\lkmania: het succes van de eenvoud Geeris terug naar Amerika Er is meer in voetbal dan alleen die mooie actie' Sport Ruud Bos vervangt Rutten op Nieuw Zuid Quick Boys bekert verder ÏIJDAG 28 APRIL 2000 hide Weteringers plukken de vruchten van jeugdbeleid kmania stond tot het einde van de jaren tachtig he md als een buitengewoon gezellig afdelingscluppie. |n vereniging die in de schaduw stond van de grote [urman DOSR en waar de stemming in het clubhuis de estaties op het veld ruimschoots overtrof. De sfeer is (bleven, maar in de huidige nacompetitie strijden de pde Weteringers voor niets minder dan een plaats in j tweede klasse. De tien jaar durende opmars kwam tot bid met bescheiden middelen, vrijwel louter eigen pnsen en stoelt op een eenvoudig maar uitgekiend ïgdbeleid. Een succesverhaal aan de oevers van de aassem, waar volgens de Leiderdorpse trainer Bert irt zelfs UVS niet tegenop kan. pE WETERING WAN LEEFMANS i kantine aan het Sportpad is helemaal EK-klaar. De kleur [nje overheerst met hier en ar een tintje wit en blauw zo- dat tegelijkertijd ook de clubkleuren van Alkma- nia doorschemeren, i Charly Hogenboom volgt, gezeten aan de bar, de verrichtingen van zijn trainende teamgenoten. Hij heeft aan het laatste treffen met Vios zeven hechtingen in zijn hoofd huid overgehouden en moet daardoor werkeloos toezien. Met enige regel maat wordt de routinier bezorgd gevraagd hoe het er mee staat. „Zondag ben ik er weer bij", stelt hij iedereen gerust. Ho genboom heeft de op- r gang van het begin mee- P gemaakt en moet zich C nog wel eens in de ogen h wrijven als hij het resul- taat overziet. Vier hoofd- S rolspelers in het blijspel (j geven aan dat de rek er j nog lang niet uit is. DE START Jos Cozijn is jeugdcoördi- nator. De spin in het web die trainingsplannen uit spelt, begeleiders en coaches (urt en vooral de taak heeft Igeren blijvend aan de club binden. Tien jaar geleden s hij hoofdtrainer van Alk- tnia, toen nog in de afdeling den. „Ik geloof dat we een jr derde van onderen eindig- p. Voorzitter Haazebroek zei n: 'Jos, doe wat'. Vanaf dat [ment zijn we steeds meer h de jeugdafdeling gaan wer- t en daar structuur in gaan prengen. Eén van verbete gen is de aanstelling van een jeugdcoördinator, een kunst die ik bij w Hoofddorp heb afgeke ken." DE MIDDELEN Veel en gericht aandacht schenken aan junioren, dat doen toch wel meer clubs. RCL, Docos, UVS, Alphense Boys, Quick Boys om er maar een paar te noemen, werken ook al lemaal met een plan en gedi plomeerde trainers. Jeugdvoor- zitter Frans van Rijn ziet deson danks unieke kanten aan de werkwijze bij Alkmania. „Wij proberen de junioren het al vanaf de jongste leeftijdscate gorie naar de zin te maken. Bij voorbeeld door selectiespelers aan te moedigen jeugdtrainer te worden. Dat vergroot de be trokkenheid voor zowel die spe lers als de jeugd die ze coachen. Wordt er uiteindelijk beter ge voetbald dan volgen betere re sultaten en als je vaker wint, dan wordt de kans kleiner dat iemand er mee stopt. Zo een voudig kan jeugdbeleid zijn. Al lemaal zaken die een vast on derdeel van de clubcultuur zijn geworden en natuurlijk hebben we al het voordeel ten opzichte van een stad als Leiden »dat bij ons de binding al wat groter is. Wij hebben inmiddels een naam hoog te houden en bo vendien houdt de concurrent (DOSR, red.) ons scherp. Star ten zij een 4- en 5-jarigencom- petitie? Dan moeten wij mee. Inmiddels zijn we bijna