Sterren staan goed voor Opel Coupé Weg en wiel upel Zafira uitverkoren beste caravantrekker Gevaar van donder en iliksem bij een cabriolet HUISMAN 'Hot rod' Chrysler PT Cruiser te gaaf om in een hokje te stoppen Hogesnelheidsstep is in aantocht |DAG 28 APRIL 2000 27 REDACTIE PETER lODEWIJKS rijzen Toyota Previa bekend I lang heeft het er naar uit- In dat Toyota voor de Pre ien vrij forse ruimteauto, 1 opvolger zou uitbrengen, i hij komt er nu wel, over I maanden om precies te In de prijs van de nieuwe Ba weet de Nederlandse im- eur al: vanaf 66.400 gulden, wordt niet meer zo'n eigen- auto als zijn voorganger, die een centraal onder de vloer geplaatste motor had. Het nieu we model heeft de motor ge woon voorin en voorwielaan drijving. Voor de aandrijving zorgt een 2.4 liter motor met variabele kleptiming en 156 pk. De Previa krijgt in de basisver sie al een complete uitrusting mee en er is daarnaast keuze uit nog twee uitrustingsniveaus. jpel Zafira is uitgeroepen trekauto van het Jaar 2000. jofee van het ANWB-blad peer Caravan Kampioen I voor de tiende maal ver i's die meedingen moeten pikken over de nodige trek- ht en voldoende beheers- blijven in noodsituaties, een caravan erachter ver is iren de meeste auto's sterk gedrag. Er wordt veel meer ■pormaal van een auto ge- gd als hij een massa moet ;en die een stuk omvangrij- j dan de auto zelf. Er doen l93JVaak extra problemen voor oudijwind en vooral als de \/ON3inatie wordt ingehaald j een hoge vrachtwagen. [gaans scoren auto's met een korte overhang het -ie testbaan van Daf in St. zijn voor deze ver- ^^ng 23 auto's twee dagen lang aan de tand gevoeld door tien auto- en caravanjournalis ten. Tijdens deze rijtesten bleek het overgrote deel van de geno mineerde auto's meer dan be hoorlijk voor de caravan te presteren. Om te grote verschil len te voorkomen worden deel nemende wagens onderver deeld in klassen. Een Fiat Punto is nu eenmaal niet te vergelij ken met een Opel Omega, een Subaru Forester of een Volvo V70. Dat neemt niet weg dat zeer dure auto's met kostbare innovaties als elektronische sta biliteitsprogramma's een grote voorsprong hebben. Daarom krijgen die in de puntentelling een handicap. De aanschafprijs weegt ook nog mee. De Opel Zafira won niet alleen zijn eigen klasse, die van de MPV's, maar werd tevens geko zen tot beste caravantrekker 'overall', vlak voor de Volvo V70. issan Almera Tino ontworpen door en voor jonge gezinnen gÊ^n heeft moeders een be- 'riike stem gegeven bij het terp van de Almera Tino, jeuwe middenklasse ruim- to van het Japanse merk. aantal van hen is met de -pren naar het Britse ont- ^wblingscentrum van Nissan LLest om de auto te testen en en commentaar Dat heeft een schat -informatie opgeleverd, die Ins Nissan zijn vertaald in Jpteringen van het ontwerp. Nog deze zomer komt de Alme ra Tino in Europa op de markt. Tijdens de testsessie simuleer den de ingenieurs talrijke prak tijksituaties, zoals het van school halen van kinderen, winkelen en op vakantie gaan. Eén van de aanpassingen is bij voorbeeld dat de ruimte tussen de twee voorstoelen is vergroot omdat moeders hun kroost in de gaten willen houden. Boven dien voelen kinderen zich daar door minder opgesloten. nl2xtra opties Kangoo Alizé lult heeft een speciale versie uitgebracht van de Kangoo. Het om een zogenaamde Alizé-versie met extra uitrusting. Boven p standaarduitrusting van de Kangoo RTE die als basis diende, t de Alizé onder meer airconditioning met een warmteweren- iorruit, een in ongelijke