

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3