even groot als de buurman die van oorsprong veel omvangrijker was. Charly Hogenboom bevestigt de woorden van Cozijn: „Onze kracht is de doorstroming en het feit dat jongens die best ho gerop zouden kunnen, toch blijven. Ieder jaar staan er wel een of twee nieuwe spelers klaar. In een dorp als dat van De uitstraling van Alkmania is volgens betrokkenen reusachtig verbeterd. Dat werd tijdens het bloemencorso letterlijk uitgelegd. archieffoto henk bouwman ons ga je niet zo snel weg en als iemand het elders gaat probe ren, dan wensen we hem veel geluk en als hij terugkomt, zijn er geen scheve gezichten. Dat is bij andere clubs wel anders. Onder Cozijn is de opmars be gonnen, Kees van Rijn heeft er een eenheid, een echt team van gemaakt en Bert Kort is bezig steeds meer voetballend ver mogen te ontwikkelen. Ook die ontwikkeling van achtereenvol gende trainers paste perfect. Het enige wat we missen zijn de derby's tegen clubs als DOS, ROAC en MMO. We kunnen al leen maar hopen dat we ze in een of ander bekertoernooi te genkomen en dan hebben we écht nog niet gewonnen. On danks dat we die clubs duidelijk ontgroeid zijn." DE DOELSTELLING Hogenboom: „Oorspronkelijk was ons doel om een stabiele derdeklasser te worden. Plotse ling spelen we nacompetitie en voetballen we nog om de Nuon Cup en de Haarlemmermeer Cup. Ik sta er soms van te kij ken hoeveel progressie wij heb ben gemaakt, terwijl de sfeer prachtig is gebleven. Hebben wij hebben niets te zoeken in de tweede klasse? Dat zeiden ze een paar jaar geleden ook over de derde klasse? Je kan ons kwalitatief best met Docos ver gelijken en die redden het ook." Cozijn: „De accommodatie wordt verbeterd en krijg je de kans om in de tweede klasse te spelen, dan moet je die zeker grijpen. Weet je wat het mooie aan onze club is? Als we onver hoopt binnen een paar jaar weer helemaal terugzakken - wat ik niet zie gebeuren - dan blijft het toch gezellig. Dat is AUunania." HET RESULTAAT Cozijn: „Hoe houd je je jongens vast? Dat is waar het in feite om draait. Voorkomen dat elftallen eilandjes worden binnen de club. Zoals het nu gaat, daar zijn we best trots op. De uitstra ling van de club is enorm ver beterd. Het eerste en het twee de vrouwenteam zijn kampioen geworden, de Al staat op het punt het te worden en het eer ste elftal speelt nacompetitie. En dat allemaal in relatieve rust, zonder het 'heilige moe ten'. Volgend seizoen hebben we zeven F en vijf E-teams. Dat is bij ons toch ongekend." „Laten we eerlijk zijn, het is toch héérlijk om hier trainer te zijn", aldus Bert Kort, bezig aan zijn derde seizoen bij de oranje- blauwen. „De jeugd wordt hier niet zomaar een beetje ge traind. Nee, ze worden opge leid. Niks countervoetbal zoals vroeger. De Al wordt gecoacht door keeper Loek Hendriks en speelt modern en verzorgd voetbal. Helemaal verwonder lijk is het dus niet dat er gelei delijk resultaat komt. En alles vanuit de 'wij-gedachte'. Men is close, sociaal en heeft een grote bereidheid elkaar te helpen. Mijn zoons spelen bij UVS dat altijd mijn cluppie is gebleven. Daar zit toch ook beleid achter de jeugdopleiding. Toch vrees ik dat het daar steeds moeilijker gaat worden om het niveau vast te houden. Onder meer omdat de onderlinge betrokkenheid steeds minder wordt en ik merk hier hoe belangrijk dat kan zijn." DE TOEKOMST Van Rijn: „Momenteel beschik ken we over een gigantisch goe de lichting. De tweede klasse moet op termijn