delen neerklapbare achterbank met S hoofdsteunen en matten voor en achter. Daarnaast beschikt pto standaard al over ABS zijairbags, elektrisch verstelbare en armbare buitenspiegels, een audiosysteem en lichtmetalen ïpin De Kangoo Alizé kost met 1.4 liter benzinemotor 30.205 en, de 1.9 liter dieselversie is 35.195 gulden. De wetenschappers kwamen vervolgens tot de ontdekking dat alle tachtig in het laborato rium opgewekte bliksemflitsen insloegen in de metalen beu gels van de kap of in de dakdra gers aan de vóór- of achterzijde. Van daaruit werd de elektrische stroom via de carrosserie en de autobanden afgevoerd naar de grond. Anders gezegd: de on derdelen in de cabrioletkap functioneren op een vergelijk bare manier als een kooi van Faraday. Voorwaarde is wel dat de beugels van de kap gemaakt zijn van metaal en flat de af stand van deze onderdelen tot de grond niet wordt onderbro ken door niet-geleidende kunststof onderdelen. De wetenschappers raden ca- brio-rijders wel aan de kap on middellijk te sluiten wanneer er een onweersbui komt opzetten. Bij proeven met geopende kap is namelijk gebleken dat de bliksemschichten niet alleen in de raamstijlen insloegen maar ook in de hoofden van de dum- Mer en'bliksem zorgen voor Ik. Zowel bij mens als dier. In zoeken, wanneer een lersbui in aantocht is, een onderkomen. Veel men- Fvorden onrustig en ner ven bij sommigen slaat de pk toe. Woningen en ge- yen zijn in de meeste ge- door bliksemafleiders iiermd tegen bliksemin- iToch slaken velen een Jt van verlichting wanneer mweersbui de aftocht blaast e kans op blikseminslag bij is. s zijn niet voorzien van iliksemafleider maar welk lopen de inzittenden eer hun vervoermiddel |t getroffen door bliksem- Wllp? Antwoord: Zij hoeven ggjte vrezen, want zij worden nermd door de zogeheten 1Uz-van Faraday, genoemd ide natuurkundige Michel 23lay. Deze Engelsman ont- in de 19de eeuw dat een ten, of netwerkachtige me- omhulling van een ruimte iwendige beschermt tegen volgen van blikseminslag. .leze definitie voldoet de vandaar dat de bescher- van de inzittenden bij ;minslag nagenoeg perfect lar hoe is het gesteld met iligheid van de bestuurder passagier van een cabrio- zich letterlijk donkere :n boven de cabrio samen- in en bliksemflitsen op vorden afgevuurd? Deze •j wordt belangrijker omdat Ibriolet steeds meer aan lariteit wint. fabrikant Audi, onderdeel iet Volkswagenconcern, in samenwerking met de aische Universiteit van :hen, testen uitgevoerd )ij een cabriolet met daar- mmies onder 'vuur' werd men. De tests werden uit- :rd met een droge en een cabrioletkap. Daarbij wer- unstmatig opgewekte na< imflitsen van enige meters _EI( e op de gesloten kap afge- -1. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Sportieve set accessoires voor Multipla Het succes van de Multipla heeft fabrikant Fiat zelf ook een beetje verrast. In Ne derland gingen er in ruim een jaar tijd zo'n 1.700 exemplaren 'over de toon bank'. De eigenaardig ge vormde compacte ruimte auto heeft zijn weg naar de sterk individualistisch inge stelde automobilist toch weten te vinden. De Multipla blijkt niet al leen bij liefhebbers van veel ruimte aan te slaan, maar spreekt ook de wat sportie vere automobilist aan. Dat is een gevolg van de rede lijk sportieve rij-eigen schappen waarover de Multipla beschikt. Om dat gevoel nog wat te verster ken heeft Fiat enkele speci ale accessoires voor deze midi-MPV in de aanbie- ding. In samenwerking met de eigen ontwerpafdeling ont wikkelde Lineaccessori