mogelijk zijn. Al is het misschien niet dit jaar. We hebben niet voor niets een jonge groep met zelfs nog wat achter de hand. Het voetbal in de dorpen gaat omhoog en in de stad omlaag. Een ontwikke ling die mij niet verbaast." Kort: „Over twee wedstrijden tegen Blauw Zwart is Alkmania de komende weken zeker niet kansloos. Ik denk zelfs dat we een grote kans maken om door te gaan naar de finale' van de nacompetitie, waarschijnlijk te gen SJC. Als we de strijd kun nen aangaan, geef ik ons tegen elke tegenstander een kans. Op de lange termijn zal ook ik hier zijn uitgegroeid en is het tijd om met een ander weer verder te gaan. En dan ben ik blij dat ik heb mogen meewerken aan de meerwaarde van deze club." L'Ami terug naar Katwijk WILLEM SPIERDIJK Jeffrey Rutten gaat weg bij Quick Boys. De spits keert te rug naar Scheveningen. Rut ten heeft een jaar voor de Kat- wijkse club gespeeld. Quick Boys heeft Ruud Bos als ver vanger aangetrokken. Hij speelde dit seizoen voor ARC. Ook de aanvoerder van de Al phense club, René van Megge- len, speelt komend jaar voor Quick Boys. Ruud Bos maakt een teleur-' stellend seizoen mee. Mede door blessures kwam hij wei nig in actie. Hij scoorde maar één keer. De jaren daarvoor behoorde hij steeds tot de topscorers van de hoofdklas se. Aanvankelijk wilde Bos te rug naar zijn oude club Ze venhoven, maar hij kreeg aan biedingen van diverse hoofd klassers. Katwijk heeft nog niet be kendgemaakt welke spelers komend seizoen de selectie versterken. Alleen de komst van Toine l'Ami van Blauw Zwart is zeker. L'Ami speelde al eerder voor Katwijk. Hij ver trok drie jaar geleden naar Ter Leede om daarna terug te ke ren naar zijn oude club Blauw Zwart. Katwijk heeft verder belangstelling voor Nick Schnater, de middenvelder van FC Lisse. Noordwijk versterkt zich met Jeroen Struys van Kozak ken Boys. Struys is een rech terspitsspeler. Ook Eric van Rijswijk (Concordia) en Peter Zirkzee (RCL) stappen over naar Noordwijk. Al eerder was bekend dat Carl Roest van UVS voor de club van trainer Ruud Bröring gaat uitkomen. De club is nog op zoek naar een rechtsback als vervanger voor Martin van Kins. De Lei- denaar gaat op een lager ni veau spelen. UVS raakt behalve Roest en Berry Charité (Rijnsburgse Boys) ook Kenny van Groot- veld en Wouter Verhey kwijt. De twee laatsten komen vol gend seizoen voor ARC uit. „We zijn een beetje het luilek kerland voor de hoofdklassers uit de buurt", zegt UVS-trai- ner Paul van der Zwaan. „Mis schien dat wij er kwalitatief iets op achteruit gaan, er staat bij UVS volgend seizoen wel een goed team", voorspelt Van der Zwaan. De Leiderdor per kan nog niet bekend ma ken welke spelers de blauw witte selectie zullen verster ken. Bij FC Lisse dreigt een leeg loop. De club legde voor vol gend seizoen wel Tom Clobus van NAS vast. Clobus was af gelopen seizoen topscorer in de regio Haarlem. Rijnsburgse Boys maakte al eerder de komst bekend van Berry Charité en Richard Kol- denhof. Brian Brunings ver laat de Rijnsburgse club. Quick Boys had in de achtste fi nale van de strijd om de NUON-Cup geen moeite met Alphense Boys. De Katwijkers wonnen met 6-2 (3-0) door goals van Marnix van der Gun (2), Peter Kruit (2), Raymond Flaton en Peter Timmermans. Voor de Alphenaren scoorde Adem Aksoi tweemaal. Alkmania versloeg w Leiden dat met zes A-junioren aantrad. Het werd 4-2 door treffers van Dave van Battum (2), Ron Ho genboom en Rob Opdam. Voor Leiden scoorden Marcel de Bruin en Marco de la Rie. Altior versloeg het zaterdag team van Lugdunum, dat in Gijs Collé zijn enige doelpun tenmaker had. Het was Collé's laatste officiële duel in het eer ste van Lugdunum. De thuis ploeg won door treffers van Martijn van de Bos (2) en Mark Bentveld: 3-1. Het zaterdagteam van WSB heeft met ruime cijfers de laat ste competitiewedstrijd in de vijfde klasse zaterdag gewon nen van VCL. De Leidenaars leidden halverwege nog met 3- 2, maar legden het na negentig minuten af met 3-6. De Noord- wijkerhoutse doelpunten wer den gemaakt door: Arjan Broek- hoff (2), Ruud Warmerdam, Geertjan Warmerdam, Ton van Vondelen en Ruud Duivenvoor den. Voor VCL scoorden Horst Friedhoff, Casper den Hollan der en Erik Mosselaar. WSB, VCL en Blauw Zwart strijden nu verder in de nacompetitie. Daarvoor heeft de KNVB nog geen speelschema bekendge maakt. GOL Sport was niet opgewas sen tegen DWO. In Zoetermeer verloren de Leidenaars met 6-2, ondanks treffers van Attila Yen- kiz en Yaouz Er. athalie Geeris gaat weer in de erenigde Staten voetballen, je 28-jarige Haarlemse, die tot [s jaar geleden nog voor Ter pede speelde, vervolgt zo haar petbalwereldreis, die haar ook I Japan en Zweden heeft ge- racht. De competitie in de VS wordt llgend jaar groots aangepakt. Negen clubs krijgen in 2001 in de voetbalbond een bud- [t van vijf miljoen dollar (cir- 1 elf miljoen gulden, red.) en Ij een van die clubs wil ik spe- p" aldus Geeris, die van 6 lei tot 15 augustus voor Bos- ton Renegades uit zal komen. „Dat is een van de 32 semi- profclubs, die in vier poules zijn verdeeld. De uiteindelijke keuze voor de negen clubs wordt niet alleen op basis van prestaties gemaakt. Ook zaken als uitstraling, jeugdbeleid en spreiding over Amerika zullen meetellen. Dit jaar wil ik me in de kijker spelen. De kans daar op is groot want de speelsters van de ploeg die vorig jaar we reldkampioen zijn geworden doen dit jaar niet mee in de competitie. Zij richten zich vol ledig op de Olympische Spe len." Geeris stond twee seizoen bij Oxeback in Göteborg onder contract. „Daar verdiende ik mijn brood mee, maar dan zonder het beleg, als je begrijpt Wat ik bedoel. Daarom ben ik eerst de taal gaan leren. Na een half jaar heb ik gesolliciteerd bij een school Ik heb sinds dien gymles geven en af en toe als invalskracht Engelse les." „Zo al met al heb ik me door het voetbal enorm ontwikkeld. Ik heb in Nederland het CIOS gedaan, in Amerika een colle ge-opleiding en ik spreek Ja pans, Zweeds en Engels. De komende drie, vier jaar voetbal ik op een hoog niveau en daar na kan ik met mijn carrière doen wat ik wil." Geeris heeft het Nederlands elftal, dat morgen in en tegen Zweden de laatste strohalm voor kwalificatie moet grijpen, uit haar hoofd gezet. Tegen haar zin. „Ja, wat mij betreft doe ik morgen gewoon mee. Maai- ooit heb ik de keuze ge maakt voor het buitenland en toen werd mij gezegd dat ik dus niet meer voor Oranje kon uitkomen. Een keer, een jaar of vier geleden, is daar een uit zondering op gemaakt.Toen speelde ik mee tegen IJsland. Ik scoorde niet en we verloren, dus misschien willen ze me he lemaal niet meer." „Nee, alle gekheid op een stokje. Ik vind het zonde dat ze mij en andere speelsters die in sterke competities voetballen, de kand ontnemen op Oranje. De officiële verklaring is dat het te veel geld kost en dat ze gekozen hebben voor meiden die in Nederland of Duitsland spelen. Dat