Fiat een stylingset, die bestaat uit aangepaste bum perspoilers voor en achter, dorpelverbreders en een dakspoiler met een inge bouwd derde remlicht. Het is uiteraard de bedoeling dat de stylingset in de car- rosseriekleur wordt gespo ten. Daarnaast is er een set 17 inch lichtmetalen wielen ontwikkeld met sportban- den in de maat 215/45. De complete sportieve trans formatie van de Multipla kost 5.495 gulden. Tot groot verdriet van veel Opel-liefhebbers verdween drie jaar geleden onver wacht de Opel Calibra van het toneel. Terwijl deze fraaie sportcoupé nog lang niet oud en versleten was, vond Opel het toch ge noeg. Een opvolger was er niet en zou pas komen 'als de sterren goed stonden'. Blijkbaar is dat nu het ge val, tivant sinds kort pronkt een nieuwe coupé bij de dealers in de etalage. De levering begint half juni. Was de Calibra afgeleid van de Vectra, de nieuwe coupé heeft de Astra als basis. Daarmee wordt de bestverkopende auto van Nederland steeds belangrij ker als uitgangspunt voor nieu we modellen. Eerder verdween ook al de Amerikaanse ruimte wagen Sintra ten gunste van de Zafira, eveneens een Astra-afge- leide. En zo kunnen we de nieuwe Opel dus het beste om schrijven als een Astra met Cali- bra-uitstraling. De voordelen van deze werk wijze zullen duidelijk zijn. Een grote (Astra)oplage betekent la ge ontwikkelings- en productie kosten voor een nieuw model. Daarbij wordt de Astra ge roemd om zijn vlotte design en rijkwaliteiten. Opel hoefde dus in feite alleen maar een aan sprekend koetswerk te bestellen en succes zou zijn verzekerd. Aldus geschiedde, het koets werk werd uitbesteed aan de Italiaanse ontwerper Bertone. Die maakte er een mooie ge strekte coupé van, iets langer dan de sedan, maar overduide lijk familie van de Astra. Ook het interieur is voor de As- tra-rijder zeer herkenbaar. De Coupé biedt relatief veel ruim te, vooral vanwege de flinke yvielbasis van 2,61 meter die ge lijk is aan die van de overige As tra's. Achterin hoeven passa giers zich geen zorgen te maken over de beenruimte, want die is voldoende. De beperkende fac tor is de hoofdruimte, die voor in al niet zo riant is vanwege de 34 mm geringere hoogte van de Coupé. Achterin is het daarmee nog wat minder gesteld. De Astra Coupé slaat wel een uitstekend figuur wat de koffer ruimte betreft. Door de lange carrosserie is er een volume van liefst 460 liter, dat door de ach terklep redelijk toegankelijk is. De grote portieren van de Cou pé hebben geen raamstijl, het geen de coupévorm versterkt. Opel heeft voor de Astra Coupé drie benzinemotoren paraat. Twee daarvan zijn direct al bij de introductie beschikbaar, een 1.8 liter 4-cilinder met 115 pk en een volledig uit aluminium vervaardigde 2.2 liter met 147 pk. Later dit jaar volgt het top model, voorzien van een 2.0 li ter turbomotor met 190 pk. Met die machine kan de Astra Cou pé in 7,2 seconden vanuit stil stand naar 100 km/u sprinten. Zoals te verwachten valt van een lid van de Astra-familie stuurt de Coupé uitstekend. De vering is stugger dan bij de ge wone Astra, maar dat past bij de auto. De Astra Coupé blijft een rede lijk exclusief model, want per jaar worden er maar 30.000 stuks gebouwd bij de Italiaanse carrossier Bertone. Tien pro cent daarvan denkt de Neder landse importeur in ons land te kunnen afzetten. Gezien de scherpe prijs (vanaf 49 mille) en de zeer complete uitrusting (bijna alles behalve airconditio ning, leren bekleding en een audiosysteem zit er op) is dat een reële verwachting. DEN