heb ik dan maar te accepteren." hn Goedegebuure als een vis in liet water bij Alphense Boys EN GERARD BAAS n Goedegebuure is pas 19 jaar, maar elt al op een belangrijke positie bij Al- :nse Boys. De Koudekerkse MBO- olier is de verdedigende middenvelder le ruit op het Alphense middenrif. Het ïak waarmee hij die klussen klaart ver- irt hij zelf door de directe nabijheid laatste man Alfons de Kort en aan- ileider Peter Wubben. Tussen die twee tiniers voelt Goedegebuure zich als vis in het water. Zondag speelt Al- ;nse Boys op het eigen Sportpark De en de terugwedstrijd tegen HOV, dat 3-1 achterstand moet goedmaken. Dat kan dus niet meer misgaan? „Nee, eigenlijk niet. In de uitwed strijd waren wij, op het eerste half uur na, gewoon de betere ploeg. Het kan toch niet zo zijn dat dat in een week tijd totaal anders is? Als wij normaal ons werk doen, gaan wij naar de volgende ronde. Hoe bevalt die knock-out-competi- tie voor promotie? Als je op het resultaat afgaat goed. Wanneer je een uitwedstrijd met 3-1 wint, moet je het thuis afmaken. Dat weten we allemaal van de Cham pions League. Maar we moeten het allemaal nog zien. Misschien brengt het wel een heleboel spanningen met zich mee, misschien ga je juist minder voetballen omdat je denkt dat je er al bent. Het zal moeilijk zijn om die 3-1 te vergeten, maar dat zal waarschijn lijk toch het beste zijn. Je moet elke wedstrijd in de eerste minuut met 0-0 beginnen. Uiteindelijk denk ik dat de beste ploeg zal promoveren." Dat zou dus Alphense Boys kunnen zijn? „Ja, Het is een goed team om in te spelen. Gezellig en goed voor je ontwikkeling als voetballer. We hebben een goede mix tus sen jeugd en routine. Van de oudere jon gens als Alfons de Kort en Peter Wubben kan je vreselijk veel leren. Er is meer in voetbal dan die mooie actie. Je moet weten wanneer je wel of geen actie maakt. Alfons en Peter weten dat precies. Daar kan nie mand van ons aan tippen. Je weet vast wel wie de volgende tegen stander is? „Ja, normaal gesproken is dat RKAW. Die hebben hun eerste wedstrijd met 3-0 ge wonnen. In de competitie wonnen we een keer van ze en speelden we een keer gelijk. Wat dat zegt? Helemaal niets. Alleen dat er geen reden is om niet in jezelf te geloven. Dat kan veel rust geven in de voorberei- ding." Je bent pas 19 en speelt nu al op een centrale plaats bij een topper in de tweede klasse. Dat kan een leuke voet balloopbaan worden. Wat zijn jouw plannen met voetbal? Presteren met de Boys. Voor mezelf weet ik het niet zo. Je hebt jongens die alles voor voetbal overhebben en je hebt jongens die het maar half doen en het als een leuke hobby zien. Ik zit er tussenin. Mijn school is belangrijk en straks mijn werk. Voetbal komt overdag op de tweede plaats, maar als ik eenmaal op het veld sta geef ik me zelf helemaal aan de sport. Ik sla geen training over, hoe druk ik het ook heb. Ik ga gewoon mijn best doen, probeer plezier te hebben en dan zie ik het wel. John Goedegebuure: „Als wij normaal ons werk doen, gaat Alphense Boys naar de volgende ronde.foto taco van der eb Naam: Paul Domburg. Geboren: 25 juni 1969 te Amsterdam. Woonplaats: Nieuwveen, sinds twee jaar. Daarvoor heb ik jarenlang in Zevenhoven ge woond. Broers/zussen: ik heb twee broers. Gerrit is 32 en Tije is 23. Clubs: dit is mijn vierde jaar bij Altior. Daarvoor voetbalde ik bij Zevenhoven. Beroep: ik werk op het hoofd kantoor van Hans Verkerk Keukens in Papenveer. Ik