HAAG GPD Zoveel bekijks als met de nieu we Chrysler PT Cruiser hebben we lang niet gehad. Maar het gaat dan ook in alle opzichten om een buitenissige auto: de handigheid van een compacte ruimteauto verpakt in een Amerikaanse 'hot rod' met veel modieus retrodesign. En nog redelijk betaalbaar ook, want de PT Cruiser komt straks, in juni, vanaf 46 mille in de verkoop. De letters PT in de typeaandui ding van deze nieuwe Chrysler staan voor Personal Transport. Veel persoonlijker dan met de ze Cruiser kan men met een au to ook eigenlijk niet worden. Want het model is een rijdend statement over smaak en voor keur. Mede daarom heeft de Neder landse Chrysler-importeur ho ge verwachtingen van de PT Cruiser. Per jaar denkt men zo'n 2.500 auto's van dit type te kunnen verkopen. De klanten kunnen uit allerlei sóórten an dere auto's komen, want mar- ketingstudies hebben tot nu toe geen kopersprofiel opgeleverd. Chrysler vindt de auto 'too cool to categorize', vrij vertaald: te gaaf om in een hokje te stop pen. De PT Cruiser is gebaseerd op een conceptauto die Chrysler twee jaar geleden op de Autosa lon van Genève onthulde, de Pronto Cruizer. Het design van deze auto werd wereldwijd met instemming begroet, maar het mag toch verrassend heten dat Chrysler zover is gegaan om zo'n 'hot rod' (een moderne au to met de styling van een klas sieker uit de jaren dertig of veertig) daadwerkelijk in pro ductie te nemen. Aan de buitenkant lijkt de PT Cruiser groot en flink, maar in werkelijkheid staat er een auto die wat afmetingen betreft eer der in de middenklasse thuis hoort. Hij is 4,29 meter lang en 1,71 meter breed en staat op een forse wielbasis (2,62 meter). Slechts in de hoogte wijkt de PT Cruiser af van het gebruikelijke patroon met een maat van 1,60 meter. In het interieur gaat het er be hoorlijk royaal aan toen. Voorin volop hoofd- en beenruimte en ook de achterpassagiers heb ben niet te klagen. In de gemid delde 5-persoons ruimteauto zit men beslist niet ruimer, maar doorgaans wel minder comfortabel. De PT Cruiser heeft namelijk ook achterin een prima zitbank, waar vier tot vijf personen een plekje kunnen vinden. Met een paar handgre pen is het meubilair achterin weg te klappen of zelfs in twee delen te verwijderen. Da's dan wel een pittig karwei, want het smalle deel van de achterbank weegt al meer dan vijftien kilo, het brede deel zelfs het dubbe le. Het praktische karakter van de PC Cruiser en de grote laadca- paciteit wordt wel behoorlijk belemmerd door het geringe laadvermogen. Er mag volgens de huidige specificaties maar 392 kilo mee en dat is met vijf volwassenen al zo ongeveer be reikt. De bagage zou dan thuis moeten blijven. Wat de oorzaak is van het geringe laadvermo gen konden de Chrysler-ingeni- eurs ons ook niet direct vertel len. Wellicht dat het vrij hoge gewicht van de auto een rol speelt. Leeg weegt de PT Crui ser namelijk al ruim 1.400 kilo. Dat forse gewicht speelt de auto ook parten als het op de presta ties aankomt. Chrysler voorziet de PT Cruiser voor Europa van de 2.0 liter motor uit de Neon. Die is 140 pk sterk, maar moet wel behoorlijk toeren maken om trekkracht ten toon te sprei den. En zelfs dan heeft hij aan de Cruiser een flinke brok auto, Toch zal dit voorlopig de sterk ste motor blijven. De 1.6 liter benzinemotor die Chrysler bin nenkort in samenwerking met BMW vervaardigt, is naar alle waarschijnlijkheid minder krachtig. De 2.0 liter dieselmo tor (wellicht een CDi-motor van Mercedes) heeft wel wat meer trekkracht bij lage toerentallen, maar veel minder bovenin. Dat is toch heel jammer, want het onderstel van de PT Cruiser is zo'n beetje het beste dat we ooit onder een Amerikaanse auto aantroffen. Het veert goed en is stevig gedempt en het treft de Europese smaak uitstekend. Men zou bijna denken dat Chrysler daarvoor te rade is ge gaan bij partner Mercedes. Ook valt op dat de PT Cruiser heel degelijk in elkaar zit. Er is geen rammeltje te horen en de af werking is zeer degelijk. De aankleding van het interieur past prima bij de sfeer die de buitenkant oproept. De klokken zitten in een gekleurd kunststof paneel, dat in dezelfde tint is gelakt als de buitenkant. En aan de passagierskant zit achter een soortgelijk paneel de airbag. Waarmee wc dan bij de uitrus ting van de PT Cruiser zijn aan geland. Die is in de basisversie die Classic wordt genoemd al Amerikaans compleet met zij airbags, airco, vier elektrisch bedienbare ramen, elektrisch verstelbare buitenspiegels en centrale portiervergrendeling. Het enige wat er mist is ABS, want dat is in deze klasse nor maal wel standaard. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Het ding is voorzien van twee wielen, een stuur, handremmen, spatbor den, een bel en een standaard. Toch is het geen fiets, want het fra me wijkt sterk af. Boven dien ontbreekt het com plete aandrijfmechanisme. Het gaat hier om de step of autoped die bezig is aan een tweede jeugd. De oerstep uit de jaren vijftig was bestemd voor kinderen die nog niet aan een fiets toe wa ren. Hij had hele kleine wieltjes en een soort stopknop op de achterband. Een piepklein ba- gagedragertje was omklapbaar en diende zo als standaard. Kenmerk van de jóngste gene ratie steps is dat ze ook bedoeld zijn voor volwassenen. Trend- watchers spreken al van het vervoermiddel van de toe komst. Zo introduceert vreemd genoeg de bouwmarkt Gamma begin mei twee compleet nieu we typen steps. De ene ziet er met grote wielen en fors stuur bijna uit als een fiets. Het voor wiel meet 24 en het achterwiel 18 inch. Ter vergelijking: een mountainbike heeft wielen van 26 inch. De Step is bedoeld voor kinde ren vanaf 14 jaar, maar ook een volwassene kan er uitstekend mee overweg. Om de hoge snel heden te beteugelen heeft de step handremmen op beide wielen. Het frame is knalgeel. De andere step oogt met wielen van 16 inch iets kleiner. Hij is geschikt voor kinderen vanaf 10 jaar. Ze kunnen de blits maken met het verchroomde frame en de zwarte kunststof wielen. Ook bij deze step zijn beide wielen voorzien van remmen. De prij zen maakt Gamma pas bij de introductie bekend. Taxi-chauffeurs in Mexico-city protesteren. Ze wil- en een minder omslachtige regeling voor het ver krijgen van een taxivergunning voor het centrum, in deze wereldstad lijkt het of slechts één type auto als taxi wordt gebruikt: de Volkswagen Kever. De productie van deze succesvolste auto ter wereld mag dan in Europa in 1978 na het indrukwekkende aantal van bijna 15 miljoen zijn gestopt, in Mexico iopen nog dagelijks Kevers van de band. Inmiddels staat de teller op bijna 22 miljoen wereldwijd. Omdat de Mexicaanse modellen niet 'schoon' ge noeg zijn, mogen zij Europa niet meer in. De VW- fabriek te Puebla is nog de enige plek op de aard bol waar de legendarische Kever wordt gemaakt. En de fabriek is dubbel uniek, want ook zijn heden daagse 'opvolger' New Beetle komt daarvandaan. Klassiek en modern gaan daar dus hand in hand. FOTO AP GREGORY BULL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27