be handel alle rechtsbijstandza- ken. Opleiding: HEAO. Positie: ik kan op veel plaatsen op het middenveld en in de aanval uit de voeten, maar de laatste üjd speel ik voorname lijk rechtshalf. Beste trainer: ik ken Jan Wou ters, de huidige trainer van Al tior, persoonlijk dus kan ik met goed fatsoen niet om hem heen. Als je vier jaar bij een club traint zonder dat ze op je uitgekeken raken doe je als trainer iets heel goed. Slechtste trainer: mijn laatste trainer bij Zevenhoven. Hij liet me overal spelen en passeerde me omdat ik een keer niet had voldaan op een voor mij onbe kende positie. Belachelijk, ze ker omdat ik tien keer in tien duels had gescoord. Vergeet niet dat Zevenhoven toen een zaterdag-eersteklasser was. Hoogtepunt: de kampioens wedstrijd met de Al van Ze venhoven tegen Reeuwijk. Twintig minuten voor tijd 2-5 achter en na verlenging met 7- 5 winnen. Dieptepunt: de degradatie met Zevenhoven, zo'n vijf jaar gele den. Leukste tegenstander: SJC. Tegen ploegen die voetballen komt ons spel beter tot zijn recht. Vervelendste tegenstander: Teams die helemaal niet van plan zijn om te voetballen. Houthakkersploegen zoals Voorschoten'97. Favoriete club: dat zijn er drie, Altior, Zevenhoven en Ajax. Mooi rijtje hè? Favoriete voetballer: Rivaldo en Kluivert. Vroeger was dat Paolo Rossi, ook omdat we on geveer dezelfde naam hebben. Met voetbal was ik 'Paolo'. Dat klonk wel goed. Favoriete eten- /drinken: bier en chinees. Dat kun je aardig combineren dacht ik zo. Favoriet vakantieland: ik hoop Australië. Daar ga ik met mijn oudste broer en twee vrienden in september heen voor de Olympische Spelen. Alles is geregeld, alleen moe ten we nog kaartjes voor de wedstrijden hebben. Muziek: dat moet een beetje stevige muziek zijn. U2, The Doors, dat werk. In de auto draai ik de CD van The Doors het liefst keihard. Het is alleen jammer dat ik maar op één ki lometer van mijn werk woon. Ik ben zo weer thuis. Hobby's: klaverjassen en sinds kort pokeren, maar niet om geld. Verder doe ik aan zaal voetbal en ben ik scheidsrech ter. Dat is af en toe moeilijk, maar stoppen kan ik niet. De bond heeft al zo weinig scheidsrechters. Geloof: ik ben gereformeerd, maar ga alleen op feestdagen naar de kerk. Ik noem mezelf wel gelovig. Mooiste plek in de regio: Mijn kroeg in Zevenaar: 't Vossie. Respect voor: spelers die lang geblesseerd zijn en tijdens hun revalidatie positief blijven. Bij uit de DEKKING uu ons is Stan van Lammeren zo'n jongen. Hij deed vanavond weer een helftje mee na anderhalf jaar van blessu res. Hekel aan: matennaaiers in het voetbal. Ik houd van pure voetballers. Duels tegen SJC: van de tien wedstrijden tegen SJC verlies je er zes of zeven. Zij hebben ge woon meer kwaliteit. Maar waarom zouden de komende twee duels nou net niet die duels zijn die je van ze wint? Toekomst Altior: het tweede klasserschap zit er in als je kijkt naar de lichting die we nu hebben. Ik ben met mijn 30 jaar de oudste van het stel. Toekomst persoonlijk: ik ga weg bij Altior. Volgend jaar speel ik weer voor Zevenho ven, omdat in de selectie mijn broers, een paar neven en vrienden spelen. Het lijkt me heel leuk om samen met hen in een team te voetballen. Al leen is het dan natuurlijk niet zo slim om de hele maand september op vakantie te gaan. Je mist de hele voorbe reiding, maar ja, zo'n reis kun je niet zo vaak maken. TEKST GERARD BAAS FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25